Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. eenig pluimvee. Men schat het getal onder^roeesstukken nu reeds op een paar lionderd, maar Amf het voornaamste een stellig bewijs, dat vrouw Van der Linden de schuldige is moet nog ontbreken. In elk geval meent men dan ook stellig te kunnen verzekeren, dat er in 1884 van de openbare behandeling niets zal kunnen komen. Voortaan kan voor de verschillende postpak- ketten gelijktijdig aan denzelfden geadresseerde door denzelfden afzender gezonden, met een adreskaart worden volstaan. Men zorge echter, achter bet woord „hierbij" bet aantal en de verschillende soorten der pakketten te omschrijven. Yan pak- ketten met aangegeven waarde of verrekenbare pakketten wordt de gezamenlijke waarde in een som op de adreskaart ingevuld, doch op de pakketten voor elk pakket afzonderlijk vermeld. Port en recbt worden ecbter voor elk pakket afzonderlijk berekend en door frankeerzegels op de adreskaart vermeld. TER NEUZEfl, 26 Februari 1884. Allen, die bovenstaande regelen als waarbeid aannemen, zullen den dag van gisteren in onze veste met ons als een lichtstraal op bet gebied van onderwijs hebben begroet. Op dien dag toch is de tweede openbare lagere school in de kom der gemeente in gebruik gesteld; de beboefte dnar.oan bad zich sedert jaren doen gevoelen, en het was dan ook niet uitweelde, dat de gemeente- raad in zijne zitting van 22 Pebr. 1882 tot het stichten daartoe besloot. Verschillende oorzaken, als verscbil omtrent het inrichten van de lokalen, het verkrijgen van ge- schikt terrein enz. werkten mede, dat de aanbe- steding eerst den 27 April 1883 plaats had. A a de toewijzing werden de werkzaamheden spoedig aangevangen, zoodat de eerste steenlegging door het hoofd dezer gemeente reeds den 24 Mei op plechtige wijze plaats had. Eenvoudig, doch daarom niet minder fraai en doelmatig, verrees het schoolgebouw met zijn zes lokalen, elk voor pi. m. 50 leerlingen, benevens de woning voor het hoofd der school. In overeenstemming met de school was ook de opening eenvoudig en hadden geene festiviteiten daarbij plaats. Des morgens te 10 uur begaven Bur- gemeester en Wethouders, eenige leden van den Raad benevens de gemeente-secretaris en de school- commissie zich naar de nieuwe school, alwaar zich de aannemers bevonden, alsmede eenige belangstellenden. Nadat de onderwijzers zich met hunne leerlingen in een lokaal vereenigd hadden, nam de Burgemeester, de heer J. A. van Boven, het woord en begon zijne rede ongeveer als volgt: Het oogenblik, waarnaar door zoo velen met groot verlangen werd uitgezien is thans gekomen, nu wij hier zijn vereenigd tot inwijding van dit schoolge bouw, voorwaar een blijde gebeurtenis, daar thans voor alle kinderen uit de gemeente gelegenheid bestaat om behoorlijk onderwijs te ontvangen, van welk voorrecht, wegens gemis van genoegzame schoolruimte, velen in den laatsten tijd waren verstoken. Hartelijk welkom dan heeren onderwijzers aan deze plaats, inzonderheid U hoofd der school, wiens optreden als zoodanig tevens het treden in dienst dezer gemeente is. Het spijt mij U dat welkom niet onder meer uiterlijke kenteekenen van vreugde te kunnen toeroepen, doch het is U bekend, welke omstandigheden daarvan oorzaak zijn. Ik spreek met zeer gemengde gevoelens, daar thans zeer wordt verlevendigd de weemoed, die mij en zeker zeer velen onzer vervult, ten gevolge van het heengaan, nog zoo kort, hedenjuistdrieweken geleden, in de voile kracht en den schoonen bloei- tijd van het leven, van hem, die zoo zeer werk- zaam was voor de belangen van het onderwijs en daaraan zijn laatste krachten heeft gewijd; namens den Raad breng ik bij deze gelegenheid welverdiende hulde aan zijne nagedaclitenis voor hetgeen dooT hem ten behoeve van het ondgi^js' met zooveel ijver en toewijding w§i&- yerricht. Ofschoon afw'eZig gedacht spreker de heeren districts- cn arrondissements-schoolopziener, zoo- mede den opzichter over den bouw der school. Hij richtte het woord tot de leden der plaatse- lijke commissie van toezicht op het onderwijs en de aannemers, om ten