Buitenland. lemengde berichten. A*. k Telegrafische berichten. I -• V spoedig dat deze zijne verloren vriendin niet was; hij werd zichtbaar jaloersch op den zuigeling, dien hij slechts brommende de plants van zijne vriendin zag innemen. De huisgenooten maakten zieh on- gerust en hoezeer met leedwezen, zagen zij zieh genoodzaakt zicli voor goed van den trouwen hond te ontdoen. In Assen, waar, toen voor eenige jaren bet gereehtshof werd opgeheven een groote achteruit- gang werd gevreesd, is men tbans de malaise weer te boven. De huishuren zijn weder aanmerkelijk gestegen, en er staat geen huis bijna meer leeg. Ook wordt er weder sterk gebouwd. Dezer dagen werd het gunstig gelegen perceel van de familie Van Echten aan de inarkt, drie huizen met tuin, samen groot ca. 42 are, verkocht voor ruim f 42,000. Het meerendeel der daaronder begrepen 10 huis- plaatsen zal nog dit jaar bebouwd worden. De beide oplichters van Dolder en Kooiman, die een winkelier in de Yijzelstraat te Amsterdam eene pendule en twee coupes badden afhandig gemaakt, onder bet bedriegelijk voorgeven dat bij die voor een paar dagen op eene door hem ge- huurde kamer op de proef wilde hebben, om dan 54 daarvoor te betalen, zijn door de Amster- damsche recbtbank veroordeeld elk tot 183 dagen celstraf en f 25 boete. Uit Raalte wordt aan de Tw. Ct. van wel ingelichte zijde gemeld, dat Hermanus Ulkeman de te Zutfen in arrest gebrachte gebroeders Arends heeft herkend als de personen, die den moordaan- slag op hem hebben gepleegd. Zij blijven even- wel alle schuld of medeplichtigheid aan die misdaad ontkennen. TER XEUZEX23 Februari 1884. Door den Minister van Binnenlandsche zaken zijn de heeren F. van Dixhoorn en H. J. Vooren, beiden boofden der openbare scholen in de kom der gemeente alhier, benoemd tot onderwijzers nan de Rijks-normaalschool te Axel. De scheepsmeter bij het Belgisch loodswezen alhier, F. B. M. Bonneville is met ingang van 1 Maart a. s. als zoodanig benoemd te Gent. Tevens is voor die betrekking alhier aangewezen L. T. Malfaison te Ylissingen, tbans kapitein op bet Belgisch vuurschip in de Wielingen. Wij maken onze lezers attent op de achter- staande advertentie van den heer L. de Vries, tlieor. tandarts te Rotterdam, welke alhier Woens- dag a. s. te spreken of te ontbieden zal zijn in het Nederlandsch Logement voor het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Sedert eenige jaren bezocht de heer De Vries de gemeenten Zierikzee en Goes maandelijks en mocht het genoegen smaken, dat zijn kunstbe- werking op dat gebied aldaar op hoogen prijs wordt gesteld, zoo wel door zijne flinke behandeling als billijke prijsberekening. De heer JMouthaan, predikant te Egmond aan Zee, heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Nieuwvliet. Hontenisse, 21 Februari. De harmonie St. Cecilia zal Zondag den 24 dezer haar derde en laatste winter-concert in dit seizoen geven. /amusing, 20 Februari. De landbouwer S. uit den Huissenspolder, gemeente Zaamslag, is de vorige week met zijn inboedel, landbouwgerief, vee en paarden, in een woord met alles wat er te bergen viel, over de schreef (rijks grens) ge- gaan, zooals men het noemt, naar men vermeent om daar alles te gelde te maken; het gerucht luidt dan ook dat het vee aan slagers te Gent zou verkocht zijn. En waarom? Omdat de Bel- gische eigenaar, te Brussel woonachtig, geen cent vermindering van pacht wilde toestaan. Genoemde landbouwer had eene hcfstede in pacht van circa 80 hectaren en ieder jaar prompt zijne pacht betaald, ofschoon die niet zeer laag was, daar de pachtsom met lasten enz. f 43 per gemet (44 aren 56 centiaren) beliep. In den vorigen zomer is Js mans oogst bijna totaal ver- hageld, waarvan de schade op ongeveer f 3500 geschat werd. De eigenaar wilde van afslag van pacht niets weten. Zooals meer gaat in dergelijke gevallen, trekt het publiek partij voor dien pachter dit blijkt