Landbouwberichten. Gemengde berichten. Buitenland. Na breedvoerig over dc qualificatie, door bet Hof aan het tweede feit gegeven, te hebben uitgeweid, wees de advocaat-generaal op de groote baldadig- heid, waarmede besch. vooral het laatste feit had gepleegd en reqnireerde schuldigverklaring aan lo. brandstichting in een gebouw zonder dat te voorzien was dat daarbij menschenlevens in gevaar werden gebracht2o. het opzettelijk toebrengen van schade aan een anders eigendom, en veroordee- ling tot 4 jaren gevangenisstraf en een boete van f 7,50. De verdediger achtte de schuld aan het eerste ten laste gelegde feit niet voldoende bewezen. Ten opzichte van de qualificatie van het tweede ifeit kon pi. wel met het O. M. medegaan, maar meende toch ook hierbij aan de schuld van zijn client te moeten twijfelen. PL concludeerde der- halve tot vrijspraak en beval subsidiair beschul- digde in 's Hofs clementie aan. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. TER XEUZEN28 Maart 1884. In de gisteren gehouden zitting van den ge- meenteraad is o. m. behandeld een verzoek van den onderwijzer P. J. van de Sande, waarnemend hoofd van school A, om ontslag uit die betrekking, hetwelk hem eervol is verleend met ingang van 1 April a. s. Tevens deelde de voorzitter mede, dat een Kon. besluit van 15 dezer was ontvangen, waarbij aan de gemeente een rijkssubsidie is verleend van f 10000, ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs. Wegens plaatsgebrek moet heden ons gewoon verslag van die zitting blijven liggen tot een vol- gend nummer. Gisteren morgen ontstond aan den oever van den calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder eene oeverafschuiving bij den mond van den Brakman. Over ongeveer 90 M. lengte viel de oever ge- deeltelijk weg. Door het bestuur en de werkende leden van Neuzens Mannenkoor werd in hunne vergadering van Woensdag jl. tot directeur benoemd de heer J. Bierle in plaats van den heer P. J. van de Sande, die daarvoor had bedankt, nadat hij die be trekking een elftal jaren met lust en ijver tot bloei van het gezelschap had vervuld. De bevolking van Zeeland bedroeg op 1 Jan. 1884 (blijkens officieele opgave in de Staatscourant van 28 Maart) 94,675 m. en 97,462 vr.totaal 192,137, tegen 190,758 op 1. Jan. 1883. Philippine, 27 Maart. Heden is het een jaar geleden, dat door den heer J. B. Dhooge in handen van den Commissaris des Konings den eed werd afgelegd als burgemeester dezer gemeente. Gedurende dit tijdvak zijn vele goede besluiten van den gemeenteraad tot stand gekomen; onder meer het benoemeu van twee onderwijzers in plaats van een zooals vroeger, het plaatsen van een telefoon benevens de bouw eener nieuwe onder- wijzers-woning en het vergrooten van het schoollo- kaal, waarmee binnenkort een begin zal worden gemaakt en waarvoor vroeger geen geld beschik- baar was. "Wel is waar is de bedijking van het Sassche Gat tot stand gekomenmaar daartegen heeft zich het bestuur zooveel mogelijk verzet; vele visschers zien daardoor de toekomst duister in, daar door deze indijking de haven van Philippine zal verzanden. Enkelen koesteren nog de hoop, dat door de Hooge Regeering eenige tegemoetkoming aan Philippine zal worden toe- gestaan, o. a. door het vergrooten der bestaande haven om de vaartuigen er eene goede ligplaats te doen vinden bij stormweder. Ilnofdpln at, 27 Maart. Heden is door het bestuur van den calamiteusen Hoofdplaatpolder aanbesteedhet vernieuwen en verlengen van bestaande rijshoofden en verder daarmede in ver- band staande werken tot verdediging van den oever voor de waterkeering van den bovengenoem- den polder. In allerijl grepen de smokkelaars naar hunne wapenen en snelden naar het venster toe, maar reeds schitterden hun een half dozijn bajonetten tegen zij zochten uitwegen door de deurenoveral soldaten. //Geeft u over I" riep de jeugdige