Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1971. Zaterdag 5 April 1884. 24e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verscbijnt Bloating- en Vrijdagavond bij den nltgever J. K. G. D H O IV T te Politick Overzicht. Terwijl vorst Bismarck zijn verjaardag herdacht, de Duitsche bladen hunnen held vierden en de bekende „getrouwen in Jever" hem de gebruike- lijke honderd en een kievietseieren hebben bezorgd, schijnt de gevierde man toch niet recht tevreden. Bismarck gaat al zijne functien in Pruisen neder- leggen en zal alleen zijne betrekking van llijks- kanselier behouden zegt het gerucht. Dit gerucht is echter reeds zoo dikwijls verspreid en ongegrond bevonden, dat tegenspraak niet lang uitbleef. De Kotil. Zeit. verklaarde pertinent, dat Bismarck niet aan aftreden deukt. De Post daarentegen beweert, dat het gerucht voor het oogenblik wel voorbarig, maar niet ongegrond is en de Nord- deutsche, die als officieus blad, als //vrijwillig regeerings-gezind" natuurlijk wel ingelicht is onder de welingelichten, spreekt in dienzelfden geest. Naar het heet, ligt de reden hieriu dat Prins Bismarck, ofschoon het met zijn gezond- heidstoestand en krachten weer beter gesteld is, zich toch zooveel mogelijk moet ontzien en daarom zijn functien bij het Pruisische Ministerie wil nederleggen, terwijl zijn invloed toch dezelfde zal blijven. Het royalistisch cornite te Toulouse heeft eene circulaire gericht tot de aanhaugers van den graaf van Parijs en daarin vermeld „dat zich te Toulouse een centraal-comite heeft gevormd, om in die streek de strijdkrachten te groepeeren van de monarchisti- sclie partij, waarvan de graaf van Parijs het hoofd is." Dit comit6 zendt eene oproeping aan alle conservatie- ven, die zich bij het beginsel van erfelijkheid aauslui- ten, en noodigt hen uit, zich aan te sluiten tot af- wending der gevaren, die het vaderland bedreigen. #Gij zult ons zeer verplichten" zoo luidt het in de circulaire /,door in persoon u bij ons bureau te Toulouse aan te melden; doch indien u dit niet mogelijk is, verzoeken wij u ons eene lijst te zenden van de goedgezinde kiezers in uw kanton of uwe gemeente, en vooral daarbij aan te teekenen, wie de invloedrijkste en de werkzaamste personen zijn." Uit Madrid verneemt men, dat er uitzicht be- staat dat de nu en reeds herhaaldelijk naar aan- leiding van Andorra gerezen verschillen tusschen Frankrijk en Spanje voor goed uit den weg geruimd worden. Frankrijk zou namelijk geheel afzien van zijn protectoraat over dit smokkelaars—republiekje en Spanje zou daarvoor aan Frankrijk het Arrun- dal en het stadje Livia (beide aan de noordelijke helling der Pyreneen gelegen) afstaan. Gordon heeft met zijne Egyptische soldaten een uitval gedaan en is gestagen. Trouwens dit schijnt met de Egyptische soldaten altijd te ge- beuren. Goed uitgeruste mannen, van de nieuwste wapenen voorzien, hebben de vlucht genomen voor de woest aanstormende Arabieren, die enkel zijn Ter Nenzen. FEUILLETON. 1) HET GEIIEM VAX DE OUDE KAMER. Op den laatsten dag in Juni 18werd de oude juffrouw Martha Bowden, die zeer rijk was, in haar slaapkamer op Baith Hall, dicht bij Carlisle, vermoord gevonden. Ze was ongeveer zestig jaar oud, maar op den dag van haar dood nog even krachtig als een veertigjarige. Haar aangenomen zoon en zijne vrouw woonden met hunne twee kinderen bij haar in en stonden bekend als hare vermoedelijke erfgenamen. Zij had hun dikwijls gezegd, dat zij voornemens was hun hare geheele bezittingen te vermaken met uitsluiting van een neef, een zeer losbandig individu, Thomas Ford genaamd. Deze was door zijne tante opgevoed en had hare edelmoedigheid beloond door eene belang- rijke hoeveelheid juweelen van haar te stelen. Zij sprak nooit over hem en in de laatste jaren had hij taal noch teeken van zich laten hooren. In den avond voor den nacht van den moord meldde zich een heer aan de poort van Baith Hall en vroeg nachtverblijf voor hem