Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1964. Woensdag 12 Maart 1884. 24e laargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind Tcrschljnt Dlnsdaj. en Vrljdngavond blj den ultgever J. K. G, D H O K T te Ter Neuzen. P*olitieli Overziciit. De berichten uit Engeland over Soedan en Egypte wisselen met den dag. Thans schijnt het ook Abessynie in den arm te willen nemen, om zijn altijd nog niet bekende plannen ten opzichte van beide genoemde landen ten uitvoer te brengen. Te Aden verschijnende bladen melden, dat op het eiland Massoua Abessyniers voor den veldtocht tegen Soedan worden aangeworven en dat zich daartoe dagelijks meer liefhebbers aanmelden, daar de gees- telijkheid de inboorlingen er op alle wijzen toe aanmoedigt. Met Engeland vereenigd zal men dan den gemeenschappelijken vijand van het Christen dom den Mahdi natuurlijk bestoken. De Times, het blad, dat zoo meesterlijk de bakens weet te verzetten, als het getij verloopt, pleit reeds voor een bezetting van Khartoem door Engelsche troepen en een bericht uit Kairo meldt, dat een Engelsch bataljon bevel heeft gekregen zich gereed te houden om naar Opper-Egypte te vertrekken. Intusschen komen de allerlaatste tijdingen op na- drukkelijke wijs de bezorgdheid rechtvaardigen van hen, die in den nieuwen tocht naar Soedan weinig goeds zien. Want zoowel uit de verklaringen, door de Engelsche Regeering in Hooger- en La- gerhuis afgelegd, als uit de berichten, die uit het Oosten komen, blijkt, dat de geheele Muzelmansche wereld van twee kanten door Engeland's optreden in rep en roer is gezet. Eukele berichten verzekeren, dat reeds heden slag geleverd zal worden en dat partijgangers van Osman Digna hem verlaten. Dit laatste is even onwaarschijnlijk als dat het vreemd is, zooals Engelsche berichten onnoozel weg melden, dat Osman nog altijd verbitterd is op de Engel- schen, ook nog na en in weerwil van de tuchti- ging in den laatsten bloedigen veldslag. Over die bloedige slachting van onschuldige Arabieren, die voor hun goed recht strijden, wordt veel gesproken. Niemand benijdt Engeland de verkregeu krijgseer. Die eer is ook zeer denkbeeldig, een hersenschim gelijk. Maar het schijnt, dat de menschheid ge- doemd is, naar hersenschimmen te jagen en daar- door het geluk niet bemerkt, dat onder haar be- reik ligt. In Duitschland bouwt men ook voortdurend aan een dergelijk kaartenhuis. Daar zoekt men het behoud van den wereldvrede, in verbonden tusschen vorsten en vorsten, voorbereid door hunne eerste staatslieden en gesteund door staande legers, die den bruischenden volksstroom in de bedding moeten houden, welke de oude maatschappij voort durend met algemeenen ondergang dreigt. Bis- mark, Kalnoky en de Giers hebben eer van hun bouwstuk, want de verbroedering, die te Berlijn nu weder tusschen het Russische en Duitsche leger plaats heeft gehad en bij welke gelegenheid groot- vorst Michael, namens den Czaar, den Duitschen Keizer een met diamanten bezetten bevelhebbers- FEUILLETQN. 2i) Het kasteel Rolhstein. »Hugo gij raaskalt of wij zijn treurig ver- anderd, gij of ik. Ja, ik meende door iemand bemind te worden die waardig was, liefde in te boezemen en te ontvangen, iemand die met manne- lijke volharding kon wachten en wiens hart vrij van bedenkingen was. Ik heb mij vergist, ik hield u voor een ander." //Ik heb dit niet verdiend, Elisabeth. Uw eigen hart moge u getuigenis geven, dat, wanneer ik u door gevaren, door lijden kan winnen, ik het gaarne zou doen. Maar het noodlot schijnt ge- zworen te hebben, om mijn hoop te vernietigen, om mij het loon te ontrukken en daar ik u nu aan mijn zijde zie en nog eenmaal uw stem hoor, wil ik niet van u seheiden." z/Vergeef mij, als ik onvriendelijk heb gesproken. Ik twijfel niet aan uw belangelooze en edelmoedige liefdemaar hoe zoudt gij u of mij een dienst willen bewijzen, als gij in dezen kerker bleeft? Gij moet snel vluchten, sneller, als het mogelijk ware, als ik u vergezelde. Haast u, Hugo Reeds