Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1979. Zaterdag 3 Mei 1884. m m 24e Jaargang. Binnenland. 3) PtlEKJTOOVVIISCII. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Voor ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. IH< hind vewchljnt Dinwdag. en Vrijd.isavoiid folj den uitgever P. j. V A M DE SAN D E te Ter^ Menzen. JE*olitieli Overzicht. Jules Ferry moet thans druk met Engelnnd onderbandelen over de tcetreding van Frankrijk tot de conference over de Egyptische financien en niet geneigd ziju om daaraan dee] te nemen, tenzij dat de Engelsche regeering tot belangrijke concession geneigd is. Van welken aard deze concession zijn, wordt echter niet gemeld. De Italiaansche regeering heeft daareutegen den Engi.lschen gezant te Rome doen weten, dat zij gaarne bereid is aau de couferentie deel te nemen en schijnt dit onvoorwaardelijk gedaan te hebben. Duitschland is daartoe nog met overgegaan. Inmiddels komt er in den staat van zaken in Egypte zelf geen veraudering ten goede. Offieieuse depeches uit Berber melden, dat het garnizoeu gemeene zaak met den vijand gemnakt beeft, nadat de Gouverneur had aangekondigd, dat de stad verlaten moest worden. Berber is daarna onmiddellijk door de aanhangers van den Mahdi bezet, terwij] de inwoners noordwaarts gevlucht zijn. Ook de bezetting van Kliartoem zou grootendeels overgeloopen zijn naar de op- standeliugeu en de stad alzoo weerloos zijn. De val dezer plaats en van meer garnizoensplaatsen wordt reeds spoedig tegemoet gezien. De beraadslagingen der commissie van rap porteurs over de verlenging der socialistenwet in Duitschland hebben een eenigszins onverwacht verloop genomen. Voordat men ul. de. zaak zelf besprak, besloot de commissie de regeering drin- geud uit te noodigen om zoo spoedig mogelijk een wetsoutwerp in te diene.i om het misbruik van outplofbare stoffen tegen te gaan. De re geering heeft toegezegd binnen enkele dagen aan dit verzoek te zullen voldoen. De Engelsche politie is, na lang wroeten, eindelijk er in geslaagd iets beslissend te vin- den omtrent de gearresteerde dynamiet-mannen. Bij hare opgravingen in den tuin van Egan heett zij een blikken doos gevonden, bevattende eenige belangrijke bescheiden, deels van oudere, deels van nieuwere dagteekenmg, doch alle betrek- king hebbende op de Fouiansche beweging. In Frankrijk hebben de verkiezingen voor de gemeenteradeu plaats. Deze verkiezingen hebben in zoover een st.iatkuudig karakter, dat de ge- meenteraden ieder een lid verkiezen in het departementale kiescollegie van den Senaat. De gemeentelijke verkieziugen hebben dus in Frank rijk een staatkuudig belang, dat in vele arron- dissementen den strijd warm zal doen zijn. Een voorval, dat bij deze verkieziugen seiisatie heeft gemaakt, is een manifest van de vrienden van Prins Napoleon Jerome, waarin de kiezers worden uitgenoodigd overal, waar de Bonapartisten geen eigen candidaat met hoop op goed gevolg in het veld kunnen brengen, aim in arm te gaan met de uiterste linkerzijde. Dit manifest heeft in de gelederen der reactionairen groote verdeeldheid ge- wekt en het wordt van vele kanten afgekeurd. De Koning van Spanje is min of meer onge- steld. Zijn Ministerie is echter zeer welvarend en verheugt zich over den uitslag der laatste verkieziugen, die haar een groote meerderheid in de vertegenwoordigiug verschaft hebben (meer dan 300 van de 400 leden) en dat wel, zegt een harer organen, terwij 1 de regeering zich zelf minder dan ooit in de verkiezingen heeft ge- mengd. Dit laatste is evenwel geheel in strijd met wat men van alle kanten verneemt. De regeering moet zich namelijk geheel aan de Spaan- sche traditieu hebben gehouden en was daardoor reeds vooraf zeker van een groote meerderheid in de knmer. Van de ongeregeldheden, die de re geering vreesde of waarvan zij althans hoog opgaf en waartegen zij zulke uitgebreiie voorzorgsmaat- re0elen nam, is, na het bekend worden van den goeden uitslag der verkiezingen, uiets meer vernomen. FEUILLETON. (Slot.) Met een bevende