Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1953. Zaterdag 2 Februari 1884. 24e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven busliouders. ADYEETENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer er jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verstchljnt DiuHtl.it- en Yrljdngnvond l»lj den nitgcver J. K. G, D H O N T te Ter Nenzen. Politiek Overzioht. Staatkuudig nieuws is er tegenwoordig eigenlijk niet. Alles bepaalt zich tot de vermelding van enkele bizonderheden, wier algemeen belang gering is en die slechts moeten dienen tot nadere aan- vulling van reeds besproken onderwerpen. Dit zal anders worden als in de volgende week het Engel- sclie Parlement zijn werkzaamheden hervat, want daar Engeland in bijna alle landen der wereld staatkundige belangen heeft te behartigen, kan het niet uitblijven, dat de regeering over de ver- schillende hangende vraagstukken door de volks- vertegenwoordiging zal worden ondervraagd. In afwachting daarvan houden de Ministers door redevoeringen tot hun kiezers het publiek zoo goed mogelijk op de hoogte van hun staatkundige plannen. Zoo verklaarde de Minister Charles Dilke in een redevoering verleden week te Chalsea ge- houden, waarom de regeering besloten had om Soedan prijs te geven. Eugelands belang brengt namelijk mede, om te zorgen, dat er te Kai'ro goed geordende toestanden heerschen en dat de kusten der Itoode Zee, met het oog op de onder- drukking van den siavenhandel, onder Egypte's heerschappij blijven; wie er in Soedan regeert, is Engeland echter totaal onverscliillig. In Frankrijk houdt de regeering zich reeds bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de volgende begrooting. De tegenwoordige is evenwel nog bij de Kamer in behandeling, wegens wijziging, door den Senaat er in gebracht. De Minister der geldmiddelen is van oordeel, dat met een streng doorgevoerde zuinigheid het evenwicht tusscheu inkomsten en uitgaven behouden zal kunnen blij ven. Zoo dit evenwel toch onmogelijk blijkt, zou men in de eerste plaats aan een verhooging der belasting op de geestrijke dranken bedacht zijn. Ook verzekert men, dat de regeering het plan heeft om den prijs van tabak en sigaren zoodauig te verhoogen, dat de opbrengst van dit staatsmonopolie met vijftig millioen francs per jaar zal toenemen. Een en ander heeft aanleiding gegeven, dat de regeering in de Kamer ernstig ondervraagd wordt over hare staathuishoudkundige plannen. Natuur- lijk tracht men daarmede den ongunstigen toestand der arbeidersbevolking van Parijs in verband te brengen. In dit opzicht is het echter bij de re geering aan doove mans deur geklopt. Door den afgevaardigde Rivet is ook het voorstel gedaan om een commissie te benoemen, die de mogelijk- heid zou hebben te onderzoeken om de invoering eener inkoinsten-belastiug voor te bereiden. Die belastingsoort schijnt in den smaak te komen. In Duitschland is een commissie uit de Pruisi- sche Kamer reeds druk bezig dergelijke belasting- voorstellen te onderzoeken. De conservatieven gelooven stellig aan de aanneming der voorstellen, ofschoon anderen daaraan twijfelen. ~F EUILLETON. io) Het kasteel Rothstein. #Hebt geduld met mij, mijnheer Von Erlsheim, en gij zult het hooren. Deze zuster, die hem, zooals hij iederen verzekert, zoo dierbaar is, maakt hij haar erfenis afhandig en houdt haar in het slot als ingemetseld, opdat het niet bekend zijn met haar rechten, zijn eerzuchtige plannen store." Ilij vertelde den vrijheer de ons reeds bekende omstandigheden van het gedrag van den graaf betreffende de aanspraken zijner zuster en voegde er bij//En nu mijnheer Von Erlsheim, kunt gij u over onze vijandschap verwonderen Gij kendet mijn twist wel met uw toekomstigen schoouzoon, gij kendet echter niet de nadere omstandigheden, die ik u nu heb medegedeeld. Kunt gij het mij kwalijk nemen, dat ik u bij mij verzocht en u vertelde, wat gij juist hebt vernomen? Kunt gij nog wenschen, dat uw dochter, die schoon en beminnenswaardig is, Lorischek's gemalin wordt?" //Wat gij mij zegt, verrast mij," antwoordde de vrijheer,/inaar gij dwaalt in