Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. 7-" Telegrafische berichten. digende van f 78,750,000, thans is do verbouw onbeduidend geworden. Dat ook de indigo bet voorbeeld der meekrap zou volgen is niet onwaar- scbijnlijk. Spr. meeude dat de verfstoffen der teer, uit steenkolen getrokken, alle andere plantaardige kleurstoffen zouden verdringen. Met de meeste aandacbt werd de rede van den heer De Loos door bet auditorium gevolgd. Het wrak van bet Nederlandscbe scbip Louise, van Vlissingen, gevoerd door kapitein Bruijn, ligt nog steeds in de nabijbeid van Moe- wenbaken op bet strand, daar de tegenwoordige weersgesteldheid elke poging tot berging verhindert. Van de sleepboot welke tracbtte het wrak binnen te sleepen, zijn twee trossen verloren gegaan, een waarde vertegenwoordigende van 1650 en 1800 mark. Men hoopt tbans bij gunstiger weersge steldheid het wrak te kunnen binnen sleepen. De broeder van den verongelukten kapitein be- vindt zich aldaar, om, zoo mogelijk, nog iets uit bet scbip, dat niet verzekerd was, te redden. Voor pakketten met aangegeven waarde zijn door de postadministratie blauwe adreskaarten in- gevoerd. Op deze kaari; moet de waarde in letters worden uitgedrukt; tevens wordt daarop vermeld, over welken spoorweg het pakket verzonden wordt. Tot de in de vorige week opgegraven lijken, in de beruchte vergiftigingszaak, bebooren ook die der ouders van vrouw Van der Linden. Naar aauleiding van bet in te stellen scheikundig onder- zoek, moesten twee barer broers op het Anatomisch laboratorium komen om de lijken hunner ouders, die vdor twee jaren overleden waren, te herkennen. Ook bier waren de aangezichten nog gebeel on- beschadigd en duidelijk te onderscbeiden. Te Rotterdam beeft men het met socialisten aan den stok gehad. De Ned. vereeniging t/b. van de Zondagsrust hield er een vergadering en van de gelegenheid tot debat inaakte een zekere Van Helsdingen, zich noemende socialist, onmiddellijk gebruik om weder eeus wantrouwen uit te spreken. ^Zondagsrust" beoogde, zeide hij, enkel om den Zondag vervelend te maken, terwijl bet daarente- gen een aangename dag moest zijn, met gelegen heid om iets te gebruiken en zich te amuseeren loonsverhooging en algemeen stemrecbt kwamen daar natuurlijk ook weer bij te pas. De man werd echter bediend. Een ander werkman, Petit, beantwoordde hem nl. om bet socialisme te brandmerken als een verderf van de maatschappij. Zondagsrust is het vieren van Zon dag in eigeu huis, in eigen kring, niet bet loopen in kroegen, noch bet houden op den rust dag van vergaderingen, met het doel om den werkman het bootd op hoi te brengen. Er moet zijn Zon dagsrust en die wordt niet in berbergen ge- noten, niet door het najagen van vermaken in alledaagschen en socialistischen geest. De komeet van 1812 is tbans methetbloote oog zicbtbaar. Bij het sterke maanlicbt is het verkieselijk, als men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen tooneelkijker te nemen. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterreu zich bevinden. Is de voile maan voorbij dan beboort men tusscben 6 en 8 uur in den avond in bet Zuid-VVesten te zien; de staart heeft dan een opwaartsche richting. Ten voordeele der weduwe en aclit jeugdige kinderen van den Belgischen zeeloods B., die eenige maanden geleden bij het vergaan van een Duit- scben scboener het leven verioor, wordt door de Belgische loodsen—societeit te Vlissingen, onder bet eere-voorzitterscbap van den heer Van Schoten, onder-inspecteur van bet Belgische loodswezen aldaar, eene tombola georganiseerd, waartoe reeds de Koninklijke bewilliging werd verkregen. Vele prijzen, waaronder van aanzienlijke waarde, zijn reeds ten geschenke ontvangen of aangekocht, terwijl nog door verschillende personen prijzen werden toegezegd. De beruchte Van Dolder (een der chefs van de ontbonden firma Van