Buitenland. Gemengde berichten. bare onontgonuen vlaktenZuid-Holland heeft sleehts 4 pCt. woesten grond. Als de geldadel wil, dan kan liij volop werk verscbaffen aan de ledige banden en voor Nederland ten zegen zijn. Naar het Vad. verneemt, beeft de Minister van Waterstaat bepaald, dat voortaan geen verge- lijkende examens voor benoeming tot opzichter van den Rijks—Waterstaat zullen worden gehouden, maar de vacaturen zullen worden aangevuld uit de buitengewone opzichters bij de Rijks-werken. In Groningen zijn, tot genoegen van de vele arbeiders, enkele aardappelmeelfabrieken weder in werking gebracbt. De aardappelen worden voor 35 en 40 cts. bet mud geleverd, een ongehoord lage prijs. De boeren zijn wel genoodzaakt ze van de band te doen, omdat er nog een voorraad in hoopen zit, driemaal grooter dan andere jaren. TER YEIZE.Y8 April 1884. Gedurende het loopende jaar zijn aandenspoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekornen om aldaar te lossen of te laden Januari Pebruari Maart 22 21 21 10 r. ij., 8 s., 2 in., 2 k. 8 s., 5 r. ij.,4m., 3k.,lh. 9 s., 8 r.ij., 2 k., 2 m. 28215 29516 28461 64 86192 Uitgevaren zijn: in Januari 17, Februari 16 en Maart 15 zeeschepen. Aan bet Rijkstelegraafkantoor alhier werden in de maand Maart behandeld 1550 telegrammen als verzonden 720 ontvangen 550 en ontvangen en verder geseind 280 1550 Aan inlagen in de Rijkspostspaarbank werd aan het postkantoor alhier ontvangen een bedrag van644,75 terugbetaald werd 882,35 alzoo meer terugbetaald dan ontvangen f 237,60. 6 nieuwe boekjes werden afgegeven. Gisteren voormiddag kwara de Noordscbe schooner Fergus, kapt. Pedersen, van Kragero naar Gent, bij bet op de haven loopen, aan den Oost- havendam aan den grond en daar het wafer vallende was, waren de pogingeu te vergeefsch, die nog door de uitgaande provinciale stooinboot Wester-Schelde werden aangewend tot afsleeping. Na van de lading, bestaande uit ijs, 60 ton te hebben uitge- lost in een lichter, heeft de sleepboot Ter Neuzen heden nacht het scbip afgebracbt en alhier in de haven gesleept. Het is dicht gebleven en heeft oogenschijnlijk niet geleden. Behalve naar Genemuiden, heeft de beer J. Westerhuis, predikant bij de Christelijk gerefor- meerde gemeente alhier, ook een beroep ontvangen naar die gemeente te Oostzaan. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan E. Tliienpondt, als dijkgraaf van den polder Clara. Bij de Hervormde gemeente te Nieuwvliet is beroepen de beer A. Scholte A.Hz., predikant te Stavenisse. Sas van Gent, 7 April. Een vreugdedag als gisteren heeft Sas van Gent ongetwijfeld in langen tijd niet beleefd. Het stadje geleek een prachtigen bloementuin, beschenen door eene heerlijxe lentezon en bezocht door eene talrijke schare van ingezetenen en vreemdelingen. De vlag wapperde van alle buizen en ongeveer 20 eerepoorten waren opgericht. Het gold de installatie van den heer Mr. L. Stevens als Burgemeester dezer gemeente. Te Ter Neuzen af'gehaald door de heeren Ch. Peeters en P. Pauwels werd de Burgemeester aan het huisje //ten Halve" opgewacht en welkom geheeten door eene eerewacht. Ten 2£ ure werd Zijnedelachtb. door een stoet, bestaande uit de verschillende corporation der ge- twee voet van den muur. Op die ruimte wijzende zeide bij //daar is de deur die ik zocht." z/Ik wist niet, dat daar een deur was," zeide Bowden, hoe langer hoe meer verwonderd over de handelingen van zijn gast. Deze trad achter het ledikant en opende de deur; Bowden volgde hem op den voet. Voor hem was eene kamer, gehcel gelijk van groottc als die er naast, maar ledig en met stof bedekt. Van af de deur tot aan den schoorsteen waren voetstappen zichtbaar. z/Volg!" zeide Ileape, en zij naderdeii den schoorsteen. De kamer was daar vrij duister, en eerst toen zij dicht bij kwamen, konden zij alles duidelijk