Gemengde berichten. Telegrafische berichten. In "den aanvang dezer week is de verschkade, aangelegd tot het uitvoeren der bedijking van buitengronden in den Braakman, voltooid geworden, zoodat ons district feitelijk een polder rijker is. De werken vorderen tot lieden buitengewoon voor- spoedig. Door den gemeenteraad te Breskens is tot lioofd aan de openbare school aldaar benoemd de heer A. F. Wisse, thans hoofd aan die school te Cadzand. Bij de te Bergen op Zoom voortgezette ver- pacliting van vischplaatsen werden de volgende prijzen besteed Yoor de perceelen in het Oude Vaarwaterp. 1 84, p. 2 92, p. 4 f 58, p. 5 61, p. 6 50, p. 8 f 43, p. 11 f 86, p. 12 /43. Yoor die in de Geulp. 17 f 120, p. 18 f 140, p. 19 120, p. 20 125, p. 21 90, p. 22 91, p. 23 81, p. 24 70, p. 25 65, p. 26 f 48, p. 27 38, p. 28/ 25, p. 31 85, p. 82 76, p. 33 81, p. 34 91, p. 35 63, p. 36 60, p. 37 78, p. 38 77, p. 39 /100, p. 40 /110, p. 41 /130, p. 42 155, p. 43 175, p. 46 160, p. 47 370, p. 48 520, p. 49 480, p. 56 180, p. 57 61, .p. 61 250, p. 62 200, p. 63 365 en p. 70 405 voor die op de Kraaierplaatp. 292b f 620 en p. 305# 670 voor die voor den Stavenissepolder p. 481 4, p. 482 13, p. 483 5, p. 484 3 en p. 485 /4; voor die langs den oever van Noord-Beveland p. 5 3, p. 6 20, p. 7 /ll, p. 8 18, p. 9 13 en p. 12 /19; in de Zandkreek: p. 2 135 en p. 3 43 in het Sloep. 1 2, p. 2 2, p. 3 7, p. 4 3, p. 5 5, p. 6 6, p. 7 9, p. 13 16, p. 14 6, p 15 4, p. 20 3 en p. 26 4. Het totaal bedrag der verpaehting is 10,541. Stoppeldijk, 21 April. Heden werd alhier op plechtige wijze ter aarde besteld het stotfelijk over- schot van wijlen den Edelachtb. heer J. F. Vereecken, burgemeester dezer gemeente. Yoorafgegaan door de harinonie Amphion alhier met haar bestuur, de leerlingen der hoogste klassen van onze scholen met hunne onderwijzers, de gemeenteraadsleden van Stoppeldijk en Boschkapelle met beide secretarissen en de kerk- en arinbe- sturen dezer gemeente, volgde de lijkkoets met familie en tal van vrienden en kennissen van den overledene, Onder het uitvoeren van treurmuziek door de harmonic zette de stoet zich aan het huis van den overledene, des ochtends half 9 ure in beweging en kwam te half 10 ure in de kerk te Rapen- burg aan, alwaar de plechtige uitvaart geschiedde. Na afloop daarvan begaf de stoet zich in dezelfde volgorde naar het kerkhof, en werd het lijk, na de kerkelijke plechtigheden aldaar, onder treur muziek der harmonie en een „rust in vrede," door de genoemde schoolkinderen gezongen, in een steenen graf bijgezet. Droevig verliet de schare den doodenakker, overtuigd dat ieder een vriend, velen een weldoener hadden ten grave geleid. De overledene was almede burgemeester der gemeente Boschkapelle, lid der Staten dezer pro vince enz., welke betrekking hij eerst sedert korten tijd bekleedde. Zijn afsterven is een groot verlies voor onze gemeente, en woxdt door de ingezetenen ten zeerste betreurd. Door zijn heengaan is een leemte ontstaan, die niet spoedig zal wordeu aangevuld. Stoppeldijk, 22 April. Was de dag van Maan- dag 11. voor de ingezetenen der gemeente Stoppel dijk een dag van droefheid en rouw, daar alsdan de laatste eer aan het stoffelijk overschot van hun alom beminden burgervader zou worden bewezen, dan voorzeker ook was het voor de leden der alhier bestaande harmonie Amphion een dag, waarop ook zij zich van een treurigen plicht hadden te kwijten, om ill. door het uitvoeren van een treffende en indrukwekkende doodmarsch, een laatste hulde aan hunnen, helaas zoo diep betreurdeu directeur te brengen. Aan zijn steun en belangstelling toch is het te danken, dat hunne harmonie na een vlak bij ons een leuningstoel in bezit, waarna hij begun, terwijl hij steedsjonger scheen te worden, orndat