wel uit het feit, dat de omliggende buren hem de behulpzame hand hebben geboden om alles te vervoeren, hetgeen des nachts met 21 wagens is geschied. Graauw, 20 Februari. De uitslag der aan- besteding voor de levering van 9000 kilo kunstmest en 15000 kilo chilisalpeter voor de vereeniging yLandbouw-belang" alhier, was als volgt: Voor de kunstmest werd aannemer de heer II. J. Ylaeminck, te Clinge, tegen f 10,88 en voor de chilisalpeter de heer P. A. Adriaansens, te Walsoorden, tegen f 12,14, beide per 100 K.G. Wanneer men hierbij de onkosten, 12 en 11 cent, bijvoegd, dan verkrijgen de leden de kunstmest voor f 11,00 en de chilisalpeter voor f 12,25 de 100 K.G. Ellewoutsdijk, 20 Februari. De heeren C. E. Massee c. s., koopers van het alhier gestrande barkschip Si, zijn er in geslaagd bij dit schip de lekgaten dicht en het roer bruikbaar te maken, terwijl zij den geheelen ballast over boord hebben doen werpen. Bij een gewoon hoog tij water denkt men het schip heel gemakkelijk af te slepen. 's Gravenhage, 22 Februari. De heer Mr. E. J. J. B. Cremers, door Z. M. den Koning benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer, aanvaardde heden die betrekking voor het nog overige gedeelte van het zittingsjaar, en verzekerde in de toewijding van het landsbelang, zucht tot gemeen overleg en onpartijdige leiding niet bij zijne voorgangers achtergesteld te willen worden. Maandag of Dins- dag a. s. zal de regeling der werkzaamheden plaats hebben. "^ECHTSZAKEN." Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Februari het volgende vonnis uitgesproken C. J., arbeider te Ossenisse, is wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen celstraf. M. v. d. W., te Overslag, is wegens eenvoudige diefstal vrijgesproken. KANTOXGERECHT TE TER XEUZEX. Zitting van 22 Februari 1884. VeroordeeldM. K., te Ter Neuzen, ter zake van het uiten van scheldwoorden; in eene boete van f 1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. F. G., P. M. d. R., werklieden, en M. E. J. J. K., alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. J. v. d. T. en L. v. d. W., beiden te Zaamslag, ter zake van het smijten van vuil tegen eens anders huis; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. M. en C. G., beiden te Westdorpe, ter zake van het jagen zonder akte en vergunning; ieder in twee boeten, elk van f 10, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het geweer. J. D., te Westdorpe, ter zake van het aanwenden van pogingen om wild te vangen door middel van een wildstrik; in eene boete van f 20, subs. 2 dagen gevang., met verbeurd verklaring van den wildstrik. J. H., te Axel, ter zake als vorenin eene boete van f 20, subs. 4 dagen gevang. C. V., te Ter Neuzen, en N. J., te Hoek, ter zake van het graven in de Schelde binnen 500 M. zeewaarts van den dijk; ieder in eene boete van f 25, subs. 5 dagen gevang. P. d. S., B. d. B., A. v. M., alien te Bosch- kapelle, P. d. F., J. v. d. Y., H. E. v. d. Y. en E. H., alien te Zaamslag, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkee- renden polderdijk; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. J. O. en L. Y., beiden te Axel, ter zake van het visschen in een Zeeuwschen stroom zonder consent; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. J. K., te Axel, C. B. en J. v. A., beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten. VrijgesprokenM. K. en A. B., beiden te Westdorpe, van het pogen om wild te vangen met wildstrikken met verbeurd verklaring en bevel tot vernieling der in beslag genomen strikken. W. II., werkman te Ter Neuzen, van het op- hangen van linnen op een hek. M. N., naaister te Ter Neuzen, van het laten vloeien van stinkend vocht op gemeentegrond. De kosten ten laste van den staat. Ontslagen van reclitsvervolgingM. v. d. W., M. d. K., R. v. W., J. Y., J. v. P., J. d. W„ P. B., F. H., A. H. en W. B., alien ter zake van het rapen