i I- "1 mm Gemengde berichten. Buitenland. Telegrafische berichten. berouw, dat beschuldigde aan den dag legde. Zwaar, zeide pleiter, lieeft zij reeds geboet, die moeder, die onverwachts, zonder een enkel woord tot af- scheid aan baar scbreiende kinderen werd ontrukt en in de gevangenis, onder allerlei geboefte, dat met bare smart spotte, in doodelijke ongerustheid. over baar onverzorgde kleinen, een zielelijden heeft doorstaan, dat volgens pleiter met geen pen is te beschrijven. „Geeft zoo eindigde pleiter lettende op boete en berouw, deze lijdende moeder spoedig aan baar scbreiende kinderen en de kinderen aan hun moeder tcrug/ Het bof, na de pauze, uitspraak doende ver- oordeelde haar tot 2 jaren celstraf. TER NEUZEN, 35 Januari 1884. Door den storm uit bet Noordwesten in den nacbt van jl. Woensdag op Donderdag zijn in bet gezicbt dezer haven een vijftal zeescliepen ge- strand als Aan bet schor voor Otbene de Engelsche stoom- boot Olympia, kapt. Carry, van Antwerpen gekomen met bestemmiug naar zee, zijnde ledig, na verlies van anker en kettiug op de reede van "V lissingen tot heden zijn de pogingen om het stoomscliip vlot te krijgen vruchteloos gebleven. Aan den Margaretbapolder werd bet Deensche driemastschoenersehip Emma, kapt Bager, van Antwerpen naar Kopenhagen met ballast, van zijn ankers geslagen en kwam aan de helling van den Nol zoodanig vast, dat men vreest het vaartuig niet dan bij zeer hoogen vloed in vlot water te krijgen. Op de Suikerplaat werden twee Engelsche bar ken geslagen, waarvan gisteren morgen met hoog- water een, de Shatbearn, komende van Antwerpen, is algekomen en naar die plaats is teruggekeerd de andere bark Caspian, kapt. Dolb, geladen met hout en bestemd voor Antwerpen, zit tot heden nog op de plaat; daar dit schip zeer oud en lek is, vreest men, dat het er niet afgebracht zal kunuen worden; de equipage is heden middag bier aangekomen. Op de Everinge, bij Ellewoutsdijk, de Italiaansche bark Si, kapt. Cancou, ledig van Antwerpen, dit schip zit zeer boog en zal met hoogen vloed denkelijk afgebracht kunnen worden. Een Deensch jacht, van Antwerpen gekomen, waarvan naam onbekend, vermoedelijk zonder ankers in gevaar verkeerende, werd bij de reede door de Belgische sleepboot Champignon op sleeptouw ge- nomeu en naar Antwerpen opgesleept. Ook is heden morgen door de Engelsche stoom boot Stantons, kapt. Brown, van Londen naar Gent bestemd, alhier binnengebracht de Engelsche brik Woodside, kapt. W. Turner, met kolen van Shields naar Folkestone, na verlies der ankers, kettingen en zeilen, bij de "West-Hinder in de Noordzee, door genoemde stoomboot op sleeptouw genomen. Yolgens rapport van den kapiten van de Engel sche stoomboot Borneo, gisteren avond hier binnen- gekomen, beeft bij gisteren middag in de Noord zee, op de hoogte van Westkapelle, een vermoe delijk Engelsche brik zien zinken, doch van de bemanning was niets te bespeuren. Te Utrecht is Woensdag jl. door de genees- kundige staatscommissie tot arts bevorderd de heer J. van Pienbroek, geboren te Zaamslag. Men schrijft uit Hansweert: De Woensdag namiddag van Antwerpen komende stoomboot Stad Gent, kapitein C. Schilling, geladen met diverse goederen, met bestemming naar Botterdam, is door den krachtigen wind en doordien de machine weigerde acbteruit te werken, met den steven op de muur der kleine sluis geloopen, waardoor de sluis gebeel is ontzet en twee platen binnen bet schip drongen. Zaamslag, 24 Januari. Bij den landbouwerJ. Zegers alhier is in den afgeloopen nacht door den storm uit bet N. W. eene schaapskooi omgewor- pen, waardoor een rund gedood is; terwijl men vreest dat een tweede aan de gevolgen daarvan bezwijken zal. Ifoeb, 24 Januari. Bccds van den vroegen morgen af op Dinsdag 22 dezer, was tie ge meente in feestdos gehuld, door bet uitsteken van vlaggen, het versieren van bet schoolgebouw en de Treef, die leidt van de 'school naar de womng van het hoofd der school, den beer A. Waeijbaert. Tegen half tieu des voormiddags zag men de schooljeugd uitgedost in bun Zondagspak met vreugde op het gelaat aankomen. Na door