j »1 V It Telegrafische berichten. Gemengde berichten. I diefstal hebben gepleegil. 'sNachts vdor 12 uur was alles afgeloopen. Met den schat zijn alle drie naar de sigarenfabriek gegaan, waar Bailintijn ineesterknecht was, om bet losse geld te verdeelen, de effecten te verbranden en bet bankpapier te verbergen. Dit papier (ongeveer f 20,000) is een paar dagen later verbuisd naar de woning van Moors, daarna naar die van Van Hal, waar de genoemde som ongescbonden achter bet bebangsel is gevonden. Ook beeft Bailintijn verklaard, dat de verleden jaar gepleegde diefstal van goud en zilver, ten buize van den heer V. te Breda, door bem en Moors bedreven is. Onwaarschijnlijk is het niet, dat men nu tevens den draad in banden beeft ter ontdekking van de in de drie laatste jaren gepleegde diefstallen ten nadeele van de beeren Gits, Vossenaar, Van Hulsteijn en Wijmer, ofschoon daaromtrent door Bailintijn nog niets zekers is bekend geworden. Algemeen is het medelijden met en de sympathie voor de vrouw van Moors, die als zeer fatsoenlijk en oppassend bekend staat en die te meer door dezen slag ge- trolfen is, daar haar van de ganscbe zaak niets bekend was, en zij niet beter wist dan dat haar man trouw en eerlijk was. Dit is Moors dan ook wel geweest, althans 24 jaren lang genoot hij het vertrouwen en men dacht er dan ook al aan, hem bij zijn aanstaand 25jarig jubile daarvan een bewijs te geven. TER iVELZEN1 April 1884. Door bet gemeentebestuur, in tegenwoordigheid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, werd op heden bet benoemde hoofd van school A, de heer H. J. Vooren, plechtig ge'in- stalleerd. Na eene kernachtige toespraak van den burge- meester, waarbij bij o. a. te kennen gaf, dat de blijken van waardeering, die den heer Vooren bij zijn vertrek uit Poortvliet waren ten deel gevallen, recht gaven bet vertrouwen alhier op hem te doen vestigeu, een blik in bet minder gunstig verleden van het onderwijs alhier sloeg en bet onderwijzend personeel aanspoorde tot kracbtige eendrachtige samenwerking om de schoone taak, die op hetzelve rustte, stoffelijke en zedelijke ontwikkeling van de jeugd van Ter Neuzen met vaste hand aan te vatten, verklaarde bij den heer Vooren geinstalleerd als hoofd der openbare school A. Aan bet waarnemend hoofd dier school, den heer P. J. van de Sande, bracht de burgemeester dank voor het door bem als zoodanig verrichte en wenschte hem, waar bij de betrekking van onder- wijzer met eene andere ging verwisselen, den besten uitslag op zijn pogen toe. Nadat de heer Vooren in eene nette repliek had gewezen op de behoefte voor bem aan steun der autoriteiten en van bet hulppersoneel bij het onderwijs, en de verzekering bad gegeven van zijnen ernstigen wil om, met dien steun, de hem opgedragen taak met ijver en naar eiscb te volbrengen, was de plecbtigbeid geeindigd en werd deze met een ge- noegelijk samenzijn op bet gemeentehuis besloten. Gisteren is de justitie van Middelburg naar bier gekomen om een onderzoek in loco in te stellen naar de vermoedelijk afgelegde valscbe getuigenissen in de voor de Rechtbank op 8 Februari gevoerde correctioneele zaak tegen R. Dees te Ter Neuzen. Gedurende de tweede belft der maand Fe bruari jl. zijn door bet postkantoor alhier de vol- gende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen vanPetrus Peeters, Antwerpen, en Goordon, Swevegbem. De werkzaamheden tot verbetering van bet ka- naal van Ter Neuzen naar Gent, op het Neder- landsche gedeelte, zijn tlians zoover gevorderd, d'at dezer dagen aan een gedeelte van het daartoe in dienst genomen personeel voor den kantoor- dienst (buitengewone opzicbters enz.) is aangezegd, dat zij met 1 Juli aanstaande ontslagen zullen worden. steun en bescherming naar Llanes bezorgd, een ons goud daarvoor betaald en, om ons de heerbaan van Castilie vrij te laten, alle soldaten mee in't gebergte genomen. Wij betuigen u hierbij onzen innigen dank en zenden u 2500 Havannah's eerste kwali- teit, terwijl wij u verzoeken, ons