officier met donderende stem, terwijl hij met een revolver in elke hand in de kamer sprong. „Uwe waren zijn in onze handen en iedere droppel bloeds die gij vergiet, strekt niet meer tot verdediging van uwe goederen, maar is moord, en brengt u op het schavot. In naam der Koningin geeft u over De ontstelde smokkelaars zagen naar hun opper- hoofd om, dat besluiteloos stond. </Nu," riep de officier nogmaals, ,/wat kiest gijeen paar maanden gevaugenis of uw leven //Bah schreeuwde 't hoofd eindelijk, terwijl hij zijn trabuco wegwierp. ,/t Is toch een ellendig handwerk dat ge drijft, caballero, dat gij arme menschen, die een eerlijk stukje brood zoeken te verdienen, als wilde dieren vervolgt I" De officier antwoordde niet. De soldaten traden binnen en ontwapenden de smokkelaars, knevelden ze en brachten ze naar de overigen, welke de andere soldaten onder sergeant Ramirez reeds bij de overrompeling van het transport gevangen had- den genomeu. ,/"Viva la Virgen!" riep de korporaal Antonia Gomez, „uwe hebt een prachtige vangst gehad, heer luitenant, maar neem u in acht, ga's avonds Iliervoor werd ingeschreven door de heeren J. Jansen, te Iloek, /3160; A. Tholens, te Ter Neuzenf 3175 en I. van Male, te Breskens, f 3398. De begrooting bedroeg f 3190. KWTOVGERECHT TE TER IVEI ZEV Zitting van 28 Maart 1884. VeroordeeldA. L., te Zaamslag, ter zake van het zonder vergunning jagen op eens anders grondin eene boete van f 10, subs. 2 dagen gevangenisstraf. •A. d. N., te Stoppeldijk, ter zake van het graven in de Schelde binnen 500 M. uit den dijkin eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. C. d. C., te Boschkapelle, ter zake van het vastmaken van zijn schip aan een polder-zeedijk in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. C. A. v. H., te Philippine, ter zake van het werpen van vuilnis op de openbare straatin eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevang. M. W. P., J. M. d. R., D. W. C. d. J., M. W. F., M. H., C. M., C. W., M. v. d. W., C. v. d. W., M. H., C. v. W., A. v. D., M. v. D alien te Ter Neuzen, J. W., P. R., G. v. W., T. V., alien te Hoek, J. D., zonder bekende woon- plaats, A. d. B., P. S. T., J. F. I. T., P. D., alien te Boschkapelle, W. II. v. d. H., B. O., C. d. M. en M. v. d. G., alien te Zaamslag, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet en de vooruitspringende werken van een waterkee- renden polderdijk; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten der procedure. VrijgesprokenL. H., D. d. P. en L. 8., alien te Ter Neuzen, van het zonder vergunning onbewoond laten liggen van hun vaartuig op het kanaal Ter NeuzenGent. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. v. D., te Axel, van het trekken eener kar over een water- keerenden polderdijk, alwaar geen openbare weg bestaat. De kosten ten laste van den staat. Z. M. de Koning heeft voor de in September e. k. te A Hertogenbosch te houden landbouw- tentoonstelling een gouden medaille ter waarde van f 50 als prijs gesteld. Slakken zijn niet altijd schadelijk. Men ziet ze nl., bij vochtig weder, dikwijls tegen boom- stammen en schuttingen opkruipen. Zij eten dan de door de vochtigheid week geworden korstmossen. Als reinigsters der stammen zijn ze dus iiiet zonder nut. Het kwaadaardig mond- en klauwzeer heeft in 1883 in Groot-Brittannie niet minder dan 461,114 runderen en schapen aangetast. In 1882 bedroeg dat cijfer 37,949, in 1881 nagenoeg 183,000. In Ierland sleepte de ziekte in't vorig jaar 114,365 runderen en schapen weg. Luidens berichten uit New-Orleans zijn er verscheidene dammen langs de Mississippi door- gebroken. Het laagste gedeelte van het Missis- sippi-dal is in een groot meer verkeerd. Men berekent dat het overstroomde land door een 60,000 menschen werd bewoond, en men vreest dus dat het verlies van menschenlevens aanzienlijk blijken zal. Een daad van