•iiemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. TER NEUZEX4 April 1884. De lieer J. Westerhuispredikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Genemuiden, provincie Overijssel. Ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, werd Woensdag alhier geveild het be- reids vroeger geannonceerde Ter Neuzensch Koffie- huis met aanhoorigheden enz., waarvan kooper werd de heer C. Leunis Az., winkelier alhier, voor 4500. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor Surnumerair bij de Staatsspoorwegen is o. a. geslaagd de heer C. P. van Sprang van Ter Neuzen. Bij het heden te 's Hertogenbosch gehouden examen voor onderwijzeres is o. a. geslaagd mejuf- frouw A. W. A. Noest van Ter Neuzen. Bij het te Middelburg gehouden akte-examen voor onderwijzer en onderwijzeressen is o. m. geslaagd mejuffrouw G'. J. Buijze, geboren te Zaamslag. Zondag a. s. zal de installatie plaats hebben van den heer Mr. L. Stevens, als burgemeester van Sas van Gent. Naar wij vernemen zullen daarbij verschillende festiviteiten plaats hebben. Het Muziekgezelschap Apollo van hier, daartoe uitgenoodigd door de feestcommissie, zal dit feest door hare tegenwoor- digheid opluisteren. Het bestuur van bovengenoemd gezelschap heeft hare contribueerende leden koste- looze gelegenheid gegeven voor de heen- en terug- reis. Het vertrek van hier naar Sas van Gent is bepaald op omstreeks 12 uur. Jl. Woensdag werd alhier gevankelijk door- gevoerd naar Middelburg, komende van Hulst, de 20jarige Rozalia van Boven, van (Clinge, verdacht van aldaar den brand op 20 Maart 11. te hebben gesticht. llontenisse, 3 April. Bij de gisteren te Kloos- terzande gehouden veemarkt waren aangebracht 9 stieren, 19 koeien en vaarzen, 2 paarden elk met een veulen en 3 werkpaarden. Premien werden toegewezenlo. voor de beste merrie drachtig of met haar veulen aan P. J. P. Neve, 2o. voor den besten springstier aan J. van Mol, 3o. voor de beste kalfdragende of melkgevende koe aan C. Fassaert, alien te Hontenisse, 4o. voor het ter markt gekochte vetste stuk ruudvee aan Ch. Baeke, te Assenede, en 5o. voor het ter markt gekochte schoonste stuk rundvee aan Hartog te Hulst. Westdorpe. Wie als vreemdeling in den morgen van 31 Maart 11, onze gemeente hadde doorge- wandeld, zou zich ongetwijfeld hebben afgevraagd: Wat. zal er heden in Westdorpe gaande zijn? Maar neen, hij zou dat niet hebben gevraagd. De vlaggen, die van de nederige woningen der armen zoowel als van de huizen der aanzienlijken wapperden, de bloemen, de kransen, de guirlandes, die deden vergeten, dat wij nog pas in de lente waren, de sparren langs den weg geplant, de 40 eerebogen, waarvan er vele door de werklieden waren opgericht, de talrijke opschriften, de drukte, de beweging, den ijver, waarmede er aan de ver- siering gearbeid werd, het verlangen, het genoegen, de vreugde, de geestdrift, die op elks gelaat te lezen stonden, dat alles zou den vreemdeling toe- geroepeu hebben: Westdorpe zal van daag den Edelachtbaren heer Camillus van Waes zijne hulde brengen bij gelegenheid zijner installatie als burgemeester. En de vreemdeling zou niet alleen geweten hebben, wat er zoude plaats hebben, maar hij had ook kunnen voorzien, hoe er feest zoude gevierd worden. Hij zou overtuigd zijn geweest, dat de keuze van Z. M. onzeu geeerbiedigden Koning als uit het hart van Westdorpes ingezetenen was opgerezen. Het zou zelfs den vreemdeling gevoelig hebben getroffen, te zien, hoe niet alleen de aan zienlijken maar ook de armen en behoeftigen met naijver zelfs pogingen aanwenden om den burger- vader op hunne wijze, eenvoudig doch hartelijke hulde te brengen. Het zou zelfs den vreemdeling goed hebben gedaan, op te merken, dat in bijna alle opschriften aan huizen en eerebogen niet werd met de noodige staatsie begraven. George Bowden en zijne familie woonden nog op Baith Hall, doch steeds in afwachting dat de naaste erfgenaam hen uit hun verblijf zou komen