Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Van goedonderrichte zijde wordt uit Leiden aan het Weekblad voor Pharmacie over de beken- de vergiftigingen medegedeeld, dat het scheikundig onderzoek heeft geleerd, dat een oplosbare arsenik- verbinding, vermoedelijk in opgelosten staat, als vergif is gebruikt. Aan prof. Van den Burg is het gerechtelijk scheikundig onderzoek der organen van 16 lijkeu opgedragen. Hiervan zijn er 13 opgegraven, waaronder 11 van oudere dagteekening, zoodat ook de aarde uit de naaste omgeving dezer elf kisten moest onderzocht worden. Voorloopig wordt het opgraven van vermoedelijk nog meer slachtoifers gestaakt. -—Was de pokziekte te Oud-Beierland sedert eenige weken sterk aan het afnemen, zoodat men de hoop koesterde dat zij spoedig geheel geweken zou zijn, de afgeloopen week viel weder niet te roemen; er kwameu in die week 15 gevallen bij, terwijl 2 pokzieken overleden. Sedert het begin der epidemie zijn er nu reeds 662 personen door aangetast en 198 aan overleden. Naar men verneemt, zal ook dit jaar de #Willem Barends" een reis naar het Noorden maken. Als Commandant wordt genoemd de luit. ter zee le kl. J. Dalen, die de vorige reis het bevel voerde ook zal de luit. ter zee 2e kl. W. 1). H. Baron van Asbeck de reis medemaken. den val zeer liebt geleden. Spreek, hoe gaat het u //Ik weet niet, wat gij bedoelt," sprak Hugo. z/Verklaar u, ik hDuizend duivels riep de vorige stem. „Wees nu stil en gij zult alles vernemen, dat wil zeggen alles wat ik zelf weet. Wees intussehen kalm en spreek niet; het zou u schaden. Nu, Johan, help mij den jougen man op zijn paard zetten. Duizend duivels, het was toeh goed, dat wij een wandelrit maakten, de arme kerel had hier auders nog eenige uren zonder hulp kunnen liggen." De kraehtige, maar welwillende taal van den onbekeude overtuigde Hugo, dat hij werkelijk in goede handen was. Hij volgde gewillig de bevelen van den toevallig gevouden vriend en met den bijstand, die men hem verleende, kwam hij weer in den zadel. De vreemdeling en zijn knecht on- dersteuuden hem aan beide kanten, terwijl zij lang- zaam voortredeu. Het pad werd breeder, het ge- boomte dunner en het toenemende licht vertoonde aan het drietal een vlakte, waarover hun weg ging. De zacht verfrisschende wind, die door het loof waaide, gal Hugo een gewenschte verlichtiug en weldra herinnerde hij zich, hoewel nog onvolkomen, het gebeurde van de laatste oogenblikken. Zijn val had hem slechts onbeduidend gekneusd, maar zijn hoold was nog steeds door den stoot bedwelmd. Gelukkig waren zij niet ver van het dorp, dat Hugo's doel was, hoewel het nog niet tot zijn De Commissaris des Konings in Zeeland heeft goedgevonden te bepalen: dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen Te Axel, Maandag 11 Februari, des voormiddags te 9 uren, voor Axel, Zuiddorpe, Overslag, Zaam- slag, Westdorpe en Koewacht; te 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent en Philippine. Te Hulst, Dinsdag 12 Februari, des voormid dags te 9 uren, voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Te IJzendijke, Donderdag 14 Februari, des voormiddags te 9 uren, voor Groede, Breskens, Nieuwvliet, Waterlandkerkje, Schoondijke, Hoofd- plaat, Biervliet en IJzendijke. Te Sluis, Zaterdag 16 Februari, des voormiddags te 9 uren, voor Sluis, Aardenburg, Eede en St. Kruiste 10 uren voor OostburgCadzand, Zuidzande en Retranchement. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Gou- verneur-Generaal van Nederlandsch—Indie den heer 0. van Rees, voorzitter der Tweede Kamer. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der di- recte belastingen, invoerrechten en accijnsen te Sluis c. a. A. M. Yermere, surnumerair uit deinspectie Eindhoven. bezitting behoorde, en de toren van de kerk werd vriendelijk verwelkomd. Zij kwamen bij de herberg; aan de deur daar- van stond tot ontvangst zijner gasten gereed de djkke waard, op wiens glad gelaat de zorgen geen rimpels hadden nagelaten en wiens gedachten tus- schen zijn gasten, zijn dochter en zijn schoon bierglas, dat hij in zijn linkerhand hield, verdeeld waren. .Tuist had hij zijn glas den boog laten doen, die op den weg naar den mond beschreven wordt, toen de drie ruiters naderden. Hij zette het glas neer, veegde het schuim van het bier, waarvan hij zoo plotseling moest scheiden, van de lippen en begroette de heeren. ,/Nu reeds terug van uw wandelrit, edele heer," sprak hij, /,en bovendien nog iemaud in uw ge- zelschapMaar, wat zie ik, mijn gast van lieden morgen en in zulk een toestandDan zou ik tocli liever willen, dat mijn glas een geheelen dag leeg was, al moest ook mijn keel verdroogen, dan dat ik dit moet zien //Duizend duivels!" antwoordde de aangespro- keneeen heer van ongeveer zestig jaren,/ik twijfel niet aan uw deelneming in het lot van den jongen man, te meer daar ik uit uw woorden ver- neem, dat gij pas geleden uw gast is geweest. Maar, dikke baas, spaar uw woorden, die weinig bateu, en help onzen jongen vriend afstijgen." (Wordt vervolgd.) van meer dan 20 dagen, veroord. de eerste tot 25 boete of 7 dagen gevang., de tweede vrij- gesproken. L. D. en C. D., beiden arbeiders te Westdorpe, de tweede in dienst bij het 3e regiment infanterie, zijn wegens moedwilligo mishandeling door twee personen te zamen en in vereeuiging, veroord. ieder tot f 12 boete of 5 dagen gevang. F. M., dienstknecht te Clinge (Zeeland), is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 3 boete of 2 dagen gevang. E. E. de B., brievenbesteller, en J. d. B., naaister, beiden te Hulst, zijn wegens moedwillige mishan deling beide vrijgesproken. A. P., zonder beroep te Boschkapelle, ter zake als voren; veroord. tot 6 dagen celstraf. J. V., visscher en zijue huisvrouw J. A. v. d. H., zonder beroep, beiden te Hulst, ter zake als voren beide vrijgesproken. B.' de B., werkman te Koewacht, is wegens eenvoudige diefstal, veroord. tot 15 dagen cel straf. S. M., zonder beroep te Sint Jansteen, is wegens ongedekt vervoer van zout, veroord. tot eene boete van /18 of 6 dagen gevang. De meeste Brusselsche dagbladen melden, dat de ziekte van den Koning nog niet geheel verdwenen is. Hij heeft nog hevige pijnen aan de voeten. Tengevolge der ongesteldheid is het eerste bal aan het hof, dat den 6 Februari moest plaats hebben, uitgesteld tot den 12 Februari. Het tweede bal is vastgesteld op 20 Februari. Gedurende het afgeloopen jaar hebben de invoeren in Frankrijk bedragen 4,994,256,000 fr., tegen 4,821,825,000 in 1882, en de uitvoeren een cijfcr van 3,524,894,000 fr. tegen 3,574,356,000 in het daaraan voorafgegaue jaar. De uitvoer wijst dus eene vermindering jam van 49,400,000 fr., terwijl de invoeren vermeerderd zijn met eene som van 172,400,000 fr. Intussehen is de invoer van gefabriceerde goederen slechts toegenomen met 16,000,000 fr. Het zijn de grondstoffen, waaraan hoofdzakelijk de vermeerdering is toe teschrijven; zij wijzen eene verhooging aan van 125,500,000 fr. Niettegeustaande deze toeueming is de uitvoer van gefabriceerde goederen verminderd met een cijfer van 43,255,000 fr. Nader bericht men omtrent de schipbreuk van de City of Columbus op de kust van Massa chusetts, dat van de bemanning en passagiers, te zamen 126 koppen, 104 zijn omgekomen. De overigen werden gered door de stoomboot Dexter en te New—Bedford aan land gezet. Op het oogenblik dat het schip strandde, wierpen alle passagiers zich op de brug, waarvan zij in het volgend oogenblik door de golven werden afge- slagen. Te nauwernood