Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1951. Zaterdag 26 Januari 1884. 24" Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nedcrland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer er jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verschijnt Dinsring- en Vrljdagavond blj den ultgever X. K. G. D H O M T te Ter Ncuzeu. Politiek Overzicht. Van den torcn in ons vorig overzicht opgebouwd is geen steen op den anderen gebleven. Met een ongekende snelheid volgen tegenwoordig de gebeur- tenissen op staatkundig gebied elkander op. En het gaat hierbij soms zeer ongewoon, echt Spaansch toe. Vooral betreft dit den loop der Regeerings- zaken in Spanje zelf. Daar had de meerderheid in de Kamer, onder aanvoering van haar leider en voorzitter Sagasta, der Regeering een nederlaag bezorgd. Deze nam daarop haar ontslag, omdat zij, zoo het heet, geen lieil van een ontbinding der Kamer verwachtte en inplaats dat de Koning nu Sagasta ontbood om een nieuwe Regeering te vormen, zooals deze verwaeht had, liet hij Cano- vas del Castillo bij zich komen om hem de samenstelling der Regeering op te dragen, zonder in deze gewichtige zaak den voorzitter van den Senaat of van de Kamer van afgevaardigden te raadplegen. Canovas had dadelijk een stel Mi nisters gereed. Geen hunner was echter nog lid van een der vorige Regeeringen. Nog den- zelfden dag legden de nieuwe Ministers den eed in 's Konings handen af en reeds in het eerste uur van haar bestaan benoemde de Regeering 49 nieuwe gouverneurs in de provincien, die onverwijld naar hunnen post vertrokken, om de verkiezingen voor te bereiden voor een nieuwe Kamer. Want dadelijk na de opening der zit- ting van de Kamer, waarin Canovas met zijn Regeering verscheen las hij een Koninklijk be- sluit voor, waarbij de zitting van deze Kamer wordt gesloteu, met het vooruitzicht dat het be- sluit, waarbij zij ontbonden wordt, over eenige weken zal verschijnen, zoodat de nieuwe verkie zingen in April en Mei reeds kunnen verwaeht worden. Volgens 's lands gewoonte zal Canovas een Kamer maken naar zijn beeld. In Portugal zal die terugslag ook zijn uitwerking doen gevoelenDaar was in den laatsten tijd ook geen eensgezindheid tusschen Koning, Regee ring en de Kamer onderling. In de Kamer van afgevaardigden beraadslaagt men daar thans over het voorstel tot herziening der grondwet en de Eerste Kamer volgt die besprekingen met groote belangstelling. Daar de nieuwe bepalingen nog al van ver strekkenden en ingrijpenden aard zijn, heeft de Regeering een voorstel ingediend, dat de ge- wijzigde grondwet eerst in werking kan treden, als ook de Eerste Kamer en de Koning haar be- krachtigd hebben. Als het verschil van meening hieromtrent aauleiding mocht geven tot emstige onlusten, dan kon Spanje zich nog wel eens geroepen achten, om orde en rust in Portugal te gaan her- stellen! Het is meer gezien. In Duitschland hebben de besprekingen in den Pruisischen Landdag over het voorstel van een der afgevaardigden tot het herstel van drie opgeheven FEUILLETON. 8) Het kasteel Rothstein. //Nu, zooals gij fluit, edele heer, wil ik dansen," antwoordde de goedaardige waard, gen wel voor dat ik mij glas aanraak. Vervloekt zij de oorzaak van dit ongelukkig geval! Nu vooruit, mijnheer de baron, vooruit, edele heer, en ik wijs u een nette kamer en daarbij een goed glas wijn." //Geen wijn 1" sprak de oude heer. ,/Rust en geen drank is noodig. Een bed, als het gereed is!" „Ja, daarvoor sta ik borg. Lina, schoon bed- degoedSpoed u, meisjeLaat terstond de groene kamer in orde brengen en stuur mij mijn glas, meisje. Ja, ik heb het in het voorhuis laten staan een treurige omstandigheid, die ons heeft gescheiden. Nu, maak voort! Maar ik wil zelf zien, dat alles in orde wordt gemaakt!" #Doe dat, en snel," antwoordde de oude heer, en zich tot Hugo wendend, vroeg hij goedaardig, hoe hij zich gevoelde. //Ik voel weinig," was het antwoord, ,/behalve vermoeidheid in alle leden; ik