onderscheiden. Toen zagen zij een af- schuwelijk tooneel. Op den grond lag, onder de opening van den schoorsteen, een menschelijk geraamte, met eenige overblijfselen van kleedercn. Maar verwouderlijk genoeg, dwars over de ribben van het geraamte lag de venniste ijzeren trom mel, waarin de oude dame haar testament bewaarde. Wie zijt gij mijnheer!" sprak Bowden in de hoogste verbazing. H Deze trommel bevat bet testament, dat mij erfgenaam maakt van dit land- goed, en als gij het niet had gevonden, zou ik over eenige dagen met vrouw en kinderen doodarm ge worden zijn." meente, opgewacht. Het muziekgezelschap //Apollo" van Ter Neuzen speelde bij de aankomst een nationaal lied. De Burgemeester werd nu ge- complimenteerd door het dagelijksch bestuur, de zangvereeniging, het boogschuttersgezelscliap ,/St. Sebastiaan," uit wiens naam hem door de jonge- juffrouwen Pauwels en Stubbe een bouquet werd aangeboden, de societeit //Harmonie" en het hoofd der openbare school namens de schooljeugd. Een schoon versierd schip werd door de leden van 'tgilde St. Joris door het kanaal getrokken. Voor de meisjesschool hield de stoet halt, waar de kinderen een liedje zongen en den Burgemeester een bouquet werd aangeboden. Aan het stadhuis gekomen werd de Burgemeester toegesproken door de jongejuffrouw V. Verschaffel, die hem in naam der gemeente een prachtig bouquet aanbood. Daarna spraken de beide wethouders, de heeren J. Ver schaffel, P. Wauters en de secretaris L. Stubbe. De Burgemeester was diep bewogenhij ant- woordde op elke toespraak met treffende en harte- lijke woorden en uit zijn hart steeg de kreet op z/Leve de gemeente Sas van Gent," wat met geestdrift beantwoord werd door//Leve de Burgemeester." Daarna had de installatie plaats. Na de installatie deed de Burgemeester, nu omhangen met het teeken zijner waardigheid, voor- afgegaan door den stoet, eene wandeling door de voornaamste straten der gemeente. Ten tweeden male aan het stadhuis gekomen, werd den Burgemeester door de zangvereeniging het lied der vriendschap en door de schoolkinderen een welkomstlied toegezongen. Zijnedelachtb. dankte ieder voor de ontvangen bewijzen van hulde en waardeeringhij beloofde alles in het werk te zullen stellen, wat tot heil van Sas van Gent strekken kan. Nogmaals de kreet//Leve de gemeente" beantwoord met een. geestdriftig//Leve de Burgemeester." Des avonds waren alle straten schitterend ver- licht en een prachtig kunstvuurwerk sloot op waardige wijze het feest. Aan het einde mijner taak gekomen blijft mij nog over den dank der gemeente te brengen aan het muziekgezelschap //Apollo" van Ter Neuzen voor zijne bijdrage tot opluistering van het feest en aan den heer Charlier van Gent voor zijn prachtig vuurwerk. Ilulst, 7 April. De heer J. J. Claassen, sedert ruim 40 jaren hoofd aan de gemeenteschool alhier, heeft zijn ontslag uit die betrekking aangevraagd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Sliddelburg-. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 April de volgende vonnissen uitgesproken P. d. V., oud 65 j., arbeider te Koewacht, is wegens verboden invoer van aan accijns onderwor- pen goederen veroordeeld tot 3 dagen celstraf. J. C. B., vrouw van P. J. v. G., te St. Jansteen, is wegens vervoer van zout en weigering van visi- tatie veroord. tot 15 dagen celstraf. M. E. B., weduwe van J. V., oud 28 j., arbeid- ster te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot 8 dagen celstraf, f 50 boete of 3 dagen celstraf. J. C. v. H., weduwe I., oud 27 j., te St. Jan steen, is wegens als voren veroord. tot 8 dagen celstraf, f 50 boete of 3 dagen celstraf. A. d. C., oud 17 j., arbeider te Koewacht, is wegens vervoer van zout veroord. tot 3 dagen celstraf. Allen in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding, met verbeurdverklaring der aan- gehaalde