Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1962. Woensdag 5 Maart 1884. 24e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blad Tenschijiit Dinadng- en VrijdagaTond fo»J den iiitgcvcr 4. K. G. D 11 O IV T ie Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht. Een depSche van generaal Graham, uit Suakin afgezonden, meldt, dat de parlementair, tot den aanvoerder der opstandelingen gezonden, geen ant- woord heeft ontvangen. De Engelsche strijdmacht, bestaande uit 3000 man infanterie en 750 kava- leristen, met zes mitrailleuses en 8 kanonnen van klein kaliber, rukte daarop Zaterdag ochtend op en vond de opstandelingen verschanst te Teb met Krupp-kanonnen. De Engelschen vielen den vijand aan en namen na een gevecht de verschansingen in, waar zij zich meester maakten van de Krupp- kanonnen, drie andere stukken geschut en eene hoeveelheid ammunitie. Het gevecht duurde drie uren en de vijand bood een hardnekkigen en wanhopigen tegenstand. Zijne getalsterkte wordt op 10,000 man geschat. Zijne verliezen zijn zeer ernstig. Er werden 900 lijken in de verschansingen gevonden. Voorts brachten ook de operation der kavalerie hem verliezen toe. Het verlies der Engelschen is 28 dooden en 142 gekwetsten, terwijl twee man worden vermist. Graham voegt er bij, dat hij door tusschenkomst van gevangenen eene sommatie heeft gezonden aan den chef te Tokar, zijne onderwerping eischende, op de voorwaarden, vroeger gesteld. Van de Engelsche officieren zijn Baker-pacha, kolonel Burnaby en kolonel Barrow ernstig gekwetst en vijftien anderen in lichte mate. In Duitschland zal de Itijksdag bijeenkomen om kenuis te nemen van een aantal hervormingswetten, waarmede de Pruisische Landdag reeds voorging. Bismarck wordt echter eerst tegen het midden der maand te Berlijn verwacht, zoodat het bericht, dat de Rijkskanselier zich voorstelde reeds dadelijk een levendig aandeel in de werkzaamheden te gaan nemen, voorbarig blijkt geweest te zijn. Men zegt zelfs, dat hij om redenen van gezondheid in het geheel niet zal verschijnen. Zijn geneesheeren vreezen, dat hij zich te boos zal maken bij de be- spreking der zaken, van wege de aanvallen, waaraan hij bloot zal staan. In Griekenland heeft een afgevaardigde in de Kamer eene uitvoerige rede gehouden om de nood- zakelijkheid te betoogen van eene wijziging der grondwet. Hij wenschte de wederinvoering van een Senaat en stelde voor, een commissie te be- noemen om grondwetsherziening voor te bereiden en nog voor het eiude van het jaar een voorstel daartoe bij de Kamer in te dienen. De behoefte moet dus wel dringeud zijn. In Portugal is een voorstel tot grondwetsher ziening in beginsel door de beide takken derwet- gevende macht goedgekeurd. Thans zijn de in de grondwet te brengen wijzigingen zelf aan de orde. Een voorstel om de geheele grondwet te herzien, om haar in overeenstemming te kunnen brengen met de tegenwoordige staatsbegrippen, werd ver- FEUILLETON. i9) Het kasteel Rothstein pDokter, gij hebt al mijn geheimen geweten; waag het niet, er in door te dringen of mijn ge- dachten te radenVan uw stilzwijgendheid hangt mijn toekomst af; wee u, als gij mij aan den graaf verraadt! Het beste was, als gij dat wat gij heden avond hebt gezien, uit uw geheugen wischtet, anders zou het kunnen gebeuren, dat Alam-Assum zijn dolk nog eenmaal bloedig moest verven; want vergeet niet dat hij u doode- lijk haat en dat hij slechts een wenk van mijn hand noodig heeft, om mij bloedig te wreken!" /ySpaar uw woorden, gravin," antwoordde de arts kalm en koel; //ik ken de gewaarwordingen niet, waarmee de menschen zich kwelien. Ik heb geen liartstochtenik help alleen dan, wanneer mijn hulp verlangd wordt; mijn lip is stom, maar niet uit vrees, want bedreigingen kunnen niet op mij werken. Ik ben niet de slaaf, maar de meester van mijn wil." In de zaal van het slot aangekomen, scheidde de arts