hij zijn verhaal levendig maakte door zijn gebareuspel, door de veranderingen in zijn gelaat: „Gij ziet mij met een ougeloovigeu glimlach aan, dames. Het komt u onwaarsckijnhjk voor, dat de despo- tische Nikolaas voor Peter Petrowitsch geknield heelt. Gij denkt dat de oude adel van de familie K u niemand, noch den Russischen Keizev, noch eenigen sterveling in het algcmeen, kan vejplichten, dat hij voor dien adel in het stof zal zinken. Toch zeg ik de voile waarheid dames. Keizer Nrkolaas heeft voor mij op de knieen ge- legen Ik werd te Petersburg in dejonker- sehool van de Garde groot gebracht en op die school kwam ik zeer jong. De dames zullen wel weten, dat de Keizer groote belangstelling toonde voor dergelijke inrichtingen. Dikwijls kwam hij onverwacht, plotseling m dc leerzalen, waar hij dan alles onderzocht, hoewel niemand op zulk een onderzoek was voorbereid. De leeraars waren even bang als de leerlingen voor zulke overrompelingen, die' zelden of ooit glad en zacht van stapel liepen. (Wordt vervolgd.) bestaan van slechts een negental jaren reeds zulke goede vorderingen heeft gemaakt. Hij toch, met een opgeruimd en minzaam hart bezield, streefde er naar het leven zijner ingezetenen genoeglijk en aangenaam te luaken, tevens ook trachtende hier- door het welzijn zijner gemeente te bevorderen. Dat aan de harmonie door den dood van haren Edel Achtbaren heer directeur een kraehtigen steun is ontvallen, belioeft geen betoog. Niet zonder redeu wordt door de leden der harmonie eene duistere toekomst te gemoet gezien. Desniettegenstaande hoopt het bestuurzich vertrouwende op den steun en medewerking der contribueerende leden, den ijver en de belangstelling, waarvan de werkende leden tot liiertoe blijk gaven, de door wijlen den Edelachtbaren heer directeur zoover in vordering en totbloei gebracht zijnde harmonie in stand te houden. Philippine, 23 April. Yoor de gehouden be- steding der gewone onderhoudswerken, dienstjaar 1884/85 aan den calamiteusen polder Stad Philippine, waren ingekomen 3 biljetten, als van J. Bertou te Biervliet voor 679. L. Koole te Ter Neuzen voor 650. D. Tholens te Hoek voor 630. De raming bedroeg 670. 's Gravenhage. 25 April. In de gehouden zit- ting der Eerste Kamer van heden is eenparig aange- nomen het wetsontwerp regelende het Staatstoezicht op krankzinnigengestichten en met 26 tegen 10 stemmen, na langdurige discussie, het wetsontwerp, de Regeering de bevoegdheid gevende tot de ont- munting van 25 millioen aan zilver, zoomede het wetsontwerp tot uitgifte van 5 millioen muntbiljetten. Heden werd te Middelburg aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed: 1. Het wegruimen van grond uit de buiten- havens van Ter Neuzen, waarvoor de raming bedroeg 7580. Hiervoor waren de volgende inschrijvingsbiljetten ingeleverdT. en D. Volkers, te Dordrecht ieder voor 6800, en A. van Hattum te Sliedrecht voor 6450. 2. Ilet maken en inhangen van een paar sluis- deuren voor het kanaal van Ter Neuzen, waarvoor de raming bedroeg 7370. Hiervoor was inge- schreven door H. Ilage te Middelburg voor 6887 J. L. Koole te Ter Neuzen voor 6750;R. Wal- raven te Ter Neuzen voor 6695; M. D. de Putter te Ter Neuzen voor 6650; J. Yerkuijl Quakkelaar te Vlissingen voor 6647 en G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 6498. 