Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1974. Woensdag 16 April 1884. KANAAL VAN TER NECZEN NAAR GENT. De Minis DCS lOHISGS in ZEELANO EEHE BAMNOOT IN TWEE HELFTEN. Binnenland. 24e laargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binneii Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nil bind verschijnt Dlnsdag- en Vrljd»ff»vond bij den ultgcver J. K.. G. D II O HI T te Ter Aleazen. maakt bekend, dat op 34, 35 en 30 April uan- staamle bet benedenpand van het Kanaal tussclien TER NEUZEN en SAS VAN GENT, 0,60 M. beneden kanaalpeil zal worden afgelaten. Middelburg, 12 April 1884. De Commissaris des Konings voornoemd, v. KARNEBEEK. folitieli Overzicht. In de laatste zitting voor Pascben van het Engelscbe Lagerhuis is natuurlijk de Egyptische kwestie weder ter sprake gekomen. De regeering verklaarde, dat volgens de ontvangen bericbten de districten in den omtrek van Berber in staat van oproer verkeerden en dat de rebellen, in de nabijbeid van Khartoem in aantal toenamen. Gladstone weigerde ronduit de vraag te beant- woorden, of in dentegenwoordigen kritieken toestand niets zou gedaan worden om Gordon te hulp te komen. Die vraag, zeide de premier, die klaar- blijkelijk boos was, wordt alleen gedaan met bet doel om verwarring te veroorzaken en te misleiden. l^ater verklaarde bij, dat aan Gordon geenerlei verplicbting was opgelegd om in Soedan te blijven, maar dat de generaal, voor zoover zijne bedoelingen aan de regeering bekend waren, niet voornemeus was om voorloopig Soedan te verlaten. Er was hem geenerlei last of bevel gezonden. Uit Parijs wordt gemeld, dat op verscbeidene punten van het kolenmijndistrict Anzin dyna- miet-ontploffingen zijn ontstaan, welke gericht waren tegen de arbeiders, die het werk niet staken. Ook heeft een hoop van 200 werk- stakers en vrouwen te Anzin verscheidene werk- lieden, die van hunnen arbeid terugkeerden, vervolgd, uitgejouwd en met modder en steenen naar ben geworpen. De tToepen hadden veel moeite om de rustige werklieden te beschermen. Dertien belhamels, onder welke vier vrouwen, zijn gevangen genomen. De gemachtigden der werkstakers hebben te kennen gegeven, dat deze alleen op de volgende voorwaarden bereid zijn den arbeid te bervattenlo.de vroegere be- palingen moeten weer van kracbt verklaard; 2o. de veroordeelde mijnwerkers in vrijbeid ge- steld; 3o. de ontslagen arbeiders weer in dienst genomen; 4o. de eischen der mijnwerkers te Brassac eveneens ingewilligd worden; 5o. uit- betaling van bet loon aan de arbeiders op het FEU ILL ETON. Hij was reeds zeer ver in die kunst gevorderd, toen hij nog niet eens volwassen was. Behalve zijn scherpziend oog en vlugge handbeweging had bij de nog zeldzamer gave van vriendelijkheid in den omgang, terwijl zijn gelaat een onbeschaamde uitdrukking had. Hij bad zelfs mesmerisme en clairvovance bestudeerd en verbaasde dikwijls de aanwezenden door de macbt die bij uitoefende. Zij traden te zamen de ellendige hut binnen. De kinderen acht in getal lagen alien op den grond te vecbten. Zij waren bepaald onhan- delbaar en de oudste zuster, die bezig was het middagmaal op de tafel gereed te zetten, had blijk- baar niet de minste macht over heneen ander kind van zes of zeven jaar, een mooie jongen met helder schitterende oogen en een uiterlijk, dat in zulk een omgeving bijna niet kon geboren en op- gevoed zijn, stond tusscben de knieen van den vader, die met zijn rug naar de bezoekers gekeerd, zicb warmde bij het weinige vuur, dat er in den haard smeulde. De man wendde even zijn hoofd om, staarde wezenloos voor zicb uit, knikte daarna nauw merk- baar tot groeten en boog zicb weer over bet vuur. „Kijk eens hier kindertjes, zie je dezen heer P hij is een toovenaar. Weet je wel wat een toovenaar is, Tommy riep de doming uit, terwijl hij een stuk of wat kleinen van den grond opbief. #Kiet, oogenblik. dat zij het werk