Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1969. Zaterdag 29 Maart 1884. 24e Taargang. AANKONDIGING. Spaanscie Smotlelaars. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad vcrwcbijnt Dlnsda(. en Vrljdngavond bij den ultgcver JJ. K. G. DH6NT te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZAAMSLAG brengen ter kennis van belaugheb- bendeu, dat, te beginnen op Dinsdag 8 April 1884, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Zaamslag, den 28 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Yoorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. IPolitiek. Overzicht. De berichten uit Egypte luiden niet bizonder gunstig. Gordon, van wiens zending naar Soudan men eerst de beste verwachtingen koesterde, keeft eindelijk weder iets van zich laten hooren. Het blijkt dat hij over ongeveer 5000 man troepen beschikt en 5 Maart slaagde in de bevrijding van het garnizoen van Halfyeh, een stadje aan den Nijl, dat door de opstandelingen belegerd werd, maar het blijkt tevens dat Khartoem zelf nu ernstig door de troepen van den Mahdi wordt bedreigd en reeds van drie zijden ingesloten is. Gordon stelde zich voor, den volgenden dag een afdeeling van ongeveer 3000 opstandelingen aan te tasten, die zich aan den rechteroever van den Nijl, juist tegenover ziju paleis genesteld had; al is hij daarin naar wensch geslaagd, toch blijft ziju positie hachelijk, daar er geen plan en ook geen kans schijnt te zijn dat het Engelscke expeditie- korps van Suakin hem hulp zal komen bieden. Een bericht uit Ka'iro meldt, dat het geheele land bezuiden Berber in opstand is. De opstandelingen sluiten Khartoem van alle zijden in, zoodat de gemeenschap volkomen afgebroken is. De toestand van Gordon wordt in dit bericht ernstig, maar daarom nog niet als onrustwekkend genoemd. Terwijl eerst gemeld werd, dat Osman Digna volstrekt geen aanhang meer had en naar het gebergte was ge- vlucht, wordt thans door spionnen verteld, dat hij zich nog steeds in de nabijheid van Teimanieb bevindt. Waarschijnlijk zouden de troepen heden voorwaarts rukken om hem te omsingelen. In het Engelsche Lagerhuis is de correspondence overgelegd, die voorafgegaau is aan het sluiten der nieuwe conventie tusschen Engeland en Transvaal. Toen deze conventie geteekena was, verlangden de Transvaalsche afgevaardigden dat, aangezien zij op het punt stonden naar Nederland en Portugal te gaan om de financieele zaken te regeleu, het artikel der conventie, waarin aan Transvaal wordt toege- staan met vreemde mogendheden tractaten te sluiten behoudens toestemming van Engeland, dadelijk van kracht zou verklaard worden. Lord Derby antwoordde daarop 3 Maart, dat dit onmogelijk FEUILLETON. #Caramba (sapperloot) mompelt hij, #wie komt daar zoo laatlaugs den zeewegregel- matige voetstappen Is dat geen sabel, die tegen een geweerloop slaatPde blauwe honden volgame Diosspoedig opgestaan licht ontstoken in mijn kamertje En hij trekt het hoofd terug en wil het venster in allerijl sluitendaar voelt hij plotseling, dat zijn das hem te nauw wordt, hij wil zich om- wendenhij voelt wat kouds aan de slapen hij draait het oog ter zijde, 'tis de loop van een pistool; gedurig strakker wordt zijn das aangehaald, hij voelt, dat men dien van achter saraendraait, hij wil schreeuwen, maar ternauwernood heeft hij den mond opengedaan, of hij hoort eene wild- vreemde stem„Een geluid en gij zijt des doods Hij wordt met geweld van het venster getrok- ken en naar de tafel gevoerd, hier brandt het licht, hij slaat de oogen op z/Volgame Dios," (God helpe mij) roept hij als door een donderslag getroffen, //mijn gast, de ge- bannen Franschman!" //Gij dwaalt, vriend," hernam deze met rustige stem en in vloeiend Spaansch, ,/ik ben de nieuwe luitenant, die te Llanes kommandeert." Hij had den posadero losgelaten, 't was ook nut- was uit een wettelijk oogpunt, maar