Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. met rust aan het werk te worden gelaten, hebben zij nu de uitnoodiging om tot de Dordsche vaderen te komen beantwoord met het telegram: //Kan voorloopig niet aangenomen worden; waarscbijnlijk na terugkomst uit Portugal." Yermoedelijk vertrekt de deputatie Maandag 24 dezer naar Antwerpen, om over Brussel en Parijs naar Lissabon te gaan. De bekende strooper M. van Zwol, te Ter- wispel, is door de rechtbank te Heerenveen wegens laster (advertentie houdende dankbetuiging aan een jacbtopziener voor den vrijdom, als strooper ge- noten) tot 45 dagen celstraf en f 25 boete ver- oordeeld. Te Epen, (Limburg) is voor de derde maal in de kerk ingebroken. De dief of dieven, die zich door inklimming toegang hadden weten te verschaffen, hebben den offerstok geopend en daaruit den inhoud ontvreemd. Gelukkig was de offerstok kort te voren geledigd, zoodat zij slechts eenige guldens vonden. De luit.-kolonel P. van Hille, van het 4e reg. inf. te Delft, zal binnenkort den militairen dienst met pensioen verlalen. De drankwet werkt beter dan wie ook had durven hopen. Het is volkomen onjuist, dat in weerwil van de drankwet in 1883 weder een bedeukelijke toeneming van verbruik zou hebben plaats gebad. Wie dit beweren schijnt te willen vergeten, dat de bevolking jaarlijks met 1£ pCt. vermeerdert. Degewonever- hooging der opbrengst van den rijks-accijns op het gedistilleerd was f 200,000 jaarlijks. Zonder de drankwet zou 1883 dus f 400,000 meer dan 1881 hebben moeten opbrengen. Met de drankwet leverde 1883 nog f 200,000 minder op dan 1881. Dit maakt dus een voordeelig verschil van f 600,000. Yoegdaarbij, dat 1882 f 600,000 minder opleverde dan 1881, t— in plaats van f 200,000 meer, dan vinden wij bier een verschil van 8 ton. Totaal f 1,400,000 vermindering van accijns- opbrengst in twee jaren, of een kapitaals besparing van drie millioen gulden. Waarheid is het, dat 1883 minder gunstig bleef dan 1882. Maar op de Amsterdamsche tentoon- stelling zijn millioenen borrels gedronken, en in December deed men ruimen inslag van gedistilleerd uit vrees voor accijns-verhooging. Wij zijn op verre na niet waar wij wezen moeteu maar wij zijn zeer zeker op den goeden weg. TER NEUZEN14 Maart 1884. Met ingang van 1 April a. s. wordt op het Rijks-telegraafkantoor te Hansweert de doorloopen- de dagdienst met beperkten Zondagsdienst ingevoerd. Het kantoor zal alsdan open zijnop werkdagen, van 8 uur voor- tot 9 uur namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uur voor— en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uur namiddags. Een 18jarige knecbt M. Buter van Hoek, stond gisteren voor het gerecbtshof te's Gravenhage terecht, bescbuldigd van op 13/14 Nov. ten nadeele van een vrachtrijder, bij wien hij in dienst was, een gouden tienguldenstuk en in den nacbt van 22/23 Dec. 2 bankbiljetten van f 60 te hebben ontvreemd. Adv.-gen. Mr. Gregory requireerde, ook met het oog op vroegere veroordeelingen, 1 jaar celstraf. De advocaat Mr. Smits drong aan op de toepassing van een lichtere straf. Gedurende de eerste helft der maand Februari jl. zijn door bet postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan het adres van Societeit de Hoek, HeinenoordA. Kruipbol, Koe- wacht. ""rechtszaken^ Arrondissements-reclitbniik te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 14 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. de M., scbippersknecht te Graauw, is wegens diefstal vrijgesproken. A. K., vrouw van J. de R., herbergierster te Stoppeldijk, is wegens overtreding van de drank wet veroord. tot eene boete van f 5 of 3 dagen gevangenisstraf. //Zwijg!" sprak de graaf. ,/Geen woord meer daarover! Elisabeth, kijk op! Vrees niets Wat vreest bij in mijn armen? O, kwam zij maar bij? Als haar iets overkomt, wees dan op uw hoede, dokter!" ,/Kijk liever naar de reden, die haar hier heeft gebracht en waarvoor ik zeker niet verantwoordelijk ben. Hoe Helldorf ontkomen is, kan nu