ver- drijven. Behalve den genoemden neef had juf- frouw Bowden, voor zoover men wist, geeu familie, maar niemand wist waar die neef te vinden was. Zes weken verliepen zonder dat men iets van hem vernam. Wei echter van de beide vreemde- lingen. Zij arriveerden op een avond in Augustus in het nabijgelegen dorpje Baith en namen hun intrek in het logement. Spoedig herkend, werden zij omniddelijk in hechtenis genomen. Toen zij tern hoogste verwonderd vernamen waarvan zij beschuldigd werden, betuigden zij evenwel plechtig hunne onschuld. Dit hielp hun evenwel niet, ze werden gevangen gezet en eerst een nader onder- zoek gaf het duidelijkste bewijs, dat zij eene hooge positie in de maatschappij bekleedden en van een zoo vreeselijke misdaad niet konden verdacht worden. Hun vrijwillige terugkeer tot de plaats waar de moord bedreven was, bevestigde die overtuiging en J zij werden dan ook weder op vrije voeten gesteld. (Wordt vervolgd.) stond burgemeester, maar burgervader; de taal- kenner moge misschien meenen, dat dit was, omdat op het woord vader zeer gemakkelijk rijmwoorden te vinden zijn, neenhet was omdat Vader" beter rijmt met de klanken onzer harten. Het zou na dit alles misschien niet meer noodig zijn, nog iets te zeggen, om te schetsen, welk een vreugdevolle dag 31 Maart voor Westdorpe was; de goedgunstige lezer wille mij echter nog een oogenblik volgen, zijne verwachtingen bij het zien der voorbereidselen zullen dan beantwoord worden. Ten 3 ure werd de Edelachtb. heer C. van Waes aan de grens der gemeente opge- wacht door de eerewacht, en door den heer P. van Waes hartelijk welkom geheeten. Daarna werd zijn Edelachtb. door de eerewacht verder begeleid tot aan zijne woning, waar hij met de heeren C. J. Rademakers en P. Goethals onder den eere- boog, die daar was opgericht, uit de koets stapte, waarmede hij te Axel aan het spoor was afgehaald. Nadat hem daar hartelijk welkom was geroepen, wandelde hij verder voort, omringd van een talrijke schare en in het midden van een geregelden stoet van bijna 500 personen, bestaande uit alle be- sturen en vereenigingen, de schoolkinderen, de ambachts— en werklieden onzer gemeente. Aan het gemeentehuis gekomen werd hij toege- sproken door den heer D. B. van Acker, wethouder. Deze toonde in treffende bewoordingen aan, hoe de keuze van den Vorst onze keuze was, hoe de heer Van Waes als eerste wethouder langen tijd in gerechtigheid en onpartijdigheid een zegen voor Westdorpe is geweest, hoe hij voor arm en rijk steeds even hartelijk is, hoezeer Westdorpe zijne verdiensten hoog scbat, en dit nu door een aige- meene hulde toont, en ten slotte uitte hij den wensch, dat Westdorpe zich nog een lange reeks van jaren in zijn bestuur moge verheugen. Daarna sprak ook de heer Secretaris een hartelijk woord. V erder had in de raadzaal, die netjes versierd was, de installatie plaats. De Burgemeester trad weder vdor het gemeente huis en een daverend salut begroette hem onder den kreet: Leve onze burgervader. Daarna hield de heer C. J. Rademakers, als lid der feestcom missie, en in naam der ingezetenen een hartelijke toespraak. Een prachlig corbeille door zes maag- dekens gedragen, werd zijn Edelachtb. aangeboden en de Zangvereeniging hief een feestlied (Wijze: Wien Neerlandsch bloed) aan. De heer H. Kerck- haert deed daarna, als voorzitter, een hartelijke toespraak in naam der Zangvereeniging en bood zijn Edelachtb. een bloemruiker aan, terwijl de vereeniging een //Welkomstgroet" instemde. Vervolgens werd hij even hartelijk toegesproken door de heeren L. Bruggeman, in naam van arm en kerkbestuur, Ed. Plasschaert, in naam der brand- weer, door B. F. Remerij, in naam der onderwijzers en schoolkinderen, die zijn Edelachtb. twee Uloem- ruikers aanboden, en een toepasselijk liedje zongen, door G. van Waes, in naam van polder— en steenwegbesturen, door Ed. Yervaet en P. Hemel- soet, in naam van ambachts- en werklieden. Op elke toespraak antwoordde