waren de booten te water gelaten, om nog te redden wat mogelijk was, of ook deze werden door den hevigen wind en de holle zee opgenomen en tegen de rotsen tepletter gestooten. Eindelijk is rechtsingang verleend tegen den vcrmoedelijken dader van den veelbesproken moord, verleden jaar te Molenbeek St. Jean bij Brussel gepleegd op de kleine Marie Walschaert. Het is zekere Pierre Xavier, 43 jaar oud, behangersknecht die laatstelijk te Parijs wooude en van daar is uitgeleverd. Hij blijft echter stellig schuld ont- kenuen. De door branden in de Yereenigde Staten gedurende 1883 berokkende verliezen bedragen over de honderd millioen dollars, van welk enorm bedrag een verlies van veertig millioen aan brand- stichtingen toegeschreven wordt. Bij het congres te Washington is een voor.stel ingediend om een commissie te benoemen, die een onderzoek zal hebben in te stellen of en zoo ja hoe die eigen- domsveruieling beperkt zou kunnen worden. Een Amerikaanseh blad schrijftLord Tenny son heeft in een maandblad een gedieht over meerlen geleverd, waarvoor hem een honorarium van 750 dollars is uitbetaald. Een meerle kost op de markt slechts zeveu cents. Dit bewijst dus alweer, hoe weinig grondstof er toe noodig is om een kostbaar gedieht te leveren. Sir E. W. Watkin presideerde Yrijdag de halfjaarlijksche vergadering van den Metropolitan spoorweg te Londen en betoogde o. a., dat de onderaardsche spoorweg meer voor den werkenden stand in Londen had gedaan dan alle liefdadige instellingen samen. In de laatste tien jaren had hij 600 millioen personen vervoerd en geen enkele passagier was omgekomen. De ergste verwoudingen waren door het knellen van vingers of vallen op de plateforms gebeurd. In dienzelfden tijd waren in Londen drie duizend menschen door rijtuigen en karren gedood. Geen andere titel dan die van exentriek, komt toe aan de begrafenis van de oude vrouw, die te Finchly op het kerkhof werd bijgezet, ter wijl zij tijdens haar leven achter een vruchten- stalletje te Islington noordelijk gedeelte van Londen gezeten had. Zij liet een groot ver- mogen na en had beschreven, dat zij in het wit satijn begraveu moest worden en dat zij naar haar graf zou gedragen worden door vier mannen die zich gestoken hadden in helder witte vrouwenrokken. Zij had ook beschreven, dat 10 p. st. zou be- steed worden aan tractatie voor de aansprekers enz., terwijl f 6 aangewezen waren voor de pijpeu en de tabak. De wenschen der overledene zijn stipt ten uitvoer gebracht en brengen misschien een ander op het denkbeeld, zijn hersenen met het verzinnen van nog iets vreemdsoortigers te pijnigen. Bolivia verkeert in een toestand, bijna niet denkbaar in een beschaafden Staat. De Regeering der republiek had onlangs een gedwongen leeniug uitgeschreven, en alien, die weigerdeu er aan deel te nemen, werden naar de gevangenis gebracht. Onder de gegijzelden bevoud zich de consul van Brazilie, die echter slechts kort van zijne vrijheid beroofd bleef. Dr. Silveti, Minister van Binnen- landsche en van Buitenlandsche Zaken, heeft out- slag genomen. Het land is aan verwarring en ordeloosheid ter prooi; de handel staat stil. Vol- gens een te Iquique verspreid gerucht zouden Brazilie en Noord-Amerika gedreigd hebben de diplomatieke betrekkingen met Bolivia af te breken, indien liunne vertoogen geen ingang vinden. Te Ylissingen is de 14jarige zoon van kapitein De Vries van de Zeeland, liggeude voor de Schelde bij het aan boord gaan ten gevolge der duisternis in het water gevallen en verdronken. De per- soon van F. X. B., sedert 10 jaren concierge en ziekenverpleger in het stedelijk ziekenhuis te Breda, is in hechtenis genomen, o. a. beschuldigd van valschheid in geschrifte. Voor de betrekking van geineente-veldwachter te Nisse