Buitenland. Gemengde beiiclilen. De telegrafische gemeenschap met Enge- land via Belgie is weder gestoord. Do telegram- men worden thans over Duitschland verzonden, lietgeen met vertraging gepaard gaat. De beste wijze van verzending is over Frankrijk, hoewel eenigzins duurder; grondtax 721 ct. en perwoord 14^ ct. TEIt BIEUZEIV, 1 Februari 1884. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van bet calamiteuse wa- terschap Oud en Jong Breskens J. 6. Gerritsen. Bij hoogtij is jl. Woensdag namiddag de aan den Margaretkapolder op strand zittende Deen- sche driemastschooner Emma, kapt. Bager, na vooraf ontgravingen daartoe te hebben verriclit, door de sleepboot //Ter Neuzen" op het kanaal alhier gesleept. Van 1 April tot ultimo December 1883 werden door de stoomboot van Vlissingen naar Ter Neuzen en omgekeerd 11646 postpakketten vervoerd, alsin April 907, Mei 928, Juni 1138, Juli 1213, Augustus 1110, September 1379, October 1511, November 1486 en December 1974. Op grond van gedane waarnemingen kan men omtrent de komeet, die thans aan den hemel staat, nog het volgende mededeelen Den 24 Januari bedroeg haar afsland van de aarde ongeveer 30 millioen urenterwijl zij van de zon 24 h 25 millioen uren verwijderd was. De lengte van haren staart beliep toen omtrent H millioen geografische mijlen. Deze was maar even zichtbaar, over ongeveer 3 a 4° lengte, en had weinig breedte. Bij de laatste waarneming op den 28 Januari was de staart reeds geheel onzichtbaar en de kern kleiner en duisterder dan vroeger. Uit dit een en ander besluit men, dat zij in het Zuidwesten ot iets meer westelijk verdwijnen zal. Axel. Door de dames der vereeniging ,/Dorkas" alhier, zijn in het afgeloopen jaar 91 stuks mans- en vrouwenkleederen, beddenlakens enz. vervaardigd, welke aan de armen en minvermogenden zijn uit- gereikt. Moge zoodanige nuttige instelling nog lang blijven bestaan. Zaamslag, 1 Eebruari. Aan den dag van a. s. Zondag (3 Eebr.) is voor Zaamslag eene geschied- kundige bizonderheid verbondendie om hare belangrijkheid wel waard is in herinnering gebracht te worden. Het zal dan nl. 300 jaren geleden zijn, dat de oude gemeente van dien naam eene prooi der vlammen werd, veroorzaakt door de troepen van Graaf Ilohenlo, die destijds met zijn volk binnen de schans van de vesting Ter Neuzen ge- legerd was en Zaamslag door zijne vuurmonden aan de vlammen opofferde, teneinde daardoor de in aantocht zijnde Spaansche troepen tot terugkeer te dwingen. Op dit feit doelt dan 00k onderstaand versje, dat duidelijke blijken draagt, uit een vroeger tijdperk onzer taal afkomstig te zijn. R ECHTSZAKEN. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Eebru ari de volgende vonnissen uitgesproken L. R. M., vrouw van Ch. L. v. D., arbeidster te Kapellebrug, is wegens hoon veroordeeld tot 8 dagen celstraf'. A. v. C., vrouw van H. J., te Axel, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. Een sluwe afzetterij is te Kortrijk gepleegd, ten nadeele van de heeren De Vos en Van de Venne, kooplieden in bloem aldaar. De Vos had zich naar de markt van Eijssel begeven. Zijn associe ontving van daar een depeche, geteekend De Vos, houdende verzoek om 2300 f'r. aan een jongeling, die zich 's, namiddags aan het kan- toor zou vervoegen, te geven. De lieer Van de Venne liep er in, nadat bij te vergeefs naar Rijssel had getelegrafeerd, en bleek later door een onbe- schaamden gauwdief bedrogen te zijn. Zijn toon werd bijna wild, en dien plotseling verzachtend, voegde hij er bij,/Ga en vraag Alam-Assum; zoo stom hij is, kan hij toch uw geheugen opscherpen." //Het zou mij leed doen, mijnheer de graaf, als ik u aanleiding tot ontevredenheid mocht hebben gegeven. Docli wanneer gij in de bewuste zaak bedenkingen hebt, als gij slechts over het gering- ste, wat geschied is en nog kan geschieden, berouw hebt, verzoek ik in het vervolg betreffende deze zaak van elke raadgeving uitgesloten te worden. Ik zelf zal van dit oogenblik af elke gedachte aan deze zaak uit mijn geest verbannen." //Gij behandelt