Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1967. Zaterdag 22 Maart 1884. 24e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verechljnt Dlnsdag- en Vrljdagiivond bij den nltgever JL K. G. D II O IV T te Ter Neuzen. folitiek Overzieitt. Het is bekend, dat bij sommige ziekten de eigen- aardigheid zich voor doet, dat de lijders zich zelf niet bewust zijn van den gevaarlijken en bedenke- lijken toestand waarin zij verkeeren, en door hunne koortsachtige opgewektheid misleid, zich inbeelden, dat zij in plaats van voortdurend te verminderen, dagelijks nog in krachten toenemen, zoodat een volkomen herstel slechts een kwestie van tijd is. Alles hangt maar af van een geregeld gebruik der voorgeschreven geneesmiddelen om de tijdelijk afge- broken levenstaak weer op te nemen en de ongeluk- kige zichzelf misleidende lijders hebben opnieuw den moed om reeds opgegeven plannen weder op te vatten en nog andere van grooteren omvang voor de naaste toekomst te maken, weinig den- kende, dat het hun aan de noodige levenskrachten zal onthreken, om die te volvoeren. Niet ongelijk aan den indruk, dien de zelfmisleiding van deze lijders op de toeschouwers maakt, is het gevoel, dat zich aan den lezer opdringt, als hij kennis neemt van hetgeen staatslieden en geldmannen zeggen en doen om hun eigen toestand te verzekeren, in verband met hetgeen zij hopen en verwachten van hunne handelingen en maatregelen voor eene ver- betering en herleving van den algemeenen toestand het eerste als doel, het tweede als rniddel en het eene het gevolg van het andere. In Oostenrijk- Hongarije nemen de woelingen der omwentelings- mannen hand over hand toe. Te Pesth werden er in een nacht zes-en-dertig in hechtenis genomen, waaronder, naar men zegt, de leden van het onlangs samengestelde uitvoerend bewind der omwentelings- partij. Bij de daarop gevolgde huiszoekingen zijn een aantal tot opstand opwekkende geschriften en verscheiden verdachte scheikundige mengsels ge- vonden. De gearresteerden zijn meerendeels Oos- tenrijkers. De Hongaarsche regeering is echter tegeuover staatkundige ijveraars van dien aard zoo goed als geheel onmachtig, dewijl daar de Oosten- rijksche uitzonderingswetten niet van kracht zijn. llet eenige wat zij doen kanenwaartoezij ongetwijfeld zal overgaan, is hen zoo spoedig mogelijk over de grenzen zetten. Of dit veel baten zal valt te betwijfelen. Toch schijnen de geldmannen van de uitzonderingswetten verbetering en herleving van den algemeenen toestand te verwachten. In Oos- tenrijk wordt thans in de Kamer der volksvertegeu- woordigers de staats-begrooting besproken. Zooals men weet bedraagt het te kort daar in weerwil van de nieuwe hoog opgevoerde belastingen weder 40 millioen, waarvoor de regeering natuurlijk een leening zal moeten sluiten met goedkeuring der Kamer. In Rusland zijn de staatkundige en maatschap- pelijke toestanden eensklaps verbeterd door de toetreding van den Czaar tot het Vredesverbond FEUILLETON. 24) Het kasteel Rotfistein. (S1 o t.) tfWaarom niet?" riep Isabella. „Verrader, waarom niet? Qij siddert voor uw hoofd ik zie het well Goed, wat gij niet wilt doen, zal ik doen I" En met een snelle bewegiug ontrukte zij den arts den dolk en sprong op Helldorf toe. Maar Hugo was voorbereid. Hij trad een schrede op zij; toen zij op hem losstormde, greep hij de opgeheven hand, ontwrong haar den dolk, wierp dien op zijde en zei: „Gravin, gij wreekt snel Zij stampte op den grond, rukte haar haren uit en verscheurde het omhulsel van haar kramp- achtig op en neergaanden boezem. Haar oogen werden wild, het licht van het verstand verdween er uit en terwijl zij een luid geschreeuw en zonderlinge onsamenhangende lasteringen uitte droegen intusschen genaderde bedienden haar uit de zaal weg. Terwijl dit alles gebeurde had dokter Schott ongemerkt de zaal verlaten. #Het is voorbij," sprak hij tot zich zelven, toen hij in zijn kamer snelde. //Mijn poging is mislukt. De zwakheid der menschen natuur en de