verder uwe goedgunstige hulp en medewerking te verleenen. Wij dringen er alleen op aan, dat u voortaan geen onkosten daarvoor maakt wij zijn rijk genoeg om alles zelf te betalen." De brief was onderteekeud Et Viejo (de Oude) en in een hoek stond: Revancha de la Venta del Rey Moro! De luitenant stampvoette van woedehij was verplicht, den brief en de sigaren naar zijn kommandant te Santander op te zenden en toen bij er aan dacht, hoe men zich daar over bem vermaken zouraakte hij buiten zichzelf van gramschap. Ook te Llanes scheen alles bekend te zijn. //Zijn dat echte Havanna'hs, die ge daar rookt," vroeg hem eene jonge daine op de wandelplaats, terwijl zij een spotziek lachje niet onderdrukken kon. De luitenant beet zich op de lippen en ant- woordde niet. Een maand later vertrok bij, op zijn dringend verzoek, uit Llanes en moest erkennen: //Daar is niets aan te doen, of het mocbten mettertijd de spoorwegen zijn.'" En die zijn gekomen maar men kan toch geen spoorbanen aanleggen langs alle paden van de Pyreneen E I N D E. Bij Koninklijk besluit van 29 dezer is, op grond van art. 04 der gemeentewet, hetwelk luidt z/bet burgemeesterschap ontheft van en is onver- eenigbaar met schutterlijke dienst," bet Koninklijk besluit van 20 Maart 1884 ingetrokken, voor zoover daarbij Mr. L. Stevens benoemd werd tot kapitein bij bet 5de bataljon rustende schutterij in Zeeland. Axel, 31 Maart. Voor bet toelatings—examen tot de Rijks-normaallessen alhier hebben zich aan- gegeven elf candidaten waarvan geslaagd zijn de negen volgende Voor de 4e klasse J. Peulman te Hengstdijk, voor de 2e klasse L. J. Geelhoedt te Zaamslag, voor de le klasse J. K. van Baal te Zaamslag, C. H. Begbein te Sluiskil, H. C. Bruggeman te Westdorpe, J. J. van Doeselaar te Hoek, J. Kiel- man te Sluiskil, M. J. de Vries te Zaamslag en A. van Waterschoot te Sint Jansteen. Iloek, 28 Maart. Heden werd alhier, namens de regeering, door den beer districts-schoolopziener, in tegenwoordigheid van den burgemeester en de leden van den raad met zeer vleiende toespraak, aan het hoofd der openbare school, den heer A. Waeijhaert, uitgereikt een boekgeschenk, in etui, bevattende twee prachtwerken, namelijk de geillustreerde //Ca mera obscura" van Ilildebrand en „de Planeten" van Ten Kate, als blijk van tevredenheid over de wijze, waarop hij gedurende veertig jaren zijn ambt alhier vervulde. 's Gravenhage, 1 April. In de heden gehou- den zitting der Tweede Kamer is na breedvoerige discussie en nadat de Minister van Waterstaat de beslissing aan de kamer had overgelaten, een voorstel van den heer Rutgers tot wijziging der richting van het Merwede-kanaal aangenomen met 50 tegen 22 stemmen. Een ander onteigenings- ontwerp (gedeelte Vaartschen Rijn tot Lek) is aangenomendat nopens het gedeelte van St. An- thoniedijk tot aan de Oude Vecht is verdaagd tot morgen, omdat de heer Dirks eene wijziging voor- stelde. De heer Buma heeft zijn ontwerp nopens het onderzoek der droogmaking van de Zuiderzee ingetrokken en de wenschelijkheid daarvan bij eene motie uitgesprokennadat de regeering gewezen had op den toestand der schatkist, die verbood zulk 6en groot werk te beginnen, trok de heer Buma zijne motie in. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-vechtbank te Middelburg'. De rechtbank heeft in hare zittingen van 29 Maart en 1 April de volgende vonnissen uitgesproken: N. v. B., schipper, wonende te Clinge (Zeeland), is wegens eenvoudige diefstal vrijgesproken. J. v. D., arbeidster te Ter Neuzen, is wegens laster veroordeeld tot 8 dagen celstraf. G. A., klompenmaker en winkelier te Koewacht, is wegens hoon veroord. tot eene boete van f 8 of 3 dagen gevangenisstraf. G. A. d. C., schipper te Clinge, is wegens schennis der eerbaarheid vrijgesproken. De behandelde zaak van P. d. Z., koopman, wonende te Ter Neuzen, wegens overtreding der drankwet, is vernietigd en bevolen tot wederbe- handeling bij het kantongerecht te Ter Neuzen. Vrijdag zijn weder drie gezinneu uit Wissekerke, te