stem en sidderende lippen riep hijVoor de laatste maal vraag ik u, of gij de kat weg wilt doen„Ik begrijp u niet, Peter. Kijk toch eens, hoe lief mijn katjeu is. Ik heb het zelf groot gebracht en slim gemaakt. Toen ik het kreeg, was het nog geen hand groot. Wij verstaan elkander ook zoo goed. Leer het dier kenuen en gij zult er evenveel van houden als ik. De jouge vrouw wilde haar beveling nog langer verdedigen, maar hij viel haar in de" rede en riep: ,/Weg, weg met de kat?" „Neen, Peter, verlangt dat niet. De arme kat zou den geheelen nacht jammeren. Zij is gewoou op een kussen naast mijn bed te slapen." Peter Petrowitsch zweeg even, maar zjn gelaat werd steeds afstootender. Eindelijk zeide hij: ,/Goed, mevrouw kan kiezen: Of'den man of de kat. Ik zal hard op tien telleu en als voor het einde van mijn telling de kat het raam niet uitvliegt, zijn wij, zoo waar God boven ons is, voor ons leven gescheiden. Een, twee, drie, vier Peter Petrowitsch telde verder. De jonge vrouw stoud glimlachend en tartend voor hem en streelde het glanzende vel van de kat, die tevredeu bromde. //Acht, negen 1" telde hij. De jonge vrouw IIII. MM. de Koning en de Koningin zullen zich, bij hun aankomst te Brussel (kwart over 1 uurden 20 Mei), rechtstreeks naar het Konink- lijk paleis begeven langs den Boulevard botanique en de rue Eoyale, waar de troepen zullen ge- plaatst zqn. Tusschen en 3 uren zullen IIH. MM. het stadliuis bezoeken. De burgemeester zal IID. daar welkom heeten. De verschillende zaleu en merkwaardigheden van het gebouw zullen worden bezichtigd; HH. MM. zullen hun naam zetten in het Gulden boek der stadvervolgens zullen IIH. MM. op het balkon, uitziende op de Groote Markt, verschijnen. A1 de huizen van de Groote Markt zullen gevlagd worden met de Belgische en Nederlandsche kleurende voornaamste korp- sen van de burgerwacht zullen rondoin het plein en haie geschaard staanin het midden zullen al de Brusstlsche maatschappijen met vaandels en muziek vereenigd zijn. Zoodra HH. MM. op het balkon verschijnen, zal de muziek van de verschillende maatschappijen gezamenlijk het Neder- landsch volkslied speleu, terwijl met de vaandels zal worden gesalueerd. Na dtze voorstelliug van den Koning en de Koningin der Nederlanden aan de Brusselsche be- volking, zullen de hooge bezoekers zich in rijtuigen naar het Paleis van Justitie begeven. 's Anderen daags, den 2In, is o. a. feest in het Paleis te Laeken. Donderdag zal de Koning waarschijnlijk de wed- renneu bijwonen, tenzij Z. M. zich dien dag naar Antwerpen wenscht te begeven. verroerde zich niet; zij wilde zijn vordenng niet nakomen. //Tienriep Peter Petrowitsch. Hij keek zijn vrouw nog eens aan, trok zijn hoofd terug, wierp de deur dreunend in het slot en ijlde weg- //Peter Peter!" hoorde hij zijn vrouw roepen, maar hij draaide zijn hoofd niet om. Tien minuten later verliet hij het landgoed van zijn schoonouders en lijj reed onmiddellijk naar Moskou, waar hij een schoon huis bezat, dat al eeuwen in het bezit van zijn familie was. De vlucht van den jongen echtgenoot baarde groot opzien en de schoonouders spaarden geen moeite tot hereeniging, Maar te vergeefsalle pogingen leden schipbreuk op de onwrikbare eigenziunigheid van den ver- troetelden man, die het zijn vrouwtje, welke nog bijua een kind was, niet kon vergeveu, dat zij een anderen wil getoond had dan den zijue. Het jonge wezentje beminde hem inderdaad en stierf bijna van harteleed, maar dat trof hem geenszins. Hij wees alles af, wat toenadering kon brengen en hij bleef halsstarrig tegenover de bedreigingen en de smeekingen harer ouders en zijner eigen moeder. Zijn stijfhoofdigheid was onwrikbaar; de ktove tusschen de beide echtgenooten kon niet gedempt worden. Hij ging voor langen tijd op reis en leetde ruw en dol. Zijn moeder was al lang dood, toen hij naar Moskou terugkeerde, waar hij woest bleef leven. Daar viel hij in de netteu van een sluwe persoon, die even slecht als slim was en in welke hij zijn meesteresse vond, Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Stnten-Generaal