zijn Edelachtb. diep ontroerd, doch tevreden, waardig en innig welge- meend; telkens hief de Zangvereeniging een 11 ij leve lang" aan. Nadat alle toespraken geeindigd waren, zette de stoet zich weder in beweging, om zijn Edel achtb. verder door de gemeente te geleiden. De opschriften werden gelezen, de versiering bekeken, liederen gezongen, daverende, geestdrif- tige kreten stegen op, kauonschoten donderden, in een woord, de vreugde uitte zich op alle mogelijk gepaste wijzen. Voor de woning van den heer H. Kerekhaert hield de stoet even stil. De heer Kerekhaert trad nader met zijne echtgenoote en zijn zesjarig zoontje, dat met heldere stem een versje ter eere van den burgervader opzegde en zijn Edelachtb. een schoo- nen bloemruiker aanbood. Voorbij den laatsten eereboog keerde de stoet in de beste orde terug naar het gemeentehuis. Daar hield zijn Edelachtb. nog ecne toespraaak tot het volk, waarin hij ieder hartelijk dank zegde voor de hulde, die zij hem gebracht hadden, waarin hij beloofde, zijn beste gemoed, zoo vast van karakter, zoo edel van ziel, als de heer C. van M aes, in den woord, onder het bestuur van een man, die bij uitnemendheid ge- schikt is aan den Vorst de eene, aan zijne gemeente de andere hand te reiken. Ja! een man die het goede gevoelt, die het wil en die het goede kan ten uitvoer brengen. Neen zijn bestuur zal geens- zins de verwachtingen van dezen dag beschamen. Itreskens. In den nacht tusschen 1 en 2 April had een 61jarige weduwe het ongeluk van den zolder in haar woning op den benedenvloer te val- len. Met gewond hoofd, gebroken been en inwendig gewond, overleed zij reeds den volgenden namiddag. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in zijne zitting van gisteren A. T. D. van Oostburg, beklaagd van opzettelijke brandstichting van zijne woning en in het havenfort te Breskens, tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. 's Gravenhage, 4 April. In de zitting der Tweede kamer van heden is ingeko men een bericht van het overlijdeu van het kamerlid, den heer Van Nispen. De heer Lohman hield een lofrede op de nagedachtenis van den overledene. 12 Mei a. s. zal het 35 jaren geleden zijn, dat Z. M. de Koning den troon beklom. Te Middelburg is ter vervulling van de betrekking van havenmeester, door het overlijden van den heer P. de Vos vacant, de heer H. J. Domenie aangewezen. De Transvalers hebben 1 April Den Briel bezocht; het programma bestond in toespraken, rondrijden, receptie enz. Te Oud- Beierland is overleden Jan den Boer, die ruim 50 jaar het overzetveer heeft waargenomen tusschen die gemeente en Room In de Plantage te Amsterdam is een dienstbode, bezig met ulazen wasschen, uit een raam van de derde verdTeping gevallen en dood opgenomen. Te Maastricht heeft men bij het doen van opgravingen een kist gevonden met 200 stuks witte aarden pijpen. Men vermoedt, dat zij van voor 200 jaar dag- teekenen. Op den kop der pijpen waren wapens aangebracht. De gevonden voorwerpen zijn naar het archiefgebouw vervoerd. Door den heer H. Stain te Oudendijk is aan Amerikaansche koop- lieden een kalf, oud 10 weken, verkocht voor 400. Bij het schijfschieten heeft te Maas tricht een soldaat—milicien door terugkaatsing van een kogel een schot in het been gekregen. Naar men verneemt heeft zekere A. v. B. te Nieuwland, een man met veel kroost en geen geld, zijn vrouw en kinderen verlateu en is naar Amerika gegaan. Geen dynamiet wordt er te Scheveningen meer aangebracht, ofschoon de zee bij laag water zeer laag afloopt. Er bestaat dus alie hoop dat Scheveningen van die dreigende kwaal is verlost. Te Smilde is een kind van twee jaar, dat een oogenblik zonder opzicht was gelaten, verdronken. Te Napels leven 8000 men- schen van het vervaardigen van handschoenen. Daarvan zijn 6000 vrouwen. Italie voert jaarlijks 500,000 dozijn paren uit, deels naar Engeland, deels naar Amerika. Het getal Zweedsclie land- verhuizers, dat verleden week per