de zaak als niet gewiclitig en daarbij komt nog een handeling van gisteren waardoor, zooals ik vrees, de eer van het huis Lorischek een wonde heeft gekregen, die niet zoo spoedig geheeld zal worden. En is die uit uw geheugen gegaan, gij, die er de oorzaak van waart? Ik zou wel eens willen weten, uit welke stof gij bestaat, dat gij met een onbeweeglijk oog en kalm op tooneelen kunt zien, die andere personen niet zonder huiveriug vernemen." (Wordt vervolgd.) Het Belgisch blad fttoile Beige maakt van een gerucht melding, dat er weder te Brussel iemand op geheimzinnige wijzen verdwenen zou zijn. Ecu lid eener aanzienlijke familie, hoofdamb- tenaar aan eeu der ministerien, echtgenoot en vader van drie kinderen, zou sedert Zondag ver dwenen zijn, zonder dat iemand kan nagaan, waar- heen hij zich zou hebben kunnen begeven. Differentieele rechten in zijn kolonien wil Frankrijk gaan invoeren. Aan de presidenten der Algemeene Raden van Guadeloupe, Martinique en Reunion is het denkbeeld in overweging gegeven om, ter bescherming van de industrie van het moederland, van gefabriceerde goederen die uit het buitenland in de kolonien worden aangebracht, nevens het zeerecht, een hooger invoerrecht te heffen. Zoodoende zou 00k de handel tusschen de kolonien en het moederland toenemen. Ook voor de kolonien Gabon, Senegal, St. Pierre en Mi- quelon wil de regeering datzelfde stelsel van dif ferentieele rechten invoeren. Voor deze kolonien, welke geen Algemeenen Raad hebben, zou dit bij regeeringsbesluit geschieden. Te Chatam liep de voor de Engelsche marine gebouwde gepantserde schroefkruiser Warspite ge- lukkig van stapel. De nieuwe oorlogsbodem is 315 voet lang, 62 voet breed en heeft machines van 8000 paardekracht. De pantserbekleeding, is van staal gemaakt. Het schip krijgt een be- wapening van 10 zware kanonnen en een beman- ning van 433 koppen. Volgens de statistiek, opgeraaakt door een speciale commissie, benoemd door den Minister van Openbare Werken, waren de slachtoffers van de ramp op Ischia ten getale van 5075, waaronder 2313 dooden. Onder deze laatsten waren 650 vreemdelingen. Berichten uit Zuid-Afrika melden, dat Ceta- wayo getracht heeft te ontvluchten uit het kamp van Ekowe, waar de Engelschen hem hadden ge- interneerd. Troepen uit Natal, te zijner vervolging afgezondeu, hebben hem den volgenden dag inge- haald en naar Ekowe teruggevoerd, waar hij voortaan onder streng toeziclit zal geplaatst worden. Als een vervolg van de ongelukken door den jongsten storm in Engeland en op de Britsche kust veroorzaakt kunnen wij nog het volgende mededeelen: Een telegram uit Liverpool meldt den totalen ondergang van het zeilschip Juno niet ver van den mond der Mersey. De geheele equi page, 25 man sterk, verdronk. In de nabij- lieid van Hythe strandde de Hollandsche schoener Personeel, waarbij de equipage omkwam. Een gelijk lot wedervoer de 15 koppen sterke beman- ning van het zeilschip Modgesca, dat op de vaart van Londonderry naar Montreal, tusschen Port Steward en Portrush te gronde ging. Te Ros common (Ierland) woei een nieuw schoolgebouw gedeeltelijk om. Enkele minuten te voren hadden de kinderen de school ontruimd. Niet ver van het station Letterkenny werd een geheele spoor- trein door den orkaan uit de rails opgenomen en van een steilen dijk geslingerd. De trein bevatte slechts 11 passagiers, die alien zwaar gekwetst en doodelijk verschrikt waren. Te Leeds werd door het instorten van een dak eene jonge vrouw en haar vier kinderen in den slaap gedood. Te Newcastle on Tyne werd de gevel van de Allerheiligenkerk erg beschadigd en het dak ver- nield. In 't Noordoosten van Schotland woei een hevige sneeuwstorm, die het verkeer langs spoor— en andere wegen stremde. De golfbreker van Port Erin, die 70,000 kostte, is totaal vemield. Niet minder dan vijf personen zijn in de vorige week de slachtoffers geworden van de rou lette tafel te Monaco. Een jong koopman uit Bordeaux joeg zich in het Hotel do Paris een kogel door het hoofd; in het Grand hotel de Monaco deed