3. Het maken van werken aan de hoofden III en IV op den oever voor Ter Neuzen, waarvoor de raming bedroeg 4200. Hiervoor werd inge- schreven door R. Walraven te Ter Neuzen voor 4100; A. Vermorcken te Hontenisse voor 3992; A. Tholens te Ter Neuzen voor 3987 J. Jansen te Hoek voor 3960; A. van der Beek te Zaamslag voor 3840A. de Jong te Ter Neuzen voor 3667 en A. Bolier te Ter Neuzen voor 3666. Door den bouwman Jacobus Krijger, te Naald- wijk, zijn heden de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan HII. MM. den Koning en de Koningin aaugeboden. De Deventer gasfabriek maakte in 1883 een zuivere winst van 9702; de sbhuld daalde van 87,348 op 73,623. Een oud moedertje te Appelscha telt met haar nog in leven zijnde 5 zusters te zamen 450 jaren zij is de jongste, nl. 70 jaar, iedere zuster is 2 jaren ouder. Te Arnhem is de vleeschprijs 10 cts. afgeslagen. Een geneeskundige in Wijm- britseradeel heeft 3 maanden celstra! ontvangen, omdat hij bij zijn buunnan de glazen inge- slagen had. De man, die onlangs een lastigen dronkaard uit een kroeg wierp, tengevolge waar van deze overleed, is door het Ilof te Amsterdam tot 6 maanden celstraf veroordeeld. De dierentuin te Gent werd Zoudag in opschudding gebracht door het volgende voorval. Een wandelaar wilde den bruinen beer streeleu, en stak zijn hand door de tralien. Het verschrikkelijke dier beet een stuk van twee zijner vingers af. Te Brussel hebben de rijtuigverhuurders het werk gestaakt. Geen rijtuig is er te krijgen. Het geschil is ontstaan uit een nieuw reglement, door de pas opgetreden rijtuigvereeniging vastgesteld. In een plnatsje nabij Birmingham overleed dezer dagen Annie Leeson in den ouderdom van 103 jaren, in het bezit van al haar geestvermogens. Zij woonde bij haar 79jarigen zoon. Het plan bestaat te Esher een gedenkteeken in de kerk op te richten ter herinnering aan den hertog van Albany. Uit alle streken der Vereenigde Staten van Amerika luiden de oogstberichten gunstig, vooral wat betreft den stand en den wasdorn der wintertarwe. De vervaardiging en de verkoop van oleomargarine- of kunstboter zijn bij de wet in den staat New—York verbodeu. Door een wervelstorm werden te Galveston iu Texas een kerk en een negerschool vernield. Van de 32 schoolkinderen werden 10 zwaar en 1 doodelijk gekwetst. Twee zusters op gevordenden leeftijd, die sinds ettelijke jaren ondersteuud werden te's Heerenhoek, leefdeu in den allerellendigsten toestand. Dezer dagen nu stierf de eene en in haar bezit werd een som van 18 gevonden. Men 1 ;gon nu te ver- moeden, dat de andere misschieu ook geld had ondervroeg haar en kreeg eindelijk toestemming om haar kast te onderzoeken. En men had zich niet bedrogen: ruim 910 werd te voorschijn gebracht. In zekere gemeente zou onlangs gecollecteerd worden. Om het zich gemakkelijk te maken, plaatste de burgemeester een bus aan het raadhuis en liet bekend maken, dat iedereen gedurende een week zijn gave daarin kou storten. Toen de tijd om was, werd de bus geopend en men vond een cent. Of hieronder ook de gift van den burgemeester begrepen was, wordt niet vermeld. Een jonkman uit Almkerk was verliefd op een schooue, die te ver woonde, om haar zijn liefde anders dan schriftelijk te betuigen. Er werd iemand gevonden die den eersten brief zou bezorgen, maar de schoone wilde van de liefde niets weten. De boodschapper ontdekte hierin echter een middel, dat rente kon opleveren. Hij schreef dus een antwoord met zijn linkerhand, wel geen net damesschrift, maar het bedrog werd niet opgemerkt, de zoete woordjes verblindden den jonkman, die telkens een goele fooi gaf. Zoo schreef o. a. de speudo-schoone„o, geliefdewat een geluk voor ons, dat wij zulk een trouwen bode hebben. Geef hem toch eens een oude broek, of een paar kwartjes. Ik heb zulks ook al gedaan. Ging hij ons geheim verklappen, wie weet hoe wreed wij voor altijd gescheiden werden." Natuur- lijk dat de brieven, door den jonkman geschreven, werden opengemaakt en beantwoord door den bode. Lang ging het goed, maar eindelijk werden de eischen te hoog en nu zit de bode te rusten in de gevangenis te 'a llertogenbosch. De kapitale boerenhofstede //Ooienberg," te St. Maartensbrug in de Zijpe, is