in het hoof 1—kiesdistrict Nijmegen, is gekozen de beer .T. Kolkman met 1328 van de 1 717 stemmen. De heer Mr. Most had 309 stemmen. leden van den gemeenteraad van Goes zijn jl. Woeusdag gekozen de heeren Flush met 108 en Lambrechtsen met 165 van de 298"uitge- brachte geldige stemmen. De heeren De Jouge en Donner kregen 122 en 121 stemmen. De Minister van binnenlandsche zaken heeft de Commissarissen des Konings gemachtigd, om onder door hen te stellen voorwaarden vrijstelling te verleenen, van het bij Kon. besluit van 9 April 1884 (Staatsblad no. 48) uitgevaardigde verbod van in- en doorvoer van het buitenland, van le- vende varkens. De illem Barents is weder getuigd op de wert der heeren Iluijgens en Van Gelder en in het droge dok onder de waterlijn nagezien en schoon- gemaakt. Het scheepje heeft zijn plaats in het marinedok weder ingenomen, om aldaar verder uitgerust en gereed gemaakt te worden voor den zevenden tocht naar de Noordelijke IJszee, Het Engelsche gouvernement heeft besloten, met goedkeuring en met medewerking van het Nederlandsche gouvernement stappen te doen om de bemanning van de Nisero te redden. Een Engelsche strijdmacht zal tegen den radja van 'ienom worden gezonden. Alle mogelijke iniddelen zullen worden aangewend om de in vrijheidstelling der gevangenen te ver- krijgen. Men verzekert, dat van de zestien matrozen vier zijn gestorven. Het Engelsche gouvernement zal aan de vrouwen en betrekkingen een pensioen betalen, dat door Nederland moet worden vergoed. H. M. de Keizerin van Oostenrijk en Dochter, met gevolg van 44 personen, worden heden te Amsterdam verwacht. De eigenaar van Brack's Doelen spaart geen kosten om zes vertrekken geheel opnieuw Vorstelijk te meulnleeren, te stotfeeren en te drapeeren. De Keizerin reist in streng incognito onder den naam van gravin Von Hogenembs. Het Kon. Engelsch stoomjacht Osborne zal met Jo jachten Enchantress en Alberta te Vlissingen de terugkomst der Koninklijke familie uit Duitsch land afwachten, welke terugkomst, naar men zegt, op 3 of 5 Mei is bepaald. In den nacht van jl. Woensdag op Donder dag omstreeks 2J uren is te Haarlem eene hevige brand uitgebarsten in een perceel in de Kruisstraat, waarvan het benedenhuis werd bewoond door den winkelier in bedden, garen, band enz. F. J. Lijn- kamp, boven door den heer N. F. Stades, leeraar aan het Gymnasium, en bovenachter door mej. die aan hem, den hardnekkige, de misdaad zou wreken, welke hij tegenover zijn jonge vrouw had sepleegd. Deze had hij voor haar geheele leven bedrogen en zij leefde eenzaam op haar goederen, omdat zij volgens de kerk voor eeuwig geboeid was aan een man, die haar verlaten had, dien zij moest verachten Het was een balletdanseres, die de geheele stad door berucht was, welke hem zoo sluw wist te boeien, dat hij weldra geen eigen wil meer had en dat hij zijn aanhoudend stijven nek boog onder het voetje van zijn uitverkorene. Dat voetje moet bewonderenswaardig gedanst heb ben en hij was een hartstochtelijke danser. Gij hebt zeli gezien, hoe sierlijk hij zich nog beweegt. Zoo danste hij met haar jareu lang, waarbij hij de reusachtige afmetingen niet zag, die de pan- toffel van het nette voetje langzamerhaud aan- nam. 1 oen hem eindelijk een slag met den pan- toifel uit zijn verblinding wekte, was het te laat; hij was geruineerd, een bedelaar. Het verlies van zijn bijna onuitputtelijken rijkdom zou hij mis- schien gemakkelijker verdragen hebben dan het bedrog van de vlotte danseres, die met een onder- officier verdween, waarbij zij het laatste overschot van zijn vermogen medcnam en hem als eenige ver- goeding daarvoor de zorg liet voor haar vier kinderen, waarvan het oudste het zijne niet was. Men is zelden bereid tot medelijden of liulp tegenover den persoon, die schande of schade lijdt. Peter Petrowitsch ver- diende ook geen hulp of medelijdenhij werd door E. A. de Nijs, eigenares van het perceel, en haar dOjarige mcht. Toen de brand ontdekt werd, stond het benedenhuis reeds van voor