Gemengde beriehten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische beriehten. Uit tal van plaatsen kwamen zeer aanzienlijke bijdragon in, en ofschoon van verscheideu gemeen- ten de opgaven nog mogen worden te gemoet gezien, kan het zeer verblijdend feit worden geconstateerd, dat de collecte volkomen is geslaagd voorloopig kan worden medegedeeld, dat tot 29 Februari was ontvangen een bedrag van p. m. f 32,700. Naar wij vernemen, zal de zaak der Utrecht- scbe studenten den 24 Maart in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam worden bebandeld. Het Openb. Ministerie zal worden waargenomen door Mr. W. R. op ten Noort, adv.-generaal. De advocaten Van JBolhuis, Van Eeden en Scheidius, die de beklaagden voor de recbtbank te Utrecht verdedigden, zullen ook aldaar voor hen optreden. Donderdagnacht is inbraak gepleegd in de brandkast van het postkantoor te Breda. Gestolen werd voor een groot bedrag aangeteekende brieven en geld. Het geldkistje is leeg in de haven ge- vonden met de enveloppes van eenige aangeteekende brieven er in. Ook een pakket met aangeteekende brievendat Donderdagmiddag van Amsterdam naar Breda verzonden is, wordt vermist. Men vermoedt, dat het ontvreemd is. De daders van den diefstal der zes en dertig aangeteekende brieven zijn nog niet opgespoord. Het is nu ook gebleken, f 800 aan specie is dat een bedrag van gestolen. Een persoon, ver- dacht den diefstal gepleegd te hebben, is weder vrijgelaten. Men beweert, dat eene firma te Breda f 15,000 er bij inschiet, terwijl wat echter nog niet met zekerheid is te zeggen het totaal bedrag der gestolen munt— en bankbiljetten onge- veer f 50,000 volgens andere beriehten nog veel meer zou beloopen. TER NEUZEN4 Maart 1884. Op de vierde pagina van dit blad deelen wij onzen lezers de met 1 dezer ingevoerde dienst- regeling van den spoorweg Ter NeuzenGent mede; men zie daarvoor de rubriek: middelen van vervoer. A1 spelende viel gisteren te Sluiskil het tienjarig dochtertje van J. van Kerkvoort in het kanaalhoewel zij reeds zinkende was, had de rijks—veldwachter J. W. van Loon aldaar de zelf- voldoening het kind te kunnen redden. 's Gravenhage, Tweede Kamer 4 van Maart. In de zitting der heden is met 44 tegen 26 stemmen aangenomen, het wetsontwerp machtigende tot zilverontmunting van 25 millioen, met een amendement van den heer Gildemeester voorschrij- vende, dat alvorens het advies van den Raad van State moet worden ingewonnen. Ook is aangenomen met 51 tegen 23 stemmen het wetsontwerp tot vermeerdering van het kapitaal der muntbiljetten met 5 millioen, doch met uit- sluiting van muntbiljetten van vijf gulden. De discussie over het wetsontwerp tot verdeeling van markgronden is aangevangen. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Mlddelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 1 en 4 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. K., arbeider te Zaamslag, is wegens beleedi- ging van een bedienend beambte veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. A. v. R. en A. V., beiden te Koewacht, zijn wegens eenvoudige diefstal veroord. ieder tot 6 dagen celstraf. D. M., arbeider, E. V., klompenmaker, beiden te Koewacht, zijn wegens diefstal van oogst veroord. de eerste tot 6 dagen celstraf, de tweede tot 15 dagen celstraf. L. de B., koopman te Koewacht, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 15 dagen celstraf. M. 