Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 1975. Zaterdag 19 April 1884. 24e Jaargang. 8> EENE BANKNODT IN TWEE IELFTEN. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTltlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschijnt Dlnsdag- en Vrljdagavond bij den nitgerer J. K. G. D H O IV T te Ter Neuzen. Ir'olitieli Overzicht. Ofschoon de Duitsche Rijksdag en de Prui- sische Landdag hun arbeid voor eenigen tijd hebben gestaakt, doet zich toch op staatkundig gebied bij onze Oostelijke naburen eene groote spanning gevoelen en ziet men met eenige ongerustheid de opiossing van vele hoogst be- langrijke vraagstukken tegemoet. Op den voor- grond treedt de kwestie der verlenging van de socialistenwet, die voor het centrum eene ge- vaarlijke klip dreigt te worden en de eenheid der nieuwgevormde Duitsche vrijzinnige partij op een zware proef stelt. Het conflict tusschen Oostenrijk en Hongarije over de veemarkt in Pressburg is voorloopig bijgelegd. De onderhandelingen in dezen ge- voerd schijnen den Minister Taaffe de overtuiging verschaft te hebben, dat de Hongaarsche wetten zelf voldoenden waarborg opleveren tegen veepest en Oostenrijk de zorg daarvoor niet behoeft over te nemen. Uit Rusland meldt men, dat de officieuse bladen, die kort geleden nog met groote ver- ontwaardiging de verschillende geruchten omtrent bloedige botsingen bij de bezetting van Merw tegenspraken, zich thans genoodzaakt zien te erkennen, dat die „volsche berichten" dan toch waar geweest zijn. Het is thans niet meer te loochenen dat de zoogenaamde vrijwillige onder- werping der Tekinzen en de vredelievende bezetting van Merw niets anders geweest zijn dan eene verraderlijke verrassing, terwijl de 200,000 Kibitki, die uit eigen beweging de gunst gevraagd hadden om onderdanen van den witten Czaar te worden, thans blijken te zijn, wat zij trouwens altijd geweest zijn, namelijk echte Turkmenen, d. i. doodvijanden der Itussen. Het eerste tafereel der „volkomen rust" heeft spoedig voor een ander tooneel plaats gemaakt, en zelfs volgens de officieele berichten, welke zich echter van elke mededeeling van details onthouden, verkeert Merw en zijne geheele omgeving thans in vollen staat van oorlog, waarvan het einde zeker niet twijfel- achtig is, maar die zeker niet eindigen zal, voordat er een vreeselijk bloedbad aangericht is en duizenden offers gevallen zullen zijn. De laatste berichten uit Sontay luiden gunstig voor de Fransche wapenen. Vrijdag 11 dezer waren de beide brigades, die van Negrier en van Briere, geconcentreerd, zoodat de aanval op de citadel van Hong-Hoa kou plaats hebben. De Zwarte vlaggen hadden onderscheidene versterkingen opgeworpen. Hong-Hoa werd Zaterdag van des morgens 10 tot des namiddags 4 uur gebombardeerd en dienten- gevolge in brand gesclioteu. De dorpen in den omtrek van de stad gingen in vlammen op. De vijand bood geen tegenstand en hij verliet Hong- Hoa, na, waar het mogelijk was, den brand iu de stad nog verergerd te hebben. De Chineezen FEU ILL ETON. DE TWEEDE HELFT. Toe a Jack Newbiggin in de pastorie terug kwam, vernam hij, dat zijn gastheer een invitatie voor hen beiden, om op het //Groote Huis," het land- goed van den aldaar wonenden baron te komen dineeren, had aangenomen. Zij werden zeer minzaam op het Groote Huis" ontvangen. Jack werd dadelijk aan zijne oude vrienden voorgesteld, die hem met open armen ontvingen, hoewel zij slechts vluchtige kennissen uit Londen waren van dat soort, die wij nu en dan in onze omgeving ontmoeten en die ons en wij hun even onverschillig zijn als de Kaffers en Zoeloes, maar die wij met gejuich begroeten, zoodra wij ze in een vreemde plaats aantreffen. Jack kende de dame, die hij aan tafel geleidde als zeer praatziek en die, zoodra hij haar verlaten had, van hem even goed als van hare andere vrienden allerlei praatjes zou vertellen. //Ik ben den heelen dag bezig geweest u te verdedigen," begon mevrouw Sitwell. //Was dat uoodig? Ik hield mij voor te