Bestrpi m de Kattestaarten. de bocr dat artikel in huis had. Toch wist de han- delaar zicli te redden. Hij nam een plakzegel uit zijn beurs en schreef daar in klein schrift op: ,/Ontvangen van den beer N. 0. twaalf gulden wegens rekening over a. p." (Daaronder datum en handteekening.) In plaats dus van een plakzegel op eene quitantie te plaatsen, werd bier een quitantie op het plak- „zegel gegeven. Een niet onaardig voorval had eenige dagen geleden te Etten (Nbr.) plaats. Een beerenleider (geen beeren lijder) liet zijn tfbeer" tot groot genoegen van bet ommestaand publiek, allerlei „kunsten" verrichten. De leider, die blijkbaar goede zaken deed, vond daarin aan- leiding om nu en dan ook eens een bezoek te brengen aan een der vele huisjes waarop het woord ,/vergunning" staat te lezen. Toen dit zoo een poosje geduurd had en den beer, die, zoolang dit bezoek duurde, geketend en gemuilband op de stoep voor het huis moest blijven liggen, dit ge- weldig scheen te vervelen, stoof het dier op eens verschrikkelijk brullende op, greep de klink van de deur, trad binnen en vroeg, na zijn muilband opgelicht te hebben, op de meest menschelijke wijze,/Moeder, geef me ook een borrel". Dat de vrouw geweldig verschrikte, de leider leelijk keek en de straatjeugd uitstekend pret had, zal wel niemand verwonderen. Het interessantste oogen- blik was evenwel toen men na een paar uren den ^leider" en zijn ,/beer" heel broederlijk gearmd en gesticuleerende met armen en poten in ^kennelijken staat" den straatweg naar Roosendaal zag opgaan, natuurlijk om hun //knnsten" elders te herhalen. Onlangs ontving de burgemeester eener ge- meente in de prov. Utrecht een brief van den volgenden inhoud: ADec. 1883. Weledele agbaren heer burgemeester mijn vrin- delijk verzoek is op uw edele zoo goed zouw wille zijn om mijn trouwzeel te sulle sturen van getrout 1881 met geboren te oudloosdregd wand dan ik kan schijje hoopende ik het assihlieft gouw mag krijge voor de prukeruer mevrouw kent mijn ook zoo goed. Aan het modebericht van de Huisvrouw ont- leenen we het volgende: Het laatste sc'nrikbericht op modegebied is, dat de eenvoudige kapsels a 1'Anglais staan verdrongen te worden door eene hemieuwiug van torenliooge haarbouwen en chignons. Het dier, waarmede Parijsche vrouwen zich nu bij voorkeur optooien, is een haan. De crinoline doet nog steeds pogingen om zich weer in te dringen, maar negen van de tieu, ook de best gekleede dames, bepalen zich bij zwaar garneersel op de achterhanen der japonnen en dragen geen ijzeren of baleinen hoepelrokken er onder. Ten hoogste een onderrok met paardeharen volants op den achterband. Een nieuw en zeer elegant soort van plooien rok wordt daardoor zoo gracieus, dat de plooien in- wendig, in plaats van op band of op een reep stof, aan elastiek bevestigd zijn. Een zeer aardig opera-capuchonnetje wordt ge- vormd van twee van die dunne karmozijn roode Indische sjerpen of shawltjes, die bijna iedereen uit de Oost bezit of kent. Men naait ze samen laat alleen aan het eene eind een opening, genoeg om het geziclit er door te kunnen stekenwelke opening men dan met kant of plooisel van hetzelfde rood boort. Men draagt het los om den hals geworpen en bij het verlaten der loge drapeert men er het hoofd mede. Als een voorbeeld van lichaamskracht op hoogen ouderdom moet zeker de oud-gezagvoerder Jan van Herwaarden, te Heusden genoemd worden. Deze 95jarige, die een paar jaren geleden, op een dag, been en terug naar Seheveuingen reisde, klom dezer dagen in zijn tuin in een boom, en maakte in den top een touw vast om hem omver te trekken. Zonder iemands hulp heeft hij daarna den boom gerooid en op den grond gehaald. Zaterdagmorgen heeft men getracht den snel- trein die te 10,15 ure van Luik te Maastricht aankomt, dicht bij laatstgenoemde stad te doen outsporen. Er waren nl. drie zware blokken op den weg gelegd, ter plaatse, waar deze met eene kromming over de brug te Heer gaat. Gelukkig zijn er geen ongevallen te betreuren. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. De jeugdige Philip Roth gaf te Amhem een rekenkunstige seance. Na herhaalde proeven van bekwaamheid te hebben afgelegd, gaf een der aan- wezige heeren hem de vraag hoeveel 3 maal 7 was. Na eene korte overpeinzing van den knaap gaf deze hem ten antwoord//210." De heer schudde lachend het hoofd, blijde dat hij den schranderen bol in den val had, doch de kleine antwoordde z/Mijnheer, die oplossing is goed, want 3 maal 7 is 21, en als u er nu achter staat, is de uitkomst 210." Plotselinge verandering van tooneel! Yrijdagavond is door de politie te Rotterdam iemand in hechtenis genomen, die gevankelijk naar Amsterdam is overgebrachthet is een verdacht koopman, Johannes Kooijman, die weder zijn intrek in eerstgenoemde stad genomen had. Hij wordt beschuldigd van oplichting te Amsterdam, in ver- bindiug met den almede bekenden koopman W. A. van Dolder, welke laatstgenoemde te Amsterdam voor dit feit door de politie is in hechtenis genomen. Toen de landbouwer B. uit Neerbosch jl. week van de markt te Nijmegen huiswaarts reed, raakte hij bij ongeluk onder zijne kar en ging en groot hem een rad over de borst, zoodat hij erg gekneusd huiswaarts moest vervoerd worden. De ongelukkige is later aan de gevolgen daarvan ovcrledcn en laat eene weduwe met 7 kinderen achter gelukkig niet in behoeftige omstandigheden. Op een album. Een persoon die veel geleefd had, schreef het volgende op een album uIk heb gastmalen gezaaid om vrieDden te oogsten en er zijn enkel deurwaarders van op- gekomen." Een jongen en een meisje te Nijmegen, 13 en 14 jaar oud hadden elkander trouw gezworen. Verleden week zag ecliter de jongen dat zijn vriendin een vertrouwelijk gesprek met een zijner vroegere vrienden voerde. Diep verontwaardigd over deze trouweloosheid, greep hij een mes, en, na vooraf een vriend deelgenoot van zijn voor- nemen te hebben gemaakt, wist hij haar te naderen en stak haar het mes in de zijde. De wonde is echter gelukkig niet gevaarlijk. In een der hotels te Amsterdam is nan de krukken der deuren van de kamers een nieuw middel aangebracht om de logo's te wekken. Zij bestaat in een mechaniek dat door het heen en weer bewegen der kruk een luid klinkende schel in beweging brengt. Men kan die echter, wanneer men er geen dienst van wil hebben, van binnen door een veer afsluiten. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat in den laatsten tijd eene groote hoeveelheid vlinders zich daar vertoonen, die van het westen naar het oosten trokken. Ook te Batavia werd_ een paar dagen geleden dit verschijnsel waargenomen. Bijgeloovige inlanders beweren, dat de bij de eruptie van Krakatau overleden pensonen in die vlinders zijn veranderd, die nu een meer veilige woonplaats in het oosten gingen zoeken. Er doen zich in Pruisen telkens meer stem- men hooren ten gunste van het behoud der Staats- loterij. Velen verlangen zelfs een belangrijke uitbreiding der loterij, leneinde langs dien weg de vreemde loterijen ten strengste te kunnen weren. Nu de speellust wel geleid en bedwongen, niet overwonnen, kan worden, acht men het minste kwaad een betrekkelijk goed. De beide dochters van de barones Yon Biilow, 20 en 21 jaren oud, waren op het Rummelsburger- meer (Pruisen) aan het schaatsenrijden, toen de jongste der twee zusters een 14jarigen knaap in een wak zagen rijden. Onmiddellijk reed men er heen en de jongste, zeer verliit van het rijden, sprong onmiddellijk in het water om den knaap te redden. Het gelukte haar den jongen zoolang boven water te houden, totdat hij een hem toegestoken stok kon vatten om op deze wijze op het ijs getrokken te worden. Op hetzelfde oogenblik verdween de jonge dame, waarschijnlijk door een kramp overvallen, in de diepte. Toen de andere zuster dit bemerk- te, sprong zij ook in het water om hare zuster te redden. Beide zusters werden bewusteloos op- gehaald, doch na veel moeite mocht men er in slagen