slotte weder het woord te richten tot de onderwijzers, inzonderheid tot het hoofd der school; wijzende op het groote volks- belang, dat bij de zaak is betrokkenbracht hij in herinnering dat, wil het onderwijs bloeiend en vruchtbaar zijn, daartoe allereerst plichtsbe- trachting en toewijding wordt gevorderdde Itaad vertrouwt, dat het daaraan niet ontbreken zal. Het gemeentebestuur heeft U, hoofd- en verdere onderwijzers der school een kostbaren akker toe- vertrouwd, zoo eindigde des Burgemeesters rede. Bewerkt dien met noeste vlijt en besteedt daaraan uwe krachten, opdat goede en deugdelijke vruchten mogc'i worden voortgebracht. Benaarstigt U om het openen dezer school te doen zijn een schoon keerpunt in de geschiedenis van het onderwijs aan deze plaats en om van die geschiedenis de beste bladzijden te schrijven. Dat de onmisbare zegen daartoe tot Heil van Ter Neuzen leiden mag. Met deze heilbede op de lippen, maar meer nog in het hart, verklaar ik de school te zijn ingewijd. Het hoofd der school, de heer P. van Dixhoorn, beantwoordde deze toespraak van den Burgemeester, met een kort maar krachtig woord. Ook hij hoopte, dat de opening van deze school moge bijdragen tot den bloei van het onderwijs in deze plaats en ten zegen zal strekken van Ter Neuzeus jeugd; voor hem zal de spreuk: //Doe wel en zie niet om" tot richtsnoer zijn; doch de beste krachten, die de onderwijzers ten bate van het onderwijs besteden, helpen niets, zoo de medewerking van het gemeentebestuur, de plaatselijke commissie van toezicht op het onderwijs en niet het minst die van de ouders der kinderen wordt gemist; die onmisbare medewerking riep hij in en zoo hem die verleend werd, hoopte hij, dat de gemeente Ter Neuzen zich niet in hem, maar ook hij zich niet in Ter Neuzen zal bedrogen zien. De heer H. J. Krol Lz., predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft het beroepnaar Budel, classis Eindhoven, aangenomen. Op 16 September 1866 was de heer Krol alhier als predikant opgetreden. Het Italiaansche barkschip Si, dat sedert den storm in den nacht van 23 Januan 11. nabij Ellewoutsdijk aan den grond zat en bij verkooping aan de heeren C. E. Massee c. s. verkocht werd, is heden middag met hoog water in vlot water en door de sleepboot Ter Neuzen naar Ylissingen gebracht. De in de vorige week alhier gehouden collecte voor de Maatschappij van weldadigheid heeft opgebracht 45,30. Te Hoek bracht die collecte 17,72 op. Axel, 25 Pebruari. Gisteren namiddag deed de beroepen predikant bij de Hervormde gemeente alhier, de heer J. H. Geselschap Wz., zijne intrede, sprekende over Ephesen 1 2. De bevestigiug des voormiddags, door zijn vader den heer W. J. Geselschap, van Amsterdam, geschiedde naar aau- leiding van Genesis 12 2b. Bij beide gods- dienstoefeningen was de opkomst zeer talrijk en waren ook uit de omliggende gemeenten vele hoorders toegestroomd. Hontenisse, 25 Pebruari. In eene op den 22 dezer te Kloosterzande gehouden vergadering van portionarissen der meestoof Oranje te W alsoorden is besloten ook die van vroegere welvaart getuigende inrichting te verkoopen. Yan de vroeger in deze gemeente bestaan hebbende meekrapfabrieken zal daarna slechts eene overblijven, te weten: Tot welzijn van ons land, aan den Meerdijk. Het ware zeker te wenschen, dat dit gebouw tot eenige andere werk- en verdiensten gevende fabriek of trafiek kon hervormd worden, doch nietzonder reden vreest men, dat ook hier de eene steen niet op den anderen zal blijven. Hontenisse, 24 Pebruari. Gisteren avond besloot onze harmonie de reeks winter-concerten van dit seizoen. Liefhebbers van instrumentale muziek vonden hier de gelegenheid om zich te vergasten op het hooren van fraaie stukken. De uitvoering onder anderen van de ouverture Le Barbier de Seville en van Baudonck's fantaisie Polonaise werd algemeen geroemd, en niet minder die van La Methes exposition-valse en van de cavatine d'Anna Bolena, solo voor cornet k piston. De koddige voordrachten dokter Kervelsoep en Ik ben tot ongeluk geboren wekten menige lever- schudding. Een tooneelspel in 3 