42 aren 40 centisren Bonwland, lUm-HUN-IBT. OPEHBABE VERKOOPING. TE LEVEREN Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. AFDEEL1NG KRUININGEN Een Woonhuis, duizend kilogram verder voor een omnibus geslingerd, onder welker wielen bet vermorseld werd. Te Darwin werd een 9jarig meisje opgenomen en in de rivier gevoerd, waar bet den dood vond. Te Derby gebeurde lietzelfde met twee spelende kinderen. Uit Kirkwall wordt gemeld, dat bijna al de buizen op de Shetland eilanden beschadigd zijn. De stoomboot, die dienst doet tusschen Shet land en Foula, werd van zijne ankers gerukt en de zee ingedrevenmen weet niet wat er van geworden is. Te Liverpool werd een voerman en zijn paard door een omvallenden muur gedood. Te Plymouth werden 6 man gedwongen eene baggerboot te verlaten en bunne redding te zoe- ken in eene sloep. Deze sloeg om en drie der opvarenden verdronken. De brik Silkswork is op de hoogte van Rye stuk gestagen. Zeven man werden gered, maar de kapitein kwam in de golven om. Te Ayr werden alle telegraafpalen en honderden boomen omvergeworpen. De naald van den toren der kerk van den H. Patricius te Belfast, is verbrijzeld. De kathedraal te Dublin heeft een deel van haar dak verloren. Te Leeds werden een vijftigtal scboorsteenen omgeworpen en te Limerick de bureaux van de telegraaf vernield. Eenige leden van den Zweedscben Rijksdag, die dezer dagen audientie bij den Koning hadden, vernamen uit zijn mond o. a. bet volgende: //Ik betreur het zeer, dat de voordrachten mijner Re- geering, betreffende de legerorganisatie en de grond- belasting, ten vorigen jare door den Rijksdag niet werden aangenomen, maar tocb bleef alles rustig, hetgeen in Noorwegen niet het geval is. Met diep leedwezen zie ik de vervolging, tegen de Ministers ingesteld, want niemand weet beter dan ik, dat deze staatsambtenaren zulk een bebandeling niet verdiend hebben; altoos ziju zij met ijver werkzaam geweest voor bet beil des vaderlands." Yervolgens deed bij uitkomen, dat het onmogelijk is, aan de eischen van de Storthing toe te geven, en ten slotte zeide hij//Hoe ik ook moge han- delen, steeds zal ik in het oog houden, dat ik Koning en voor alles Unie—Koning ben." Op den 81»ten December 11. bedroeg de bevolking van Vlissingen 11494 zielen, zijnde 544meerdan in 1882 op datzelfde tijdstip. Schipper A. van Duyne, beurtman van Baarland op Rotterdam, heeft gedurende 65 jaren slechts eenmaal, door onge- steldheid, zijn reis niet kunnen doen. Te Overschie is in den ouderdom van 91 jaar overleden een oud-soldaat, Dirk van Roon, die indertijdden tocht naar Rusland onder Napoleon I heeft rnede- gemaakt. Door de arr. rechtbank te Breda zijn verleden week achtereenvolgens niet minder dan 17 vonnissen in zoutzaken gewezen. Te Broek in Waterland is het koffiehuis de Kaashandel ver- brand met 3 kleinere huizen, daarachter gelegen en die evenals het eerst aangetaste pand, geheel van hout gebouwd waren. Eene vrouw in Fries- land, die proces-verbaal had gekregen, wegenshet tappen van sterken drank zonder patent, veront- schuldigde zich voor de rechtbank met te zeggen, dat zij wegens de bevalling harer dochter //pop- peslokjes" schonk. -Een ontrouwe nachtwaker uit Steenderen, die inklom en diefstal pleegde, heeft daarvoor van het hof te Arnhem 8 maanden eel gekregen. De vorige week werd te Amsterdam een antiek marmeren penduletje (stijl-Lodewijk XYI) verkocht voor f 2800. Dien eigen dag werd het met f 1000 winst overgedaan. Twee blauwe por- seleinen potten bracliten f 800 op. Om ,/grond- eigenaar" te zijn te Apelscha behoeft men geen Croesus te wezen. Dezer dagen werd iemand eigenaar van een stuk grond, groot 2 HA., voor.... 12 stuivers. Het