Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1955. Zaterdag 9 Februari 1884. 24e Jaargang. is) Het kasteel Rothstein, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »lt bind verschljnt Dinsdng- en Vrljdagnvond bij den uitgevcr J. K. G, D II O IV T te Ter ATenzen. JPolitiefa. Overzieht. Het was te voorzien, dat het met Gordon's zending naar Soedan niet zou gaan als indertijd met een ander legeroverste, van wien gezegd kon worden: //hij kwam, zag en overwon." Toch bleef men van vele zijden de gunstigste verwachtingen koesteren van zijn optreden tegenover de ernstige en, zoo- als men thans ervaart, in het geheel niet onge- gronde bedenkingen, die men over het welslagen van de Soedanzending durfde opperen. Op al die hoopvolle verwachtingen is echter weder een schaduw geworpen door de laatste berichten uit het Zuiden van Egypte. De versterkte plaats Sinkat heeft het moeten opgeven. Generaal Baker had met een afdeeling ruiterij uit Suakin nog een poging gedaan tot ontzet, maar werd met groot verlies door de troepen van den Mahdi terug- geslagen. Daar de bezetting en de bevolking van Sinkat alle levensmiddelen, zelf de laatste honden, paarden en huiden hadden verteerd en zij liever in een gevecht wilden sterven dan langzaam ver- hongeren, hebben zij een laatsten wanhopigen uitval gedaan, met het rampzalig gevolg, dat alien door den vijand zijn gedood. De zegevierende troepen van den Mahdi zijn nu reeds generaal Baker zelf te Suakin een bezoek gaan brengen en hebben een aanval gedaan op het versterkte kamp bij die plaats. Nadat de bezetting een uur lang het ge- weervuur had onderhouden trokken de aan- vallers zich terug. Baker was echter afwezig en voor eenige dagen naar Trinkatat vertrokken op verkenning. Daar men van hem sedert niets meer vernomen heeft, zijn zes honderd negers met rein- mingtong-geweren gewapend derwaarts vertrokken om hem, zoo noodig te ontzetten, of te versterken. De oorlog in Soedan is dus weder in vollen gang en de toestand begint er zoo langzamerhand zeer zorgwekkend uit te zien. Geen wonder dus, dat de Engelsche bladen over den vermoedelijken uitslag van den gevaarvollen en gewaagden tocht van generaal Gordon zich ernstig ongerust maken. Hij doet de reis door de eenzame woestijn met zeer kleiu gevolg en voert de 40000 pond sterling in goud, op kameelen geladen, met zich mede. Velen acliten dit een hoogst gewaagde oudememiug. Gordon van zijn kant moet zeer veel vertrouwen hebben op een gunstigen afloop van zijn tocht en zond per telegraaf eenige bemoedigende woorden aan de bevolking te Khartoem, alsmede een bode naar den Mahdi om dien te verzoeken de gevangen Europeanen goed te behandelen en hen naar Khar toem te zenden. In Engelend zullen deze jobstijdingen, nu juist de volksvertegenwoordiging weder bijeen is gekomen, der regeering niet zeer gelegen komen, want het is vrij zeker, dat de beide Huizen hunne werkzaam- heden zullen beginnen met de regeering uit te noodigen, hare staatkunde ten opzichte van Egypte FEUILLETON. De arts werd plotseliug in de rede gevallen door een binnenkomend bediende, die de aankomst van den vrijheer A/on Erlsheim met zijn dochter meldde. Terstond begaf zich de graaf, vergezeld door dokter Schott en den zwart bruinen kamer- dienaar, die hem als zijn schaduw volgde, naar de benedenzaal, om zijn gasten te begroeten, en het duurde niet lang, toen ook Elisabeth ver- scheen, om den vrijheer en zijn dochter te verwel- komen. De overige slotbewoners, voor zoover zij van eenige beteekenis waren, en de weinige gasten, die zich in het slot bevonden, werden aan den ouden heer en zijn dochter voorgesteld. Alleen dokter Schott scheen op den vrijheer Yon Erlsheim, niettegenstaande zijn vriendelijkheid, geen prettigen indruk te makennog meer werd de goede luim van den ouden heer gestoord, toen hij zich om- keerde en den kabyl zag. Alam-Assum stond daar met neergeslagen oogen; maar de vrijheer scheen bij den aanblik van den bruinen kamerdienaar verward