Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. werp rijk geworden. Baron van Boetselaar is door erfenis in hot; bezit gekomen van de kist, waarin Hugo de Groot in 1621 uit Loevestein naar Gorkum ontsnapte. Deze kist is in de familie Graswinckel, afstam- melingen van Hugo dp Groot, met de meeste zorg bewaard, en moet volgens de beschikkingen van den laatsten erflater van bet eene geslacht op het andere overgaan. Zij is ruim 1J M. lang en circa M. hoog, met een roud deksel en van binnen met wit linnen bekleed. I)at zij aan den tand des tijds weerstand heeft kunnen bieden, is te danken aan de 13 ijzeren banden, waarmee zij is besla- gen. Wanneer men opmerkf, dat De Groot alleen door twee nauwe sleutelgaten eenige verscbe lucbt heeft kunnen inademen, verbaast bet ons niet dat bij, ten huize van Daatselaar gekomen, half be- zwijmd, maar wel, dat hij op dien tocbt niet door verstikking gestorven is. Bij deze kist zijn tevens 12 familieportretten, onder anderen van de grootmoeder van Hugo de Groot, geboren Van Ileemskerk, van Jan de Groot, vader van Hugo, van Hugo de Groot zelf met zijne vrouw Maria van Reigensbergen en van zijn zonen Dirk de Groot, met zijne vrouw geb. Van Zeeuwen en Jan en Willem de Groot. Twee kisten met documenten, alle op deze zaken betrekking hebbende, bewijzen de identiteit der kist op afdoende wijze. Men verneemt, dat van hoogerkand pogingcn worden in bet werk gesteid om den heer A. Sunt te doen terugkomen op zijn besluit tot het nemen van ontslag als burgemeester van Vlissingen. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in zake de gebr. Wolters, J. G. H. en J. L. H., geboren en wonende te Venloo, thaus ge- detineerd te Arnhem, scbuldig verklaard aan: I. Beiden bedriegelijke bankbreuk, door als ge- failleerde kooplieden bevonden te zijn van eenen bizondereu last voorzieu, de waarde der voorwer- pen, waartoe die last betrekkelijk was, te zamen en in vereeniging te bunnen bate te hebben aangewend. II. De tweede bescbuldigde misbruik van ver- trouwen, door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren of weerloos maken van geldswaardige papieren, die ter bewaring in zijne lianden waren gesteid, en de eerste bescbuldigde inedeplichtigheid aan dat misdrijf, door desbewust den tweeden be- sehuldigde te helpen in de bedrijven, die bij voltooide. III. De eerste bescbuldigde bovendien het als ontvanger en openbaar bewaarbouder verduisteren en aan hunne bescberming onttrekken van gelden boven de fr. 3000 in waarde, welke uit hoofde van zijn post in zijne handen waren, tweemaal gepleegd en veroordeeld den eersten tot 6 jaar gevangenisstraf en drie geldboeten, twee elk van f 300, subs. 1 maand gevangenisstraf voor iedere boete, en eene geldboete van f 1000, subs. 3 maanden gevangenisstraf; de tweede beschuldigde tot 4 jaar gevangenisstraf en geldboete van f 1000, subs. 3 maanden gevangenisstraf. Voorts tot aanplakking van een extract uit's Hofs veroordeelend arrest ten aanzien van den eersten beschuldigde te Arnhem, Maastricht en Venloo en voor den tweeden bescbuldigde te Venloo, verder voor beiden bekeudmaking der veroordeeling in het Dagblad van Venloo. TER XEIZEV8 Februari 1884. Gedurende de maand Januari zijn aan den spoorweg albier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 22 10 r. ij., 8 s., 2 m., 2 k. 28215 Uitgevaren zijn: in Januari 17 zeeschepen. op een afstand en sckeen Kaspers bewegingen niet op te merken, en de arts was met de andere heeren in gesprek. Daar bij zich echter niet be- spied zag en als dit het geval was immers zijn buit zou teruggeven, liep hij voorwaarts en stak zijn hand uit om den dolk te vatten. Voordat echter zijn vingers bet voorwerp hadden aangeraakt, week de onveilige bodem onder zijn voeten, en het blok, uit bet evenwicht gerukt, stortte