Buitenland. Gemengde berichten. HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Wallis zijn heden ochtend per stoomjacht Osborne te Vlissingen aangekomen, op reis naar Darmstadt. In de Staats—Courant komt de jaarlijksche oproeping voor van belanghebbenden, die wenschen detl te nemen aan het examen voor leerling—tele- grafist, dat in Augustus e. k. zal worden gchouden. De leerling-telegrafist geniet een daggeld van f 1 en wordt opgeleid tot telegrnfist der tweede klasse bij de Rijks-telegraaf, aan welke betrekking aanvankelijk een jaarwedde van f 900 is verbonden. De begrooting van den polder Walcheren is op het bedrag van f 440,256 in ontvang en uitgaaf vastgesteld. Dat zij dit jaar ruim een ton booger is dan voor 1883, vindt zijn oorzaak in de belangrijke schaden, die door de in den afgeloopen winter gewoed bebbende stormen aan de zeeweriugen en duinen zijn toegebracht; vooral aan den W estkapelschen zeedijk was de schade groot. Om de buitengewone voorzieningswerken aan te brengen is bet gewoon dijkgeschot op f 14,50 per bunder schotbaar en f 6,30 per bunder vrijland bepaald en tot heffing van een buitengewoon dijkgeschot van f 2 per bunder besloten. Bovendien zal een leening van f 80,000, zijnde de derde serie van de vroeger gevoteerde leening van f 200,000, gesloten worden. TER NEUZEN29 April 1884. Wij herinneren, dat de gelegenbeid om de oude koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalineesters in te wisselen op morgen 30 April a. s. wordt gesloten. Bij Koninklijk besluit van 25 dezer is benoemd bij het 3e reg. infanterie tot eerste luitenant, de tweede luitenant P. H. Tissot van Patot. Zaterdag werd albier aanbesteed, het ver- richten van onderboudswerken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, onder beheer der genie te Breda waarvan de begrooting bedroeg f 2500. Laagste inscbrijver was de heer R. Walraven, alhier, voor f 1985. Nog vijf biljetten waren ingekomen, als van de heerenM. D. de Putter, voor /"2000; D. van den Ouden f 2050; C. de Smidt, Cz. /2100; S. van Rees f 2223 en F. Dauwe f 2460, alien alhier woonacbtig. De heer H. J. Krol, vertrekkende naar Budel, na een ruim 17jarig verblijf alhier, nam Zondagnamiddag voor een talrijke schare afscheid van zijne gemeente, sprekende over Job. 20 22. Bij het eindigen der godsdienstoefeuing werd hem toegezongen P.-alm 121 4. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn door bet postkantoor alhier de volgende on- best elbare brieven verzonden aan de adressen van: I. B. de Koning, Vlissingen; De Leeuw, Vlissingen; Clothilde Janssens, Etterbeek. De Commissaris des Konings iu Zeeland heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de Nationale Militie, voor de licbting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten dezer provineie, zal geschieden op Woensdag 7 Mei 1884 te Goes, op de Koopmansbeurs aan de Markt, des voor- middags te 91 ure, voor de gemeenten gelegeu in Zuid-Beveland en die der gemeenten Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Op Donderdag 8 Mei te Vlissingen, in de be- nedenzaal van het raadhuis, des voormiddags te 9^ ure, die der gemeente Vlissingen en, na aan- komst der stoomboot, die te 81 uren van Breskens zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in bet westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, en des voormiddags 12 ure, na aankomst der stoom boot van Ter Neuzen, die der gemeenten, gelegen in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen als vanTer Neuzen, Hulst, Axel, Clinge, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Bovendien zullen alien, die uit de verschillende gemeenten dezer provineie zich voor de zeemilitie aangemeld hebben op Maandag den 5 Mei te Middelburg afgeleverd worden. Met 1 Mei a, s. zullen de volgende com- miezen bij's Rijks belastingen worden overgeplaatst H. F. M. Hulseboom, van Renesse naar I.Tzendijke; A. Ilulzenspies, van Uzendijke naar Hulst; A. van Moort, van Hulst naar St. Jansteen; J. A. de Kruijter, van St. Jansteen naar Sas van Gent; W. Windhorst, van Sas