Buitenland. Gemengde berichten. om den derden Zondag vrij zijn; wij benijden ouze collega's aan de hulpkantoren, waarvoor op Zondag de uren vrij wat zijn verminderdwij hebben ecbter nooit rust, en, zooals gezegd is, op den Zondag het meeste werk. Het is daar- om, dat wij de vrijheid nemen, ons tot Uwe Excellence te wenden, met vorigen eerbied be- leefd, doch dringeud verzoekende, of in dezen onzen toestand geen verandering is te brengen, en al is het dan niet dat het Zondagswerk voor ons worde afgeschaft, het dan toch zoo teregelen, dat ook wij, zonder korting van tractement, een vrij en Zondag genieten, de regeling hiervan aan Uwe Excellentie overlatende. Ons verzoek is enkel om ook de postioopers van de provincie Groningen als mensehen te erkennen, en dan kan het niet missen, of Uwe Excellentie zal maatre- gelen nemen om aan dit billijk verzoek te vol- doen. In dat vast vertrouwen teekenen wij ons Uwer Excellenties meest onderdanige dienaren, enz. Het aantal Nederlanders, dat in het ver- loopen jaar als militair dienst heeft genomen naar onze kolonieu, is toegenomen in vergelijking met de transporten vreemdelingeu, die derwaarts gegaan zijn om als soldaat door den tijd te komen. Het handgeld verlokt menigeen tot dien stap, vooral dezulken, die met hunne positie, met of zonder eigen toedoeu, verlegen zijnwant de Nederlander is geen militair in zijn hart en het maken van promotie kan allerminst een drijfveer zijn om een voordeelige carriere te zoeken in het ambt van soldaat. Van het koloniale werfdepdt te Harderwijk zijn verleden jaar naar Indie vertrokken 1725 mili- tairen. Daaronder waren 1219 Nederlanders, 369 Duitschers, 56 Belgen, 26 Eranschen, 44 Zwitsers, 5 Oostenrijkers, 1 Deen, 1 Engelschman, 4 Luxem- burgers, totaal 506 vreeindeliugen. Naar de West gingen 80 militairen, en wel naar Curacao 21 Nederlanders, 3 Duitschers, 1 Belg en 5 Eranschennaar Suriname 42 Neder landers en 8 Duitschers. Aan de werf de Maas, onder Delfshaven, is Zaterdag een schip van 700 tons registers voor de kolenvaart te water gelaten, gebouwd voor rekening der heeren Green Holland Sons te Londen. Daarna werd de kiel gelegd voor een raderboot voor rekening eener maatscbappij te Havre. Het buitenland blijft dus onze scheeps- timmerwerven zoeken. Yolgens de Maasbode is Utrecht vol van een arrestatie, welke daar zou hebben plaats ge- had. Een aanzienlijk persoon H. B., wiens vrouw dezer dagen overleden is, zou nl. onder het ver- moeden liggen, haar door vergif om het leven gebracht te hebben, en in zijn betrekking ge- schorst zijn. In tegenwoordiglieid van tal van belangstel- lenden, waaronder de Commissaris des Konings, leden van Gedep. Staten en van het gemeentebe- stuur, enkele iuzenders en vertegenwoordigers der pers, werd gisterenmiddag te Middelburg de inter- nationale tentoonstelling van gastoestellen voor verwarming en drijfkracht door den burgemeester, Mr. C. J. Picke, geopend. Ook 's Konings Com missaris en verscheidene andere heeren voerden het woord. De commissie voor de gem.-gasfabriek en de ijverige directeur dier inrichting, de lieer P. Polet, die deze tentoonstelling organiseerden, hebben reden tot tevredenheid. Talrijk toch zijn de inzendingen uit binnen- en buitenland en veel nieuws is er op het gebied van verwarming en drijfkracht te bewonderen, dat dan ook heden reeds een al- gemeen succes had. In den tuin van het Sehuttershof is een groote loods gebouwd, waarin 8 groote gasmotoren zijn geplaatst, van verschillend systeem, door Neder- landscbe en buitenlandschc fabrikanten ingezonden. Al deze machines zullen dagelijks in werking wor- den gebracht. mensehen, die te veel van de zaken van anderen weten, de gave van spreken gevaarlijk is. Alam— Assum verstaat goed de kunst, om de mensehen stommer te maken, dan hij zelf is." Op deze woorden, die op bijtenden toon werden gesproken en door een op den bediende gerichten blik vergezeld waren, antwoordde de stomme Assum met een plotselinge