Landbouwberichten. Gemengde berichten. Handelsberichten. Telegrafische berichten. zijn de namen gegeven van: President Kriiger, Doctor Du Toit en Generaal Smit. Op liet banket ter eere der Transvalers te geven zullen afbeeldingen dezer stoombooten als modelstuk zijn. Het menu is geteekend door den scliilder Cbarles Yerlat. Zaterdag a. s. wordt te Vlissingen per mailboot van Queenborougb verwacht een gezelschap blinde muzikanten, eleves van The Royal Normal-College for the Blind te Louden. Dit gezelscbap, uit ongeveer 70 personen bestaande, begeelt zich, op verlangen der Duitsche Kroonprinses, naarBerlijn, waar bet gedurende een tiental dagen concerten zal geven. Bebalve Berlijn zullen ook Halle, Leipzig en Dresden worden bezocbt. De directie der concerten is opgedragen aan professor Klind- worth, terwijl Dr. Campbell, directeur van genoemde instituut, het gezelschap mede zal begeleiden. Door de commissie, die zich indertijd heeft gevormd met bet doel, de liefdadigheid der land- genooten in te roepen voor de door de kruitramp te Muiden getroffen weduwen en weezen en voor de bij die ramp verminkte werklieden, is ontvan- gen 28,808,58. Aangezien een gedeelte dezer gelden dadelijk productief kon gemaakt worden, is bovengenoemde som door rendeering aangegroeid tot een kapitaal van 29,098,18. Aan tien weduwen werden lijfrenten gedurende het leven toegelegd ad f 104 per jaar en per hoofd, ingegaan 1 Juli 1883; aan 20 kinderen werden lijfrenten toegelegd, tot aan bet einde van bet jaar, waarin zij hun 19e jaar zijn ingetreden, ad f 63 per jaar en per hoofd, ingegaan 1 Juli 1883; aan 3 gekwetsten werden lijfrenten gedu rende het leven toegelegd, resp. ad f 156, f 52 en f 52, ingegaan 1 Pebruari 1884. TER NEUZEN, 25 Maart 1884. Benoemd bij de rust, schutterij in Zeeland, 5e bat., tot kapt. Mr. L. Stevens, vroeger kapt. bij de dd. schutterij te Amsterdam; tot 2e luit. H. C. P. van Waesberge, thans scbutter. In den vroegen morgen van jl. Zaterdag trof een gehuwd werkmanL. de Pouw geuaamd, vader van een talrijk gezin, een treffend ongelukbij de lossing van rnw ijzer, aan de loskade van den spoorweg albier, brak de ketting en werd bij, door bet losschieten daarvan, zoodanig getroffen, dat een rib werd gebroken en hij inwendig op verschillende plaatsen zwaar bezeerd werd. Zijn toestand in aanmerking genomen, is hij op dit oogenblik echter redelijk. Het gerechtshof te's Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in zake het hooger beroep van O. Groverman te Gent, bestuurder van den spoor- wegdienst Ter NeuzenGentbet Hof sprak appelant vrij van overtreding van art. 26 der spoorwegwet. Hetzelfde Hof veroordeelde A. B. en S. B., beiden geboren te St. Jansteen, beschuldigd van diefstal van eene koe in eene weide onder Axel, respec- tievelijk tot een jaar en tot 3 maandeu celstraf. Sas van Gent, 24 Maart. Meer dan vijftig jaren was het geleden, dat voor deze gemeente een burgemeester werd benoemd uit de ingezetenen gekozen. Volgens loopende geruchten der laatste dagen zou ook nu weer in plaats van wijlen den heer N. Kerckhaert, door de Flooge Regeering een vreemdeling als hoofd der gemeente gezonden worden en met grond, ook op vroegere ervaring verwachtten velen dat daardoor Sas van Gent, het lot zou tegemoet gaan van die andere plaatsen, waar tegen de spreukYox populi, vox Dei, door de regeering gezondigd wordt en dat tot niets anders leidt dan tot onderlinge twisten en ver- deeldheden, zoowel op inaatschappelijk als op godsdienstig gebied; de gemeenten IJzendijke, Biervliet eu Hoofdplaat geven daarvan een aller- treurigst bewijs. Algemeen was dan ook de vreugde albier, toen opdat hij niet ontwake, cn indien een uwer in hem een spion herkent, betaal ik u morgen drie maten wijnkornt