niet langer een geheim zijn." ffZij zou niet, neen zij kan niet riep de graaf levendig, alsof hij een pijulijke gedachte in de geboorte bad willen verstikken. //En tocli, zooals gij zegt, wat anders zou haar hierheen brengen Bij den eeuwigen GodKon ik geloo- ven, dat zij hem in vrijheid heeft gesteld bet zou mij meer vernietigen, dan al uw bedriegelijke voorstellen zouden kunnen Hij zweeg en liefkoosde zijn zuster weer. ffWat maakt de hartstocht hem tocb dwaas?" sprak de arts tot zich zelf. //Juist wilde hij een doodelijken strijd met mij aanbinden, omdat ik had gezinspeeld op iets, dat haar betrof, en nu is bij eveneens bereid, haar op te offeren. En waarom Omdat zij aan iemand haar gunst heeft geschonken, die zijn tegenstander is." Zijn beschouwingen werden door den graaf af- gebroken, die teekens van terugkeerend bewust- ziju bij zijn zuster bemerkte, die nog in zijn armen lag. 's Gravenhage, 14 Maart. In de zitting der Tweede Kamer is beden met 48 tegen 19 stemmen aangenomen de voorgestelde wijziging der wet op de rechterlijke organisatie, zoodat besloten is, dat de Rechtbanken over alle zaken zullen oordeelen met appel; op de Hoven, belialve voor bedelarij- en belasting—overtredingen. Yoorts is door aan- neming van een amendement van den heer Mackay het getal rechters aan de Rechtbanken op drie behouden. De voorgestelde wijzigingen in de overige wetboeken zijn aangenomen, nadat een voor- stel van den heer Mackay, om in geen geval wegens veroordeeling tot gevangenisstraf recht tot ecbtscheiding te geven, was verworpenook is verworpen een regeeringsvoorstel om dat recht te scborsen of te doen vervallen bij aanvraag of bij het verleenen van gratie. Maandag komt in behandeling de motie van den beer Kops in zake den waterweg Amsterdam Rotterdam. Het //Paleis der Natie" te Brussel zal, naar het nu vastgesteld plan, herbouwd worden in den stijl, waarin het zich tijdens den brand bevond en ook met denzelfden gevel, naar de teekening van den oorspronkelijken bouwmeester Giiimardin 1784 gemaakt, en welk stuk is gered geworden. De zittingzaal zal wat grooter worden. Naast en gelijkvloers met de tribune der jour- nalisten zal een werkkatner te bunner bescbikking worden gesteld, die niet minder dan 16 el in de lengte zal beslaan. Tien telefoontoestellen zullen daar worden geplaatst, benevens een watercloset en een waschtoestelBeneden die werkkamer wordt een wachtzaal voor de bedienden der journalisten ingericbt. De kopie komt langs een koker in een kleinen ascenseur in htm handen. Het geheel zal eerst na 2 jaar voltooid zijn en, met inbegrip van bet meubilair, ongeveer 3 millioen fr. kosten. De Belgische Regeering heeft aan de com- missie voor de Antwerpscbe wereldtentoonstelling te kennen gegeven, dat zij de officieele uitnoodi- gingen zal doen. Aan de vertegenwoordiging zal een subsidie van 300,000 fr. gevraagd worden. De heer Rombout zal als regeerings—commissaris optreden. Om het evenwicht op de nieuwe begrooting in Frankrijk te verkrijgen worden geene nieuwe belastingen voorgesteld, maar neemt de Minister van Financien aan, dat door strenge toepassing der bestaande hoogere inkomsten zullen worden verkregen. Men hoopt van den alcohol 15 millioen meer te kunnen krijgen en de reeds jaren geleden aangenomen belasting op azijn, die vergeten was geworden, moet 2 millioen opbrengen. Yerder verwacbt men 10 millioen van den maatregel, likeuren, vruchten op brandewijn, brandewijn in flesschen en absinth als zuivere alcohol te berekenen. Het nieuwe contract met de lucifers—maatschappij bezorgt een meerdere ontvangst van 1 millioen. Uit Algerie meent men 6 millioen meer te zullen ontvangen en men verwacht, dat de tabaksbelasting 6,457,060 francs de belasting op vruchten, die voor het vervaardigen van wijn worden gebruikt 1 millioen en de posterij en telegraaf 3,606,000 francs meer zullen opleveren. Als dat alles gebeurt, zal het budget met een klein batig saldo sluiten. Voor het amortisatiefonds is 100 millioen