Buitenland. Sici^KElT getallen, van het metriek stelsel en vaardigheid in het beredeneerd oplossen van eenvoudige reken- kundige vraagstukken zoowel uit het hoofd als op schrift. d. Eenige kennis van vlakke figuren en meet- kundige lichamen, voor zooverre die door aan- schouwing te verkrijgen is. e. Kennis van de hoofdzaken uit de spraakkunst en de zinsontleding, van de beteekenis van woorden en uitdrukkingen, benevens eenige vaardigheid, om zich, zoowel mondeling als schriftelijk, juist en gemakkelijk uit te drukken. f. Kennis van de hoofdgebeurtenissen uit de geschiedenis des vaderlands. g. Kennis van de natuurkundige en staatkundige aardrijkskunde van Nederland, eene voorstelling van de kaart van Europa en van de onderlinge ligging der werelddeelen en wereldzeeen. h. Eene voorstelling van algemeen bekende dieren, planten en delfstoffen. i. Aanleg voor den zang. Het regeeringsontwerp tot wijziging der school wet is ingediend. De termijn, waarop het aantal onderwijzers op het maximum gebracht moet zijn, wordt verlengd tot 1890. Iiet aantal onderwijzers wordt bepaald op 1 voor 45 leer- lingen en boven de 140 leerlingen 1 op 50. De rijks—subsidie wordt alleen tot een bedrag van 40 pCt. verleend voor onderwijzersjaarwedden aan niet reeds gesubsidieerde gemeenten, daar ingeval van schoolgeldheffing aan te zwaar gedrukte ge meenten subsidie kan verleend worden. De ge meenten zullen de subsidie krachtens het gewijzigd artikel 45 tot drie kwart kwartaalsgewijs bij voor- schot ontvangen in evenredigheid der begrootings- uitgaven, terwijl later het overschot of het tekort verrekend wordt. De wijziging van art. 45 zal over 1885 het eerst worden toegepast. Men schrijft uit LeidenIn zake de be kende vergiftigingsgeschiedenis is in de laatste dagen weinig nieuws aan 't licht gekomen. De broers en zuster van vrouw Van der Linden zijn te Den Haag voor den rechter-commissaris verschenen, maar bij dit verhoor moet niets bizonders zijn voorgevallen. Enkele bladen hebben melding gemaakt van een brief, waarin bekentenis zou doorschemeren. Hoe- wel dit ook in dit blad reeds is medegedeeld, kan de brief zelf misschien sommige uwer lezers inte- resseeren, waarom hij hieronder in zijn geheel wordt medegedeeld. Vrouw V. d. L. is de schrijfkunst niet machtig, daarom is hij door een ander geschreven. De brief, met den stempel van het „Burgerlijk en militair huis van verzekering 's Gravenhage," is geschreven 6 Januari en draagt het postmerk van 10 Januari. Het adres is aan juffr. Van Putten en verder aan II. van der Linden. Maria Zwanenburg is de eigen naam van de vrouw. De brief luidt woordelijk als volgt Den Haag, 6 Januari 1884. Zeer geliefden en kinderen en man. Daar ik laat gclirijven hoe dat ik mij zoo treurig berint dat ik u zoo veel verdriet en schanden heb an gedaan en al de famillie en daar ik blij ben dat de kinderen bij mijn broeder zjj en dat die toch nu be- zorgt zijn want wat zou u er mee beginnen om dat zij nog zoo klein en als u Arie nu maar bij u hout dan heb u nog vertroosting an clkkander want ik denk al tijt maar wat heb ik tog gedaan om zco te handelen Here man en kinderen ik als u is weer kom dat ik in staat zal zijn om en woort met u te te spreken en de kinderen ook want ik hoop eerst nog is te zien en te spreken eer ik de Hang verlaat nu lieve man ik hoop dat u mij is zul schrijven hoe het met u en de kinderen is want ik ben en blijf tog haar eigen moeder en nog van mij gegroet an man en mijn lieve kinderen Maria ZwaaNenburg. Naar gemeld wordt, heeft vrouw Van der Linden, thans ook in de gerechtelijke instructie een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, nl. voor zoo- veel de vergiftiging der leden van het gezin van Prankhuijzen betreft. De dag van de reis der Transvaal-gedele- geerden naar Nederland kan vooreerst nog niet bepaald worden, daar zij het met Lord Derby nog niet eens zijn geworden over de grenskwestie en omtrent het neutraal verklaren van den handelsweg. Ook zal dan nog