alien gevalle, mijn heer on Ilelldorf. Ilebt gij dan bewijzen voor uw bewering Ik twijfel niet aan uw eermaar gij kunt niet verlangen, dat ik u maar zoo in eens geloof, omdat gij den vijaud van den graaf zijt." z/Ik heb bewijzen, sterk genoeg, om de kunst- grepeu van den graaf en zijn helpers te verijdelen," In Rusland zal de Rijksraad weldra gelijktijdig met de beraadslaging over het wetsontwerp van den Minister der geldmiddelen, waarbij de hoofd- belasting door een verhooging der rijks-grondbelas- ting vervangen wordt, een wetsontwerp in behandeling nemen over de invoering eener gewestelijke belasting. Volgens dit ontwerp zou, naar't heet, deze belasting jaarlijks 50 kopeken bedragen en geheven worden van elken mannelijken Kussischen onderdaan, van elken vreemdeling, die voortdurend in Rusland verblijf houdt, en eveneens van elken vreemdeling, die meer dan een jaar in Rusland woont. Vrij- stelling dezer belasting genieten zij, die jonger dan, 18 en ouder dan 55 jaar zijn voorts de militairen, de geestelijkheid, de vertegenwoordigers van bui- tenlandsclie Staten en zij, die ongeschikt voor den arbeid zijn. In Zweden werd de Rijksdag door den Koning geopend met eeu troonrede, waarin hij o. a. ver klaarde, dat de verwerping der belastingvoorstellen en der legerorganisatie in de vorige zitting de regeering ditmaal tot buitengewone voorstellen dwong. Voorts zouden er wetsontwerpen worden ingediend tot verlaging van het briefport en tot verdere vermindering der inkomende rechten op koffie. De begrooting voor 1885 sluit met een batig saldo van 1,826,820 kronen. De president en de vice-president van verleden jaar werden door de vergaderiug herkozen. Volgens uit Buenos-Ayres te New-York ontvan- gen berichten zou de toestand in de Republiek Uruguay vrij wat te wenschen overlaten. De te Londen gevestigde consul van Uruguay heeft echter juist van Generaal Santos, president dier republiek, een depeche uit Montevideo ontvangen waarin het tegendeel verzekerd wordt. De toestand aldaar inoet zoo normaal mogelijk zijn. Zonderlinge tegenstrij- digheid. De Senaat der Vereenigde Staten heeft Dinsdag het voorstel aangenomen om de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden te verzoeken wettige maatregelen voor te bereiden tot het nemen van represailles tegenover die staten van Europa, die den invoer van Amerikaansch varkensvleesch verbieden of bemoeilijken. De St.-Ct. bevat een Kon. besluit van den 30 Jan. jl., bepalende dat de koperen pasmunt, geslagen krachtens de wetten van 28 Sept. 1816 (Stbl. no. 50) en 26 Nov. 1847 (Stbl. no. 69), alsnog gedurende de maanden Februari, Maart en April a. s. aan de kantoren der betaalmeesters kan ingewisseld worden. Men verneemt dat de commissie tot her- ziening van de Grondwet met haar taak gereed en uiteengegaan is. Het ontwerp was Vrijdag jl. gereed, om met uitvoerige memorien van toelich- antwoordde Hugo. //Ik heb last gegeven, deze bewijzen te verzamelen en tot mij te brengen; wat zal dan de ontdekking van Lorischek's af- schuwelijke plannen uitwerken?" *Ik ben nu nog niet in staat," sprak Erlsheim, z/een oordeel over deze zaak te vormen. Verschaf mij de bewijzen, dan zal ik ze onderzoeken en met den graaf zelf er over spreken. Maar haast u daarmee Want op het slot Rothstein is men van onze aankomst onderricht en verwacht spoedig het huwelijk mijner dochter Isabella met den graafwant mijn klein een- zaam huis is voor zulk een feestelijkheid niet ge- schikt. Wees echter verzekerd, dat ik in geen geval onrecht zal dulden. Elisabeth's welzijn is mij even dierbaar als dat van mijn eigen kind. En nu vaarwel, mijnheer Von Ilelldorfpas echter op voor overliaas- ting, daar ik u geen bijstand zal verleenen, voordat ik uw bewijzen heb ontvangen en onderzocht." z/Vertrouw op mij," antwoordde Hugo, //maar vergeet niet, dat het lot van Elisabeth van ons afhangt en dat zij niet door zwakheid en aarze- ling van onzen kaut opgeofferd mag worden!" De vrijheer nam vriendelijk en welwillend afscheid van Helidorf en keerde terug naar zijn kamer. DE WRAAK VAN DEN KAMERDIENAAR. Elisabeth bracht