in den tijd van een kwartier afgebrand. Het was wellicht het grootste huis uit den ge'neelen omtrek, het eigen- dom van den heer Paarlberg en bewoond door zijn schoonzoon F. Koning. Een twintigjarige zoon van den heer Paarlberg heeft zich met eene koe aan het touw door een instortenden vleugel van het rieteu dak heengeworsteld. Met zijneinvlam staaude kleederen is hij toen terslond in het water geprongen. Toch is ziju gelaat, zijue handen en knieen op deermswekkende wijze verschroeid. Zeven koeien, acht kalveren en een stier zijn in den vuurpoel omgekomen. Vele gouden en zilveren kostbaarheden zijn verloren. Woning en inboedel, ook het vee waren verzekerd. De oorzaak kan moeilijk gegist worden. Wie Amsterdam bezoekt is ook iu de ge- legenheid de braudweer aan 't werk te zien. Uit den staat, gevoegd bij het verslag der vereeuiging tot instandhouding van het brandweerfonds te Am sterdam, blijkt dat in 1883 hebben plaats gehad 1314 branden, tegen 1049 in 1882. Dat is ge- middeld per dag 3 a 4. Alarmeeringen waren ten getale van 1899, tegen 1534 in 1882, dat is gemiddeld per dag 4 it 5. Men zou Y niet voor waar aannemen, indien de cijfers ons niet over- tuigden. Van hoeveel belang het is, voor groote steden vooral, een ,/Amsterdainsch brandwezen" te bezit- ten, valt duidelijk in het oog. Het is eenig in de wereld, van daar ook dat vele groote steden bij herziening van haar brandwezen Neerlands hoofd- stad tot voorbeeld hebben gesteld. Iu het Belgische dorpje Beerst heeft een hevige brand gewoed. Een der woningen, die de prooi der vlammen is geworden, werd bewoond door een gezin met twee kinderen, het eene vier jaar en het andere negen maanden oud. Alle pogingen die de ongelukkige ouders aanwendden, om hun kinderen te redden, bleven vruchteloos; de arme kleiiien werden levend verbrand. De ouders hebben insgelijks brandwonden bekomen. De vrouwenmoordennars Hugo Schenk en Schlossarek zijn Woensdagochtend te Weenen ge- executeerd. Vooral de laatste toonde bitter be- rouw. Yoor zijn terechtstelling ontving hij een langdurig bezoek van zijn vrouw en zijn zuster. Weenend bad hij om vergiffenis en om een herhaald verzoek aan den Keizer om gratie. Dit was reeds door den advocaat ingediend, maar werd terstond afgewezen. Schlossarek biechtte nu en communiceerdehij toonde oprecht berouw over zijn misdaad en zocht aanhoudend troost bij den geestelijke. Op het schavot riep hij uit z/God vergeve mij mijn zondenOok gij, mijue heeren, schenkt mij vergiffenis voor al mijn rnis- dadenvloekt mij niet, gij zijt immers Christenen. AmenHet vonuis werd snel voltrokken. De doodstrijd duurde enkele minuten. De geheele executie maakte op het publiek een zeer plech- tigen indruk. De regeering van Croatie heeft aan de plaatselijke autoriteiten een circulaire gezonden, waarbij aan de Israelieten gelijkheid van rechten met de andere burgers wordt verleeud. Ook is het krachtens deze circulaire aan Christenen ver- gund tot het Mozaische geloof over te gaan, en daarna toch met Christenen te huwen. Een vrij ernstige aardbeving heeft zich Dins- dagmorgen over een groot gedeelte van Eugeland doen gevoelen. Ook te Londen zijn vele sc okken gevoeld. De meeste schade werd aangericht inde Oostelijke graafschappen te Harwich, Ipswich, Chelms ford en elders. Verscheidene dorpen nabij Col chester hebben veel goleden. Een toren van veer- tig voet stortte te Colchester op de belendende kerk, doch zonder iemand te kwetsen. Te Col chester alleen wordt de schade op 10,000 p. st. geraaind. De schok duurde eene halve minuut en was sterk genoeg om menschen van hunne stoelen te. werpen. In den pas te Bucharest opgerichten circus Sidoli is jl. Zaterdagavond brand ontstaan. Het gebouw was tot aan den nok bezet door toeschou- wers, die