^iemengde berichten. BURGrERLIJKE STAND. terwijl de vrouw hevinge brandwonden bekwam. De op stal staande paarden werden geredeon ecliter wist zijn bewakers te ontsnappen en rende toen weder in de brandende schuur, waarin bet even als de koeien de dood vond. TER XEIJZEX3 Mei 1884. Heden middag omstreeks half drie ontstond brand in de meestoof „De Hoop" nabij hel geliucht Driewegen. In korten tijd stond het groote ge- bouw in voile vlam. Door den sterken westenwind vlogen de vonken van het brandende perceel over den straatweg op het wageuhuis van de hofstede, bewoond door den landbouwer Joh. Huijssen. Weldra was ook dit en de schuur een prooi der vlammen zoodat daaruit ternauwernood het vee in de weide kon gelaten worden. Door de flinke werking der brandspuiten, welke nit deze gemeente spoedig aanwezig waren, is het gelukt de woning der hofstede vrij 'e houden, terwijl de meestoof en de woning van den droger geheel zijn uitgebrand. De meestoof en de schuur zijn ge- assureerd, doch van hut vlas pi. m. honde.rd voer dat in de stoof ter bewaring was van G. J. Goethals en A. Frederikse te Driewegen en N. van Zuijen te Spui is slechts dat van den eersten verzekerd. Naar wij vernemen, zijn in de meestoof 2 koeien en 2 kalvers verb rand. De oorzaak is tot heden onbekend. Door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervan- ging van wijlen den heer J. F. Vereecken, zal plaats hebben op Woensdag 21 Mei en de her- stemming, zoo noodig op 4 Juni a. s. Ann het postkantoor nlhier werd aan inlagen in de Rijkspo?tspaarbank ontvangen een bedrag van2571,75 terugbetaald werd u 808,21 alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 1763,54 9 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Aan het Rijkstelegraafkantoor alhier zijn in de maand April behandeld 1321 telegrammen als verzonden646 ontvangen415 en opgenomen en verder geseind260 1321 Gisteren is een telegraafkantoor voor het algemeeu verkeer geopend op het station Philippine, zijnde een kantoor van de maatschappij Interna- tionalen spoorweg GentTer Neuzen. Dit kantoor zal, evenals dat te Sas van Gent, geopend zijn op werkdagen van 9 tot 12 uur vm. en van 2 tot 7 ure nam. Op Zon- eu feestdagen van 9 tot vm. en van 2 tot 5 ure nam. Hoewel het station nog al ver van die gemeente verw< derd is, gelooven we toch, dat, met het oog op den mosselhandel, die aldaar gedreven wordt, het publiek daarmede zeer gebaat zal zijn. Een uitstekend middel oin de aardappelen voor bederf te bewaren, bestaat hierin, dat men ze laat drogen. In Amerika is dit reeds sedert langen tijd een vooruame tak van industrie, en ze worden daar jaren lang in gedroogden staat bewaard. De ge- droogde massa is zeer vast, hoornachtig glanzend, reukloos en even smakelijk als versche aardappelen. Oulangs is ook door een landbouwer in de pro vince Groningen daarvan met goed gevolg de proef genomen. llij merkte n. 1. op, dat het aanzienlijk watergehalte der aardappelen de oorzaak is, dat deze zoo spoedig bederven. Hij heeft ze tot eene brei geplet, gekneusd en gewalsd, en er alzoo koeken van bekomen, die, na den geheelen winter en zomer van het vorige jaar bewaard te ?ijn, even smakelijk waren a's op den eersten daghet water gehalte was bijna geheel weggenomen. Westdorpe, 1 Mei. Tot lid van den gemeente- raad, in plaats van wijlen den heer N. Kerckhaert, is Dinsdag 11. gekozen de heer P van Waes met 26 stemmen. De heer H. Kerckhaert verkreeg 25 stemmen. in den steek. Zoo draagt elke booze daad de kiem der vergelding in zich. Peter Petrowitsch wilde niets meer van haar weten, maar hij beminde de kinderen, en haar bedreiging, dat zij deze naderen zal, geeft haar altijd alles, wat zij van hem wil hebben en dat moet meer wezen, dan hij betaleu kan, zoodat hij, naar men zegt, diep in schulden zit. Zijn liefde voor de dauseres is reeds lang uitgedoofd en sinds zij voor nieuwe veroveringen te oud is geworden, geraakte zij bij haar verkwis- tingen aan den drank verslaafd. Dat is de leveus- loop van een