mee zachtjes Hij opende behoedzaam de deur van de zijkamer en voerde de smokkelaars, terwijl hij met de hand het licht bedekte, naar een uit oude dekens en schapenvellen bereid leger, waarop een jongmensch sliep. De een na den ander staarde zijne wezen- trekken aan, maar zooals Pepe voorzien had, geen hunner kende hem. De slaper kon van geluk spreken, dat hij ook niet de ininste verdenking bij deze halve wilden had opgewekt, waut hunne na- vajas hadden hem anders zeker voor altijd den lust tot verspiedeu benomen. e/Arme duivel," sprak Pepe, terwijl hij met zijne gasten naar de groote kamer terugkeerde, hij was zoo moede en uitgehongerd, toeh hij heden albier aankwam, dat ik geloof dat, indien ik hem niet had opgenomen, hij den naclit niet had overleefd Daar, muchachos, drink een slok op de gezondheid van den oude!" De smokkelaars leegden de flesch, welke Pepe hun voorhield en maakten zich gereed de ventate verlaten z/Waar posteert ge u? vroeg de posadero." z/Aan de Cueva de St. Innis," antwoordde de aan- voerder, //tot ze met de goederen voorbij zijn en dan onder de brug der Ram bin. Ge weet dus, hoe ge u te gedragen hebt; binnen een kwartiertje klimt ge het dak op, en kijkt de heele streek in 't rondwanneer ge iets verdachts bespeurt, in den vroegen morgen van Zaterdag jl. het be- richt aankwam, dat Z. M. de Koning tot burge meester dezer gemeente benoemd had den heer Mr. L. Stevens. Die vreugde openbaarde zich door het uitsteken der nationale driekleur van bijna alle woningen, zoomede door de tallooze persoonlijke bewijzen van ingenomenheid der ingezetenen, den benoemde be- toond. De familie Stevens is hier algemeen ge- acht en bemind en de heer Mr. L. Stevens een geboren Sassenaar. 's Gravenhage, 25 Maart. Bij het heden voort- gezet debat in de Tweede Kamer over het wets- ontwerp, houdende wijziging van de Drankwet is aangenomen met 50 tegen 22 stemmen art. 2, dat uitdrukkelijk aan slijters van sterken drank, wijnen of bieren, restaurateurs, societeit—biljart en opentafelhouders, koffiehuis-, wijnhuis- of bier- huishouders toelaat den veTkoop van sterken drank in het kleiu. Op art. 3 is met 39 tegen 37 stemmen aan genomen een amemlement van (len heer Van der Ivaay, waardoor het gecombineerd bedrijf van winkelnering en het verkoop van sterken drank in liet klein is toegelaten tot 1 Mei 1885. De geheele drankwet wijziging is aangenomen met 57 tegen 19 stemmen. De discussie is aan- gevangen over het wetsontwerp, houdende voor- zorgsmaatregelen bij het uitbreken van besmette- lijke ziekten. RECHTSZAKEN. Arrondissenieuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 22 en 25 Maart de volgeude vonnissen uitgesproken J. E., molenaarsknecht te Hulst, is wegens be- leediging van een bevelhebber en van een agent van de gewapende macht veroordeeld tot een celstraf van 3 dagen. lo. S. S., werkman, 2o. P. v. D., werkman, 3o. W. A. N., zonder beroep, 4o. P. J. v. d. W., werkman, alien wonende te Ter Neuzen, zijn wegens eenvoudigeu diefstal vrijgesproken. M. v. G., dienstbode, wonende te Hulst, is wegens boon veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. P. W., arbeidster te Ter Neuzen, is wegens bedelarij vrijgesproken. L. E. T., arbeider te Hulst, is wegens boon veroord. tot 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. S. W., herbergier en koopman, wonende te Hon- tenisse, is wegens beleediging van een bevelhebber van de gewapende macht veroord. tot 3 dagen celstraf. A. d. L. en J. B. d. L., arbeiders te Koewacht, zijn wegens beleediging van een bedienend beambte veroord. ieder tot 8 dagen celstraf, f 15 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Te Sluis heeft dezer dagen een schaap een vijfling ter wereld gebracht. Te Weert is een kalf