bedrijven door Leonard, getiteld: Bernard, de advocaat der armen of Vader en Zoon, door werkende leden onzer harmonie op waarlijk verdienstelijke wijze uitgevoerd, besloot op waardige wijze deze winter-amusementen, die hoe langer zoo meer in den smaak schijnen te vallen. i Westdorpe. Den 22 Pebruari jl. had onze gemeente eenen treurigen plicht te vervullen. Zij zou het stoffelijk overschot van onzen beminden burgervader, den Edel Achtb. heer Norbertus Kerckhaert, naar zijne laatste rustplaats veigezeilen. Yan in de vroegen morgcn weoTgulmden de akelige tonen der de>odsJd&k, wanluidend in de harten der ingezetenen. De vlaggen, die zoo dikwijls te zijner eere hadden gewapperd, waren halfstok opgebonden. Vele ingezetenenmet uiterlijke teekenen van rouw, waren op de been, om zich tot een geregel- den stoet te vereenigen. Die stoet was dan ook, onder de goede regeling van den heer E. Plas- schaert, om 9 ure in orde voor het sterfhuis bijeen. Vooraan stonden de Edel Achtb. heeren van den raad der gemeente Westdorpe, die gedurende de bijna 43 jaren van zijn burgemeesterschap zoo dikwijls door en met den heer Kerckhaert voor onze belangen waren vereenigd geweest. Daarna volgden de Edel Achtb. heeren van den gemeenteraad te Sas van Gent, waar de overledene bijna gedu rende 25 jaren hoofd der gemeente was. Verder zijne talrijke bloedverwanten, die door de eerbiedige zorgen voor zijn stoffelijk overschot, door het neer te leggen op een praalbed, door de prachtige lijkkist waarin het werd beslotengenoeg- zaam bewezen, hoezeer zij den overledene achtten en lief hadden. Op de familie volgden de onder wijzers en de schoolkinderen. Deze laatsten legden op zijne doodkist een lijkkrans en een twintigtal rouwbouquetten neder en toonden daardoor, wat de heer Norbertus Kerckhaert ook voor het onderwijs is geweest. Yervolgens kwamen de polder-, arm- en kerkbesturen, die door hunne deelneming blijken gaven, hoe de overledene ook voor die besturen een hulp en steun was. Hierna sloten zich de leden der zangvereeniging aan. Die vereeniging is voor drie jaren opgericht met het doel, om het 40jarig jubelfeest van onzen burgervader te helpen vieren en nu stond zij daar voor het eerst bijeen- geschaard, om een overleden lid, haren eerevoorzitter grafwaarts te geleiden. Ook zij legde eene lijkkrans op zijne doodkist neder, als een sprekend bewijs hunner droefheid over het gevoelige verlies als een hulde aan den ijver, waar van de ziel van den afgestorvene niet alleen voor het nuttige, maar ook voor het schoone blaakte. Op de zangvereeniging volgden de leden der vroegere eerewacht, in 1862 door hem opgericht onder de zinspreuk Eendracht maakt macht." Met recht was hij steeds op die schoone vereeniging trotsch. De stoet werd gesloten door eene menigte bedroefde ingezetenen in een woord, dezelfde schare, die nog geen drie jaren geleden met zooveel geestdrift jubelde en juichte z/hij leve lang" die zelfde schare begaf zich nu stemmig grafwaarts. Na den plechtigen, hoogsten lijkdienst ging de stoet in dezelfde orde naar het kerkhof. Daar voor de geopende groeve hield de heer C. van Waes, eerste wethouder, waarnemend burgemeester, de volgende lijkrede Aan den rand van dit geopend graf rust op mij de droeve taak, iu naam van den raad der gemeente, in naam van Westdorpe's ingezetenen een laatst z/vaarwel" aan onzen diepbetreurden burgemeester toe te sturen. Norbertus Kerckhaert werd den 9 September 1809 te Westdorpe geboren. Yan af zijne prille jeugd bemerkte men, dat hij geroepen zijn zou, eene meer dan gewone taak te vervullen. Bedeeld met rijke geestesgaven, wist hij die door onver- moeiden ijver, door vasten wil zoo te ontwikkelen, dat hij zich op jeugdigen leeftijd door zijn kennis en bekwaamheid onderscheidde. Weldra dan ook vertrouwden zijne gemeentenareu hem hunne dierbaarste belangen. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot dijkgraaf van den Canisvlietpolder, burgemeester, lid van den gemeenteraad te Westdorpe, tot ontvanger— griffier der polders AutrichenOud en Nieuw Papeschorre, tot lid en voorzitter van verschillende commissien. Het zoude mij te verre leiden, al het goede aan te stippen, dat hij in die verschillende betrek- kingen bewerkte en tot stand bracht. Ik wil alleen vermelden, dat hij de onverdeelde achting, genegenheid en liefde zijner gemeentenaren verwierf, dat buiten de gemeente zijne kennis en schitterende hoedanigheden hoog werden geroemd. Het was toen, dat iu moeilijke omstandigheden Z. M. onze geeer- biedigde Koning, hem de leiding der belangen van twee naburige gemeenten opdroeg, eene taak, die hij zoo goed wist te volbrengen, dat Z. M. bij deszelfs jongste rondreize, hem hierover zijne hooge tevredenheid betuigde en zijne verdiensten beloonde met de ridderorde der Eikenkroon. Het dankbaar hart zijner gemeentenaren gevoelde ook menigmaal behoefte, om van zijne gevoelens hlijk te geven. Wie herinnert zich niet die schoone feesten te zijner eere gevierd? Wrie kon er den geestdrift van schetsen? Wij hebben het gehoord; menig vreemdeling, die toen aan onze vreugde deelnam, verklaarde: Westdorpe heeft den echten stempel van feestvieren. En geen wonder, onze vreugde was ongekunsteld, eenvoudig, zij was kinderlijk: Norbertus Kerckhaert was niet onze burgemeester, hij was onze burgervader. Was onze vreugde toen zoo innig, onze liefde zoo oprecht, wie zal thans onze droefheid malen? Gij, ingetogene en bedroefde schare, gij getuigt met mijwij hebben een vriend, een weldoener, een vader verloren. Yelen onzer, die met hem in nauwe betrekking stonden, wij die het voorrecht hadden, door zijne vriendschap vereerd te zijn, wij weten welke edele gevoelens die groote ziel ver- vulden. Hij was trouw in vriendschap, voorkomend, toegevend, milddadig, hij was grootmoedig. q ja i hier maak ik mij voornamelijk ten tolk der gedrukten, der armen, der weduwen en weezen 0 dankduizendmaal dank, dierbare weldoener, voor de hulp verleend, den raad gegeven, de aal- moes geschonken, den traan gedroogd en dat alles in stilte, in nederigheid, zonder ijdel vertoon. 0 dank! God zij er u voor genadig. Yaarwelgij, die gedurende 43 jaren onze steun, onze leidsman waart, vaarwel, burgemeester Kerck haert, uw goed voorbeeld zal ons steunen. Onze beden volgen u! Dat God u voor het goede mild belooneIn den hemel hopen wij u weer te zien. Vaarwelburgervader Tot weerziens vriend Kerckhaert Hierna trad de heer C. J. Rademakers, genees- heer onzer gemeente, in naam der vroegere eere wacht bij het graf en sprak een woord als laatste ondervoorzitter der vereeniging de Eendracht te paard onder de zinspreuk//Eendracht maakt macht." De heer J. P. Kieboom, die ruim 40 jaren den overledene als secretaris ter zijde stond, trad een stap nader tot de groeve en een kort woord ont- welde hem vrij uit de diep geroerde borst. Hij wilde niet uitwijden in lofuitingen. De bijna 43jarige regeering van den ontslapene, zeide hij, gaven daarvan genoegzame bewijzen. Ook de teekenen van rouw door de ingezetenen algemeen gegeven, bewezen de gehechtheid aan den over leden burgervader. Hij wilde op dien plechtigen stond alleen een laatst vaarwel toeroepen aan hem, met wien hij ruim 40 jareu in de beste verstand- houding had gediend. Ten slotte zeide hijAl- vorens nwe rustplaats te verlaten, zien wij hemel- waarts en smeekenO God, heeft hem eene zalige rust. Burgemeester, vaarwel! rust in vrede! Na deze toespraak verliet de schare het kerkhof, nam de mensch afscheid van het menschelijk, door een laatsten blik in de geopende groeve; maar nie^ zoo spoedig zal de geestelijke betrekking verbr°ken worden. Neeu lang, lang nog zal hij 111 onze nagedachtenis voortleven, lang nog zal Westdorpe zich met dankbaarheid zijner herinneren. 's (.rave nil age, 26 Pebruari. In de heden ge houden zitting der Tweede Kamer zijn ingekomen de wetsontwerpen tot het heffen van klassenbelas- ting, tot vermeerdering van leden bij de collegien van zetters en tot opheffing van het patentrecht behalve voor naamlooze vennootschappenmet 47 tegen 26 stemmen werd verworpen een voorstel van den voorzitter tot behandeling van tijdelijke belastingverliooging en met 48 tegen 25 stemmen tot het behandelen van het voorstel van den heer Yan Delden, derhalve is besloten Vrijdag a. s. te behandelen de muntwetten, de verdeeling van marke- grondeu, de krankzinnigenwet enz. De vraag van den heer Van Kerkwijk, wauneer het voorstel van de commissie tot grondwetherziening gedrukt zal worden, zal later worden behandeld. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Midilelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 23 en 26 Februari de volgende vonnissen uitgesproken C. L. d. W., visscher te Cauter (Clinge), is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot twee boeten, elk van f 8, of tweemaal 3 dagen gevangenisstraf. P. L. S. en J. B. d. O., landbouwers, beiden te Hulst, zijn wegens moedwillige mishandeling vrijgesproken. C. L. d. R., werkman te St. Jansteen, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf. Er bestaat bijna geen twijfel aan, of dit voorjaar zal men vroegtijdig gaan poten en zaaien, evenzeer bestaat er alle groud om te veronderstellen, dat de nachtvorsten niet uitblijven zullen en veler hoop en blijde verwachting daardoor zal teleurge- steld worden. Om dit laatste te voorkomen, ves- tigeu wij de aandacht der tuinlieden op het gebruik van turfstrooisel. Dit is een uitstekend middel, om onderscheidene boven den grond staande of ontkiemende moes- tuingewassen tegen nachtvorst te beschutten. Turf strooisel vormt eene lichte en luchtige bedekking, de grondstof is goedkoop en gemakkelijk verkrijg- baar. Eenige proeven daarmede het vorige jaar genomen ter beschutting van doperwten en aard- appelen, werden met een verrassend goeden uitslag bekroond. Men bestrooit de jonge plantjes met een matig dik laagje turfmolm; deze blijven daaronder door- groeien en hebben niets van de nachtvorsten te lijden. Die bedekking dient tevens tot eene goede beschutting tegen musschen, spreeuwen en ander gevogelte, dat in het voorjaar gaarne een aauval doet op pas gelegde of ontkiemde erwten. Martinet beweert in zijn Katechismus der Natuur, en zulks op gezag van een Geldersch edel- man, die op grond van ervaring sprak, dat, als men op den 9 Maart de molshoopen slecht, men het gehcele jaar op zijn land of in zijn tuin van deze dieren verschoond blijft. Men zal weldra in de gelegenheid zijn, daarvan de proef te nemen, daar op vele plaatsen de mollen dit jaar eene groote activiteit ontwikkelen. De gebroeders Wolters, uit Yenloo, hebben tegen het vonnis van het hof te Arnhern cassatie aangeteekend. Uit het kleine dorp Homoet in de Betuwe zullen de volgende maand 17 personen naar Amerika vertrekken, alien behoorende tot den boerenstand. Om in de gevangenis te komen maakten zich twee personen meester van een kistje sigaren uit een winkel in de Kalver- straat te Amsterdam. Aan hun begeerte is voldaan. Uit de rekening van ontvangsten en uitgaaf der commissie voor de bijbeltent, op de internationale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam, blijkt, dat de ontvangsten f 5406,89 en de uitgaven f 4960,87 hebben bedragen. Een kruisgewelf der bijna voltooide kerk in het gehucht Wybosch onder Schijndel, is ingestort. Van een werkman werd een been verbrijzeld, terwijl een ander lichte kwetsuren bekwam. Deventer, gerenommeerd om zijn koekontsnapt niet aan de eeuwige spreekwoordelijke waarheid, dat wie het zuur heeft het zoet heeft te wachten, en omgekeerd. Naast zijn zoetekoek-fabrieken zal er nl. een groote azijnfabriek worden opgericht. Een plattelands- ambtenaar der telegrafie te Scheemda heeft dezer dagen een telegram aan Z. M. den Koning geweigerd aan te nemen, omdat de naam derstraat en het nommer van het huis, waarin Z. M. woont, er niet op stonden. Zaterdag jl. tijdens het afloopen van het schip Willem I, op de werf van de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is een stelling, waarop ongeveer 80 personen ston den, ingestort. Een persoon bekwam een vrij Te kunnen lezen is een zegen, 'tis een bezitting, 'tis een schat; 't Is ied'ren dagen allerwegen Een lichtstraal op ons levenspad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2