met den ongelukkigen Kasper neer in den vloed, wiens golven schuimend opspatten. Toen de arts en de anderen den val van bet blok hoorden en Kasper misten, snelden zij naar de rots om te kijken. Het eerste voorwerp, dat zij zagen was Kasper's verpletterd en misvormd lijk, welks onderste ledematen in het water lagen, terwijl het bovengedeelte op bet zand uitgestrekt was. Assumes dolk lag er naast. Men ging naar den oever; de arts raapte den dolk op en een glimlach scheen over zijn trekken te vliegen; maar hij zei niets. Men trok het lijk uit bet water en legde het op het zand. „Maar wat kon hem bewegen," zei een der lieeren, „zich zoo dicht aan den rand van de rots te wageu, zelfs in den toestand, waarin bij verkeerde!" „Ik geloof," autwoordde een ander, //bij deed het in de hoop, zich bet wapen too te eigenen, dat de dokter in de band heeft en dat, zooals ik denk, aan den kamerdienaar behoort, die het Bij Koninklijk besluit van 5 dezer is de kapi- tein-magazijnmeester der artillerie D. van der Linden, overgeplaatst van llellevoetsluis naar Ter Neuzen en de l8te luitenant—magazijnmeester P. Hotz van Ter Neuzen naar Wierickerschans. Twee, boerenjongens E. L. en P. C. uit Axel hadden te zainen afspraak gemaakt om den boorn- gaard van een der inwoners aldaar eens van wat ooft te gaan ontlasten. Zij begaven zich danrtoe in den avond van 12 Oct. jl. met een zak daar- heen en waren juist bezig bun plan te volvoeren toen zij door den marechaussee werden gestoord en de vlucht namen. Zij legden, op de gisteren door het Gerechts hof te 's Gravenhage gehouden zitting een volledige bekentenis af. Advocaat-Generaal Mr. Bijleveld, achtte de schuld voldoende bewezen en requireerde 45 dagen celstraf. Mr. baron Van Zuylen van Nijevelt, die als verdediger optrad, geloofde, dat men bier niet met een voltooiden diefstal, maar met een strafbare poging daartoe te doen had, en beval beide be- schuldigden in 's Hofs clementie aan. De uit spraak is bepaald on Donderdag a. s. Axel. 6 Februari. Voor het beroep naar de Christelijk gereformeerde gemeente alliier, heeft do heer W. J. de Haas, predikant te Haarlem- mermeer °/z, bedankt. Axel, 5 Februari. Het volgende nieuwtje gaat hier als een loopend vuurtje rond. Een herbergier alliier vond bijna iederen morgen menschelijke uitwerpselen, nu eens op het bed, dan weder op eene kist op den zolder en soms weer op eene andere plants. Potten en pannen, die op de kachel stonden, werden daarvan soms afgenomen, zonder dat er iemand gezien werd, die zulks deed. De groote vraag was nu//Wie doet dat Om deze vraag opgelost te zien, begaf men zich naar een kaartlegster, doch deze kon ook geene ophel- dering van de zaak geven. Wel maakte zij veel praatjes van voorzichtig zijn en goed waken, doch het fijne er van wist zij toch niet te zeggen. De politie, die het zaakje onderzoekt, zal, hopen wij, een beter licht doen opgaan. Intusschen ver- wondert het ons, dat zulke dingen nog in onze liooggeroemde en verlichte negentieude eeuw plants hebben. Axel, 6 Februari. Bij enkele landbouwers onder deze gemeente zijn deze week kippen gestolen. Daders niet bekend. Zaamslag, 8 Februari. Door de vereeniging z/In 't belang der landbouwers" alliier is gisteren aanbesteed de levering van 71,000 K.G. kunst- mest, bevattende 7 pet. stikstof als amoniak en 9 pet. phosphorzuur, beide oplosbaar in water; 31,000 K.G. chilisalpeter bevattende 15 a 16 pet. stikstof als salpeterzuur, en 200 K.G. Brabantsch klaverzaad. Voor deze levering werd ingeschreven door de volgende heeren: G. J. Krol C»., Zwolle 10,74 13,50 H. J. Vlaeminck, Clinge 10,88 12,75 Ch. Peeters, Sas van Gent 10,88 N. van Zuijen, Axel 10,93 P. J. Scheele, Ter Neuzen t/ 11,06 Standaert, Waarschoot J. J. Korman, Rotterdam Asselmanfe C0., Hontenisse 11,19 A. Dieleman, Axel A. Hamerlinck C0., Ter Neuzen11,80 Wed. Verbist, Hontenisse 11,81 Adriaansens, Walsoorden. 