de onderwijzers, de heeren Meerman en De Kok, m de school bijeengebracht te zijn, begaven zicli ge noemde heeren' naar de woning van den beer Waeijbaert en leidden den jubilaris en zijne familie naar de van binnen en buiteu eenvoudig doch net versierde school. Hier werd zij het eerst verwel- komd door den heer J. E. van Binsbergen, predi- kant alhier, vervolgens door den beer Meerman, eerste onderwijzer, welke beiden om strijd den jubilaris geluk wenschten met bet veertigjang iubell'eest, dat bij op dezen dag mocbt vieren. Nu werd hem door een der oudste leerlingen, nameus al de scholieren, een geschenk aangeboden, bestaande in een bierglas met zilveren voetstuk, waarna eenige toepasselijke liederen door de school- kinderen werden gezongen, gevolgd door zegen- wenschen in dicbtmaat door leerlingen uit de koocste klasse met name van J. van Doeselaar Mz.° W. de Feijter Jz., J. Jurrij Mz., P. Ver- lieijke Jz., C. Geelboedt Pz. en Abr. van tllofJz. Blijkbaar innig bewogen, dankte de heer Waeij- haert voor de vele bewijzen van achting en liefde, die hij gednrende het verloopen veertigjang tijd- perk bad mogen ondervinden en beval zicb, zoo lang bet hem vergund moge zijn, in deze betrekkmg werkzaam te blijven, in dezelfde vriendschap en toegenegenheid aan. Thans werd de schooljeugd op eenige versnaperingen en een glas geestrijk vocht onthaald, waarna de jubilaris en zijne familie liuiswaarts keerden, onder bet roepen van luide hoera's der kleinen. Wie vermoedde, dat het feest nu reeds geeindigd was, bad zicli vergist, bet was slechts een begin van de vele blijkeii van acliting, die de jubilaris en zijne gade op dezen dag zouden ontvangen. Tegen drie ure 's namiddags vereenigde zicb de burgemeester met al de leden van den raad op het gemeentehuis om van daar af den beer Waeijbaert persoonlijk hunne geluk- wenschen aan te bieden. In een boeieude lede wenschte eerstgenoemde, namens den raad, den jubilaris geluk met dit gewicbtig feest, daarbij dankbaar wijzende op al bet goede, wat hij ge- durende veertig jaar voor de jeugu gedaan had, teveus den wensck uitende, dat het liem nog lang gegeven moge zijn als opvoeder der jeugd werk zaam te blijven. Uit naam van den raad bood hij den jubilaris een fraaien barometer aan. le vier ure kwamen heeren kerkvoogden eu notabelen, leden van den kerkeraad, met den predikant aan bet hoofd/ welke insgelijks den heer Waeijhaert geluk wenschten met zijn veertigjarig jubile, daarbij in herinnering brengende, met welk een onverdroteu ijver en strenge plichtsbetrachting bij als voorzanger en kerkelijk ontvanger is werkzaam geweest, de bee er bijvoegende, dat God liem nog lang voor kerk, maatschappij en huisgezin moge sparen. Door ben werd hem nu namens bovengenoemd kerkelijk col- legie, eene mooie fauteuil aangeboden. Geene woorden genoeg en met een weemoedig, docli dank baar liart en innig aangedaan, dankte de beer Waeijhaert voor de talrijke bewijzen van vriend schap en toegenegenheid, welke bij op dezen dag ondervond, tevens met erkentelijkbeid wijzende op de vele stoffelijke blijkeu van vriendschap en liefde, die hij zoowel van bet bestuur dezer gemeente, als van de verschillende kerkelijke collegien mocbt ontvangen, tevens instemmende met de bede, dat de Algoede hem nog lang voor de school, maat schappij en de zijnen moge behoeden. IN a van een welvoorzienen disch genoten te hebben, werd er in den loop van den avond nog menige dronk wewijd aan wederzijdsche vriendschapsbanden met de stille hoop er bij, nog dikwerf in elkanders gezelschap te mogen zijn, zoo werd dan dit feest besloten, dat bij menig Iloekennar in dankbare herinnering zal blijven. Jammer, dat bet teest buiten een weinig gestoord werd door den fellen wind, omdat daardoor de illimunatic ten deele mislukte. Eere aan den beer Waeijbaert en zijne echtgenoote voor bet onthaal, een ieder aangeboden, die van zijne belangstelling deed blijken, doch ook een woord van lof aan de jongelings-vereeniging dezer gemeente, die bij dergelijke gelegenheden steeds toont, wat eendracht en onderlinge samenwerking vermag. Dat ze voortga op den ingeslagen weg, opdat bij voorkomende gelegenbeid nog menige geuoeglijke dag aan de Iloekenaren bereid worde. 