blik van diepe en bittere boosheid, zonder echter in het minst van houding te veranderen. ,/Ik vrees," sprak Lorischek na een oogenblik, terwijl hij twijfelend op en neer liep, //het moet geschieden als gij zegt, dat het welzijn van Eli sabeth het verlangt. Had deze Helldorf eenmaal haar hand genomen, dan zou spoedig in plaats van liefde een brutale heerschzucht treden, waarnaar zijn teugellooze natuur haakt. Heb ik niet zelf ik beken het dit gezien en ondervonden Hij trad mij heden onder de oogen met zulk een koelbloedige stoutmoedigheid, dat ik een oogenblik bijna verlegen was. En wat zou dan Elisabeth's lot zijn, zij, die zoo teeder is, zooals gij weet? Zeker is het voor haar geluk, zelfs voor haar leven noodzakelijk, dat deze man uit haar blikken en gedachten verdreven wordt, welke middelen daar- toe ook noodig zijnwelke gevolgen er ook ontstaan." Na deze woorden keerde hij zich om en trad onder een der diepe vensterbogen, zich zelf over- redond, dat zijn beweegredenen met grootmoedige De zich in de zalen bevindende voorwerpen bestaan uit gastoestellen voor verwarming van groote en kleine vertrekken, voor pharmathentisch gebruik, voor de huishoudiug enz. In een woord, deze tentoonstelling, de eerste op dit gebied in Nederland en volgens sommigen de eerste op zulk een groote schaal in Europa, geeft allerlei zaken te aansckouwen. De tentoonstelling werd te 2 uren voor het publiek toegankelijk gesteld en zal tot 26 Januari geopend blijven. Enkele dagen zal zij ook des avonds te bezichtigcn zijn. De Yolksvriend recapituleert de jeneverram- pen, welke het blad in 1883 vermelde veroor- deelingen in verband met dronkenschap, te 's Gra- venhage 1640, in andere gemeenten 5285; door misbruik van sterken drank gestorven 87dief- stallen om te drinken 14 in dronkenschap bestolen 8brandstichtingen 8in brand geraakt 4vecht- partijen met grove mishandeling 209 uit den dienst ontslagen soldaten 9gedegradeerd 8ver- oordeehle en ontslagen veldwachters en politieagen- ten 15; aanrandingen 14. TER NEUZEN, 15 Januari 1S84. De oesterputten, die gisteren alhier ten pu- blieken verkoop werden aangeboden, zijn op eon eenig bod van f 1000 ingehouden en worden inmid- dels uit de hand te koop aangeboden. Deze inrichting die, naar men zegt, f 50,000 aan uit- gaven heeft gevorderd, laat tot heden een treurige geschiedenis achter, zoo voor de aandeelliouders als voor de oestermarkt en oesterliefhebbers. Gedurende de eerste helft der maand December jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanLeunis Oele, te Kapelle, gebrs. Yan Heuven, te Middelburg, en Miss J. Middewick, te St. Giles Hill. IIulst. De loop der bevolking over 1883 was als volgt Geboorten mann. 38, vrouw. 27, te zamen 65 vestiging m. 45, vr. 69, te zamen 114; overleden m. 19, vr. 34, te zamen 53; verhuisd: m. 35, vr. 68, te zamen 103; bevolking op 31 December 1883: m. 1126, vr. 1287, te zamen 2413. Zijnde vooruitgegaan tegen 1882 met 23 zielen. Levenloos ingeschreven kindereu m. 8, vr. 2, te zamen 10. Huwelijken gesloten tusschen jongmans en jonge- dochters 14, weduwnaar en jonge dochter 2, en weduwnaar en weduwe 1, te zamen 17. Sas van Gent. Dat grintwegen niet bestand zijn tegen een eenigszins druk vervoer van zware vrachten is gebleken aan den weg van bier naar de Belgische grenzen bij het gehucht //het Staakje." De in dezen weg in 1861 aangelegde grintbaan heeft slechts weinige jaren in voldoenden toestand verkeerd en zal eerlang vervangen worden door een alleszins verkieslijken keiweg. Zaainslag, 14 Januari. Heden had alhier de aanbesteding plaats voor het begrinten van den weg, loopende van de Polderstraat in den Kleine Huissenspolder tot aan den grintweg bij Othene, in de rich ting van Ter Neuzen. Ingeleverd werden 12 biljetten. De hoogste insehrijving is gedaan door C. Gerritsen te Axel voor een bedrag van f 8950terwijl het minst is ingeschreven door A. van der Beek te Zaamslag, voor de som van f 7448. Philippine, 14 Januari. In