12,00 O. van Damme, Ter Neuzen 12,24 12,48 0,90 Kamminga&C°.,Picterburen n 12,95 Adriaansens Pz., Walsoorden G. Boel, Hulst Wed. J. Leupen, Haarlem .T. C. Kense, Nieuwvliet J. A. Pateer, Hontenisse E. van den Bosch, Goes. Ernest Burm, Zele 12,50 11,084 12,88 11,19 13,74 v 11,19 11,29 12,41 12.90 12.91 13,18 12,48 12,52 12,73 waarschijnlijk heeft verloren, toen hij zich van de klip verwijderde." ,/Ja, het behoort aan Alam-Assum," sprak de arts //en zonder twijfel was het 't verlangen om den versierden dolk te krijgen, dat hem- aan zijn einde bracht." Terwijl eenige bedienden uit het slot versche- nen, waarom een heer had gezonden, om het lijk weg te nemen, naderde dokter Schott den ingang van den tuin, waar hij den Afrikaan ontmoette, die in een laan van ahornsboomen langzaam op en neer ging. Toen hij den arts zag, stak hij de hand uit, om zijn dolk te ontvangen. z/Neem uw dolk," sprak de arts. //Het is een goed wapen en kan evenals zijn meester, op meer dan een manier werken. Kasper heeft hem ge- vonden." De Afrikaan glimlachte grijnzend, stak de dolk in de schede en zette zijn wandeling voort. De arts ging verder. Toen hij zich aan het einde van een laan plotseling omkeerde, stiet hij op Lorischek en diens gasten, die in den zachten avondwind stonden. Hij fluisterde, zonder stil te staan, den graaf eenige woorden toe; Lorischek verontschul- digde zich bij zijn gasten en volgde den arts. Zij gingen in het slot. ,/Nu, wat is er gebeurd, dat hij mij noodig liebt? vroeg de graaf. (Wordt vervolgd.) - - 0,82 0,89 0,90 0,99 1,20 Aan de laagste inschrijvers is de levering van de meststoffen geguiul als: aan Jos. de Poorter de kunstmest en A. Dieleman de chilisalpeter; aan J. A. Pateer het klaverzaad, na het oordeel van het bestuur over zuiverheid en kiemkracht. Tot dekking der verschillende kosten enz. wordt de koopprijs verhoogd met 15 cent per 100 K.G. voor de kunstmest en alzoo gebracht op f 10,65; in 1883 was voor de kunstmest f 15 betaald en aan dien prijs berekend heeft de vereeniging een winst bespaard van f 4,35 per 100 K.G. of in massa een winst van f 3088,50. De chilisalpeter wordt verhoogd met 18 cent per 100 K.G. en dus gebracht op f 12,59 in 1883 was voor de chilisalpeter f 16 betaald, aan dien prijs berekend heeft men een winst bespaard van f 3,41 per 100 K.G. of in massa een winst van f 1057,10. De vereeniging heeft voor het eerste jaar nogal een aardig sommetje bespaard, met de aanbesteding van de superphosphaat of klaver-guauo is er een winst van f 1224, zoodat de winst van al de meststoffen in dit jaar te zamen bedraagt f 5369,60. Vlissingen, 8 Februari. Heden namiddag is alhier door den notaris Th. van Uije Pieterse, tegen rxmtante betaling verkocht: het Italiaansch gekoperd barkschip //Si," metende omtrent 517 ton, benevens deszelfs seheepsinventaris, zooals het is liggende aan het strand te Ellewoutsdijk; liier- van werd kooper de heer Massee, te Goes, voor 3400. Eene boerenplaats te Witmarsum, ongeveer 20 jaren geleden voor eene getaxeerde waarde van f 105,000 in eigendom overgegaan, kon bij de deze week gehouden finale verkooping slechts 59,000 opbrengen Een nieuw en afdoend bewijs voor den achteruitgang der prijzen van het land ook in het rijke en vette deel der provineie Friesland. Als eene groote bizonderheid verdient wel vermelding, dat in den tuin op Druivenstein te Yelp, bij Arnhem, de doperwten, capucijuers, peul- tjes en tuinboontjes reeds sinds eenige dagen (reeds in Januari) boven den grond staan. Bij het gemeentebestuur van Brussel is eene petitie ontvangen, waarin wordt gevraagdlo. dat de kennis van het Ylaamsch als voorwaarde gesteid zou worden om in het stedelijk politiekorps te worden