's Gravenhage, 25 Januari. In de heden ge- houden zitting van de Eerste Kamer is besloten tot toelating van den heer Mr. W. H. de Beaufort. De Hoofdstukken Justitie en Binnenlandsclie zaken zijn aangenomeu; eveneens is aaugenomen Hoofdstuk Buitenlandsche zaken, nadat de Minister verzekerd bad, dat in zake het waarborgkapitaal Otlet—Wilmart de houding der regeering correct is geweest, de eer van Nederland ongerept is ge bleven en dat Belgie geen vertoogen hoegenaamd heeft gedaan. Ook hoofdstuk Marine is aangenomeu RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg'. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Januari de volgende vonnissen uitgesproken T. v. Y., arbeider te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, is wegenslo. diefstal in dienstbaar- heid en 2o. misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. J. M., koopman te Clinge, is wegens moed willige misbandeling veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. J. N., arbeider te Axel, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 5 boete of 3 dagen gevang dig groot was geworden, een heerschzuchtig karakter bezat, dat alles, zelfs haar vader tracbtte te onderdrukken. Terwijl de vrijheer Yon Erlsheim zicb bij zijn docbter bevond, ging de waard in Hugo's slaap- kamer. Toen bij binnen kwam, liep de zieke eenigszins ongeduldig op en neer. Hugo ging hem haastig te gemoet. //Mijn geheugen," sprak hij, /heeft mij waarlijk een aardige poets gespeeld, dat ik den vrijheer Yon Erlsheim niet terstond heb herkend. En tocb scbeen in mijn geest een zwakke herinnering aan de welwillende trekken van den vriend te zijn, aan wien ik zooveel verplicht ben. Heeft de vrij heer mij herkend?" ,/Neen, op mijn woord," antwoordde de waard, ,/hij beeft niet aan u gedacht. Hij vindt echter genoeg verstrooiing, want zijn docbter tfZijn dochter? Isabella? is zij ook hier," vroeg Hugo geroerd. ,/Ja gisteren zijn zij bier gekomen," antwoordde Jacob. //De vrijheer was heden middag met zijn knecbt uitgereden, toen hij met u mijnheer de baron, tot mijn groote verwondering terugkeerde." ,/Met zijn dochter?" herhaalde Hugo peinzend. „Dan moeten zij, zooals ik vermoed, op weg naar het kasteel Bothstein zijn, en wel op reis om te buwen, want Isabella is de bruid van den graaf." z/Juist, mijnheer de baron," zei de waard #zij beboeven ook juist met te weten, wie mijnluxr de baron is en „De freule in alien gevalle nietmaar doe mij plezier, Jacob, en vraag den heer Yon Erlsheun om mij te bezoeken. Hij mag mij herkennen of niet maar bij mag niet gelooven, dat^ bij aan een ondankbare een dienst heeft bewezen" Er kon een klein uur verloopen zijn, dat de vrij heer Yon Erlsheim zich bij zijn docbter bevond, toen er aan de deur werd geklopt en de waard bin- nentrad, die aan den vrijheer zeide, dat de zieke rei- ziger meermalen naar zijn weldoener bad gevraagd en hem verlangde te zien en dringend te spreken. Hoe zaclit deze woorden ook werden gesproken, de freule bad ze toch vernomen, en zij verlangde te weten, wie de reiziger was eu wat hij van haar vader wilde. De vrijheer vertelde nu het gebeurde van den voormiddag, bekende ecliter, dat eerst in de laatste minuut, waarin hij den gewonde aan den waard bad overgedragen, ontdekt bad, dat bij de baron Yon Helldorf was, dezelfde, die liem nu dringend verlangde te spreken. Bij het noemen van dezen naam kromp Isabella, als door een steek getroffen ineenin haar oogen schitterde een onheilspellend vuur en men zag het haar aan, dat alle woede van bedrogen hartstocht, gekrenkte trotscb en gewonde ijrlelheid, plotseling haar hart in bezit nam. (Wordt vervolgd.) De oprichtingsacte van de naamlooze maat schappij der wereld—tentoonstelling van Antwerpen is geteekend. De leden van den raad van bestuur zijnde heeren C. J. Bal, J. Ilaveninth-De Decker, Julien Koch, Victor Lynen, Eugeen Meeus, Gustave van den Abeele-Michiels. De heeren Frederik Belpaire en Arthur van den Nest zijn benoemd tot