Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1952. Woensdag 30 Januari 1884. 24e »Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer er jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verschljnt Dtnsdag- en Vrljdagavond bij deu nitgcver J. K. ft. D H O N T te Ter Neuzen. IPolitieli Overzicht. In Frankrijk schijnt men nog niet op rozen te kunnen slapen wat den maatschappelijken toestand betreft, gelijk men in Duitschland schijnt te kun nen doen. De arbeiders-kwestie geeft daar de regee- ring veel hoofdbreken. Duizenden werklieden zijn zonder werk en hebben de regeering aangezocht in hunne nooden te voorzien. Dientengevolge is door een der afgevaardigden een voorstel gedaan om de in de bank van leening te Parijs ingebrachte panden, bestaande in beddegoed, kleederen en arbeiders- gereedschappen, van staatswege in te lossen en aan de inbrengers kosteloos terug te geven. Behalve dat daardoor een bedrag van 10 millioen francs vereischt zou worden, is door een ander afgevaar- digde voorgesteld om denzelfden maatregel op geheel Frankrijk toe te passen, waardoor de genoemde som verboogd zou worden met wie weet welk bedrag. Daarom zal de regeering het voorstel bestrijden. De regeering heeft bovendien berekend, dat van de panden van 10 h 20 frcs., alzoo die van de eerste benoodigdheden, drie vijfden van de beleenbriefjes aan opkoopers verkocht zijn, zoodat de iulossing meestal ten goede zou komen aan dezen en niet aan de armen. Dientengevolge heeft een ander afgevaardigde voorgesteld om 20 millioen beschik- baar te stellen, teneinde de arbeiders op andere wijze tegemoet te komendit voorstel zal echter eerst later in behandeling komen, als het onderzoek is afgeloopen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken naar den algemeenen toestand heeft doen instellen. Yoorloopig bepaalt de regeering zich tot verscherping der maatregelen, die het handhaven der openbare orde ten doel hebben, daar het de laatste dagen drukker is op straat, in den omtrek van het gebouw der volksvertegenwoordiging en ook elders, dan gewoonlijk. Uit China wordt gemeld, dat de Franschen een verkenning hebben gedaan in de richting van Bac-Ninh en daar op een groote legermacht zijn gestuit. Met Madagaskar hebben de onderhandelingen nog niet het verwachte gevolg gehad. Integendeel schijnt de Koningin besloten te hebben geen duim grond aan Frankrijk af te staan. Op het eiland zijn Kruppkanonnen ontscbeept, alsmede andere krijgsvoorraad. In Engeland heeft de regeering maatregelen ge- nomen voor het geval Egypte in dadelijk gevaar mocht komen. 10000 man met de noodige vaar- tuigen worden gereed gehouden om dadelijk onder zeil te kunnen gaan. Generaal Gordon is reeds in Kairo aangekomen. Als Kkartoem het zoo lang kan uithouden, heeft men algemeen vertrouwen dat zijne zending zal slagen. Toch zijn er velen, die vreezen, dat hij te laat zal komen en het lot der Egyptische bezettiugen ten Zuiden van Kharloem wel reeds beslist zal zijn. Heeft Engeland dus moeilijkheden wegens zijne buitenlandsche onder- nemingen evenals Frankrijk, ook heeft het zijn FEUILLETQN. 9) Het kasteel Rolhstein. ffIk had nooit geloofd," zei zij met een van woede bevende stem, „dat deze man het nog zou wagen, den vrijheer Von Erlsheim te naderen, wiens dochter hij doodelijk beleedigd heeft; maar daar hij u wenscht te spreken, mijn vader, moet gij tot hem gaan hij verlange echter geen verzoening van mijhij heeft den haat gewild hij zal dien ook hebben, en zijne mij welbekende liefde voor de zuster van den graaf Lorischek zal er mede toe bijdragen, de klove tusschen het slot Rothstein en het slot Helldorf te vergrooten." Na deze woorden ging Isabella zitten en bedekte haar gelaat met beide handen, terwijl haar vader uit de kamer ging, die reeds door den waard was verlaten. Om deze heftige opgewondenhcid te begrijpen, waarin het meisje zoo plotseling was gekomen, moeten wij vermelden, dat de baron Yon Helldorf voor ongeveer drie jaren, dus in een tijd, waarin zijn liefde voor Elisabeth reeds lang