ge- reserveerd. De maatschappij van tooneel- en letterkunde de jonge tooneelliefhebbers, onder de kenspreuk: z/Broedermin," te Gent, heeft besloten een luiste- rijken wedstrijd voor drama en blijspel uit te schrijven. Al de tooneelkundige maatschappijen van Belgie en Holland worden tot dezen wedstrijd uitgenoodigd, die gedurende den winter van 18841885 zal plaats hebben. De prijzen zijn: voor het drama, le prijs, 400 //Zij leeftDen hemel zij dank, zij leeft weer riep hij. //Elisabeth, hoe gaat bet met u?" Zij sloeg langzaam de oogen op en keek ver- ward rond. //Hugosprak zij. //Mijn Hugo Deze naam werkte als een toovermiddel op haar broeder, en met tienvoudig geweld ontwaakte weer de beftigheid, die hij kort te voren bad onder- drukt. Voor dat Elisabeth nog een ander woord bad uitgesproken, wierp hij haar woest tegen den grond; maar nauwelijks was de daad geschied, toen hij vol berouw naast haar neerknielde en trachtte haar weer op te richten. z/Neen neen, raak mij niet aan!" riep zij, daar de val haar uit de bedwelming, waarin zij was geweest., vreeselijk had gewekt. //Raak mij niet aanGij zijt mijn broeder nietGij wilt mij vermoordenHelpHugo God, help mij Zij sprong op, stortte met waanzinnige haast en bevig aan het hoofd bloedend door de opening van den gang en snelde naar het rotsplat, blijk- baar met het doel er af te springen, uit angst dat zij vermoord zou worden. z/Haar verstand is gekrenkt," riep Loriscbek, z/en ik ellendeling heb Zonder den zin te eindigen, stormde hij haar na. (Wordt vervolgd.) franken en een zilveren verguld eeremetaal; 2e prijs, 250 franken met idem; 3eprijs, 150 franken met idem; 4e prijs, 100 franken met idem. Beste tooneelspeler, een zilveren verguld eeremetaal. Beste tooneelspeelster, een zilveren verguld eeremetaal. Voor het blijspel, le prijs, 300 franken en een zilveren verguld eeremetaal; 2e prijs, 150 franken met idem; 3e prijs, 100 franken met idem; 4e prijs, 50 franken met idem. Beste tooneelspeler, een zilveren verguld eeremetaal. Beste tooneel speelster, een zilveren verguld eeremetaal. Men meldt ons dat de spoorweg Groningen Delfzijl op 1 Juni a. s. geopend wordt. Door het kantongerecht te 's Gravenhage zijn gisteren de bekende hondenscheerster voor de llOe maal en Theodore Schiffel voor de 96e maal, wegens openbare dronkenschap, veroordeeld. Op de jaannarkt te Maastricht werd jl. Woensdag van een veehandelaar f 685 aan bankpapier gerold. Hij had dit geld in een ongesloten taschje, dat om zijn schouder hing. Twee Nederlandsche ineesters op het biljart, de heeren Bierling van Groningen en Bijlsma van Bolsward, zullen elkander op 17 Maart a. s. te Sneek bestrijden in eene partij van 1000 punten. Het visschersweduwen- en weezenfonds te Ylaardingen, ontving van iemand, die niet genoemd wil worden, f 2000, van een anderen onbekende f 1000. De telegrafische gemeenschap met Terschelling en Vlieland is zoowel op den Harlingschen als op den Nieuwediepschen kabel verbroken. Te Charlois is een drieling geboren, drie welgeschapen meisjes. Een aantal personen uit Oud-Beijerland is voor de rechtbank te Dordrecht gedagvaard wegens het afscheuren van pokkenbriefjes en verzet tegen de politie tijdens de daar geheerscht hebbende pokkenepidemie. In een kolenmijn nabij Kerkrade is een mijn- werker onder eene massa steenkolen bedolven geraakt en, hoewel spoedig daaronder uitgehaald, aan de gevolgen overleden. De gebouwen voor de wereldtentoonstelling te New-Orleans zullen, naar men rekent, met 1 Aug. aanst. geheel gereed zijn voor het ontvangen der inzendingen. De bekende groote kastanjeboom in den Tuilerientuin te Parijs, die telken jare op 20 Maart begint te bloeien, heeft dit jaar de verwachting bedrogen, want gij is nu reeds vol bladeren en knoppen. De Keulsche tramwegmaatschappij is veroordeeld tot schadever- goeding van 20,000 Mark, aan iemand, wien ver- leden zomer een arm werd afgereden. De maat schappij heeft echter ook de keuze hem jaarlijks gedurende zijn geheele leven 1000 