gestaakt hebben. De toestand te Anzin schijnt intusschen niet te ver- ergeren. Althans van lieverlede ziet men er personeu den arbeid hervatten. Te Berlijn wordt onder de werklieden eene be- weging op het touw gezet tot loonsverhooging. Zij gaat als gewoonlijk gepaard met werkstakingen. De werklieden van drie lampenfabrieken zijn be- gonnen en nagevolgd door de scbrijnwerkers van eene groote meubelfabriek en de werklieden der naaimachinenfabriek van Rossmann, die tegenwoor- dig aan eene maatscbappij behoort. Het schijut, dat de vakvereenigingen, die in bloeienden toestand verkeeren, fonds genoeg bijeen hebben om de gre- visten vooreerst voor den ergsten nood te bewaren. De Spaansclie regeering zit weder in zorg over Cuba, waar een bende vrijbuiters gelan l is onder bevel van generaal Aguero. Deze heeft zicb daar- toe van een Amerikaausche schooner bediend en den kapitein van dat vaartuig, die nergens van wist, met bet pistool op de borst gedwongen hem en de zijnen op dat eiland aan wal te zetten. Eerst wist de regeering te Madrid, naar het heette, nergens van. Tlians echter meldt een depeche uit die stad, dat men niet gelooft, dat Aguero's pogingen om de negers tot opstand te brengen, gelukken zullen. Een ander bericht meldt echter dat, ondanks reeds een afdeeling troepen gezonden is om hem in het gebergte te vervolgen, de op- standelingen er reeds in geslaagd zijn om verschei dene plantages te plunderen en te verbranden. Yolgens men meldt, zou de Chineesche regeering kort geleden een buitengewonen raad hebben bijeen geroepen, om te raadplegen over de houding, welke jegens Erankrijk moet aangenomen worden. Eenige grootwaardigheidsbekleeders waren voor eene onmid- dellijke oorlogsverklaring, maar hun gevoelen vond geen ingang. De meerderheid was van oordeel, dat het beter ware verdedigender wijze te werk te gaan en drie of vier steden te versterken, welke het dichtst bij de grens van Tongkin liggen. Deze mededeelingen van het Engelscbe blad hebben niets onwaarschijnlijks en vinden tot zekere hoogte be- vestiging in een telegram uit Singhai, volgens hetwelk over Tongkin een regeerings-crisis ont staan is. Uit Batavia is het volgende bericht van 12 April ontvangen: Ten gevolge van den minder gunstigen gezondheidstoestand van den heer Van Rees, den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indie, heeft de overdracht van het bestuur gisteren niet plaats gehad met de voorgeschreven plech- tigheden. en weet jij het ook niet Sara en jij ook niet jan en zoo vragend noemde hij ze alien een voor een bij den naam op. Zij staakten hun spel en staarden met wijdge- opende oogen de bezoekers aan het oogenblik was gelukkig gekozen en Jack Newbiggin maakte zich gereed zijne kunsten te vertoonen. Hij had gelukkig eer hij de pastorie verliet zijne zakken met koekjes, noten en oranjeappelen gevuld, zoodat hij de helft van zijn goocheltoestel reeds bij de hand had. De mooie jongen had al gauw zijn vader bij het vuur verlaten om ook bij de pret te zijn, hoewel hij telkens weer terugkeerde om te beschrijven wat hij gezien had. Dit en de herhaalde uitbarstingen van lachen, scbenen toch niet zouder uitwerking op hem te blijven, ten minste hij wendde zich half om en zeihoewel op onverschilligen toon „het is heel vriendelijk van u, mijnheer, dat gij zoo lief voor de kinderen zijt en hen wat doet lachen dat doet hun een beetje goed, want ze heb ben in den laatsten tijd niet veel gehad, waarover ze lachen konden, de stumpers." „Dat is voor ons alien tusschenbeiden wel eens goed zou ik zeggen," hernam Jack, zijn spel sta- kende en naar hem toegaande, terwijl de kinderen in een hoekje van het vertrek zich met elkaar bezighielden. „Men kan echter niet lachen met een bezwaard hart mijnheer, en als je het doet, is het maar vertooning." Terwijl hij sprak, had hij den bijbel van de kast De heer Van Rees kwam te 12 uren ten paleize op het Koningsplein aan en aanvaardde het bestuur zonder eenige plechtigheid. H. M. de Koningin van Zweden en H. D. H. de Yorstin-moeder Von Wied worden Vrijdag e. k. te Amsterdam in het Amstel-hotel verwacht. Yoor II. M. de Keizerin van Oostenrijk, die op hetzelfde tijdstip daar ter stede aankomt om Dr. Mezger te raadplegen, worden appartementen in het Doelen-hotel in gereedheid gebracht. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de ontwerpen, betreffende eene klassen— belasting, is verschenen. Zeer vele leden erkenden de noodzakelijkheid eener belasting tot versterking van de middelen, maar, afgescheiden van veler principieele bezwaren tegen nieuwe belastingen zoolang de staathuishoudiug niet vereenvoudigd was, achten velen de nu voorgestelde belasting te drukkend, impopulair en te ingrijpend in maat- schappelijke toestanden. Z. M. de Koning heeft den predikant bij de Ned. Hervormde gemeente H. L. Oort en den pastoor der H. Willibrordus-kerk, Mgr. P. G. Schagt, beiden te's Gravenhage, benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer P. Smit Jzu. te Ylissingen is benoemd tot consulair agent van Griekenland in plaats van den heer W. J. Sprenger te Mid delburg, die op zijn verzoek als zoodanig eervol is ontslagen. De vier anti-revolutionaire leden van den gemeenteraad van Goes woonden jl. Donderdag weder, voor het eerst sedert zeven maanden, de zitting bij. De verkiezingen tot vervulling van de vaca- turen, door het ontslag van de heeren Van Swinderen en Massoe ontstaan, zal 30 April plaats hebben. De verkiezing in het hoofdkiesdistrikt Almelo voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van den heer H. A. Insinger, zal plaats hebben Dinsdag 6 Mei; een herstemming, zoo noodig, op 20 Mei d. a. v. Onlangs ontving zekere heer Agapit Stevens te Antwerpen (in plaats van A. Stevens, de be- roemde schilder) de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het Departement van Buitenlandsche za- ken heeft kruis en brevet teruggevraagd. Het kruis heeft S. teruggegeven, omdat hij van het Belgisch Gouvernement geen vergunning kan be- komen om het te dragen; maar hij behoudt het brevet, dat van het Nederlandsch Gouvernement komt en wil tot in cassatie pleiten om te doen beslissen dat de decoratie voor hem bestemd was. Onlangs meldden wij, dat tegen eenige inge- zetenen eener gemeente in Erieslaud, o. a. twee genomen en begon langzaam de bladen om te slaan. „lk ben maar een ruwe buitenman, die niet veel weet mijnheer, maar ik heb wel eens hooren zeggen, dat al die vreemde dingen die gij doet, slechts kunstgrepen zijn, is dat niet zoo Dit was inderdaad een teeken, dat eenige hoop op verandering in den toestand van den ongeluk- kigen man gaf. Hij stelde ten minste belang in hetgeen er had plaats gehad. ffZeker, 'tzijn niets dan kunstgrepen en door de langdurige oefening verkrijgt men de handigheid, waar het juist op aankomt," zei Jack, terwijl hij enkele van de eenvoudigste toeren begon uit te leggen, in de hoop daardoor de aandacht van den man te trekken. ,/Dat dacht ik wel mijnheer, anders had ik u iets te doen gegeven, want ik heb al sedert langen tijd gewenscht, dat een werkelijke toovenaar me hielp, want een gewoon mensch kan het niet. Zie eens hier, mijnheer," zei hij, en nam een klein, netjes opgevouwen papier tusschen de bladen van den bijbel uit, „ziet gij dit?" Het was de helft van een Engelschen banknoot. wZoudt gij denken, mijnheer, dat de een of andere toovenaar mij de andere helft kon bezorgen vroeg hij. #Hoe ben je er aan gekomen?" vroeg Jack op eens. „Ik zal het u in korte woorden vertellen, mijn heer, of gij een toovenaar zijt of niet; gij hebt een goed hart en zult mij zeker helpen, als gij kunt. Daniel vertelde toen, hoe hij jaren geleden de mand had opgeraapt, die hij uit den sneltrein naar raadsleden, twee onderwijzers en een ouderling, pro- ces-verbaal