on- beduidend die eer waardig te zijn." #Men sprak onder het kofliedrinken over uwe vluchtten over de bamboes-bruggen, tegenover Hong- Hoa aangebracht, naar den liukeroever van de Roode rivier, naar Phu-Lang. Anderen trokken zich terug naar Dong-Yang en Than-Hoa. De berichten over de onregelmatigheden op Cuba loopen zeer uiteen. Naarmate zij uit Amerikaan- sche of uit Spaansche bron af komstig zijn, stellen zij den toestand als zeer onrustbarend voor of spreken van weinig beteekenende oproerige bewe- gingen. Het is niet wel mogelijk uit dien chaos een denkbeeld te vormen omtrent den feitelijken toestand, alleen blijkt duidelijk, dat de bewoners van Cuba met de tegenwoordige Spaansche regeering weinig ingenomen zijn en dat iedere oproerige be weging er zich met groote snelheid uitbreidt. De toestanden in Egypte worden volgens de verschillende berichten steeds ongunstiger. Ver- scheidene stammen tusschen Berber en Shendy zijn in opstand gekomen en transporten levensmiddelen voor laatstgenoemde plaats, welke door de rebellen belegerd wordt, konden hunne bestemming niet bereiken. Het garnizoen van Berber kan niet tot ontzet van Shendy afgezonden worden, want men is voor een aanval der oproerlingen op Berber zelf beducht. Men vreest ook dat de weg van Korosko volkomen door hen zal afgesneden worden. Tele- grammen uit Suakin spreken van een gerucht dat Khartoem door de opstandelingen ingenomen en de vijfde waterval door hen bezet is. Gordon zou daarbij zelf gevangen genomen zijn. De Engelsche regeering moet aan de mogendheden voorstellen hebben gedaan betreffende de opiossing der finan- cieele moeilijkheden van Egypte. Het bericht van het sluiten der nieuwe conventie is te Pretoria en elders in Transvaal naar het schijnt met ingenomenheid ontvangen. In de hoofd- stad bleek dit door het lossen van 21 saluut-schoten. Te Durban in Natal is die ingenomenheid minder groot. Het Koninklijk gezin zal Maandag a. s. 10,45 uur met een specialen trein van 's Gravenhage naar het lustoord Oranje-Nassau vertrekken. De vereeniging van de afdeeling posterijen en telegraphie aan het departement van waterstaat zal met 1 Juli tot standkomen. De hoofddirec- teur der afdeeling telegraphie aan het ministerie van Waterstaat enz., de heer W. C. A. Staring, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag gevraagd. Omtrent een spoorwegongeluk te Loppersum wordt het volgende gemeld: Het ongeluk had plaats met den van Groningen komenden trein, dienende tot vervoer van materialen voor de in aanbouw zijnde stations. Als gewoonlijk bevonden zich op de met steen geladen wagens ook de werklieden (mannen en vrouwen.) De trein liep handigheid in het goochelen en iemand zei, dat die kunst wel eens lastig kon wezen, bij voorbeeld met kaartspelen." ,/Een liefderijk verwijt, dat moet ik zeggen Wie zei dit ,/Sir Lewis Mallaby." z/Wilt u zoo goed zijn hem mij eens aan te wijzen?" Het was een somber, onvriendelijk gelaat aan de rechterzijde van de gastvrouw, dat hem werd aan- geweztn een gelaat, dat veel op een masker geleek, daar de huid dor en rimpelig was en de oogen met een treurig licht als waskaarsen in een grafkelder schifterden. z/Een aangenaam uiterlijk Ik zou hem liefst niet alleen op een donkeren avond ontmoeten." z/IIij heeft een woest karakter, dat is zeker. Hij heeft zijne vrouw het huis uitgejaagd, omdat zij hem geen erfgenaam schonk. Juist het gemis van kiuderen om zijne goederen en titel te erven, is het, dat hem steeds aan het hart knaagt en hem knorrig en zwaarmoedig maakt." ffJack liet zijne dame maar voortkeuvelen. Het was steeds zijne gewoonte, als hij in gezelschap was, zich door de aanwezigen zooveel mogelijk te laten vertellen voor zijn eigen doeleinden als clair voyant en zoodra Mevrouw Sitwell ophield, bracht hij haar met schijnbaar nietige vragen weer aan den gang, zoodat hij van alle aanwezige personen iets vernam, dat hij nauwkeurig onthield om er eene matige vaart, maar door het niet sluiten van een wissel