de Poolsche graaf Ravizky hetzelfde en op de Place des Phoceens volgde een handels- reiziger hun voorbeeld in de open lucht. Een Italiaansche grondeigenaar hing zich in den tuin van het Hotel de Livorne op en eindelijk werd een vreemdeling, die zoo ,/gelukkig" was geweest om 7000 fr. te winnen, 's avonds bij het verlaten van het //Casino" doodgeschoten en beroofd. Van 121 Januari jl. bedroegen de inkom- sten der Suez-kanaalmaatschappij 5,350,000 fr. Rekent men daarbij nog ongeveer 500,000 fr. voor de drie laatste dagen, dan wordt het totaal der inkomsten indezemaand Januari 5,850.000 fr., tegen 4,980,000 fr. in 1883 en 5,420,000 fr. in 1 1882. In het laatstgenoemde jaar grepen twee tariefverminderingen met 50 centimes plaats, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 600,000 fr. De toestand der inwouers van Stassfurt, waarvan wij reeds vaak melding hebben gemaakt, wordt allengs gevaarlijker. Sedert vele eeuwen is de zoutmijn onder de stad en omstreeks door den fiscus geexploiteerd, teugevolge waarvan de opper- vlakte des bodems, waarop de stad is gebouwd, onderhevig is aan schudding en beving, zoodat de muren der huizen in sommige straten begonnen te scheuren en ernstige teekenen van verval toonden. Sedert kort hebben de aardschuddingen en het onderaardsch gekraak en gebulder derwijze toe- genomen, dat een ware paniek zich onder de be- volking heeft verbreid. Zelfs in verscheiden straten, waar de huizen nog geen bizonder ernstige sporen van scheuren in de muren vertoonen, daarpakken de aldaar gevestigde gezinnen in allerijl hunne have bijeen en verhuizen zij naar de oude stad, naar Alt-Stassfurt, ten einde zich in veiligheid te steilen. II. K. H. Prinses llendrik zal, naar men ver- neemt, te Amsterdam, op de Heerengracht, een huis aaukoopen, teueinde jaarlijks eenigen tijd in de hoofdstad te vertoeven. Baron Van Heeckeren, onlangs veroordeeld wegens vergrijp tegen de zeden, heeft zich te Amsterdam in hechtenis begeven. Te Heerenveen zal in drie broodbakkerijen het stelsel van heetwaterovens worden ingevoerd. Te Zaandam is de houtzaagmolen //De Eendracht" door een onbekende oorzaak afgebrand. In de Spuistraat te Amsterdam werd eene vrouw dood op haar bed gevonden. Misbruik van sterken drank was de oorzaak van haren dood. Rechtsingang met bevel tot gevangenhouding is verleend tegen een 20jarig meisje te Ouderkerk a/d. IJ., wegens kindermoord. Te Maastricht is men bij genoeg- zame deelneming voorneinens een standbeeld voor den bisschop St. Servatius, overleden 384, op te richten. In Friesland is men hier en daar bezig met het vangen van mollen. De vangers krijgen voor iederen mol, die zij aan de landeigenaars ver toonen, 10 cts. De drankwet heeft het getal drankwinkels te Rotterdam van 1242 op 1 Mei 1881 doen dalen tot 961 op 1 Jan. jl. Door de douanen te Epe is een persoon doodgeschoten, die tabak had binnengesmokkeld en weigerde staan te blijven op het roepen van //halt." De Fransch- man Delaunay voorspelt thans een lang tijdperk van koude. Te Bergen en Terblijt (Limburg) heeft een koe haar meester gedood. Deze had haar nl., terwijl zij voor een kar was gespannen, mis- handeld en het beest, angstig of woedend geworden, had hem hierop met zulk een kracht tegen een muur gestooten, dat hij eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Te Curtatoue is een groote antieke vaas van Pompejaanschen stijl, gevuld met goud en zilvergeld uit het heidensch tijdvak, met de zon als stempel, in den grond gevonden. De elfjarige Heinrich Eisert, de zoon van den onge- lukkigen kassier, te Weenen, is nu ook aan de gevolgen der hem toegebrachte wonden overleden. De moord in de Maria helferstrasse heeft dus nu drie offers geeischt. Nadat Dinsdag een van Dordrecht gekomen tjalkschip ter hoogte van de Tolsteeg bij Sliedrecht voor anker was gelegd, ging de schipper van boord, nam alle aanwezig zijnde geldswaarde mede en keerde niet weder terug. De knecht bleef alleen aan boord achter en heeft zich duchtig moeten weren daar bij den hevigen storm