poststoomboot Romeo, via Hull, naar Amerika vertrok, steeg tot 384. krachten tot heil aanwenden, dat zijn van onze gemeente te zullen streveu zou zijn om onze ver wachtingen zooveel in zijne macht was te beant- woorden, waarin hij verznkerde, dat zijn wil nimmer in gebreke zou blijven tot onze welvaart werkzaam te zijn. Na die met geestdriftige kreten beantwoorde toespraak, werd de stoet ontbonden. De verschil lende vereenigingen werden door zijn Edelachtb. op een glas wijn uitgenoodigd. Aan de ambachts- en werklieden werden kaartjes uitgedeeld, teneinde hunne vreugd onder het drinken van een goed glas, lucht te kunnen geven. Ook was er ruimsehoots brood rondgedeeld, zoodat ieder redenen had, over de mildheid van zijn Edelachtb. tevreden te zijn, en op een aangename wijze feest te vieren. Des anderen daags werden de schoolkinderen op choco- lade en koeken onthaald en de burgemeester woonde zelve het schoolfeest bij. Ten 9 ure werd er een prachtig kunstvuurwerk afgestoken, waarmede het programma der feestelijk- heden geeindigd was; maar nog lang daarna juichte de menigte en met leedwezen nam ieder afscheid van zulk een recht vreugdevollen dag, echter zeer verheugd daar die dag het begin was van een heer- lijke toekomst, die Westdorpe met redenen te gemoet ziet onder het bestuur van een man zoo minzaam van hart, zoo helder van hoofd, zoo rein van zeden, zoo onbesproken van levenswandel, zoo teer van van De reizigers, welke Woensdagavond Rotterdam naar Amsterdam vertrokken, deden op hunne reis de ondervinding op, hoe ook een ijzeren paard nukken kan hebben en koppig kan zijn. Even voorbij het station Schiedam hield het op zijn last voort te trekken. Ongevoelig voor de zwecpslagen van zijn voerman, doof voor de klachten eener zenuwachtige juffrouw, welker kinderen hunne moeder met ongeduld wachtten, spottend met het gejammer der reizigers, gedoemd in de vunzige spoor-atmosfeer langer dan noodzakelijk te ver- wijlen, bleef onvermurbaar op zijne plaats. Zoo'n dom beest. Na een klein uur oponthoud mochten de reizigers, door middel van een gewillig plaar, hun weg voortzetten. In Friesland heerscht tegenwoordig een biljart- wedstrijdwoede. Geen dorpje zoo klein, geen gelag- kamer zoo eng, of er wordt om prij/.en op het biljart gekampt; waardoor vele kasteleins den slech- ten winter trachten goed te maken. Met betrekking tot de gruwelen, waarvan de stad Cincinnati het tooneel is geweest en die de Earijsche commune in herinnering brengen, verneemt men nader, dat de bevolking van Cincinnati reeds lang de leden der rechterlijke macht en der jury verdacht hield van zich te laten omkoopen. Sedert 1861 werd g;een doodvonnis voltrokken; zelfs de ergste misdadigers kregen lijfsgenade. In de laatst- verloopen vijltien of zestien jiren is het aan veertig boosdoeners gelukt uit de gevangenis te ontkomen, of werden zij vrijgelaten lang vdor het verstrijken van den straftijd. Een persoon, die een geheel gezin vermoord had om de lijken aan de anatomi- sche scholen te verkoopen, werd toteen paar jaar opsluiting veroordeeld. De oproergeest werd door dit alles opgewektmaar men verzekert, dat de verschrikkelijke feiten, die bedreven werden, niet vooraf beraamd waren. De spoor weg van|New-York tot Mexico is voltooid. Den 8 Maart werd de laatste rail der Central—Mexican-baan gelegd. Er bestaat nu een lijn rechtstreeks van de stad Mexico naar Rio Grande, waar zij zich bij het spoorwegnet der Vereenigde Staten aansluit. Joseph Berry, een man van Bradford, in Yorkshire, is defiuitief tot staatsbeul van Engeland aangesteld. Hij was reeds onder de sollicitanten voor dat ambt geweest onmiddellijk na den dood van Marwood en schijnt ditmaal bizondere voor spraak te hebben gehad. Omtrent de schaking van een adellijke jonge dame te Antwerpen verneemt men nader, dat de Romeo dezer Juliette geen verver, maar een jong schilder is, wien het aan fortuin niet ontbreekt. llij woonde tegenover het huis