aantal landverhuizers, dat gedu rende bet jaar 1883 van Amsterdam naar New-York is vertrokken, bedroeg 80,581. In een steen- koolmijn te Pengcrane nabij Rhonda (Wales) is jl. Zondag een ontploffing ontstaan, waarbij elf mijnwerkers het leven verloren. Drie anderen, die zich lieten zakken om hulp te bieden, zijn gestikt. Op de onderofficierskamer in het fort te West-Pannerden werd dezer dagen een banbbiljet van f 40 vermist. De sergeant T., die het des morgens van den volgenden dag moest gaan wis- selen, had het tot meerdere veiligheid des avonds bij het naar bed gaan in eene portefeuille gesloten, onder zijn hoofdkussen gelegd. Des ochtends bij het ontwaken ontdekte hij, dat het bankbiljet, trots den genomen veiligheidsmaatregel, toch was verdwenen. De dief is niet ontdekt. Zeven rnannen zochten Zaterdagnacht te Mid- delburg hulp, onder voorgeven, dat zij Zweedsche matrozen waren, door een visscher overgenomen van een schip in nood op de Noordzee, en bij Yeere aan wal gezet. Toen weldra bleek, dat dit verhaal verzonnen en zij eenvoudig deserteurs waren, maakten zij zich weer uit de voeten. Dat een bedelaar in het bezit gevonden wordt van f 1200,meerendeels kwartjes had dezer dagen te Culemburg plaats. Zekere Aart van der Meiden, oud 72 jaren, sedert ruim 6 jaren was hij inwoner aldaar en te Schalkwijk zijn wekelijksche aalmoes ophalende, werd dezer dagen door een aanval van beroerte getroffen, naar het ziekenhuis gebracht. Zijn zoon maakte van zijne afwezigheid gebruik om in de woning eene huis- zoeking te doen en vond onder een hoopje spanen een in den grond verborgen steenen pot, waarin de gierigaard zijn almoezen wegborg en gedurende jaren niet alleen zijn maag tekort deed, maar zelfs winter en zomer, zonder het noodzakelijkste kleedingstuk, rondwandelde, want er werden ook 6 nieuwe hemden gevonden. Toen de buren de ongesteldheid van den man ontdekten, had hij geen hemd aan 't lijf. Het bestuur van het ziekenhuis heeft hem naar de woning van zijn zoon laten overbrengen. Of de weldadige ingezetenen hem verder van aalmoezen zullen voorzien, betwijfelen wij zeer. Als een curiositeit wordt gemeld, dat dezer dagen iemand te Alkmaar om een weddenschap in een koffiehuis vijf en twintig droge beschuiten met een flinke snee kaas op elke beschuit moest opeten, zonder eenig drinken er bij. De weddenschap werd met glans gewonnen en de gelukkige winner heeft niet het minste nadeel van dezen ongewonen maal- tijd ondervonden. Te Gasselte (Drente) heeft de politie des avonds tegenwoordig de handen vol werk. Een jongeling, die in zeer intieme betrekking heeft gestaan tot een meisje, heeft later van alle ver- keer met haar afgezien, hetgeen in hevige mate de verontwaardiging der ingezetenen heeft opge- wekt. Avond op avond brengt men aan den ge wezen minnaar serenades, in de hoop hem tot andere gedachten te brengen. De politie en de man in kwestie zijn met dat rumoer niet bijster ingenomen. Een kastelein en landbouwer te Ruine, die voor eenigen tijd twijfelde of zijn zaken wel in orde waren, bracht het goud en zilver van hem en zijne huisgenooten zoo hij meende, op eene vertrouwbare plaats bij een boerenarbeider. Toen zijne zaken weder in het reine waren, wenscbte hij zijne bezitting terug, maar de boerenarbeider beweerde dat alles bem ontstolen was. Het grootste gedeelte is echter door den brigadier der Rijksveldwacht uit Hoogeveen en den inspecteur van politie te Zwolle, bij een kashouder in goud en zilver aldaar in beslag genomen; de bedoelde arbeider had het daar verkocht. Het jaar 1289 mocht zich beroemen op een buitengewoon zachten winter, waarin sneeuw en ijs geheel ontbraken. Op Kerstmis prijkten