de jl. Zaterdag ge- houden zitting van den gemeenteraad is, uit het vroeger medegedeeld drietal voor hoofd aan de gemeenteschool alhier, benoemd de heer W. Meerman, onderwijzer te Hoek. "~F^HTSZAKEN~* Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 12 en 15 Januari de volgende vonnissen uitgesproken P. E. de N., werkman, wonende te Graauw, is en vrieudelijke gevoelens jegens zijn zuster in verband stonden. Bedroog hij zich zelf, dan lieten zijn toehoorders zich toch niet bedriegen. Een fijne hoonende glimlach vloog over de trekken van den arts, toen hij de zwakke gronden veruam, waarmee de graaf zich en zijn toehoorders trachtte gerust te stelllen. In hetzelfde oogenblik v.ertrok de uitdrukking van triomfeerende en boosaardige lust het gelaat van den Afrikaan. Zijn met moeite onderdrukt grijnzen van helsche vroolijkheid was van dien aard, dat het in het gemoed van een toeschouwer een gemengd gevoel van vrees, ont- zetting en afschuw te voorschijn zou hebben geroepen, maar nog minder versehrikkelijk als de rilling, die bij het koude en hoonende glimlachen door merg en been drong. De graaf keerde zich weer om en toen hij nu zag, dat hij het gesprek moest beginnen, als hij den raad van den arts wilde opvolgen, vroeg hij nog eens, welken weg ingeslagen moest wordenom de gevolgen te voorkomen, die hij van Helldorfs onverwachte wederverschijning vreesde. z/Ik heb het eenige middel reeds aangegeven," antwoordde de arts, //dat mijn oordeel kan vinden, om Helldorf te verhinderen, u te storen. Ik behoef niet op te merken, dat hij waarschijnlijk aan den vader van uw bruid zaken zou kunnen vertellen, die voor den vrijheer Von Erlsheim noodzakelijk verborgen moeten blijven." (Wordt vervolgd.) wegens eenvoudige diefstal veroordeeld tot 2 maan- den gevangenisstraf. E. v. K., te llulst, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 4 dagen celstraf. Y. de V., gepensioneerd O.-I. militair te Honte- nisse (Kuitaart), is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot f 25 boete of 7 dagen gevang. A. V., poelier te Clinge (Zeeland), is wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen ge vangenisstraf. Te Ostende is Yrijdag jl. een hevige brand uitgebroken in een graanpakliuis naast het spoor- wegstation. Toen het vuur het ergst woedde, deed zich eene ontploffing hooren, gevolgd door het in- storten der zijinuren, die voor een groot gedeelte vielen op het aangrenzeude lampenhok van het station, lietwelk verpletterd werd. Ongelukkig be- vonden zich daarin drie man, die onder het puin en liout bedolven werdentwee hunner werden spoedig uit hunne gevaarlijke positie gered, zonder ernstige wonden gekregen te hebben, maar de derde, die eerst na een paar uur te voorschijn kon gebracht worden, overleed kort na zijne redding. De materieele schade bedraagt meer dan 100,000 fr. De wijnoogst in Erankrijk is verleden jaar rijker geweest dan in eenig ander jaar sedert 1878, namelijk 36,029,000 hectoliter. Dit is echter nog ver beneden het gemiddelde der laatste tien jaren, namelijk 45 millioen hectoliter Het getal voor wijnbouw afgezonderde hectaren land bedraagt thans 2,095,000, tegen 2,380,000 in 1873. De invoer van wijn uit het buitenland in 1873 slechts 154,000 hectoliter, beliep in de eerste elf.maanden van het vorige jaar 7,903,000 hectoliter. Verschillende departementen beginnen zich intusschen van de verwoestingen der druifluis te herstellen en de Amerikaansche wijnstokken moeten goed gedijen. In Algerie breidt zich de wijn bouw uit. In 1876 strekte die zich over 16,700 hectaren uit, welke 221,000 hectoliter opbrachten in 1882 waren er 37,000 hectaren bebouwd, welke 947,000 hectoliter opleverden. De Koningin van Engeland zal, naar the Manchester Guardian meldt, in 't begin van Maart op het Kon. jacht Osborne van Portsmouth naar Vlissingen reizenvan daar begeeft H. M. zich naar haar villa in de nabijheid van Baden-Baden en reist in 't begin van April naar Darmstadt, om het