met een stomme en lichte buiging van de gravin. Toen Isabella de trap, die naar haar vertrekken liep, langzaam trede voor trede opliep, had zij tijd om haar woede te bedwingen, haar trotsch hart te stalen en de sporen van haar ont- roering weg te wisschen. worpen met algemeene stemmen, behalve die der beide voorstellers. In Frankrijk heeft men weder een ander middel noodig om de volkskwalen te verhelpen. Prins Napoleon ontving, met zijn zoon Victor aan zijn zijde, een 80tal leden der Bonapartistische partij, die op herziening der grondwet en op weder invoering van het plebisciet (volksstemming) aan- drongen. Het doel der betooging was om te doen zien, dat zijn zoon Victor niet als zijn tegencandidaat naar het Keizerschap mocht wor den aangemerkt. Hij wilde echter volstrekt zichzelf evenmin op den voorgrond stellen als zijn zoon; het eenige beginsel, dat hij wenschte te zien zegevieren, was dat het volk zelf den persoon mocht aanwijzen, dien het waardig keurde om aan het hoofd der regeering te staan, dan zou de gelukszon voor Frankrijk eerst kunnen opgaan. Onzaliger staatkunde van Napoleon III gedachtenisDe Bonapartist de Cassagnac spot in zijn blad met die vertooning van Jerome en laat zich met diepe minachting uit over den erfgenaam der Keizerlijke kroon. De Fransche regeering, die nog steeds te vergeefs op gunstige berichten uit Tongkin wacht, als men de kabel- berichten over suinentrekking en opstelling van troepen in de richting van Bac-Ninh uitzondert, is door de arbeidersbeweging te Parijs en door de werkstakingen in verschillende departementen voor nieuwe moeielijkheden geplaatst. De parle- mentaire commissie van enquete ondervraagt wel dagelijks nieuwe categorien van werklieden, die steeds dezelfde klachten laten hooren en die vooral de Duitsche coucurrentie verwenschen, doch de oplossing der crisis vordert daarmede volstrekt niets. Alleen vraagt men zich dagelijks af, hoe de Kamer de door haar wakker geroepen geesten weder bezweren zal, daar de noodlijdende arbeiders zich wel niet tevreden zullen stellen met de weten- schap, hoe ongelukkig' zij eigenlijk wel zijn, doch reeds zeer stellig op positieve hulp beginnen te rekenen. Naar bericht wordt, zullen HH. MM. de Koning en de Koningin, die voornemens zijn den 22 der volgende maand hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen, van daar een uitstapje maken naar Belgie. Van Brussel terug gekeerd, zullen HH. MM. een maand op het Loo vertoeven, waama Z. M. de Koning van 1 tot 15 Juni te Carlsbad en H. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina te Kissingen verblijf zullen houden. De voorstellen der staats-commissie voor de grondwetsherziening omvatten o. m. de volgende punten Het afleggen van eed of belofte, in de ge- Het middernachtuur naderde. Elisabeth was te bed gegaan in die bedwelming, die dikwijls op hevige smart volgt. Wie komt daar?" riep de gravin, van haar leger opstaande, toen haar kamenier Klara snel in de kamer trad. i/O, freule," antwoordde het meisje kuchend. //Nu, Klara, wat wilt gij?" *Ach, freuie, toen ik straks in den slottuin was, kwam zacht uit het park een meusch een mensch op mij toe »Nu, vertel toch, gij maakt mij verschrikt wie was die mensch?" n/Willem, de dienaar van den baron, dezelfde /r/Ach, freule, ik moet u zeggeu, dat hij nog met tien anderen in het bosch ligt, om zijn heer te bevrijden. Maar zonder u kan hij niets doen; hij wacht bevelen van u!" Bevrijden? Ik zelf ben immers een gevangene, ik zelf weet niet, waaar Hugo zich bevindt!" z/Ach, freule, mijnheer Von Helldorf hij is tfOm Godswil, spreek snelWat is er met hem gebeurd Is hij dood Ja, uw stem, uw blik zyFreule, werkelijk niet! Hij is niet dood; maar //Niet dood, maar en wat dan?" z/De afschuwelijke, vreeselijke gewelven zij hebben hem daar opgesloten." vallen, waar de grondwet dit voorschrijft, wordt aan ieders vrije