onderhandeld moeten worden over het vraagstuk der suzereiniteit en den sehul- denlast, ofschoon men het vooruitzicht heeft, dat de door de Transvalers met betrekking tot deze punten voorgestelde wijzigiugen in de conventie, op geen al te groote bezwaren zullen stuiten. Maar in elk geval zal het nog wel veertien dagen aan- loopen voor de deputatie hier te lande kan ver- wacht worden. Het zieleutal van 't Bildt is in 4 jaren tijds met 778 verminderd. In dat tijdvak zijn dan heer de baron, dat ik als toekomstig schoonvader van den graaf niet langer een bezoek kan afleggen, waarbij ik dingen zou moeten hooren „0, blijf, mijnheer Von Erlsheim," viel Helldorf den vrijheer in de rede, //blijf om uwent wil, ter wille van uw doehter." wWat vroeg Erlsheim. //Wat moet dat be- teekenen Wat kan mijn doehter met een zaak tusschen u en den graaf te maken hebben z/Zij heeft er mee te maken, en zeer veel," ant- woordde Helldorf. //Maar niet zij alleen, maar ook iemand, die mij dierbaarder is dan mij zelfzijn zuster, mijn Elisabeth ,/Zijn zuster!" riep de vrijheer. ,/Onmogelijk. Hoe zou (Wordt vervolgd.) ook niet minder dan 843 personen uit die ge- meente naar Amerika vertrokken. De emigratie-zueht is thans vrij wat bedaard, zoodat er slechts weinig sprake meer van Amerika is. De berichten van derwaarts vertrokken per sonen zijn over het algemeen van dien aard, dat de grootste ambitie voor een tocht over den Oceaan is verloopen. Voor de rechtbank te Utrecht werd gisteren de bekende treurige zaak van het Munsterkerkhof behandeld. Zes jur. studenten stonden deswege terecht, drie wegens mishandeling, drie wegens het verbrijzelen van glasruiten. De eisch is veroordeeliug wegens eenvoudige, moedwillige mishandeling 2 maal gepleegdvoor den student Boddaert 3 maanden gevangenisstraf en 2 boeten elk van 8 voor den student Ram, 6 maanden gevang. en 2 boeten elk van f 8 voor den student Grenfell 4 maanden gevang., 2 boeten elk van 8 en 1 van 25 voor den student Turk 15 dagen gevang. en 1 boete van f 25 voor den stu dent Rijckevorsel 15 dagen gevang. en 1 boete van f 25 de laatste boete vau de beide laatsten wegens verbreking van afsluiting. Voor den student De Jong eischte het O. M. vrijspraak. TER NEUZEN, 29 Januari 1884. De storm van Zaterdag op Zondagnacht heeft alhier ook nog al schade veroorzaakt aan ver- s chillende gebouwen. Op den provincialen straatweg bij het Zwaantje zijn door dien storm eenige zware boomen ontworteld en over den weg gevallen, waardoor Zondagmorgen de passage aldaar voor voertuigen gestremd was. In den nacht van Zondag op Maandag is het beoosten deze haven gestrande Engelsche stoom- schip Olympia, kapitein Carry, door vier sleepbooten afgebracht en opgestoomd naar Autwerpen. De op de Suikerplaat zittende Engelsche bark Caspian, kapitein Dolb, is thans totaal verlaten, doordien het schip is gebroken en als verloren kan beschouwd worden. Bij gunstig weder zal men trachten de lading hout te bergen. De op de Everinge bij Ellewoutsdijk gestrande Italiaansche bark Si heeft reeds een lek en maakt veel water; de equipage heeft het schip verlaten. Den Deenschen schoener Emma, aan den Marga- rethapolder, traclit men in vlot water te brengen, hetwelk tot heden nog niet is gelukt. Een talrijk gezelschap was jl. Vrijdag avond op de bovenzaal van het Nederlandsch Logement al hier vereenigd, om het concert bij te wonen, ge- geven door de leerlingeu van Mejuffrouw Nolson— Lefebvre. Het programma, bestaande uit achttien nummers voor piano en zang, werd door de leerlingen, ieder naar zijn aanleg en leeftijd, goed gespeeld of gezongen en de ouders werden daardoor in staat gesteld de vorderingen te beoordeelen, door hunne kinderen in het afgeloopen jaar gemaakt. Nadat het programma was afgeloopen, was veler verwachting gespannen, doordien Mej. Nolson—Le febvre op zich genomen had, door hare leerlingen en eenige andere kinderen onder hare leiding het sprookje ,,Sneeuwwitje" met zang en piano-bege- lehling te doen opvoeren. De