de eerste voorstelling kwamen bijwonen. De heerscliende sueeuwstorm wakkerde de vlammen geweldig aan. De lampen gingen uit en ontzet- teud was de verwarring bij het naar buiten dringen. Vele personen vielen in onmacht, werden verplet- terd of gewond; tot dus ver telt men vijf dooden. De weduwe van een Oostenrijkschen generaal, Elise von Korher, heeft zich iu een h6tel te Londen van het leven beroofd, door zich van boven langs de leuning der trap naar benedeu te laten vallen. De groote zorgen om in haar levensonderhoud te voorzien, hebben haar tot deze daad geleid. Uit Harich komt het bericht dat een grootmoe- der aldaar haar kleinkind op een mesthoop heeft geworpeu en aan het lot overgelaten, wijl de jonge ongehuwde moeder, haar dochter, die dient bij den boer, niet in staat was en dus weigerde het kind tot zich te nemen, toen dit haar onverwacht aange'ooden werd door de grootmoeder. Anderen hebben zich nu het lot der kleine aaugetrokken. In een dorpje van Duitschland is een ken- nisgeving van den volgenden inhoud aan het kerkgebouw aangeplakt ,/Op dit kerkhof kan niemand meer worden begraven, behalve wie in de parochie leeft; die- genen, die wenschen begraven te wordeu, behooreu zich deswege te wenden tot den schoolmeester." Te Brussel was een verificateur der douauen bezig een pak te onderzoeken, verzonden uit Neurenberg. Het pak bevatte poppen. Onder weg was echter een dezer poppen gebroken en men bemerkte daardoor, dat deze opgevu'd waren met zeer fijne Turksche tabak. Al de poppen zijn benaderd. Zij bevatten, naar het schijnt, 40 kilo's tabak. ZEETIJDINGE A. Van 18 tot en met 24 April zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 18 April. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Stan- tons, kap. Brown, van Londen met stukg. 19 April. Duitsche brik Oberon, kap. Bleckmann, van Dautzig met slippers. Duitsche brik llarmonie, kap. Scholer, van Stettin met hout. Noordsche brik Miletus, kap. Pedersen, van Svedestrand met hout. 20 April. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Bit tern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. 21 April. Eng. stoomb Resolute, kap. Smith, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. 24 April. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Van 18 tot en met 24 April zijn uit deze haven vertrokken koinende van Gent 19 April. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. 21 Aprd. EDg. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. 22 April. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. 23 April. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg Eng. stoomb. Rosa, kap. Dum berley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Bit tern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 18 April. Eng. stoomb. Glencairn, kap. Crosby, van Middlesbro met ruw ijzer. 20 April. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. 21 April. Eng. stoomb. Killarney, kap. Empson, van Goole met kolen. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, van Londen met stukg. 22 April. Spaansche stoomb. Marzo, kap. De Espiaze, van Bilbao met menerie. 24 April. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New—Castle met ruw ijzer. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor- we<r te hebben gelost en geladen 19 April. Duitsche sto >mb. Wipper, kap. Gran- zow, naar Stettin met straatsteen. Eng. stoomb. Glencairn, kap. Crosby, naar Antwerpen ledig. 20 April. Eng. stoomb. Girdleness, kap. Dawson, naar Londen met stukg. 22 April. Eng. stoomb. Killarney, kap. Empson, naar Goole ledig. 24 April. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, or. - soar x^&-v?-3tr&isx3BBanrrxxRjwrrin iw«—ana—a—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2