geboren met twee koppen, twee staarten en zeven pootenhet heeft nog een korten tijd geleefd. Te Middelburg overfeed in den nacht van 19 op 20 dezer de heer Johannes Yerwijs, weinige uren vdor hij zijn vijftigjarige echtvereeniging zou hebben gevierd. Er zal een Nederlandsch post- zegelverzamelaarsbond worden opgericht. Het voor een paar maanden geleden geloopen hebbende gerucht, dat te Utrecht eene dame aan vergiftiging zou zijn overleden, is, naar men verneeemt, onge- grond bevonden, zoodat de justitie daaromtrent het ingesteld onderzoek heeft gestaakt. De ex- steekt gij boven, in uw kamertje, een licht aan. Begrepen? Nu, goeden nacht! Daar, neem dat pakje sigaren maar aan, dat 's voor u, neem den nieuwen luitenant te Llanes maar terdege op, want, als 't zoo met hem gesteld is als gij zegt, dan zult ge hem niet lang meer zien. Goeden nacht! Tio Pepe (oom Pepe), opgepast, gij weet, de oude betaalt goed maar schenkt nooit pardon adelante muchados (voorwaarts, jongenswij hebben een goed half uur wegs af te leggen voor we te Cueva zijn." De smokkelaars verlaten, onder aanvoering van den spreker, behoedzaam de Venta del ltey Moro en de achtbare waard gaat naar binnenhij steekt een sigaar op uit het pakje, dat de smokkelaar hem ge geven heeft, piaatst zich aan het open venster en spiedt in het rond, zooveel de nacht dit vergunt. Het geluid der voetstappen van de bende, die eeuige minuten te voren zijn huis verlaten heeft, is ver- stomd, de nacht is nogal helder, geen koeltje suist, geen blad der wilde vlierstruiken, welke zich langs den landweg uitstrekken, beweegt zich. Pepe rookt met het innigste welbehagen de sigaar en verheugt er zich over dat de aschzoo wit en zoo lang wordt; van tijd tot tijd buigt hij't hoofd uit het venster en luistert dan drinkt hij eenige teugen wijn doch plotseling stelt gij Tglas ter zijde, legt de sigaar weg, steekt 't hoofd zoo ver hij kan't ven ster uit. en luistert luistert nogmaals (Wordt vervolgd.) millioenen-juffrouw Jaunetje Struik is van 's Gra venhage naar de gevangenis te 's Bosch vervoerd. Te Barneveld heeft een man, terwijl zijne vrouw ter kerke was, haar eenjarig voorkind, dat rustig en welverzorgd in het wiegje lag, zeven wouden toegebracht. De moordenaar bevindt zich in hech- tenis. Plaatsvervangers bij de militie, die een paar jaar geleden f 600 a 700 deden zijn thans in vele streken van ons land voor f 400 te krijgen. Een oud-strijder van Waterloo, de 83jarige Van der Yelde te Eraneker, is overleden. Hij had ook den tocht naar Rusland meegemaakt, en aan den Tiendaagschen veldtocht deelgeuomen. Uit een paardenslachterij te Amsterdam heeft men een geheel paard ontvreemd. Te Schariner gem. Sloteren, heeft een man (vader van 8 kinderen,) in een twist met zijne vrouw, deze en de zuigeliug met vitriool geworpen, zoodat beiden versciieidene brandwonden kregenTe Birmingham is zekere Thomas, een kreupel man met een houten been en maar een arm, in hechtenis genomen, wegens het vermoorden van eene vrouw, aan wie hij zijne eenige overgebleven hand had aangeboden, maar die hem had afgewezen. Engeland voert met 1 April nieuwe postzegels in. Een zuigeling te Verona is door een troep ratten aangevallen en gedood. Drie cavallerie-officieren, te Milaan in garnizoen, hadden een weddenschap van 5000 1. aangegaan om in 48 minuten van Milaan naar Monza te rijden. Een der heeren legde de rit binnen den bepaalden tijd af. Te Osch vermaakten zich in den avond van 22 Maart jl. eenige fabriekarbeiders met een vrouwe- lijke overtreedster der drankwet, die weldra door twee marechaussees vergezeld werd in haar wan- deling naar de gevangenis, alwaar zij zonder logeer- geld te betalen hare roes mocht uitslapen. Het vorig jaar was de heer M., te Breda, in het