ongelukkige toevallen hebben mijn plannen verijdeld. Ik vrees een gevaarlijken uitslag." Hij opende de deur van een klein vertrek, dat een verzameling van geneesmiddelen en chemische van Duitschland en Oostenrijk. Van het nihilisme is niets meer te vreezen en de akelige berichten over de bedorvenheid der Russische maatschappij en de ellende en het lijdeu van het volk blijven geheel achterwege. De regeering is er thans veel aan gelegen om haar geldelijke aangelegenheden te verbeteren en stelt zich daarbij voor, dat zij tegelijkertijd ook de staatkundige en staat huishoud- kundige toestanden van het land zal kunnen hervormen. In Zwitserland hebben op verscheidene plaatsen op nieuw inhechtenisnemingen en huiszoekingen plaats gehad, die eene wijdvertakte samenzwering aan het licht hebben gebracht, welke hare vertakkin- gen in Duitschland en Oostenrijk heeft. In Duitschland heeft de socialistenwet nog geen verbetering gebracht in den maatschappelijken toestand. Nu het onderdrukken der socialistische beweging geen doel heeft getroffen, zal men haar ook langs wettigen weg trachten tegemoet te komen. In Spanje is de volksvertegenwoordiging, wier zittingen bij het optreden van de niet vrijzinnige regeering Canovas voor onbepaalden tijd verdaagd werd, ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen in April^plaats hebben. Yan den nieuwen Minis ter der geldmiddelen werd aanvankelijk gemeld dat hij de begrooting ditmaal zonder tekort zou laten sluiten. Thans evenwel wordt gemeld, dat het tekort slechts 80 millioen zal bedragen. Reeds voor eenige weken kwamen er berichten dat het met „de rust in Spanje" weder niet pluis was en door de regeering veel omvattende maatregelen waren genomen tegen den verjaardag van de groote Spaansche omwenteling. Thans wordt die rust echter ernstig bedreigd. In Frankrijk moeten de koningsgezinden dezer dagen een buitengewone ijver ontwikkelen, zoodat waarschijnlijk eerstdaags een voorstel bij de kamer zal worden ingediend om den Graaf van Parijs het Fransch grondgebied te ontzeggen. Maar ook de algemeene gedruktheid van handel en nijverheid geeft redenen tot ernstige ongerustheid. Engeland moet in Egypte en Soedan van kwaad tot erger. De dappere Arabieren geven het niet op. A1 de slachtingen onder hen aangericht prikkelen het tot nieuw verzet. De Engelsche vlootvoogd heeft thans de laagheid begaan een som gelds te stellen op het hoofd van hun aan- voerder Osman Digna. Een nieuwe veldtocht is ondernomen uit Suakin naar het twee uur gaans verderop gelegen Handuk. Engelsche troepen zullen voorloopig die plaats bezetten en in staat van verdediging brengen. In de beide Huizen van volksvertegenwoordigers wordt de regeering voortdurend ondervraagd over den hachelijken toestand in Soedan en Egypte en de maatregelen, stoffen en gereedschappen bevatte, waarmee hij gewoon was, zich ijverig bezig te houden, zoodat hij onder de domme bewoners van het slot den naam had gekregen een toovenaar of niet veel beter te zijn. Het eerste voorwerp, dat hij bij zijn binnenkomst bemerkte, was de kabyl, in een donkeren mantel van den graaf gehuld. »Ha, zwarte raaf!" riep hij. Vlucht gij van den roof, nog voor dat het werk volbracht is? Maar gij hebt gelijk, wij zijn hier overtollig ge- worden. Wij moeten ons haasten, voor dat de vervolgers ons op het spoor komen. Maar wat wilt gij hier?" Bij deze woorden greep hij een naast hem staande gevulde flesch en dronk die tot op de helft leeg. Alam—Assum wees met een duivelachtigen glimlach eerst op de flesch en toeu op den arts en duidde door teekens het omvallen en sterven aan. „Duivel, wat hebt gij in de flesch gedaan? Hebt gij haar met gift gevuld?" De Afrikaan knikte toestemmend. Nu wilde dokter Schott eeu klein fleschje van de plank nemenmaar Alam—Assum sprong toe en ontrukte hem het tegengift. z/Dan zult gij ten minste in mijn lot deelen riep de arts, greep een dolkvormig wapen, dat op de tafel lag, en stak naar den kamerdienaar. Zij