opgenomen, en 2o. dat de processen-verbaal in het Ylaamsch zouden worden opgemaakt. Door het college is aan de verzoekers geantwoord, dat, wat het eerste punt betreft, in dien geest reeds door het bestuur maatregelen genomen waren, terwijl wat het tweede punt aangaat, eene iuwilliging van het verzoek buiten de bevoegdheid van het ge meentebestuur ligt, daar de ambtenaren der politie verbaliseeren in hun ambt als hulpofficier van justitie en als zoodanig ressorteeeren onder het parket. Het lijk van het onlangs verdwenen meisje uit Gent is opgevischt. Yermoedelijk is het kind bij ongeluk te water geraakt. Van eenige misdaad althans is geen spoor te ontdekken. Te Brussel liep het geruclit, dat ook het lijk van Mr. Mascart, den onlangs verdwenen hoofd- ambtenaar, was opgevischt; maar dit is niet bevestigd. Te Lissabon worden toebereidselen gemaakt voor eene expeditie naar Afrika, meer bepaald naar de rijke provineie Angola. Zij zal door de regeering onderste'und worden en onder het bevel staan van een officier van den generalen staf, Enrique de Carvalho, die met de streek goed bekend is. Waarschijnlijk zal de expeditie zich het eerst begeven naar Muata Jambo, en ver- volgens van Golungo Alto naar het binnenland gaan, om er verschillende stations op te richten, ter bevordering van handel, laudbouw, godsdienst en onderwijs. Den 2den dezer maand, zoo schrijft men uit Mirecourt, heeft er over Elzas-Lotharingen een geweldige storm gewoed. Op de baan van Entzheim werd een overgroot gebouw door den orkaan omvergeworpen. Te Wasselon werden 17 waggons voortgedreven tot aan Marlenheim. Te Trois Epis voerde de dwarlwind alles mede wat hij op zijn weg ontmoette. De kerk van Ensis- lieim is zwaar beschadigd. Te Metz woedde de storm geweldig en ging gepaard met hagel, sneeuw donder en bliksem. De bliksem is in eene wo- ning te Riehl gestagen. Een man werd te Neugartheim door den wind in de Saar geslingerd. Zijn lijk werd den anderen dag opgevischt. Te Wolmunster werd het bovenste gedeelte van den toren op een kilometer afstand der kerk terug gevonden. De onlangs voltooide passage te Milaan is met glas gedekt, en in het midden vindt men eene soort van rotonde met koepelvormig dak. In dezen koepel zijn een groot aantal gaspitten op vrij aanzienlijke lioogte aangebracht. Dicht bij de gasbranders heeft men, om deze aan te steken, een miniatuur spoorwegje aangelegd. Dit spoorweg- lijntje wordt bereden door eene kleinc electrische locomotief die een pit met zich voert, welke in alco hol gedoopt is, op de zelfde wijze als met de ge- wone spirituslampen het geval is. De pit is zoo aangebracht, dat zij, met de locomotief rondgaande, alle gasbranders rakelings voorbijgaat. Zoodra nu het gas ontstoken moet worden, steekt men de pit aan en zet de locomotief in gang. In een oogwenk is de locomotief den cirkel rond- gegaan, en in denzelfden tijd heeft de brandende pit het gas, dat uit de verschillende branders ontsnapt, aangestoken. Het biedt een zeer aardig schouwspel aan en elken avond komen tal van Milaners of van vreemde- lingen, die cr van hebben hooren spreken, naar deze passage (de Victor Emanuel Gallerie), om getuigen te zijn van de operatie. De Engelsche laudontdekker O'Neil is te Mozambique aangekomen, na een onbekende streek tusschen Mozambique en het Nyanzameer, een weg van 1400 mijlen, doorgetrokken te zijn. Hij heeft een onbekend meer, Amaromba genaamd, ontdekt. O' Neil zegt, dat het meer Chirma kleiner is dan men algemeen meent. Bij zijn terugkeer heeft hij de vallei van Likelungo gevolgd, die hij bevolkt vond. Te Rotterdam worden pogingen aangewend tot stichting eener Ned. pensioenvereenigiug. Twee knapen van 11 jaren, die in de R. K. kerk te Sluis onder de hoogmis de offerbus gestolen hadden, zijn door de politie gevat. Te