hij verleende aan de afgevaardigden de bevoegdheid met de regee- ring van Nederland en Portugal te onderhandelen. Derby beloofde daarbij elk verdrag, dat op deze wijze is voorbereid, te zulleu bekrachtigen, mits het niets inhoude, strijdig met de belangen van Engeland. De wet houdende verbod van invoer van ziek vee is voor de tweede maal gelezen en goedgekeurd, met de daarin tegen den zin der re- geering door het Hoogerhuis gemaakte bepaling dat invoer verboden moet worden uit een land waar zich mond- en klauwzeer verloond heeft. De Russische politie heeft voor een enkele maal weer eens een geheime drukkerij ontdekt, ditmaal te Kiew. Bij de in beslagneming ontstond tus schen de politie en de nihilisten, op de publieke straat, een formeel gevecht, waarbij revolverschoten zijn gewisseld en van beide zijden verscheidene personen gedood en gewond. Tusschen Rusland en het vorstendom Monaco is een uitleveringstractaat gesloten, zoodat voortaan nihilisten en uit Rusland ontvluchte misdadigers aan de groene tafel te Monte Carlo niet veilig meer zijn. De Paus heeft, naar uit Rome aan de Koln. Ztg. wordt gemeld, een geheim consistorie gehouden en in een toespraak gewezen op de bezwaren die het gevolg zijn van het feit dat de door het Vatikaan en door het Quirinaal vertegenwoordigde machten zich in dezelfde stad bevinden. Is genoemd blad op dit punt goed ingelicht, dan zou dit laatste een bevestiging zijn van het in den laatsten tijd reeds van verschillende zijden verspreide gerucht, dat de Paus er thans werkelijk ernstig over denkt om Rome te verlaten, om te Malta of elders zijn ver- blijf te gaan vestigen. Het kabinet-Heemskerk heeft een klassen- belasting ingediend, die in vele opzichten overeen komt met het voorstel ,/Van Delden." Inderdaad is een klassenbelasting ook eene in- komstenbelasting, en we mogen hopen dat de meerderheid in de Kamer er toe kome om een belastingstelsel in te voeren, waardoor ieder zoo na mogelijk betaalt naar dat hij bezit. De onge- lijkheid van opbrengst voor kleine en groote be- zitters is in het oog springend, er dient in dit opzicht verandering te komen, hoe eer, hoe beter. De man van nijverheid met al zijn patenten be taalt veel te veel in evenredigheid van den grond- eigenaar, en deze weder te veel naar rato van den Amsterdamschen couponknipper. Bovendien is de aanneming eener klassenbelas- lasting zoo gewenscht, omdat die gehate, onrecht- vaardige patentwet, die belasting op de nijverheid, voor een groot deel zal vervallen. "Want inder daad, als men verneemt hoeveel de kleine burger- teloos geweest, hem langer vast te houden, want de schrik was hem zoodanig door al zijne leden gevaren, dat hij blijkens levenloos op een stoel was neergezonken. Eenige minuten later toonde zich een gezicht met zwaren baard voor het venster. z/Kom maar hier, Ramirez!" riep de luitenant. //Tio 1 epe verzoekt u binnen te komen, om een slok Valdepennas met hem te drinken." De sergeant Juan Ramirez klom door het ven ster in de kamer. //Holla, mijn oude vriend," zei hij spottend, fzoo hebt ge u toch eindelijk laten vangen?" Hoeveel manschappen hebt ge bij u, Ramirez vroeg de officier. n Yijftig, heerschap," antwoordde de sergeant. //Nu, ga dan met tien de brug van de Rambia bezetten, daar zal binnen de drie kwartier de voor- hoede van de heeren smokkelaars aankomen, neemt ze alien gevangen en brengt ze naar Llanes; bind echter eerst Pepe en breng hem in een of anderen hoek." De luitenant verliet de kamer en ging de deur uit, alwaar de hem door Juan Ramirez toegevoerde soldaten stonden; hij verstak ze zoo goed mogelijk in den stal en onder het dak der venta en scherpte hun zijn laatste instruction nauwkeurig in, daarna keerde hij naar de woonkamer terug en gaf den sergeant verlol naar zijne bestemming te gaan. //Hue zult gij 't met het meisje maken?" vroeg deze in 't weggaan. man met zijne verschillende zaakjes voor patent- recht moet uitkeeren, dan ziet men vreemd op. Kwam het aan op een volksstemming, met eene groote meerderheid zou eene klassenbelasting worden toegejuicht en de patentwet te niet gedaan. 