worstelden. De strijd was voor een oogenblik hettig, maar de Afrikaan was vlug en zijn tegen- stander op den grond werpend, zette hij zijn voet krachtig op de borst van den arts, en met ge- die zij denkt te nemen. Door de gegeven ant- woorden wordt men echter niets wijzer. Glad stone is nog ziek. Algemeen doet het gerucht de ronde dat Gladstone zal aftreden. In Zoeloeland wordt voortdurend gevochten tusschen de verschillende hoofden. Usibepu, die Cetawayo overwon,] is thans op zijn beurt geheel verslagen. Z. M. de Koning zal het gewone jaarlijksche bezoek aan Amsterdam dit jaar vroeger brengen dan eerst het plan was. Naar men vemeemt, zul len HH. MM. reeds den dag na Paschen, den 15 April, naar de hoofdstad vertrekken en daar tot den 21 verblijven. Door de Regeering is thans een ontwerp in gediend tot wijziging der drank wet, waarbij o. a. de termijn, gedurende welken andere bedrijven met drankverkoop gecombineerd mogen blijven, ver- lengd wordt tot 1 Mei 1886. De tijd van dit uitstel zal dan dienstbaar worden gemaakt aan een opzettelijk onderzoek naar de behoefte aan eene herziening der wet, zoowel ten opzichte van het vraagpunt der gecombineerde bedrijven als omtrent andere bepalingen, die tot klachten of twijfelingen aanleiding geven. De laatst voorgestelde wijziging bepaalt o. a., dat onder andere winkelnering niet wordt verstaan het bedrijf van slijter, restaurateur, societeit-, biljart— of open tafelhouder, koffiehuis—wijuhuis— of bierhuishouder. Yoor het gerechtshof te 's Gravenhage werd jl. Dinsdag behandeld het hooger beroep van O. Groverman te Gent, appellant, ter zake van het als bestuurder van een spoorwegdienst doen han- delen in strijd met de wet, ca. den officier van justitie te Middelburg, geint. De overtreding be- stond in het gedurende het jaar 1882 bij herhaling niet doen loopen van een personenwagen in den daarvoor op last van den Minister van Waterstaat enz. aaugewezen trein no. 6 van Gent naar Ter Neuzen. Beklaagde had zich beroepen op bespre- kingen met een lid van den Raad van toezicht over den bestaanden toestand, welke te voren geen reden tot aanmerkingen had gegeven. Adv.—generaal Mr. Bijleveld requireerde, na de gronden daartoe te hebben toegelicht, vemietiging van het vonnis a quo wegens gebrek in den vorm en veroordeeling tot 153 boeten van 20. Mr. Eijssel, die als gemachtigde voor beklaagde optrad, legde een schrijven over van de autoriteiten, dat de feiten, waarvoor beklaagde terecht stond, haar volkomen bekend waren geweest en dat daarop door haar geen aanmerking was gemaakt. Pleiter wees er op, dat de klachten, die tegen zijn kruiste armen en strakke blikken wachtte hij den doodstrijd van zijn slachtoffer. Ook in dit oogenblik behield de arts zijn vast- beradenheid. Hij wist met wien hij te doen had, beantwoordde met hoon en trots de boosaardige en triomfeerende blikken van zijn vijand, die met afgrijselijk lachen op zijn onder liggenden tegen- stander neerzag. Eindelijk werkte het gift en Assumes duivel- achtige vreugde steeg steeds meer, toen hij zijn blikken aan de tolterende stuiptrekkingen van zijn offer wijdde. Het lijden was te groot om lang te kunnen duren. Maar dokter Schott leetde nog, toen de klank van haastige voetstappen naderde en Hell- dort met luide stem gelastte, het huis te doorzoeken. "Daar daarsprak de arts, toen de laatste adem op zijn lippen sidderde. ^Gij zult den beul niet ontkomen De Afrikaan meende nu aan de vlucht te moeten denken, trok den dolk uit den schede en maakte met een stoot een einde aan den doodstrijd van zijn vijand. Toen dit geschied was, blies hij de lamp uit, die het vertrek verlichtte, en plaatste zich voor de deur om verder af te wachten. De deur werd opengeworpen. Alam-Assum sprong voorwaarts, wierp twee mannen neer, die hem tegen wilden houden, en op Helldorf stootend, vuurde hij een pistool op hem af. De kogel trof Hugo niet; maar door het schot verblind was hij voor een oogenblik niet in staat tehandelen. De kabyl