flikkert de vlam van de lamp en mocht zij uitgaan, voordat ik terug kan keeren, dan zou het erg voor mij zijn. Gij moet gaan De lamp verspreidde reeds zulk een twijfelachtig en flikkerend licht, dat de duisternis in hetgewelf staf heeft overhandigd, bij gelegenheid dat het 50 jaar geleden was, dat hij het kruis van St. George ontving, is als de plechtige inwijding daar- van te beschouwen. In Frankrijk is men ijverig in de weer om medeplichtigen op te sporen aan de jongste dyna- miet aanslagen te Londen. Verscheidene Engelsche speurmannen zijn te Parijs aangekomen, omdat van daar de bevelen werdeu gezonden om de aan slagen uit te voeren. Naar een gerucht luidt, zou men een brief in handen hebben, afkomstig uit Amerika, waarin, van een nieuw komplot sprake is, waarvan de uitvoering te Londen op St. Patrick's dag, een Ierschen heiligendag, beraamd is. Het is opmerkelijk dat de omwentelingsmannen overal, zoowel in Frankrijk, Engeland, Zwitserland en Spanje, als in de verbondsstaten Rusland, Duitsch land, Oostenrijk en Italie zich tegelijkertijd weder beginnen te roeren, terwijl er teekenen zijn dat hunne beweging met den dag veld wint. Zou deze andere uiterste richting der maatschappij ook hare verbonden hebben gesloten? Vele berichten over hare werkzaamheid zijn in omloop. In een volgend overzicht komen wij daarop terug. Uit officieele bron verneemt de Brusselsche corr. van het Dagblad, dat HH. MM. de Koning en de Koningin der Nederlanden tusschen 1 en 10 Mei te Brussel worden verwacht. Men spreekt van een groot bal, dat de burgemeester der hoofdstad ter eere van HH. MM. zal geven, indien zij de uitnoodiging daartoe mochten aannemen. In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen verklaarde de bur gemeester dat hij op uitnoodiging der Hooge regeering op zijn aanzoek tot ontslag was terug- gekomen, en het plan had om den tijd zijner benoeming van zes jaren geheel te doen afloopen. Besloten werd om het badhuis en toebehooren in den toestand, waarin het thans is, voor den tijd van een jaar te verhuren, ten einde in dien tusschentijd te trachten gereed te komen, met het bouwplan voor een nieuw badhuis met de noodige inrichtingen naar de eischen des tijds. Men schrijft uit Middelburg: Wij ver- nemen dat het getal personen, die eene telefonische geleiding wenschen, ongeveer tot 100 is gestegen zoodat de verwezelijking van het onlangs opge- vatte plan vrijwel als zeker kan aangemerkt worden. De commissie van voorbereiding houdt zich reeds onledig met het ontwerpen van statuten voor de te stichten vereeniging. In eenige bladen is een bericht opgenomen, als zouden te Breda twee personen in voorloopig arrest zijn genomen, verdacht in betrekking te nog dichter werd. Een onbekende zou bij een blik in het matte licht dat scheen te vergrooten, ver- baasd hebben gekeken. Daar stond Elisabeth naast haar lijdende geliefde, als een hooger wezen af- gedaald, om den afgematten sterveling te onder- steunen. Haar trekken waren kalm en door den treurigen, zoeten glimlach, die haar eigen was, verhelderd. Haar lang donker haar, dat in golvende lokken op haar schouders hing, scheen zich in de duisternis te verliezen, alsof zij werkelijk een bewoonster van een andere wereld ware, die na het volbrengen van haar liefdadig werk in de lucht zou verdwijnen en weer naar haar tooverland terug zou keeren. Ook in Hugo's oog zag men die innige en vurige vereering, waarmee een lijder zulk een wezen beschouwt. Toen hij niettegen- staande haar woorden nog aarzelde, zag hij haar met een blik van diepe, weemoedige liefde aan. Deze blik bleef niet onbeantwoordhet was een verbintenis der zielen in een uur van lijden, maar van een uur, dat degenen, die het doorleefd hebben, niet tegen een wereld van ongestoorde vreugde zouden willen ruilen. Zij zette hem nog eenmaal tot de vlucht aan en hij herhaalde het verzoek, hem niet alleen te laten gaan. Zij antwoordde zacht, maar vast be sloten, en hij gevoelde, hoewel hij het zich