Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 1980. Woensdag 7 Mei 1884. CLARA. 24e Taargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. klen abonneert zxcb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nil bind verschijnt Dinsdns- en Vrijd.igavoitd bij den uitgever P. Jl. V A M DE A N D E te Ter JVenzen. Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN herinneren de belanghebbenden dat zij zich, ter inschrijving voor de Schutterij, moeten vervoegen op de gemeente-secretarie, tus- schen 15 dezer en 1 Juni a. s., en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve inge- schreven, zonder loting ingelijfd en bovendien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 5 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. lr»olitieli Overzieht. In het Engelsch Hoogerhuis heeft lord Gran ville medegedeeld, dat Engelands uitnoodiging, om op een conferentie de vraag te onderzoeken in hoever de Egyptische liquidatiewet voor wijzi- ging vatbaar was, door bijna alle mogendheden was aangenomen; Turkije alleen had nog niet geantwoord, terwijl Frankrijk eerst eenige voor- bereidende punten wenschte ge regel d te zien. Aan dieu eisch zal Engeland moeten toegeven, zoo zij hare plannen niet geheel wil zien mis- lukken, want aan de welwillende bereidverklaring der mogendheden om aan de uitnoodiging te voldoen is de voorwaarde verbonden, dat die deelneming eene algemeene zij. De grondslag zal dus niet zoo beperkt kunnen blijven, als waarop Enge land haar, althans oogenschijnlijk wil doen rusten. In Duitschland is het groote nieuws van den dag, dat de meerderheid der commissie uit den Duitschen Eijksdag zich niet met de voorstellen van Windthorst vereenigde, ofschoon ook de regeering geen meerderheid voor hare voorstellen verwerven kon. Dit feit geldt bij velen als een voorteeken, dat de Eijksdag zelf ten slotte het regeeringsontwerp toch wel zal gocdkeuren en het lichaam dus niet ontbonden zal behoeven te worden. A. s. Donderdag zal de kwestie door de vergadering uitgemaakt moeten worden. Door de vrijzinnige partij is intusschen een wetsont- werp outworpen tegen de woelingen der anar- chisten. Het eindresultaat der verkiezingen in Spanje is, dat er 329 aanhangers der tegenwoordige conservatieve regeering gekozen werden en 98 opposanten van allerlei schakeeringen. De re- publikeinsche bende van Mangando is, zooals nader blijkt, in Navarra geheel vernield, terwijl de aanvoerder en zeven zijner volgelingen sneu- velden en er vier met de wapenen in de hand gevangen werden genomen. De overigen, waar- FBUILLETON. 1) In 1781 bewoonde de markiezin De Jancourt met haar tante, mejuffrouw Olivia d'Andetot, het kasteel Eanville, op eenige uren afstands van Caen. Mijnheer De Jancourt, kolonel—generaal bij de vier regimenten van Artois, lag op de grenzen. De markiezin was twintig jaar en zeer mooi; haar man was veel ouder, maar beminde haar vurig. Op veertigjarigen leeftijd is men natuurlijk ijverzuchtig. Mijnheer De Jancourt was het inisscbien, maar zijn ijverzucht bezat nooit de ruwe vormen van de echtgenooten uit den goeden tijd van het kluchtspel; hij behandelde zijn vrouw zacht en eerbiedig. Deze had overigens steeds voorbeeldig geleefd. Indien haar huwelijk haar geen zuiver onvermengd geluk had geschonken, dan was dit haar geheim. Niemand had haar ooit met eenig recht rekenschap kunnen vragen voor haar leed of verdriet. Mejuffrouw Olivia d'Andetot was een magere, geelkleurige oude vrijster. Zij werd tot haar groot verdriet al achtmaal vijf. Olivia had twee groote wereldsche hartstochtenParijs en een huwelijk. Zij bleef ongetrouwd en zij leefde buiten. Deze dubbele misrekening maakte haar karakter, dat van nature nog al vrij goed was, kribbig en nijdig. Haar voornaamste bezigheid was het piagen onder acht gewonden, zijn er in geslaagd naar l'rankrijk te vluchten. De officieren