commissarissen. Het kapitaal van fr. 1,500,000, verdeeld in 150,000 acties van fr. 100 ieder, is in zijn geheel ingeschreven door de sticliters. Deze zijn van plan, bij openbare insebrijving 13,100 acties te koop te bieden. De insebrijving zal geopend zijn den 6, 7 en 8 Februari, in al de bankiersbuizen van Antwerpen. De stortingen zullen geschieden als volgt: fr. 25 bij de insebrij ving, fr. 75 bij de verdeeling. Er is uitdrukkelijk bepaald dat, indien al de te koop gestelde acties ^een kooper vmden binnen den tijd der insebrijving, de verkooping van geene waarde is, en in dat geval zullen de inschrijvers slechts recht bebben op de teruggave der gedane stortingen. Van de reusachtige sommeu, indertijd, zoo wel te Parijs als elders, door middel van feesten en uitgaven voor de overstroomden in de provincie Murci;f bijeengebracht, bebben de ongelukkigen bijna niets ontvangen. Thans staan, naar een Fransch dagblad meldt, de gouverneur der provincie Murcia en de gewezen alcade der stad wegens verduistering terecbt. De Parijzer voddenrapers van het 18e arron- dissement bebben aan hunne maire eene deputatie gezonden, om hem te verzoeken zicli in persoon bij den prefect te begeven en de intrekking te vragen van bet voor hen zoo nadeelige bevel. Deafgevaardigden zeiden, dat zij vreedzaam wilden handelen en binnen de wettelijke grenzen blijven. Indien nochtans de prefect ben niet wilde aan- hooren, zouden zij eene monster-meeting beleggen en ten getale van 30,000 onder de open luclit bijeen komen. Een blad zegt, dat indien men de klachten der voddenrapers niet aanboort, zij in massa hunne insebrijving zullen vragen op de re gisters van bet armbestuur. Dit ware voor Parijs 00,000 armen meer. In afwachting dat bun toe- stand geregeld zij, worden er overal inschrijvingen geopend met bet doel bun tijdelijk hulp te ver- leenen. Men weet reeds, dat de prefect het uit- zoeken der vodden aan huis wil toestaan. Mgr. De Cesare, overste van de Abdij Monte- Yirgine, bij Napels, is, gelijk gemeld werd, in zijn huis vermoord gevonden. De moord is niet gepleegd door zijne dienstbode, maar door zijn huis- kuecht, een Napolitaan, die sedert 7 jaren in zijn dienst was en wiens ijver steeds geroemd werd. De drijfveer tot de daad was diefstal. De moordenaar, Ferdinando Yario genaamd, had eerst gepoogd, zijn meester tijdens deze sliep met een deken te smoren, waarna hij het bed in brand gestoken zou hebben om aan een ongeluk te doen gelooven. Maar de prelaat, ofschoon 72 jaren oud bood, krachtigen tegen stand en toen trok Yario een groot mes en stak zijn slacbtoffer overhoop. Om de vermoedens af te leiden, had de scburk bet sprookje van een vrouw bedacbt, die bij den prelaat verscholeu zou zijn, en wier man deze uit wraak vermoord zou bebben. Bij den moordenaar werden 400 lire aan gestolen geld gevonden en de bis- scboppelijke ring werd bij de dienstmeid ontdekt, die de bijzit van Yario was. Naar verzekerd wordt, beeft de beer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen, tegen 1 April e. k. zijn ontslag gevraagd. Prof. E. A. van der Burg, te Leiden, is door analyse van Krakatau- asch tot de conclusie gekomen, dat deze direct zal kunnen bijdragen tot de vrucbtbaarbeid van den grond, waarmede zij wordt vermengd. Als ver- inoedelijke dader van een aantal in den laatsten tijd in en om de gemeente Delfzijl gepleegde dief- stallen werd te Groningen gevankelijk binnengebracht zekere J. van Leeuwen, woonacbtig te larmsum. Dit gevaarlijk sujet moot reeds meer dan 20 jaren in de gevangenis hebben doorgebracht. De student J. C. B., te Utrecht, candidaat in de medicijnen, is wegens de op 16 Nov. 11. te Baarn gepleegde feiten veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevange nisstraf. De straatschandalen te Smilde worden meer dan erg. Men werpt nu petroleum in in de drinkwaterputten der bewoners. Te Gre- frath, niet ver van Venloo, heeft men een oppassend huisvader vermoord en hem zijn geld, ten bedrage van zes Mark, afgenomen. De moordenaar is nog onbekend. Te Gent zal, teu gevolge van de afschaffing der iuvoerrecbten op de katoeneu garens, waarschijnlijk een spinnerij worden gesloten, waar door 500 werklieden broodeloos wordenmen vreest, dat ook andere spinnerijen zullen moeten volgen. De suikerfabriek van Yermeere te Antwerpen is door brand vernield. 