t Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. rijke polderjongens aan het werk zien. Ons is nader gcblekcn, dat de aanvankelijke raming der bedijkingskosten van f 150,000 foutiefgeweest is. Een tweede, meer nauwkeurige raming, kwam tot een som van f 179,000, zoodat deze doorde aannemingssom slechts met f 2000 (in plaatsvan f 31,000) werd overtroffen. TER NEUZEN11 Maart 1884. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt van Hansweert naar Axel verplaatst de commies- verificateur J. van der Linde, in wiens plaats benoemd is de commies—verificateur L. W. Konings van Axel. Zaamslag', 10 Maart. De gemeenteraad albier heeft in zijne vergadering van jl. Yrijdag tot onderwijzeressen in de bandwerken benoemd: aan de dorpsscbool mejutfrouw Anna Pieternella Geel- boedt, aan de school in den Groote Huissenspolder mejuffrouw Catharina Bastiaantje van der Beek en aan die te Otbene mejuffrouw Jobanna Pieter nella Wisse. RECHTSZAKEN. Arrondissemeats-rechtbank te Middelburg. De rechlbank heeft in bare zittingen van 8 en 11 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. L., werkman te Stoppeldijk, is wegens moed- willige misbandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. P. A. v. E., boefsmid te Boschkapelle, is wegens het niet verscbijnen als getuige veroord. tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. J. E. E., scboenmaker te Hulst, is wegens overtreding der drankwet en beleediging van een bedienend beambte veroord. tot f 3 en f 8 boete of 2 en 3 dagen gevangenisstraf. P. F. I., klompenmaker, wonende te Kapellebrug (Clinge), is wegens beleediging van een bedienend beambte veroord. tot f 8 boete of 3 dagen ge vangenisstraf. B. v. A., arbeider te Koewacbt, is wegens overtreding der drankwet en beleediging van een bedienend beambte veroord. tot boeten van f 5 en f 8 of 2 en 3 dagen gevangenisstraf. J. B. S., werkman te St. Jansteen, is wegens overtreding van 's rijks belasting veroord. tot boeten van 25 en 50 of 14 dagen en een maand gevangenisstraf. A. d. B., landbouwerszoon, wonende te St. Jansteen, is wegens laster veroord. tot een boete van 25 of 7 dagen gevangenisstraf. H. v. d. C., sjouwer te Sas van Gent, is wegens overtreding der drankwet veroord. tot 21 dagen gevangenisstraf en opzending naar een werkinricb- ting voor 3 maanden. TER NEIZEX, 11 Maart 1884. Aangezien bij grooten overvloed van aardappelen deze vrucht dikwijls aan het vee tot voeder ge- geven wordt, verdienen de volgende opmerkingen ongetwijfeld de aandacbt der landbouwers. De ervaring beeft geleerd, dat rauwe aardappelen de melkafscheiding vermeerderen, maar daarentegen de melk zelve waterig maken; gekookte aardappelen integendeel hebben eene tegenovergestelde uitwer- king; deze veroorzaken minder melk, maar maken haar vetter en daardoor beter geschikt-tot boter- karnen. Ook zal de melk bij rauw aardappel- voeder een ongenamen bijsmaak verkrijgen. Men heeft opgemerkt, dat 2 koeien, die 8 KG. hooi, 30 KG. haverstroo en van raapkoeken en licbt graan ieder 4 KG. ontvingen en daarenboven 80 KG. rauwe aardappels, wekelijks 274 KG. melk met 6 KG. boter gaven; terwijl bij 'tzelfde voeder, maar met gekookte aardappelen, de melk 241 KG. en de boter 9 KG. opleverde. Bij melkkoeien moeten 25 tot 30 KG. aard appelen dagelijks als maximum gelden. wees, was zoo zorgvuldig aangelegd, dat men het niet kon zien, als men er geen bizondere opmerkzaambeid op richtte. De ingang van bet hoi, die op bet rotsplat uitkwam, was aan alle kanten door dicht struikgewas bedekt, welks wor- telen in den rotswand een sombere, maar vol- doende voeding vonden, en bet vooruitspringen van de bovenste klip maakte het onmogelijk, de opening van den rand der rots af te ontdekken. Aan den kant der opening, waar de trappen waren, was het bout teruggebogen of weggeslagen, zoo dat er een natuurlijke gang werd gevormd. De trappen waren eveneens met struiken bedekt en de top zoo dicht begroeid en door de toppen