de levensgeesten der oudste weder op te wekken. De jongste zuster was reeds overleden. De jongen, die het eerst uit het water was ge haald, had zich intusschen stil uit de voeten gemaakt. Sedert eenigen tijd woonde te Hanover met zijne familie de kolonel Rathebone, die als adjudant van President Lincoln in het leger der Vereenigde Staten gediend had. De kolonel had een zeer somber humeur en was somtijds dagen achtereen aan zwaarmoedigheid lijdende. Yooral in de laatste maanden was deze sombere stemming bizonder toege- nomen. De heer Rathebone had zich in dezelfde loge bevonden van President Lincoln, toen deze door Booth vermoord werd en hij had bij deze gelegenheid ook een blessure bekomen. Men schreef die neerslachtigheid van den kolonel daarom toe aan de wond, die slecht genezen was. In den naeht van 23 op 24 December sprong de kolonel eensklaps uit zijn bed en verklaarde zeer opgewonden zijne kinderen te willen zien. Zijne vrouw, die zich ongerust maakte, trachtte hem te kalmeeren en liet tegelijkertijd de kamer der kinderen afsluiten, daar zij niet wilde, dat de kinderen hun vader in een zoo verwarden toestand zouden zien. De kolonel werd woedender, nam een revolver en schoot op zijne vrouw, waarna hij met een dolk zichzelf vijf steken toebracht. Mevrouw Rathebone was bijna onmiddellijk dood; doch de kolonel is krankzinnig of schijnt het te zijn. Hij herinnert zich niets van hetgeen gebeurd is en zegt overtuigd te zijn, dat een vreemdeling den moord heeft gepleegd. Een vreeselijke ontdekking maakte dezer dagen de gezondheidscommissie van een volkrijke voorstad van Birmingham, terwijl zij bezig was een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van een pokken-epidemie, die reeds verscheiden offers heeft gekost. In een kamer, welke een man, Owen genaamd, bewoonde, werd een oude eiken- houten kist gevonden en daarin het lijk van zijn in 1863 te Louden overleden zuster. Owen hield zoo hartstochtelijk veel van zijn zuster, dat hij ze niet had willen begraven, maar haar lijk naar Birmingham bracht. Sedert dien tijd heeft hij de kist met den walgelijken inhoud in zijn kamer Te Weenen is men tot de ontdekking ge- komen dat zekere Hugo Sclienck, zich noemende ingenieur, sedert 1879 vier jonge vrouwen, dienst- boden achtereenvolgens heeft vermoord, na haar spaarpenningen te hebben verteerd en trouwbelof- ten te hebben gedaan die hij niet kon of wilde houden. Verleden jaar viel zijn vierde slacht- offer, zekere keukeumeid Keller, wier verdwijning indertijd zooveel sensatie heeft gemaakt. Nadat een vroegere proefneming, om de straten van Parijs met hout te bestraten was mislukt, heeft een Engelsche maatschappij in het laatste voorjaar, volgens een nieuw stelsel, het derde gedeelte der Champs Elysees met hout bestraat. Dit is zoozeer gelukt, dat de stad Parijs besloten heeft het op grooter schaal aan te wenden. Diensvolgens werden met hout bestraat de de Rivolistraat, de boulevards Eaubourg, St. Germain en de overige van de Champs Elysdes. Het voorstel van den Engelschen socialist Henry George om aan iedere weduwe in't Konink- rijk een jaargeld te verzekeren van 100 p. st., ten koste van de alsdan af te schaffen landheeren, pleit zeker voor 's mans edelmoedigheid uit eens andermans beurs. Er is maar een bezwaar tegen zijn voorstelde weduwen in Engeland zouden wel eens op onrustbarende wijze kunnen toenemen. Te Windsor wordt het Kon. kasteel buiten- gewoon sterk bewaakt, daar men een aanslag van de Fenians vreest. Het garnizoen der stad was gehouden en aan ieder den De toegang verboden. kist was eerst van ijzeren banden voorzien, maar de nood dwong Owen niet lang geleden om die banden er af te nemen en als oud ijzer te verkoopen. De afschuwelijke stank, die toen aan de kist ontweek moet de pokken-epidemie veroorzaakt hebben. verleden week Donderdag in de kazernen gecon- signeerd en in het park loopen van uur tot uur patrouilles. Het slot zelf is door een keurgarde van soldaten