A lgemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. 1958. Woensdag 20 Februari 1884. 24e Jaargang. Binnenland. i3) [let kasteel Rothstein ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind ver.)icliijnt lidiisdag- cu Vrijdagavossd blj deu nitgever J. K. G. D U O N T te Tcr Neuzen. folitieli Overzicht. Men doet al het mogelijke van verschillende zijden, om den kwaden indruk, door de Soedan- geschiedenis gemaakt, weg te nernen. Van de zijde der Engelsche Regeering wordt in het Hooger- en Lagerhuis druk gebruik gemaakt van de ge- ruststellende verzekeringen, die Gordon uit Berber, waar hij nu werkelijk behouden is aangekomen, gelieft over te seineu. Gladstone deelde daar mede, dat gerteraal Gordon volstrekt niet gelooft aan de mogelijkheid van een moord op de vrouwen en kinderen der belegerde steden. De volgelingen van den profeet ziju er slechts op uit, de overige stammen aan te zetten, zich bij hen aan te sluiten. Voor de veiligheid van Khartoem en Berber be- hoeft geen vrees te worden gekoesterd, in verband met het voorgevallene in en om Suakin. In het berieht, waaruit Gladstone deze bizonderheden put, meldt Gordon, dat hij en Steward, die hem vergezelt, volkomen gezoud en goedsmoeds zijn en zij zonder Bedouinen ook het verdere gedeelte van hun tucht hopen af te leggen. De hoofden der stammen uit Soedan stroomen toe, om hun oud—bestuurder te verwelkomen en velen zullen hem naar Khartoem vergezellen. Hij lioopt de zaken aldaar weldra geheel in orde te zullen hebben. Turkije heeft overigens, met het oog op het feit, dat de Mahdi reeds in 't bezit is van een lia- venplaats aan de Roode Zee, besloten om haar kustgebied daar in staat van verdediging te brengen. Van daar toch naar Mekka is slechts eene schrede. Dientengevolge heeft de Turksche Regeering twee groote stoombooten met 3200 man troepen uitge- zonden naar Hedsjaz, terwijl nog een belangrijke troepenzendiug naar Ieddali op handen is. Zoo wordt de Muzelmansche wereld van twee kanten in rep en roer gezet en beginnen voor Engeland wellicht reeds nu de bittere gevolgen van de rol, in Egvpte tegen Arabi gespeeld. Deze toch, een geboren Fellah, wilde onder de leus Egypte voor de Egyptenaren do overheersching afschudden, die Engeland thans, door de macht der omstaudigheden gedwongen, zal moeten besteudigen, Want nog eens heeft Gladstone verklaard, dat de Engelsche Re geering geen plan heeft om Egypte in te lijven, maar enkel om er te blijven tot het bewind er verzekerd en bevestigd zal zijn. Dit laatste zal wellicht nooit gebeuren onder de Turksche over heersching van den Turkschen Khedive Tewfik en zijnc Turksche medegezellen. Dc Fellah haat haar met een doodelijkeu haat. Aan haar dankt hij al zijn ellende. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat de uieuwe leening van 350 millioen francs te Parijs alleen meer dan volteekend werd en in de provincien voor meer dan drieinaal het gevraagde bedrag. Er lieerecht dus onder de bezittende klasse van FEUILLETON. Elisabeth boog haar lioofd op zijn scliouder en weende. Zij was zeer gelukkig. Hugo zei haar nu, dat hij morgenavond met drie zijner lieden daar zou zijn en als Elisabeth en haar kamenier des nnddernachts gereed wilden zijutwijfelde hij niet, dat hij haar veilig uit het jaehthuis zou brengen. Zij beloofde het hem en na eenige weinige oogenblikken verliet hij haar. Elisabeth kon haar kamenier vertrouwen en zoodra zij in de kamer kwam, vertelde zij alles. Haar toebereidselen voor den anderen dag waren weldra gemaakt en lang- zaam en traag slopen de uren lieen, tot de zon acliter bet gebergte zonk. Eindelijk sloeg het uur van middernacht. Reeds lang heerschte volkomen stilte in het jaehthuis en zij luisterdenhaar eigen fluisteren vreezend, opdat haar geen toon zou ontgaan, die misschien een signaal of waar- schuwingsteeken was. De vensters waren op en de zoinerlucht waaide liefelijk en mildreeds vreesde zij, dat er ver- denking bij de bewoners van het jaehthuis was ontstaan, men was misschien