van Gent naar Ter Neuzen P. van Liere, van Ter Neuzen naar Tholen; J. M. Lurcus, van St. Kruis near Graauw; II. H. Willems, van Graauw naar Gouda. rechtszakenT" Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 April de volgende vonnissen uitgesproken M. W., oud 11 j. en P. W., oud 10 j., beiden zonder beroep, geboren en wonende te Hoek, zijn ter zake van gequalificeerden diefstal ieder veroor- deeld tot een dag celstraf. S. D., oud 35 j., huisvrouw van J. v. T., ge boren te Meerdonck wonende te Clinge, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 12 boete of 4 dagen gevangenisstraf. J. v. T., oud 44 j., arbeider, geboren en wonende te Clinge, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 12 boete of 4 dagen gevangenisstraf. C. L., oud 37 j., vrouw van E. B., arbeidster, geboren te Meerdonck, wonende te Nieuw-Namen (Clinge), is wegens hoon veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. D. V., oud 23 j., arbeidster, geboren te Meer donck, wonende te Nieuw-Namen (Clinge), is wegens hoon veroord. tot 2 boeten elk van f 8 of twee- maal 3 dagen gevangenisstraf. Te Elougesbij Monsis een vreeselijke misdaad gepleegd. Een vrouw, Lucie Cliquet ge- naamd, is, om welke reden is nog onbekeud, ver- moord. Ten einde de justitie op een dwaalspoor te brengen en te doen vermoeden, dat de onge- lukkige zelfmoord had gepleegd, had men haar lijk op zoodanige wijze op de rails van den spoor- weg gelegd, dat de eerstkomende trein haar lichaam moest vermorselen. Het toeval wilde echter, dat een spoorwegwerker juist deze plaats passeerde voor een trein was voorbijgegaan en het lijk vond liggen. Guyot-Montpayrout, die in de politieke wereld nog al leven gemaakt heeft, is, zooals reeds gemeld werd, in een krankzinnigengesticht overleden. Hij stierf aan grootheidswaanzin. Voor hij iu dit huis opgesloten werd, ver- haalde hij, dat. hij een insehrijving van 500 milliarden geopend had om Elzas eu Lotharihgen los te koopen. Hij was directeur van den Courrier de Paris en wees zijn redacteuren tractementen van 50 tot 100,000 frs. toe. Op zekeren dag wilde hij, dat er opi' de eerste pagina van zijn blad gedrukt zou staau, dat de Courrier over een fonds van een milliard te beschikken had. Een redacteur kreeg het bericht in handen en liet het alleen iu vier nuinmers zetten, die voor den directeur bestemd waren. Om den ongelukkige naar het gesticht te lokken werd een onderhoud met Von Bis marck over den atkoop van Elzas-Lotharingen voorgewend. Gedurende de tien eerste maanden van het vorige jaar werden in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika niet minder dan 448,938 ponden opium ingevoerd. Over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar bedroeg de iuvoer slechts 196,804 ponden. Er zijn reeds 30,000 stemmen gewonnen voor de wet die alien in— en uitvoer zou ver- bieden van dit ellendig vergif; maar zoo lang de medische faculteit beweert, het als genpesmiddel niet te kunnen missen, zal zoo'n maatregel wel tot de pia vota blijven behooren. Voor eenige dagen kwam iemand het bureau van den burgemeester Uhl te Weenen binnen en overreikte hem een pakje. De bode verwijderde waken daarover zeer blijde en daarom was er weldra bruiloft, die buitengewoon prachtig gevierd werd, zoodat men ze tegenwoordig nog kan hooren roemen. Maar alle pracht zonk in het niet tegen- over het geluk, dat uit de oogen van de jongge- huwden straalden, als zij elkander aanzagen. Half ontzind door zijn buitengewoon geluk, maakte de jonge bruidegom van een gunstig oogen blik gebruik tot ontvoermg van zijn lieflijk vrouwtje uit het gewoel van de balzaal uaar de bruidskamer. Op zijn armen droeg hij haar derwaarts. Nauwelijks had hij den dreinpel overschreden, of hij liet een luiden angstkreet hooren, waarbij zijn lichte last van zijn armen op den vloer gleed.Een kat!" riep hij ontzet. Luid juichend als een gelukkig kind boog zich de jonge vrouw naar een zwarte kat, die den ronden kop liefkozend langs de prach- tige kanten van het bruidskleed wreel'. Zij nam de kat op den arm en wilde toen