zelf niet wilde bekennen, dat zij gelijk had. vGij hebt mij in gelukkiger dagen," voegde Elisabeth er bij, ,verweten dat ik het gevoel, dat staan tot den diefstal in het postkantoor aldaar. Een hunner zou tot het personeel der brieven- bestellers behooren. Dit bericht is onjuist. De twee hewuste personen, zoo wordt ons bericht, zijn wel ondervraagd, doch bevinden zich beiden in vrijheid, terwijl de brievenbesteller zelfs in zijne betrekking werkzaam is gebleven. Er is dus nog geen licht in de zaak gekomen. De heer J. A. Fortuyn, bekend als woord- voerder der Amsterdamsche sociaal—democraten lijdt tengevolge van overspanning aan hevige zenuwtoevallen. Volgens een ander bericht lijdt hij aan ver- volgingswaanzin en is jl. Maandag naar het krank- zinnigengesticht vervoerd. Een der nog in leven zijnde slachtoffers van de Leidsche giftmengster vrouw Van der Linden, de soldaat die ongeveer zeventien maanden in het militair hospitaal aldaar heeft doorgebracht, is thans daaruit ontslagen, echter niet om weer als tamboer bij de grenadiers te gaan dienen, want hij is wegens verlamming daartoe totaal ongeschikt ver- klaard. Hij schijnt niet geheel genezen te kunnen worden. Slechts gebrekkig kon hij zich over de straat bewegen op zijn tocht naar het station. Aan de gemeente-universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het theoretisch tandmeesters- examen afgelegd door de dames H. en R. van Gelder. Dit is het eerste examen, dat aldaar door een Hollandsche dame in dat vak wordt afoelesrd. De slechte jaren schijnen thans voor de Rotterdamsche broodbakkerij tot het verleden te behooren. Uit het jaarverslag over 1883 blijkt, dat er een dividend zal worden uitgekeerd van 5 pCt. De exploitatie wijst een bruto wiustcijfer aan van f 35,064,85de arbeidsloonen bedroegen f 18,277,70, de onkosten f 8603,60J, renten 1101,21, afschrijvingeu 4041,24, samen 32,023,75 J, blijft netto 2041,09^. Sedert 1850 is de bevolking onzer grootste steden gestegen: van Arnhem met 129 pCt. Rotterdam met 80. Den Haag met 77. Haarlem met 63 en Amsterdam met 56 pCt., zoodat de grootste stad in ons land de kleinste is geweest in toeneming van het getal inwoners. De somnambule M. E. S. en de magnetiseur A. H. zijn door de rechtbank te Amsterdam schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde onbevoegde uitoefening der geneeskunst, door het verleenen van geneeskundigen raad als bedrijf. De rechtbank overwoog o. a., dat de somnambule, zelfs als zij in haar slaap ontoerekenbaar is, te beschouwen is als strafbaar, omdat zij, wetende dat er onder de bezoekers ook personen zijn, die geneeskundigen raad komen vragen, zich door den magnetiseur in slaap heeft laten brengen. De rechtbank heeft onder aanneming van ver- ik voor u koesterde te veel achterhield. Gij had ongelijk Hugo. Maar nu wil ik u zeggen in een oogenblik waarin woorden den vrijen loop kunnen bebben, dat nooit een vrouw een man inniger beminde, dan ik u. Bij deze liefde, bij uwe liefde, bij al onze hoop bezweer ik u, te ontvluchten. Het zou waanzin zijn, om langer te blijven Aarzelt gij nog steeds? Ik heb u bezworen bij alles wat mij het dierbaarst is en u ook moet zijn. Wilt gij mij verloochenen De gloed, die bij de bekentenis van haar liefde haar wangen had gekleurd, was nog niet verdwe- nen, toen zij zweeg, en in haar toon en gedrag lag zoo veel teederheid, dat hij er geen weerstand aan kon bieden. Hugo gaf toe. n/Beloof mij alleen," antwoordde hij, „dat gij mijn hoop niet langer wilt verijdelen, ook u gered en bevrijd te zien en dat wij dan vereenigd zullen worden door den band, dien geen noodlot kan verscheuren. Beloof mij dit en ik verlaat u. Gij weet niet, hoe zwaar mij dit valt." //Zou ik dat niet weten antwoordde Elisabeth. z/Gelooft gij, dat ik ook niet kan gevoelen dat gij alleen de smart van deze scheiding onder- vindt Maar spoed uIk beloof u terstond na te komen. Laat mij eerst in mijn kamer terug- keeren, om mij van kleeren te voorzienik volg u