ben duizelig en kan mij nog moeilijk herinneren, wat er is voor- gevallen. Gaarne zou ik weten, aan wien ik zooveel verplicht ben, want zonder uw zorgvul- digheid ,/Duizend duivelsDoe nu, wat ik u gelast. Ik ben nu uw arts, ofschoon," voegde hij er artikelen der grondwet, waardoor indertijd de in- voering der Meiwetteu mogelijk werd, zeer de aandacht getrokken. Dit voorstel is op verzoek der Regeering met overgroote meerderheid verwor- pen. Over de wedertoelating van den bisschop van Munster kon de Regeering onder de omstan- digheden van het oogenblik zich niet uitlaten, doch wat de aartsbisschoppen van Keulen en Posen be treft, in geen geval zou zij hun vergunnen om naar hun bisdom terug te keeren. Met betrekking tot de onderhandelingen met het Yatikaan was de Regeering besloten, zelfstandig met stappen tot verbetering en tot herstel van den kerkelijken vrede voort te gaan. In Engeland schijnt de regeering eindelijk den ernst van den toestand te hebben ingezien. Gene- raal Gordon, die op 't punt stond naar den Congo te vertrekken en reeds te Brussel was om voor zijn vertrek van den Koning van Belgie afscheid te nemen en die de onderneming van Stanley in Afrika steunt, werd door Gladstone naar Londen ontboden om nog vooraf belast te worden met een zending naar Soedan. Hij weigerde echter onder des Khedives bevelen of die van zijn Minsiters te staan, zoodat de Engelsche regeering moest beslui- ten om de geheele verantwoordelijkheid van zijne zending op zich te nemen. Gordon, vroeger be- stuurder van Soedan, is reeds op reis naar Egypte. Hij wordt beschouwd als de aangewezen man, die de zaken in Soedan weder in orde zal brengen. Inmiddels meldt een bericht uit Karthoem, dat het geheele omliggende land in openlijken staat van oproer verkeert. De toestand is bepaald hopeloos. Baker—pacha heeft niet het minste uitzicht om uit Suakim iets te ondernemen tegen de troepen van den Mahdi. Turkije zal zich nu ook met Soedan gaan be- moeien. De regeering van den Sultan gelastte haren gezant Musurus-Bey tc Londen om met Engeland over Egypte in gedachtenwisseling te treden. Die stap, de eerste dien Turkije doet ten aanzieu van Egypte, is het gevolg van het besluit om Soedan te outruimen, hetwelk de Egyptische (Engelsche) regeering nam buiten den Sultan als opperheer om. De zending van Gordon door Enge land zal op dit optreden van den Sultan zeker ook wel zijn invloed hebben uitgeoefend. De Staats-Courant bevat het volgende tele gram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie bij het Departement van Kolonien ontvangen Op zeven Januari zijn de troepen te Tenom geland. Yolgenden dag is de Gedei, na een hevig gevecht, stormenderhand genomen. Padang-kling, dat buitengewoon versterkt was, werd van twee kanten aangevallen, genomen en verbrand. Simpang- lachend bij, //ik daartoe niet geschikt ben. Dus nu wordt er niets gevraagd en niet gesproken. Alles, wat gij wenscht te weten, zult gij later vernemen." De waard trad nu weer binnen en zei, dat alles gereed was. 7/En als gij, mijnheer de baron," voegde hij er bij, toen hij Hugo naar de slaap- kamer bracht, //ooit in een zachter bed hebt ge- slapen, dan mag mijn glas een geheelen dag leeg blijven." Toen hij den baron had weggebracht, ging de waard in de gelagkamer, vulde zijn glas, ging in een kleine kamer met den venster en sprak pein- zend tot zich zelven: //Jacob, Jacob, hiermoetgij verstandig zijn. De beide heeren schijnen elkander nog niet te kennen. Baron Von Helldorf komt juist van het slot Rothstein, zooals het mij voor- komt. De geheele omtrek weet, dat gravin Elisabeth hem bemintmen weet echter ook, dat haar broeder hem des te meer haat. Nu vertoeft ook juist de vrijheer Von Erlsheim met zijn dochter, die de bruid van den graaf is, in mijn huis. Het is daarom niet goed, dat de jonge man nog lang hier blijft. Als hij bij het nanbreken van den dag kan reizen, zal ik hem aanraden, te vertrekken." De waard liep eenige