bestond cn beantwoording had gevonden, met den vrijheer Yon Erlsheim en zijn dochter Isabella bekend was ge- worden. De jonge dame had veel belang in Hell dorf gesteld en niet vermoedend, dat zijn hart niet meer vrij was, koesterde zij den vurigen wensch, om den baron te bezitten. Haar vader, wiens arbeidersbeweging. In Noord- en Noordoost-Lan- cashire hebben thans 19000 wevers het werk gestaakt; de meeste arbeiders-vereenigingen in Engeland dragen iets bij om hen in staat te stellen in hun verzet te volharden. Met het oog daarop hebben de gezamenlijke fabrikanten te Darwen, Preston, Blackburn en andere plaatsen besloten hunnerzijds ook binnen 14 dagen hun fabrieken te sluiten en het werkvolk weg te zenden, als men geen genoe- gen neemt met een tijdelijke loonsvermindering van 5 pet. In Blackburn werden op gTond van dit besluit reeds aclit fabrieken met 2542 weefstoelen gesloten. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer den 11 Februari a. s. weder bijeenkomen. Het is thans zeker, dat HH. MM. de Koning en de Koningin in Mei een bezoek zullen brengen aan het Belgische hof; de voornaamste plaatsen in Belgie als: Antwerpen, Gent, Luik zullen be- zocht worden. De Hooge Raad heeft gisteren in zake Jaantje Struik en Van Zutphen bevestigd het vonnis der reehtbank te Rotterdam en hen in de kosten veroordeeld. Daarmede is dit geruchtma- kend rechtsgeding dus geeindigd. Men schrijft. uit HoedekenskerkeDoor het verhoogen en zich verplaatsen der platen in de Wester—Schelde dringt de stroom westelijk op en nadert de dieptegeul den westelijken oever. Daardoor lijden de vooroevers der_ polders Willem Anna, Boone, Hoedekenskerke en Baar- land. De uitkomsten der peilingen geven daar- van duidelijk blijk. Naar men verneemt, vertrekt Dr. Jorissen den 30»ten dezer naar Zuid-Afrika en heeft hij de hem uit Pretoria aangeboden candidatuur voor den Yolksraad aanvaard. Te Vlissingen werd Zaterdagmiddag op plech- tige wijze de nieuw aangelegde duinwaterleiding geopend. De burgemeester doorliep in korte trekken de wijze waarop deze inrichting tot stand was ge komen, en wees er op, hoe voor elke industrie eene groote en niet beperkte hoeveelheid gezuiverd zoet water een eerste behoefte is. De hooge regeering verleende steun aan het plan, door het uitgeven in erfpacht van de duinenrij, rij tusschen Vlissingen en Zoutelande. Yoorts werdhuldege- bracht aan den concessionaris, den heer Joh. L. Gruber, te Utrecht, en aan den heer Diemont van Datliar, te Amhem, aan wien de aanleg der leiding was toevertrouwd. De burgemeester sprak den wensch uit, dat ook deze inrichting moge bijdra gen tot de verdere ontwikkeling van den vooruit- gang van Vlissingen. naam door een verbintenis van Hugo met Isabella niet aan glans kon winnen, die echter een waarborg voor de gelukkige toekomst van zijn dochter in de goede positie van Helldorf zag, ondersteunde de hartstochtelijke plannen van Isabella en nog des te liever, omdat hij den jongen baron van harte toegedaan was en zijn genegenheid voor hem met de liefde zijner dochter sympathiseerde. Toen echter een grooter toeuadering van Helldorf tot de familie niet volgde, toen de baron zich binnen de gewone vor- men bewoog en er geen verklaring over zijne lippen kwam, moest de vrijheer Von Erlsheim op aandringen van zijn dochter eindelijk zelf de plannen van Hugo onderzoeken en zijne zooals men geloofde groote bedeesdheid halverwege tegemoet komen. Toen ontdekten zij, dat zij zich voikomen hadden bedrogen; want Helldorf verklaarde, dat zijn hart niet meer vrij was, dat hij gravin Elisabeth sedert jaren beminde en dat het hem onder deze om- standigheden niet meer mogelijk was, het liuis van den vrijheer te bezoeken. De indruk, die deze mededeeliugen op het gemoed van Isabella maakten, was vreeselijk. Ir kwam echter geen woord meer over haar lippen en haar uiterlijk gedrag vertoonde weinig van de gevolgen der geleden nederlaag. Den eersten nacht na de mededeeling bracht zij slapeloos en in toorn door, en den volgenden morgen stond zij op met