tot achter in voile vlam en konden de bewouers daarvan slechts met moeite gered worden en niet dan nadat Lijnkamp n zijn vrouw brandwonden hadden bekomen. De lieei Stades is door middel van een ladder door de buren gered, maar juffrouw De Nijs en haar mcht zijn in de vlammen omgekomenredding was inderdaad niet meer mogelijk, daar als in den oogwenk het geheele huis in vlam stond. Het perceel is geheel uitgebrand. In de tabriek van de heeren Van Kempen te oorschoten is een massief zilveren monumentaal tafelmiddenstuk ontworpen, dat door de ingezetenen van Pasoeroean aan den Pangeran Ario Niti Adi- ningrat zal worden aangeboden. Het fraaie stuk is bijna een meter hoog en breed en drukt in rijken Moorschen stijl op zinrijke wijze de hulde uit door de ingezetenen van Pasoeroean aan de verdiensten van den Pangeran gebracht. Gelijk wij de vorige week vermeldden, was door den othcier van justitie te Breda opsporing, aanhouding en opzending verzoeht van Joris van der Mark, oud 26 jaren, geboren te Goes, vroeger te Rotterdam, thans te Breda woonachtig. Incevolge dit verzoek is be- doelde persoon jl. Vrijdag te Goes gearresteerd, gevankelijk naar Breda overgebracht en in het huis van arrest in verzekerde bewaring gesteld. Exloo, gemeente Odoorn, zijn zeventien huizen, waaronder het gemeentehuis, afgebrand. Eene vrouw, zoomede eenig vee, zijn bij deze ramp omgekomen. Omtrent dien brand wordt nader gemeld, dat nj omstreeks jl. Dinsdagmiddag onstond in het huis, bewoond door den arbeider Jan Beld en nog twee gezinnen, men zegt door het spelen der kiiicleren met lucifers op de deel; vreeselijk snel verspreidde het vuur zich, zoodat in een paar uren i luiizen, bewoond door 19 gezinnen, geheel verbrandden. Sommigen verloren alles, anderen redden nog meer of minder; schapen en varkens zij n bij enkelen verbrand. Het huis van den winkelier en logementhouder Bussemaker, waarin if i gemeentehuis, is een puinhoop; het archief vau de gemeente is met nog enkele stukken be- houden. Vele waren verzekerd, doch daaronder eukelen te laag, anderen hadden niets verzekerd. Geheel gebrek aan bluschmiddelen en de rieten en strooien daken brachten veel bij om de ramp uit te breiden. De bouwhoeve van E. Verhoef te Poortu- gaal is binnen een uur tijds door brand vernield. Als oorzaak wordt opgegeven het vallen van een petroleumlantaarn in het stroo. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat de vrouw en kin- i eren slechs met moeite gered konden worden, iedereen bespot en uitgelachen. Maar nu toonde zich het edele karakter van de vrouw, die hij zoo schande- ijk vei I iet. Zij bezit een aanzienlijk veraiogen, waarop hij natuurlijk geen aanspraak kan maken. Zeer tatsoenlijk, zonder zijn fijngevoeligheid te kwetsen heett zij hem van haar geld een jaargeld gegund, waarvan hij volgens ziju stand kan leven en tevens den kinderen een goede opvoeding kon gunnen, hoewel hij het drietal, waarvan hij de vader heet, even inmg bemint als hij het oudste vurig haat. eter etrowitsch kan onmogelijk de vurige kolen al^cliudden, welke zijn wettige vrouw op zijn eieen- zinnigen schedel opstapelt; maar zij deeren hem geenszins, omdat de omgang met de lichtzinnige danseres hem karakterloos gemaakt heeft, hoewel zijn karakter bij alle zwakheid eens edel was. Daarom is de edelmoedigheid van zijn vrouw op een dwaalspoor en ik zou mij anders gewroken lebben. wHoe?" vroeg ik, terwijl de gravin even zweeg en een nieuwe sigarette aanstak. z/Wel zoo!" antwoordde zij lachend, terwijl zij laar dunne vingers met de mooie spitse nagels tot een klauw maakte. //Ik zou hem in den rampzaligen bruidsnacht met de kat de valsche oogen uitge- krabt hebben. Overigens is Peter Petrowitsch toch voldoende gestraft en hij heeft zelf weinig genoeg aan de edelmoedigheid van ziju vrouw. De be- minile danseres kwam namelijk zeer spoedig terug. Nadat de ouderofficier het van Peter Petrowitsch gestolen geld met haar verdold had, liet hij haar TEE HE1IMH1 mum.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1