Doesburg Co.) werd Zaterdag te Amsterdam door een paar recher- cbeurs opgezocht en gevat in zijne woning in de Barentsstraat, waarheen hij, ofschoon nog zeer kort geleden in de Vijzelstraat wonende, ver- huisd was, na nog, in het voorbijgaan, even in de Czaar Peterstraat zijne tent te hebben opge- slagen. Eene pendule, welke hij onlangs in een winkel op de Reguliersbreestraat bestelde en op een gefingeerden naam aan zijne woning in de Vijzel straat bezorgen liet, is mede gevonden. een bewoner van het slot zou de vraag ontken- nend hebben beantwoord, daar zich, toen de man aan den oever sprang, de kracbtige gestalte van den Afrikaan vertoonde. Hij nam zijn weg naar de hut, voor welker in- gang wij baron Hugo von Helldorf verlieten, nadat hij Elisabeth aan het gevolg van haar broeder had overgegeven. Wij willen Hugo's weg een poosje volgen. Toen de geliefde uit zijn oogen was ver- dwenen, keerde hij terug en ging om de hut, waar zijn paard, door een knaap geleid, graasde. Het was een schoon, vurig dier, dat door zijn trotsche sprongen en zijn gehoorzaamheid aan zijn meester toonde, dat het van edel ras en goed gedresseerd was. Helldorf gaf den knaap een belooning en toen hij het paard had bestegeu, was het slot met het omliggende landschap uit zijn gezicht verdwenen. (Wordt vervolgd.) TER IVETTZENis Januari 1884. De bade koperen centen en halve centen ziju met 1 Januari jl. baiten omloop gesteld. Zij zijn dns geen gangbare munt nicer, docli kunnen tot uiterlijk 30 Januari bij de Rijks-be- taalmeesters en ontvangers worden ingewisseld. Uit de voordracht, bestaande uit de heeren H. J. Vooren, te Poortvliet, W. de Groot, te Valkenburg en L. II. Dormaar, te Renesse, voor een te benoemen hoofd aan school A alhier, werd gisteren eerstgenoemde gekozeu met 7 van de 9 stemmen. Axel, 17 Januari. In deze gemeente heeft zich een geval van mazelen voorgedaan. Het mond- en klauwzeer op de hofstede van den heer P. Dekker onder deze gemeente is thans geweken. Ilocli, 17 Januari. Op Dinsdag 22 dezera. s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer A. Waeijhaert, hoofd der school alhier, in die betrekking als zoodanig werkzaam is. Bereids heeft zich eene commissie gevormd om dien dag feestelijk te herdenken en recht vreugdevol door te brengen. Moge moeder natuur, het jaargetijde in aanmerking genomen, hare beschermiug willen verleenen. Gisteren heeft het gerechtshof van 's Graven- hage uitspraak gedaan in zake P. J. S., te Axel, wegens het uitgeven van een valsch guldenstuk, gequalificeerd als bedriegelijke oplichting, door het zich met beliulp van bedriegelijke middelen doen afgeven van gelden, en veroordeelde hem tot 3 maanden correctioneele gevangenisstraf. Clinge. De loop der bevolking was over het afgeloopen jaar als volgt: Geboren 46 mann., 50 vrouw., samen 96 overleden 36 mann., 38 vrouw., samen 74er vestigden zich 44 mann., 45 vrouw., samen 89 en vertrokken 45 mann., 51 vrouw., samen 96 personen. Bevolking op 31 Dec. 1882 1193 1179 2372 31 1883 1202 1185 2387 zoodat do bevolking is vermeerderd met 15 personen. 's Gravenliage, 18 Januari. Heden overfeed alhier, op 59jarigen leeftijd, de heer Jhr. G. J. G. Klerck, oud-minister van Oorlog en van Waterstaat, handel en nijverheid. Hij was de ontwerper van de wetten tot aanleg van het Merwedekanaal en van de verlegging van den Maasmond. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 85 centimen tot fr. 1,08; stieren, koeien en runderen 65 tot 90 centimen; kalveren 80 centimen tot fr. 1,35nlles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Vette varkens 90 centimen tot fr. 1,10; opslag 6 centimen. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,68; Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 5,10Thielt fr. 3,00 tot fr. 3,20; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00; St. Nico- laas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,55. Een treurige geschiedenis had te Kamerijk, in Erankrijk, plaats. De vader van een jonge dame, die haar minnaar op een wandelplaats rendez-vous had gegeven, was haar daar gevolgd en legde met een revolver aan op den jongen man. Het meisje dit ziende, wierp zich voor haar minnaar en viel doodelijk getroffen neer. De jonge man, wanhopig over haar dood, snelde naar de gracht en verdronk zich; de vader is van smart krankzinnig geworden. Te New-York is jl. Woensdag bericht ont vangen van een ernstig spoorwegongeluk in Penn sylvania. De petroleum uit eene natuurlijke bron bij Bradford liep over den spoorweg en werd door de vonken uit de locomotief van een daarover rijdenden trein aangestoken, zoodat spoedig alle wagens in brand stonden. Verscheidene passagiers kwamen in de vlaminen om, of verloren het leven bij hunne pogingen om te ontkomen, terwijl velen gekwetst werden. De Hanoversche Courier verneemt, dat in de fabriek van Krupp een nieuw soort artillerie— projectiel met platten koppen aangemaakt wordt. Het doel dezer constructie is het afglijden van het projectiel te verhinderen, wanneer de elevatie zeer groot isook moet daarmede het treffen der pantsering onder water vergemakkelijkt worden. Bij de thans gebruikelijke puntprojectielen gaat met het schuin aanslaan op de wateroppervlakte meestal eene afwijking van het mikpunt gepaard. Eene bizondere inrichting om bij het nieuwe pro jectiel geen verlies van snelheid te verkrijgen, bestaat daarin, dat er een punt van ijzerblik of hout op aangebracht is die met olie gevuld is. Bij het inslaan van het projectiel wordt die punt verbrijzeld en dit met olie overgoten, waardoor het indringingsvermogen nog verhoogd wordt. Het gerechtshof te Luik heeft uitspraak gedaan in de zaak-Baland en hem veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en eene geldboete van 2000 fr. Tevens heeft het hof zijn onverwijlde arres- tatie bevolen. Te Wissekerke (N.—B.) verminderde de bevol king met 78 personen, hoofdzakelijk doordien niet minder dan 53 personen naar Amerika vertrokken. De Westkapelsche zeedijk bekwam belangrijke schade door den jongsten storm. Thans is men ijverig in de weer om de geleden schade te her- stellen. Voor directeur van Ned. Mettray heb ben zich ruim 300 sollicitanten aangemeld. In twee Eriesclie dorpen, Langedijke en Ferwoude, vindt men geen /./vergunning" Te Gorinchem heeft men een nestje van een winterkoninkje ge vonden, waariu twee eitjes lagen. De bierton waarin De Haan en Sleutels op bet tentoonstellings- terrein le Amsterdam bun bier verkochten, is in publieke veiling voor f 570 verkocht. De beer J. van den Elzen, directeur van den Noord- Brabantscben stoomtram, is te Tilburg plotseling overleden. Dezer dagen scboot iemand te Beu- ningen bij Nijmegen een koningsarend, en wel een prachtig exemplaar, dat ongeveer 5 K. G. zwaar is, en wiens vlucht 2 meter bedraagt. Het dier is nagenoeg onbeschadigd. Na het over- matig gebruik van sterken drank is te Veendam een 42jarige oude vrijster, die op luidruchtige wijze haar verjaardag vierde, dood op hare legerstede gevonden. Te Ilellouw is het vijfjarig zoontje van den broodbakker W. II. spelende in de gracht van het kerkhof gevallen en werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. De Zweedsche Rijks- postspaarbank ondervindt bij de bevolking zulk een gunstig onthaal, dat in de eerste week op de verschil lende kantoren ongeveer 3000 boekjeszijn afgegeven. Een buffetjuffrouw te Parijs, die een zak met 1700 frs. voor zich had staan, keerde zich even om en weg was de zak. De behendige dief is nog niet gevonden. Drie kleine kinderen te Rijssel, die door de moeder alleen gelaten waren, zijn levend verbrand. Een man te Saint Etienne, sedert eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw levende, heeft