man, die bij een gepaste opvoeding den roemvollen naam zijner vaderen eervol zou hebben kunnen dragen, terwijl nu die naam ouder algemeenen spot te gronde gaat. Nu moet hij ureu lang de talrijke portretten zijner voorvaderen van alle Piters Petrowitsch, waarvan hij zich trotsch XXVIII noemt, het eenigste wat hem van zijn vroegeren rijkdom rest, beschouwen en daarbij betreuren, dat hij dien naam niet kon doen erven aan de kinderen van de dauseres, waarbij hij dan kan weenen als een kind." Eenige weken later was ik met den graaf en zijn vrouw in den die- rentuin, waar wij eensklaps een oploop naar den vijver zagen, waaruit het lijk van een man gehaald werd. Ook wij ijlden toe. Het lijk werd juist op een draagbaar gelegd. Almaciitige God!" riepen de gravin en ik samen outzet uit. De doode was Peter Petrowitsch, de laatste van zijn stam. E I N D E. De vorstin van Waldeck-Pyrmont, moeder onzer Koningin, is te Amsterdam in het Amstel-hotel afgestapt en deukt acht dagen aldaar te vertoeven. Te Bergen op Zoom wordt voor f 36,600 eene bad- en zweininrichting gebouwd. De ,/Commercie Compagnie" te Middelburg zal 4 pCt. over 1883 uitkeeren. Een oude vrouw te Oud—Alblas bekwam bij het grassnijden eene kleine wond aan de handvier dagen later is zij aan de gevolgen overleden. In de laatsten tijd wordt er in de Zuiderzee zooveel harmg gevangen, dat daarmede schepen bevracht en naar elders verzon den worden, om tot mestspecie op de bloemkool velden te dienen. Ten gevolge van misbruik van sterken drank moet de vrouw van J. T., te Een Horn, te water geraakt en verdronken zijn. Een paar werkliedeu vonden haar lijk in een diepe sloot. De in het Zcemanshuis te Amster dam, gevestigde zeevaartkundige school heeft haar 25jarig bestaan jl. Woensdag gevierd. lie sabel dien de Sultan van Turkije aan Prius Rudolf ten geschenke heeft gegeven, heeft een waarde van 1 millioen en Aarts-Hertogin Stefanie heeft een collier ten geschenke ontvangen van 800,000 fr waarde. Een bediende in een menagerie te Auxonne, die een leeuw wilde streelen, werd door deze bij den bovenarm gegrepen, die letterlijk af- gescheurd werd. Mevrouw Kilgor, de Ameri- kaansche dame, die reeds tweemaal in rechten ge- pleit had om tot de orde van advocaten te worden toegelaten, heeft haar verzoek op nieuw geweigerd gez eu. Te Enumatil woont de 84jarige weduwe Knorringa sedert 80 jaren op dezelfde boerenplaats, terwijl zij voor het botermaken nog steeds zelf zorgt en haar boter meest altijd de eerste keur heeft. In een tijdsverloop van tien dagen kwamen in de omstreken van Sittard twee aanrandingen van de eerbaarheid voor, op schoolmeisjes gepleegd. De onverlaten zullen hun welverdiende straf niet ontgaan, daar de justitie uit Maastricht een nauw- keurig onderzo.k heeft ingesteld. Een Amsterdamsch koetsier, die een porte- monnaie, in zijn rijtuig gevonden, voor zich behield en zoo brutaal was bovendien om aangifte van diefstal te doen, toen dat gestole ie hem, terwijl hij sliep, weer was ontuomen, is in eerste eu tweede instantie tot 4 jaar celstraf veroordeeld. Een jongehng, die binnen weinige dagen geroepen zou worden tot het vervullen zijuer militieplichten, heeft zich daaraan onttrokken, door zich in een herberg op het Spui te 's Hage, met een pistoolschot van het leven te berooven. Het lijk werd onder toedcht der politie per brancard naar het gasthuis vervoerd. Te Sneek waren een paar jongelieden bezig met het uithalen van vogeluesten, toen zij in dat werk gehinderd werden door iemand die het hun verbood. l en der jongelieden werd daarop zoo woedend, dat hij met zijn mes den man den neus gedeeltelijk afsneed. De knaap is in hechtenis genomen. Den 23 Januari kwam de 33jarige com- missionair J. V., te Nieuwolda, 's nnddags circa 1 uur, dronken thuis. Hij had een vroolijke bui en begon zijn vrouw met liefkozingen te overladen, doch was daarbij zoo hardhaudig, de vrouw zoo- danig in den arm te knijpen, en wel bij herhaling, dat zij het uitgilde van pijn en de buren de hulp der politie