hebben zich niet minder dan 38 sollicitanten aangemeld, waaruit Zaterdag een drietal is opgemaakt. Een 83jarige Metalen-Kruis-ridder, S. E. Stibbe te Zwolle, is in een sloot geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Balk is een 2jarig knaapje verdronken. Twee velocipedisten zijn dezer dagen in 3| uur van Breda naar s Hertogenbosch geredeneen afstand van 12 uren gaans. De heeren E. A. de Boer Zonen zijn voornemens te Joure een room boterfabriek op te richteu. Door den heer P. Smit te Rotterdam, is dezer dagen van den heer B. Dekker te Rhoon een paard gekocht voor den kolossalen prijs van 2600. De Vlissingsche drinkwaterleiding wordt op Za terdag 26 Jan. e. k. officieel geopend. In de gemeente Weststellingwerf is een biljet goed voor 100 costumes, uitgegeven voor een bankbiljet van f 100. Verleden week' is een meisje van 9 jaren, te Gent, voor haar vader tabak gaan halen en niet teruggekeerd. Men oordeele over den angst waarin de ouders vCrkeereu. Het meisje is de oudste van zes kinderen. Zekere Devred, bediende in een handelshuis te Rijssel, heeft den kassier doodgeschotendaarna herhaalde hij dit met zich zelf. Het skelet van den grooteu walvisch, die drijvende werd gevouden op de kust van Schotland, is verleden week in een der Schot- sche havensteden verkocht voor 226 pond sterling, d. i. f 2712. De beenderen zijn aangekocht door een professor van de hoogeschool te Aberdeen. In een wagenhuis op Tessel stond een schotel meel, gemengd met water en arsenicum. Een kind van den eigenaar van genoemd huis, wist bij den schotel te komen en bracht dien aan de kippen, ruim dertig in getal. Reeds zijn 11 dezer beesten, alle jonge kippen, gestorven. Gelukkig had het meisje geen gevolg gegeven aan haar trek om ook eens te proeven. Op Tessel wordt nogal vaak van arsenicum gebruik gemaakt tegen derwormen, die de schapen onder de wol op hun huia hebben. Een strooper geeft in een Friesch blad aan zijn gevoel van erkentelijkheid lucht in de vol- gende advertentie: vDankbetuiging aan D. J. Stobbe, opziener der jacht, voor de vrijdom, die ik heb genoten als strooper en strikker gedurende 1883. Terwispel. M. van Zwol." Tegen H. v. D., arbeider te Tiel, is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het geven van lager onder wijs, in eene particuliere woning aldaar aan een 14tal jongens tusschen 14 en 18 jaren oud, zonder in het bezit te zijn der bewijzen van bekwaamheid en zedelijkheid. De betaling ge- schiedde deels in specie en deels in eetwaren. Als een bewijs van welk een enorme betee- kenis ten vorigen jare het appelen-gewas in de omstreken van Wijk-bij-Duurstede is geweest, diene, dat in de appelstroopfabriek aldaar, van den heer W. Kolk, gedurende 4£ maand circa 16,400 hectoliter appelen verwerkt zijn. De gemeente 's Heerenhoek bezit, op een zieleutal van 972, niet minder dan 15 inwoners wier ouderdom varieert van 75 tot 90 jaren; als: 1 van 90, 1 van 88, 2 van 82, 4 van 80, 4 van 78, 1 van 77 en 2 van 75 jaren. Uit Leek meldt menEen klein boertje te Zevenliuizen had een koe, die last had van ongedierteDe man poetste en borstelde edoch, 't bleef zoode kleine wereldburgers waren niet te verdrijven, en het koetje nam zieuderoogen af. Ten laatste grijpt de eigenaar in zijne rade- loosheid de petroleumflesch, giet den inhoud over het dier uit en wrijft het ter dege in. Daarna neemt hij een brandend stuk hout en in een oogenblik staat het rund in voile vlam. Doch TER IVEUZEX32 Januari 1884. Ten vorigen jare zijn in deze gemeente geboren 118 mann., 100 vrouw., samen 218 kinderen. Overleden 58 mann., 60 vrouw., samen 118. Er werden 38 huwelijken gesloten. 