vele toejuichingen bewezen dan ook, dat de uitvoering bizonder voldeed. De jonge juffrouw D. van IJsselsteijn was een allerliefst //Sneeuw- witje", terwijl de schoone Koningin door de jonge juffrouw C. Eijke zeer aardig werd voorgesteld. Het was een lief en aangenaam kinderfeestje, waar de kleinen reeds het nuttige aan het aange- name leerden paren en waarmee de grooteren blijk- baar instemden. Door de eersten zal de avond van 25 dezer lang besproken blijven en hun steeds een vreugdevolle herinnering achter laten. Na afloop ontving Mej. Nolson-Lefebvre, bij monde van den heer Grenu, namens de aanwezigen een welverdiende hulde voor de opoffering, die zij zich getroost had, om dezen avond voor hare leer lingeu, hunne ouders en genoodigden zoo genotvol te doen zijn. Een zeer prettig bal besloot deze bijeenkomst. Gedurende de tweede helft der maand December jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen vanM. vau Essen, AmsterdamKrijn Ilame- link, Land van Hulst; schipper J. K. te Dunne, RotterdamDoctor G. Simon (Prof.), Berlijn Charles Meijlle, Parijs. De heer J. Westerhuis, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, komt voor op een gemaakt drietal van predikanten bij die gemeente te Wolfaartsdijk. Krachtens art. 49 der Schoolwet zijn, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45, subsidien ter gemoetkoming in de kos- ten van het lager onderwijs toegekend o. a. aan de gemeenten St. Annaland f 3000, Kats_/4797,80, Clinge f 19,194. Ilengstdijk f 8000. Bij de hervormde gemeente te St. Kruis is beroepen de heer A. Veenhuijsen, predikant te Nederhorst den Berg. Zaamslag, 28 Januari. De schade door de stran ding van den Deenschen driemastschooner Emma in de dijksverdedigingswerken van de calamiteuse polders Margaretha c. a. aangebracht moet nog al aanzienlijk zijn. Tot goed herstel dezer werken zal, naar men hoort, eene som van ongeveer f 4000 gevorderd worden. Het schip heeft een gat van 1 h 1| M. in het beloop gemaakt. Stoppeldijk. Naar aanleiding van het gevaar voor doorbreken, waaraau de zeedijk van den 's Heer Arendspolder met den stormvloed van 12 December 11. heeft blootgestaan, is een plan ont- worpen tot het vervangen van een gedeelte kram- mat-verdediging door steenglooiing aan dezen zee dijk en zulks ter voortzetting vau de in vorige jaren aangevangen verbeteringswerken. St. Jansteen. De loop der bevolking gedurende 1883, was als volgt: Geboren 51 inann., 39 vrouw., totaal 90. Overleden 25 17 42. Vestigden zich 49 26 t, 75. Vertrokken 48 40 88. Er werden 16 lmwelijken gesloten. De bevolking bestond op 31 December 1S83, uit: 1046 mannelijk, 1025 vrouwelijk, totaal 2071 per sonen, en vermeerderde met 35 zielen. Breskens, 28 Jan. Heden had alhier de ope ning der nieuw gebouwde school plaats. Te een uur was de schooljeugd vereenigd in het tijdelijk tot schoollokaal ingerichte gebouw, waarna eij zich naar het nieuwe gebouw begaf. Daar bevonden zich de burgemeester van Bres kens, de leden van den gemeenteraad, de scliool- commissie, de architect en de aannemer der school. De burgemeester, tevens arrondissements-school- opziener, schetste de geschiedenis van den bouw en 'oracht zijn dank aan den gemeenteraad en de in- gezetenen voor de medewerking, ondervonden bij de poging tot het verkrijgen van een nieuw lokaal. Hij gaf tevens zijn leedwezen te kennen, dat het vroegere hoofd der school, de heer Yan Driel hierbij niet tegenwoordig kon zijn door zijne be- noeming te en vertrek naar Amsterdam. Tijdens zijn verblijf te Breskens toch, klopten de harten warmer voor het onderwijs en had genoemdeheer de algemeene achting verworven. Hij dankte mede den architect, den heer Pateer, benevens den aan nemer, den heer Monje voor de wijze, waarop het werk was uitgevoerd eu droeg aan den heer Risch, waarnemend hoofd der school, alle zorg voor het onderwijs op. De heer Pateer betuigde zijnen dank voor het gesprokene en roemde ook de wijze van uitvoering door den aannemer. De kinderen werden