goederen. KA.YTOYGERE( HT TE TER jYEUZEY. Zitting van 3 April 1884. Veroordeeld J. d. Z., te Hoek, ter zake van het uiten van scheldwoordenin eene boete van f 1, subsidiair l 'dag gevangenisstraf. M. O., te Hoek, ter zake van het koopen van sterken drank in een lokaal, niet voorzien van het woord vergunning; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. J. G. H., te Ter Neuzen, ter zake van het op- zettelijk toebrengen van schade aan eens anders rserend goed; in eene boete van f 7,50, subs. 2 dagen gevang. Toen verhaalde de heer Heape zij n droorn zij ue beschrijving van de oude dame kwam vol- maakt overeen met die van de vermoorde juf- frouw Bowden. Een ouderzoek van de overgebleven kleederen en brieven in de zakken gevonden, bewezen zonneklaar dat het geraamte dat was van den los- bandigen neef van jutfrouw Bowden. Men moet onderstellen dat hij, na deze te hebben vermoord de deur heeft gesloten, en bekend als hij was met de hoeken en gaten van het gebouw, getracht heeft door den schoorsteen, waardoor hij vermoe- delijk was binnen gekomen, weder te outsnappen, dat hij in den schoorsteen is uitgegleden, en dat de zware ijzeren trommel, op hem vallende, hem heeft gedood. De ratten, in dat gedeelte van het liuis in groote menigte aanwezig, moeten het lijk hebben afgeknaagd, zoodat er niets van overbleef dan de beenderen. Het portret van den heer Heape hangt nu in de eetkamer met dit ondersehrift z/Wijs nimmer een vreemdeling af, want gij mocht eens een engel afgewezen hebben!" EINDE. A. d'IL, te Westdorpe, ter zake van het open hebben zijner herberg na het uur van sluiting; in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. P. B. J., V. d. C. en C. K., alien te West dorpe, ter zake van het verblijven in eene herberg gedurende den tijd van sluiting; ieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. M. D., te Axel, ter zake van het hebben van een mesthoop binnen 3 M. afstands van een open- baren weg; in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. P. d. K., ter zake van het pogen om wild te vangeu met wildstrikkenin eene boete van f 20, subs. 2 dagen gevang., met bevel tot vernieling der in beslag genomen wildstrikken. B. v. K., te Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap verstoren der orde in 't openbaar tot 2 dagen gevang. B. F.S., M. 't G. en P. J. v. d. V., alien te Axel, ter zake van openbare dronkenschap; ieder in eene boete van f 10, subs. 2 dagen gevang. P. W., J. D. en P. J. v. d. W., alien te Ter Neuzen, en H. J., te Axel, ter zake als voren; ieder in eene boete en f 5, subs, 1 dag gevang. J. V., C. J., M. d. KM. C. L. K., M. P., J. V. en M. v. d. W., alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden polderdijk; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. J. v. d. M., te Assenede, ter zake van het los en onbeheerd laten staan van zijn met een paard bespannen wagenin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. E. B. en J. S., beiden te Assenede, B. V., P. G., B. d. M., T. d. R. en R. B., alien te Bou- chaute, E. J., C. D., P. d. B., M. v. T. en Ph. H., alien te Westdorpe, en J. P., te Ossenisse, ter zake van het zonder vergunning visschen in eenen Zeeuwschen stroom; ieder in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken: W. A. N., te Ter Neuzen, van het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden dijk; de kosten ten laste van den staat. IvAYTOVCERECHI TE HULST. Zitting van 3 April 1884. E. A., te Zuiddorpe, ter zake van het hebben van een mestvaalt op verboden al'stand van den open- baren weg; veroordeeld in eene boete van f 1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. E. d. L., te Wachtebeke, ter zake van overtra ding van het reglement op het voeriyezenveroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. H. K., te Axel, ter zake van overtreding der ijkwet; veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. A. S., te Hontenisse, ter zake van het gaan over eens anders in oogst staanden grond; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. H., P. M. en P. v. O., alien te Clinge, P. J., J. A., A. H. en H. V. alien te St. Jansteen, ter zake van het maken van nachtelijk burenge- rucht; veroord. ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. J. V., te St. Nicolaas, ter zake van het niet muil- banden van een aangespaunen hond; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. Ch. S., te Hulst, ter zake van overtreding van het polit.iereglementveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. Tb. M. en A. K., beiden te Koewacht, ter zake van overtreding van het herbergreglementveroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. v. B. en P. S., beiden te Boschkapelle, ter zake van het gaan over eens anders toegemaakten of bezaaiden grondveroord. ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. H., te St. Jansteen, ter zake van openbare dronkenschap, tweemaal gepleegdveroord. in twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. P. v. C., te Boschkapelle, J. B. d. C., te Hulst, S. W., te Hontenisse, en P. K., te Stoppeldijk, alien ter zake van openbare dronkenschap; veroord. ieder in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. F. S. en J. v. H., beiden te St. Jansteen, A. P., te Kemseke, P. L. S., te Hulst, J. v. Z., te Graauw, V. d. V., te Hontenisse, F. B., te Kem seke, S. A., te Clinge, P. A. v. E. en G. K., beiden te Boschkapelle, P. D., te Graauw, en P. J. d. K., te Hulst, alien ter zake van openbare dronkenschap; veroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. M., te St. Jansteen, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders grond; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. IL, te Ossenisse, ter zake van ongeoorloofde pogingen aanwenden om wild te dooden; veroord. in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. J. F. L., te St. Jansteen, ter zake van het toe brengen van schade aan eens anders roerende eigendommen; vrijgesproken. P. d. B., te Meren, ter zake van overtreding der jachtwet; vrijgesproken. M. d. M., huisvr. van P. W., en D. T., huisvr. van D. v. D., beiden te St. Jansteen, ter zake van het uiten van scheldwoorden; veroord. de eerste in eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevang., de tweede in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. Alle veroordeelden tevens in de kosten. Welk een toekomst de telefoon heeft, kan men eenigermatc opmaken uit het feit, dat nu reeds te Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Ver- viers, Charleroi en Leuven het centraal-telefoon— bureau verbonden is met het rijks-telegraafkantoor en de geabonneerden zonder eenige bijbetaling telegrammen per telefoon mogen afzenden en het antwoord evenzoo besteld krijgen met nazending van het schriftelijk telegram. De stad Pompeji, ten jare '79 bedolven onder de ascli door den Vesuvius uitgebracht en betrek- kelijk eerst sedert korten tijd voor een gedeelte weder aan het licht getreden, zal weldra weder herleven, in den stijl van vdor 18 eeuwen. Aan de oostzijde der stad, dicht bij de Via Nolana, wordt een Romeinsche amphitheatrum ovaal van vorm gebouwd, waar van de lange as zal zijn 250, de korte 40 meter en bestemd om daarin volksspelen te geven. Dit amphitheater zal een levendig beeld zijn van dergelijke reusachtige gebouwen uit de dagen van Romeinsche keizers. Het zal dan ook bevatten een keizerlijke loge, een loge voor den hofstoet des keizers en een voor de dames van het keizerlijk hof. De Duitsche Kroonprins is Zondagnamiddag te ruim 1 uur uit Londen te Brussel aangekomen. Koning Leopold en de Graaf van Vlaanderen, ver- gezeld van generaal Nicaise en