en soldaten, die van Santa-Coloma opgetrokken waren om zich bij de opstandelingen aan te sluiten, werden alien gevangen genomen. Toen scheen het oogenblik aangebroken dat er, zooals voor een paar dagen officieel verzekerd werd, in geheel Spat je geen opstandelingen meer waren. Die idealistische toe- stand heeft echter niet lang geduurd, want verleden week reeds ontdekte de regeering een nieuw complot, dat ten doel had de telegraaf- draden stuk te snijden, ten einde den loop der treinen te belemmeren. De genomen maatregeleu beletten, dat het plan werd uitgevoerdmaar konden niet verhinderen, dat althans reeds enkele telegraaflijnen werden afgesneden. Het schijnt dat de dagen van Aleko—Pacha's Gouverneurschap in Oost-Rumelie zijn geteld. Hij heeft verlof gekregen te Konstantinopel te blijven, totdat de onderhandelingen over het benoemen van een nieuwen Gouverneur afgeloopen zijn. Als zijn plaatsvervanger noemt men den tegenwoordigen secre- taris-generaal van Aleko-Pacha, den heer Chresto- witsch, de bevoorrechte kandidaat van Eusland. In Bulgarije geboren, studeerde hij te Parijs in de rechten en was daarna jaren lang werkzaam aan het departement van justitie te Konstantinopel. De Times—correspoudent te Konstantinopel beschrijft hem als een zeer conciliant man, een Bulgaar van de makste soort, die zich steeds beijverd heeft om zijne heethoofdige landgenooten tot kalmte en gematigdheid te vermanen. De Eussische ambas- sadeur Nelidoff geeft zich veel moeite voor zijn firotege en moet reeds de toestemming van Duitsch- and, Oostenrijk en Italie hebben verkregen. Ook de Porte schijnt geen bezwaar te maken, om Aleko-Pacha op te offeren. De Chineesche regeering heeft den markies Tseng, haar oorlogzuchtigeu gezant te Parijs, ver- vangen door den vredelievenden Li-Fong-Pao, die thans het hemelsche rijk te Berlijn, Weenen Rome en den Haag vertegenwoordigt. Hij blijft laatstgenoemde betrekkingen waarnemen als vroe- ger en ziet alleen zijn werkkring dus nog uitge- breid, terwijl Tseng niet teruggeroepen wordt doch voortaan alleen te Petersburg en Louden geaccrediteerd blijft. Men brengt zijn vervanging te Parijs natuurlijk in verband met de nieuwe phase, die de onderhandelingen tusscheu China en Frankrijk ingetreden zijn, naar aanleiding van den loop der zaken in Tongkin. In November a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der pos- terijen, waartoe 12 plaatsen ter vervulling zijn van haar nicht, die het haar echter met engel- achtig geduld maar stilletjes liet aandoen. Ranville was een oud, vervallen huis, dat er vrij vervelend uitzag. De spitse daken verborgen bun leien onder een gordiju van klimop. Mijnheer De Jancourt bezat nog verscheidene andere land- goederen, maar hij was bizonder gesteld op Ran ville. Toen hij vertrok had hij bepaald gewenscht, dat zijn vrouw er tijdens zijn afwezigheid zou ver- blijven. Mejuffrouw Olivia was daar hevig tegen opgekomen, maar de markiezin, welke de bevelen van haar echtgenoot steeds zooveel mogelijk wilde voorkomen, verliet Parijs zonder eenige tegenspraak. Het oude kasteel had in het gedeelte van Be- neden—Normandie, waar het lag, een fantastischen geheimzinnigen naam. Mijnheer De Jancourt had voor zijn persoonlijk geuruik den rechtervleugel en het middelstuk van Het gebouw bijna geheel doen herstellen. Van het herstelde gedeelte vertelde men nu nietsmaar de linkervleugel was het onderwerp van menige legende. In dien vleugel was een kamer, van welke de muren en de zoldering gaaf waren ge- bleven te midden van het algemeen verval. Die kamer noemde men de kamer met het tapijt. Niemand uit het land had ooit in het oude ledi- kant geslapen, dat geheel alleen al de meubels uitmaakte van het leegstaand vertrek. Maar het bijgcloof vult de getuigenis der zinnen aan, iedereen wist waarachtig en zeker, dat er in die kamer J opengesteld. Aanmelding voor 1 October a. s. bij een op zegel geschreven request bij den Minister van Waterstaat. In Maart is in de Rijks-postspaarbank iuge- legd 271,405,51 en teruggehaald 191,291,57. De som der inlagen bedroeg op 1 April 3,600,341. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de heer J. Dirks benoemd is tot lid van de internationale commissie voor de verbetering van het Suez-kanaal. De Amsterd. bevestigt dit bericht en zegt, dat de heer Dirks de benoeming aanvaard heeft. De heer De Lesseps heeft, evenals tot andere, tot onze regeering het verzoek gericht, iemand aan te wijzen als lid van deze commissie, welke zich met de verbetering van het Suez—kanaal, speciaal ook met de kwestie van den aanleg van een tweede kanaal zal bezig houden en die, naar het plan van den heer De Lesseps, reeds den 15 dezer voor het eerst zou vergaderen. In overleg met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche zaken, heeft toen de Minister van Binnenlandsche zaken den heer Dirks opgegeven, en dezen uit- genoodigd de missie, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, op zich te nemen. De heer Dirks heeft dadelijk geantwoord, dat hij de benoeming aannam. De heer L. F. H. Beerenbroek, oud—burge meester van Roermond en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is Maandag jl. te Roermond overleden. De ontslapene was ridder van de Eikenkroon en gedecoreerd met de Leopoldsorde. Hij had van 1849 af in de Eerste Kamer zitting en was daar de eenig overgeblevene uit de leden, die het eerst onder de grondwet van 1848 gekozen waren. Volgeus ontvangen bericht uit Darmstadt is de terugreis van de Kouingin van Engeland 24 uren uitgesteld, zoodat H. M. per extra-trein Woens- dagmorgen te Vlissingen zal arriveeren. Hedenavond laat vertrekt zij uit Darmstadt. De 4 koninklijke jachten Osborne, Enchantress, Alberta en Galatea, behooren weder tot het koninklijk geleide. Drie ingezetenen van 's Hertogenbosch heb ben aan Gedeputeerde Staten verzocht, den Koning de vernietiging te willen voordragen van het raadsbesluit van 24 April jl. tot oprichting van een gesticht tot verpleging van krankzinnigen buiten de gemeente, welk besluit adressanten be- schouwen te zijn genomen in strijd met de wet. Te Sneek heeft Mr. L. Rietsma zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Daar de gemeente in een proces gewikkeld is over de terug- betaling van hoofdelijken omslag, en deze zaak eerlang bij den kantonrechter in behandeling komt, meende de heer Rietsma als raadslid te moeten bedanken, om onpartijdig als kantonrechter recht te kunnen spreken. verschrikkelijke dingen voorvielen, zoodra het mid- dernachtelijk uur sloeg. Men was in het midden van den winter. Mijn heer De Jancourt was al zes maanden afwezig. Op zekeren avond had de markiezin, volgens dage- lijksche gewoonte, lange, vervelende ureu gesleten in het gezelschap van haar tante. Het gesprek had reeds dikwijls gekwijnd, maar nu en dan begon men weer over eenig alledaagsch onderwerp te spreken. Mejuffrouw Olivia d'Andetot sprak gaarne over de modes; nog liever sprak zij kwaad van haar vrienden. Maar het allerliefste was haar sentimenteele minnekozerij. De markiezin deed welstaandshalve alsof zij trouw luisterde en ant- woordde nu en dan maar iets in het voile honderd. Haar geest was niet bij het gesprek. z/IIebt gij geen tijding gekregen van mijnheer Jancourt?" vroeg mejuffrouw Olivia, diejuistver- teld had, hoezeer zij Florian's Bliamberis bewon- derde. De markiezin scheen bij deze vraag uit haar gepeinzen te ontwaken. Zij antwoordde: „Ja- wel //Wat schrijft de dierbare markies?" vroeg me juffrouw d'Andetot weer. z/Dat hij weldra zal terugkomen." Olivia sloeg haar hauden samendie reeds menigen zeer heldhaftig bestredeu rimpel toonden. z/Hoe gelukkig!" riepzij met kinderlijke vreugde uit, ydan verlaten wij immers dit afschuwelijk H. M. de Keizerin van