daarna in 't oude locaal ontliaald op chocolade, koekjes en eenige aardig- lieden. Het schoolgebouw is net en men kan niet klagen, dat er overtollige weelde bij is aangebracht. Langs het strand tusschen Cadzand en Breskens zijn sinds eenige dagen kleine tonnetjes aangespoeld, die men vermeende kruit of dynamiet te bevatten, sommigen denken aan verfstof. Het ontploft niet, geeft een blauw vlammetje bij het ontbranden en ruikt erg zwafelachtig. Men kan het tot poeder wrij- ven en opgedroogd bestaat het uit stukjes van onre- gelmatigen vorm. STORMBERICHTEN. Aan Walcherens Noordwestkust heeft de storm oogenschijnlijk geringe schade veroorzaakt, ofschoon het waterpeil bij ebbe slechts weinig is afgeloopen en daardoor de voet van den Westkapelschen dijk niet zichtbaar werd, besluit men uit de schade, die aan het zichtbaar gedeelte is toegebracht, tot een vrij gunstigen stand van zaken. Ook de duinen hebben niet bizonder geleden. Een groote zeilsloep van het Belg. loodswezen vloog tegen het Oosterhoofd van de Westerhaven, sloeg in stukken en zonk: de bemanning redde zich nog door op de palen van het hoofd te klimmen. Zaterdagnacht te 1 uur vertrok eerst de mailboot van Ylissingen, hetgeen echter meer veroorzaakt werd doordien de vluchthaven vol met sleepbooten en afhaalkotters van het loodswezen lag, welke in drift waren geraakt. De mailboot die Zondag morgen moest aankomen arriveerde eerst's middags te half vijf ure. In de haven aldaar werden door verschillende sleepbooten binnengebracht de Eng. driemastschepen z/Prins Louis" en //Washington" en de Zweedsche bark //Jupiter," alien met averij en verlies van ankers en kettingen. Een Holl. loodskotter, posthoogte Dungeness, is met gebroken boegspriet te Dover binnengeloopen. Een vischschuit is Zaterdagnacht van het anker geslagen en op de zandplaat voor Waarden om- hoog gedreven. Daar de toestand van het vaartuig en de bemanning zeer gevaarlijk was, werd de noodvlag geheschen, waarop eenigen tijd later eene sleepboot van de heeren Maas Co. te Antwerpen kwain opdagen, die gedurende 3 uren in de nabij- heid bleef, tot er voldoende water was om het op sleeptouw te nemen, hetgeen eindelijk gelukte. Daarop is het vaartnig naar Antwerpen opgesleept. Behalve de steenglooiing, die tengevolge van het stranden der Italiaansche bark Si, te Elle woutsdijk, belangrijk zal lijden, zijn aan den zee dijk nog eenige andere vakken steenglooiing door de stormvloeden beschadigd geworden. Naar den toestand te oordeelen, zullen de kosteu van her- stelling eenige duizenden guldens bedragen. Te Tholen heeft de storm nog al eenige schade toegebracht aan verschillende dakenbehalve eene massa pannen zijn ook vele schoorsteenen tegen den grond geslagen. Yan den grooten toren is de liaan afgewaaid, die gelukkig zonder verdere schade te berokkenen in een sloot terecht gekomen is. Aan het veer was het zoo gevaarlijk, dat men de post eerst met middernacht heeft kunnen over- zetten. Te Amsterdam kreeg een werkman een vallen- den schoorsteen op het hoofd. De ongelukkige was terstond een lijk. Bij Terschelling op den Noordwaarder is ge- strand een Noordsche brik en het vaartuig door een sleepboot in de haven gebracht. Een scheeps- jongen was verdronken. Yoor de haven te Hoorn zijn 3 botters omge- slagen. Yan eene is de bemanning, vermoedelijk van Durgerdam, verdronken. Uit Zwolle meldt men dat, daar de dijkbreuken van December in den polder Dieze nog niet her- steld waren, door de jongste stormen die polder weder geheel overstroomd is waardoor verscheidene gezinuen hunne woningen hebben moeten verlaten. Aan 80 mannen, vrouwen en kinderen is liuis- vesting verstrekt in eene der stadsscholen. Te Weerdingermond is een huisje ineen gewor- pente Surhuisterveen woei er eveneens een tegen den grondeen slapend kind werd gelukkig nog bij tijds uit het instortend gebouwtje gered. Te Maastricht heugt men zich geen storm, die met zulke hevig- en langdurigheid gewoed heeft als die in den nacht van Zaterdag