Mark te betalen. De burgemeester van 's Gravenhage heeft op zijne prachtige woning in de Bankastraat een vasten vlaggenstok laten aanbrengen. Jammer echter, dat de nationale kleuren in verkeerde volg- orde zijn geschilderd, zoodat nu die stok bij eene vreemde, in plaats van bij de Nederlandsche vlag behoort. Een interessant voorbeeld van toenemende beschaving onder de dienstboden gaf dezer dagen eene keukenmeid te 's Hage, die van hare meesteres verlof eischte om tweemaal in de week uit te gaan, ten eindedansles te nemen. Krakatau is een merkwaardig dier. Niet de vulkaan, maar een hond van dien naam. Door de bemanning van het stoomschip Prins Hendrik eenige weken na de ramp op het eiland Krakatau gevonden op een puimsteenveld in gezelschap van afgekloven lijken, aau boord genomen en verzorgd, en zelfs in de kraam gekomen, dwaalt Krakatau thans rond in en om de Stadsherberg te Amster dam en is de beveling geworden van alle daar komende scheepsofficieren en zeelieden. Een oOrlogsmatroos //janmaat" op en top, bracht dezer dagen, geruimen tijd na middernacbt een bezoek aan zijn liefje te Nieuwediep. Of onze held een weinig te veel van //vergunning" had geprofiteerd, dan wel een andere oorzaak hiertoe aanleiding gaf, zeker is het dat het paar vrij spoedig overhoop lag en van woorden tot daden kwam; zooals veelal bij dergelijke uitgela- tenheid, moesten de meest onschuldige voorwerpen het ontgeldenruiten werden verbrijzeld, breekbare zaken van allerlei slag, kopjes, potten, panuen, enz., volgden, zoodat het binnen korten tijd een ruine was. Om de aangerichte schade volkomen te maken, pakte Jan toen eenige gespaard gebleven luxe-artikelen bij elkaar en poetste hiermede de plaat; hij werd echter achtervolgd door enkele dames van het edelste soort, en toen deze door de politiemacht werden versterkt, werd het een ware drijfjacht en voor onzen zeerob te benauwd; op een gunstig oogenblik klauterde hij dau ook tegen een huis op, wist het dak te bereiken en zette nu zijn tocht over de daken voort, waarbij natuurlijk verscheiden dakpannen sneuvelden. Ein- delijk werd hij echter door zijn vervolgers, in de cngte gedreven en tusschen hemel en aarde, met een suikerpot in de hand, gearresteerd en naar de z/bazar" overgebracht, om daar over zijn zonde na te denken. Op eigen verzoek is aan P. Nuijens, post- bode van Sint-Maartensdijk op Sint-Annaland, eervol ontslag verleend uit zijn dienst, met toe- kenning van recht op pensioen. 261 jaar heeft deze man op waardige wijze zijne diensten aan de posterij bewezen. Zijne taak was voorzeker niet gemakkelijk, waanneer men bedenkt, dat hem op- gelegd was dagelijks 2 maal van Sint-Maartens dijk naar Sint Annaland en terug te marcheeren en dan nog sedert de invoering van den postpak- kettendienst dienst, soms bezwaard met een gewicht van 20 a 25 halve kilogr. aan pakketten. Wie met den toestand der wegen 's winters daar bekend is, zal dit baantje zeker niet aanlokkelijk vinden. En om nu verder zijn overige levensdagen, met zijn afgetobt lichaam, zijn brood in ruste te kunnen eten, geniet hij een pensioen vanf 200 on geveer. Een sneeuwval, van Alta komende, in een klein mijndistrict van Utah gelegen, heeft Vrijdag- avond de gebouwen der nieuwe ffEmma Mine- Company" verwoest en 11 personen gedood. De sneeuw ligt 60 voet diep. Alle lijken, op een na, waren eergister gevonden. Eene dergelijke ramp had plaats in een goudmijndistrict van Wyoming, waar een tiental personen sedert 14 dagen vermist worden. Yermoedelijk verloren ook zij hun leven in de sneeuw. Yan verschillende zijden zijn pogin- gen aangewend om hen op te sporen, doch te vergeefs. In Zwitserland houden zich niet minder dan 60,000 mannen, vrouwen en kinderen met het weven van zijde bezig, en wel het meest in hun eigen woningen. Zurich alleen bezat, volgens de jongste opgave, 33,000 weefgetouwen, waarvan sommigen echter in andere kantons gedreven wor den. In het kanton Basel waren 6,300 weefge touwen uitsluitend voor zijden