huwelijk harer kleindochter, Primes Victoria van Hessen, met Prim Louis van Battenberg bij te wonen. De Prins en de Primes van Wallis zullen ook van de partij zijn. Van Darmstadt begeven zich de Yorstelijke personen naar de Riviera en keeren eerst einde April naar Engeland terug. Een ontploffing van mijugas heeft Yrijdag bij Arras in de mijnen van Eerfay plaats gehad. Zeven lijken zijn reeds opgehaald. Ernstige ongerustheid bestaat omtrent het lot van vijf werklieden die nog vermist worden. Het aantal gekwetsten be draagt 12. De Johanniter-orde telt thans 2030 leden. Grootmeester is Prins Albrecht van Pruisen, die zijn oom, Prins Karel, verving. Yoorts zijn er 18 kommandeurs en een eere-kommandeur, Prins Von Bismarck. Generaal Yon Preskow is de hoofd- man der orde, Graaf Otto Zu Stolberg-Wernigerode haar kanselier en Graaf Von Bismarck-Bohlen, haar secretaris. Dr. Liining, districtsarts in het Zwitsersch kanton Zurich, deelt in een vakblad eenige feiten mede omtrent het ontstaan en de verbreiding van de pokken in genoemd kanton en speciaal te Thalweil, na de afschaffing van den vaccinedwang. Hij maakt uit die feiten de volgende gevolgtrek- kingen: //Uit de nu ontstane kleine epidemie blijkt alweer, wat reeds duizendmaal gezegd is en niet genoeg herhaald kan worden: lo. dat tot verspreiding van de ziekte volstrekt niet de on- middelijke aanraking met de zieken noodig is; 2o. dat het meerendeel der volwassenen, die in- geent zijn, slechts licht werden aangetast; 3o, dat slechts niet ingeente (vijf) kinderen werden aange tast, en dat van deze vijf een reeds gestorven is, terwijl drie hoogst gevaarlijk ziek liggen, misschien reeds aan de gevolgen der moorddadige ziekte zijn bezweken." Het hof van cassatie heeft gisteren be- handeld de voorziening van Cyvoct tegen een arrest van het hof van Lyon, waarbij hij wegens aan- liitsing tot moord is veroordeeld. Het O. M. concludeerde tot verwerping van het beroep. Een tiental jaren geleden had een linnen- naaister te Parijs, zekere Justine Lambert, hare zaak van de hand gedaan en kon met de op- brengst daarvan, gevoegd bij hetgeen zij reeds bespaard had, onbekommerd leven. Doch op eens werd zij bestolen en de arme linnennaaister zag zich beroofd van al hare middelen. Eenige dagen geleden ontving zij een brief van den dief, die haar mededeelde, dat hij zich in Belgie had gevestigd en dat hij met het gestolen bedrag fortuin gemaakt had, waarom hij haar nu 25,000 francs terugzond. De vreugde greep de arme vrouw zoo aan, dat zij in onmacht viel. Een dokter die, onmiddellijk geroepen werd, con- stateerde dat zij van vreugde eensklape gestor ven was. In den Nieuwjaarsnacht, des ochtends te 1 uur zaten in het koffiehuis ;/Zur Neuen Welt" te Bregenz (Tyrol) nog een 15tal personen gezellig bij elkander, toen er plotseling een hevige ont ploffing plaats had, alle lichteu uitgebluscht werden en alle aanwezigen sprakeloos van schrik in het donker bleven zitten. Eiudelijk werd er weder licht ontstoken en nu zag men een akelig tooueel. In de kamer stond deschoeumaker Joachim Eiusle; de kleederen hingen hem van het lijf en hij was met wonden en bloed bedekt. Vlak naast hem was een gat in den grond gestagen, alle vensters waren gebroken, in de kamer lagen tafels en stoelen, glazen en flesschen door elkander, terwijl, behalve genoemde schoenmaker, nog drie gasten en de dochter van den waard gewond waren. En de oorzaak van dat alles? Einsle had de onverklaar- bare onvoorzichtigheid gehad een dynamietpatroon bij zich te dragen, waarmede hij naar te Bregenz heerschend gebruik het Nieuwejaar wilde inschieten. Door een onbekende oorzaak ontplofte deze patroon en weinige uren later was Einsle zelf een lijk. In het zuiden van Duitschland worden in den omtrek van Raversburg, Leutkirch, Saulgau enz., elk voorjaar zoogenaamde kindermarkten ge- houden. Men vindt in deze streek namelijk tal van boerenhofsteden, die geheel op zich zelf staan en ver van de meer bewoonde wereld