van schelpvisch op den oost- havendam te Ter Neuzen. De kosten ten laste van den staat. Onbevoegd verklaard heeft zieh de kanton- rechter in de zaak contra P. d. Z., te Ter Neuzen. KAXTOXGERECIIT TE HULST. Zitting van 21 Februari 1884. J. S., W. E. v. d. E., J. F. M., J. B., F. d. W., D. v. G., J. v. G., A. V. en J. P., alien te Graauw, ter zake van het, als behoorende tot het personeel der brandweer, niet tegenwoordig zijn bij de beproeving der brandbluschmiddelenontslagen van rechtsvervolging. M. Y., te Hulst, ter zake van overtreding van het reglement op de straatpolitie te Hulstveroor deeld in eene boete van f 2, subsidiair 1 dag ge vangenisstraf. E. v. K., te Hulst, ter zake van het zonder noodzaak laten liggen van boomen op den open- baren weg; vrijgesproken. L. P., te Koewacht, ter zake van openbare dronkenschapveroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. M. H., te Clinge, ter zake van het los en on- beheerd laten staan van een aangespannen hond; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. v. H., te Zuiddorpe, ter zake van het aan- leggen van een mestvaalt op verboden afstand van den openbaren weg; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. R. d. S., huisvrouw van F. B., te Koewacht, ter zake van overtreding der ijkwet; veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. A. S. en F. d. B., beiden te Stekene, ter zake van het niet terugroepen of ophalen van hun hond, die wild zocht op gronden, waarop zij niet bevoegd waren te jagen; veroord. ieder in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. J. v. L., te Hontenisse, ter zake van het zetten van wildstrikkenveroord. in twee boeten, elk van f 20, subs. 4 dagen gevang. voor iedere boete. J. G., te Overslag, ter zake van het oubevoegd uitoefenen der jacht; vrijgesproken. L. B., te St. Jansteen, ter zake van het in't veld komen met wildstrikken; veroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. P. d. K., te Clinge, ter zake van het vervoeren van wild buiten openbare wegen en voetpaden, zonder akte of vergunning; veroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. E. P., te Clinge, ter zake van het tweemaal jagen zonder akte of vergunning; veroord. in vier boeten, elk van f 12, subs. 5 dagen gevang. voor iedere boete. H. N., te Zuiddorpe, ter zake van het jagen zonder akte of vergunning; veroord. in twee boeten, elk van f 10, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. J. V., te Hulst, ter zake als vorenveroord. in twee boeten, elk van f 20, subs. 4 dagen gevang. voor iedere boete. Alle veroordeelden tevens in de kosten. Verleden week is de stoomboot ^Princesse Louise" te Hoboken bij Antwerpen van stapel ge- loopen, door de maatschappij Cockerill vervaardigd voor eigen dienst; zij meet 1500 ton en heeft compound-machines van 400 paardeukrachthet schip is geheel van staal, lang 70 M., 8,40 breed en 5,20 diep. Het behoort tot de soort, z/demidunette" genaamd; de brug is van ijzer en er zijn drie stoom-windassen. Thans bestaat het ,/vlootje" der Societe Cocke rill uit 8 stoombooten, die naar Spanje, Portugal, Noord-Afrika en de Westkust van Italie de voort- brengselen der maatschappij vervoeren en als terug- vracht mineraal innemen, dienende tot het ver- vaardigen van Bessemerstaal. Deze wijze van doen moet goede uitkomsten opgeleverd hebben, want de maatschappij heeft een nieuw vaartuig op de werf. Dit zal 2100 ton meten en eene kracht van 800 paarden hebben. Deze stoomboot bestemd voor den dienst van de geheele Middellandsche zee zal ook ge- schikt zijn om, des noods, verre tochten te onder- nemen voor het vervoer naar de Overzeesche landen van de ontzachlijke menigte spoorstaven die van daar aan de maatschappij besteld worden. Het bevel van die schepen wordt aan Belgische officieren toevertrouwd. De maatschappij bepaalt zieh niet bij deze acht schepen; het plan bestaat nog vier