Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1966. Woensdag 19 Maart 1884. 24e Taargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschljnt Blnndac- en Vrljdngavend bij den ultgever J. K. G. DUO X T te Ter Neuzen. JPolitielt Overzicht. Het blijft steeds de verdeeling der wereld, die in alle gebeurtenissen de hoofdrol vervult en voortdurend de volken onderling verdeeld houdt. Zoo is thans weder het groote nieuws van den dag, dat Engeland zijn staatkunde tegenover Egypte gaat wijzigen. Voor Gladstone is het eeu buitenkansje, dat hij ongesteld is; hij zal waar- schijnlijk de zittingen van het Lagerhuis in eenige dagen niet kunnen bijwonen en kan zoodoende aan zijn mede-bestuurders overlaten om dit zaakje voor de volksvertegenwoordiging uit een te zetten. Lord Hartington heeft met zijn bekende voorzichtigheid even den tip opgelicht van den sluier, die Engelands plannen ten opzichte Egypte bedekken. Engeland zal de geheele kuststreek langs de Roode zee en het eigenlijke Egypte bezet houden, totdat er een vaste Egyptische rcgeering gevestigd zal kunnen worden. Gordon zal met het bestuur belast worden van een groot gedeelte van Soedan en daar een en ander meer zal kosten dan de arme Fellahs kunnen betalen, zullen de geldmiddelen en de schuldregeling van Egypte aan een nadere regeling onderworpen worden. Dat het op deze mauier tot een volkomen inlijving moet komen, is reeds lang voorzien door hen, die het waagden in hunne beschouwin- gen van de algemeene meening af te wijken en zich niet lieten leiden door de plechtig afgelegde regeerings verkl aringen In Frankrijk is de regeering in den Senaat verzocht haar te mogen ondervragen over Egypte's aangelegenheden. Minister Ferry antwoordde, dat het zeer moeilijk ging thans daarover te spreken eu verzocht uitstel, wat hem verleend werd. Groote opgewektheid heerscht er in Parijs over de inneming van Bac-Ninh in Tongkin. Nadat reeds voor twee dagen de bladen meldden dat deze sterk bevestigde plaats in handen der Fran- schen was en de Chineezen uit vrees van omsingeld te worden haar verlaten hadden, terwijl door hen voorspeld werd, dat binnen tweemaal 24 uur de Fransche vlag op de citadel zou wapperen, wordt dit bericlit nu bevestigd. Uit Hanoi wordt be- richt, dat de Fransche troepen Bac-Ninh zijn binnen getrokken langs den weg, die naar Langsou loopt. De Chineezen werden ontmoedigd toen de stad omgetrokken werd, verlieten alle posities en namen de vlucht langs den weg naar Thain— Chuyan. De vijand leed gevoelige verliezen; de Franschen hadden 70 gewouden. In Engeland is in het Hoogerhuis Ruslands doordringen in Midden-Azie ook weder ter sprake gekomen. De regeering achtte het voor het Rijks- belang beter voorloopig daaromtrent niet van ge- dachten te wisselen. Tusscheu Londen en St. Peters burg wordt inmiddels onderhandeld over de juiste FEUILLETQN. 23) Het kasteel Rolhstein. Elisabeth hoorde door haar ziekelijk verhitte verbeelding in de vervolgende schreden van haar broeder en in zijn smeekend geroep, om haar vlucht te staken, slechts vreeselijke doodstoonen. Met geweldige inspanning bereikte zij het einde van den rotsgang, begunstigd door het maanlicht, dat zij door de opening zag breken en sprong onstuimig de rotstrappen af. Met wilde heftigheid snelde Lorischek haar na en had haar bijna ingehaald, om haar met uitgestrekte hand vast te houden, toen plotseling Helldorf met den degen in de hand en vergezeld door zijn lieden, het voetpad opstormde, waar de rotstrap op uitliep. Hij greep Elisabeth snel en gaf haar aan zijn geleiders over, terwijl hij in het volgend oogenblik met zijn hem tegemoet snellenden vijand, graaf Lorischek in gevecht was. De beide tegeustanders hadden elkander aange- troffen op een plaats, waar de rots tusschen de slottrap en de rivier zich tot een voetpad vernauwde, waarop slechts een persoon met moeite plaats kan vinden. Uit den rand van den afgrond sprong de stam van een ahornboom met zijn dooreengevloch- ten takken bijna loodrecht omhoog. Helldorf plaatste een voet