en voor zijn vriend, die door een val van het paard zijn tchouder ontwricht had. Juffrouw Bowden, van hun ongeval verwittigd, willigde het verzoek in. vreemdeling vertelde haar, dat hij met zijn vriend op een vischtochtje uit was en dat hij als geneeskundige volkomen in staat was zijn vriend toegerust met lans en zwaard, maar ten strijde trekken met den geestdrift die elk geloof, zelfs het geloof aan een valschen profeet soms geeft. Gladstone is weer in het Lagerhuis verschenen, zoodat zijne gezondheid schijnt toe te laten weder aan het parlementaire leven deel te nemen. De reden zijner verschijning was het voorstellen van een adres van rouwbeklag aan de Koningin, nu zij haar jongsten zoon plotseling door den dood verloor. Zoowel in het Lagerhuis als in het Huis der lords werden de voorgestelde adressen onder algemeen deelnemend zwijgen aangenomen. Het stoffelijk overschot van den hertog van Albany is thans op weg naar Engeland en zal Zaterdag ter aarde worden besteld. De lijkdienst zal ge- vierd worden in de St. Georges kapel, in het kasteel te Windsor. Daarna heeft de begrafenis plaats te Fragmore, een koninklijke bezitting in de nabijheid van dat kasteel, en wel in het mau soleum, waar ook het stoffelijk overschot van's Prin- sen vader, Prins Albert, rust. Deze plechtigheid zal o. a. ook door den Duitschen Kroonprins wor den bijgewoond. Het Italiaansch ministerie is gereconstrueerd en met vier nieuwe leden aangevuld. Ook Oostenrijk dreigt volgens te Weenen loopende geruchten een ministerieele crisis. Men zegt dat de premier, graaf Taaffe, zal aftreden. Z. M. de Koning heeft den heer W. E. N. Muskeijn als ontvanger der belastingen, invoer- rechten en accijnsen te Hedel, op zijn verzoek eervol ontslagen. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergade- ring bijeengeroepen tegen Donderdag 17 April e. k. des avonds te 8 uren. Het raderstoomjacht „Valk," kommandant de kapt. ter zee Jhr. Roell, adjudant des Konings in gewonen dienst, heeft gisteren ter reede van Tessel de kompassen geverifieerd en heeft heden morgen van daar direct de reis naar Londen aanvaard ter afhaling van H. M. de Koningin. Bij Koninklijk oesluit van 15 dezer is aan het kerkbestuur der kathedraal te Itoermond mach- tiging verleend tot het houden eener loterij (tombola) groot 40,000 loten, a 50 cent het lot, ten voor- deele der herstelling van genoemd kerkgebouw. Men schrijft uit BrusselYolgens verschei- den Hollaudsche bladen zou de hier zoo ongeduldi<* verbeide komst van HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden onbepaald zijn uitge- steld. Indien mijn inlichtingen, die ik reden heb alleszins vertrouwbaar te achten, juist zijn, is dat zoo niet. Het tegendeel is waar en men heeft gezorgd, dat dit heden bekend werd. Men be- de noodige hulp te verleenen en zij derhalve niet anders dan nachtverblijf noodig hadden. Hiertegen had juffrouw Bowden geen bezwaar en zoo werd er dan een rijtuig gezonden om den geblesseerde te halen. Hij werd vriendelijk ont- vangen en eene kamer aan de beide vrienden ingeruirad en volgens hare gewoonte begaf juffrouw Bowden zich ten tien ure naar hare kamer. George Bowden en zijne vrouw begaven zich een half uur later ter ruste, de dienstboden sloten zorgvuldta deureu en vensters, maakten den wachthond los en te elf ure was alles in de rust. Den volgenden morgen wilde de dienstbode van juffrouw Bowden haar te zeven uren wekken. Op haar kloppen volgde geen antwoord. Na herhaaldelijk vruchteloos te hebben getikt, waar- schuwde zij den kneeht en deze brak, na insgelijks vergeefs geklopt te hebben, de deur open, waarop de meid naar binnen ging en dadelijk met een gil weer naar buiten kwam. Wat is er gaande?" vroeg de knecht, terwijl hij de bijna in onmacht vallende dienstbode opving. O Godantwoorde deze, mijtie arme meesteres is vermoord!" Toen zij een weinig bekomen was, gingen bei- den naar buiten. Een vreeselijk schouwspel zagen zijJuffrouw