der ahornboomen in zulke duistere scbaduwen gehuld, dat een oningewijd wandelaar bet pad nauwelijks kon ontdekken. Er was een zonderlinge tegenstelling in de sebitterende en kalme kleurschakeering der voor- werpen en de aandoeningen, die in bet minnende paar huisvesten. De maan scbitterde aan den onbewolkten hemel. De vloed, die kalm door zijn vlakke leiding slroomde, spiegelde getrouw alle verlichte voor- werpen af en zijn beldere oppervlakte was slechts in beweging op die plaatsen, waar de golven, den voet van de rots bespoelend, door een voor- uitstekende punt belemmerd werden en ruischend, doch te vergeefs streden. Een buitengewoon ernstige gebeurtenis beeft dezer dagen plaats gebad te Prezza, een klein dorp in den omtrek van Aquila. Een twist tusscben inwoners van bet dorp en een aantal arbeiders, die aan een nieuwe spoorbaan werkten, sloeg over tot gewelddaden en de over head zag zicb genoodzaakt, een compagnie karabi- niers te doen komen om de orde te herstellen. Verscheiden werklieden werden door de soldaten gearresteerd en de karabiniers, door de makkers der arrestanten aangevallen, waren genoodzaakt, op bun aanranders te schieten. Acbt personen bleven dood en veertien werden gekwetst. Is er nog een bewijs noodig voor de aan- geboren slimbeid der Ieren, dan moge bet volgende stukje daartoe dienen. Een Ier bad voor een bepaalde som op zich genomen een put te graven. Na ongeveer 25 voet gedolven te bebben, vindt hij, op een morgen bij het werk komende, den aarden wand ingestort en den geheelen put vol puin. Hij keek voorzichtig om, en niemand in den omtrek ziende, liing bij hoed en stok in het oog vallend aan een stuk steen op, liep zelf bet boscb in en verborg zicb daar. Spoedig ont- dekten de buren het ongeval en Pat's hoed en rok aan den wand gewaar wordende, togen zij dadelijk aan bet werk om den vermoedelijk levend begravene te voorschijn te brengen. Na een paar uren ducbtig gewerkt te bebben, zooals het braven kerels betaamt, die hun kameraad pro- beeren te redden, had men den bodem van den put bereikt. Geen Pat! Maar daar boorde men hem boven aan den put scbreeuwen. Hij was uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen en dankte zijn buren vriendelijk voor bet werk dat zij hem wel hadden willen uitsparen. Het aantal terecbtstellingen in Engeland neemt gestadig af. In 1882 hadden er slechts 12 plaats een scherpe tegenstelling met den tijd van Hendrik VII, gedurende wiens regeering, van 15091547, volgens Stow, niet minder dan 72,000 menschen opgebangen werden. Van 18201830 bedroeg het aantal terechtstellingen gemiddeld 80 per jaar; in de tien daarop vol gende jaren daalde bet tot 20 en sedert wordt het voortdurend minder. In April zal te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenscben te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf- De scbeepskok Netten, thans aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden gedeta- cbeerd, zal, voor de vierde maal in zijn leven, den Noordpooltocht met de Willem Barents meemaken. Tot hoofd der school te Poortvliet is benoemd de heer L. van Rooijen, van Naaldwijk. In de afgeloopen week bebben de Tboolsche schippers 750 balen mosselzaad uit Tessel laten komende mossel-industrie neemt in Tholen verbazend toe. In het dorp Focbtelo is in 100 jaren geen brand ge weest. Te Apelscba heeft een minnaar zijn meisje, met wie bij vcomedie" gehouden bad, met een aarden deksel drie gaten in het hoofd geslagen. Een nieuwgebouwd heerenhuis met annexe fabriek en tuin te Venlo, dat voor 3 jaren f 52,000 gekost heeft, bracbt nu in publieke veiling slechts /"9000 op. Aan den student, die wegens de Baarnscbe kostschool- geschiedenis werd veroordeeld, heeft Z. M. 5 van 8 dagen celstraf kwijtgescholden. Te Lissabon viel de koepel in van de kerk van bet hospitaal, die verbouwd werd4 werklieden werden gedood en een aantal gewond. Voor een klein stukje van Fortuny, dat 12 jaar geleden 400 pd. st. op- bracbt, is