en zal binnen een uur met mijn kamenier in het bosch komen. Aan het steenen kruis ontmoe- ten wij elkander. Dat beloof ik u. Maar ben ik zachtende omstandigheden, de somnambule ver- oordeeld tot eene geldboete van f 50 (subsidiair 7 dagen eelstraf), den magnetiseur tot eene celstraf van 15 dagen en eene geldboete van f 50, subsidiair 3 dagen celstraf. Ruim drie jaar geleden vond een arme vrouw te Enkhuizen op een schemeravond een jong kind in doeken en luiers gewikkeld in de sneeuw liggen. Ze had deernis met den kleine en nam hem mede naar huis. Toch gevoelde zij zich met de zorg voor het hulpelooze en verwaarloosde wicht wel wat bezwaard. Zij vertelde van hare vondst en hoe zij daarmede zat, aan de vrouw van C. B., die het kind voor hare rekening nam zij hadden al verscheidene eigen kinderen groot gebracht, zij meenden, dat het hiermee ook wel zou gelukken." Er viel heel wat te genezen en te reinigen. Doch met onverdroten zorgen kwamen zij zoover, dat er aardigheid aan begon te komen; het werd een aardig aan vail ig knaapje, bij al de huisgenooten om het zeerst de beveling. Hoe dat alles kon samengaan, zonder dat de moeder van het kindje mede in het spel kwam, en zonder dat het geval zelfs tot opspraak aanleiding gaf, is vrij raadselachtig. Intusschen, een meisje dat voor eenige jaren buiten echt daar ter stede bij hare familie aan huis bevallen was en sedert weder buiten ge- diend had, kwam als getrouwde vrouw te Enk huizen wonen en eischte dat kind, zoo ze zegt haar kind, op. De pleegouders verlangen het te behouden en geven het niet over, maar na verloop van eenige dagen is het kind weggestolenklinkt het. Inderdaad komt men tot de ontdekking, dat de vrouw die het heeft opgeeischt, het in haar bezit heeft. De pleegvader gaat om raad naar een rechtsgeleerde, en terwijl de nieuwe be- zitster afwezig is, vertoont zich de pleegmoeder aan het knaapje, en het gaat weer met haar mee. Naar men zegt, is de justitie thans met de zaak gemoeid. De President der Transvaalsche deputatie werd jl. Vrijdag namiddag te 5 uren door den Koning in bizonder gehoor ontvangen. De heer Kruger werd bij Z. M. ingeleid door den Minister van Buitenlandsche zaken, die den President per rijtuig van het Hotel des Indes afhaalde en naar het paleis begeleidde. Na de audientie vertrok de heer Kruger te 5£ uur per Holl. spoor weder naar Amsterdam. Men is op het oogenblik druk bezig aan het leggen van den ringdijk om de nieuwe inpol- dering bewesten Woensdrecht, binnen welken de uitwateringsluis des polders zal gebouwd worden. Reizigers, die den spoordam tusschen Noord-Bra- bant en Zuid-Beveland passeeren, kunnen de tal- er niet binnen een uur, dan is mij een ongeluk overkomen. Maar nu durf ik niet langer te wachten." Zij opende een kleine deur, tegenover degene, waardoor zij was binnengekomen. De frissche lucht- stroom, die in het gewelf drong, had bijna de lamp uitgebluscht. z/Volg mij," sprak Elisabeth. //Gij zult terstond vrij zijn 1" Hugo zuchtte, toen hij, half onbewust, haar woorden herhaalde. Maar zij liep vooruit en ver- oorloorloofde geen verder onderhoud. De gang, waarin zij traden, geleek op dien, welken Elisabeth te voren was doorgewandeld maar was nog wilder. Toen zij verder gingen, werd de lucht, die zij inademden, zuiverder en het ruischen der golven werd duidelijkeT. De hel- dere stralen der maan verlichtten weldra het uit- einde van den gang en verkondigden, dat zij nabij de rotsopening warendie den eenigen buiten uitgang vormde van de vertrekken, die zij juist hadden verlaten. z/Nu, Hugo, zijt gij vrij," sprak Elisabeth, toen zij op het rotspleet trad, waaronder de rivier stroomde. z/Nu seheiden wij. Ja, wij moeten seheiden voor korten tijd. Deze trappen," voegde zij er bij, z/voeren u aan den rand van den rots. Wees voor- zichtig bij de wending; ik heb gehoord, dat het pad moeilijk is." Het in de rots gehouwen pad, waarop zij TER VEtZEVMHE <<(1111VI O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1