bezit van een kouw, die zeer gehecht was aan de familie, door welke zij met de meeste zorg en toewijding werd opgevoed. Het dier was zoo vrij als een vogel in de lucht, trippelde het huis in en uit en kwam geregeld thuis om te eten en te drinken, en om haar dutje te doeu. Op een- maal echter was zwartje verdwenenver- dwenen voor altijd zoo men meende, want dagen en maanden giugen voorbij, zonder dat men haar zag of hoorde. Men vermoedde, dat de kouw onder de klauwen eener kat was terecht gekomen en men was haar bijna vergeten, toen ze dezer dagen op eens een bezoek aan haar vroegere wel- doeners kwam brengen, in gezelschap van een medgezel, met wie zij vermoedelijk naar haarver- dwijnen had kennis gemaakt en de wijde wereld was ingegaan. Het tweetal stapte vrijmoedig de huisdeur binnen en zette zich naast elkander in de kamer neder, onder het geroep van //kouw, kouw Natuurlijk was men verheugd de verloren gewaande terug te zien en aanstonds werd voor de kouw een //maal" gereed gemaakt, waaraan zich ook hare vriendin te goed deed. Sinds dien dag komen de beide zwartjes geregeld terug om voedsel bij den heer M. Tegen twee kwartiermeesters van de mailboot Willem Prins van Oranje te Vlissingen is proces- verbaal opgemaakt, wegens diefstal van eenige thermometers uit eene kist, die tot de lading behoorde. Een kominies der belasting te Queenborough vond in eene der kooien van die kwartiermeesters zes thermometers, hetgeen de verdere ontdekking ten gevolge had. De daders hebben reeds bekend. Door de werktuigfabrikanten Damstra en Ket, te Drachten (Fr.) is een nieuw soort mangel uitgedacht, die zich door eenvoudigheid, doelma- tigheid en billijken prijs gunstig van de bestaande onderscheidt. In den vorm van een net kastje hoog 1 M., breed 0,75 en diep 0,36 M., kan hij als meubel in elk vertrek geplaatst worden, terwijl tevens het mangelen gemakkelijk, spoedig en goed geschiedt. Toen Zaterdagmiddag de Transvaalsche deputatie uit Groningen terugkeerende te Meppel stilhield, werd den heer Kriiger door den heer F. ten Brink, een Duitsche pijp aangeboden met de woorden: //Voor oom Paul." Op den kop prijkte de beeltenis van Willem III en twee leeuwen, met het onderschrift//Belgen ontwaakt hen niet weder." Te Weststellingswerf ontsnapte eenknaapje van vier en een half jaar aan 't oog der moeder, en viel in een pot, waarin kokeud water was. De moeder hoorde hem schreien, snelde toe en greep haar beveling, die echter zufke erge brandwonden had bekomen, dat zijn toestand hoogst beden- kelijk is. Hoe nuttig de postpakketdienst ten platte- lande werkt, bleek dezer dagen o. a., toen de voetbode van Dussen op Heusden voor het vervoer van de pakken drie adsistenten noodig had, waarom men een rijtuig voor hem beschikh&ar stelde. Afschaffing van voetboden en instelling van post- karren schijnt op vele plaatsen een wenschelijke zaak te zijn. Zaterdagavond was er in de Damstraat te Amsterdam een heel opstootje. De colporteur van het blaadje //Recht voor Allen" kreeg het te kwaad met het publiek en werd door de omstanders beetgenomen. Zijn concurrenten, de jongens die z/Leugenaars" (een nieuw centskrantje) verkoopen, hielpen braaf mede. Tegen zooveel verguiziug niet bestand, koos de man het hazenpad. Een werkman to Vlissingen, weduwnaar, verliet verledene week met zijn jongste kind zijne woning, zijn twee andere kinderen, knaapjes van 11 en 12 jaar, aan hun lot o verlaten de; tot heden is van den man nog niets bekend, zoodat het alge meen armbestuur zich de kleinen zal moeten aan- trekken. Die kunst geeft maar allemaal last in huis," zeide onlangs een Amsterdamsche keukenmeid. Mevrouw hield veel van teekenen en wijdde zich vooral aan het genre „stil leven." Zoekende naar een goed onderwerp, kwam ze