thans 6000 pd. st. geboden, maar de Engelsehe eigenaar wil nog meer bebben. Te Faugier in Virginia beeft een man, in een vlaag van krankzinnigheid, zijn vrouw en drie kinderen vermoord, zijn Irak in brand gestoken en daarna zich zelf gedood. Beide keken elkander zwijgend aan, en zooals een vluchtig toescbouwer had kunnen meenen, kalm; maar een scherper oog zou in deze kalmte een teeken gezien bebben van dien inwendigen strijd met kommer; die meer als een hartstochte- lijke uitbarsting bet bewogen hart verscbeurt en verteert. ,/Vaarwelsprak Elisabeth met sidderende stem, ,/binnen een uur zien wij elkander weer." Zij wees nog eens naar het rotspad. Een oogen- blik drukte hij haar aan zijn hart, een oogen- blik lag haar wang tegen de zijne. Hij rukte zicb los, sprang op de rots en was uit haar blikken verdwenen. Toen zij zicb gereed maakte, om in den rots- gang terug te keeren, bemerkte zij eerst, dat haar lamp uit was en zij beefde bij de gedachte in de duisternis door de eenzame gewelven te gaan. Zij ging in den gang, maar trad verschrikt terug. Zij verwonderde zicb over haar besluite- loosEeid. ,/Waarlijk," sprak zij, ,/ik beb te haastig over volharding gesproken. Dit afscbeid heb ik ver- dragen en nu sidder ik voor een donker gewelf, dat mij eindelijk toch tot de vrijheid voertl" (Wordt vervolgd.) Ter gelegenbeid van een gemeenteraadsver- kiezing te Oudepekela, werd aldaar een straoibiljet verspreid tot aanbeveling van een candidaat en tot afkeuring van een andere. Op dit straoibiljet stond nocb de naam van den drukker, nocli die van den schrijver. Daarom stonden voor de recht- bank te V inschoten terecbt A. M., boekverkooper te Oudepekela, en J. W., smidsknecht te Win- schoten, de eerste ter zake van het drukken en de tweede van het verspreiden van genoemd straoi biljet. De eisch van bet O. M. is voor den eerste een celstraf van 3 dagen, en voor den tweede een celstraf van 1 dag. Uitspraak Vrijdag 14 dezer. Men zal zicb herinneren, da,t ongeveer een half jaar geleden bij een zeiltocbtje op bet kanaal te Vlissingen een vreeselijk ongeluk plaats had, waarbij een meisje, denzelftien morgen bruid ge- worden, het leven verloor. De stuurman der boot, de bruidegom, die na het ongeval steeds ongesteld was, is na een smartelijk lijden overleden. 'tis veel aardiger beleefd te zijn als iets ons niet bevalt, dan in drift op te stuiven. Als een voorbeeld daarvan deelt bet Iibl. bet volgende lankmoedige briefje mede, dat eene dame aan hare naaste buurvrouw schreef,/Mevrouw! Uwe tal- rijke kinderen, die nog al ondeugend scbijnen te zijn, verdienen ongetwijfeld, dat gij bun zeer dik wijls een pak slaag geeftmaar aangezien ik zwak van zenuwen ben schrijf ik u dezen om u te ver- zoekenof gij niet iets doen kunt om bet geluid van uw mattenklopper en de weerklank van uwe daarmee bebandelde kleinen wat te dempen. Op den Dam, bet derde huis van de Visch- steeg, te Amsterdam, is jl. Zaterdag een goedkoope restauratie geopend, in navolging van de bekende Parijscbe bouillons van Duval. De ondernemer, de beer Girard, stelt zich voor, zoowel aan ben, die bet laten balen, als voor de- genen, die het in zijne inrichting willen gebruiken, b. v. een kop bouillon met brood voor 15 cts., een portie vleesch met groenten voor 30 cts. en gebraden scbapen- of ossenvleesch met groenten voor 40 cts. te leveren. Wie een dejeuner of diner a la carte verkiest, zal voor 2 portien vleesch, 2 portien groenten, dessert en een glas bier 75 cts. bebben te betalen. De teenhandelaar J. den Besten, te Nieuw- poort, beeft in zijne woning een vertrek tot waterbassin iugericht, waardoor stoompijpen loopen van eene buiten bet gebouw staande stoommachine. In het tot den vereiscbten graad verwarmde water worden de teenbossen geplaatst, waardoor deze spoedig uitloopen en tot scbillen geschikt zijn. Ofschoon de gewone schiltijd eerst over eene maand aanvangt, is men door bovengenoemde in richting te Nieuwpoort nu reeds drie