en ontroerd te worden. Uit achting voor Lorischek onthield hij zich van elke aanmerking toch waren vrees en tegenzin in de blikken, die hij van tijd tot tijd op hem wierp, zoo zonderling, dat de graaf de gevoelens van den ouden heer licht kon^ raden. Lorischek zag, dat men, hoewel en Soedan volledig bloot te leggen, zoodat deze nu weldra in al haar bizonderheden aan het licht zal komen. In Oostenrijk maakt de regeering van hare bevoegdheden krachtens den staat van beleg, op AYeenen en onmiddellijke omgeving toegepast, een ruim gebruik. Niemand waagt het thans in het openbaar of in het bizonder gesprek over den toestand des lands of de regeeringsmaatregelen te spreken, zoo hij zijn vrijheid of zijn bestaan lief heeft. De ijverige Hermandad is thans als in de dagen der Inquisitie overal bezig en zoe- kende. AYee, die in een slechten roep staat. Reeds heeft zij een aantal werklieden in hechtenis doen nemen en verscheiden anderen het verblijf in de hoofdstad ontzegd. Deze laatsten zullen nu verplicht zijn elders werk te zoeken, maar naar te vreezen en te verwachten is, ook naar elders de ontevredenheid overbrengen. Uit Noorwegen wordt gemeld, dat de Konink- lijke familie met veel geestdrift, luister en praal in de hoofdstad, Christiania, ontvangen is. De Storthing (volksvertegenwoordiging) is door den Koning in persoon geopend. In de troonrede wordt medegedeeld, dat de ontvangsten van het rijk zijn toegenomen en dat de begrooting sloot, zonder dat men tot nieuwe belastingen of tot verhooging der bestaande- de toevlucht had behoe- ven te nemen. Yan de belangrijke binnenland- sche politieke kwestie, die het land sedert maan den in spanning houdt, werd met geen woord melding gemaakt. De troonrede sloot echter met den wensch, dat de genadige Voorzienigheid haar beschermende hand mocht uitstrekken over de toekomst van het Noordsclie volk. De Koningin en Prins Eugen, de jongste zoon des Konings woonden de plechtigheid bij. In Denemarken wordt de strijd tusschcn de volksvertegenwoordiging en de Regeering steeds voortgezet. De onderzoekings-commissie uit de Kamer wil op elk gebied bezuinigen en heeft 6 millioen kronen op de door de regeering in- gediende begrooting geschraptde helft daarvan treft de hoofdstukken leger en vloot. Yereenigt de Kamer zich hier mede, dan zullen de noodige reparation aan de oorlogschepen achterwege moeten blijven en zal de verouderde artillerie niet ver- nieuwd kunnen worden. Op de spoorwegbegrooting zijn 600,000 kronen geschrapt voor het verbou- wen van eenige stations, wat de regeering dringend noodig acht. Yoor posterijen worden de 250,000 kronen geweigerd, die de Minister onmisbaar acht om dezen tak van dienst behoorlijk te ont- wikkelen, terwijl de 280,000 kronen, die voor een wetenschappelijke expeditie naar Groenland worden aangevraagd, ook geen genade in de oogen der begrootings-commissie vinden konden. stilzwijgend, een verklaring zocht, en terwijl hij den arm van den ouden man vatte, bracht hij hem naar een hoek van de kamer. //Mijn waarde heer," sprak hij, /7gij verwondert u, onder mijn lieden een man te vinden, dien zijn kleur en trekken tot een te onaangenaam voorwerp maken, dan dat hij voor bediende past. Gij zult u misschien nog meer verwonderen, als gij verneemt, dat Alam-Assum zoo heet de man buiten de toevallige omstandigheid van zijn afkomst nog meer lijdt, daar hij van de spraak beroofd is. Het schijnt zonderling, dat ik dezen man tot mijn meest vertrouwden dienaar heb gekozen; als ik echter zeg, dat ik hem bij den aanval op de hoogten van Chaumont, die de Franschen bezet hielden, heb gevangen genomen en hem daar hij door een schot in den mond zwaar gewond was liet verplegen en er bij voeg, dat ik sedert zijn trouw en zijn bruikbaar- heid heb ondervonden, mag ik wel hopen, dat gij den man nu met eenigszins meer welgevallen zult beschouwen." //Gij hebt gelijk," antwoordde de oude heer, #en willen wij zijn kleur vergeten. Maar duizend duivels toen ik hem het