tegen den boom, de andere op de rots, en met den linker arm een tak omvattend, weerde hij en beantwoordde hij de snelle en heftige stooten, die Lorischek, door wraakzucht aangezet, hem afbakening der grenzen van het gebied in Midden- Azie, dat door Rusland niet overschreden zal worden. Het tusschen Portugal en Engeland gesloten Congo- verdrag schijnt op vele bezwareu te zullen stuiten in de twee parlementen, aan welke het ter bekrach- tiging voorgelegd moet worden. In Engeland vreest men voor bedenkingen van andere mogend- heden, en hoewel aan den Britschen handel en de Britsche vlag wel bizondere voordeelen zijn toege- kend, wordt de erkenning van Portugal's rechten op strooken grond, wier bezit aan dezen Staat altoos werd 'oetwist, niet als een voldoende oplossing van het vraagstuk aangemerkt. Bij de Portugeesche Cortes werd het tractaat ingediend. De onafhan- kelijke bladen van Lissabon zeggen, dat door dit verdrag al de Portugeesche kolonien in Afrika onder Engeland's beschermheerschap geplaatst worden en Portugal geenerlei voordeel voor zijn handel er uit trekken zal. Engeland bcpaalt zich slechts, voegen zij er bij, tot het erkennen van de onbe- twistbare rechten, b. v. het opperhoogheidsrecht, van Portugal op den Beneden-Congo, waar nog nooit iemand bedenkingen tegen had. Yan den Congo wordt voorts gemeld, dat Stanley, na eene afwezigheid van vijf maanden, naar Stanley-pool is teruggekomen. Hij heeft aan den Boven-Congo handelsstations gevestigd en werd overal goed ont- vangen. Hij is Brazza gepasseerd, zonder hem te ontmoeten. Brazza, vergezeld van twee Europeanen, was 150 mijleu boven Bolobo aangekomen. Te Nokki (Beneden-Congo) waren vijandelijkheden begonnen tusschen Fransche, Nederlandsche en Portugeesche handelaars eener- en de inboorlingen op de factorijcn anderzijds. Aan het daaruit ont- stane gevecht heeft de Fransche kanonneerboot Sagittaire met twee Portugeesche kanonneerbooten deelgenomen. In dit gevecht zijn een Franscliman gedood en drie andere Europeesche handelaars ge- wond. De handelaars hebben eene expeditie tegen de negers uitgerust. Deze expeditie leed de neder- laag, waarna de inboorlingen de factorijen aanvielen en belegerden. De handelaars hebben de hulp der intemationale Congo-expeditie ingeroepen, die uit Vivi eene groote strijdmacht heeft uitgerust om de factorijen te ontzetten. Bij het vertrek der mail waren de factorijen nog door de inboorlingen belegerd. Blijkens circulaire van Gedep. Staten onzer provincie, gericht aan de polderbesturen, heeft nu en dan overtreding plaats van art. 48 van het algemeen reglement, volgens hetwelk door dijk- graven, hunne plaatsvervangers en gezworenen niet mag worden deelgenomen aan aannemingen of leveriugen ten behoeve van den polder, lietzij middellijk of onmiddellijk, zoodat ook levering van trachtte toe te brengen. Niemand kon er aan den- ken, zich in den strijd te mengen. Had iemand den graaf ter hulp willen komen en zich tusschen hem en zijn tegenstander willen dringen, dan zou de ligging van den grond de nadering van een derde persoon verhinderd hebben. Het was duidelijk, dat Helldorf zich tot ver- dediging wilde beperken en alleen, wanneer hij door de heftige aanvallen van zijn tegenstander en door de nadeelen van zijn plaats daartoe gedwongen werd, beslissende slagen naar Lorischek deed. Op gelij- ken bodem zou Helldorfs koelbloedigheid, met be- kwaamheid verbonden, zonder twijfel over de onstui- migheid van den graaf hebben gezegevierd, hoewel deze op het bekwaam hanteeren van zijn wapen met recht trotsch was. Helldorf had echter tegen een te groote ongelijkheid te kampen, daar hij aan een plaats gebonden en niet in staat was, ook slechts voor een oogenblik zijn onzekere en vermoeiende houding te veranderen. Na een snelle wisseling van stooten, waarbij lichte wonden gegeven en ontvangen werden, die den strijd nog meer vqrbit- terd maakten, had Helldorf, toen hij juist zijn tegenstander een beslissende stoot toe wilde breqgen, het ongeluk te struikelen en werd hetzelfde