in de keuken en besloot ze een hoekje er van uit te teekenen. Ze zette een diepe kast, waar ledige potten en pannen bewaard worden open; het zonlicht viel door het keukenraam op eenige blauwe Keulsche potten en als ze die wat verschikte, had ze zulk een schilder- achtig stil leventje als men maar denken kon. z/Mevrouw, ik ben nu net druk aan het werk," zeide Mietje. //Kunt u niet uw uitschilderen wat uitstellen //O, ik zal je maar een oogenblik plagen," zeide met een vriendelijk glimlachje mevrouw, die als een verstandige vrouw de keukenmeid gaarne in een goed humeur hieldik ben dadelijk gereed," Even wipte ze op om de potten en pannen wat te verschikken, toen het kleine vrouwtje be- speurde dat ze de ledige Keulsche potten niet til len kon. De een was vol geannexeerde boter, de andere vol verdwenen koffie, de derde stond onbewegelijk zwaar belaste door suiker van de lichtste kleur. Tableau De keukenmeid liaat thans meer dan ooit de moderne kunst en houdt het maar bij het oude kunstje dat altijd nieuw blijft. Voor toekomstige huisvrouwen is het beler teekenen te leeren dan muziek. Met het eerste bezuinigen ze soms suiker, met het tweede ver- velen ze vaak hun echtgenoot. Een ijveraar tegen den Mormonen-gods- dienst die, zooals men weet, de veelwijverij voorschrijft heeft een middel bedacht, om zijn doel te bereiken. Hij heeft namelijk een groot aantal modeplaten naar de dames echtgenooteu der Mormonen gezonden, van welke hij verwacht, dat de aangeboren zucht zich op te schikken bij die vrouwen zal bovenkomen en het den Mormoon dan nog geld genoeg zal kosten, omeen vrouw te onderhouden. Z E E T I.J D I N G E N. Van 21 tot en met 24 Maart zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 21 Maart. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, van Goole met stukg. 22 Maart. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, van Goole met stukg. 23 Maart. Eng. stoomb. Bit tern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. 24 Maart. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberfey, van Goole met stukg. Duitsche stoomb. Europa, kap. Stapelman, van Riga met vlas. Van 21 tot en met 24 Maart zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 21 Maart. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. 22 Maart. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New- Castle met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Louden met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, naar Hull met stukg. Duit sche stoomb. Wipper, kap. Granzow, naarDantzig met cichorij. Eng. schooner Economy, kap. Smith, naar Canada met ballast. 23 Maart. Eng. stoomb. Norma, kap. Sharp, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te losseu en te laden 21 Maart. Eng. stoomb. Kingslynn, kap. Collins, van Londen met stukg. 24 Maart. Eng. stoomb. Thornbrough, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Ritford, van Goole met kolen. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 21 Maart. Eng. stoomb. Italia, kap. Mallet, naar Middlesbro met zilverzand. 23 Maart. Eng. stoomb. Kingslynn, kap. Collins, naar Londen met stukg. Van 21 tot en met 24 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigeu op en 26 afgeschut. PRIJZEN DER EFFECTED. Amsterdam, 24 Maart. w - -v cj rasnsB jaamMoawsaarAugaggKiiniaMMiTBCTBatMEwaBaBiW* Nederland. Certific. Werkelijke schuld2$ pet. 66^ dito dito dito 3 771 dito dito dito 4 102J Aaudeel Handelinaitschnppij 5 109J dito exploitatie Ned. aUatsapoorw. Bel.oik. Certificaten bij Rotschild 2^ Frankrijk Inschrijvoigen 8 Rusland. Obligation 1798/1815 5 98J dito Hope Co. 1855 6e serie .5 ,80 dito 1000 1864 5 97i dito Oostersche leening 2e serie 5 65^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2