Maastricht heeft zich eene kloosterorde gevestigd van Znsters-Anun- tiaten. Deze orde werd in 1500 gesticht en bezat in 1624 een klooster te Wijk-Maastricht. Bij IJmuiden zijn weder circa 400 dynamiet-patronen aangedreven en vernietigd. Een ingezetene van Winschoten, die dezer dagen twee vazen ontving als prijs in de Amsterdamsche tentoonstellingsloterij, moest voor vracht en kosten van inpakking niet minder betalen dan 58,25. Als bizonderheid Verdient vermelding, dat op het no. 9216, waarop in de thaus trek^eude loterij de f 25,000 is ge- vallen, in de vorige (313e) loterij eveneens de f 25,000 werd getrokken. Woensdagvoormiddag is te Nijmegen door de Pruisische justitie uitgeleverd JArends, de tweede vermoedelijke moordenaar uit Heinoo bij Raalte. Dezer dagen werd naar de gevangenis te Venloo, wegens overtreding van de drankwet, een 82jarig grijsaard uit Venraai overgebracht. Hij kon van ouderdom niet meer zien en moest door zijn 62jarigen zoon daarheen worden geleid. Men bericht uit Antwerpen, dat de inschrijving voor de ontworpen tentoonstelling gansch gedekt is. In Moravie is Thonets meu- belfabriek afgebrand; twaalfhonderd werklieden zijn daardoor broodeloos. Thonet heeft nog vier andere groote fabrieken. De Koningin van Tahiti kwam te Chicago aan; zij reist onder den naam van Mrs. Salmon en zal Engeland en Frankrijk bezoeken. Te Straatsburg is in 87jarigen ouder dom overleden een dienstbode, die meer dan 70 jaren achtereen bij dezelfde familie in betrekking was geweest. De boekhouder van een winkelier te New-York heeft zich met 2000 dollars uit de kas van zijn patroon (de eenige die er nog in waren) uit de voeten gemaakt, omzijn prin- cipaal een goede reden aan de hand te doen om failliet te slaan. In eene der fabrieksteden van Westfalen moet het voornemen bestaan, eene zeer zonderlinge politieverordening uit te vaardigen. Men wil nl. aan de mijuwerkers en aan de smeden, die met ongewasschen gelaat van hun werk naar de stad terugkeereu, den toegang tot de stad ontzeggen. Te Kruiningen ging een bakkersknecht met een pistool naar musschen schieten. Langs een beg gaande, bleef de haan van het pistool aan een tak haken en ging over. Het geheele schot drong hem in de rechterzijde, waardoor zijn toestand zorgwekkend is. Eene nieuwe huwelijksadvertentie leest men in een Friesch blaadje van den volgenden inhoud Huwelijksaanvraag van drie jongelingen, jeugdigen leeftijd, aan niet onbemiddelde burgerdochters van 20 a 27 jaar oud. Zij, die belang stelt, kome aan huis bij dengene, dien zij verkiest. Zondags niet te spreken. S. J. Yeenstra. K. K. Kats. Augustinusga. S. S. Tjoelker. 't Schijnt, dat men in dit schrikkeljaar met het geijkte //discretio verzocht en verzekerd" wil broken, terwijl bovendien deze manier ,/liefst metportret" overbodig maakt. De dames kunnen in levenden lijve hun tweede ik in spe gaan zien. De volgende treurige geschiedenis vond deze week te Witte-Wierum, onder Ten Boer (prov. Gron.) plaats Twee boerenknechten waren in den paardenstal bij een landbouwer met een hooivork aan't stoeien. Op het oogenblik, dat een hunner de vork weg- wierp, kwam de vrouw des huizes den stal binnen, met het noodlottig gevolg, dat zij de vork in het hoofd kreeg, tengevolge waarvan zij door het vele bloedverlies is overleden. Te Norgervaart, in Drenthe, wonen naast elkaar twee gezinnen, die wonder wel met elkaar harmonieeren. In het eene gezin zijn drie zoons en dene dochter; in het andere drie dochters en Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. rnw ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, m. minerie. Kunstmeit Chiliaal- Klaver- per peter per zaad 100 KG. 100 KG. per KG. Jos. de Poorter, Rotterdam f 10,50 Maijer Schaarbeek10,69 12,61

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2