verwijderd liggen. De boeren, die hier hun leven slijten, hebben in het voorjaar arbeidskrachten voor huis en hof noodig, die zij in hunne naaste omgeving te vergeefs zoeken. Om deze reden trekt geregeld elk voorjaar naar bovengenoemde plaatsen een menigte aankomende jongens en meisjes uit Tyrol en Vorarlberg, onder leiding van eenige oudere lieden. Zij stellen zich op de marktpleinen op, waar dan de boeren uit den omtrek tegen een geringe vergoeding, namelijk vrije kost, een nieuwen rok een paar thaler in geld, tal van jonge krachten huren, waarvan zij in huis en hof partij weten te trekken. Een half jaar lang moeten de gehuurde kinderen in hunnen dienst blijven, doch is deze tijd verloopen, dan trekken zij gezamenlijk met hunne spaarpenningen weder naar hunne geboorte- plaats, om zich een volgend voorjaar opnieuw naar de kiudermarkt te begeven. Honderden kinderen brengen op deze wijze hun zomer door, terwijl zij alleen des winters de school bezoeken. Yanwege de Belgische regeering zal te Iloedekens- kerke een derde kustlicht geplaatst worden en wel in de nabijheid van den steiger. In het Eriesche dorp Sybrandsburen is in 1883 niemand overleden. De lucifersfabriek der firma Mennen Keunen, te Eindhoven, waarin voor een paar weken een zware brand woedde, was reeds Yrijdag jl. weder in vollen gang. De gemeenteraad van Amers- foort heeft met een meerderheid van 1 stem be- sloten tot het zenden van een adres aan de regeering, om herziening van art. 2 der Zondagswet in over- weging te willen nemen. Te Leeuwarden is een winkelier betrapt, die geen //vergunning" hebbende, een flesch punsch verkocht aan twee heeren politie-inspecteurs. Een Amsterdamsch echtpaar werd Zaterdagavond verrast door de geboorte van een zoon en twee dochtertjes: een trio, dat thans den vader, een werkman, wel een weinig be- zwaart. Op den 9 Januari jl. brandde te Jerseyville, in Illinois, de gevangenis af, waarbij vier gevangenen in de vlammen omkwameu. - Een verhuurster van stoelen in de kerk Notre Dame des Yictoires heeft in den vroegen ochteud een warm ingebakerd kind in het koor gevonden. De directeur van het bankiershuis Caisse Drouot, te Parijs, heeft zich verwijderd met achterlating van troostelooze aandeelhouders en clienten. Een jeugdige fraiu;aise, die haar mevrouw een kistje met juweelen ontstal, is te Antwerpen aangehouden. Te Leuven is, terwijl twee werklieden met graven bezig waren, een gedeelte van den grond op hen neergestort, waardoor een hunner gedood werd. De Kroonprinses Stephanie lijdt aan een lichten aanval van windpokken. Te "Westzaan kwam de vorige week de zwager van een landbouwer zijne aanstaande voor- stellen. Na een gezellig samenzijn bleef het paar overnachten en vertrok den volgenden dag naar Amsterdam. Een paar dagen later bemerkte evenwel de landbouwer, dat hem f 500 was be stolen. Hij kreeg vermoeden op zijne logeergas- ten, ging dadelijk op reis om hen te zoeken, en kwam nu te weten, dat zij drie nachten in een logement hadden doorgebracht en verder de reis naar Woerden hadden voortgezet, na hun ne reke ning behoorlijk te hebben voldaan. Eergister- nacht werd het verliefde paar te Woerden in een logement aangetrolfen en het vermoeden van den landbouwer bleek juist te zijn. Zij waren nog in het bezit van 60. De rest was grootendeels besteed aan het koopen van gouden en zilveren voorwerpen. llet was Zaterdag 12 dezer juist 77 jaren geleden, dat Leiden door de vreeselijke ramp, het springen van het kruitschip, getroffen werd. Van de van onder de puinhoopen geredden is, voor zoover men weet, nog slechts eene vrouw in leven. namelijk de ruim 91jarige Magdalena de Vroede, weduwe van Jacobus Knotter, die destijds dus een meisje van 14 jaren was. Een reizend koopman in N. Brabant ontving voor eenige dagen een bedrag van f 12 in het veld bij een boer, die behoorlijk quitantie verlangde. De koopman had evenmin papier bij zich als de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2