zamen 19 personen, naar Noord-Amerika ver- trokken. Het aantal landverhuizers uit die ge- meente beliep over de beide laatste jaren meer dan 400. Weder is het lot beslist van een der oude zetelplaatsen der meekrap-nijverheidweldra zal de stoof van Scherpenisse vallen onder de ver- nielende hand des sloopers. Twee jagers vonden dezer dagen, onder Helvoirt een houtsuippennest met vier eieren. De houtsnip broedt in den regel in Zweden en Rusland. Zekere heer R. te Loosdrecht, heeft den heer B. aldaar uitgedaagd. De laatste heeft echter voor het duel bedankt en terecht, want de man is 84 jaar oud. Op Ameland is een groote stoomketel aangedreven het gevaarte was 25 voeten lang eu was in diameter 5 voeten breed. Tegen den heer A. B., hoofd eener bizondere school te Gorinchem is eene strafver- volging ingesteld wegens op zijne school toelaten van kinderen, die niet gevaccineerd waren. Te Antwerpen is een meisje uit een adellijke familie geschaakt door een verver, die daar aan huis werkte. Te Wellingborough, Northampton, hebben 200 werklieden te zamen een groot stuk grond gepacht, dat zij zelf zullen bebouwen. Te Louden is een man, die aan de pootjes van een duif vuurwerk had gebonden, hetwelk ontplofte toen het dier zich in de lucht verhief, tot een boete van f 60 of een maand gevangenisstraf veroordeeld. Een regen van ridderorden zal eerlang over Europa neerdalen. Koning Jan van Abyssinie heeft bij een juwelier te Aden 600 stuks besteld van zijn rid- derorde //Chatam Suleiman" (Salomo's zegel)ze zijn bestemd voor Europeesche vorsten en staats- lieden. Te Parijs is in de Chaussee d'Antin een geheim speelhuis ontdekt, waar uitsluitend vrou- wen bijeenkwamen. Op het oogenblik, dat zij verrast werden, zaten er 26 dames. Er bestaat uitzicht, dat de monumentale fon" tein voor Betje Wolff en Aegje Deken waarvan de medallions met de busten der schrijfsters door den Middelburgscheu beeldhouwer J. de Hollander worden vervaardigd den 24 Juli a. s., den geboortedag van Elizabeth Bekker, te Vlissingen zal worden onthuld. Van de ten postkautore te Breda vermiste gelden is voor een bedrag van 4000 terecht gekomen, die volgens de opgegeveu nummers toe- behoorden aan den heer B. A. Poulie, ontvanger der registratie te Bergen op Zoom. Uit Rennes schrijft men: Een kind had ergeus een dynamiet-patroon gevonden, en nam die mede naar de school, waar hij haar onder de les stuk plukte. De patroon ontplofte en sloeg de schooltafel aan stukken. Het kind heeft al zijn vingers verloren, terwijl verscheiden zijner makkers lichte kwetsuren hebben bekomen. Verleden week werd bij den burgemeester van Dubbeldam aangifle gedaan van eene poging tot vergiftiging. Zekere A. S., woonachtig aan de Mijl nabij de Dordt, had namelijk ontdekt, dat de aardappelen, welke zijne vrouw hem den vorigen avond had voorgezet, sterk lichtgevend waren, zoodat zij in het donker veel op zilveren ballen geleken. Toevallig had hij zich dien avond niet wel gevoeld en daarom weinig van van de aardappelen gegeten. Daar in den laatsten tijd de verstandhouding tusschen man en vrouw niet van de beste was, vreesde de man, dat zijne wederhelft het maal met luciferskoppen had toebereid. Door den burge meester van Dubbeldam werd een scheikundig onderzoek der aardappelen opgedragen aan de heeren A. J. A. de Bosson en P. A. Giltay apothekers en scheikundigen te 's Hage, uit welk onderzoek bleek, dat niet de minste sporen van phosphorus aanwezig waren. Wat de oorzaak van het lichten is, is nog niet ontdekt; vermoedelijk wordt dit tot nog toe onbekende verschijnsel bij aardappelen veroorzaakt door de een of andere schimmelplant welke zich daarin buitengewoon ontwikkeld heeft. Door Amerikanen wordt tegenwoordig tegen zeer hooge prijzen in Eriesland rundvee aange- kocht, om naar de nieuwe wereld verzonden te worden. Eenige boerenknechten en meiden hebben zich verbonden om mede derwaarts te vertrekken. Bij den Vrijdagavond in het hotel de Unie te Veendam gehouden wedstrijd op het