graaf D'Oultremont, hebben Z. K. H. ontvangen en hartelijk begroet. Met den Prins waren meegekomen graaf Von Brandenburg, de Duitsche gezant en graaf Von Beust, legatieraad, die Z. K. H. uit Brussel waren te gemoet gereisd. De Prins was zeer aangedaan en sprak met den Koning en den Graaf van Vlaan deren over het ontzettend verlies, dat zijn familie had geleden. In twee galarijtuigen reden de Vor- stelijke en de hen vergezellende personen naar het Paleis. De stoomtram Bergen op ZoomTholeu keert over het afgeloopen jaar 15pCt. uit. Gedurende de maand Maart werden aan het rijks-telegraaf kantoor te Hansweert behandeld 522 telegrammen als: verzonden 337, ontvangen 185.Het bezoek der Zuid-Afrikaansche deputatie aan de philan- tropische inrichtingen te Doetinchem is bepaald op 22 dezer. Een onverlaat heeft vlak voor het gemeentehuis te Bergurn een zwaren keisteen op de tramrails gele'gd, waardoor de avondtram derailleerde en in een sloot stortte. Te Utrecht is een pasgeboren kind te vondeling gelegd. Een metselaar viel van een dak te Leeuwarden. Deerlijk gekneusd werd hij naar het stadszieken- huis gebracht, waar hij 's avonds aan de gevolgen van den vai overleed. Onder Vreeswijk is een dronkaard op den openbareu weg dood gevonden. Te Antwerpen heeft de aanbesteding plaats gehad voor het tentoonstellings-gebouw. Tal van biljetten zijn ingekornen, doch de uitslag wordt uog niet gemeld. Aan de universiteit te Gent zijn thans vier jouge dames iugeschreven, die de colleges volgen. Aan de kust van Schotland ging do Deensche bark Alba te gronde met 8 van de 19 opvarenden. Op het eilaud Cuba, te Mayari, is een negerin, Rita Echevarria genaamd, overleden op honderd- drie en dertig jarigen leeftijdTot aan het laatste oogenblik was zij in bet voile bezit van haar geestvermogens. Als nieuwigheid vermeldt Cla- retie in de Temps het in de mode komen van groseillekleurige rokken, ter vervanging van zwarte rokken voor heeren. Op 28 Maart jl. heeft de bevolking van Ischia, des namiddags 2 uren, weder een aardbeving waargenomen. De schrik daardoor teweeggebracht was even groot als alge- meen; van verwoestingen door de nieuwe beving teweeggebracht, wordt tot heden niets gemeld. Zaterdag jl. zijn twee gezinnen uit de ge meente Yerseke, samen uitmakende tien personen, naar Rotterdam vertrokken, om van daar naar Amerika te verhuizen. Het hoofd van een der gezinnen doet die reis reeds voor de derde maal. Dezer dagen ontving eene vrouw in de Groote Houtstraat te Amsterdam bezoek van een zoogenaamden neef, die haar familie berichten kwam mededeelen. Toen nicht terugkeerde van eene boodschap, die zij voor den bezoeker ver- richt had, bespeurde zij, dat de visite op onver- wachte wijze geeindigd was. Neef toch was plotseling verdwenen met een horloge, dat het zijne niet was. Na een gerechtelijk onderzoek door de justitie te Roosendaal, naar een aldaar plaats ge had hebbende kindermoord, is een meisje van daar naar de gevangenis te Breda overgebracht, beschuldigd van dit misdrijf bedreven te hebben. Dit is het vierde geval van kindermoord binnen korten tijd in dit arrondissemeut. Een boertje in Ooststellingwerf, die zijn eenig paard wilde voederen, kwam in onzachte aanraking met den kop van het beest. ,/Foei bruunriep de boer, //wat slaoje mit joen heufd tegen mien kop an!" Ook te Zwolle heeft een biljartwedstrijd plaats gehad tusschen de beide kampioenen Bier- ling en Bijlsma. De eerste behaalde weer de overwinning en maakte 1000 punten, toen de tweede er 954 had. De wedstrijd duurde 3 nren en werd met groote belangstelling door een talrijk publiek gevolgd. Maand. Getal. Geladen mot: v. m. inhoud. In deze kolom beteekeuen de letters: r. ij. raw ijzer, 8. stukgoederen, k. kolen, m. minerie, h. bout. 1i WWII I w I III III I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2