deze met een geweerschot gedood. Een Italiaan, die met twee hem onbekende iudividuen te Brussel aan de zwier was gegaan, boette zijn onvoorzichtigheid met het verlies van 3500 francs die zijn nieuwe ,/vrienden" hem ontstolen. Een man uit Tiel en .een meisje uit een naburig dorp traden ongeveer drie weken geleden in den echt. Ofschoon het den man niet onbe- kend was, dat zijne vrouw vdor het huwelijk reeds andere liefdesbetrekkingen had gehad, hield hij zich toch overtuigd dat die betrekkingen in alle eer en deugd waren geweest. Nadat het huwelijk echter gesloten was, beleed de vrouw haren man openhartig, dat zij reeds sedert eenige maanden de gevolgen van een misstap verwacbtte. De man is tbans zoek, en de omstandigheden bij zijn heengaau doen vermoeden, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Te Zierikzee is overleden een knecbt bij een bandelaar in verfstoffen die zich bij het ver- sjouwen van een vat verfstof aan de hand licht verwond had en iets van die stof in de wonde gekregen. Hand en arm zwollen op en toen geneeskundige liulp ingeroepen werd, was het te laat; de man is na een lijden van twee dagen bezweken. Een welgesteld ambtenaar te Amsterdam had dezer dagen opgemerkt, dat zijn voorraad sigaren schrikbarend snel verminderd was. Zijne verden- king viel terstond op de dienstmaagd, die een vrijer heeft; dus ging hij in de keuken aan het zoekeu, en jawel hij vond ze werkelijk, eenige honderden sigaren netjes verpakt in een kistje. Op dat oogenblik kwam zijne vrouw in de keuken. He, man, wat doe jij hier? vroeg zij. ,/Onze dienstmeid is eene dievegge, daar, zie maar ik zal het dadelijk gaan aangeven." ,/Ocli man doe het niet; het arme kind is ge- heel onschuldig," zeide zijne vrouw, terwijl zij een kleur kreeg. ,/Wie heeft die sigaren dan weggenomen" Geen antwoord en de grootste verlegenheid. ,zJe hebt toch niet zelve die sigaren z/Och ja, vergeef bet mij, ik heb ze zelve ge nomen, om je er evenals vorige jaren op Kerstdag mee te verrassen." Aan boord van een onzer oorlogsehepen zaten dezer dagen een paar matrozen in de batterij de stukken te poetsen en kregen ,/mot" metelkander. De officier aan 't dekdie dit boorde, snauwde een hunner met stentorstem tegen^zeg is kerel, wat mot j yDadelijk rees janmaat over- eind, nam de positie aan en voegde den officier, dood leuk, te gemoet,/meneer, ik wou zoo graag, dat uwe's vierentwintig uren verlof voor mij aanvroeg, om eens lekker te kunnen uit- rusten." Algemeene hilariteitDe officier af Op datzelfde schip vroeg een adelborst le kl., met de wacht belast, aan een machinistleerling, bezig met bet vijlen van een machinedeel//leer- ling hoelang he jij daar nog werk an z/Totdat 't klaar is," antwoorde de machinist—leer- ling heel phlegmatiek. Iemand te Rotterdam, die in den kerkelijken omslag op f 5 was gesteld, gevoelde zich door dit lage bedrag beleedigd; hij zond het biljet te rug met de opmerking, dat hij op f 10 wilde aangeslagen worden, terwijl hij, indien de kerke- raad daartoe niet kon besluiten, elke quitantie zou weigeren. Aan deze zeldzame belasting-reclame zal ver- inoedelijk gaarne worden voldaan, meldt het Ilbl., dat echter niet mededeelt tot welke gemeente deze belastingschuldige behoort, die aan zooveleu van zijne broederen ten voorbeeld gesteld zou kunnen worden, Een in het Zuiden van het graafschap Wallis wonende arts, Dr. Price, schept er sedert eenige jaren behagen in om in zijn leegen tijd als ,/druide" gekleed de bosschen te doorkruisen en den eere- dienst te verrichten, die bet eerst door de Romeinen in Engeland werd verdrongen en later door het Christendom geheel werd uitgeroeid. Jl. Zondag echter inaakte Dr. Price het wat al te erg. Hij had mets minder gedaan dan op een heuvel niet ver van zijn woning een groote houtmijt opge- stapeld, die hij als druidepriester aanstak en er om been