84,000 kilo gedroogde suiker- boomen en 4000 kilo gemalen suiker zijn een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Men zegt, dat Prinses Yalerie, de jongste docbter van den Keizer van Oostenrijk, in den echt zal treden met baar neef, den Aartshertog Franz Ferdinand. Uit Mannheim wordt bericbt, dat de vergulder Carel Mildenberger is gearresteerd, verdacht van medeplicbtigbeid aan bet doen ontploffen van dy- namiet in het postkantoor te Frankfort. Te Kopeubagen is een tweede vermoedelijk mede- plichtige aan den dynamiet-aanslag tegen bet politie-gebouw te Frankfort in hechtenis genomen. De hoofd-commandant der Londenscbe brand- weer beeft zijn verslag uitgebracht over de in 1883 te Londen voorgekomen branden. Van de 2144 gevallen bleef in 575 de oorzaak onbekend. Drie brandweermannen verloren verleden jaar bet leven, en 393 anderen werden gekwetst. Te Leeuwarden is in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden, de beer C. H. IA. Battaerd, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en der orde van den Eikenkroon sinds 1865, na 45 jaren effectieven diensttijd, reeds op lljarigen leef- tijd in 1811 trad bij als soldaat in dienst bij bet 123 reg. van linie, gepensioneerd als majoor der infanterie. Hij nam o. a. deel aan de blokkade van Wesel, aan den slag bij Waterloo, aan het beleg van Valenciennes en van Kortrijk. Te Purmerend overleed dezer dagen een zekere L. de Ploeger, die al zeldzaam door de fortuin is begunstigd. Als stalknecbt begon bij zijne loopbaan en thans laat bij een vermogen na van 7 a 8 ton. 160,000 is daarvan aan liefdadige instellingen vermaakt, terwijl de overige nalatenscbap, daar de erflater kinderloos overleed, aan een groot aantal aanverwanten ten goede komt. Dat een oester een muis vangt, is zeker even zeldzaam als dat een koe een baas vangt. Tocb gebeurde iets dergelijks deze week te Yerseke. Men vond daar een levenden oester, die eene doode muis tusschen hare scbalen had. Zeker heeft de muis, hetzij uit nieuwsgierigbeid, hetzij om ook eens oesters te proeven, haar kopje tusschen de scbalen gestoken, toen de oester zich opende, maar werd, in plaats van deze te vangen, zelf gedood. De kantonrecliter te Wageningen heeft eenige bakkers uit Beenen, die brood voorbanden hadden, dat niet het vereischte gewicbt bezat en daardoor de verordening op de broodzetting hadden overtreden, veroordeeld: een tot f 15 boete of 6 dagen, eeu tot 20 boete of 7 dagen en een tot 12 boete of 4 dagen gevangenisstraf. Te Belfast verongelukte deze week een werk- man, John Coulter genaamd, die gedurende twaalf jaren in de dokken aldaar gewerkt bad. Bij de doodschouw bleek, dat John Coulter geen man, maar een vrouw was, die als man verkleed baar brood verdiende. Zoo luidde bet oordeel der geneesheeren. Maar het merkwaardigste komt nog achteraan. Er kwam zicb namelijk een vrouw aanmelden als de echtgenoote van den of de over- ledene, verklarende dat zij John Coulter voor 29 jaren gehuwd en met hem 20 jaren gelukkig geleefd bad, tot dat bij zicb aan den drank over- gaf en zij van hem afging. Zij kwam nu voor zicb het recht opeiscben om baar vroegeren man een fatsoenlijke begrafenis te bezorgen. De artsen blijven er intusschen bij, dat John Coulter een vrouw geweest is. Een bewoner van Oberwezel stond eenigen tijd geleden op het perron van bet station Ander- nacb. Juist kwam een locomotief aanrijden. De machinist en de stoker gingen beiden er af en verdwenen in de wachtkamer. Een kruidenier uit Oberwezel maakte van die gelegenheid gebruik om de locomotief eens van alle kanten goed op te nemen. Zelfs had hij de stoutbeid er op te klimmen. Overal rondsuuffelend en alles aanra- kende, liet bij zicb door zijne nieuwsgierigbeid verleiden, nu aan dit, dan aan dat schroefje of A aepMXitsaBirzsTi*! S'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2