Hugo's schreden gevolgd, had zijn weg gadegeslagen en misschien waren er nu boden door haar broeder uitgezonden om hem gevangen te nemen of zijn voornemen het Fransche volk nog geen geldgebrek. Verder wordt gemeld, dat de telegraalkabel tusschen Cochin- China en Tongkin in werking is. De eerste be- richten, daarover ontvangeU, zijn betrekkelijk gunstig voor de Fransche neerzetting. Uit Tongkin zijn alle ontevreden troepen verjaagd. De verdreven Anamieten hebben evenwel elders een algemeenen moord onder de Christenen aangericht. De Manda- rijnen, die dit toegelaten hebben, zijn echter door de regeering te Hue gevonnist en gestraft. Het Oostenrijksche huis van afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen, waarbij aan hen, die ten onrechte veroordeeld zijn, het recht wordt toege- kend om van den staat schadevergoeding daarvoor te eischen. Daarbij wordt bepaalt, dat hij, die een hem opgelegde straf geheel of gedeeltelijk heeft ondergaan, als het later bij rechterlijk vonnis blijkt, dat hem die ten onrechte is opgelegd of te zwaajr geweest is, en als hij daardoor eenig nadeel heeft geleden, den staat om billijke schadeloosstel- ling kan aanspreken. Dat recht vervalt als het blijkt dat het onbillijke vonnis met opzet door den veroordeelde is uitgelokt. Na den dood van den ten onrechte gevonniste kunnen ook zijn erfge- nameu zulk een eisch doen gelden. In Duitsch- land is reeds lang van verschillende zijden op dergelijke bepaling aangedrongen. In Duitschland is het blad van Bismarck, de Norddeutsche, zeer boos op de Noord-Amerikaan- sche regeering der Vereenigde Staten, die een wet voorgesteld heeft tot het nemen van weerwraak- middelen tegen de landen, die wegens gezondheids- redenen den iuvoer van Amerikaansche voortbreng- selen verliitideren. Het blad zegt, dat die maatregel tegen Duitschland is gericht, maar dat de Duitsche regeering niets anders zal overblijven dan om in het uiterste geval daarop door weerwraakmiddelen harcrzijds te antwoorden. In Frankrijk is een com- missie gekozen tot inrichting eener inspectie van Amerikaansch gezouten vleesch. De meerderheid is ten gunste van den vrijen invoer. Gisteren is door den officier van justitie, namens den Procureur-Generaal, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Utrecht van den 5<ten dezer in de bekende zaak der Utrechtsche studenten. In de Leidsche vergiftigingszaak vordert de instructie zeer spoedig en men kan nog voor de jaarlijksche vacantie van het gerechtshof dit sen- satie-proces verwachten. Het hoofdbestuur der maatsc.happij tot Nut van 't Algemeeu, acht gevende op den dringenden wensch, door reeds meer dan 125 departementen geuit, om ook in het volgende jaar een volks- te verhinderen. Elisabeth legde haar hoofd op de tafel en weende. In dit oogenblik verried een zacht geruisch, dat iemand den aan het venster bevestigden touwladder aanraakte. Weinig seconden later ver- scheen het gelaat van Hugo aan het venster en zacht riep hiju\lug, vlug, lieve Elisabeth, er is geen oogenblik te verliezen, geef mij uw hand, geliefdeVolg snel uw ineesteres Khtre Haar hart sloeg hevig; haar geheele gestalte beefde. De laatste beslissende strip moest gedaan worden, die haar lot voor altijd besliste. En met dit bewustzijn waren nu gevaar en vrees verbon- denzij zou misschien weer opgevangen worden. Maar zij was niet besluiteloos. Zij bemiude en werd bemind. Met Hugo's hulp beklom zij den ladder, gevolgd door haar getrouwe kamenier, en snel en gelukkig kwarnen alien in den tuin. De maan verhief juist haar heldere, gouden schijf boven de donkere massa's der gebergten en verspreidde haar licht in den tuin. Aan den an deren kant verschenen drie manneu, die voor den schaduw van eenen hoogen muur van de vensters van het jaehthuis niet gezieu konden worden, ge deeltelijk echter toch zichtbaar waren wegens een in den muur aangebrachte opening. Elisabeth's hart beefde van schrik en aandoening bij het gezicht van elk wezen. Maar Hugo bracht haar verder en zij bemerkte