edele zelfopoffering wordt uit Engeland gcmeld. Een wisselwachter te Leicester, Joseph Cliff genaamd, zag Maandng op't oogenblik dat de sneltrein aankwam twee kinderen tusschen de rails spelen. Hij stortte zich op de kleinen en had nog juist den tijd, hen op zij te slingeren maar toen greep de locomotief den braven man en verpletterde hem. Het wetsontwerp in Frankrijk tot verkoop van een deel der Kroonjuweelen en het stichten niet meer alleen door de straten van Llanes, daar zijn gevaarlijke hoeken 's Anderdaags, in den morgen, werden twee en dertig smokkelaars, twee wagens en dertien bela- den muilezels naar Llanes overgevoerd en de grens- soldaten waren buiten zichzelven van vreugde, want zij bekwamen een aandeel van den buit. Dit was de eerste daad des luitenants, die, zoo als Tio Pepe zeide, noch Spanjaard, noch Catalo- nier, maar een Aletnan was, die daar achter Barcelona thuis zou behooren Omstreeks eene week na de vangst, welke de luitenant in de Venta del Rey Moro had gedaan, moest hij zich naar zijn superieuren te Santander begeven en om tijd te winnen, nam hij eene balan- celle, een scheepje, waarin hij bij goeden wind in slechts zes uren den weg kon afleggen, die over land wel twee dagen had kunnen duren. Hij had zich voorgenomen, nog eenige dagen in die stad te verwijlen, toen de kommandant hem den tweeden avond na zijne aankomst in allerijl liet ontbieden en hem mededeelde, dat volgens zekere berichten, door verspieders bekomen, eene tamelijk aanzien- lijke hoeveelheid Fransche zijde naar Valadolid zou worden gevoerd en hem beval zoo snel mogelijk naar zijn post terug te keeren. De officier ging naar de haven, alwaar de balan- celle lag en gebood den schipper zich zoo spoedig doenlijk gereed te houden om te vertrekken. (Slot volgt.) uit de opbrengst van een fonds voor oude werk- lieden, die voor den arbeid niet langer in staat zijn, is in den Senaat ter sprake gekomen. De Senaats-commissie ad hoc wilde wel den verkoop van de juweelen, maar niet het fonds, zooals de Kamer dat gevraagd heeft. Luidens bericht uit New-York, heeft eene commissie uit den Senaat verslag uitgebracht over de Amerikaansche zuivel-producten. Dit verslag brengt verrassend groote en walgelijke verval- schingen van de onderzochte monsters aan het licht. Twee derdeu daarvan waren zonder een spoor van melk, terwijl deskundigen vele monsters allernadeeligst voor de gezondheid verklaarden en daaraan de vermeerderde sterfte toeschreven. De commissie stelt voor, het vervaardigen van oleomar garine geheel te verbieden. Dr. Jorissen is met zijn gezin op 8 Febr. te Kaapstad gearriveerd. Zijn reis gaat naar Natal en van daar naar de Trausvaal. Een laaghar- tige schurk heeft door het openbreken van een lessenaar aan eene hoog bejaarde, arme bijna blinde vrouw te Middelburg haar ganschen schat, onge veer f 30, bedrijfskapitaal voor hare negotie ont- stolen. De ansjovis, die gewoonlijk eerst half April gevangen wordt op de Zeeuwsche stroomen, heeft zich reeds vertoond en is door een der vis schers van Tholen gevangen. Te Kolhorn is eene moeder, uit angst dat haar zoon een dienst- plichtig nommer voor de nationale militie zou trekken, krankzinnig geworden. Zij is reeds naar Meerenberg gebracht. Een vrouw te Rotterdam was gisteren zoo onvoorzichtig, in een brandende lamp petroleum bij te gietenhet kostte haar het leven. Een vrouw te Smilde beviel op 28 Fe- bruari 1875 van twee zonen, en op 28 Februari van dit jaar, op hetzelfde uur, gaf zij het leven aan twee dochters. Te Knijpe woont een lOUjarige, de weduwe Van der Spoel. Wederom is het getal oud-strijders van 1830 met een verminderd te Kampen overleed op ruim 82jarigenleeftijd, Andries Hofman. Een patient in het stadsziekenhuis te Leeuwarden heeft zich dezer dagen door worging van het leven beroofd. De Fransche beeldhouwer Ilippo- lyte Maindron