't G., te Axel, is wegens overtreding der drankwet veroord. tot 8 dagen gevang. J. P., koopman te Clinge (Zeeland), is wegens overtreding der drankwet veroord. tot 8 dagen celstraf. KANTONGEREUIIT TE TER NEUZEN. Zitting van 29 Februari 1884. Veroordeeld: J. K., J. G. V., A. H., alien te Ter Neuzen, en J. C. d. S. en II. H., zonder te gaan voor hem, die zijn leven heeft gewaagd o kernel misschien reeds verloren heeft om mijnentwil? Neen, nu het laatste bloed gewaagd God bescherme mij I" Zij nam de sleutels en een lamp en toen zij een gedeelte van het tapijt wegnamvertoonde zich een smalle deur, die door den druk van haar vingers open ging. Elisabeth liep snel een hooge en steile trap af, die voerde naar een nauwe vierkante ruimte, waarin het licht niet kon doordringen. Een muur had een deur en Elisabeth onderzocht de sleutels, toen zij zag, dat de gang open was. De deur was vermold en uit de hengsels gezonken en tegen den muur ge- zet, zoodat Elisabeth gemakkelijk door de opening kon. Zij trad in een hoog, ruim gewelf. Een reus- achtig in het midden staande pilaar droeg de gewelfde zoldering. Yroeger scheen de plaats tot vriendelijker doeleinden gediend te hebhen, daar aan deu eenen kant groote vaten lagen, die eens met wijn gevuld, nu gebroken waren. Er was geen spoor te ontdekken, dat aan kon wijzen, dat een menschelijke voet sedert jaren deze eenzame plaats had betreden. (Wordt vervolgd.) bekendc woonplaats, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchten; ieder in eene boete van f 5,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. P. M. d. R., te Ter Neuzen, ter zake van het laten loopen van vee in eens anders in den oogst staanden grond; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. D. d. P., te Ter Neuzen, ter zake van het on- bewoond laten liggen van zijn schip op het kanaal van Ter Neuzen, in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. H. v. d. C., te Sas van Gent, ter zake van het zich bevinden in staat van dronkenschap op een spoorwegstationin eene gevang. van 1 dag. J. B,, te Philippine, ter zake van het rijden met een niet gemuilkorfden hondin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. S. E., M. d. G., te Philippine, E. V., J. Z., S. M., C. V., J. S., J. d. G., H. M., J. M., S. J. J. d. B. en A. L., alien te Hoek, ter zake van het visschen in een' Zeeuwschen stroom zonder consent; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten. Vrijgesproken: P. IJ., te Zaamslag (Othene), van bet loopen door eens anders bezaaiden gronden J. B., te Axel, van het zich ophouden met waarzeggen. De kosten ten laste van den staat. De gezamenlijke oesterkweekers te Bergen op Zoom hebben zich bij adres tot den Minister van Waterstaat gewend tot het verkrijgen eener ver- beterde telegrafische gemeenschap met Engeland. Op 58jarigen leeftijd is te Leiden overleden den heer J. M. E. Dercksen, als notaris, raadslid en letterkundige zeer geacht. Aan het plakbord te Wissekerke staat een verkooping aangekondigd tegen den 30 Febr. 1884! Te Gorinchem heb ben de slagers het rundervleeseh 10 cent per kilo afgeslagen. Twee jongens van 13 jaar te Ylake hebben, terwijl zij aan het schapen wachten waren, een otter gevangen en gedood. Kort voor de aankomst der Transvaalsche deputatie te Rotterdam, las men op de deur van een der han- delskantoren in de Wijnstraat aldaar het volgende //Petroons abcent, de jongen even naar de Trans vaal" Door den Rijks veldwachter Vonk, te Oud- Beierland, is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon uit Westmaas, wegens diefstal van haar uit de staarten der paarden van zijn meester. Te Dalen in Drenthe, verkocht dezer dagen een boer een varken. Bij voorbaat ontving hij niets, doch hij zal vijf gulden beuren voor iedere big, die het varken eerstdaags ter wereld brengen zal. Een veehandelaar, die nog al eens van //de ver- gunning" gebruik maakt, verloor dezer dagen te Zaltbommel eene portefeuille metongeveer f 5000 aan bankpapier. Gelukkig voor hem viel ze in handen der politie. De vinder ontving f 25. Op den eersten Carnavalsdag te Keulen is een soldaat, die in botsing kwam met een troep ge- maskerden, door een opgewonden deelnemer dood- geschoten. De jongste dochter van wijlen Gari baldi, C'lelia, is dezer dagen te Turijn in den edit vereenigd met professor Grazialdi. Koning Hum bert heeft der bruid een fraaien juweelen armband geschonken. Een vreeselijke botsing heeft op den spoorweg bij Forfar (Schotland) plaats gehad. Drie