oogenblikken rond en was op het punt, om weer over zijn gasten na te denken, toen de deur geopend werd en de oude heer binnentrad. z/Dus hier zijt gij, mijn dikke Jacob? Duizend Olim, de verblijfplaats van den Radja, werd plat- geschoten en Tenom voorbeeldig getuchtigd, waarna de troepen naar Kotta-Radja zijn teruggekeerd. Leger en Marine wedijverden in moed en vol- harding. Bizonder onderscheidde zich kapitein Jhr. Leyssius, van de infanterie, die de storm-colonne aanvoerde. Luitenant graaf Schimmelpenninck was de eerste bij de bestorming en het nemen van de loopgraven en de Gedei. Hij werd gewond door twee lichte klewanghouwen. De Amboineesche fuselier Patty was de voorste die den gewonden luitenanf beschermde. Luitenant ter zee le klasse Prager nam stormenderhand eene door den vijand bezette versterking. Matroos le klasse Barent redde met levensgevaar onder een hevig vuur het leven van een onderofficier. Luitenant Snijder en twee mindere militairen gesneuveldtwee minderen vermist en vier min- deren, waarvan drie van de marine, gewond. De Radja trok met de gevangenen van de Nisero landwaarts in. De toegezegde wijziging der drankwet is bij de Tweede Kamer ingediend. Zij strekt voor- namelijk om te voorkomen, dat op 1 Mei 1884 bierhuizen, koffiehuizen, societeiten en dergelijke inrichtingen evenzeer als banketbakkerswinkels en zelfs slijterijen van sterken drank door het verbod van gecombineerd bedrijf getroft'en worden. Mits- dien wordt in het wetsontwerp bepaald, dat onder z/andere winkelnering" niet wordt verstaan het bedrijf van slijter restaurateur, societeit-, biljart of tafelhouder, koffiehuis- of bierhuishouder, koek-, banket- of suikerbakker. Door de Eerste Kamer is tot den Minister van Financien de vraag gericht of bij de vergun- ning tot het houden der loterij van de internationale tentoonstelling de belangen der ingezetenen vol- doende zijn behartigd en of de waarde der prijzen in een redelijke verhouding stond tot het getal geplaatste loten. Het antwoord des Ministers luidt aldus: Bij de aanvraag om vergunning tot het houden der koloniale tentoonstellingsloterij, hebben de ver- zoekers zich verbonden om de geheele opbrengst der loten, na aftrek der kosten van uitgifte, aan prijzen te besteden en blijkens een voor de trek king ingesteld onderzoek is die toezegging na- gekomen. Bij het Ministerie van Waterstaat zullen de afdeelingen post en telegrafie spoedig onder den hoofd vereenigd worden. In zake de eeds-kwestie Hoist handhaafde de procureur-generaal de rechtsleer van den hoogen raad, ten opzichte van artikel 183 strafvordering, dat ieder, wiens kerkgenootschap het eedzweren niet verbiedt, gehouden is den eed af te leggen. De uitspraak is bepaald op 25 Februari. duivelsDit is een aangenaam plaatsje, maar wel wat koud, vooral bij avond. Weet gij geen middel om de kou te verdrijven?" ffAls ik het wagen mag KDuizend duivels! Hier is niets te wagen, maar zeer veel te doen. Haal mij een flesch wijn en ham er bij, dat zal het beste zijn." De waard bracht den bestelden wijn en de ham; beiden werden genuttigd en goed bevonden. De oude heer zette zich in de behaaglijke houding van een mensch, die voor een uur van alle zorgen bevrijd wil zijn. Ziju gelaat kreeg een vroolijke uitdrukikng, toen hij de knetterende vlam in den kachel beschouwde. Hij zelf had een aangenaam uitzicht. Zijn haar was zilvergrijs; de tijd had rimpels in zijn voor- hoofd gegroefd en de wangen geel doen worden. Maar kommer en smart schenen hem nooit te hebben geplaagd, want vroolijkheid lag op zijn lippen en zijn blauw oog schitterde zoo onop- houdelijk en er lag zooveel welwillendheid in zijn trekken, dat hij elk hart stormenderhand innam en het onmogelijk was, hem niet te beminnen. z/Nu, Jacob," ving hij aan, //ik ben als oude krijgsman niet gewoon alleen te drinken. Wilt gij geen wijn, voorzie u dan van bier, opdat uw keel niet droog wordt, als wij een poosje met elkander spreken." De waard liet