Bowden in haar bed met afge- sneden hals. Het bed en het tapijt waran vol bloed; tot op de blinden waren bloedvlekken zichtbaar. Het grijpt echter, dat het te midden van droevige huiselijke omstandigheden den Koning der Neder landen niet convenieerde, een bepaalden datum vast te stellen. Maar waar is het, dat het Yorste- lijk bezoek zal plaats hebben. Door de Koninklijke stoomvaartmaatschappij AfZeeland" werden gedurende de maand Maart ver- voerd 4274 personen, waaronder weder verschillende Vorstelijke reizigers. Van Vlissingen naar Enge- land vertrokken 2212 en omgekeerd 2062 passa- giers. Er werden gedurende de maand Maart 426 passagiers meer vervoerd dan in Februari. Het Amerikaansch driemastschip „S. W. Weldon," kapt. Wright, op het laatst van het afgeloopen jaar op de Spijkerplaat gestrand, is te lissingen met de nog iuhebbende lading van 50 ledige petroleumvaten en 125 ton spiegelijzer verkocht aan de tirma F. H. van Leeuwen Co. te Middelburg, voor de som van f 2000. De overige inventaris van genoemd schip werd in kleine partijen verkocht aan den meest biedende. L. D. H. de Erfgroothertog van Oldenburg wilde Woensdagochtend Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje een bezoek brengen. De gezondheidstoestand van den Prins belette hem evenwel den hoogen bezoeker te ont- vangen. In de rijkspostspaarbank bedroeg gedu rende de maand Februari 1884 het bedrag der inlagen f 312,944,64*, dat der terugbetalingen 189,038,38*, alzoo is meer ingelegd dan terug- betaald f 123,906,26. Aan het eind der maand Januari was door verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3,396,321,13, zoodat de som der inlagen op 29 Febr. 1884 bedroeg 3,520,227,39. In den loop der maand Febr. zijn 2936 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven555 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 74,038 boekjes in omloop waren. De Dordtsche rechtbank heeft rechtsingang verleend tegen Adriaantje Ligthart, huisvrouw van den herbergier Arie de Bruin, te Strijen, terzake dat zij op den 9<ten Maart jl. onder de gemeente Strijen in hare herberg aan den arbeider Pieter Itosbach, oud 17 jaar, toen deze in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, zulk eene hoe veelheid klare jenever heeft toegediend, dat ge- melde Kosbach, even na het verlaten dier herberg, ten gevolge van het gebruik van dien sterken drank is overleden; dit feit is bij de wet van 28 Juni 1881 (drankwet) strafbaar gesteld met crimineele straf. De Stearine-kaarsenfabriek te Gouda heeft voor haar aandeelhouders in dezen tijd van gas en electrisch licht in 1883 een winst van 243/10 pCt. 1215 per aandeel van 5000) opgeleverd. lichaam was reeds koud en de misdaad moest dus reeds eenige uren geleden bedreven zijn. De knecht verzocht de dienstbode voorloopig over het geval te zwijgen en zond daarop onmiddellijk een jongen naar den naastbij wonenden magistraat, den heer Lamers. Deze kwam onmiddellijk met een paar politie—agenteen en maakte dadelijk proces— verbaal op van zijne bevindingen. Daarbij bleek, dat de sleutel van de deur, benevens eene ijzeren trommel, waarin juffrouw Bowden hare papieren bewaarde, verdwenen waren. Onmiddellijk na aankomst van den magistraat maakte de knecht, een oude getrouwe, den heer George Bowden met het voorgevallene bekend. Hij had dit uitgesteld omdat mevrouw George Bowden ongesteld was en hij vreesde, dat zij erg schrikken zou wanneer hij haar echtgenoot wekte om hem het vreeselijk nieuws mede te deelen. George Bowden, hevig aangedaan, spoedde zich naar de kamer waar de magistraat zich bevond en deelde aan deze mede, dat de vermiste trommel behalve verschillende papieren van waarde, ook het testament, dat hem tot universeel erfgenaam benoemde, moest bevatten en dat zijne pleegmoeder gewoonlijk eenigo honderden aan goud geld daarin bewaarde. Van lieverlede waren nu al de huisgenooten met het voorval bekend geworden. De portier, wiens werk het was de