isin82jarigenouderdomoverleden. Het aquarium te Berlijn is gedurende 14 maanden in het bezit geweest van een gorilla. Het dier is tlians overleden. Bowen, een zeeliavenplaats in Queensland, werd 2 Febr. door een orkaan voor de helit vernield. Duizenden inwoners zijn zonder dak en de vloed eischte een groot aantal offers. Tusschen den slager A an Gelderen en den landbouwer J. Buys te Heusden is de onverstandige koop gesloten van een koe om met Paschen te leveren, waarvoor alsdan 80 ct. per kilo, doch wanneer zij het gewicht van 300 kilo niet haalt, slechts 70 cent per kilo zal betaald worden. Op het oogenblik van den koop werd haar gewicht op 200 kilo geschat. Te Scheveningen verkeert thans een zeereus in den welriekenden overgangstoestand van ver- sche tot gedroogde schol: het dier weegt ruim 8 Ned. pd. en heeft tusschen kop en staart een lengte van 1 meter. Nieinand herinnert zich ooit zulk een monsterschol gezien te hebben. Episode uit het bezoek der Trausvaalsche deputatie aan Kampen. Hij: //Nou, meid, hoe heb je ze gevonden ^ij //<E Er was niks an, ze waren niet eens zwart 11" De man te Appelscha, die (zooals vroeger veid gemeld) door vrouw en schoonmoeder eerst afgeranseld en daarna met meeneming van alle huisraad verlaten werd, zit nog altijd de terugkomst van zijn echtgenoote te verbeiden, die in gezelschap van haar moeder en haar kind in een ander liuis huishoudt, als of er niets gebeurd ware. le Amsterdam heeft een geval van oplich- ting plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt1 wee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij onge- luk met zijne queue een grooten spiegel in. De eigena.ir van het cafe komt tot hem en verzoekt hem de schade ten bedrage van honderd gulden te voldoen, waartoe de heer terstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan, zijn horloge en Letting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft, verklaart in staat te zijn hem het benoodigde geld te leenen, dat de ander met veel verontschuldigingen en betuigingen van dank- baarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal uc zaak terstond uit de wereld maken, als de kofiichuishouder maar geld terug heeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze in zijn schik, dat hij zoo spoedig zijne schade ziet ver- goed, geeft f 900 terug, en schenkt den heeren een glas witten Port. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valsch; dat had de koffiehuishouder in zijne blijdschap zoo gauw ^t bernerkt. Schade: een gebroken spiegel Zooals men weet, wordt van de belangstel- lende bezoekers der praalgraven in de beide Delftsche kerken een kleiu entree geheven, zoo 't heet voor het ontsluiten der deuren. De opbrengst daarvan wordt vrij hoog gepacht; zijn wij goed ingelicht, voor 500 'sjaars. Dat de pachter daarbij niet altijd goede zaken maakt, bleek deze week. De kerkdeur stond open en twee als heeren" gekleede vreemdelingen traden haar binnen om zich in be- wondering te vermeien bij de schoone voortbreng- selen van beeldhouwkunst, welke de laatste rust- plaatsen van Neerlands groote mannen sieren. De pieteit der bezoekers scheen evenwel in omgekeerde evenredigheid te staan; tot de zwaarte hunner beursalthans toen de koster hen bij het verlaten der kerk om de gewone //vijftien cent de persoon" verzocht, weigerden zij daaraan te voldoen, omdat zij geen geld bij zich hadden en bovendien ook niet gezind waren te betalen. Zij volgden daarop onder een toevloed van straatpubliek den koster naar het bureau van politie, alwaar hunne bewe- ring waarheid bleek en zij tevens de exceptie op- wierpen dat volgens het bordje aan de hoofddeur der kerk voor het ontsluiten daarvan geld wordt gevorderd, en dit laatste voor hen niet was geschied daar zij de deur hadden open gevonden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Onder de benaming van lichtgevend