Landbouwberichten. Gemengde berichten. hebben wy dezelvo Stadt gegonnen ende gegeven, gonnen-geven ende transporteren nu jegenwoirdelic. In etfecte ende uut crachte van desen onsen jegen- woirdigen Brieff in recbten vryen Eygendom al zulcken vergulden cop met een decxel als ons gecom- men es by Testamente van onzen lieven ende bemin- den Neve ende Medebroeder van der ordene van den Gulden Yliese, Heer Maximiliaen van egmondt, den grave van Buercn, Saliger Memorien, daar oic zyne wapenen op staen; op welcken cop staet ge- wrocht de vanginge van den Hertoge van Saxen in Duytslantmits condicie dat wy alleene daeran reserveren bet gebruyck ons levcn lanck geduerende ende anders nyet, ordincrende mits desen ende willende dat dexecuteurs van onsen sterfhuyse terstont na onse doot den zelven vergulden cop leveren in hande van den Burgemeesters, die alsdan Burgemeesters van der Yere zyn zullen, die dan daer op zullen doen graveren onse wapene ende dien bewaren ter liefde ende Memorie van ons tot een eeuwige gedenckenesse op ter Stadthuvs van der Vere, binnen ter Stede kiste, den welcken zy besigen zullen alst tyt ende stonde wesen sal; sonderdie tot eeniger tvt te mogen vercoopen, ver- setten oft belasten in gheender manieren, om wat saken dat de Stadt zoude mogen becommert oft belasten in gebeender manieren, om wat zaken dat de Stadt zoude moge becommert oft belast wesen, nyet uutgesteken, opdat verbuerte van denzelven cop, die in .zulcken gevalle weder sal commen aen onsen rechteu Erfgenamen. Gegeven op onsen Huijse van Zandemboreh onder onsen naem ende Segel van Wapene, op Lichtmisse avont Anno XVC Een en vuftich a Nativitate. (was get.) M. Y. BOURGOINGE. Bedoelde beker is derhalve een gedenkstuk van gpschiedkundige waarde en aan de gemeente Veere alleen gegeven om hem te bewaren tot blijvende gedacktenis aan den V orst, dio haar dien schonk bet algemeen belang gedoogt niet, dat zulke, voor de gescbiedenis des vaderlands belangrijke gedenk- stukken door openbare besturen, aan welker hoede zij zijn toevertrouwd, worden vervreemd. TER NEUZENl~) Februari 1884. Yan Maart tot en met 14 Mei a. s. zal de provinciale stoomboot op de Wester-Schelde elken dag der week tweemaal van Ylissingen naar Ter Neuzen varen en wel des morgens te 7 uur 30 minuten en des namiddags te 3 uur. Ook van Ter Neuzen zal de boot tweemaal per dag naar Ylissingen vertrekken des morgens te 6 uur en 10 uur 30 min. Op Maandag, Woensdag en Zaterdag echter des morgens 6 uur en des mid- dags 12 uur. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand aan inlagen in de Rijkspost- spaarbank ontvangen eene som van f 2168,32 terugbetaald werd een bedrag van 1832,04, terwijl 22 uieuwe boekjes werden uitgegeven. De trekking van de serien 11—20 der ten- toonstellingsloterij die heden 15 Eebruari zou plaats hebben, is uitgesteld tot 25 April e. k., wanneer tevens de prijzen der serien 2130 en de boofdprijzen zullen worden uitgeloot. Het Gerechtshof te 's Gravenhage veroor- deelde gisteren de boerenknechts uit Axel, ter zake van diefstal bij nacbt, door meer dan een persoon, op de aanboorigheid van een bewoond huis, elk tot 45 dagen celstraf. Axel, 15 Eebruari. De heer J. H. Geselscbap Wz., van Dussen, beroepen predikant bij de Her- vormde gemeente alhier, zal, na op Zoudag 17 dezer te Dussen afscheid genomen te hebben, op Zondagnaraiddag 24 daaraanvolgende alhier intrede doen, terwijl de bevestiging des voormiddags zal plaats hebben door den vader van den beroepene, den heer W. Geselschap, predikant te Amsterdam. RECHTSZAKEN. Ammdissements-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Eebr. de volgende vonnissen uitgesproken E. N., arbeider te Koewacht, is wegens moed- willige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. 