de boomen met frisch ontloken groen, de vogels be- gonnen te broeden en in Februari had men reeds rijpe aardbezien. Twee maanden later bloeide de wijnstok, doch in Mei sloeg het weder plotseling om. Daar het nog zoo vroeg in het jaar was, leden de planten echter gelukkig niet van de nacht- vorst. Vruchtboomen, heesters en wijnstokken, waarvan de bloei totaal afgevroren was, begonnen opnieuw weder uit te botten en de oogst was zoo overvloedig, dat een schepel spelt slechts tien pen- ningen, een schepel rogge twaalf, een schepel haver acht en een emmer Duitsche landwijn slechts twaalf penningen kostte. Het prachtige verschijnsel van 't gloeien des hemels bij Top— en ondergaan der zon, dat wij en de bewoners van het gansche aardrond zoo vele weken achtereen met opgetogenheid en bewondering hebben aanschouwd, was aan de oude volkeren overbekend. Wat de Latijnsche schrijvers betreft, lezen wij bijvoorbeeld bij Licius Annaeus Seneca te dezen aanzien het volgende. In zijn quaestiones naturales (1-15) zegt hij ten opzichte van het lichten des hemels: //Tot het hier vermelde mag onder anderen gerankschikt worden het verschijnsel, waarvan zoo menigwerf gewag wordt gemaakt door geschiedschrijvers en dat zich aan onze blikken voordoet alsof de hemel in fellen gloed staat. Dikwerf schijnt ons daarbij toe, dat de vlammen zoo hoog opwaarts stijgen, dat zij tusschen de sterren doorslaan. En hoe vele malen gebeurt dit bij dergelijke gelegen- heden niet, dat zij zeer laag aan den hemel zicht- baar zijn, zoodat het al den schijn heeft als of wij het schijnsel van een verwijderden brand voor oogen hadden." Wie herinnert zich bij het lezen dezer woorden niet de bizonderheid, vermeld in het eerste bericht in ons blad opgenomen ten aanzien van dit prachtige luchtverschijnselEen talrijke menigte, oud en jong, was in allerijl naar de buitenzijde der stad getogen, om den fellen brand, die op korten af- stand buiten de stad woedde van nabij gade te slaan. In de nabijheid van het dorp Gohren bij Arnswalde, prov. Brandenburg, is een meer ter grootte van ruim 60 hektaren, alwaar dezer dagen een ontdekking is gedaan, welke misschien belang- rijke zaken aan het licht zal doen komen. Op een afstand van 7 5 meter van den tegenwoordigen meeroever zijn overblijfselen gevonden van voor- malige paalwoningen. De koppen dier palen zijn 2,50 meter lager dan de tegenwoordige spiegel van het meer; enkele exemplaren die uit den bodem van het meer zijn getrokkeu, hebben een lengte van ruim 4 meter en staan ter diepte van 1,50 meter in den vasten bodem. Komt er in dezen winter nog zwaar ijs in 't meer, dan zal de eigenaar van die gelegenheid gebruik maken om al de palen uit den grond te balen en dan, zoodra alle beletselen uit den weg zijn geruimd de plek behoedzaam doen uitbaggeren. Op die wijze hoopt men voor de keunis van den toestand der bewoners dier plek in lang vervlogen eeuwen, nieuwe bronnen te openen. Een troon uit geslepen kristal trekt thans zeer de aandachi in het verkooplokaal der heeren Osier, Oxfordstreet, te Londen. Het is een waar meesterstuk van glas-techniek, en maanden lang werd er aan gewerkt door ervaren kunstenaars, glasblazers en glasslijpers. Boven den troonzetel, verheft zich een door vier zuilen gedragen hemel, in Moorschen stijl, tot in de fijnste details uitge- werkt. Over de schitterende werking kan men oordeelen, wetende dat de armen van den stoel in ananasvormige knoppen uitloopen, die elk 324 met mathematische zuiverheid geslepen facetten hebben. De zuilen zijn evenals de zetel van den troon zeer fraai bewerkt. Deze breekbare troon is voor een Indisch vorst bestemd. Wat den prijs betreft, men kan dien eenigszius