285 personen vestigden zich in de gemeente en 241 verlieten dezelve. De bevolking bedroeg op 31 December 1883 5219 zielen. Omtrent de scheepvaartbeweging in deze plaats deelen wij nog onderstaande mede: a. o 2 1 - -* 1 s =- s 3' 23 as Door de Oostsluizen werden in 1883 geschut: Vaartuigen, rechtstreeks van den Riju naar Belgie en omgekeerd, opgeschut 215, algeschut 114, andere binnenschepen opgeschut 3840, afgeschut 3978, samen 8147 vaartuigen, zijnde 322 meer dan in 1882. In de buiten— en binnenhaven vertoefden om te laden of te lossen 1179 en zonder te laden of te lossen 815 vaartuigen, samen 1994, zijnde 1017 meer dan in 1882. Aan kanaal- en havenreehten werd ontvangen: aan de Westsluizen 15,429,06 en aan de Oost sluizen 14,570, samen 29,999,06in 1882 werd aan beide sluizen f 31,893,55| ontvaugen. Axel, 20 Januari. Gisteravond had Andries Giebel, van beroep kleermaker, wonende alhier, de onvoorzichtigheid van den treiu te springen, terwijl deze reeds eenige seeonden in beweging was, waardoor hij viel en met de beide beenen op de rails terecht kwam. Het verdere van de zaak laat zich gemakkelijk begrijpen, de beide beenen werden onder de knie letterlijk verbrijzeld. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen, doch er kou tot geene amputatie worden overgegaan, daar de man reeds te half twaalf overleed. De ongelukkige zou den 31 Januari a. s. zijn 70n jaardag vieren. Axel, 21 Januari. Ter voorziening in de vaca- ture bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, werd gisteren beroep uitgebracht op den heer IV. J. de Haas, predikant te Haarlemmer- meer, oostzijde. Axel, 22 Januari. In deze gemeente zijn deze week twee gevallen "voorgekomen van diphtheritis (keelziekte), beide met doodelijken afloop. s Gravenliage, 22 Januari. Door de Provinciale Staten van Zuid—Holland is, in hare zitting van heden, benoemd tot lid der Eerste Kamer Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, oud lid van de Tweede Kamer, met 53 van de 77 steminen. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbauk te Riddel burg. De rechtbauk heeft in hare zittingen van 18, 19 en 22 Januari de volgende vonnissen uit- gesproken J. B., koeherder te Hontenisse, is wegens een voudige diefstal, gepleegd door iemand beneden de 16 jaren doch met oordeel des onderscheids veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf. J. F. B., werkman te Hontenisse, is wegens laster veroord. tot 8 dagen celstraf. J. D., vrouw van C. H., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens hoon veroord. tot 5 boete of 3 dagen gevang. P. d. vrouw van L. O., te Axel, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 6 dagen gevang. J. B. R. en P. R., visschers te Philippine, zijn wegens moedwillige mishandeling zonder dat hier- door ziekte of beletsel van te werken is ontstaan SBBg b 8— Y-* 1—1 8— 8— 8-J t— 1—1 8—1 oc oc GO oo oo GO oo OO oo GO Sr QO oo oo oo —4 ^4 ^4 ^4 CO to 8— o CO OO —4 CD Or 8^- CD* CD OT cn CD CD 8^ CO co CO O ~-4 oo CO to O CO —4 8—" O CD o GC o CD 11 8—" 0- -S tvn f— 8— 8—i S" CO or CO —4 o "*4 CO CO 2 8-J to 8— o ^4 CD CO oo oo 8— O I—1 CD CO co 8— Or ~^4 ^4 to s 3" ^4 —A CD CD —4 "~-4 Or 8f^ 8P- Or iO 8— Or CD O 8— to CO 8^ 8^ ST CO OO Zjr to CD 1— 8— o* -4 CO —4 CD CD CD <1 8f^ 8^ 8^ Or en 8-* o CO CO o 00 CD CO O cu Gil CD CO CO CO ^4 CD 1—1 CO t— <1 co CO i to to 8—i 8- 8-' 8-J k—1 to E CO CD to to CO CO CO CD —4 8-* 3 5 to o CO o 8— CO to 8-J 3 *2 Or co 1—1 to 1— to to —i CO c~. o oo CO h-> 8— CD oo CD Or e»=a e»~ to CO to 8-J t— h-J 8— 8-J 8-J 3 8^ CO o to oo 8-' t— CD 8^ QO et> 2 - CO CO Ct Co 8—J CO to CO CO to CO to 8-J 8— 8-J t—i H to —j CO CD to CO oo CO CO -4 ■<1 o oT OX co h—1 to Or O to 00 r* Q-< P CD e-t- Cfi <J O- P N CD Qj P Ct> fcf- 2 CD •-1 P QO GO OS CD P CD CD CXQ CD P - mi rmw TII'TIIT11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2