0. L. v. P., arbeider te Sint Jansteen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf. J. M. L. en C. J. J., beiden commies bij 'sRijks- belastingen, vroeger gestationueerd te Sas van Gent in de suikerfabriek, zijn wegens openbare arnbte- naren van regeeringsbewind door het ontvangen van gaven of geschenken en nalatigheid in het doen, //Ik ben niet besluiteloosantwoordde zij, terwijl nu het warme bloed door haar wangen vloog, //ik ben niet besluiteloosHet was de opgewondenheid en geen twijfel. Het was diepe, diepe ontroering, maar geen besluiteloosheid." //Gij bemint mij dus I" riep bij, terwijl hij haar levendig en teeder aan zijn borst drukte, gij be mint mij dus, gij zijt mijn dierbare, dierbare Eli sabeth Een gelofte zal ons aan het altaar veree- nigen een gelofte, maar al te vaak verbroken, al te vaak vergeten. Maar hier, hier, waar ik voor het aangezicht van God, die ons beiden ziet, voor u kniel, doe ik een heiliger gelofte: mijn geheele leven aan u te wijdcn, uw geluk tot mijn voornaamste streven, tot mijne eenige zorg te maken." (Wordt vervolgd.) wat bun plicht medebrengt, veroordeeld de eerste tot 18 maandcn celstraf, f 200 boete en 5 jaar ontzetting van een openbare betrekking; de tweede tot 9 maanden celstraf. P. v. II., arbeider te Westdorpe, is wegens moed willige mishandeling veroord. tot 1 maand celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. R. D., tuinier te Ter Neuzen, is wegens be- leediging van een bedienend beambte vrijgesproken. KAMOAGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 15 Eebruari 1884. Veroordeeld A. d. P., te Axel, ter zake van het visschen zonder aktein eene boete van f 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, met verbeurd ver- klaring en bevel tot uitleveriug van het net of betaling der waarde ad f 3, subs. 1 dag gevang. A. D., te Zaamslag, ter zake van het niet te- rugroepen van zijn hond, die wild opspoort op gronden, waarop hij niet bevoegd is te jagenin eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. P. v. E., te Axel, ter zake van: lo. openbare dronkenschap en 2o. het in staat van dronkenschap verkeerende, verstoren der ordein twee boeten elk van f 10, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. N. H. M. en P. J. v. R., beiden te Axel, ter zake van het zonder reeht gaan over een stuk grond, bezet met rijpende vruchten; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. D. G., te Assenede, ter zake van het rijden met een niet gemuilkorfden hond; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. P. v. M., te Bassevelde, ter zake als vorenin drie boeten, elk van f 1, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. D. W. C. d. J. en L. J. B., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het spelen met geld op den openbaren weg; ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. P. D., te Ter Neuzen, ter zake van het op den openbaren weg afschieten van een pistoolin eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. J. J. d. D., K. H., A. E. v. d. H. en P. E., alien te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchtenieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. J. M. D., J. H., A. H., E. II. en S. C. W. d. R., alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. P. R., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. P. H., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. J. D., te Westdorpe, ter zake als voren; in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. G. W. en M. P., beide te Ter Neuzen, ter zake van het, in staat van dronkenschap verkeerende, verstoren der ordeieder in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. J. v. D. en M. R., beiden te Axel, H. Y., te Assenede, J. K., te Zaamslag, en J. V., te Ter Neuzen, alien ter zake van openbare dronkenschap ieder in eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gevang. L. d. M., te Sas van Gent, S. d. K., zonder bekende woonplaats, en C. v. K., te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. C. H., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. Allen in de kosten. Vrijgesproken J. d. B., te Sint