weken daar- mede bezig. Uit 't Bildt (Fr.) zullen binnen weinige dagen weer 38 personen, beboorende alien tot den be- hoeftigen stand, naar Amerika vertrekken. De reiskosten zullen hunne vrienden of aanverwanten voor hen betalenook in de provincie Groningen werden vele aanstalten gemaakt om naar Amerika te vertrekken. Sommige lieden met kleine be- zittingen verkoopen deze thans beneden de waarde om klinkende munt te ontvangen. In enkele ge- meenten is het getal reisvaardigen tot over de 100 geklommen. J. Roele, te Oosterhout, die zicb in den avond van 26 Febr. 11. op de rails had te slapen gelegd, is toen door de stoomtram overredeu, ten- gevolge waarvan hem een been moest worden afgezet. Thans is ook het andere been afgezet geworden. Ofschoon naar omstandigheden tamelijkwel, vreest men toch voor zijn leven. De nieuwgebouwde cellulaire gevangenis te Groningen, die eerstdaags in gebruik genomen zal worden, is een paar dagen voor het publiek te be- zichtigen geweest. Een lid der redactie van de N. Gron. Ct. heeft haar mede bezochtaan zijne beschrijving is het volgende ontleend: c/Wie de gevangenis bezochten, zijn ongetwijfeld overtuigd ge worden dat ons strafstelsel inderdaad zoo humaan mogelijk is, maar dat met dat al een paar jaar cellulair toch eene zware, strenge straf blijft. De gevangenen krijgen juist alles, wat zij noodzakelijk beboeven om te leven, en zelfs nog een weinig meer; zij worden gevoed, gekleed, ver- warmd, zij kunnen een of ander werk verricbten, zij ontvangen onderwijs en kunnen naar hunne belijdenis hunne godsdienstplicbten waarnemen. Maar al dat scliijnbaar overbodige, dat ten slotte eene noodzakelijkheid is voor ons, moeten zij der- ven, terwijl al het noodige bun wordt afgepast en toegemeten. Zij zien elkander niet zelfs in de kerk, die zoo is ingericht, dat de gevangenen, ieder in een bokje gezeten, alleen den predikantof den priester voor hen kunnen zien, maar geen hunner lotgeuooten. Zij hooren niets in hunne cellen den geheelen dag dan den stap der ambtenaren, die dreunt en weerklinkt op de gangen. Zij genieten als dat genieten kan beeten de frissche lucht, maar in eene door booge muren omringde ruimte, ieder afzonderlijk, en de bodem van die z/wandelplaats," met kiezel bestrooid, is slechts weinige vierkante voeten groot. De rijen cellen van de gewone gevangenen, alle precies aan elkander gelijk, doet denken aan een bijenkorf, maar men behoeft ze slechts binnen te treden, om elk denkbeeld aan de in vrijheid rond- vliegende bij te laten varen. De eel is nog vrij wat nauwer dan de vermaarde zijkamertjes, die men bier te Groningen in speculatief gebouwde boven- woningen dikwijls naast de grootere ,/voorkamer" aantreft en die ongeveer nergens voor deugen. Maar in deze cellen, waar misdadigers hun verdiende straf ondergaan, beeft men ook geen overbodig meubilair en de ruimte is precies ruim genoeg voor een ijzeren veldbed, dat opgeslagen en met een liaak aan den muur kan bevestigd worden, een voorwerp, ook al aan den muur bevestigd, met een poot en eene vierkante plank daarop, dat men eene ,/tafel" kan noemen, eene kruk, eene. soort van houten pianostoeltje en verder een paar huishoude- lijke voorwerpen, waschkom, nap enz. van blik of hout, met een maudje, dat denkelijk bij het werk moet dienst doen. De gevangenis wordt door stoom verwarmd van kachels kan natuurlijk geen sprake zijn. Voor ventilatie is uitstekend zorg gedragen er is zooveel licht als noodig is en den gevangene is, omdat niet alle glazen mat zijn, ten minste de troost niet ontnomen, die men soms kan putten uit de blauwe lucht boven ons of 'tgrillige spel der wolken. De vloer is met eene asphaltla.ag bedekt het ,/plafond" in de eel als in de geheele gevan genis van steen en ijzerde deur is als die van eene brandkast, stevig met ijzer beslagen en voor- zien van een klein kijkgat, waardoor de beambte kan zien wat in de eel omgaat, maar waardoor de gevangene niet zien kan, omdat het