haar man na- deren. Zij zeide: //Mijn katje kent ziju wereld; het. wil u geluk komen wenschen. Geef haar uw hand, Peter Petrowitsch. Zie, zie maar, zij strekt haar pootjen ook al uit. Ha! ix geloot, dat gij bang zijt voor katten Dat geloot was gegrond, want Peter Petrowitsch vluclitte voor de kat naar den verst afgelegen hoek van de kamer en schreeuwdeWeg met die kat! Laat haar verdrinkenIk kan geen katten lijdeuWeg met die kat I" De jonge vrouw werd steeds dar- teler; zij begon meer te lachen, liep Peter Petro witsch na en hield hem de kat voor den neus. Peter Petrowitsch week intusschen behendig uit, vluchtte van den eenen hoek naar den anderen, sprong over huisraad heen, verbrijzelde daarbij een grooten spiegel, scheurde kanten zoomen van haar toilet eu zette alles in de kamer ten onderste boven, tirwijl zijn vrouw, die zeer veel pret had, hem met de kat najoeg, tot hij eindelijk aan de deur kwam, deze losrukte, naar buiten sprong en nu een afscheid had tusschen zijn persoon en het ge- vreesde monster. Een oogenblik hield hij de deur van buiten dicht en toen er geen tegendruk volgde, opende hij haar even, omdat hij zijn hoofd naar binnen wilde steken. De jonge vrouw scheen dit verwacht te hebben, want zij liief onrniddellijk de kat met beide handen op, omdat zij hem het dier in het gezicht wilde drukkenmaar zij voerde haar kinderachtig plan niet uit, toen zij zijn ver- wrongen gelaat zag. Zij liet haar armen zakken en staarde hem verbaasd aan. Daartoe had zij ook voldoende reden. Steeds had zij haar man glim- lachend en gelukkig gezien; maar nu werd zijn gelaat plotselmg ontsierd door hevigen toorn. Dat, wat zij als scherts had beschouwd, was hem ernst geweest. Hij was inderdnad uit vrees voor de kat gevlucht en nu was hij boos. (Slot volgt.) zich terstoud, zonder iets te zeggen, waarop de burgemeester het pakje opende en 100,000 florijnen aan goudrente vond. Een meuschenvriend, die onbekend wilde blijven, deelde in een bijgevoegden brief mede, dat hij deze som ter beschikking stelde tot stichting van eene inrichting van liefdadigheid te Weenen. De regeering van Portugal heeft bij de Cortes een ontwerp van wet ingediend, waarbij zij gemachtigd wordt tot liet, aanbesteden van een spoorweg van St. Paul de Loanda tot Ambaca, welke baan, 225 kilometer lang, door een der rijkste streken van West-Afrika loopen zal. Portugal waarborgt een rente van 6 pCt., op den grondslag eener uitgave van fr. 110,000 per kilometer voor kosten en aan leg. Men verzekert, dat de nieuwe Aartsbisschop van Mechelen niet alleen geneigd, maar ook besloten is, als richtsnoer van zijn gedragslijn aan te nemen de formeele order van Paus Leo XIII, in Juli 1879 door den nuutius aan den Kardinaal van Mecheleu overgebracht, om „onderdoodzonde" slechts die scholen te verbieden, waar het onderwijs een ongodsdienstig karakter mocht hebben, zonder daarbij op het karakter der Staatsschool te letten. Als waarborg voor deze mededeeling verzekerde men, dat geen katholiek orgaan gemachtigd zal worden dit bericht tegen te spreken, dat daaren- tegen spoedig bevestigd zou worden. Een spoortrein is tusschen Bajados en An- dradeac gederaileerdde trein stortte in de rivier. Er zijn 60 dooden, onder welke 50 soldaten met groot verlof. De bladen gelooven, dat het onge- luk door samenzweerders is veroorzaakt. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei, 's nan.iddngs te 2 uur. In de gemeente Yerseke waren vroeger 17 kroegen. De drankwet heeft er daarvan 9 verdrevende 8 overblijvenden betalen samen f 160 vergunnings- recht. Te Hardenberg wierp een bond in 13 maanden niet minder dan 39 jongen. Voor 40 jaren verloor iemand te Koudum op een stnk bouwland een scheepje van zijn horlogeketting. Thans, nadat het land 80 malen is omgeploegd, heeft men het gaaf weergevonden. De onder- nemer van de Arohemsche volksgaarkeuken is met de noorderzon verdwenen. Een lam, dat in een weide in de gemeente Smilde liep te grazen, is door een troep kraaien aangevallen en versctieurd. Te Kampen wordt een ambachtschool opgericht. In de