Jansteen, van het visschen zonder akte en verguuning. De kosten ten laste van den staat. Ii ANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 14 Februari 1884. P. v. d. V. en A. d. B., beiden te Ossenisse, ter zake van het maken van nachtelijk burengerucht de eerste veroordeeld in eene boete van f 5,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, de tweede vrij gesproken. A. d. S. en P. E., beiden te St. Jansteen, en C. L. H., te Clinge, alien ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. B. v. d. B., H. J. E. en P. J. v. d. B., alien te Hulst, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. A. Ii. en J. L., beiden te Clinge, ter zake als voren; veroord ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. E. d. K., te Clinge, ter zake van overtreding van het herbergreglement, veroord in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. F. H., te Clinge, ter zake als voren; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. E. d. B. en A. B., beiden te Clinge, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. C. L. d. S., te Hontenisse, ter zake als voren; veroord. in twee boeten, elk van f 1, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. F. T., S. d. K., E. K., P. d. V. en P. E. d. K., alien te Hontenisse, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. F. d. K., te Koewacht, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. A. v. D. en F. H., beiden te Clinge, J. H., te St. Jansteen, P. J. v. d. B., te Ilulst, C. E. M., te St. Jansteen, B. v. d. B., te Hulst, en P. H., te Stoppeldijk, alien ter zake van openbare dronkenschapveroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. M. v. d. H., huisvrouw van Ch. P., te Honte nisse, ter zake van het gaan over eens anders in oogst staanden grond; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. K., te Hengstdijk, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. v. G., te Hontenisse, ter zake als voren; veroord. in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. IG., te Stoppeldijk, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. E. te Clinge, ter zake van het kwellen van een hond; veroord. in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. W. S., te Hontenisse, ter zake van overtreding der ijkwetveroord. in 3 boeten, elk van f 0,50, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. R. B., te Clinge, ter zake van diefstalver oord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. A. S., te St. Jansteen, ter zake als voren; ver oord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. T., te Meerdonk, ter zake van het niet voor- zien van inuilbanden van aangespannen honden veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. Alle veroordeelden tevens in de kosten. Weer moeten 259 runderen, bchoorende aan verschillende veehouders te Schiedamworden onteigend en afgemaakt, als verdacht van long- ziekte. De herdersknaap van den laudbouwer J. B. te Iloornsterzwaag (Er.) heeft deze week in het open veld reeds twee eendeieren gevonden. Vele landbouwers te Beusichem hebben grooten last van de muizen in hunne korenbergen, zoo- dat zij genoodzaakt zijn alles zooveel mogeliik af te dorschen. Tegen 20 Mei verwacht men de opening van den spoorweg ZaandainHoorn. Dr. J. Peelen, gewezen geneesheer te Oud-Beierland, heeft alien, die hem nog gelden schuldig waren, vrijgesteld van betaling. Voor zekeren winkel in Amsterdam stond onlangs, met groote letters te lezen ,/Onver- slijtbare parapluies, zes gulden per stukdezelfde soort met twee jaren garantie acht gulden." Op de scheepswerven te Slikkerveer is veel werk, zoodat van tijd tot tijd nog eenige werklieden geplaatst worden. Het huis van Th. Jansen te Mook is, terwijl hij afwezig was, verbrand. Met moeite redde men zijn krankzinnige moeder en eenige meubelenkoe, geit en varken kwamen om. In de gemeente Achtkarspelen viel een kindje, dat zonder toezicht was, in het vuur op den haard en bekwam