zijner schoone en op zekeren morgen, toen de ouders uit de stad waren, gaf hij haar een sein en de jonge dame verliet het huis quasi om naar de kerk te gaan. De jongelieden zijn naar Engeland gevlucht, waar zij zich hebben laten trouwen. De Pruisische Landdag heeft zelfs de staats- taak uitgebreid tot het toezicht op het hoef beslag. V olgens een door de vergadering aangenomen wets- ontwerp zal voortaan niemand het handwerk van hoefsmid raogen uitoefenen, indien hij niet een diploma bezit, hem uitgereikt door staats-examen- commissies, door de staatsscholen voor hoef beslag, of door de militaire hoefsmeden aan welke de staat de bevoegdheid heeft verleeud. Te Pest hebben eenige leden van het Huis van afgevaardigden elkaar na afloop der zitting slag geleverd. Met dolkstokken en revolvers wilde men eindelijk op elkander losgaan, toen een der partijen wijselijk het hazenpad koos en door de andere afgevaardigden gevolgd, tot stichting der burgerij de stad door rende. Onder de laatste proeven van praktischo exercitie, bij het Engelsche leger genomen, behoort ook het vuren met beide oogen open. Gene- raal Cameron liet een bataljon van zijn vrijwillige fuseliers aldus schieten op een rij pop-soldaten. De fuseliers mochten niet langs den loop van het geweer zien, maar moesten den vijand strak in het aangezicht houden en zoo snel mogelijk vuren. Acht rondjes werden gevuurd in 67 scconden, en 38 percent van de schoten hadden getroffen. Op deze wijze zouden 1000 man, in linie gerangeerd, 7000 schoten kunnen doen in ongeveer een mi- nuut, van welke er 2600 naar kansberekening treffen moeten. Vroeger reeds heeft men het denkbeeld ge- opperd, om in voile zee boeien te plaatsen, aan onderzeesche kabels verbonden. Deze boeien zou den dienen om aan schepen, die voorbij varen, de gelegenheid te geven met het land tecorrespondeereu. Volgens het Organe des mines is men in Enge land bezig, drijvende vuurbakens te maken, die in zee de richting zullen aauwijzen tusschen En geland en Amerika. Zij zullen verbonden worden met kabels, zoowel onderling als met beide landen, waardoor alle mededeelingen aan voorbij varende schepen kunnen verstrekt worden. AANBESTEDING. Op \rijdag 18 April 1884, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het vernieuwen van een gedeelte houteu beschoeiing van het Natte dok te Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. (Raming f 4000.) Van 16 tot 31 Maart 1884. HULST. Geboorten. 14 Maart. Petrus Johannes, z. van Eduardus Jacobus de Kort en van Rosalia de Wilde. 17 Maart. Ernest Heinrich, z. van Bernard Anton Wilking en van Wilhelmina Johanna Engelina Maria Pieck. 19 Maart. Pieter, z. van Cornelis Millenaar en van Geertruij Zegers. 26 Maart. Louis Petrus Johannes, z. van Johannes Adrianus Mi- chielsen en van Henriette Catharina Parmentier. 27 Maart. Coleta Charlotta, d. van Johannes Biesbroeck en van dementia de Koninck. 31 Maart. Maria Clementina Apolonia, d. van Petrus Francies Wentzler en van Rosalia Maria de Maat. Overlijden. 17 Maart. Theodoras Cornelis van Hecke, oud 49 j., echtg. van Francisca de Bruijn. 27 Maart. Cornelia Jacoba Slijpen, oud 27 j., echt. van Pieter George Schutz. AXEL. Huwelijks-aangiften. 21 Maart. Petrus Bakker, oud 24 j., weduwn. en Catharina Eekman, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 Maart. Leuntje, d. van Jacob Wolfert en van Janneke Hamelink. 18 Maart. Johanna Maria, d. van Hendrikus Jonkman en van Adriana van Cadsand. Cornelis, z. van Cornelis Schieman en van Susanna van Cadsand. 28 Maart. Catharina en Francoise, d. van Cornelis Willemseu en van Cornelia van Tatenhove. 31 Maart. Janna, d. van Adriaan de Pooter en van Maria de Pooter. Overlijden. 22 Maart. Pieter Jansen van Rosen- daal, oud 37 j., echtg. van Tanneke Mangold. 31 Maart. Ulalia Regina Mathilda van Mossevelde, oud 14 in., d. van Leonardus en van Prudentia van de Vijver. i e.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2