weldra, dat de drie mannen, die zij zag, de lieden van haar geliefde almanak te ontvangen, heeft besloten van de voorgenomen schorsing van den almanak af te zien. Aan de algemeene vergadering van 1885 zal worden overgelaten over het verder lot van dat jaarboekje te beslissen. Met groote plechtigheid is Zaterdag het lijk van den Russischen gezant De Stolipine op de Burgerlijke begraafplaats te 's Gravenhage voor- loopig begraven, daar het later naar Rusland zal worden vervoerd. In de Russisclie kapel werd een lijkdienst gevierd en van daar zette de lange stoet rijtuigen met een militair escorte en muziek zich in beweging. De Koning, de Prins van Oranje en Prinses Hendrik waren vertegenwoor- digdde Ministers, het corps diplomatique, ver schillende hooge autoriteiten en de leden der de- putatie, die het kroningsfeest van den Czaar hebben bijgewoond, waren tegenwoordig. Onder de vele kransen was er ook een van den Prins van Oranje. De Minister van Buitenlandsche zaken en de ge- zanten van Oostenrijk, Spanje en Engeland bege- leidden de lijkbaar op het kerkhof. Prins Lwow dankte namens den Russischen Keizer onzen Koning en het gouvernement. De regeering heeft eene wijziging der instel- liug van de orde van den Nederlandschen Leeuw aan de Tweede Kamer voorgesteld, in dien zin dat lo. de broederorde vervalt door het laten uitsterven der gebeneficieerden met vol behoud hunner rechten 2o. in plaats van 3, vier klassen van ridders wor den ingesteld, te weten ridder-grootkruis, com- mandeur, ridder derde en vierde klasse. De kroon van het ridderkruis vierde klasse is van zilver en liet lint van het ordeteeken 25 millimeter breed, 'lusschen tweeerlei rang van commandeur wordt een zichtbaar onderscheid gemaakt. Men sckrijft uit Middelburg: Zondagna- middag ontspoorde de stoomtram tusschen Ylissingen en bier op vrij ernstige wijze. Een tweetal reizigers bekwamen kneuzingen, doch overigens was de scliade slechts van materieelen aard. De ontsporing had plaats tusschen den Abeele en Middelburg. De dienst uit lissingen had ge- regeld plaats tot op het punt van het diraillement. In de laatste veertien dagen zijn uit Ber gen op Zoom 832 balen inosselen naar het buiten- land verzonden tegen den prijs van 2,70 per baal. De verzendingen zijn zoo goed als geeindigd. Oesters werden verhandeld tegen 65. Door bemiddeling van de Nederlandsche Ilandel-maatschappij zijn weder f 9500 overge- maakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 519,500. Naar men verneemf, blijven de gebroeders Arends, te Zutfen in arrest, ofschoon geconfronteerd waren. Toen zij den tuin uit waren, keek zij om en bemerkte niets, wat haar kon verontrustenslechts een venster was niet verlicht; het was het venster van deu jachtopziener Radloff, dat door een zwak nachtpitje verlicht werd. Eindelijk bereikten zij den weg, die naar het naastbijgelegen dorp voerde. O, welk een vreugde gevoelde Elisabeth, toen de frissche berglucht haar aan waaide. 0, met welk een vreugde hoorde zij, hoe de tuindeur zich weder achter haar sloot, de sleutcl in het slot werd gedraaid en de grendel in het muurwerk kuarste. ,/Nu zoo spoedig mogelijk verder er is geen tijd te verliezen riep Hugo. //Een kwartier van bier staat miju wagen gereed, die u en uw meisje op mijn landgoed zal brengen. Twee mijner lieden zullen u vergezellen, terwijl ik en de andere de paarden zullen bestijgen, die ons daar, waar de wagen is, wachten en uw vlucht dekken." Natuurlijk had Helldorf deze woorden zacht gesproken, toen door het plot^elinge en hevige geruisch, dat een over een steen struikelende voet veroorzaakte, de op de plaats liggende wachthond opmerkzaam werd en luid aansloeg. Verschrikt keken alien naar het jaehthuis en weldra bemerkte men een beweging van lichten achter eenige vensters en men vernam het geroep eener stem. Nu zette Helldorf tot nog grooter haast aan en liel duurde niet lang, toen menhet stampen en het hinneken der paarden hoorde. Weldra waren met hun aan den moordaanslag ontkomen