Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. tongeu aldaar ter stede in beweging beeft ge- bracht, en dat wel niet direct tot eene strafrech- terlijke vervolging, maar toch tot het instellen eener civiele actie tot schadevergoeding beeft ge- leid. De heer C. A., te Leiden wonende, beeft namelijk dezer dagen voor de rechtbank te's Hage doen dagvaarden Dr. A. N., aldaar, tot vergoeding eener schade, die C. A. begroot ter somma van twintig duizend gulden, en welke de gedaagde, gelijk de eischer beweert, hem, ten gevolge van in te groote mate toegediende giften van opium morphine en apomorphine, heeft berokkend. Meer bepaaldDr. A. N. zou voor 't minst door zijne laakbare onvoorzichtigheid de gezondheid van zijn patient voor altijd verwoest en hem ongeschikt liebben gemaakt tot den arbeid, waardoor hij voorzien moet in het levensonderhoud. In deze schade te voorzien en hem die te vergoeden acht eischer verplichtend voor den gedaagde. De heer C. A., die indertijd slechts lichtelijk ongesteld was, schijnt na het gebruik en het bevolen voort- gezet gebruik der door genoemden geneesmeester voorgeschreven medicijnen zoodanig in toenemende mate krank te zijn geworden, dat ten slotte, zelfs door zijn arts, het uiterste werd verwacht. Verschillende geruchten deden in die dagen de roDdte. Yerschijnselen, die vergiftiging deden vermoeden, waren aanwezig en werden door den- zelfden Dr. Rutgers van der Loeff, die nu in het ongelukkig gezin van H. Frankhuijzen de vergif tiging constateerde, dok daar dock juist nog bijtijds geconstateerd en met inspanning van alle krachten bedwongen. Met belangstelling wordt de afloop dezer procedure verbeid. Iemand te Axel, die van een zijner kennissen een valschen gulden als curiositeit present kreeg, gaf die munt, wetende dat zij valsch was, nadat hij ze reeds eenmaal had aangebodeu, in een her- berg in betaling en stond gisteren daarvoor voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht. Adv .-gen. Mr. Gregory betoogde, dat deze mis- daad onder art. 132 C. P. viel en er in casU geen sprake kon zijn van toepassing van de wet van 1851. Op grond daar van requireerde hij 5 jaar tuchthuisstraf en 2 boeten van f 50. De verdediger Mr. N. J. Lette van Oostvoorne ge- loofde niet, dat het hierboven omschreven feit onder het door het 0. M. aangehaalde artikel viel, omdat z. i. van besch. niet kon worden verklaard, dat deze de valsche munt het eerst in omloop had gebraclit, wijl ze hem toch door een ander persoon vooraf was gegeven, zoodat ze toen reeds van de eene in de andere hand was overgegaan. Ilij conelu- deerde derhalve tot ontslag van rechtsvervolgiug, subsidiair tot toepassing van verzachtende omstan- digheden. Donderdag a. s. zal in deze zaak uit- spraak worden gedaan. TER NEUZEN, 11 Januari 1884. Men schrijffc ons Onlangs is weder de komst eener komeet aangekondigd, die met groote snelheid onze aarde nadert en op den 14 Jan. a. s. voor het bloote oog zichtbaar worden zalterwijl men meent, dat zij dezelfde is als die van 1812. Omtrent deze laatste meening nu zij mij eene kleine opmerking veroorloofd, die met bedoelde meening in strijd is en daarom niet geheel van belang is ontbloot. De komeet van 1812 nl. onderscheidde zich cvenzeer door haar licht als door haren ongemeen grooten staart en is daarenboven nog belangrijk, doordien zij het langst van al de kometen, die tot hiertoe verschenen zijn, kon worden waarge- nomen, zij werd voor het eerst op den 26 Maart 1811 en voor het laatst op den 17 Augustus 1812 gezien; zoodat er tussclien haar verschijnen en verdwijnen eene reeks ligt van 511 dagen. De verdienstelijke astronoom Argelander was door hare lange verschijning in staat gesteld om de clementen van dit zonderling gesternte te verkrijgen en alzoo hare baan te berekenen, waarvan het resultant was, dat zij 3065 jaren noodig heeft, om haren loop om de zon te volbrengen. kwam daarheen en hij trad met haar naar buiten, alsof hij dank had verwacht dank van mij, ik, die lachend mijn bloed zou