treinen reden tegen elkaar in. Een aantal wagons werd letterlijk vernield. Omtrent het getal der dooden en gewonden is nog niets bekend. Zekere Antoinette Hubers, bijgenaamd ,/gek Antje" te Gennep, die aan vlagen van verstands- verbijstering leed, en wel 50 jaren door het armbestuur werd ondersteund, stierf de vorige week. Men vond toen in doozen en zakjes en op verschillende plaatsen zilveren en koperen meestai oude muuten, voor eene waarde van ruim f 1000. De strooper M. v. Zwol, te Terwispel, be kend door zijne advertentie van dankbetuiging in een nieuwsblad aan den jachtopziener D. Stobbe gericht is deswege door den officier van justitie te Heerenveen geverbaliseerd en tegen hem 45 dagen celstraf en f 25 boete geeischt. Zaterdagvoormiddag had de landbouwerszoon J. L. te Nisse, terwijl hij op het dorp 's Heer Abtskerke een wagen met hout vervoerde, het ongeluk tusschen de paarden te valleu en het zwaar geladen voertuig over zijn lichaam te krijgen, met het noodlcttig gevolg, dat hem de rechtervoet verbrijzeld en de linkerarm gebroken werden, terwijl er ook nog bedenkelijke inweudige kneu- zing schijnt veroorzaakt te zijn. De eerste ge- neeskundige hulp werd verleend door de heeren Kooman uit Goes en Geill van Nisse. Gisteren- morgen is de ongelukkige aan de bekomen wonden bezweken. In de vorige week zijn bij het afgraven van het Bolwerk aan de Oostzijde der haven te Goes eenige doodkisten gevonden, die meerendeels vergaan waren, maar nog de geraamten van volwassenen en kinderen van beiderlei geslacht bevatten. Hoe deze daar gekomen zijn wordt vrij zeker opgelost door eene aanteekening in de stadsnotulen van 1603, vemeldende een besluit van Burg, en Schep., dat de lijken van hen, die aan de pest of laze- rie-ziekte gestorven waren, in een houten huis, dat daar ter opueming van zulke zieken was in- gericht, ook daar ter plaatse moesten begraven worden. Daar de ziekte gelukkig geene groote uit- breiding kreeg, zullen in dat huis wel niet velen overleden zijn en zullen dus niet vole overblijfselen van gestorvenen voor ruim twee eeuwen daar ge vonden worden. Een Parijzenaar ging met een vriend de weddenschap aan, dat hij honderd echte Napoleons voor een franc per stuk zou te koop bieden en er in een uur tijd geen drie verkoopen zou. Iu- derdaad. Toen hij, vermomd met zijn marsje op den Boulevard verscheen en zijn Napoleons voor een franc te koop bood, was er slechts een oud vrouwtje, dat haar franc waagde. Ill Nederland ware de geheele mars in eenige minuten uitverkocbt. Bij ons gelooft men alles. Getuige weder het aantal dupen van de aanbieding, in verscheidene dagbladen voorkomende//Een ieder die geld ter leen wil hebben of zich in moeilijke omstandigheden bevindt, vervoege zich in persoon op den Singel no. 11 te Amsterdam. Natuurlijk werd vooruitbetaling der onkosten gevraagd en men gaf die. De politie heeft den oplichter in hechtenis genomenmaar voor dien tijd hadden velen zich reeds door hem laten bedriegen. Zaterdag jl. in den vroegen morgen brandde ie Alblasserdam in de buurtschup Koolwijk de hofstede van Jan van Asperen af. De woning was slechts een paar jaar oud; toen was ook de wohing van denzelfden eigenaar afgebrand. Het vee en een gedeelte van den inboedel is gered. De woning was verzekerd. De brandweer heeft geene diensten gepresteerd; daar alles te spoedig afgeloopen was, om nog hulp te verleenen. De vereeniging Bombast te Oosterhout, een gezelschap van gegoede jongelieden, heeft ter gelegenheid van het carnaval volksvermakelijk- heden uitgeschreven, bestaande in mastklimmen, sprietloopen, bokkinghappen en zakloopen. Yoor de deelnemers, alien uit den behoeftigen stand, waren als prijzen uitgeloofd varkens, een melk- gevende geit, aardappelen, rijst en brood. Na verkregen toestemming van den burgemeester heeft men tot dat doel vooraf aan de huizen I der ingezetenen gecollecteerd. Uitvoerders zoo- Wel als mededingers waren natuurlijk alien