andere te bouwen en zoo wordt van lieverlede de Belgische vloot, die gansch ver- dweneu was, weder in het leven geroepen. Tegen rampen worden deze vaartuigen niet verzekerd of liever de maatschappij verzekert zieh zelf. Het bedrag der premien komt in een bizonder fonds dat op 30 Juni 11. een bate van fr. 348,000 had. Verleden jaar heeft zij een verlies van fr. 200,000 geleden, door het zinken van den Archiduc Rodolphe" op de Schelde. Bij de werven van Cockerill behoort ook een droogdok van 400 voet lengte en electrische toe- stellen ter verlichting der werven. Negentien brieven van lord Byron aan zijn moeder, geschreven in 1809, 1810 en 1811, werden te Louden voor 283,10 aan een Amerikaan verkocht. Op een dezer brieven is nog het zegel aanwezig van het port uit Griekenland, dat toen 21 sh. 6 d. (ongeveer f 13) bedroeg. De Duitsche artsen, die naar Egypte gezon- den werden om den oorsprong van de cholera na te vorschen en thans voor hetzelfde doel in Indie vertoeven, hebben 16 choleragevallen onderzocht, die verleden week te Calcutta voorkwamen. Bij het onderzoek van het water in een regenbak van het besmette kwartier ontdekte men dezelfde ba- cillen, die ook bij de lijkschouwing van aan cholera gestorven personen gevonden werden. In het vergiftigings-proces van Liverpool, is thans uitspraak gedaan. Margaret Higgens, die met een andere vrouw haar man vergiftigde, nadat zij vooraf buiten zijn weten zijn leven had verze kerd bij vijf verschillende maatschappijen, is met hare handlangster ter dood veroordeeld. Naar men weet is in Engeland een proces wegens verbreking van trouwbelofte hangende, waar van de hoofdpersonen zijn miss Fortescue, een ac- trice van groote schoonheid en zeldzame gaven, en lord Garmoyle, zoon van graaf Cairns. Nu verzekert men algemeen, dat de jonge exbruigom zijn verloving daarom verbroken heeft, omdat her- tog Yan Richmond hem verzekerd had, dat de Koningin zijn gade nooit /,ontvangen" zou omdat zij de dochter is van een kolenhandelaarEn hertog Van Richmond dan? Herinnert deze zieh niet meer, dat een Fransche avonturierster, een sluwe maar schoone intrigante, De Querouaille ge naamd, door Koning Lodewijk XIV naar Londen werd gezonden, om den toenmaligen Engelschen Koning Karel II in haar net te vangen en diens staatsgeheimen naar Parijs te berichten. Mil. De Querouaille voerde haar zending uitmuntend uit. Zij werd de maitres van den Koning van Engeland en de eerste hertog Yan Richmond was de zoon van deze Fransche avonturierster. Miss Fortescue is in elk geval een zeer fatsoenlijk, ofschoon dan ook een burgerlijk meisje. Er is sprake van den aanleg van een spoorweg van Baarn naar het Koninklijk lustslot Soestdijk. In den nacht van den verjaardag van Z. M. den Koning is in de Koningstraat te Utrecht een vrouw bevalleu van drie levende zoons; twee daarvan zijn welgeschapen, de derde mist een arm. Het bericht, dat te Vught een man getracht heeft zijn vrouw door ophanging van het leven te berooven, wordt door de Pr. Nbr. Ct. tegengesproken. Te Nieuw—Amsterdam is een 20jarige knaap, kost- winner zijner moeder, in een wijk verdronken misbruik van sterken drank moet de oorzaak zijn. Te Soest is bij den landbouwer W. M. van Lugten- stijn een kalf geboren, welks kop zeer groote over- eenkomst moet vertoonen met een menschenhoofd. Kort na de geboorte is dit zonderling dier gestorven. Onder de schapen in de nabijheid der gemeente Amerongen vertoont zieh de galziekte; reeds zijn er eenige aan gestorven. Dinsdag jl. zijn 28 runderen van den veehouder J. A. van Velzen te Schiedam onteigend, om als verdacht van longziekte te worden afgemaakt. Een der verpleegden in het diaconie-gasthuis te Groningen, Van den Berg, vierde zijn 90»'«" verjaardag. Een onbekende zond den verjarenden grijsaard eene groote kist met koek, om hem gelegenheid te geven, zijne mede- verpleegden op koffie met koek te onthalen. Aan het