inriepen. De Rijksveldwachter zag ook nog eenmaal, dat V. zijn vrouw kneep en haar een slag met de vlakke hand in het gezicht gaf. Deswege werd V. door de Rechtbank te Winschoten veroordeeld tot 3 maanden celstraf; in hooger beroep is nu voor het hof te Leeuwarden bevestiging van dit vonnis gerequireerd. De Russische consul te Amsterdam is de dupe geworden van een slimmen bedrieger. Dins- dagmorgen kwam een welgekleed persoon aan het consulaat en verhaalde dat zijne kofRrs aan het station waren en hij met een baukiersliuis te dier stede eene belangrijke zaak had te regelen. Hij vroeg den consul of diens bediende hem derwaarts mocht vergezellen, doch het zou hem aangenaam zijn, indien hem eenig geld werd verstrckt, dat hij dan terstond weder zou restitueeren. De consul gaf hem een baukbdjet van 25,en liet hem daarop met een zijuer bedienden naar een der prima baukiershuizeu aldaar gaan, om zijn finan- tieele aangelegenheden te regelen. Aan bet kantoor gekomen, bleef de bediende in de wachtkamer wachten, terwijl de man van zaken in een ander vertrek met een der firnanten sprak en na beurs zou terugkomen. Door eene andere deur vertrok hij, terwijl de bediende geduldig zijne terugkomst bleef afwachten, tot dat eindelijk bleek, dat de vogel gevlogen was en men met een behendigen bedrieger te doen had gehad. De politie is van het gebeurdc verwittigd en tracht den quasi Ge- schaftsmann op het spoor te kornen. Volgens een oud gebruik heeft de Paus op den St.-Markusdag kersen gegeten. Elk jaar op dat tijdstip is de tuinmau van het Vaticaan ver- pliclil het zoo aan te leggen, dat hij in staat is den Paus een mandje kersen aan te bieden, die in de broeibakken van het Vaticaan geteeld zijn. Vdor 1870 had op genoemden feestdag te Rome een groote processie plaats, waaraan al de kapittels der baseliekeu, de conservator:', de Senator van Rome en de andere overheden deel namen. Te Limerick (Ierland) blijft de gisting onder de bevolking tegen de Joodsche stadgenooten voort- duren en heeft do politie-macht, ofschoon extra versterkt, heel wat moeite om gewelddadigheden te voorkomen. Op elk uur van den dag hebben samenscholingen plaats in en bij de Jodenwijk. Het gepeupel trekt dan die wijk door, overlaadt deingezetenen daar met scheldwoorden en gaat ook wel eens tot dadelijkheden over. Meubelen worden stuk geslagen en Maaudag moest een Isra- eliet het ontgelden, die door een Ier deerlijk mishandeld werd. De Ier werd gearresteerd en zal ten cht staan. Er bestaat te Parijs een wijze van oplichterij, waarvoor niet genoeg gewaarschuwd kan worden, omdat ook vele Nederlanders, die aldaar een be- trekking zoeken, er kunnen inloopen. Zekere agentschappen vragen in de bladen bedienden en als zich daarvoor liefhebbers aanbieden, wordt van hen een borgtocht geeischt, die meestal 300 fr. bedraagt, waarna men hen allerlei beuzelachtige werkzaamheden laat doen. Zij, die geen 300 fr. hebben geven minder; men neemt alles aan. In zeker agentschap heeft zelfs een der slachtoffers zijn horloge met ketting als borgtocht gegeven. Na op deze wijze velen opgelicht te hebben verdwijnen de directeuren dezer agentschappen, om op een andere plaats opnieuw te beginnen. De politie heeft verleden week eene geheele bende oplichters van deze soort in hechtenis ge nomen, die meer dan vijftig goedgeloovigeu be- stolen hadden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de bekende archeloog Schlieman te Tiryns een prachtig en reusachtig paleis ontdekt heeftmet ontelbnre kolommen, dat sedert eeuwen onder den grond begraven was. Tiryns is een kleine plaats van Griekenland ten oosten van Nauplia gelegen. Daar i bevinden zich de oveiblijfselen der stad, waar de Grieken Hercules lieten geboren worden. De ring- muren hebben op verscheidene plaatsen nog een hoogte van 40 voet. Een tegenhanger van de vermaarde Siamee- sche tweelingen wordt tegenwoordig in Finland gevonden. Elk kind heeft een hoofd en een paar handen. De hoofden zijn zoodanig gepiaatst, dat de kinderen