geraakten de tender en de eerste wagen uit het spoor, een paar andere wagens medeslepende. A1 die wagens werden omgeworpen en gedeeltelijk aan spaanders geslagen. Een meisje werd als het ware uit elkander ge- scheurd, en een man, hoofd van een huisgezin, mede op de plaats gedood. Een derde, een jong werkman, werd zeer zwaar verwond. De anderen kwamen er bf ongedeerd of met lichte kneuzin- gen af. Yolgens gerucht zou de wissel, hetzij door kin- deren, hetzij door anderen, uit baldadigheid ge deeltelijk zijn overgehaald. Naar gemeld wordt, zal de admiraal Geerling eerlang als Minister van Marine aftreden. De Transvaalsche deputatie is gisteren morgen ten 11,40 te Antwerpen aangekomen en aan het station hartelijk ontvangen door burgemeester De Wael, die de leden van de deputatie hartelijk welkum heettevervolgens werd het Antwerpensch comite door ziju voorzitter, den heer De Geyter, aan de deputatie voorgesteld. Yan het station vertrok men naar het hotel St. Antoine, waar de heer Kriiger het comite be- dankte voor de ontvangst. Ten einde het incognito van H. M. de Koningin van Engeland op haar reis naar Darmstadt te Ylis- singen st.ipt te handhaven, was aldaar van rijkswege voor f 1200 een overdekte gang gebouwd van de aanlegplaats naar het Koninklijk salonrijtuig. Men schrijft uit TholenDe aanvoer van ansjovis beteekende nog weinigals gewoonlijk, kwamen van elders ook weer eenige partijtjes kabel- jauw (meest dood) ter markt. De prijs dezer visch varieerde tusschen f 1 en f 2,50 per stuk. De vangst van oesters en mosselen wordt gering. De verzending van laatstgenoemd artikel naar het buitenland heeft opgehouden. Prijzen onveranderd. Eene geruchtmakende, op 3 Maart 11. in het koffiehuis vde Munt" toegebrachte verwonding, maakte de vorige week een onderwerp van behan- deling uit bij de arrondissements-rechtbank te Am sterdam. Kornelis Gerardus Bakker, gepensioneerd officier van gezondheid bij het Oost-Indische leger, thans wonende te Haarlem, stond namelijk terecht, omdat hij Jhr. H. L. W. van den Santheuvel uit Dordrecht, zonder eenige bekende aanleiding, met een stok een slag tegen het hoofd heeft toegebracht, terwijl deze rustig aan eene tafel voor het venster aldaar gezeten was. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot f 100 boete, subsidiair 14 dagen celstraf. Den beleedigde werd de door hem gevraagde schade- vergoeding van f 1 toegewezen. De tuinman De Jong in de Malakkastraat te 's Hage, die scdert geruimen tijd door zieken uit elken stand werd geraadpleegd, omdat hij de kunst later zijn voordeel mee te doen. Door zulk eene zorgvuldige en ijverige voorbereiding worden meestal de wonderbare en geheimzinnige daden van den goochelaar ten uitvoer gebracht. Toen het gezelschap na het diner in de ontvang- kamer verzameld was, werd Jack door een koor van stemmen, met die van de gastvrouw aan het hoofd, bestormd om iets van zijn kunst te laten zien. Er was slechts een, die van gevoelen verschilde, Sir Lewis Mallaby, die niet alleen geen moeite deed het verzoek te ondersteunen, maar zelfs toen de voorstelling reeds begonnen was, openlijk min- achting en tegenzin deed blijken. De goochelaar maakte de van ouds bekende plum- pudding in den hoed, schoot ringen in broodjes, deed alle soorten van kunstjes met kaarten, messen, pistolen en ging nauwgezet zijn geheel //repertoire" door. Er kwam geen glimlach op Sir Mallaby's gelaat, hij grijnsde slechts spotachtig en haalde ten laatste met een in het oogloopend gebaar van onbeleefdheid zijn groot gouden repetitiehorloge uit, keek er op en geeuwde luid. Jack verlangde sterk naar dit horloge, zoodra hij het gezien had. Misschien kon hij daarmee den eigenaar, al was het maar voor een oogenblik, on- gerust maken. Maar hoe het in handen te krijgen P Hij vroeg een horloge, een dozijn werd hem dadelijk aangeboden, maar geen van alien kon hij gebruiken. Het moest een gouden repetitiehorloge zijn. Sfr zou verstaan, door aanraking en met eenvoudige middelen