op Zondag. Het scheen als dreigde de wereld te zullen ver- gaan. Pannen, leien, steenen enz. vlogen door de straten en vermeerderden door hun val het akelige gehuil van den storm. Vele gebouwen zijn be schadigd, waaronder de St. Servatiuskerk, het Paleis van Justitie, kazernes enz. Dat de aan- komst der treinen ongeregeld was, is te denken, die van Venloo, welke te 11 uren 'savonds moest aankomen, kwam eerst te 2 uren in den nacht aan. Gelukkig heeft men tot heden nog niets van persoonlijke ougelukken vernomen. Arrondissements-rechtbiuik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 26 en 29 Januari de volgende vonnissen uitgesproken II. v. d. C., sjouwer te Sas van Gent, is wegens vier wanbedrijven van het zich in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, gepleegd bij tweede herhaling binnen een jaar na de eerste veroordeeling, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. M. C. M., oud 11 j., C. de S., oud 10 j. en A. J. de S., oud 10 j., alien wonende te Ter Neuzen, zijn wegens eenvoudige diefstal gepleegd door drie personen beneden de 16 jaren, doch met oordeel des onderscheids, te zamen en in vereeniging, veroord. ieder tot 3 dagen gevang. M. T G., werkman te Axel, is wegens beleediging van een bevelhebber en agent van de gewapende macht veroord. tot 3 dagen celstraf. A. V., werkman te Axel, is wegens beleediging van een bevelhebber en agent van de gewapende macht veroord. tot 3 dagen celstraf. A. d. S., werkman te Koewacht, is wegens een voudige diefstal veroord. tot 1 maand celstraf. Mevr. weduwe Germain Peltzer en haar zoon, de heer James Peltzer, hebben beroep aangeteekend tegen het vonnis, op 2 Januari 1884, uitgebracht door de rechtbank van eersten aanleg van Yerviers. Men weet, dat dit vonnis de beraadslaging van den familieraad vernietigt, waardoor de voogdij van mej. Mariette Peltzer toegekend werd aan haren zoon Armand. De zaak zal den 4 Februari voor het beroepshof van Luik opgeroepen worden. De begrooting van marine in Denemarken is dit jaar door de commissie van de Kamer erg besnoeid geworden; bijna alle nieuwe aanvragen vau den Minister zijn geschrapt slechts een enkele torpedoboot werd toegestaan ja zelfs de kosten voor het onderhoud van schepen en mate- rieel zijn zoo verminderd, dat waarschijnlijk de dienst er onder zal moeten lijden. De Deensche vloot telt tegenwoordig 2 gepantserde fregatten, 5 gepantserde batterijen, 2 torpedoschepen, 10 kruisers, 13 kanonneerbooten (2 op stapel) en 6 torpedo- booten. Jl. Zaterdagnamiddag omstreeks 2 uur is tusschen Gent en Ledenberg de lokaaltrein van Antwerpen naar Gent ontspoord. De locomotief liep het eerst uit de baan; zij werd zeer bescha digd; de tender is geheel omgekeerd; de vijf eerste wagens zijn ineengeslagen of verbrijzeld. Een reiziger, die zich in het eerste rijtuig be- vond, verhaalt, dat hij even na den schok, geheel in de hoogte geheven werd; een andere reiziger, die zich voor hem in hetzelfde deel bevond, werd op hem geworpen, doch beiden kwamen er zon der letsel af. Yan de zeventien of achttien rij- tuigen, waaruit de trein samengesteld was, zijn er slechts vier of vijf ongeschonden gebleven. De goederenwagen is in brand geraakt, on met alles wat hij inhield vernield. De barak van den spoorzetter is verbrijzeld door den schok der locomotief. Vier reizigers werden gekwetst alsook de ma chinist, de stoker heeft zware wonden bekomen. De laatste storm heeft in Eugeland niet minder schade veroorzaakt, dan die van December 11., met dit verschil nogtans dat hij heviger in het binnenland woedde. Te Londen werden twee man gedood door puin, dat van de daken viel. Te Birmingham is eene nieuwe overdekte markt ingestort. Te Bury werd de 35 meters hooge schoorsteen eener fabriek omgeworpen, de stukken vielen door het gebouw en dooden drie vrouwen. Te Croydon werd een kind door den wind uit de arinen zijner moeder gerukt en tien meters ■Jt'irr1-1"finMwm—n——

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2