oqgen- blik door het wapen van den graaf licht gewond. Hij viel ruggelings achterover en zou in het water zijn gestort of op de rots verpletterd zijn, als hij geen hulp had gekregen. Een zijner lieden, die de rots in schuine richting was opgeklauterd, had juist, toen Hugo neerzonk, de plaats bereikt, waar stroo of riet aan aannemers van polderwerken in het verbod begrepen is. Ofschoon dergelijke ge- vallen, die tot dusver bekend zijn geworden, geen aanleiding gaven tot ontslag van de betrokken personen, door toepassing van art. 52 van genoemd reglement, omdat van geen opzet tot benadeeling van den polder was gebleken, zoo kan dergelijke onregelmatigheid nochtans niet worden toegelaten. Ware de redactie van art. 52 gelijkluidend aan die van art. 24 der gemeentewet, dan zou menig conge definitief zijn uitgsproken. De rijksmiddelen hebben in Februari jl. op- gebracht 7,049,270,92* tegen 7,223,084,87* in Februari 1883. Over de eerste 2 maanden van 1884 was de opbrengst 18,466,859,45 tegen 13,889,858,63 in 1883. -— Naar men verneemt, zal in het einde der volgende week het voor Engelsche rekening op de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen in aanbouw zijnde stoomschip te water worden gelaten. Dit schip zal nog door twee andere voor dezelfde firma gevolgd worden. Door den rechter—commissaris te Breda is bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen den persoon van Ballintijn, als verdacht van mede- plichtigheid aan den diefstal ten postkantore aldaar. Uit Tholeu schrijft menNiet alleen neemt de oester—industrie hier toe, maar de mosselhandel zal, indien alles meeloopt, dit jaar verbazend groot zijn. De schippers hebben verleden week voor f 2000 aan mosselzaad uit Tessel laten komen en er wordt nog meer verwacht. Dit, gevoegd bij de hoeveelheid, die reeds op de banken is, maakt een verbazend aantal en vertegenwoordigt een zeer groot kapitaal. Dat de sterke drank niet altijd medewerkt tot een vroegtijdigen dood, bewees jl. Zaterdag de firma Van Zuvlekom, Levert Co. te Amsterdam, toen zij haar 2G0jarig bestaan, dank zijhettoene- mend debiet van haar likeuren, feestelijk vierde. A olgens bet jaarboekje der Chr. Jongelings- vereenigingen bedraagt het aantal dier instellingen over het geheele land 464. Het is verleden jaar toegenomen met 20, doch het cijfer der leden is niet hooger. Men noemt dit een ongunstig ver- schijnsel en een bewijs, dat vele vereenigingen in een kwijnenden toestand verkeeren. Vooral in Gro- ningen, Friesland en Noord-Holland is het ledental afgenomen; alleen Zeeland is in 1883 vooruit gegaan. Bij het onderzoek der redenen van vrijstel- ling, door miliciens voor den militieraad te's Hage aangevoerd, verscheen dezer dagen een der opge- roepeneu niet ter bestemder plaatse en ten behoor- lijken tijde. De nalatige werd, ingevolge de wet, hij in staat was, zijn gebieder hulp te verleenen. llij hielp hem op en reikte hem zijn degen, die hem uit de hand was gevallen, toe, toen de graaf op nieuw op zijn vijand losstormde. Dc onverwachte nieuwe aanval was zoo heftig, dat Helldorf nog- maals op den grond werd geworpen, en in het volgend oogenblik zou zijn lot waarschijnlijk beslist zijn geweest, als niet plotseling een lichtstraal en een geweerschot aan het tooneel een andere wen ding hadden gegeven. De bediende van Helldorf, die hem had opgeholpen, rukte bij den nieuwen aanval van den graaf het geweer van den schouder, legde aan en schoot hem den kogel midden door het hart. De degen van den graaf viel uit de verlamde hand. Lcrischek stortte over den rand van de rots en lag dood aan den oever. Bij dezen uitslag van den strijd vlnchtte de arts de rotstrap af en was snel in het slot ver- dwenen, om de gravin van het voorgevallene van dezen nacht en van den dood van liaar gemaal te onderrichten. Isabella stiet bij deze mededee- lingen een wilde, toornige kreet uit en stortte, gevolgd door den arts, die een op den tafel liggenden dolk had gegrepen, den gang in, om eveneens door den tuin en het park op de strijd- plaats