Oostenrijk heeft een bezoek gebracht aan het badhuis te Scheveningen. H. M. heeft minstens een uur op het strand gewandeld en is in het badhuis teruggekomen, waar zij eenige oogenblikken vertoefde in de conversatiezaal. H. M. vond de badplaats zeer fraai en zal wellicht in dit bezoek aanleiding vinden om er later terugte komen. Hare Majesteit is een slanke vrouw, heeft een nog jeugdig uiterlijk, zoodat men niet aan haar zou kunnen zien dat zij reeds grootmoeder is. De rechterlijke en justitieele ambtenaren, die zich maanden achtereen onledig hielden met de instructie in de zaak der Leidsche vergiftiging, hebben thans eenige verademing gekregen. Na onafgebroken vermoeiende werkzaamheden toch is dezer dagen de inventaris kunnen worden opge- maakt van het zeer omvangrijk dossier. Wanneer men nagaat, dat het onderzoek heeft geloopen over 27 vergiftigingen, waarvan voor 18 althans de verklariugen der talrijke getuigen, de verslagen der deskundigen, de opgaven der verdac'nte en al hetgeen met een en ander samenhangt, in schrift z6n gesteld, dan kan men zich een flauw denkbeeld vormen van de uitgebreidheid van dit proces. In de voorgaande week zijn uit de verschil- lende gemeenten des Rijks over de grenzen ver- wijderd 57 vreemdelingen van allerlei landaard, als zijnde zonder behoorlijke legitimatiepapieren, geld of middel van bestaan. Men bericht, dat tegen den uitgever van het sociaal-democratisch weekblad Recht voor alien bij de justitie eene klacht is ingediend; op grond van het in dat weekblad opgenomen vers De We vers (eene vertaling van Heine), waarin de woorden voorkomen: ,Vervloekt zij de Koning, de Koning der rijken De aanklacht luidt, dat de uitgever boosaardig- lijk en openbaar zou hebben aangerand de waardig- heid en het gezag des Konings en gesmaad den persoon des Konings. De jongste berichten uit Suriname deelen mede, dat in de laatste helft der maand April aan de oevers der Boven-Saramacca belangrijk goud is gevondenook looderts bleek daar meer dan elders aanwezig te zijn. Verschillende aanvragen zijn bij het gouvernement ingekomen tot het in pacht verkrijgen van gronden in die streken, tot het doen van onderzoek naar goud en andere metalen. Reeds lang is, in aansluiting aan de stoom- tram Bergen op Zoom Tholensche Veer, sprake geweest van het openen van een diligencedienst door het eiland Tholen, zonder dat evenwel ooit eenig voorstel tot uitvoering mocht komen. Thans schijnt inderdaad het plan werkelijkheid te zullen worden. De dienst zal zich uitstrekken van St. Maartensdijk tot Tholen, en waarschijnlijk een dagelijksche zijn. nestr Dan zien wij Parijs terug, het heiligdom van de bevalligheid, van de schoonheid, van het genot. Het wordt ook hoog tijd, Clara, want hier zou ik van verdriet kunnen sterven." De jonge vrouw was wel verstrooid, Olivia staarde haar nieuwsgierig aan, terwijl een bijtende spotlach rond haar lippen zweefde. z/En de andere brief?" vroeg zij, terwijl zij haar stoel vertrouwelijk naderbij schoof. z/De andere brief?" herhaalde Clara met een vorschenden blik op haar tante. »De andere brief?" De markiezin scheen een oogenblik hevig ge- schrokken. Haar wang werd vluchtig rood°zij sloeg haar oogen neer en aarzelend zeide zij z/De andere O, die is van een oude vriendin, die met mij op de kostschool was." //Ha riep mejuffrouw d'Andetot, wier glimlach steeds spotzieker werd. //Ken ik die vriendin niet, Clara z/Dat geloof ik niet." z/Hoe lieet zij dan?" z/Lucia de Volmerauges," antwoordde de mar kiezin met sidderende stem. Olivia maakte een twijfelend gebaar, en stak haar nachtlicht aan. Daarna zeide zij//Die naam is mij niet zoo vreemd, als gij denkt. Ik lieb hem in meer dan een roman gelezen, Clara Ik wenscli u goeden nacht, lieve nicht. De naam is heel goed gevonden." (Wordt vervolgd.) TEB NEIIZENSCHE COIIRMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1