sprong voorbij, wierp alien neer, die hem client waren aangevoerd, niet in verband stonden met de feiten, waarvan deze beklaagd was, want die klachten doelden op het vervoer van personen in goederenwagens van gemelden trein no. 6 en niet, zooals de dagvaarding luidde, de overtreding van art. 26 der spoorwegwet, nl. ,het niet doen loopen van een personenwagen in gemelden trein." De vervolging was derhalve volgens pleiter ongegroud. Er moest volgens hem - een aan beklaagde bekende resolutie van den betrokken Minister be* staan, om hem te kunnen vervolgen. Dit stuk was niet geproduceerd en zoo lang dit niet geschiedde kon niet worden bewezen, dat zijn client art. 26 der spoorwegwet had overtreden. De uitspraak ia bepaald op Maandag a. s. Door den Minister van binnenlandsche zaken is de medewerking van de Gedeputeerde Staten der provincien verzocht tot het verkrijgen van gegevens, waarvan de verstrekking noodig of wenschelijk wordt geacht voor de aanstaande be* handeling der regeeringsvoordracht tot wijziging der wet op het lager onderwijs. De Minister wenscht daartoe de volgende op- gaven te ontvangen: lo. een staat, volgens bijgevoegd model, voor elke gemeente afzonderlijk, aantoonende de kosten die: a. van het stichten van nieuwe, b. voor het vernieuwen, verbeteren en vergrooten van bestaande openbare lagere scholen, sinds het in werking treden der voormelde wet zijn ge maakt. Daar echter de maanden November en December 1880 onder dit opzicht niets van be- lang kunnen opleveren, is het voldocndc do dienstjaren 1881 en 1882 naar de rekening, en 1883 naar de begrooting op te geven. 2o. een staat, volgens bijgevoegd model, voor elke gemeente afzonderlijk, aantoonende: a. hoeveel openbare scholen er in gebruik zijn b. voor hoeveel kinderen elk bestemd is en door hoevele zij werkelijk werd bezocht in het begin van Januari 1884; c. op welk aantal kinderen de klassen-lokalen van de in gebruik zijnde scholen zijn berekend-: d. of er, naar de thans bekende gegevens, nog nieuwe scholen moeten worden gesticht, waarvoor nog geen uitgaven zijn uitgetrokken op de gemeente-begrooting, die vdor 1 Febr. 1884 goedgekeurd of aan Gedeputeerde Staten ter goed keuring aangeboden is; e. of er, en, zoo ja, hoeveel bestaande scholen naar de thans bekende gegevens nog moeten worden vergroot, vernieuwd of verbeterd, waarvoor nog geeue uitgaven zijn uitgetrokken op de ge meente-begrooting, die vdor 1 Febr. 1884 goed gekeurd of aan Gedputeerde Staten ter goedkeuring aangeboden is. wilden tegenhouden, en snelde uit het slot. Men hoorde het vreeselijke gelach, dat hij uitstiet, toen hij over den drempel liep en spoedig daalrna vernam men den Snellen hoefslag van een paard, die zich meer en meer in de verte verloor. Vervolging ware te vergeefs geweest en werd niet beproefd. Het is nauwelijks noodig, over het lot van do hoofdpersonen in onze vertelling nog verderte spreken, Het lijk van graaf Lorischek werd in het familie- graf bijgezet, dat van den arts op een woeste plaatg bij de rivier aan de aarde toevertrouwd. Isabella kreeg nooit het gebruik van haar ver stand terug en binnen twee jaren stierf zij in het huis van haren vader, den vrijheer Von Erlsheim, door de woede harer razernij uitgeput, nadat Elisa beth volgens uitspraak van het gerecht in het bezit van het slot Rothstein was gekomen. Hugo von Helldorf bracht zijn bruid naar het altaar en voerde haar vol vreugde, trotsch en hoop in zijn eigenlijk liefelijk slot. De bewoners van het slot Rothstein verstrooiden zich. Het werd later met de omliggende landen verkocht en kwam in andere handen. De dagen van Hugo en zijn Elisabeth verliepen in geluk en vreugde; hun leven geleek een heldere, onafge- broken zonneschijn. De liefde die zij voor elkander gevoelden, die innisfe, trouwe, gloeiende hartstoch- telijke liefde, behearschte beiden met onafgebroken macht gedurende qua geheele leven. /EINDE. tee nehzenscie (MEANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1