den nacht door met vergeef- sche pogingen, om de rust te vinden, die zij zoo zeer noodig had. Bij de uitputting van haar lichaam, kwam echter een leed, dat moeielijker te ting aan Z. M. den Koning te worden verzouden. Iu die memorien worden niet alleen de meeningen van meerderheid en minderheid uitvoerig mede gedeeld, maar zij bevatten ook de nota's van af- zonderlijke leden. Op uitnoodiging eener commissie, die te Antwerpen zich heeft gevormd, onder voorzitting van den heer Julius de Gey ter, zal de deputatie der Zuid—Afrikaansche republiek ook Belgie be- zoeken. Te Antwerpen zal de deputatie feestelijk worden ontvangen, en werd zij uitgenoodigd tot een plechtig banket. Voorloopig is deze uitnoodiging aangenomen. De deputatie zal na hare komst in Nederland denkelijk naar Belgie gaan. De Leidsehe Ct. verneemt, dat de zaak der Leidsche giftmengster niet voor Mei in openbare behandeling kan genomen worden. De gezond- heidstoestand van de beklaagde is op dit oogeu- blik zwak. In den nacht van jl. Dinsdag te vier uur, is brand uitgebroken in de Stearine-kaarsenfabriek te Gouda, directeur de heer Steen Zijnen. Het gebouw was vol met vet, teer en andere brand- bare stoffen. Een gedeelte is reeds geheel uit- gebrand. Gelukkig was er weinig wind, waardoor eenige gebouwen behouden bleven; anders ware de aangrenzende scheepstimmerwerf zeker niet ge- spaard. Omstreeks zeven uur woedde het vuur nog voort. Alles is grootendeels verzekerd bij de Maag- denburger en andere brandwaarborg—maatschappijen. De schade is echter minder groot, dan men aanvankelijk dacht. De brand heeft zich bepaald tot de distillatiekamer en het ketelhuis. Hij is ontstaan doordien een van de acht distilleerketels met vetzuur sprong en het gloeiende vet daaruit stroomde, alles waarmede het in aanraking kwam, in vlam zettende. De angst was eerst groot; zelfs op de Oost- en Westhaven vlogen massa's vonken over huizen en tuinen. De brandmuren en ijzeren deuren benevens de hulp der braudweer, die zorgde voor het nathouden der overige gebouwen, hebben belet, dat de ramp grooter omvang kreeg. Evenals zijn voorganger, zal het jaar 1883 in de Tholensche landbouwgeschiedenis met roode letters staan aangeteekend wat de meekrap be- treft. Weder toch viel een meestoof, vroegere zetel van leven en bedrijvigheid, onder de hand des sloopers. Reeds mindert het aantal dier eer- biedwaardige steunpilaren van dezen ouden tak van welvaart, overbodig gemaakt door de schit- terende uitkomsten der hedendaagsche scheikunde en waar eens bergen van het veelverbouwd wortel- gewas lagen, woekert thans zijn overmachtige mededinger, het suikerriet. Men poot ook bijna geen meekrap meer; als van dit eiland op het oogenblik x/l2ao gedeelte (d. i. 10 H. A.) met het gewas beplant is, zal het veel zijn. Voor dragen was dan lichamelijk lijden. Zij had tot nu toe met buitengewone liefde aan haar broeder ge- hangen. Men kan zich echter voorstellen, welke gevoelens Hugo's openbaringen omtrent haar broeder in Elisabeth's borst verwekten. En toch, kon zij aan Hugo's gezegden twijfelen? Mocht zij zijn woorden wantrouwen, nu haar broeder op het punt stond met een jonge en schoone bruid te huwen, nu hij meer behoefte had aan een schitterend vermogen dan vroeger? Toen dokter Schott haar des morgens bezocht, vond hij Elisabeth onrustig, slecht gestemd en zwijgend en hoeveel moeite hij ook deed, achter de oorzaak van deze stemming te komen, bereikte hij zijn doel toch niet; ja, de jonge gravin deed geen moeite om hem haar haat en verachting te verbergen, want zij herkende in hem als Hugo's verklaringen juist waren zoo niet den aanlegger van het komplot tegen haar eigendomsrecht, toch in elk geval den bevorderaar daarvan, die met scherpzinnige en gehate middelen de plannen van haar broeder ondersteunde. Met woede en wraak in het hart tegen de gravin en haar geliefde, maar uitwendig koud en kalm, verwijderde de arts zich, om den graaf op te zoeken. Hij vond hem in een kamer, waarin door het doffe houtwerk, dat de wanden bedekte, den duis- teren iudruk niet verzacht werd door het licht, dat door