kijkgat van buiten door een scbuifje ook weer als op 't slot van eene brandkast wordt gesloten. Een ijzeren luik in de deur is gesloten door een massief slot. Dat de muren zoo kaal mogelijk zijn en niet eens gewit spreekt bijna van zelf. Voor 't overige kan de gevangene, indien hem iets overkomt, bij eene plotselinge ongesteldbeid, door middel van eene electriscbe schel om bulp roepen, die in dat geval dadelijk wordt verleend. De onwillige gevangene heeft bet ergerbij gaat beneden naar de strafcel, die zich onderscheidt door volkomen naaktheidt. De strafcel bevat niets dan eene barde, houten brits. De keuken is zeer goed ingericht voor een gebouw waarin men natuurlijk geene fijne schotels, op- discbt en geen VG'our, Brebant of Zomerdijk Bussink als kok zou kunnen gebruiken. Toch schijnt de kokerij niet bizonder gemakkelijk; er wordt gekookt met stoom, en volgens deskundigen moet men aan dat werk gewoon zijn. De kook- potten zijn natuurlijk naar verhouding van de geheele inrichting, reusachtig, even als de alge- meene koffiepot. Voor de zieken wordt afzonder lijk gekookt. De machine, die den stoom voor de verwarming en de keuken produceert is de moeite der bezichtiging waard. Er wordt voor reinheid eene echt-Hollandsche zorg gedragen; de badtoestellen zijn goed ingericht. Maar niettegenstaande al deze goede zorgen, in 't belang van welbegrepen humaniteit geboden, is de gevangenis eene gevangenis en een strenge gevangenis. Als men, loopeude, pratende, lachende de lange corridors doorloopt, en een kijkje neemt hier en daar in 't gevoel van veiligheid en voor zoover een mensch daarvan zelcer zijn kan in 't gevoel van de zekerheid, dat men nooit tot de bewoners van dit indrukwekkende gesticht zal be- hooren, krijgt men ten slotte nog eene aandoening, alsof de geheele gevangenis ons op 't hoofd zal neerkomen, zwaar, neerdrukkend, verpletterend. En evenals zij, die in eene mijnput zijn afgedaald, begroet men bij het verlaten met een verlicht gemoed de zon, het groen, de wereld, de vrijheid. Als dat de totaal-indruk is van een kort be- zoek, hoe moet het dan zijn met hen, die hier maanden lang afgzonderd in dezen ,/bijenkorf" zijn opgesloten, straks, als het asphalt der cellen misschien zal worden gedrenkt met tranen, tranen van spijt, van wrevel, van smart en het is te hopen ook tranen van berouw. Onlangs koclit een schaapherder bij Tub- bergen van een boer te Geeteloo een herdershond, doch daar het dier niet aan zijne verwachting voldeed, en hij derhalve meende bedrogen te zijn, peinsde hij op wraak. Toen nu voor een paar dagen drie meisjes hem op den weg tegemoet kwamen en hij in de eene de doch ter van zijn vijand meende te herkennen, sleepte hij het 12jarig kind naar het bosch, kleedde het uit en stak het toen zoo onbarmhartig met dennenaalden, dat een paar menschen op haar liulpgeschreeuw kwamen toeloopen en haar be- vrijdden. Het meisje, dat erg gewond is, bevindt zich onder geneeskundige behandeling en is niet buiten gevaar. De zaak is in handen derjustitie. Onder de volgende omstandigheden is een juwelier te Amsterdam weder de dupe van een slimine bedriegster geworden. Eenige dagen geleden ontving hij een brief van een dame te Delft, waarin zij hem verzocht, haar eenige voorwerpen, bestaande in ringeu enz., op zicht toe te zenden. Daar hij, wat de handteekening van de sehrijfster betreft, zich herinnerde, vroeger reeds aan haar te hebben verkocht, voldeed hij aan het verlangen en zond verscheiden voorwerpen tot een aanzienlijke waarde, naar de sehrijfster, die haar adres in een hotel te Delft had opgegeven. Hij ontving dan ook een schrijven, dat de voorwerpen in goeden staat waren ontvangen. De dame scheen echter niet tot een keuze te kunnen komen, en toen dit wat al te lang duurde kreeg de juwelier argwaan. Hij ging naar Delft, kwam in het hotel, en zie, het vogeltje was ge- vlogen. Zij had al wat waarde had medegenomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2