ge- maskerd. Het is aan de gemeente—politie te Tilburg gelukt, den man op te sporen, die een vrouw, welke hij van 's Hertogenbosch naar hier zou helpen verhuizen, van al haar huisraad en kleederen beroofde. Hij was nog in het bezit van een ge deelte der goederen, aau de vrouw behoorende. Iemand die in vuur raakte. Een Evangelist, die ergens in een boerenschuur het evangelie zou verkondigen, begon aldus: z/Geliefde toehoordersLaat ons opnemen de steenen des gebeds, om daarmede in te gooien de glazen die ons afscheiden van de goddelijke barm- hartigheid. Daarna zal ik den moker des god- delijken woords opnemen en er zoolang mede op uwe verstokte zielen beuken, tot er de vonken van waarachtige bekeering uitvliegen. Dat men na een koperen bruiloft niet altijd voor de betoonde belangstelling behoeft te bedan- ken, blijkt uit de volgende advertentie, welke voorkomt in de De venter Courant van 29 Febr. Wegens verbazend geringe belangstelling in hun koperen bruiloftsfeest op 26 Febr. jl., en de des wege ondervonden zeer verklaarbare teleurtelling, zijn de ondergeteekenden niet in de gelegenheid hunnen dank te betuigen. Een ontslagen tuinmansknecht, Chave ge- naamd, heeft zes revolverschoten gelost op de abdis van een klooster //van het Heilige Hart" te Ser- viane bij Marseille, en op een non. De eerste bleef op de plaats dood, de laatste werd zwaar gekwetst. De moordenaar, door gewapende boeren en gen darmes omsingeld, loste nog eenige schoten, werd zelf in de borst en achter het oor gekwetst, keerde zijn wapen tegen zichzelven en viel dood neder. Naar men zegt, is sedert ook de gekwetste non aan hare wonden bezweken. Twee Brusselsche heeren, die zich voor eenige dagen naar Parijs begaven, reisden in een com- partiment met een net gekleed heer, met wien wejdra een levendig gesprek gevoerd werd. Daaruit blfek, dat hij wijnhandelaar was, en na in het bizorider den oogst van zeker jaar te hebben ge- prezen, opende hij zijne handkoffer, haalde daaruit bene flesch wijn en een wijnglas te voorschijn en bdjod zijnen reisgenooten een proefje van zijn wijn aan. Aan de Fransche grenzen werden de beide Brusselsche heeren niet dan met groote moeite uit een vasten slaap gewekt. De wijnhandelaar had hun blijkbaar een slaapmiddel toegediend en was aan een der tusschenstations met hunne koffertjes. horloges, kettingen en portemonnaies uitgestapt. Men verzekert, dat de belasting op azijn in Frankrijk, die in 1878 is aangenomen, door de slordigheid der administratie vergeten is geworden en nooit is ingevoerd, zoodat de heer Tirard, de Minister van Financien, eigenlijk aansprakelijk is voor 18 millioen frs. De Shach van Perzie heeft zijn Minister van Financien veroordeeld tot het ontvangen van 400 stokslagen op den voetzool, omdat Z. Exc. bij het opmaken van de begrooting ongeveer 400,000 fr. minder geraamd had, dan de opbrengst der be- lastingen. In tegenwoordigheid van Z. M. is te Teheran het vonnis, tot den laatsten stokslag toe, voltrokken. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Donderdag 28 Februari 1884. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig met kennisgeving de heeren Harte en Van der Hooft; zonder kennisgeving de heerFerckeu. Door den secretaris worden de notulen der vorige vergadering gelezen en door den Raad goedgekeurd. De voorzitter stelt ter behandeling aandeorde: 1. Het kohier der belasting op de honden; dit wordt vastgesteld tot een bedrag van f 243. Tevens bleek daaruit, dat zijn aangeslagen 92 huis- honden, 11 jachthonden en 74 band- en werkhonden. 2. Het benoemen van 2 onderwijzers aan school A. De voordrachten waren samengesteld als volgt eerste J. C. Yroegop, te Yerseke, N. J. Imandt, te Ilulst en A. J. Imandt, te St. Jansteen; tweede N. J. Imandt, J. C. Vroegop en A. J. Imandt. Hieruit werden benoemd J. C. Vroegop en N. J. Imandt. 