daardoor zulke erge brandwonden, dat het binnen weinig tijds een lijk was. De Brusselsche gemeenteraad heeft besloten, aan de hoeken van sommige straten en pleinen de gewone naambordjes te vervangen door steenen, vermeldende belangrijke feiten uit de gescbiedenis van Belgie of zijn kunst. Te Antwerpen is sprake van een groote Rubin- steinuitvoering in April, onder leiding van den componistde stad zou daarvoor aan de //Societe de Musique" 5000 fr. toestaan. Te Petersburg dragen de modenufjes thans diamanten op den rug van haar japonnen, ja zelfs op de sleepen. Steinitz heeft Zuckertort tot een partij schaak om 1000 dollars uitgenoodigddeze zal in het voorjaar in Engeland worden gespeeld. De overstroomingen in Noord-Amerika duren nog altijd voort. De stad Belpre in Ohio is, met uitzondering van onge- veer 50 huizen, geheel onder water gezeteen deel der gebouwen is weggespoeld de ellende is groot. Een voorstel tot herstel van de kermis te Brussel is in den Raad verworpen met 11 tegen 9 stem- men. Uit New-York wordt bericht, dat door het sluiten van 13 fabrieken te Fall River 7000 werklieden zonder werk zijn. Te Eeherto in Ilongarije is een bruiloftsstoet, bestaande uit 7 wagens met 34 personen, die de toegevroren Theiss- rivier overtrekken wilden, in de diepte gezakt. De menschen en de paarden verdronken alien. Dezer dagen ging een boer naar Hilvaren- beek, om den geneesheer te raadplegen over de ongesteldheid van een zijner huisgenooten. In het dorp gekomen, werd hij door zekeren beambte P. aangehouden en dronken verklaarddaar de man geen drank gebruikt had, liet hij zich dat niet aantijgen, en verzocht den beambte met hem naar den geneesheer te gaan, wat aangenomen werd, echter met het ongelukkig gevolg, dat de dokter den beambte en niet den boer beschouwde als hebbende een glaasje te veel gedrouken. Dat genoemde P. met een zuur gezicht afdroop, laat zich begrijpen, te meer daar hij voor het gevraagd onderzoek nog tien gulden kon betalen. ,/Een man zonder baard, is geen cent waard" zei mij laatsl eene jonge dame, maar hoe zou zij het wel vinden als ze eene vrouw met eenen baard zag? In Frankrijk ziet men dikwijls dames met knevels als een dragonder en //men" vindt het mooi In ons landje is de emancipatie nog niet zoo ver doorgedrongen, dat wij 't mooi vinden hoewel wij niet zelden dames zien met een bewijs van een kneveltje. Dat het niet mooi gevonden wordt moet wel opgeinaakt worden uit het feit dat //de Huisvrouw" een middel aan de hand doet om z/de haartjes op de bovenlip" voor goed te doen verdwijnen. ,/Men bestrijkt," zoo zegt het blad, »een streepje gewoon linnen met gewoon schoen- makerspik, maakt dat warm en plakt dat op de bovenlip vrfor men gaat slapen. 's Ochtens trekt men het eenigszins forsch er af, en de haartjes blijven er aaukleven. Als men dat dikwijls genoeg herhaalt, wordt de plaats langzamerhand weer glad." 't Is een eenvoudig middel en niet kostbaar ook Naar men aan de Amst. Ct. mededeelt, is de wacht aan de cavalene—kazerne te Amsterdam de dupe geworden van een grap, waarvan de schul- digen echter onbekend zijn gebleven. Een in klein tenue gekleed hoofdofficier bracht namelijk aan de kazerne een bezoek en verlangde een en ander te inspecteeren. De wachtmeester, kommandant der wacht, leidde hem overal roud, nam den verschuldigden eerbied in acht enis daarvoor gestraft met vier dagen prevoostarrest. Immers het is gebleken, dat de hooggeplaatste be- zoeker geen militair, maar misschien een afgedwaald bal masque bezoeker was! Y oor eenige dagen overleed te Zwolle zekere M., een grijsaard, die, in vroeger dagen een ge- zeten burger dier stad, gedurende de laatste jaren, naar het sclieen, in zeer armoedige omstandigheden verkeerde, zoodat menigeen, met zijn lot begaan, hem van tijd tot tijd een aalmoes gaf. Het blijkt thans dat hij, zonder dat zijn betrekkingen liier- van iets wisten, een sommetje van f 500 had weten te besparen, dat zijn familie thans