slacht- olfer I lkemau, alle schuld op medeplichtigheid aan de misdaad, te Heinoo gepleegd, ontkennen. Inmiddels bevinden zich de uit het kabinet van den landbouwer Grooteboer ontvreemde voorwerpen in het bezit der justitie te Zutfen. Ulkeman zal zich waarschijnlijk binnenkort naar Kleef hebben te begeven, om zich te vergewissen of hij ook den aldaar gedetineerden hoofdschuldige Schepop herkent, in wiens bezit de porfemonnaie werd gevonden, welke de booswichten den schijn- dooden Ulkeman uit den zak haalden. Wegens overtreding der Zondagswet zijn vier wiukeliers te Assen door den kantonrechter aldaar veroordeeld: drie in eene boete elk van f 1 en een wegens herhaling tot f 2. Het feit betrof het uitstallen van winkelwaren voor de ramen op Zondag. Te Yeenendaal werkt de drankwet uitmun- tend. Met Mei e. k. zal het getal tapperijen aldaar reeds meer dan een derde minder ziju dan in Januari 1882. Dat een klein aantal gelegen- heden, waar sterke drank wordt verkocht, vooral in eene fabriekstad zeer heilzaam werkt, behoeft niet te worden gezegd. In een dagloonersgezin onder Driebergen, kwam terwijl het hoofd des huizes afwezig was, een vreemdeling binnen, die voorgaf een neef uit Amsterdam te zijn en zulks zoo goed wist te bepraten, dat de vrouw, toen hij, te meer daar hij aan haar man en zoon betrekkingen aan de Oostertram beloofde, die hun f 18 per week zouden opbrengen, om de beste jas van haar echtgenoot vroeg om die even aan te mogen trekken om zijn koffer van het station te halen, die gaarne toestond en hem bovendien nog bijna 2,50 voor de vracht ter hand stelde. Te laat begreep men het bedrog en nog altijd wacht men den gewaanden neef, maar hij is evenals de jas en de 2,50 gevlogen. Te Buinen in Drente moest dezer dagen de smid, de zoon en kostwinner eener weduwe, loten voor de nationale militie. Hij trok een dienst- plichtig nommer en zou dienst hebben moeten nemen, indien de Buiner ingezelenen, begaan met het lot der weduwe en ingenomen met hun bekwamen smid, niet tusschenbeide waren gekomen. Er gaat nu een inteekenlijst rond, om zoo de gelden voor een nummerverwisselaar te krijgen en de uitslag is niet twijfelachtig. In het riviertje de Aa, nabij Steenwijk, is onlangs eene buikvormige aarden kruik gevondeu, die van lang vervlogen tijden spreekt. Op de kruik zijn een manshoofd met kolossalen baard, benevens eenige kleinere figuurtjes afgebeeldmen leest voorts op dit antieke stuk Drinck vdn est, Gode nit vergestz. zij bij het rijtuig. Toen Hugo Elisabeth in de armen nam, om haar in den wagen te helpen, sloeg zijn hart heftig en hij sprak tot haar: z/Ik weet, lieve Elisabeth, dat gij zonder vrees zijtmochten wij vervolgd worden en ik genood- zaakt zijn om te keeren, rijd dan met uw kamenier door. Vrees niet, dat ik ondoordacht zal liandelen; ik zal u alleen tijd verschaffen om te vluchten en dan volgen, zoo snel ik kan." Intusschen was door het blaffen van den hond de jachtopziener Radloff uit ziju slaap gewekt ge worden; hij stond snel op en riep zijn knechten hetzelfde geroep, dat de vluchtelingen hadden vernomen. Men doorzocht den tuin en was reeds van plan, zich weer ter ruste te begeven en het aanslaan van den hond aan een toevallig geluid toe te schrijven, toen een van de knechten het openstaande venster van de kamer van Elisabeth en den daaraan bevestigden touwladder bemerkte. Hij had slechts een oogenblik noodig, om te raden, dat Elisabeth en haar kamenier ontvlucht waren. Terstond zond de lioutvester een bode naar bet kasteel Rothstein, om den graaf Lorischek van het voorgevallene in kennis te stellen; hij zelf begat zich echter met zijn beide jagers, alien wel gewapend met een geweer en hartsvanger, op weg om de vluchtelingen te vervolgen, en nauwelijks waren zij op den weg gekomen, toen zij het rollen van een rijtuig vernamen. (Wordt vervolgd.) a d e is >- d le el ij :n in er >g et at P> ht h, ee »j sn n, iw oe O TER \EimS(HE (III lit VI 3 l 3 )U U, l,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1