biljart tusschen de heeren Bierling en Bijlstra behaalde de heer Bijlstra de overwiuning. Er werden 3 serien ieder van 500 punten gespeeld. De heer Bijlstra verkreeg 467, 1000 en 1500 punten en de heer Bierling 500, 939 en 1416 punten. Twee timmerlieden te Groningen gingen zich Vrijdag, terwijl zij op karwei waren, dermate te buiten aan gedistilleerd van buitengewoon hooge sterkte, dat zij beide smoordronken naar de politie- wacht moesten worden gebracht. Al spoedig kreeg een hunner het zoo benauwd, dat genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Ondanks alle aangewende pogingen is de roekelooze gestikt in het ongenietbare vocht. De andere heeft den slokdarm verbrand, zoodat hij slechts met groote moeite kan slikken. Men schrijft uit LeidenEen der personen welke door de Leidsche giftmengster vergift moet zijn toegediend, is een bijna achttienjarige jonge- ling, die als tamboer bij het regiment grenadiers in dienst was getreden. Tijdens hij een dag uit zijne garnizoensplaats met verlof was overgekomeu werd hij door de thans in hechtenis zijude vrouw ten eten gevraagd, welke uitnoodiging door hem werd aangenomen. Daar hij spoedig na den maal- tijd ongesteld werd, moest hij in de infirmerie aldaar worden opgenomen, waar hij eenige maauden heeft doorgebracht. Voor eenigen tijd is hij, ten gevolge van de door het vergift ontstane ver- lamming, met eene gratificatie ontslagen en hij wordt nu in het Ned. Herv. weeshuis verpleegd, waar hij zich op het kleermaken toelegt. De ongelukkige, wieus moeder ten gevolge der ver giftiging overleden is, kan met moeite slechts zeer gebrekkig loopen. Een Commissaris des Konings bezoekt een kleine zeer afgelegen gemeente en biedt in een opwelling van minzaamheid, den burgemeester een sigaar aan. Deze echter, geheel van zijn stuk over die goedheid, aarzelt de sigaar aan te nemen Neem ze maar meneer de burgemeester zegt de Commissaris vriendelijk, ,/ik rook geen slechte." //O, Excellence," stamelt de goede burgervader onthutst, //deze sigaar is de schoonste dag mijns levens ik zal ze rooken zoo lang ik leef!" Dezer dagen werd in onze provincie aan een antiquair verkocht een koffie— en theeservies van oud porselein voor den prijs van f 1160, alsmede 4 oude Saksische groepjes voor f 1400. De antiquair deed met dien koop nog goede zaken, want hij verkocht de genoemde voor- werpen dadelijk aan een Belgischen koopman met groote winst. Voor het antieke porselein werd in de laatste tijden hooge prijzen besteed. Men moet het dus niet lichtvaardig van de hand doen. Een eigenaar van een wijnberg te Cili heeft een nieuwen, eigenaardigen vogelverschrikker be- dacht, die luidens de berichten, uitnemend voldoet om het snoepziek gevogelte te weren. Het toe- stel bestaat uit een tamelijk groot stuk kurk, ongeveer gelijk aan een kindervuist, waarin men aan beide kanten een stuk spiegelglas steekt. Het vrijblijvende gedeelte bezet men met bonte vederen, en hangt het geheel daarna aan twee gedraaide paardenharen vrij op. Deze in voort- durende beweging verkeerende, in den zonneschiju glisterende vogelverschrikker, lioudt de vogels o een eerbiedigen afstand. De proef is licht nemen. Berlijn is weer het tooneel geweest van eeu verschrikkelijke misdaad. Een schoenmaker heeft in dronkenschap op klaarlichten dag zijn vrouw, twee schoonzusters en een bejaardeu buurman, die op het noodgeschreeuw der vrouwen te hulp schoot, vermoord. Toen de overmacht der buren hem te groot werd, trachtte de moordenaar zich door de vlucht te redden, doch werd spoedig achterhaald en in hechtenis genomen. GEMEENTERAAD VA.\ TER NEUZEN. Zitting van Donderdag 27 Maart 1884. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Bij de opening der zitting waren tegenwoordig de heeren Jac. de Eeijter, Joz. de Eeijter, Grenu, Moes, Van der Hooft en Tazelaar; later kwamen ter vergadering de heeren Harte, Mr. Dronkers, Schuijlenburg en Eerckeu. Da secretaris leest de notulen der zittingen van 6 en 13 Maart 11., welke worden goedgekeurd. Behaudeld worden de volgende zaken 1°. Verzoek van den onderwijzer P. J. van de Sande, waarnemend hoofd aan school A, om ontslag met 1 April a. s. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag eervol verleend. 2°. Voorstel van het Dagel. bestuur tot wijzi ging der gemeentebegrooting over 1883 voor wat de uitgaven voor het onderwijs betreft. De voor- gestelde verandering in de begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 3U. Het benoemen van twee leden in de com missie van den grintweg Ter NeuzenHoek; de vacatures daarin zijn ontstaan door de periodieke aftreding met 1 Mei a. s. van de leden Joz. de Feijter en P. Moes. Op een voorstel van den heer Grenu worden de beide aftredenden bij accla- matie herbenoemd. Voor kennisgeving worden aangenomen: a. Brief van J. C. Vroegop, houdende bericht dat hij zijne bcnoeming tot onderwijzer aan school A aanneemt. b. Brief van Dr. H. B. van Nes, houdende bericht, dat hij zijne benoeming als gemeente- geneesheer aanneemt. c. Brief van Ged. Staten, houdende een uittreksel van het Kon. besluit van 15 dezer, waarbij aan de gemeente Ter Neuzen een Rijkssubsidie is ver leend van f 10,000, ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs. Van de schoolcommissie was een schrijven ont- vangen, waarin te kennen gegeven werd, dat het genomen Raadsbesluit, tot wijziging van art. 1 der bestaande verordening voor dat college, geen aanleiding heeft gegeven om hare gedane aanbe- veling, voor het benoemen van een lid te wijzigen. Van den heer Mr. Van der Kemp was bericht ingekomun, dat hij bij de benoeming voor lid der schoolcommissie niet in aanmerking wenscht te komen, zoodat de keus thans beperkt werd tot den eersten candidaat, den heer Schuijlenburg. Op de vraag van den voorzitter of de leden ook thans aanleiding vinden om de aanbeveling aan de schoolcommissie terug te zenden staakten de stemmen, zoodat daaromtrent in eene volgende vergadering zal worden beslist. Omtrent de nog aauhaugige voorstellen in zake onderwijs o. m. bepaling van het tijdstip tot toelating van leerlingen wordt besloten de beslissing daarop aan te houden tot het in functie treden van het hoofd aan school A. De heer Grenu vraagt aan den voorzitter of bij het indiensttreden van het hoofd aan genoemde school eenig ceremonieel zal plaats hebben, waarop de voor zitter antwoordt, dat het plan daarvoor niet bestaat. Na eenige bespreking, waaruit blijkt dat vele leden voor eeno installatie zijn, hetzij door het Dagel. bestuur of door de schoolcommissie, wordt besloten die aangt-legenheid aan Burgem. en Weth. over te laten. Naar aanleiding van een ontvangen bericht van den benoemden onderwijzer N. J. Imandt wordt aan genomen, dat die onderwijzer voor zijne betrekking bedankt. Voor notificatie wordt aangenomen een bericht van het bestuur van het gasthuis te Delft, houdende bericht van het overlijden van den aldaar voor rekening der gemeente verpleegden Jan van Kolk. Van Ged. Staten was eeu brief ontvangen, hou dende verzoek om nadere toelichting van het raadsbesluit tot het aankoopen van Rijksgrond ge- legen nabij de Oost-binuensluis. Het Dagel. bestuur zal daarop nadere toelichting geven. Door den heer Moes werd een wijziging in zijn voorstel ter tafel gebracht op het heffen van den hoofdelijken omslag, hetwelk later zal behandeld worden. Na breedvoerige bespreking wordt op voorstel van het Dagel. bestuur met algemeene stemmen besloten om aan den Minister van Oorlog het ver zoek te richten lo. om het Schelpenpad van af de Sassche brug tot aan de Vlooswijkschestraat ook open te stellen voor voer- en rijtuigen. 2o. Om de afscheidingssloot gelegeu aan het Schelpenpad van af de woning van den heer Durt tot aan de woning van den heer Hnineman te mogen dempen, en 3o. tot het weg graven der veldwerken nabij de Axelsche brug en den grond daarvan te mogen gebruiken tot demping der sloot en ophooging van het bastion gelegen aan het Schelpenpad. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2