dienstboden des morgens te wekken en de luiken te openen, had eene Yolgens den regenmeter der Rijkslandbouw- school is gedurende de maand Maart 80,5 mM. regen gevallen, tegen 85 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Het getal der leerlingen aan de Rijks Landbouwschool is steeds klimmende, ook uit de overzeesche bezittingen, waar deze inrichting meer en meer op prijs wordt gesteld. Van de 151 leerlingen der school zijn er 20 uit Indie afkomstig, terwijl voor zooverre men nu reeds mag ver- wachten, een 50tal na het afloopen van den cursus hun werkkring in de Kolonien zullen zoeken. an hen, die de laatste maal een diploma als landbouwkundige verwierven, gingen 2 naar Hon- garije, 2 naar Oost—Indie, terwijl 2 zich toeleggeu op de suikerfabrikatie hier te lande, beide echter met het voomemen naar Indie te vertrekken. De teeken— en herhalingsschool te Wageningen werd in 1883 door 35 leerlingen bezocht, waar onder 10, die de lessen op de boetseerschool bijwoonden. Het getal gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden bedroeg op 1 Januari jl. 383. In 1883 werden ontslagen 57, stierven 8 en kwamen 51 aan. Aan arbeidsloon werd over dat jaar 26,785,69 verkregen, waarvan f 10,646,26 den gevangenen ten goede kwam, de helft als zakgeld en de helft als uitgaanskas. Gemiddeld verdiende dus ieder voor zich 28, of ruim 50 cts. in de week. De buitengewone, drukkende hitte, die jl. W oensdag heerschte, had een hevig onweer ten gevolge, dat ongeveer 4 uren boven Winschoten, Zuidbroek en omstreken losbrak en tot 7 uren duurde. Te Blijham of daar in den omtrek is een boerderij door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. In 1883 bedroeg te Maastricht het aantal openbare scholen voor lager onderwijs 8, dat der bizondere 18. Op alle openbare en op 9 bizon- dere scholen werd uitgebreid 1. o. gegeven. Geen der bizondere scholen geniet subsidie vanwege da gemeente. Van de 4005 leerlingen bezochten 956 de openbare en 3049 de bizondere scholen. Aan 2240 leerlingen werd kosteloos onderwijs ver- strekt. Het aantal kosteloos was sedert het vorig jaar met 190 verminderd, dat van alle school- gaande kinderen met 97. Het onderwijs was vol- doende. Het schoolverzuim gering. In de Gron. Courant van 80 Maart worden levende mollen gevraagdaanbiedingen van prijzen worden bij de redactie ingewacht, voor de honderd of de vijf en twintig stuks. In vergelijking met den dikwerf tegen deze dieren gevoerden ver- delgingskrijg is dit zeker een merkwaardig ver- schijnsel. vreemde geschiedenis te vertellen. Hij zeide na melijk dat hij te zes ure, juist toen hij de vensters van de eetkamer open maakte, gerucht gehoord had op den trap en daarheen gaande de beide den vorigen avond aangekomen vreemden was tegenkomen. Deze hadden hem verzocht den stalknecht order te geven hunne paarden te zadelen, daar zij van het schoone weder gebruik wilden maken en de schouder van den gekwetste zoo goed als hersteld was. Hij had aan huu ver zoek voldaan en zij waren na een goede fooi te hebben gegeven spoedig daarop vertrokken. Hij zoowel als de stalknecht had niets vreemds aan hen bemerkt, zij waren volkomen natuurlijk en bedaard en niets scheen aan te duiden dat zij met de bloedige geschiedenis iets hadden te maken. Toen twijfelde niemand er aan, dat zij de daad hadden bedreven. De algemeene opvatting was, dat zij volleerde dieven van ambacht waren en dat zij alleen om te stelen toegang hadden ge- zocht in het huis. Er ging geen tijd verloren en voor dat het avond was, had men het spoor der beide vreemdelingen gevonden. Maar vreemd genoeg, men kon ze niet vinden, hun spoor hield op bij een klein dorpje en na twee dagen moest de jacht opgeheven worden. Er werd een hooge prijs uitgeloofd en in de dagbladen werd hun signa- lement bekend gemaakt, maar te vergeefs. Eenige dagen gingen voor bij en juffrouw Bowden TER R1EUZEISSCHE (OIRMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1