3. Het overplaatsen der onderwijzers L. Schip- horst en N. T. M. van Bakergem van school A naar school B. De verplaatsing is door het Dage- lijksch bestuur gedaan in overleg met de school- commissie. De Raad keurt die verplaatsing goed. 4. Het verzoek van M. L. van Vessem, onder- wijzer aan school C, om ontslag uit die betrek- king. Dit ontslag wordt eervol verleend met ingang van 1 Mei. 5. De verantwoording van de uitgegeven gelden der Nieuwjaars-commissiedoor die commissie was ontvangen 607,62$ en uitgegeven 610,29^, zoodat een tekort was van 2,67, welk tekort door de leden, staande de vergadering, werd aan- gevuld. Wordt besloten de commissie dank te betuigen voor de gedane verantwoording en ver- richtingen. 6. De aanvulling der vacature van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het onder- wijs, ontstaan door het overlijden van Dr. C. Steketee. De commissie beveelt aan de heeren M. Schuijlenburg en Mr. E. A. E. van der Kemp. Daar het bij de samenstelling dier commissie de bedoeling van den Raad is geweest geen leden van het gemeentebestuur daarin te benoemen, ontstaat een breedvoerige gedachtenwisseling omtrent deze aanbeveling, die leidde tot het aannemen van eene wijziging van art. 1 der bestaande verordening en waarin nu werd opgeuomen, dat van de 5 leden slechts een lid van het gemeentebestuur zitting kan nernen in die commissienaar aanleiding daar- van werd besloten de aanbeveling naar de school- commissie terug te zenden met de vraag of er redenen bestaan tot wijziging der aanbeveling. 7. Het machtigen van Burgem. en Weth. tot het sluiten van eene acte tot het aankoopen van Rijksgrond, gelegen aan de Oostbinnensluis, groot 17 aren 70 centiaren voor de som van f 3580. De gevraagde machtiging wordt met algemeene stemmen verleend. 8. Het voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van Dr. 0. Steketee, in de genees- kundige dienst. Wordt besloten eene oproeping te doen in verschillende nieuwsbladen. Voor kennisgeving worden aangenomen de in- gekomen beriehten als: a. dat het hoofd voor school A met 1 April a. s. in functie zal treden; b. brief van Mevr. SteketeeDe Cock houdende bericht van het overlijden van haren echtgenoot te Heidelberg, deze brief was namens den Raad met een bericht van rouwbeklag door Burgem. en Weth. beantwoord; c. brief van den Commissaris des Konings houdende bericht, dat hij zijne onder- steuning niet kan verleenen aan het.adres van den gemeenteraad om van Rijkswege een los- en laadplaats te verkrijgen van de Axelsche brug en aansluitende aan de losplaats van den spoorweg; d. eenige brieven van de schoolcommissie, houdende voorstellen tot ver- andering in de verordeningen A en C voor het open- baar lager onderwijs; wordt besloten deze voorstellen in eene volgende zitting te behandelen; e. twee brieven van Ged. Staten houdende goedkeuring der verordeningen betreffende de regeling van het onderwijs en het heffen van schoolgelden. De Raad machtigt Burgem. en Weth. tot het verzekeren van gemeente-eigendommen en het onderhands verkoopen van afgekeurde voorwerpen als straatlantaarns enz. Wordt besloten tot het aanstellen van een ge- examineerde onderwijzeres aan school C, door dit besluit zal aan Mejuffr. Buijsse, te Sluiskil, wor den bericht, dat de Raad bedankt voor hare aanbieding voor onderwijzeres aan school C in de nuttige handwerken. Op een ingekomen verzoek van Mejuffr. J. Bastiaanse alhier, om aangesteld te worden als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school B, wordt besloten dit verzoek te zenden aan de schoolcommissie om advies. Aan A. H. DonzePothoven alhier, werd ver- gunning verleend tot het plaatsen vaneenmonumentje op het graf zijner kinderen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Van 16 tot 29 Februari 1884. TER NEUZEN* Iluwelijks-voltrekkingen. 21 Febr. Josias Hame- link, oud 28 j., weduwn. en Christina Debora de Yisser, oud 31 j., wed. 28 Febr. Johan van der Jagt, oud 49 j., jm. en Cornelia Frederiksen, oud 49 j., wed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2