Belgische gemeente Boussu heeft een 3jarig meisje met de zorg over haar zusje van 2 maanden belast, het aan luciferskoppen doen zuigen, met het natuurlijk gevolg dat het wicht onder de hevigste pijnen bezweek. Den 24 'en April is te Port—Said een brand uitgebrokeu, waarUoor de helft der Arabische wijk is verwoest. Vier- duizend Arabieren zijn zonder dak. De ten- toonstelling te Turijn is door Koning Humbert geopend. Te Montluijon hebben drie personen voorgevende politie—beambten te zijn, een daar wonende dame tot de afgifte gedrongen van 50,000 frs. in bankbiljetten en van een aanwij- zing tot gelijk bedrag Marie Taglioni, de beroemdste danseres dezer eeuw, is te Marseille overleden. Zij was in 1801 geboren en had in 1847 het tooneel verlaten, toen haar dochter een Russischen Prins huwde. Te Scheveningen werd gisteren aangebracht een groentewagen met den koopmaner op. Vrijwillig was hij in die vreemde positie niet ge- koinen. Hij was bij zijn koopwaar gelegd door politiebeambten, die hem ontmoetten terwijl hij in verregaand kennelijken staat was, en zonder ver- gunning hebben zij daarna den dronkaard, wien ruimschoots de gevolgen van zijn onvasteii gang op het gelaat waren geteekend, met wagen en al naar het dorp gebracht. Het eenigszins vreemde schouwspel wekte daar nog al vroolijkheid. Te Vianen werd onlangs het bouwen van een nieuwe school aanbesteed. Een der inschrijvers bleef ougeveer 10,000 beneden de begrooting; daar hij echter spoedig inzag, zich voor ougeveer 2300 vergist te hebben, verzocht hij aan den gemeenteraad om ontheffing van de verplichting tot dien bouw. Dit is echter niet toegestaan. Vrijdagnamiddng om 4 uur ontstond door eene onbekende oorzaak brand in het binnenvertrek van een huis in de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam. Op het geroep der achterburen van /brand" liep de vrouw, die iu den winkel stond, naar binnen en ontwaarde tot haar schrik, dat haar dochtertje van 2 jaar, dat vastgebonden zat in een stoel, geheel in vlammen stond. Bij het wegdragen van het kind deelde het vuur zich aan de vrouw mede, zoodat zij ernstige brandwonden bekwam. De brandweer, die intusschen was aan- gerukt, behoefde niet te werken, daar de brand alreeds door de buren met emmers water gebluscht was. Het meisje heeft zulke brandwonden bekoraen, dat zij oogenblikkelijk naar het gasthuis gebracht moest worden, waar het later overleed, terwijl de moeder door de brandweer voorloopig verbonden werd. Een zuigeling, die in de weg lag, is onge- deerd gebleven. Dezer dagen overleed de soliedste man der Ainsterdamsche beurs, de schoenpoetser Jan Iserief. Gedurende omstreeks 40 jaren heeft hij trouw en eerlijk het schoeisel zijuer beurs-abonnes van het stof ontdaau, alvorens zij den Mammon-tempel binnentraden, en in dien tijd menigeen bij de poging om het andere ,/stof" machtig te worden zien vallen, hopeloos zien vallen, tot zelfs beneden zijn schoenenbak. Hij zelf bleef onder al de wissel- valligheden der fortuin, onder zonneschijn en on- weersvlagen, dezelfde, weinig rijker, maar ook niet armer. Wie echter kon als hij met rechtmatige fierheid uitroepen: //Leelijke kwajongen (een con current schoenenpoetser), wat doe je hier; ik sta hier reeds meer dan 40 jaren en geen mensch, kijk, die dat van me zeggen kan I" Uit Darmstadt wordt bericht, dat door de Engelsehe en Duitsche politie buitengewone voor- z irgsmaatregelen zijn genomen voor de persoonlijke veiligheid van Koningin Victoria, die zich thans in die stad beviudt. De journalisten van Mans hebben, nadat een hunncr collega's met een tooneeidirecteur te dier stede onaangeuaamheden had geliad, dezen doen weten, dat zij voortaan de voorstelliugen niet meer zouden bijwonen en elke kostelooze plaatsing van advertentien of mededeelingen in hun bladen weigeren. Wederom is een gedeelte der groote meubel- en tapijtmagazijnen van den heer Whitteley in Westbourne-grove Zaterdag door brand vernield. Dit is nu reeds de derde keer in drie jaren. Voor twee jaren werd het nu verbrande gedeelte nieuw gebouwd. De schade