zich dat geen tweemaal zeggen en haalde een groot glas bier en ging toen tegen- over den ouden heer zitten. I it Transvaal bericht men, dat op den 21 December 11. aan den vroegeren staatsprocureur Dr. Jorissen eene ,/requisitie" is gezonden per telegram, om zich verkiesbaar te stellen als lid van den volksraad, in plaats van den heer J. C. Preller, die onlangs overleden is. De Minister van Binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer O. van Rees door de aanneming van een bezoldigd staatsambt heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten—Generaal en dat alsnu ter vervulling der daardoor opengevallen plaats, eene verkiezing be- hoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Rotterdam heeft bepaald, dat die verkiezing zal geschieden op 12 Februari e. k. en herstemming, zoo noodig, op 26 Februari daaraanvolgende. De Noord-Brab. verneemt, dat het Kamerlid Mr. A. J. II. van Baar te Oirschot, zeer emstig ongesteld is, zoo zelfs, dat hij van de laatste HH. Sacramenten is voorzien. Sedert 1 Januari is op de Staatsspoorwegen een premiestelsel in werking getredenwaarbij aan trein- en stationspersoneel zoo de treinen volgens den tijd, op de dienstregelingen aangegeven, aankomen en vertrekken, eene geldelijke toelage kan verstrekt worden. Van den dag af, dat deze maatregel in het leven is geroepen, kan de uitwerking verrassend genoemd worden. Yeel treinen toch, die dagelijks bijna geregeld te laat aankwamen, loopen nu tot groot gerief van het reizend publiek juist op tijd. Yolgens mededeeling in het Utr. D. was de gemiddelde kracht van den storm 23 en 24 dezer 50 kilogr. op den vierk. M.de sterkste stoot Woensdag avond half elf, was van 105 kilogr., de daaropvolgende, te 7 uren Donderdagochtend, van 100 kilogr. Gisteren stond voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht een vrouw uit St. Maartens- dijk, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van binnenbraak. Zij was op 2 Oct. jl. de woning van een landbouwer aldaar, terwijl deze uit was, binnengedrongen, had het kabinet dat in de woonkamer stond openge- broken en uit een daarin geborgen blikken doosje twee bankbiljetten van 200 ontvreemd en bij de outdekking reeds 88 daar van ten eigen bate uitgegeven. Adv.-Gen. Mr. Gregory, gaf den pijnlijken in- druk weer, welken deze zaak ongetwijfeld op ieder moest maken. Een moeder van vier kinderen, die door roekeloosheid en verkwisting haar man en kinderen in het verderf had gestort. Het requisitoir strekte tot oplegging van 2 jaar celstraf. Jhr. Mr. M. van Reenen wees op het diep z/Wie ik ben en waar ik been wil, weet gij reeds," begon de oude heer; „kent gij echter ook graaf Lorischek en zijn schoone zuster? Freule Elisabeth moet eigenschappen bezitten, zooals slechts weinige dames." //Met uw verlof, edele heer," antwoordde de waard, //wie zou den graaf en de gravin niet kennen Iedereen weet immers, dat zij een engel op aarde is en in weldoen een voorbeeld onder de vrouwen." z/Nu ja," begon de oude heer weer, //ik gevoel mij zeer gelukkig bij de gedachtedat mijn Isabella de vrouw van zulk een man en de zuster van zulk een freule zal worden. Maar duizend duivels! terwijl ik hier met u praat, zit mijn dochter eenzaam in de groote kamer boven en sterft ten siotte nog voor de bruiloft van verveling. Dat gaat niet, ik moet naar haar toe." Bij deze woorden stond hij op en ging naar zijn schoone dochter, die hij in gepeins verzonken, in haar kamer aantrof. Inderdaad was zij schoon. Zij bezat echter niet de innemende schoonheid van Elisabeth. Isabelle was zeer schoon, maar niet beminnenswaardig uit haar donker oog straalde een onrustige, schit- terende blik en om haar schooue lippen speelde een hoogmoedige, verachtelijke glimlach. Alles was trotsch en vastberaden en men ontdekte gemakkelijkdat zijdie reeds sedert haar kindschheid haar moeder had verloren enzelfstan- TER VEimSI HE (fllRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1