kunnen zien vloeien, als het zijne ook vloeide. Daar stond hij met zijn koudevervloekteonbeschaamde blikken, alsof bij den heme], ik wilde, dat ik hem dood had kunnen slaan!" /pEn als ik vragen mag, wat verhinderde de volvoe- ring van dien wensch," sprak de arts zeer on verschillig. Wat antwoordde de graaf en richtte zijn zwart oog op den spreker. //Had ik hem voor het aangezicht mijner gasten tot dank voor de redding mijner zuster moeten dooden? Hoe diep ik hem ook haat, dat zou ik niet kunnen. Maar gij, die geen twist met hem hebt, kunt gij koelbloedig een moord aanraden en u over mijn zacbtheid verwonderen? Maar waarlijk, ik weet reeds, dat gij slechts nog een vonkje slechtheid meer noodig liebt om volkomeu aan den duivel gelijk te zijn." z/Wat komt, moet komen," antwoordde de arts onversclii llig, „en daarom zou het onverstandig van mij zijn, u te berispen, dat gij u de gelegen- heid tot wegruimen van een hoofdhinderpaal uwer plannen hebt laten ontgaan, een gelegenheid, die zich misschien nooit weer zal aanbieden. Maar, zooals gezegd is, het zou noodeloos zijn, tegen iets te strijden, dat vooraf bepaald was. Het kan voor den baron Yon Helldorf bestemd zijn vroeger of later nog in uwe handen te vallen, het kan echter ook zijn, dat gij in zijn strikken valt f 4,94 if 4/95 5,094 5.30 5.31 5,34 5,36 5,50 5,65 5,65 5,75 5,88 5,98 6,16 Wanneer zij het verst van de zon verwijderd is, dan is haar afstand tot dit hemellicliaam niet minder dan 11310 millioen uren gaans, en dan staat zij in den zomer tusschen 10 en lluurdes avonds nagenoeg bovens ons hoofd. Yolgens sommige sterrekundigen zou het dezelfde komeet geweest zijn, die tijdens het beleg van Troje (1250 j. v. Chr.) zoo veel opzien baarde. Axel. De loop der bevolking dezer gemeente was in het afgeloopen jaar als volgt: Geboren 58 mann., 56 vrouw., totaal 114; overleden 28 mann., 43 vrouw., waaronder 1 mann. niet be- hoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente, dus 27 mann., 43 vrouw., totaal 70. Er vestigden zich in de gemeente 55 mann., 47 vrouw., totaal 102. Uit de gemeente vertrokken 74 mann., 66 vrouw., totaal 140. Er werden 25 huwelijken gesloten, als: 20 tus schen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 4 tusschen weduwn. en jonge dochters. Levenloos aangegeven 3 mann. en 4 vrouw. Bevolking op 31 Dec. 1882 1565 1587 3152 31 1883 1577 1581 3158 alzoo vermeerderd met 6 personen. Zaamslag, 11 Januari. Door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" albier is gisteren aanbesteed de levering van vijf en tachtig duizend K. G. superphosphaat, bevattende 14 pet. phosphor- zuur, oplosbaar in water. Yoor deze levering werd ingeschreven door de volgende heeren per 100 K. G. A. Hamerlinck Co., te Ter Neuzen, Wed. Yerbist, te Hontenisse, O. van Damme, te Ter Neuzen, H. J. Ylaminck, te Clinge, M. H. Salomonson, te Rotterdam, A. Dieleman, te Axel (Sassing), J. A. Pateer, te Hontenisse, P. J. Scbeele, te Ter Neuzen, G. Jansen, te Rotterdam, Charles Peters, te Sas van Gent, J. J. Kortman, te Rotterdam, Yan der Made Bouman, te Dordrecht H. Kaminga Co., te Rotterdam, Eromman, te Leiden, Aan den laagsten inschrijver is de levering ge- guud, waarop eene borgstelling door hem is gestort van f 219,90 in handen van den penningmeester. Tot dekking der onkosten enz. wordt de koop- prijs verhoogd met 12 cent per 100 K. G. en dus gebracht op f 5,06. In 1883 was voor de superphosphaat f 6,50 betaald aan dien prijs berekend heeft de vereeni ging een winst bespaard van f 1,44 per 100 K. G. of in massa een winst van f 1224. Stoppehlijk. De bevolking in deze gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt: Geboren 24 mann., 22 vrouw., samen 46; overleden 13 mann., 13 vrouw., samen 26; er vestigden zich in de gemeente 41 mann., 38 vrouw., samen 79; en vertrokken 59 mann., 49 vrouw., samen 108 personen. Er werden 6 huwelijken gesloten. Bevolking op 31 Dec. 1882 890 902 1792 B 31 n 1883 883 900 1783 zoodat de bevolking is verminderd met 9 personen. Groanw. De