te komen, toen Hugo von Helldorf, verge zeld door eenige zijner lieden, in de zaal, waar in de gang uitkwam, verscheen. Zonder hoofddeksel, in een licht, wit nacht- gewaad, terwijl haar rijk, zwart haar los was en om haar schouders fladderde, terwijl haar oogen tot den dienst gedesigneerd. Den volgenden dag rneldde hij zich bij den militieraad aan en gaf tot zijne verontschuldiging op, dat hij op den bepaalden tijd niet had kunnen verschijnen, omdat zijn eenige broeder dien dag was overleden. Hij vroeg dus vrijstelling van den dienst, op grond van te zijn eenige zoon. De militieraad besliste echter, dat, nu de bedoelde jongeling niet ten behoorlijken tijde was verschenen en hij tot den dienst was aangewezen, de raad daarop niet meer kon terug- komen, maar men gaf den jongeling den raad, zich bij adres tot Z. M. den Koning te wenden, zoodat het te voorzien is, dat deze zaak eerlang aan het oordeel van den Raad van State zal worden onderworpen. Een intemationale overeenkomst totbescher- ming van de onderzeesche telegraafkabels is door zes en twintig Staten goedgekeurd, waartoe ook Nederland behoort. Het gewijzigd ontwerp tot wijziging van de Drankwet is bij de Tweede Kamer ingekomen. Het stemt geheel overeen met hetgeen dienaan- gaande in het afdeelingsverslag werd aangekondigd. A rijdag avond, tusschen 8 en 9 uur, heeft onder de gemeente Best een gruwelijke moord plaats gehad op eene vrouw, oud ongeveer 49 jaren. Men heeft haar gevonden in eenen geheel onkenbaren toestand, zoodat men nog niet met zekerheid weet, wie zij is. De dader schijnt op haar geschoten, en verschiliende wonden aan den hals toegebracht te hebben. De justitie uit Den Bosch heeft een onderzoek ingesteld. A an eene dame, die onbekend wenscht te blijven, werd door tusscheukomst van den voor- zitter, commissaris der Maatschappij van Weldadig- heid, met groote erkentelijkheid ontvangen de belangrijke gift van driekonderd gulden. Tot den 13n dezer bedroeg de inzameling ten behoeve van genoemde Maatschappij de som van 48,000. Naar wij vernemen is de oorzaak, waarom de heer Kruger niet vroeger door Z. M. den Koning werd ontvangen, hierin gelegen, dat onze regeering niet eerder ofiicieel kennis droeg van het vervallen der Engelsche suzereiniteit over de Transvaal. In 't Haagsche bosch is iemand, die voor liefhebberij herhaaldelijk een pistool afschoot, on- verwacht door de politie, die in hem een wild- strooper of misschien veel erger misdadiger zag, aangevallen. De man was geheel verbouwereerd, rukte zich echter los en zette het op een loepen. Ongelukkig ging onder de worsteling het pistool af en trof den politie-agent in het been. De dader als kolen vuur vlamden, haar lippen bevend, vloog zij op Hugo toe en riep: </Hoe durft gij het te wagen, hier te verschijnen en gewapend tot mij door te dringen? Wilt gij mij ook vermoorden, eveuals gij den graaf hebt vermoord?" zirGij verkeert in een dwaling gravin," ant woordde Helldorf, yals gij gelooft dat ik gewapend voor u ben verschenen. Ik ben ongewapend. De gewapenden, die gij daar ziet, zijn mijn lieden, die zich van den vreeselijken raadgever van den graaf, van dien duivelachtigen arts daar en zijn bloedaorstigen helper Alam—Assum meester willen maken. Gij zelf, gravin, blijft ongedeerd, tot de offieier van justitie, dien ik terstond van het voorgevallene en van de aanslagen op Elisabeth's rechtmatig eigendom zal onderrichten, zal hebben beslist." Hoort gij het? Hoort gij het?" riep Isabella tot den arts gewend, en haar geheele gestalte beefde van hartstocht. »Mij wil men gevangen houden en van u wil men zich meester maken 1 Als gij den naam van man verdient, stoot dan den onbeschaamde den dolk, dien gij in de hand houdt, in de borst." /Gravinantwoordde de arts, terwijl zijn blikken een inwendige onrust verrieden, „ik vrees dat dit vruchteloos is, omdat er zooveel tegen een staan. Ook zou het er niet toe bijdragen, om uw toestand te veranderen (Slot volgt.) TER \LTZE\Sf Hi: <01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1