wordt op 400,000 geraamd. Een vreeselijk tooneel veroorzaakte verleden week in de concertzaal te Motherwell in Lamarks- hire een onbeschrijfelijke paniek. De voorstelling werd bijgewoond door ongeveer 700 kinderen en en eenige honderden volwassenen. Een koopman, John Middleton genaamd, die zich in goeden doen uit de zaken had teruggetrokken bevond zich met zijn vrouw en drie kinderen onder de toe- schouwers. Toen de voorstelling in vollen gang was en de vertooners na afloop der eerste scene achter de coulissen waren verdwenen, liep Middleton van zijn plaats, sprong op het tooneel, trok een scheermes uit den zak en gaf zich met de kreet: z/dat was schijn en dit is waarheideen diepe snee van het eene oor tot het andere. Men kan zich het verschrikkelijk tooneel van verwarring, dat nu volgde, voorstellen. Alles ijlde naar de uitgangen, om het oord, waar dit huiveringwek- kend drama had plaats gehad, te ontvluchten. Gelukkig was de directeur van de zaal met een paar bedienden dadelijk bij de hand om de deuren open te werpen en aan den stroom van kinderen, die anders zeker dood gedrongen zouden zijn ruimte te geven. Toch moesten nog vele kinderen bewusteloos naar huis gedragen worden. Aan een doopmaal te Parijs was het de beurt aan een oude dame om te zingen. Daar zij echter het hoofd op de borst liet haugen, meende men, dat zij sliep en de andere gasten zetten hun gezang voort. Eindelijk kwam de beurt weer aan de dame en men wilde haar wakker schudden. Tot aller ontsteltenis beinerkte men evenwel, dat zij dood was. Het eigeuaardige van het geval is, dat de vader en een der zusters van de overledene eveneens tijdens een diner dood gebleven zijn. Duitschland is weer eene academie rijker geworden, en wel eeue schoorsteenvegers-acadeinie. De cursus is 17 April begonueu te Neustad in Mecklenburg. Er wordt onderwijs gegeven in schrij- ven, rekenen, taal, de constructie van verwar- mingstoestellen, het teekenen en de verorderingen der bouwpolitie. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Donderdag 24 April 1884. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, Fercken, Harte, Dees, Grenu, Moes, Van der Hooft en Schuijlenburg. Afwezig Waren de heeren Mr. Dronkers en Tazelaar. Na lezing der notulen van de vorige vergade- ring door den secretaris, welke worden goedgekeurd, komen de volgende punten in behandeling 1°. De aangehouden beslissing omtrent de terug- zendiug aan de plaatselijke schoolcommissie van het ingezonden dubbeltal tot het benoemen van een lid. Tot stemming overgaande, verklaren zich vier leden voor en vier leden tegen de terug- 2ending; het lid Schuijlenburg bracht zijn stem niet uit, zoodat op nieuw de stemmen staakten en volgens art. 50 der gemeentewet het voorstel geacht werd niet te zijn aangenomen. Naar aan- leiding van een voorstel van den voorzitter beslist de raad tot benoeming over te gaan en werd met 5 stemmen gekozen, de heer Mr. E. A. E. van der Kemp, terwijl op den heer M. Schuijlenburg 4 stemmen werden uitgebracht. 2°. Wijziging der gemeentebegrootingen voor 1883 en 1884. Volgens ontvangen brief van Ged. Staten, acht dat college eenige wijzigingen iu die begroo- tingen noodzakelijk, ook met het oog op de nieuwe regeling van het onderwijs. De voorzitter verschaft de noodige inlichtingendaaruit bleek dat het kapitaal, groot f 36000, ingeschreven op op het Ned. Grootboek ten behoeve der gemeente, benoodigd is geweest om de schulden der gemeente te kunnen dekken, die ontstaan waren door het doen bouwen van eene tweede school in de kom der gemeente en het verbeteren van de bestaande, het meer benoodigd persoueel bij het onderwijs enz. enz., het Dagel. bestuur zou later voor nog verschillende uit te voeren werken, als verbete- ring van straatwegen enz. een leening willen sluiteu met de maatschappij //Gemeente crediet." Tevens stellen zij voor de verleende Rijks—subsidie van f 10000 te doen iuschrijven op het Ned. r •nwarrvo.i.TMrfsr niw wi*.aaa- i ~ir i 11 w 11 iimiiii I ift.■-« «».yyr-n.-11 TT—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2