papier komt een papiersoort in den handel, dat met zwavelcalcium voorzien is en in het duister licht geeft, wanneer het eenigen tijd in het licht heeft gestaan. Het is eene wijziging van het Balmain's paint, bekend onder den naam van lichtgevende verf. De uitvinder wil dit gebruiken voor adressen van goederen, die des nachts vervoerd en aan breken onderhevig zijn, voor etiquetten van fles- schen enz. die vergiften bevatten, en voornamelijk voor advertentie—biljetten in spoorwegrijtuigen. Eenigen tijd geleden is een nieuw middel van beweegkracht ter sprake gekomen, teweeg- gebracht door sterk gespannen stalen veeren. Naar het schijnt zijn de bezwaren overwonnen, welke tot voor korten tijd de verwezenlijking van het bedoelde plan in den weg stonden. Volgens mededeelingen uit Philadelphia zijn aldaar in het begin dezer maand in het openbaar proeven genomen van dien aard, die uitmuntend zijn ge- slaagd. De beweegkracht werd verkregen door middel van zes stalen veeren, welke spiraalsgewijs om een cilinder waren gewonden. Elk dier veeren was vervaardigd van een stalen band ter lengte van 90 meter, breed 0,15 en dik 0,006 m., die opgerold zijnde een doorsnede had van 5,50 m. In dien vorm werd hij op- nieuw gehard, ten einde er een gelijkmatige en tevens groote veerkracht aan te geven. Vervol- gens werden zij vaster saamgerold tot op een doorsnede van 1 meter en hevestigd aan het voorwerk, van het noodige mechanisme voorzien om de beweegkracht op de wielen te doen werken. Een gewoon rijtuig, waarin een zestal personen zaten, benevens een conducteur, legde een afstand van 8 kilometer af in het uur. Door middel van een remtoestel kan men de snelheid naar willekeur regelen en deze toestel is zoodanig in- gericht dat het voertuig geen grooter snelheid kan verkrijgen dan 14£ K. M. per uur. Het beoogde doel is bereikt, maar men wenscht de zaak te vereenvoudigen en op die wijze binnen het bereik van velen te brengen. Daaraan worden thans alle krachten besteed. Uit Wittenburg wordt gemeld, dat eene extra-trein, tot vervoer van vee den 24 Maart uit Berlijn vertrokken, tusschen Zahna en Klebitz is ontspoord. De machinist werd gedood, terwijl vier wagens met een groot aantal schapen werden erpletterd. De trein ontspoorde doordien een os de tralies van een der wagens stuk stiet en uit den wagen op de rails viel. Een dame te Londen stierf een zonderlingen dood. In den omnibus rijdende, naar Chadwell- street, gaf zij op eens een gil. De conducteur Let stilhouden en nu bleek, dat haar valsch gebit was los geraakt eii een paar tanden in de "keel waren geschoten. Ofschoon onmiddellijk naar het hospitaal overgebracht, overleed zij 's avonds no" aan de gevolgen. Z E E T IJ D I V G E X. |Van 25 tot en met 27 Maart is in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 27 Maart. Duitsche stoomb. Rugenwalden, kap. Pheiffer, van Riga met vlas. Van 25 tot en met 27 Maart zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 25 Maart. Eng. sloep Mizpah, kap. Gane, naar Louden met steen. 26 Maart. Eng. stoomb. m. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Ilesolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. 27 Maart. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Ritford, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alliier te lossen en te laden 27 Maart. Eng. stoomb. ICingslynn, kap. Col lins, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundrv, van New-Castle met raw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor- west te hebben gelost en geladen: 25 Maart. Eng. stoomb. City of Cadix, kap. Beaton, naar Hamburg met straatsteen. 26 Maart. Eng. stoomb. Tkorubrough, kap. Fisk, naar Londen met stukg. Van 25 tot en met 27 Maart werden langs de )ostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op en 30 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2