keuze over gelaten, door schrapping van de woorden#ieder naar de wijze zijner gods- dienstige gezindheid." Het toekennen van subsidie aan kerkgenoot- schappen uit openbare kassen (boven het thans genotene en behalve in het geval van contractueele verplichting) wordt verboden. De vereischte Koninklijke goedkeuring op de provinciale verordeningen. Alle kosten van provin- ciaal bestuur zullen door de provincie zelve ge- dragen worden. Bij de bepaling van het kiesrecht voor de gemeenteraden wordt niet vereischt, dat de kiezers mannen zijn. De vereischten worden verder bij de wet geregeld. Aan den gewonen wetgever wordt overgelaten de wijze te bepalen, waarop de voorzitter van den gemeenteraad (burgemeester) wordt benoemd. Den wetgever wordt de bevoegdheid verleend, het door den Koning in staat van beleg verklaren van een deel des grondgebieds te regelen, met aanwijzing der gevallen, waarin dit geschieden kan het voortduren van dien staat moet voor elk bizonder geval wettelijk bekrachtigd worden. Bij die wet kan afwijking van eenige bepaald aan- gewezen grondwetsartikelen wordt veroorloofd. Verdragen met buitenlandsche mogendheden, waarin bepalingen voorkomen, die de goedkeuring der Staten—Generaal vereischen, rnoeten in hun geheel aan die goedkeuring onderworpen worden. Ook voor toevoeging van grondgebied krachtens verdragen is de goedkeuring noodig. De macht van cassatie, aan den Hoogen Baad verleend, wordt beperkt tot strafzakende regeling der bevoegdheid van dien raad in burgerlijke zaken aan de- wet overgelaten. De aanstelling der rechters voor hun leven wordt tot de kantonrechters uitgestrekt. Veranderingen in de grondwet, waarvan de wet de wenschelijkheid heeft verklaard, rnoeten na ont- binding der Kamers, aan de nieuwe Kamers in vereenigde zitting onderworpen worden zij worden geacht verworpen te zijn, zoo niet tenminste 65 leden (de grootste helft van het geheele getal leden der beide Kamers 39 van de Eerste 90 van de Tweede Kamer die veranderingen hebben goed gekeurd. Het artikel, betreffende het kiesrecht, waarvan vroeger reeds gewag werd gemaakt, luidt in zijn geheel aldus: z/De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingeze- tenen, Nederlanders, die niet bij rechterlijke uit- spraak de beschikking of het beheer hunner goederen hebben verloren, noch van eenige rechten zijn ontzet, en die, hetzij terzake van de bewouing van een huis of een gedeelte daarvan in de belasting *Den hemel zij dank! Als dat alles is dan is er nog een middel te vinden. Weet gij, in welke gewelven men hem heeft gebracht?" z/Een bediende van den graaf zeide mij en hij was er bij, toen men hem gevangen nam en ik heb hem rnoeten beloven, niet te zeggen zrGoed Klara, dat is niets, welk gewelfwelk gewelf, vraag ik u!" z/Freule, ik weet het niet, maar zooals de knecht zeide, is het onder den grooten olm in den tuin en zeer diep. Men bracht hem door een opening in de rots, die bij de rivier staat. O, freule, een vreeselijke plaats!" z/Naar de rivier?" herhaalde Elisabeth. ,/Hoe laat is het, Klara?" z/Het heeft elf uur geslagen, freule." »Goed, goedLicht het tapijt in de hoek daar op en kijk eens, of gij geen bos sleutels kunt vinden." Elisabeth ging naar het venster. De maan was opgegaan en scheen op den vloed. z/Ik heb u bemind, schoone maanmaar ik wilde, dat gij dezen nacht had geslapen. Misschien zie ik u niet weer. Gij zult de bloemen beschijnen, die op mijn graf zullen bloeien. Ach, misschien zal men in den dood bloemen zoeken voor degene, voor wie in het leven geen bloemenkraus bloeide. Ilebt gij de sleutels gevonden, Klara?" //Hier zijn zij, freule! Zij zijn zoo erg ver- roest." ten voile zijn aangeslagen, en het uit dien hoofde over het laatst verloopen dienstjaar verschuldigde geheel hebben voldaan, hetzij wonen op kamer9 niet afzonderlijk in zoodanige belasting aangeslagen, en waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongemeu- beld ten minste zooveel bedraagt als de som, waarop de minste belastbare huurwaarde daar ter plaatse is gesteld. Het bedrag van de minste ten voile belastbare huurwaarde wordt door de wet nergens lager dan f 36 of hooger dan f 300 bepaald. Wordt ter zake van de bewoning van huizen geen rijksbelasting geheven, dan wordt het kies recht afhankelijk gesteld van de huurwaarde der woning of het gedeelte daarvan, hetwelk men krachtens eenig persoonlijk of zakelijk recht in gebruik heeft. De minste jaarlijksche huurwaarde, die kiesrecht geeft, wordt door de wet nergens lager dan op f 52 of hooger dan op f 300 gesteld." De leden der Tweede Kamer worden gekozen voor 4 jarenzij treden alien te gelijk af en zijn terstond herkiesbaar. Indien het Rijk in kiesdis- tricten wordt verdeeld (wat dus facultief wordt gesteld), regelt de wet de indeeling naar de bevol- king. De jaarlijksche toelage van elk lid der Tweede Kamer wordt van 2000 op 1000 verminderd, maar met toekenning van reis— en verblijf kosten (thans enkel aan de leden der Eerste Kamer, zonder verdere vergoeding, toegekend.) Wat de Eerste Kamer betreft, is alleen deze wijziging aangebracht, dat haar het recht van on- derzoek (enquete) wordt toegekend. De behandeling van wetsvoordrachten in de Staten—Generaal kan aan bizondere commissarissen worden opgedragen en het voorloopig onderzoek in de afdeelingen wordt niet verplicht gesteld. De pokken-epidemie, waardoor Oua-Beierland zoo verschrikkelijk geteisterd werd, mag als geweken beschouwd worden. Wat er gedurende bijna een jaar geleden is, is niet te beschrijvenmeer dan 200 menschenlevens gingen verloren en 400 per- sonen, bijna '/io der bevolking, zullen hun leven lang de teekenen der ziekte dragenkrachtige gestellen zijn ondermijnd, de doorgestane angsten, de zielesmart daardoor geleden was ontzettend, en de geldelijke schade, voortvloeiende uit kwijning van handel en verkeer, is bij duizenden te berekenen. Moge er veel geleerd zijn door deze rampzalige ervaring Dagelijks neemt het getal toe van hen, die, naar Amerika vertrekkende, hunne goederen mede- nemen en vrouw en kinderen hier achterlaten. Al- weer een bewijs, dat onder de landverhuizers veel karakterloos volk wordt gevonden, op wiens bur- gerschap geen natie zich zal verheffen. Aan de oproeping van commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid om die instelling geldelijk te steunen en zoodoende haar voortbestaan mogelijk te maken, is in zeer ruime mate voldaan. z/Hoor, Klara, zoudt gij het wel wagen, door de gewelven te gaan?" z/Door de gewelven, freule? De heilige maagd behoede mij. In de gewelven gaan, waar niemand zich waagt, zelfs bij dag niet, behalve Alam—Assum en andere woeste gezellen, die even slecht zijn als hij. In den nacht nu alleen en z/Neen Klara," antwoordde Elisabeth, *niet al leen, maar met mij." z/Ei, nog erger, freuleWilt gij daarheen gaan Dat moogt gij niet doen, zeker, gij moogt het niet Het moet daar spoken, ik weet niet wat, en -— maar freule, gij moogt er niet in gaan!" z/Goed, Klara, wees maar gerust, ik zal er niet in gaan. Yerlaat mij nu, goed meisje, en hoort gij meer, meld bij mij aan." z/Zeker, freule." Elisabeth grendelde de deur van haar kamer, keek onrustig om en hief de zware sleutelbos op. Dus moet ik dan alleen mijn plan uitvoeren," sprak zij; de hemel sta mij bij." Haar hand sidderde en een lichte huivering voer een oogenblik door haar leden. z/Hoe komt het," dacht zij, //dat mijn vast- beradenheid mij wil verlaten op het oogenblik, waarin ik de meeste hulp noodig heb? O, hoe- veel vrouwen hebben zonder een zucht, zonder een traan de vreeselijke smart ondergaan, hebben pijn en den dood geleden voor hen, die zij be- minden, en zou ik vreezen in een duisteren kelder TER HIEIIZENSCHE <01111VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1