Oosterstation te Parijs is een dietstal gepleegd van 150,000 fr. aan waarden ten nadeele van de spoorweg-maatschappij. Een beambte, die verdacht wordt, is op de vlucht. Te Lecce is een vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen, waarbij de fabrikant en eenige anderen in de vlammen omkwamen. Jaloezie was oorzaak, dat een ka- rabinier te Piacenza zijn beminde gedood en dat in dezelfde stad een jongejuffrouw haar minnaar met een pistoolschot vermoord heeft. Gedres- seerde kippen zijn sedert eenigen tijd in de //Folies Berg&res te Parijs te zien. Een troep hanen en hennen voert daar op de maat der muziek een aantal ingewikkelde dansen uit en schijnen in hun nieuwen werkkring recht in hun schik te zijn. Yoor vijf weken werd te Rilland-Bath een kind van het mannelijk geslacht geboren, dat thans nog pas de zwaarte van bijna 3 halve kilo heeft. Het kind, dat overigens zeer goed geproportioneerd is en eene goede gezondheid geniet, is gedurende al dien tijd met niets anders dan zuiver water met een weinig suiker gevoed, daar het aanvan- kelijk geen melk, hoezeer ook verdund, kan verteren. Een landbouwer te Wolfaartsdijk is, na publieken verkoop zijner goederen, met achterlating zijner vrouw en kinderen, per mailtjpot naar Londen vertrokken, vermoedelijk om verder Amerika te bereiken. Een zijner vrienden moet de reis met hem mede aanvaard hebben, insgelijks zijn huis- gezin achterlatende. Dinsdagavond liep te Utrecht een tamboer van het korps genietroepen in de Elisabethstraat tegen een burger, waarop laatstgenoemde hem verzocht voortaan wat voorzichtiger te zijn. De tamboer, door deze aanmerking verbolgen, trok terstond zijn sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien burger, waardoor deze zwaar ver- wond geraakte en lievig bloedde en onder genees- kundige behandeling moest worden gesteld. De dader, die het hazenpad koos, werd met behulp van twee onderofficieren van genoemd korps ge- grepen, aan het politie-bureau gebracht en daarna aan de militaire autoriteit overgeleverd. Te Bovenknijpe is een eeuwenoude lindeboom, die aan den wortel een omtrek heeft van ongeveer zes meter en van binnen geheel hoi is. De eige naar, de heer J. L. van der Leeuw, heeft voor eenige jaren in dien hollen stam een wilgestek geplant, die wortel heeft geschoten en thans welig tiert. De wilgeboom in een lindeboom trekt niet weinig de aandacht der voorbijgangers. Naar men verneemt, heeft G. v. d. Voort eindelijk volledige bekentenis afgelegd in zake den moord, gepleegd op Y. Roodjes. Volgens die be kentenis zou de moord met voorbedachten rade, uit roofzucht, zijn gepleegd en heeft de verslagene niet de minste aanleiding er toe gegeven. Na hem eerst beroofd en daarna in het water te hebben gestooten, had de moordenaar, toen zijn slachtoffer pogingen deed om tegen den steilen kant op te klimmen, dezen met in de nabijheid liggende bak- steenen op het hoofd geworpen; vandaar de ver- brijzelde hersenpan van den vermoorde. Maandag heerschte groote opschudding op de Beurs te Brussel. De politie verbood den toegang tot de corbeille aan een zestigtal wissel- agenten, die verzuiind hadden de 250 fr. entree te betalen aan de stad. Vroeger betaalden deze heeren jaarlijks of per drie maanden naar keuze. Eenige maanden geleden hadden zij bevel ont- vangen, alle drie maanden hun rekening te ver- effenen. De heer S. wilde met geweld in de corbeille dringen, doch werd wel een weinig ruw door de politie teruggeduwd; de wisselagenten trokken partij voor hun confrater, en het scheelde weinig, of een algemeen gevecht had plaats ge- had. De heer Peemans, voorzitter der beurs- commissie, begaf zieh onmiddellijk naar den bur- gemeester. Ten gevolge van dit bezoek werd het bevel door den burgemeester Buls ingetrokken. Een veertigtal agenten hebben hun achterstallige gelden betaald. S I i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2