linten. De totale waarde der Zwitsersche zijdeindustrie wordt geschat op 85 millioen francs per jaar. Uit Gronsveld schrijft men dat een kolossale beer schrik en ontsteltenis in die streek verspreidt. Aan een troep Zigeuners ontsnapt, wist hij zich in een bosch te verbergen en tot dusver aan de vervolging van eenige jagers te onttrekken. De Zigeuners, die inmiddels over de grens zijn gezet, hebben getracht, van het voortvluchtige bruintje kleingeld te maken, maar niemand wilde zijn huid koopeu vdordat de beer geschoten was. In de deftige Londensche wijk Kentishtown ontsnapten deze week uit Sanger's circus twee olifanten. Groote ontsteltenis der bevolking. Ge lukkig stapte het eene beest al spoedig op het luik van een kolenkelder, dat onder zijn gewicht bezweek, zoodat de olifant naar omlaag tuimelde Zijn maat, die hem volgde, viel op hem. Londen zal eerstdaags een nieuw opeubaar paleis voor amusementen rijker worden. Het zal in grootschheid het Kristallen paleis te Sydenham evenaren. In Battersea Park wordt het opgericht door de Albert Exhibition Palace Company, die zich voornamelijk ten doel stelt het organiseeren van kunst- en nijverheidstentoonstellingen, be nevens van een permanente schilderijen-expositie die dan een der rijkste en schoonste van de wereld zou worden. Op het pogramma staat ook de muziek, waartoe, met groote zorg voor de acoustiek, een concertzaal wordt gebouwd, van zulke afmetingen dat er de grootste orgels van de wereld teutoongesteld kunnen worden. Yoor den bouw gebruikt men het bouwmateriaal van de jongste tentoonstelling te Dublin en van het oude justitiegebouw te Westminster. De Russische regeering heeft aan al de spoorwegstations en politiebureelen te St.-Peters- burg groote biljetten doen aanplakken, waarbij 5000 roebels uitgeloofd worden aan hem, die, door voldoende inlichtingen te geven, medewerkt om Sergius Petrow Degaleff, den moordenaar van Soudeikine, in hechtenis te doen nemen, en 10,000 roebels voor hem, die, na de politie zijn schuil- plaats aangewezen te hebben, tot zijn arrestatie medewerkt. De Vrijheidsbanier, van Grand-Rapids, Mi chigan, geeft een beschrijving van een ontzaglijk grooten appelboom, welke staat op het land van Delos Hotchkiss, te Cheshire, waar een boom- gaard is, die geplant werd door de eerste neder- zetters aldaar en gerekend wordt 186 jaren oud te zijn. Mr. Hotchkiss, die thans in zijn 82e levensjaar is, heeft dien boom reeds 50 jaren be- zeten en toen hij een knaap was, had hij menigmaal zijn grootmoeder hooren zeggen, dat zij als meisje onder zijn wijd uitgestrekte takken had gespeeld. De boom is vier voet in middellijn tot daar, waar de takken uit vijf hoofdvertakkiugen voortspruiten. Deze hoofdtakken zijn elk bijna twee voet in mid dellijn. Zijn hoogte is zestig voet en wanneer van de uiterste takken appels loodrecht naar beneden valleu, dan liggen die op den grond zes roeden van elkander. De heer Hotchkiss heeft wel 125 bushels goede appels van dezen boom geplukt en zegt, dat, naar zijn berekening, de boom van 10,000 tot 12,000 bushels appels in het geheel heeft opgeleverd. Bij de lijkschouwing van een met een mes- steek vermoorden man te Parijs, werd op zijn borst een tatouage ontdekt, voorstellende een op- gerolde slang, die den kop in de richting van het hart opsteekt. Om deze teekening stond te lezen ,/Het verledene heeft mij bedrogen, het tegenwoor- dige kwelt mij, de toekomst jaagt mij schrik aan." Eigenaardig is het, dat de messteek juist toege- bracht is in het opschrift,/het tegenwoordige kwelt mij." De huid met de tatouage is naar een museum gezonden. Bij de vijfde trekking van twaalf millioen frank (1880) der stad Gent, is het lot 18489 uitgekomen met een premie van vijftig duizeud francs. Dat is dus reeds drie jaren geleden, en nog heeft de bezitter van dat lot zich niet aan- gemeld om de som te ontvangen. Reeds nu ver- liest de eigenaar drie jaren intrest van zijn kapitaal,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2