was opgemaakt, omdat zij, in strijd met eene pas in werking zijude verordening, na een vastgesteld uur zich in de herberg bevonden. Thana verneemt de N. Gr. Ct., dat deze personen door den kantonrechter zijn vrijgesproken, op grond dat de verordening niet binnen den bepaalden tijd van de pui van het raadhuis was voorgelezen. Sedert de invoering bij het christelijk onder- wijs van het verplichte na-examen in de christelijke opvoedkunde hebben reeds 149 onderwijzers het gevraagde diploma verkregen. Hiervan zijn 97 geplaatst als hoofden aan cbr. scholen een is over- leden en een heeft het onderwijs verlaten, terwijl de overigen als onderwijzers en onderwijzeressen werkzaam zijn. Bij het laatste examen in christe lijke opvoedkunde slaagden van de 21 candidatcn 18, die onder bovengenoemd getal zijn begrepen. In het Volksblad wijst de heer Van Kalken uit Brussel op het schndelijke van het figuurzagen. Hieromtrent schrijft hij het volgende: „Het fijne houtzaagsel wordt ingeademd door neus en mond; het kind zit met gebogen rug, ingedrongen borst, terwijl zijn oog werktuigelijk de grillige lijnen volgt, wnarlangs moet worden uitgezaagd. De geest blijft werkeloos, de oefening van het oog is negatief, de lenigheid van de hand wordt door het vele zagen minder. Overdrijf ik hier? Welnu wie van de Ne- derlandsche geneesheeren durft het figuurzagen als een gezonde oefening aanbevelen, wie van de gymnastiek-leeraars zal het eene heilzame af- wisseling willen noemen van het gedwongen stil- zitten op de schoolbanken Hier zeg ik met den heer Regt„Een advies van die zijde zou ongetwijfeld een helder licht over deze zaak verpreiden." De overvloedige krullen en twijfelachtige ver- sieringen, die gladde, dunne plankjes, dat knutsel- achtige, dat krachtelooze, dat mag geen werk zijn voor onze flinke Nederlandsche jongens. Ja, smakeloos zijn ze, de sigarendrager zoowel als het olie— en azijnstel, de vogelkooi niet minder dan de pendule, en waarop kan hij trotsch zijn en wat heeft hij geleerd, de geduldige zager van al die voorwerpen?" Blijkens het verslag over 1883 omtrent de gemeentereiniging te Leeuwardeu wordt in die gemeente met de invoering van het tonnenstelsel geregeld voortgegaan, zoodat het aantal geplaatste tonnen, in dat jaar met 205 vermeerderd, op 1 Januari 1884 3595 bedroeg. De ontvangsten der exploitatie bedroegeu aan verkochte compost, ier en vuilnis f 50,661,82$, andere ontvangsten/"1002,64^. Totaaly51,663,97. Liverpool had zien vallen. ffHet liunengoed heb ik ook bewaard, hier is het, zie hoe netjes het er uitziet, met kantjes versierd, alsof de moeder haar kindje eens recht mooi wilde maken." Jack onderzocht het linnengoed, dat met letters en een wapen gemerkt was. De letters ontcijferde hij als H. L. M. en het wapen geleek duidelijk op twee gekruiste hamers, waaronder het motto: „Ik sla," geen algemeen motto en hij herinnerde zich ook niet het te voren gezien te hebben. tfEn was dit alles?" ^Behalve de banknoot, die in de oude beurs met het lombardbriefje en den vingerhoed lag; ik heb alles bewaard." Als een echte geheime politie-beambte onderzocht Jack elk voorwerp nauwkeurig. Binnen in de beuri stond met leelijke letters de naam Hester Corrigan en evenzoo op het lombardbriefje. fllk kan je niet veel hoop geven, dat het mij gelukken zal, iets te ontdekken, maar ik zal mijn best doen. Wil je mij de banknoot eenigen tijd laten?" Zeker mijnheer, met het grootste genoegen. Als gij de andere helft slechts kunt vinden, zou dit voor Harry zoo noemen wij hem vooral voor zijn volgend leven een groot voordeel zijn, daar hij dan op een goede school zou kunnen gaan en later tot een eerlijk handwerk worden opgeleid." Jack drukte den armen man de hand en verliet de hut met de belofte, dat hij zijn best zou doen." (Wordt vervolgd.) TER VEIZE\S(HE (01RAIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1