het besluit, haar woede door alle middelen, die zich maar aanboden, aan Helldorf en zijn nu door haar De waterleiding heeft hare prise d'eau op on geveer twee uren afstand van de stad, in de ge- meente Koudekerke, niet ver van Zoutelande. Daar beviudt zich op eene plaats, waar het duin zeer breed is, het machinegebouw der inrichting, geheel opgetrokken van en gedekt door gegalvaniseerd plaatijzer. In dit gebouw beviriden zich de stoom- machine en de stoomketel, waardoor de pomp wordt in werking gebracht, die het water tot bij de ponton der Stoomvaart-maatschappij Zeeland, het verst ver- wijderde punt, zal lieen voeren. Deze afstand is ruim 11,000 meter. Een vijftal bronnen zijn op zeven meter diepte in het duim gegraven, welke onderling door eene hevelleiding zijn verbonden en met de pompma- cliine in betrekking staan, om het door de natuur gefiltreerde water te leveren, dat van daaruit recht- streeks naar de hooge drukinrichting bij de voor- malige Duinpoort en van daar naar de verbruikers wordt gevoerd. Bij een mogelijk toenemend verbruik van duinwater kunnen op verschillende afstanden in het duin meerdere dusdanige bronnen worden gegraven, terwijl in het machinegebouw de fundatie voor een tweeden ketel en machine is gereed ge- maakt, om, zoodra daaraan behoefte bestaat, de werkkracht te kunnen vermeerderen. Op korten afstand van het machinegebouw bevindt zich eene zeer goed ingerichte woning voor den machinist en diens gezin, evenals het eerstgenoemd gebouw geheel uit gegalvaniseerde platen opgetrokken en daarmede overdekt, terwijl ook aan den binnenkant alles met houtwerk is beschoten. De grond, waarop een en ander is opgericht, behoort in eigendom aan de domeinen en is ge- durende de 50 jaren, dat de concessie loopt, aan de onderneming der waterleiding in erfpacht afge- staan. Eigenaar der onderneming is de heer A. H. J. Diemont van Dathar, te Amhem. Alsdirecteur is opgetreden de heer J. L. Gruber. Te Oud-Beijerland schijnt de pokken-epi- demie thans ten einde te loopen; van Dinsdag jl. tot Zaterdag is er slechts 1 nieuw geval aangege- ven, benevens 3 sterfgevallen. Te Spijkenisse is een persoon door de ziekte aangetast. Te Bodegraven werden in het jaar 1883 aan de kaasmarkt aangevoerd 163 wagens Edam- mer, 5526 wagens Goudsche, 370 wagens Derby en 1 wagen Leidsche kaas, totaal wegende 1,632,798 K.G. Deze kaas werd in hoofdzaak verzonden naar Frankrijk, Engeland en Duitschland, Rotter dam en Amsterdam. Per 50 K.G. werd voor Edammer f 33, Goudsche f 31 en Derby f 30 besteed. De magere (Leidsche) kaas werd be- taald met f 51 het schippond. De raad der gemeente Woensdrecht heeft besloten, de bestaande haven aldaar te doen dempen en eene nieuwe haven met losplaats te doen aan- ook gehate geliefde te koelen. Haar latere ver- houdiug tot graaf Lorischek, zelfs haar aanstaande verbintenis met hem konden de doodelijke vijand- schap, die in haar hart tegen Hugo en de jonge gravin, haar aanstaande schoonzuster, niet ver- stikkenmaar ofschoon zij van plan was, het uiterste te doen, wat haat en toorn haar slechts konden gebieden, was zij toch te verstandig en te scherp- zinnig om haar woede niet te verbergen. Nog vermoedde graaf Lorischek niet, met welke verschil lende gevoelens zijn bruid hem tegemoet kwam, -■og minder echter vermoedde Helldorf, dat hij door zijn open en vriendschappelijke verklaringen, die hij den vrijheer had gegeven, een vuur van teugellooze hartstochten tegen zich en zijn getrouwe Elisabeth had ontstoken. Intusschen was de vrijheer Yon Erlsheim in Hugo's slaapvertrek getreden. De baron ging hem verheugd en met uitgestrekte handen te gemoet, terwijl hij riep ,/Vergun mij, mijnheer Von Erlsheim uw vriend te noemen Ik ben u zeer verplicht voor alles, wat gij voor mij hebt gedaan ontvang mijn innig- sten dank voor uw goedheid Bij deze woorden schudde hij den ouden heer hartebjk de handen. z/Duivelsl" antwoordde de vrijheer. Gij hebt mij niet veel te danken. De dienst, die ik u bij geluk kon bewijzen, was onbeduidend. Ik hoop, dat gij niet erg gewond zijt. O, in 't geheel niet, ik dank u voor u goed- leggen in eene voor den handel en 't vertier meer gewenschte richting en vervolgens de kom der gemeente door een keiweg met die haven te verbinden. Aan de Tw. Ct. wordt medegedeeld, dat de van den moord te Raalte verdachte personen, die, zooals men weet, in Duitschland in arrest zijn, ook verdacht worden, aldaar een moord gepleegd te hebben. Om die reden heeft tot heden nog geene uitlevering kunnen plaats hebben. 