eerst zag en zijn loerend oog opmerkte, werd ik wonderlijk te moede." Terwijl de vrijheer en dochter het zich in de hun aangewezen vertrekken huiselijk trachtten te maken, had op den avond van denzelfden da<* HH. MM. de Koning en de Koningin worden, volgens een Reuter-depechereeds in de aan- staande maand (Maart) te Brussel verwacht. Naar men meldt zal de Prins van Oranje, als eerevoorzitter der commissie tot oprichting van het gedenkteeken van Leidens ontzet, tegenwoordig z'ju ')]j de onthulling op 26 Mei. De hoogleeraar M. de Vries zal het woord voeren. Nu de gemeenteraad van Middelburg den prijs van het gas, voor verwarming bestemd, heeft verlaagd, circuleert aldaar een adres, waarbij winke- liers enz., die het gas voor hun broodwinning noodig hebben, verzoeken om met de gas—verwarmden op een lijn te worden gesteld. Naar aanleiding van art 40 der gemeentewet was door drie leden van den gemeenteraad te Vlissingen eene vergadering belegd, die jl. Woens- dag plaats had en waarin door hen werd voor gesteld om, met intrekking van het besluit op 11 Januari 11., aan de Hooge Regeering te verzoeken, met het volgende jaar de belasting op het gemaal met deel van het thans geheven wordende te bestendigen, alsmede de plaatselijke belasting op het gedistilleerd te verdubbelen, welk voorstel in den Raad werd behandeld en aangenomen. Volgens men verneemt, is het in den laatsten tijd zooveel besproken waarborg-kapitaal voor den spoorweg Rotterdam—Munster dezer dagen te gelde gemaakt en de opbrengst van dien verkoop in 's rijks schatkist gestort. II. K. H. Prinses George van Saksen, ge- malin van den oudsten broeder van Koning Albert, geboren Marie Anne, Infante van Portugal, is Maandagavoud op veertigjarigen leeftijd overleden. Uit haar huwelijk (1859) met Prins George waren zes kinderen geboren. Ten einde het bezoek aan ons land gemakke- lijk te maken is aan de leden der deputatie uit de Transvaalsche republiek, door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen vrij vervoer over hare lijnen toegestaan. Door het Centraal—comite voor de nood- lijdenden door de uitbarsting op Krakatau was op 31 Dec. in het geheel ontvangen 1,154,746,60. Van dit bedrag werd tot dien datum uitbetaald f 733,066,97^; terwijl over het resteerende reeds grootendeels voor nog uit te keeren vergoedingen is beschikt, zooals omstandig blijken zal uit een eerlang openbaar te maken verslag. Door den Minister van AYaterstaat is aan den Commissaris des Konings een schrijven ge- richt, om bij de burgemeesters der gemeenten, die gelegen zijn aan het spoor Groningen—Delfzijl, een onderzoek in te stellen, of aan de spoorbe- een klein gezelschap, bestaande uit kennissen van den graaf en dokter Schott en den Afrikaan, een wandeling naar den oever van de rivier ondernomen. Het weer was prachtig en de glans der avondzon verlichtte de golven. De blikken van den arts waren op den stroom gericht, die duister en langzaam aan den voet van de rotsen voort- rolde, en het scheen alsof zijn oog in de diepte had willen dringen, om haar geheimen te ont- dekken. De Afrikaan stond volgens zijn gewoonte onbeweeglijk. Daar werd de opmerkzaamheid van alien plotseling tot Kasper getrokken, die in een groote boog van achter het slot kwam en zijn weg oogenschijnlijk naar de rivier nam. ,/Er zal wel eenigen tijd verloopen," sprak de arts, ,/voordat hij aan de rivier komt. Het schijnt dat hij te veel heeft gedronken." »Ja, hij schijnt zijn weg hierheen te nemen," antwoordde een der gasten. „Hij geeft den veerman een teeken, dat deze echter niet bemerkt." Toen Kasper waggelend en tuimelend naderde, bemerkte hij den artshij keerde zich tot hem, stamelde eenige onverstaanbare woorden en wenkte hem, zich eenige schreden van het overige gezel schap te verwijderen. Dokter Schott voldeed aan zijn verlangen. n \A at wilt gij?" sprak de arts. .Gij hebt de vrijge- vigheid van uw heer goed gebruikt. Spreek als gij spre ken wilt, waartoe ik u echter weinig in staat