het lange venster in de kamer viel. In deze kamer kwamen alleen de vertrouwdste 20 a 30 jaar was soms wel een oppervlakte van 1000 H. A. met meekrap overdekt. Wel is de prijsnoteering nog hoog (gemiddeld f 30 per vat), maar er is geen vraag naar het artikel. Een nieuw stadspark op groote schaal zal te V euloo aangelegd worden op het voormalig fort //de Ginkel," waarin de kazematen met ber gen en dalen zullen moeten blijven bestaan. Op aanvrage heeft de bloemist II. Vallen—Lamers een plan en teekening ontworpen, dat al dadelijk, de goedkeuring van het stedelijk bestuur weg- droeg. De aanleg met boomen, planten, struiken, bloemen, enz., zal zich over ruim 7 hektaren uitstrekken. Woensdag voormiddag werd G. Arends, een der vermoedelijke moordenaars en dieven uit Heinoo, bij Raalte, onder geleide van twee Pruisische gen- darmen uit Kleef te Nijmegen aangebracht en aldaar aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd. Hij is door twee rijks-veldwachters verder naar Zutfen vervoerd. De Barents-vereeniging vergaderde Woensdag jl. in Amsterdam, onder leiding van kaptein t. z. Jansen, lid van den Raad van State. De stand der kas mag in zooverre bevredigend genoemd worden, dat de zevende tocht mogelijk zal zijn, indien de steun der sub-comite's, evenals vorige jaren, voor verdere aanvulling zorgt. Er is in't geheel nog ongeveer f 5000 benoodigd voor het doen van den tocht. Aan den kommandant van den vorigen tocht, den luitenant t. z. Dalen, zoomede aan den luite- nant t. z. Kluit, is als blijk van dank een zilveren beker aangebodenvoorstellende een aardglobe waarop een koene zeevaarder, met de vlag in do hand, de plaats inneemt van de Noordpool. Den matroos Bakker is een zilveren tabaksdoos ter band gesteld. De pokkeu-epidemie te Oud-Beierland heeft in 1883 aan die gemeente gekost f 2700, nl. aan geneeskundige behandeling voor de armen 700, aan geneesmiddelen 362, aan den dood- graver 225, het verbranden van besmette goede- ren en de middelen daarvoor f 960 en aan dood- kisten f 453. De officier van justitie te Heerenveen heeft een vervolging ingesteld tegen M. van Zwol, te Terwispel, wegens laster, omdat deze iu een publiek blad een dankbetuiging heeft gericht aan den jacht- opziener D. G. Stobbe, voor de vrijheid, genoten als strooper en strikker gedurende 1883. De met veel roem bekenuc Ambachtschool te Amsterdam heeft gisteren weder een aantal leer- lingen na volbrachten 3jarigen cursus en afgelegd examen ontslageu, nl. 26 timmerliedeu, 5 machi- nisten, 5 smeden, 1 meubelmaker, 1 schilder en 1 beeldhouwer32 nieuwe leerlingen zijn toegela- ten. De nieuwe cursus vangt met 152 leerlingen aan. raadgevers en makkers van den graaf; al de overige slotbewoners mochten hier niet komen. Toen de arts binnenkwam, zat de graaf in den versten hoek van de kamer, zooals het scheen in duistere beschouwingen verdiept. Op eenigen afstand stond de donkere gestalte van Alam- Assum, in zijn gewone houding, met gekruiste armen en neergeslagen oogen. Hij wierp eeu vluchtigen blik op den arts, wiens komst Lorischek echter niet scheen te bemerken. De gezichten der drie mannen vertoonden een merkwaardige tegen- stelling. Het duistere uitzicht van den graaf verried een onrust, die soms tot bittere gedachten scheen te klimmen en van tijd tot tijd in plotselinge aauvallen van tooru scheen over te gaan. Op- vallend verschillend was de koele onverschilligheid in de trekken van den arts, die alle menschelijk gevoel scheen te loochenen. Ook de Afrikaan be- hield de volhardende uitdrukkiug van boosheid. De graaf verbrak het eerst het zwijgen. Hij stond plotseling op, liep snel naar den arts, vatte diens hand met een ijver, die den man bij .a in verwarring bracht, en keek hem een oogenblik strak aan, voor dat hij sprak. z/Herinnert gij u, dokter," viug hij eindelijk aan, z/gij waart het, die het heeft aangeraden." z/Aangeraden, wat edele heer? Gij wilt yWat, wat zegt gij? Kunt gij er uitzien, zoo als gij er uitziet en mij vragen wat? Dat is te veel, bij den hemell" TER \Eim.MilE (01RAVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1