't Gebrek aan hulppersoneel bij het lager onderwijs blijft in Friesland voortduren. Er zijn scholen, waaraan sedert jaren het vereischte per- soneel volgens de wet van 1857 ontbreekt. In de gemeente Opsterland heeft men na herhaalde oproepingen voor zeven vacatures op jaarwedden van f 600 a f 650 slechts den sollicitant beko- men. Dat een hoofdonderwijzer alleen staat voor 150 leerlingen, is geene zeldzaamheid. Het hulp personeel trekt hoe langer hoe meer naar de steden, waar de tractementen even hoog of hooger zijn, maar waar een betere gelegenheid is voor verdere op- leiding en alzijdige ontwikkeling. Ook zijn de gemeentebelastingen ten platten lande veel hooger dan in de steden. In sommige plattelandsgemeenten bedraagt zulks 7 h 10 pCt. van 'tbelastbaar inkomen. Meermalen is de wenschelijkheid betoogd, dat de belendende huizen door de daken gemeen- schap met elkander mochten hebben, opdat in geval van brand de bewoners een goed heenkomen bij hunne buren zouden kunnen vinden. De heer E. van Oven, te 's Hage, heeft in de door hem aangekochte huizen aan de Trompstraat aldaar die gemeenschap aangebracht, op eene een- voudige, niet kostbare en hoogst doelmatige wijze. Door in de zijkanten der daken een naar buiten en zijwaarts openslaand ruim dakraam te plaatsen, dat vlak tegenover het dakraam van het belendende perceel gelegen is, kunnen de bewoners in geval van nood bij de wederzijdsche buren eene toevlucht zoeken. De ramen kunnen met een hangslot af- gesloten worden. Het programma voor het examen van toe- lating tot de rijks-kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, bedoeld in art. 24 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127). a. Nauwkeurig en natuurlijk lezen van een niet te moeilijk stuk proza of poezie. Hierbij zal gelet worden op eene zuivere uitspraak en het verstaan van het gelezene. b. Het vervaardigen van een schoonschrift middelsoort en klein, op papier zonder lijnen. Uit het schoonschrift en 'lit het andere sehrifte- lijke werk moet blijken, dat de adspirant duidelijk, net en regelmatig schrijft. c. Een juist begrip van het tientallig stelsel, van de hoofdbewerkingen met geheele en gebroken heidIk ben weer voikomen hersteld. De ver- wonding was onbeduidend en ik ben nu weer genezen, sedert ik goed heb geslapen. Zooals ik hoorde, staat hij op het punt, met uwe dochter naar Rothstein te reizenwant freule Isabella is immers de bruid van den graaf die het slot Rothstein bewoont." ,/En waarom niet terstond gezegd, de bruid van graaf Lorischek Duizend duivels I Is er dan iets in den naam, dat uw lippen zou kunnen wonden, als gij hem uitspreekt p" z/Neen mijnheer Yon Erlsheim, dat niet. Maar gij kent de oorzaken niet, die verhinderen, dat er een vriendelijke verhouding tusschen den graaf en mij bestaat." z/Ja antwoordde de vrijheer, „ik heb van de ongelukkige oorzaak van een twist gehoord, die ontstond." ^Natuurlijk hebt gij van de dwaze twist gehoord, de voorgewende oorzaak van een twist, welke ware bronnen veel dieper liggen dan de onnutte kibbel- partijen, waartoe zulke toevallen, als gij bedoelt, gewoonlijk leiden. Had ik hem maar persoonlijke krenkingen toe te voegen, dan zou ik er zelden aan denken. Het zou voorzichtig zijn, de nabijheid te vermijden van een man, dien ik niet mag lijden maar de beleediging, die ik bedoel, betreft mij niet, maar een andere persoon." Uw woorden zijn geheimzinnig en van booze beteekenis vrees ik. Maar gij zult begrijpen, mijn. TUB NEUZGNSCHG (01R4\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1