het schip, van de ankers geslagen, tegen den strekdam werd geworpen en een groot lek bekwam. Zater- dagmiddag gelukte het het schip aan den wal te brengen voor de werf van den heer C. Baars. Zoekende naar de papieren van den schipper werd in een kast een brief gevonden, waarin hij aan zijn vader te Zonnemaire mededcelt dat hij naar aanleiding eener liefdesgeschiedenis, eerst voor- nemens geweest was zich van 't leven te berooven, doch daarvan afgezien hebbende, zich thans op weg bevindt naar Amerika. In Elten hadden dezer dagen man en vrouw het huis verlaten; de man om op de fabriek te gaan werken en de vrouw om boodschappen te doen. Zij hadden de deur gesloten en twee kleiue kinderen, zonder toezicht, achtergelaten. De kleinen schijnen met vuur te hebben ge- speeld, want spoedig stond het huis in vlamde buren hebben met een bijl de deur moeten ver- brijzelen, om de kleinen te kunnen redden, die erge brandwonden bekomen hebbenhet huis brandde geheel af en niets werd gered. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. In een twist over 40 centen bracht de huzaar A. Adelaar, te Amersfoort, op 31 Oct. aan een kameraad een wond met een mes toe, waaraan deze drie dagen later overleed. De krijgsraad te Arnhem veroordeelde A., wegens doodslag met voorbedachten rade, tot 5 jaren tuchthuisstraf, op grond dat wettig en overtuigend was gebleken dat A., in het begin van dien twist heimelijk het mes had opgenomen en ver- borgen gehouden. Het hoog militair gerechtshof heeft echter den voorbedachten rade niet bewezen en niet aannemelijk verklaard en A., onder aan- neming van verzachtende omstandigheden, ter zake van manslag tot 3 jaren corr. gevangenisstraf veroordeeld. Eene zonderlinge verkooping van eene koe heeft in Groningen plaats gehad. De landbou- wer J. Dijkhuis te Warffum brengt te Groningen zijne koe ter markt, waarvoor hem f 250 ge- boden werd. Hij slaat niet toe, maar verkoopt aan twee slagers het rund, onder voorwaarde dat zij 350 K.G. kosteloos zullen hebben en voor het meerdere f 40 per K.G. moeten betalen. De geslachte koe woog ruim 361 K.G. waaron der 59 K.G. vet. De slagers werden de slacht offers en moesten f 456 betalen, wat terstond gebeurde. De verkooper had zijn beestje goed geschat. Te Bovenknijpe leefde in een heel klein vertrekje eene oude maagd, bekrompen, althans uiterst zuinig. Voor een paar weken vond men haar dood op den stoel en na de begrafeniskwam een notaris even het oude boedeltje aan den man brengen. Het publiek vond dat de rommel bitter weinig te beteekenen had. Maar //publiek" ver- gistte zich, want eenmaal aan het verkoopen, kwam er bijna geen eind. Men begreep er niets van. Ycertig liemden, zestig tipmutsen, broeken, jakken, kousen, slingerdoeken en meer artikelen van vrouwe- lijke lijfdracht kwamen in ongelooflijke hoeveelheid op stok. De verkooping werd hoe langer hoe meer geannimeerd en er werd veel geld gemaakt. Over de overledene werd natuurlijk vrij wat gesproken, die wel wat al te zuinig is geweest, want haar stokoude moeder, die bedeeld wordt, kon niet eens een hemd van haar loskrijgen en uit haar spaarpot van 1900 gulden zal zeker ook wel nooit een versnapering gekomen zijn. Te Schijndel werd dezer dagen in eene haag het lijk gevonden van een man, die door een schot met hagel in de borst doodelijk was getroffen. De verslagene was een persoon, die in geen gunstigen roep stond, daar hij zeer dikwijls met de justitie heeft kennis gemaakt. Nu wordt er vermoed, dat hij met geene goede bedoelingen bij den eenen of anderen boer op het erf gekomen is en bij die gelegenheid een schot in de borst heeft gekregen, en daarmede nog een eind ver is geloopeu, tot hij er bij neerviel en stierf. De justitie doet onderzoek. Door het kantongerecht te 'sGravenhage is gisteren voor de 102e maal wegens openbare dronken- schap veroordeeld de bekende Maria Christina de Leeuw, ditmaal tot gevangenisstraf van drie dagen. Een 16jarige knaap, Hendrik van Eggermont, wonende bij zijn 00m Verberne, banketbakker, Korte Doornikstraat, te