en politiebeambten bezet, meer dan voldoende om elken aanslag te verijdelen. I\(J E Z 0\I> E\ STURKES, X. vraagt waarom onze niet zeer veel lichtge- vende lantaarns sommige avonden zoo vroeg worden uitgedoofd. Op 11. Maandagavond had dit in de Noordstraat gedeeltelijk reeds plaats ten 7f ure, hoezeer het nog na dien tijd nagenoeg stik donker was. Vervolg. Talrijk zijn de middelen, die men ter bestrijding van de kattestaarten heeft aangewend. Enkele „aanhouders" en //onderzoekers" vonden baat, de een bij dit, de ander bij dat middel. De voor- naamste middelen zijn: 1<>. Keukenzout. Mejan, een Duitsch landbouwkundige, beveelt aan, den akker of de weide met keukenzout te bestrooien. Rhode nam er proeven mee en gebruikte 120 kilogram per hektare. De uitslag was ongunstig. Toch schijnt het keukenzout iu andere gevallen goed gewerkt te hebben. Zoo deelt Switser in zijne Verhandeling over het heermoes mede, dat //zeker landbouwer onder Heemstede onder- vonden meent te hebben, dat het equisetum op zijn land, sedert de overstrooming van 't zoute water, merkelijk is verminderd." Keukenzout is het grootste bestanddeel van de mineralen van het zee- water. Spreekt de omstandigheid, dat in zeer brakke gronden weinig of geen kattestaarten zijn, ook niet ten gunste van het keukenzout Proeven in het klein zijn gemakkelijk te nemen. Men rekene dan naar 1000 kilogram per hektare. 2°. B r o e k m a ij e r beveelt aan, de plaatsen, die met kattestaarten zijn hezet, met eene oplossing van 10 chlorcalcium te begieten. Daardoor worden deze onkruiden zwart, verdrogen en ver- dwijnen ze. Het gras wordt door die oplossing gedood, doch de wortel drijft spoedig nieuwe planten uit. Op den groei van klaver, lucerne, boonen, erwten en andere peulgewassen werkt eene op lossing van chlorcalcium zeer gunstig. 3°. Er zijn meermaleu proeven genomen met eene oplossing van 10 zwavelzure ijzeroxyde of ijzervitriool. Men maakte diepe voren met den ploeg en goot daarin de oplossing. Hoewel dit middel niet radicaal werkte, werden de kattestaarten toch voor zeer langen tijd in hunnen groei be- lemmerd. 4°. Het breken der stengels door herhaald rollen met een steenen rol levert in de graslanden uitstekende resultaten op. Wat Bouman, land bouwer te Beemster, in den Almanak voor landbouwers en veehouders van 1852 daar- omtrent mededeelt, komt in hoofdzaak op het volgende neer: Het beste middel tegen de kattestaarten is het gebruik van den rol of wentel. Velen ondervonden daarvan de meest voldoende uitkomsten. Dewijl het doel is, de zwakke unjerstengels te breken en te verbrijzelen, herhale men in den zomer het rollen dikwijls, in den beginne eenmaal in de week; later kan men het om de veertien dagen doen. Door het gedurig breken der broze stengels gaat dit onkruid aan 't rotten, zoodat men er spoedig geen spoor meer van ontdekt. Op de hooilanden moet men in Maart, April en Mei rollen; op de weiden en etgroenen den geheelen zomer. Het beste is, midden op den dag te rollen, aangezien de geknakte unjer bij onbewolkte lucht en warmen zonneschijn eerder sterft en verdort. Wat Bouman in genoemden Almanak mede deelt, herhaalt hij in dien van 1863, zoodat eene ondervinding van vele jaren ziju gevoelen bevestigt. De polder „De Wijde Wormer" inNoord-Holland is ook door't rollen met een steenen rol van unjer of kattestaarten gezuiverd. De goede werkingvan 't iollen moet men ook voor een deel toeschrijven aan 't dicht ineen groeien van de graszoden. Door 't mesten met gier, compost, beenderenmeel of guano kan men dit zeer bespoedigen. De gras- zode wordt dicht en dikde wortelstokken der kattestaarten pogen te vergeefs er door te groeien. 5°. De kattestaarten wortelen in een natten, zuren ondergrond. Lijdt deze niet aan overtollig nat, dan treft men weinig van deze onkruiden aan. Yandaar dat diepe draineering en een doelmatig waterpeil de kattestaarten sterk doen verminderen. 