't Is te hoopen dat de invoering van een beter, meer geevenredigd belastingstelsel niet worde teg'en- gewerkt uit nevenbedoelingen, waaronder men kan rekeneneer— en heerschzucht met egoisme. De Transvaalsche deputatie wordt heden of morgen te Antwerpeu verwacht. Zij zullen op den dag hunner aankomst een uitstapje op de Schelde doen aan boord van de Telegraaf, vergezeld van de inschrijvers voor het banket, dat des avonds zal gehouden worden en waarbij een vierhonderd leerliugen der gemeentescholen een voor deze ge- legenheid door den heer Benoit gecomponeerd vaderlandsch lied ten gehoore zullen brengen met woorden van De Geyter. Indien de deputatie twee dagen te Antwerpen blijft, zal haar eene gala-voorstelling in den schouwburg worden aan- geboden. Hoewel de voeding onzer troepen zeer goed is, zoo heeft toch het onder elkander gekookte middageten, opgedischt in een blikken radjetoeketel, voor het oog iets min aanlokkelijks. Door het 2e batallon van het te Maastricht in garnizoen liggende 2e regement infanterie zijn, om het on- oogelijke van den radjetoeketel voor den garni- zoensdienst weg te nernen, vertinde ijzeren bordeu en kommen besteld, waarvan de kosten door de geld en der kantine zullen gedekt worden. De brievenbesteller Moors, medeplichtige aan den diefstal ten postkantore te Breda, heeft een poging tot zelfmoord gedaan, door zich in de eel van het huis van arrest aldaar aan een reep van zijn hemd op te hangen. Daar men nog bij tijds tot de ontdekking kwam, heeft men door dadelijke afsnijding zijn plan verijdeld. Voortaan zal hij dag en nacht bewaakt worden. Omtrent dienzelfden persoon kan nog worden bericht, dat hij, om bij eventueele huiszoeking te kunnen bewijzen, nog al over geld te kunnen beschikken een som van f 450 geleend had van een zijner familieleden, die men hem eerst geweigerd, maar op zijn aanhoudend verzoek eindelijk verstrekt had. Van deze gelden heeft hij echter kort daarna ongeveer de helft teruggegeven. Zooals wij reeds vroeger meldden, zal's Her- togenbosch in 1884 zijn 7 0Ojarig bestaan vieren. In 1884 zal het twee eeuwen geleden zijn, dat in die stad (in 1684) de eerste lamplantarens langs de straten geplaatst werden. De lamplan tarens langs de straten zijn in 1667 te Amsterdam door Jan van der Heijden uitgevonden, die tevens de uitvinder was der slangbrandspuiten in 1672. De luitenant glimlachte. z/Ik heb nieuwe, blinkende colonnadepiasters in mijne beurs," hernam hij. z/Die is niet bangmompelde Ramirez, terwijl hij wegtrok, ,/zijn eigen geld geeft hij om smok kelaars te vangen en ondertusschen behoefde hij maar een oog toe te houden om zoo rijk als een markies te worden, hmik vrees maar, dat hij niet oud bij 't handwerk zal worden, als hij dat zoo sterk blijft drijven!" Ternauwernood waren de soldaten onder de lei- ding van den sergeant van den landweg afgeweken, toen de luitenant het licht opvatte en de steile houten trappen opklom, die naar het kamertje voerde, waar Pepe's dochter zich bevond. Men kan zich de verbazing voorstellen, welke haar -beving, toen zij dienzelfden man, dien zij eenige uren te voren in versleten kleeren had gezien, plotseling in officiersuniform dien de soldaten haddeu medegebracht voor zich zag. De argumenten, welke de officier bij de Astu- rische deed gelden, moeten van zeer geldigen aard zijn geweest, want toen ongeveer een half uur later opnieuw aan de deur geklopt werd, ging zij even dommelig van den slaap als de eerste maal naar beneden, opende de kamerdeur en liet den een na den ander, wel twintig smokkelaars, bin nen, die zich rond de tafel nederzetten en aan de helder flikkerende lamp hunne sigaretten aan- staken. Nadat Maandag met de noodige festiviteiten feestritten hadden plaats gehad, is de paardentram (Ginnekensche Tramweg-maatschappij) te Breda voor het publiek geopend. Hij loopt van het station door de voornaamste deelen der stad en verder tot op de markt in het Ginneken. De telegrafist 3e klasse P. Lansdorp van Amsterdam, is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Hansweert. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning van Spanje de heeren J. en C. Blooker, de be- kende chocolaad-fabrikanten, benoemd tot hofleve- ranciers voor hunne cacao. Dit fabrikaat blijkt dus ook aan het Spaansche Hof op prijs te worden gesteld. Woensdagavond is te Middelburg definitief tot de oprichting van een Telephoon-vereeniging besloten. Daar de abonnementsprija op f 80 is bepaald, bebben zich reeds 90 personen aange- meld. Van het kapitaal, ad /30,000, is al voor f 7200 geteekend. Den 26 dezer vervoegde zich een in onder- trouw zijnd paar bij den ambtenaar van den burge- lijken stand ten raadhuize te Kralingen, om zich in den echt te laten verbinden. De vader van de bruid had echter zooveel gebruik gemaakt van sterken drank, dat hij op de vraag, of hij bereid was toestemming te verleenen tot het huwelijk zijner dochter, geen antwoord kon geven. Bruid en bruidegom moesten onverrichter zake huiswaarts keeren en papa werd in voorloopige bewaring genomen. Gisteren stond voor het gerechtshof te's Gra- venhage terecht zekere A. T. D., oud 32 jaren, kleermaker te Oostburg, beschuldigd vantwee misdaden van brandstichting. Hij had met ingang van 1 Nov. 1882 een huis gehuurd voor f 21 per jaar, maar bij het naderen van Nov. 1883 eerst f 1,25 daarvan betaald. De notaris, die het beheer over gemeld pand voerde, liet den huurder aanzeggen, dat hij vdor 1 Nov. 1883 het huis moest ontruimen. Hierover gebelgd en niet wetende waar hij heen moest, trachtte besch., volgens zijn in de instructie afgelegde verklaring, in den avond van 22 October het door hem bewoonde huis door brand te vernielendoor een brandende kaars onder zijn met stroo gevulde bedstede te plaatsen. Toen dit mislukte stak hij den volgenden ochtend, om in de gevangenis een onderkomen te krijgen, een partij in het fort Bres- kens {liggende rogge met stroo, in schoven, ter waarde van circa f 1000, in brand, welke brand echter tijdig werd gebluscht. Besch. kwam heden op zijn in de instructie afgelegde bekentenis terug, dock wist daarvoor geen aannemelijke reden op te geven. z/Niets nieuws, muchacha" (meiske) vroeg hij, die t hoofd van de bende scheen te zijn, waar is uw vader?" z/Hij moet Pedrilla een eind weegs begeleid hebben,antwoordde het meisje onvervaard, want ik heb hem met lieden uit uwe voorhoede hooren spreken //Zoo, antwoordde de ander, //dan schijnt toch alles rustig te zijn. De oude heeft toch maar altijd gelijk. Maar hij zal wel een duizend oncen goud naar Llanes gezonden hebben, zoo begrijp ik'tGa, Irenillo, ga maar zeggen, dat het transport rustig voorbij kan trekkeu. Alles is in ordeBreng ons wijn, muchacha De smokkelaars dronken genoegelijk een kwar- tiertje laug den wijn, die hun door 't meisje ge- bracht was; middelerwijl was het transport met contrabande rustig langs de Yenta henen getrokken. Brave jongens!" riep 't opperhoofd uit, »geen hunner heeft zelf zijn muilezels verlaten, om een teug wijn te nemen; zoo moet hij het ook maken, als hij ze aan de Cueva St. Innis aflost Fen smokkelaar was het venster genaderd en zag het transport na. z/Dood en duivelriep hij plotseling, *de blauwe honden geleiden onze dieren verraad wij Hij kon niet voortgaan Een soldaat verhief zich plotseling van den grond en stiet hem met den kolf van zijn karabijn zoo onzacht op de borst, dat hij bewusteloos neertuimelde. TER HTZEISCHE (01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1