uitstekend te pas komt. Een bedrag van f 45, bij een zijner kennissen gedeponeerd, had hij bestemd voor een fatsoenlijke begrafenis. Behangsels van bladtin, waarmede men proeven genomen heeft, blijken eene werkelijke aanwiust voor het bekleeden van muren te zijn. Het bladtiu (stauniol) wordt daartoe geleverd in platen ter lengte van 5 meter en in iedere breedte. Deze platen kunnen gekleurd en bij hooge temperatuur gedroogd worden, of men kan er bout en Ieder mede nabootsen, of ze met landschappeu bescliil- deren en vernissen. Op zichzelf reeds sterk, wordt het nog duurzamer door de kleurstoffen, er op aangebracht. Als hechtmiddel op muren bezigt men een goedkoop vernis. Het bladtin of liever deze metalen behangsels bevorderen aanmerkelijk de droogheid der muren; de vochtigheid van den muur kan niet door dat geverniste pantser in het vertrek doordringen. Op de paardemarkt te Neede is de land- bouwer J. Wensing door een te koop staand paurd zoodanig tegen de borst geslagen, dat hij achterover viel en zijn hoofd zwaar verwondde. De man is na vier dagen lijden overleden, eene weduwe met zeven jeugdige kinderen achterlatende. Dat dienstboden door hunne meesters uit den dienst worden weggezonden is geen zeldzaamheid doch dat de »heer des huizes" de woning ruimt voor de meid, is zeker een niet alledaagsch ver- schijnsel. Sedert Mei jl. heeft iemand te Don- kerbroek eene vrouwelijke dienstbode, van welke de buren getuigen, dat hare houding tegenover haren meester in den laatsten tijd wel iets te wenschen overliet. Thans is de huisvader met zijn inboedel ver- trokken naar zijne in de buurt wonende kinderen, terwijl hij voor de meid de woning, een hoopje aardappelen, een bed, wat brandstof en eene kacliel achtergelaten heeft. Een der grootste handelshuizen in wijn, gevestigd in de Rijnprovincie, heeft een schrijven uit Chicago ontvangen, waarin de afzender den geadresseerde verzoekt, hem geen circulaires of prijscouranten van wijnen meer toe te zenden, daar hij zich houdt aan het beginsel, om zoo lang het verbod van invoer van varkensvleesch uit Noord-Amerika wordt gehandhaafd, geen Duitsche of Eransche wijnen te importeeren, maar het ge- bruik van de inlandsche wijnen te bevorderen een maatregel, welke door het gehalte dier wijnen volkomen wordt gerechtvaardigd. Een beroemd schilder zou het portret maken van een schatrijken bankier. Deze weuschte afge- beeld te worden in zijn fraaien pels, maar hij had geen geduld om lang voor den schilder te zitten. De kunstenaar wist raad en stelde voor, dat zijn bediende den pels zou aantrekken en zoo lang zou zitten, als noodig was om het bontwerk te schil- deren. Dit geschiedde, de schilderij werd afge- leverd en behoorlijk betaald. Den dag na de aflevering zoud de bankier een bediende om den pels terug te halen. De schilder, die den pels gaarne wilde houden, gaf alleen een briefje mede van den volgenden inhoud //Tot mijn leedwezen kan ik den pels heden niet meegeven. Mijn knecht, die er in heeft gezeten, heeft de pokken gekregen. Heden wordt de pels gelucht, maar mogen is hij tot uwe beschikking." Onmiddellijk antwoordde de bankier //Het spijt mij verschrikkelijk, maar ik kan er niets aan doen. Gij kunt den pels nu zelf houden." De brievenbestellers op stal. Het plan tot aanleg van een luchtdrukbuis-post tusschen New-York en Chicago begint uitvoering te erlan- gen. Langs die buisgeleiding zullen brieven kleinere artikelen, monsters en dergelijke tegen 5 ct. voor een brief en 10 ct. voor een pakje ver- voerd kunnen worden. Te Cleveland, Buffalo en Albany zullen tusschenstations worden opgericht. De pijpen zullen van ijzer en 4 duim in doorsnede zijn. De kosten van aanleg worden op 1000 dol lars per mijl berekend. Men denktdat het vervoer van brieven of pakketten tusschen New- York en Chicago in ongeveer 4 uren tijds zal kunnen geschieden. ■Mil Ml I I B l« —n Ihi ■■naiwm I 111 wi—iiiw j—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2