elkaar in het aangezicht zouden kun nen zien, indien zij den rug koudei: buigen. Uit het midden van de plaats, waar de handen zich vertakken, gaan twee voeten uif, elk voorzien van 5 teeneu. Bovendien hebben zij een derde been, dat gemeenschappelijk voor beide kinderen schijnt te zijn, daar het buitengewoou lang en van 8 teenen voorzien is. Van de onderbuiks-organen zijn eenige enkel, andere dubbel. Wanneer het eene kind slaapt, kan het andere wakker zijn en schreien. Te Fall River, Massachusetts, is een groote katoenfabriek afgebrand, hetgeen een schade ver- oorzaakte van ongeveer 600,000 dollars. De oor zaak der ramp zou, naar men denkt, aan kwaad- willigheid van de zijde van eenige werkstakers toe te schrijven zijn, wier plaats door anderen was ingenomen. Langzamerhand begon men het belangrijke proces Peltzer te vergeten, toen dezer dagen de National eenige artikelen overnam, waarin de heer Hausoul, redacteur van PHotel de ville, beveert te wcten, wie //het blonde dametje" was, waarvan in het proces zoo dikwijls sprake was, en wa.r de veelbesproken gele kotler zich bevond, dien het parket te vergeefs gezocht had. Reeds tijdens het proces had de heer Hausoul in zijn blad PHotel de ville verklaard, dat hij den waren moordenaar kende, en aangeboden, de justitie inlichtingen te verstrekken Er werd op die artikelen niet veel gelet. En het parket, zeker een mystificatie vreezende, deed geen moeite om den heer Hausoul te ondervragen. Thans echter, nu de National dit artikel over- neemt en nieuwe onthullingen doet, zijn de pers en de publieke opinie in beweging gekomen. Volgens die onthullingen zou een Franschman, antwoordende op den naam van Ysam, zich te Brussel zijn kornen vestigen, in de dagen van den moord. Den 18den Januari, op den dag der mis- daad, had deze Ysam, gewoonlijk zeer kal n, een groote gejaagdheid getoond. Hij was den ge heelen dag afwezig geweest, en den 19JeB naar Parijs vertrokken. Deze Ysam ontving dikwijls aangeteekende brieven uit Parijs; vrienden of familie zag hij met, of hij had ze niet. Bij zijn vertrek nam hij een klein geel valiesje mede, waarin onder meer een revolver was. Men herinnert zich, dat een punt in het proces nog onopgehelderd gebleven was: Een getuige, een dienstmeisje mar ik meen, hield vol, dat zij in het huis in de Rue de la Loi een hoofd voor het raam gezien had, op een t: id, toen Leon noch Armand te Brussel konden zijuLeon toch was nog te Parijs, Armand te Antwerpen. Dit alles zou dan duidelijk worden. De per soon, die in het huis was, zou dan de heer Ysam geweest zijn. Ik herinner mij zeer goed, dat tijdens het proces vele personen volhielden, dat de misdaad niet door een persoon kon gepleegd zijn; dat Armand zijn broeder geholpen moest hebben om Bernavs te vermoorden. Nu is het bewezen, dat Armand Antwerpen niet verlaten heeft. De helper van Leon moet dus de heer Ysam geweest zijn. Men verwondert zich nu dat, terwijl het pu bliek zoo in spanning is, het parket geheel werkeloos blijft. Een van beiden toch of de ont hullingen van den heer Hausoul ziju valsch, of zij zijn echt. Als zij valsch zijn, is dat gernak- kelijk ait te makes. Of wel de onthullingea zijn waar, en dan is het de plicht der justitie onmiddellijk eene nieuwe instructie te beginnen. Daarbij komt, dat de heer Hausoul een aantal te goeder naam en faam bekende personen noemt, die ondervraagd zouden kunnen worden, en die naar het schijnt geneigd zouden zijn om de re- gereing inlichtingen te geven als deze ze vroeg. Zij hebben ter beschikking der justitie een pantalon met bloed bevlekt, dien de heer Ysam hun eens zou hebben overhandigd. Die pantalon kon wel door den moordenaar gedragen zijn. Zij weten ook iets over het //blonde dametje." Te Antwerpen is men dol nieuwsgierig. Des avonds bij de aankomst der bladen is er een ge- vecht om de eerste nummers te hebben. Bij zulic een spanning, die aan de onfeilbaarheid der justitie of aan de juistheid haren uitspraken kan doen twijfelen, mag het parket niet werkeloos blijven. Het moet den heer Hausoul doen hooren, hem voor een grappenmaker verklaren of eene nieuwe enquete doen openen." De eigenaar van een restaurant te Antwer pen ging met een mededingcr een weddenschap aan, dat zijn kellner binnen 24 uur tijds (van middernacht tot middernacht) geheel alleen 2000 boterhammen zou suijden, smeren, en met roast- beaf beleggen. De man won de weddenschap (300 frs.), de boterhammen werden onder de armen verdeeld. Van 16 tot 30 April 1884. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften 19 April. Krijn Haak, oud 24 j., jm. en Maria van Wijck, oud 23 j., jd. Jacobus Daniel Loof, oud 28 j., jm. en Wil- helmina Cornelia Bootsgezel, oud 25 j., jl. 25 April. Wilhelmus Johannes Bos, oud 29 j., jm. en Hortensia Rosalia Gijsel, oud 23 j., jd. 26 April. Jan Dieleman, oud 20 j., jm. en Rosalie Triest, oud 23 jjd. Josephus Antonius Meeuwis, oud 33 j., jm. en Anna Wilhelmina Smout, 'oud 39 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 April. Isaac de Mul, oud 27 j., jm. en Janneke de Doelder, oud 22 jjd. Geboorten. 18 April. Ilendrik, z. van Jordanus Adam van der Vliet en van Johanna Persoon. 19 April. Jan Gerrit, z. van Adriaan Krijger en van Anna Leijs. 22 April. Louis, z. van Gee- rard Meulenberg en van Maria Cornelia van Wijck. 29 April. Lodewijk Frans, z. van Daniel de Smidt en van Henriette Pieternella Kaijser. Overlijden. 24 April. Maria Celesia van den Bulck, oud 4 m., d. van Petrus Jacobus en van Prudentia Sebiua de Vleeschauwer. 27 April. Janneke Herrebout, oud 20 j., d. van Janna Su- zanna Herrebout (overleden.) 30 April. Abraham, Meijer, oud 15 d., z. van Meijer en van Sara Blok. HULST. Huwelijks-aangiften. 16 April. Johannes Ver- bist, oud 32 j., jm. en Apollonia Maria van Goethera, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Jan Fran- cies Janssens, oud 31 j., jm. en Emelia Schutz, oud 37 j., jd. 23 April. Antonius Marma, oud 47 j., jm. en Celestiua Carolina Vermeersen, oud 22 j., jd. Karel Ludovicus Persijn, oud 27 j., jm. en Mathilda Herreweijers, oud 28 j., jd. Jo sephus Sponselee, oud 51 j., weduwn. en Christina Leenknegt, oud 41 j., jd. Geboorten. 21 April. Jacob Marinus, z. van Cornelia Johannes Claassen en van Elisabeth Jo hanna Lignian. 25 April. Virginia Nathalia, d. van Stephanus Baert en van Apolonia Fierens. Overlijden. 12 April. Charles Louis de Maaijer (te Bergen op Zoom), oud 39 j., echtg. van Anna Catharina Schout. 17 April. Johannes Francies Leenknegt, oud 66 j weduwn. van Apollonia Verschuren. 21 April. Judocus de Poorter, oud 48 j., echtg. van Christina Daelman. 23 April. Franciscus Henricus Stubbe, oud 76 j., echtg. van Maria Catharina Theodora Danckaert. 30 April. Adriana Theri, oud 73 j., echtg. van Christiaan Christiaansen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 25 April. Theophilus Ludovicus van Wiemeersch, oud 33 j., jm. en Berendiena Angeliena Linthorst, oud 36 j., jd. Geboorten. 19 April. Cornelia, d. van Reinier Scheele en van Elisabeth Maria de Bruijne. 20 April. Adriana, d. van Willem de Feijter en van Adriana de Feijter. 22 April. Geertruij, d. van Cornelis van Oosten en van Elisabeth Goossen. Geertruij Ebrina, d. vau Hendnk Wolfert en van Cornelia Suzanua Smies. 23 April. Johanna Catharina, d. van Marinus Wiemes en van Catha rina Herrebout. 29 April. Adriana Maria, d. van Johannes Jacobus Huijssen en van Maria de Kraker. Overlijden. 22 April. Aloijsius Verbruggen, oud 16 j., z. van Petrus en van Antonetta Hage- man. 26 April. Adriana de Feijter, oud 6 d., d. van Willem en vau Adriana de Feijter. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 22 April. Jakobus Ber- nardus de Sinet (van Ter Neuzen), oud 58 j., weduwn. en Sophia van Wolffelaar, oud 41 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 April. Charles Louis de Ridder (van Westdorpe), oud 32 j., jm. en Josijna van de Weijer, oud 32 j., jd. vsaowsHfli iTinTTvr i-n II II III I— iwimmiimi—ijwj—mm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2