afleiden uit de kosten van het simpele glazen voetenbankje, dat er bij behoort en dat f 9600 kost. Te Eelen bij Maeseyk heelt men eene uit- gestrekte Romeinsche begraafplaats ontdekt. Reeds zijn vele voor de oudheidlievende merkwaardige voorwerpen, als urnen, aschbussen, vazen, otfer- schalen, lansen enz., opgegraven, en men hoopt er nog meer te vinden. De opgravingen, aan- vankelijk zonder opzicht gedaan, worden thans door deskundigen geleid. Het gerechtelijk onderzoek in zake de moor- den door de gebroeders Schenk en Schlossarck te Weenen gepleegd, is geeindigd met een be- kentenis van Hugo Schenk, die het grootste afgrijzen verwekt. Hij heeft namelijk bekend, dat hij voornemens was binnenkort nog viji personen te vermoorden en te bestelen om dan met zijn minnares Emilie Hochsmann naar Amerika te vluchten. De offers, die hij zich gekozen had, waren een dienstmeisje uit een welbekend hotel te Weenen, twee jonge meisjes uit den gegoeden stand, een oude dame, Malfatti genaamd, en eindelijk zijn vriendin Josephine Eder. Het dienstmeisje uit het hotel is in het bezit van fl. 4000,die zij bespaard heeft. Het eerst was juffrouw Malfatti aan de beurt, en hare vroegere vertrouwde dienstbode, Josephine Eder moest hierbij de behulpzame hand bieden. Alle voorzorgsmaatregelen waren reeds genomen en naar het scheen zou het plan uitstekend gelukt zijn. De door deze dame bewoonde villa te Hietzing is in het midden van een uitgestrekt park gelegen. Den 9^en dezer was Hugo Schenk met Josephine Eder te Weenen gekomen, waarop Josephine zich onmiddelijk tot hare vroegere meesteres gewend had, bij wien zij een onder- komen had gevonden. Daar Josephine nog het volste vertrouwen genoot, vermoedde niemand in de villa eenig kwaad. Josephine vond gelegen heid maatregelen te treffen, dat Hugo Schenk en zijne makkers ongehinderd konden binnen sluipen, hetgeen den volgenden dag zou gebeurd zijn, ware Schenk en zijne makkers niet juist bijtijds in hechtenis genomen. De moordenaars hadden Josephine voorgespie- geld, dat men haar, na de oude dame vermoord te hebben, bewusteloos gemaakt zou hebben, opdat, wanneer zij dan in dien toestand gevon den zou worden, op haar geen vermoeden zou kunnen rusten. Het ware voornemen was echter om haar dan ook uit den weg te ruimen. ZEETIJDIIGEY Van 25 tot en met 28 Jan. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 25 Jan. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Kinnaird Castle, kap. Stephen, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Trio, kap. Prime, van Lon den met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Van 25 tot en met 28 Jan. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 27 Jan. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. 28 Jan. Eng. stoomb. Kinnaird Castle, kap. Stephen, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Trio, kap. Prime, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 25 Jan. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met ruw ijzer. 26 Jan. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. Uit deze haven is vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 27 Jan. Eng. stoomb. Kingslynn, kap. Collins, naar Londen met stukg. Van 25 tot en met 28 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 8 binnenvaartuigen op en 5 afgeschut. Rotterdam, 28 Januari. Gent. 25 Jan. fr. 24,00 a 24,25 18 Jan. fr. 23,75 a 24,00 Tot heden voor de Wede V. d. BEEK en Kinderen (zie adv. in dit blad van 25 Dec., 2 en 9 Jan. jl.) ontvangen: Lijsten van ambt- en vakgenooten in Zeeland 379,00; bij den Heer BOLIER: van B. v. C. te A., f 10,00; onbekende, postst. Dordrecht, f 1,00 J. F. V., Rotterdam, 