liep met mystieke gebaren. Daarbij hield hij een revolver in de hand en dreigde ieder neer te schieten, die het wagen mocht, het //offervuur" te naderen. De politie waagde bet nocbtans, en daar zij in een soepterrine het lijkje van een klein kind vond, dat de druide—dokter tracbtte te verbranden, daar dit kind de keukenmeid van den dokter tot moeder had gehad en daar over de geboorte van het wicht weinig en over zijn dood in 't geheel niets bekend was, nam men den modernen druide voorloopig in liechtenis, om eerst naar de geheimzinnige geschiedenis een be- hoorlijk hcdendaagsch onderzoek in te stellen. Dezer dagen stierf te Fredrikstad in Noor- wegen een man, die 50 jaar geleden gevaar liep, levend begraven te worden. Het was in den cholera-tijd, dat zijn dood gewaand lichaam naast veel andere lijken was nedergezet, om op de komst van den predikant te wachten, alvorens zij in het groote graf werden neergelaten. Tot niet weinig verbazing en schrik van de omstauders stond de man op en ging zijns weegs. Onlangs kwam te Berlijn een buitenmeisje een dienst zoeken. Zij vond er terstond een, waar men haar onmiddellijk gebruiken kon. Den vol- genden morgen zond men haar uit, om zuurkool te halen, maar na het doen van haar boodschap kon zij zich niet alleen het huis waar zij in dienst was niet meer herinneren, maar zij was ook den naam van haar meester glad vergeten en zij dwaalde met haar zuurkool langen tijd door de straten rand. Aan het verhuurkantoor, waar zij geweest was en en dat zij zich nog herinnerde, gaf men haar een huisnummer op, maar dit bleek verkeerd te zijn, en zij wist eindelijk geen anderen raad, dan de hulp der politie in te roepen. Zij bleef tot den vol- genden morgen in het bureau en intusschen ge- lukte het, na veel telegrafeeren en onderzoeken, het juiste adres van haren meester te vinden. Daar kwam de vermiste eindelijk met de zuur kool weer behouden terug. GEMEENTERAA1) VAX TEH NEUZEN. Zitting van Donderdag 17 Januari 1884. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Van der llooft, Scbuijlenburg en Tazelaar. Afwezig de heeren Jac. de Feijter en Fercken. De notulen worden, na lezing door den secretaris, goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld het benoemen van een hoofd aan de openbare school A. De heer H. J. oorente Poortvlietwerd benoemd met 7 stemmen. Op den beer W. de Groot, te Valkenburg, werden 2 stemmen uitgebracht. De Raad maehtigt het Dagel. bestuur tot het verzekeren voor brandschade van de scbolen A en B en verdere gebouwen. Van de commissie op het lager onderwijs was een voorstel ingekomen om de toelating van leer- lingen op de scbolen A, B en C vast te stellen op 1 October van elk jaar. Daar in een vorige zitting op voorstel van den Wethouder De Feijter de toelating van leerlingen op 1 April is bepaald en dat lid thans afwezig is, wordt een voorstel van den heer Schuijlenburg aangenomen om de beslissing aan te houden tot een volgende vergadering. Met algemeene stemmen wordt, op een vroeger medegedeeld adres van G. J. Balkenstein, houdende verzoek tot vrijstelling van boeten voor te late opleve- ring van aangenomen werk aan school A, besloten die vrijstelling te verleenen. De heer Mr. Dronkers verlaat de vergadering. Aan Burgem. en Weth. wordt een crediet ver- leend van f 600 voor het aanschaffen van leer- middelen, benoodigd aan school B. De voorzitter doet mededeeling a. Dat na veelvuldige oproepingen voor onder- wijzers aan de scholen A en B zich zes sollicitanten hebben aangemeld, waarvan een zich bereids heeft teruggetrokken. b. Van brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen Raadsbesluiten. c. Dat school B is opgenomen en in orde bevonden. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Bij het eerstdaags op te maken kohier van den mann. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2