Antwerpen, is sedert Zon- dagavond verdwenen. Dien dag, omtrent 9 uren 's avonds, was hij een boodschap gaan doen. Sedert heeft men hem niet meer gezien. De jonge Van Eggermont is Nederlander van geboortezijn ouders wonen in Holland, die niets van hem afweten. De knaap was gekleed met een ronden hoed, grijzen overjas, bruin kostuum, zijden cache misere met witte strepen. Een boertje uit Michaelchurch (Ierland) kocht te Bristol wapenen, waarmede hij den Prins van Wallis wilde vermoorden. Daar hij dit voornemen openlijk uitbazuinde, verzekerende, dat de Prins hem en zijn paara betooverd had, viel het der politie gemakkelijk den blijkbaar waanzinnige on- schadelijk te maken. Generaal Seydlitz gaf eens aan Frederik II een rapport over een dier kleine gevechten, welke in den zevenjarigen oorlog bijna dagelijks voor- vielen, en prees daarin bovenal de dapperheid van een jong officier. De Koning ontbood den jeug- digen held. tfGij hebt u flink gedragen, luite- nant," sprak de Koning, ;/ik zal er U voor beloonen. Hier liggen honderd Friedrichs d'or en een ridderorde, kies." Zonder zich een oogen blik te bedenken nam de officier het geld. z/Eergevoel schijnt ge toch niet te bezitten, zei de Koning. //Pardon Sire," antwoordde de luite- nant, //ik heb schulden en mijn eergevoel ver- langt, dat die voldaan wordende ridderorde zal ik wel later verdienen." //Flink mijn brave," zeide Frederik, terwijl hij op den schou- der van den luitenant klopte, #neem de ridder orde ook, gij hebt haar reeds verdiend." Te midden der volkrijke voorstad St.-Gillis, Brussel, werd de politie verwittigd, dat, in een huis aan den Waterlooschen weg, een oude vrouw reeds verscheiden jaren in 't geheim opgesloten was. Werkelijk ontdekte de commissaris in eeu door de gezusters Ver vers bewoond huis een deur, die toegang gaf tot een kleine, zeer duistere kamer. Daar lag, op een ouden stroozak, een wezen dat niets menschelijks meer had. Het was een 60jarige zuster der twee vrouwen. In blikken potten kreeg zij haar eten. Zij verklaurde, reeds zeer lang op gesloten te zijn geweest. Op het politie-bureel, waar men haar had gebracht, maakte deze vrouw zich van twee boterhammen meester en verslond ze als een uitgehongerde. Zij werd vervolgens naar het krankzinnigen-gesticht te Evere gebracht. In een groot magazijn van horloges en by- outerien op den boulevard Poissonniere, te Parijs, werd Dinsdagnacht een zware steen geworpen, waar door een groote ruit in stukken vloog. Het leven, liierdoor veroorzaakt, deed de voorbijgangers stilstaan, die de vluchtende inbrekers nazetten. Een er van werd gepakt en in zijn bezit werd een gouden horlogeketting gevonden. De gebroken spiegelruit alleen kost 2000 frs. Een grappig incident deed zich deze week voor in het politiegerechtshof van Woolwich. Een vrouw klaagde haar man aan, omdat hij haar ruw mishandelde en dreigde af te ranselen, en verzocht dat men van hem eischen zou, borgtocht te steilen voor zijn goed gedrag. De echtgenoot, een knappe werkman, antwoordde, dat zijn vrouw haar huiselijke plichten verwaar- loosde. Drie dagen achtereen was hij te huis ge komen, zonder dat het eten gereed gemaakt was. Het huis was vuil en zijn vrouw was uit. Woensdag, Donderdag en Vrijdag was ze achter- eenvolgens naar de godsdienstige, doch opwindende meeting van Moody en Sankey gegaan. Dit had hem doen dreigen haar een goede les te geven, als ze weer haar plicht verzuimde. //Ik vind gods- dienst voortreffelijk," zeide de man, //zoodra zij zich in daden toont." De rechter maande de vrouw aan, een weinig meer zelfbedwang te toonen in haar emotional religion en haar plicht als huisvrouw niet te ver- waarloozen. De politie-directie te Weenen en vele ar- beidgevers hebben dreigbrieven ontvangen. Te Anno vijftienhondert tagtig en viere, Den derden van Februarij-dagh, Doe zag men ZaamBlagh staan in gloeienden viere, Gedaan door 't volk 's Graven van Holagh, Dat op de schanse binnen ter Neusen lagh. Hohenlo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2