10,00; N. N., de Bilt, f 1,00; onbekende, Maarssen, f 25,00; bij den Heer EIJKE: GEA. Heer Van Karnebeek, Commissaris des Konings in Zeeland, f 5,00H. te Z., 20,00; N. N., TerNeuzen, f 1,50; C. v. d. S., idem, f 1,00; E. J. L. N., idem, /1,00; Kuijk, Hillegom, 1,50. bij den Heer THOLENS: onbekende, TerNeu zen, f 1,00; Labret, Dordrecht, f 5,00; Phlipse, Westdorpe, f 0,50 bij den Heer VISSER: onbekende, 'sGraven- hage, 5,00; bij den Heer V. d. VELDE: J. Welleman, Burgemeester, Hoedekenskerke, f 2,50. Onder hartelijke dankbetuiging aan de edele gevers blijven wij het ongelukkige gezin in de weldadigheid aanbevelen. Tot ontvangst der giften blijven steeds bereid De Commissie tot ondersteuning van het gezin, A. BOLIER, Voorz. A. THOLENS, A. VISSER. M. EIJKE, Secr.- P. A. VAN DE VELDE. Penningm. TerNeuzen, 28 Januari 1884. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van JAN HAMELINK Krijnszoon, werk- man aldaar, op Zaterdag den 16 Februari 1884, des namiddags 2 ure, in het openbaar verkoopen: Eerste Koop. SCHUUR, ERF, TUIN en BOUW- LAND, alles in den polder Beoostenbleij benoorden, gemeente Axel, kadastraal sectie D nummers 366, 367 en 1046, groot 50 aren 72 centiaren. Tweede Koop. gelegen als voren, kadastraal sectie D nummer 971. In gebruik en bewoond bij den verkooper, en te aanvaarden: het huis en schuur 1 Mei 1884 en al het overige dadelijk na de toewijzing. De verkooping wordt gehouden bij P. Koole, herbergier op de markt te Axel. Maatschappij tot bevordering van Land- bouw on Voeteolt in Zeoland: op de volgende voorwaardeu 1. In het laatst van Februari a. s. vrachtvrij te leveren per spoor aan het station Krui- ningen of per schip aan de Schoorsche brug (kanaal door Zuid—Bevel and) 2. de leverancier garandeert 14 in water oplosbaar phosphorzuur 3. Een monster zal op kosten van den leveran cier door het pre 'station te Wageningen onderzocht worden 4. de betaling geschiedt zoodra dit onderzoek een bevredigende uitkomst heeft opgeleverd. Zij, die verlangen op deze levering, onder boven- staande voorwaarden, in te schrijven, gelieven de prijzen per 100 kilo's voor eene levering van 18000—20000 kilo's v6or den 9 Februari 1884 op te geven aan Mn. K. REMBGES, Secre- taris van bovengenoemde Landbouw—Afdeeling te Kruiningen. De aanvoer van pranen wsa heden zeer kleinde prijzen ondergingeu weinig of geen veranderingen. Puike Zeenwaehe en Vlaamache Tarwe f 8,00 a f 8,50, mindere 6,75 a 7,80 Rogge 6,50 a 6.75 mindere 5,80 a 6,40. Gerst winter 5 70 a 6,00 mindere j 5,00 a 5,50 zomer dito 5 00 a 5,40 mindere 4,50 a 4,90. Haver korte 3,80 a 4,25 lange 2,50 a 3 70. Paardenboonen 7,30 a 7,50 mindere 6 50 a f 7,25. Duivenboonen f 7,25 a J 8,00 mindere f a f Brnineboonen f 11,00 a f 12,00 mindeie f 9,00 a f 10,60. Witteboonen Walcherache f 11,60 a f 12,00. Zeenwaehe f 9,00 a f 11,00 mindere 9,00 a /;10,50. Erwten f 8,25 a f 9 00, mindere f 7,50 a f 8,00. Kana- riezaad beate f 8,50 a 9,25, mindere 7,50 a f 8,25. Koolza&d f 14,50 a 15,00. Zaailijnzaad J 10,50 a 12 00 Eieren f 4,50 a /5.00 per 100 stnka. Aardappelen Zeenwaehe f 2,10 a f 2,30. Zeeuwache Ajuin f 2,40 per 50 kilo. Tarwe, witte, 100 k„ id, Roode Rogge Gerat Haver Boekweit, p. hect. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad 100 k. Lijnzaad Kempzaad Lij nkoeken Koolzaadkoeken Kempzaadkoeken Eieren per 26 atnks 16,00 19,00 17,00 14,50 17,75 17,25 46,00 ,,27,00 25 00 21,00 16,25 19,50 18,00 28,00 26^00 22,00 15,00 19,00 17,00 15,00 19,25 16,00 46,00 27,00 25^00 21,00 15,25 20,00 18,00 28,00 26^00 22,00 2,35 Londen, 28 Januari. Granen werden heden all voren verkocht. 2.35 AAN DE DER

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 3