6°. De kattestaarten behooren vooral tot de flora van de magere gronden. Vandaar dat zware bemestingen met stalmest, compost, guano en beenderenmeel steeds goede resultaten hebben op- geleverd. 7°. Het verwijderen van het aartje, voor de kiemsporen rijp zijn. Nozeman vermeldt echter, dat hij zeer dikwijls en in alle jaargetijden gezocht heeft naar katte staarten, die uit kiemsporen ontwikkeld waren. Hij koos daartoe altijd stukken gronds, die sterk met dit onkruid waren bezet. Nozeman heeft nooit zoo'n kattestaart gevonden. Ook de land bouwers, die hij meermalen er naar heeft gevraagd, hadden nooit zulke kattestaarten aangetroffen. 8°. Switser deelt mede, dat hij door eene bedekking met oud riet de kattestaarten totaal heeft zien verdwijnen uit een weiland. Na de verrotting van het riet groeide er volop gras. Twintig jaren daarna zag men er nog geene kattestaarten. 9°. Otter zegt in zijne Verhandeling over het heermoes, dat hij door veelvuldig gieren de kattestaarten meermalen heeft zien ver dwijnen. Ook Van Hall en Schneider be- velen dit als middel aan. 10°. De teelt van lucerne, klaver, wikke en andere diep wortelende voedergewassen wordt door velen ook zeer aangeraden. Het sterke, diepgaqnde, dichte wortelwerk, het gesloten loof en het her haalde afmaaien veroorzaken, dat de kattestaarten veel verminderen ofy verdwijnen. De teelt van lucerne verdient hier verre de voorkeur. In de Frauendorfer Blatter van 1874 werd bericht, dat vele akkers door de teelt van lucerne radicaal van kattestaarten waren gezuiverd. Zelfs op akkers, die een klein aantal jaren met lucerne beteeld waren geworden, zag men deze onkruiden niet meer. 11°. Het is zeer noodig, de kattestaarten uit de greppen, van de kanten ervan en van de kanten van den akker te verwijderen. Die plaatsen ziju dikwijls broeinesten van velerlei onkruiden. Van uit de greppen en van die kanten marcheeren de wortelstokken akker en weide in. Yelen beweren, dat de greppen een middel zijn, dat erger is dan de kwaal, welke men traclit te genezen. Zij zeggen dan ook, dat 't beter is, 't nieuwe systeem van afwatering op eenvoudige wijze toe te passeu. 12°. Intensieve landbouw. Indien men vele van de bovengenoemde middelen vereenigttot een middel, komt men tot de conclusie, dat intensieve landbouw het natuurlijkste en misschien het radicale middel tegen de kattestaarten is. Door krachtige bemesting, diep ploegen, beredeneerden wisselbouw, kalken, behoorlijk droogleggen, een geschikt waterpeil, enz. verkrijgt men een gezonden, vruchtbaren, krachtigen grond. De kattestaarten behooren tot de flora van de natte, zure, ongezonde en magere gronden. PAX. ZEETIJDINGEN. Yan 11 tot en met 14 Jan. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 11 Jan. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Stautons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, van Hull met stukg. Duit- sche schooner Albert en Anna, kap. Grabow, van Dantzig met hout. Deensche bark Activ, kap. Bethelsen, van Hudickswall met hout. 12 Jan. Duitsche stoomb. Gaa Paa, kap. Iversen, van Riga met vlas en zaad. 13 Jan. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. 14 Jan. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Vic tory kap. Lumleyvan Londen met stukg. Spaansche bark Elise, kap. Lancirica, van Libau met slippers. Van 11 tot en met 14 Jan. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 12 Jan. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. 13 Jan. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, naar Hull met stukg. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 13 Jan. Eng. stoomb. Caroline, kap. Stracey, van Middlesbro met ruw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 12 Jan. Eng. stoomb. Lambton, kap. Towning, naar Sunderland ledig. 13 Jan. Eng. stoomb. Kingslvun, kap. Collins, naar Louden met stukg. Yan 11 tot en met 14 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 17 binnenvaartuigen op en 18 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 3