acht." ambten in geval met Juni a. s. genoemde lijn wordt opengesteld voor 'tpubliek verkeer, tijddijk eene woning kan worden verschaft, tot zoolang de stationsgebouwen in gereedheid zijn gebracht. Zeer waarschijnlijk zal Delfzijl alzoo met 1 Juni a. s. aan het spoomet verbonden worden. Te Brussel zal den 24 dezer het aanknoopen van vriendschappelijke betrekkingen tusschen het Belgische Groot—Oosten en het Groot—Oosten der Nederlanden op plechtige wijze plaats hebben. Tot die feestviering zijn verschillende Nederlandsche vrijmetselaren uitgenoodigd. Gelijk bekend is, waren die betrekkingen sedert 1830 afgebroken. De Minister van Oorlog heeft aan de Com- missarissen des Konings medegedeeld, dat het in zijne bedoeliug ligt de voor het leger benoodigde paarden zooveel doenlijk uit ons eigen land te verkrijgen. Dat doel kan echter zonder krachtige mede- werking zoowel van de provinciale en gemeente- besturen als van de vereenigingen van landbouw door het oorlogsbestuur niet bereikt worden. Bovendien zal bij de hoogst geringe deelneming aan de aanbestedingen door inlandsche leveranciers ontwikkeling in deze vermoedelijk slechts geleide- lijk zijn te verkrijgen. Gaarne zou de Minister daarom de zienswijze van de Commissarissen des Konings vememen omtrent zijn voomemeu om tot 1 December van het loopende jaar buiten de gewone aanbesteding de gelegenheid open te stellen tot levering van 50 paarden, zoowel bij de cavalerie als bij de ar tillerie. Het ligt in 's Ministers bedoeling om in- dien de proef aanvankelijk wel mocht slagen daaraan in het volgende jaar meer uitbreiding te geven. Bij uitvoerig arrest deed Dinsdag jl. de rechtbank te Utrecht uitspraak in de zaak der studenten van het Munsterkerkhof. De beklaag- den Ram en Grenfell zijn veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 8 boete, subsidair 1 dag. Boddaert tot 8 dagen cel. Voorts Grenfell, Turk en Rijckevorsel elk 25, subs. 7 dagen cel. De Jong werd vrijgesproken De rechtbank heeft omtrent de ten laste ge- legde mishandeling als bewezen aangenomen, dat de 3 eerste beklaagden den man en de vrouw hebben aangegrepen, geduwd en uit de woning op straat getrokken, wat de tweede en derde beklaagden betreft dat zij van Rooijen met stokken hebben geslagen; dit laatste feit is ten aanzien van bekl. Boddaert niet bewezen verklaard. Dat vrouw van Rooijen is geslagen en gestompt, is niet wettig en overtuigend bewezen geacht; daar van zijn de beklaagden vrijgesproken. Sedert eenige dagen is Nijmegen naar men meldt een belangwekkend historisch voor- z/Verstandige woorden, dokter, verstandige woor den antwoordde Kasper. //Gij hebt uw verstand en ik het mijne. Ik kan even goed bijten als blaffen." J //Uw bekwaamheid in beide zaken gaat mij niets aan, antwoordde de arts. //Ik wil mijn tijd niet verspillen door uw onzinnig gezwets aan te hooren. Hebt gij iets te zeggen, zeg het dan; zoo niet, ga dan en stoor ons niet." ,/AVelnu die bruine, die duivel daar, uw bekwame Alam—Assum miste op twintig voet, alsof hij een musch was geweest op twee honderd! Blind en stomEen mooie helper. Hahaha Geen woord ging voor den Afrikaan verloren, die dicht naast Kasper stond. Hij lette daar niet op, maar trad op den rand van de rots en scheen ljverig bezig te zijn, met den voet te onderzoeken, of een groot blok, dat door een smalle scheur van de hoofdklip gescheiden was, vast lag. Het blok hing boven het water en voor een ougeoefend oog was geen teeken zichtbaar, dat onveiligheid aanduidde. Niemand lette op Assum's bewegingen. De kabyl was een eindje ver gegaan, toen Kasper, na zijn onderhoud met den arts, tuimelend heenging. Aan den rand van den rots, lag As sum s dolk, die hem toevallig scheen ontvallen te zijn. Het versierde gevest trok Kaspers blikken aan en wekte zijn beheerigheid op. Hij aarzelde een oogenblik, zag voorzichtig om en keek weer naar het versierde voorwerp. Alam-Assum stond TE* HIEIIZEIVSCIE 101 HUT. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1