genezing aan te brengen bij de hardnek- kigste kwalen, zal weldra voor den rechter moeten verschijnen daar tegen hem proces-verbaal moet zijn opgemaakt, wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskunde. De stoomvaart-maatschappij Java heeft in 1883 een ongunstig jaar gehad. Het nadeelig saldo der winst- en verliesrekening, dat verleden jaar f 59,715,92$ bedroeg, is thans aangegroeid tot 112,068,44$. De stoomvaart-maatschappij Nederland deelt over 1883 slechts 2 pCt. dividend uit. H. A. Gunters, magnetiseur te's Gravenhage, die wegens onbevoegde uitoefening van de genees kunde, na verwijzing in cassatie, den 8 April voor het Hof te Amsterdam terecht stond, is bij arrest van 15 dezer ontslagen van rechtsvervolging, als hebbende hij slechts 6en op zichzelf staand feit gepleegd. Tegen een notaris in Gelderland is onlangs naar aanleiding van art. 34 der wet op het notaris- ambt, proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in eene akte volgens de nieuwe spelling vijf honderd in een woord geschreven heeft, terwijl hetbestuur der registratie beweert, dat dit uit twee woordeu moest bestaan Een bende Italianen, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderente zamen ongeveer een twintigtal personen, vergezeld van beren, heeft het Noorden der provincie Oost—Vlaanderen door- kruist om zich naar de Nederlandsche grens te begeven, onder bewaking van de gendarmerie. Deze bende heeft den nacht van Zaterdag op Zondag doorgebracht buiten de stad Brugge. Te midden der beploegde velden sloegen zij hun tenten op, lieten er hun dieren weiden en legden de hand op al wat hun dienen kon. Zij randden de werk lieden aan en poogden hun geld af te nemen. Een hevig gevecht had plaats, waarin de Italianen hun beren als hulptroepen gebruikten. De vreemde roovers hadden ook de gendarmen gedreigd, dat zij de beren op hen los zouden laten; met het uit- voeren van deze bedreiging hadden zij reeds een begin gemaakt. Een der roovers is naar de ge- vangenis gebracht. Ruim 150 sociaal-democraten trokken jl. Dinsdagavond ter bescherming van de verkoopers van hun blaadje door de straten van Scheveningen. Honderden sloten zich bij dien optocht aan en eindelijk was de menschenmassa zoo groot geworden, dat het verkeer geheel gestremd wasaan opge- wondenheid intusschen geen gebrekgeschreeuw, gezang en gejouw, maar tot handtastelijkheden is het gelukkig niet gekomen, ofschoon politie en marechaussees maatregelen hadden genomen om gevechten te verhoeden. De verbittering te Sche veningen is namelijk zeer grootmen verlangt dat Lewis Mallaby was de eenige in het vertrek, die er zoo een bezat en hij weigerde in't begin hard- nekkig het te leenen. Op veler herhaald aanzoek, waarbij zich ook, dat van de gastvrouw voegde, kon hij ten laatste zonder in het oogloopend onbeleefd te zijn, niet langer wei- gerenhij ontdeed dus al brommend het horloge van de ketting en reikte het aan Jack Newbiggin. Het was een zonderling ouderwetsch horloge, dat het hart van een verzamelaar zou verblijd hebben, het was geheel met paarlen en juweelen ingelegd en versierd met een wapen en opschrift een erf- stuk, dat waarschijnlijk reeds jaren herwaarts aan de familie Mallaby had toebehoord. Jack beschouwde het oplettend en peinzend, waarna hij plotseling zijn oogen naar Sir Mallaby's gelaat ophief, hem scherp fixeerde en ze weer even spoedig neersloeg. //Dit is veel te kostbaar," zei hij beleefd, //en heeft te veel waarde om het tot een goocheltoer te gebruiken; een gewoon nieuwerwetsch horloge zou ik er liever voor hebben, maar geen kunst- werk als dit." En hij overhandigde het weer aan den heer Mal laby, die het met onverholen genoegdoening ontving. Hij was waarschijnlijk even verheugd over Jack's gezegde van een mogelijk mislukken van den toer, dien hij wilde doen, als over de teruggave van zijn eigendom. Een ander horloge werd echter gevonden, dat tot TElft NEIMJSCHE COIRAIMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1