bevolking in deze gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 28 mann., 28 vrouw., totaal 56 (waar onder 2 onecht); overleden 16 mann., 18 vrouw., totaal 34. Er vestigden zich in de gemeente 56 mann., 36 vrouw., totaal 92uit de gemeente vertrokken 61 mann., 42 vrouw., totaal 103. Er werden 7 huwelijken gesloten, als4 tusschen jongmans en jonge dochters, 2 tusschen jongmans en weduwen en 1 tusschen weduwn. en jonge dochter. z/Nooit, dokter Schott," riep Lorischek, //bij den hemel, nooit zal men zeggen, dat ik mij voor Helldorf heb gebogen. Als hij volgens uw vervloekte voorspiegeling gelukkig mocht zijn in den doodelijken strijd tusschen ons, zou ik kunnen sterven, maar mij niet aan hem overgeven. Ik zou zijn zwaard kunnen verdragen, maar niet zijn erbarming. Gij zult ten minste niet willen loochenen, dat ik den dood zou kiezen." z/Ja, als het vooraf zoo bestemd ware," ant woordde Schott. //Maar wij dwalen van het doel af, heer. Uw zuster is gevaarlijk ziek en een nieuwe aandoening moet vermeden worden. Hell dorf weer zien zou haar verderf zijn en uw hoop vernietigen. Zij is nu koortsachtig ijlende en is zij weer hersteld, dan zou men haar kunnen over- reden, de ontmoeting met hem voor een droom- beeld te houden. Maar dan moet men weer op de hoede tegen hem zijn." z/Het zou goed zijn, als het zoo ingericht kon worden," sprak de graaf. //Maar hoe kan men hem verhinderen, tot haar door te dringen? Zoo lang haar ziekte haar aan de kamer bindt, is zij veilig voor hem, maar na haar herstel zijn er vele gelegenheden tot een samenkomst, die moeilijk zijn te verhinderen. Spreek, man Uw vernuft is soms scherp genoeg. Zeg mij, wat het best gedaan kan worden! (Wordt vervolgd.) Bevolking op 31 Dec. 1882 10)1 965 1966 31 1883 1008 969 1977 alzoo vermeerderd met 11 personen. Sas van Gent, 11 Januari. De beetwortelsui- kerfabriek albier heeft in de laatste maanden aan vele personen van liier en omliggende plaatsen werk verschaft. De werkzaamheden duurden dezen winter van 24 September tot jl. Dinsdag, dit is ongeveer een maand langer dan het vorige jaar. Philippine, 10 Januari. Naar wij vernemen zal de benoeming van een hoofd aan de openbare school albier binncn een paar dagen plaats hebbeu. De voordracht bestaat uit de heeren C. Kole, te IJzendijke, W. Meerman te Hoek en P. H. de Keijser, te Stoppeldijk. Middelburg, 11 Januari. In 1883 zijn bij de arrondissements-rechtbank albier aangebracht 636 strafzaken met 782 beklaagdenwaaronder 79 zaken wegens de drankwet, 172 mishandeling en 133 diefstal, 21 zaken zijn verwezen naar den procureur-genefaal. Er werden 132 civiele zaken aangebracht, waarop zijn gewezen 84 vonnissen, 8 faillissementen en 2 kennelijk onvermogen. Door het kantongerecht te Ter Neuzen zijn behandeld 21 civiele en 359 strafzaken met 441 beklaagden. Te Hulst 15 civiele en 255 strafzaken met 364 beklaagden. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 90 centimen tot fr. 1,10; stieren, koeien en runderen 70 tot 90 centimen; kalveren 80 centimen tot fr. 1,35alles berekend per kilo levend gewicht. Yette varkens 90 centimen tot fr. 1,04. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,75; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 4,80; Thielt fr. 3,00 tot fr. 5,20; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00; St. Nico- laas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,83. Men meldt, dat de commissie voor de alge- meene tentoonstelling van 1885 te Antwerpen, zich wcldra zal constitueeren. Het voorloopig comite bestaat uit de heeren Belpaire, koopman, Yan den Nest, oud-schepen, Meeus en Yictor Lynen. De heer Gillens, lid van den Antwerpschen ge- meenteraad, zal waarschijnlijk tot algemeen secretaris gekozen worden. De regeeringen zullen niet officieel vertegenwoordigd worden, zoodat er geen officieele commissarissen-generaal zullen zijn. De bewaking en politie van gebouwen en terrein zullen door de zorg der commissie geschieden. Er zullen geen militairen ter bewaking zijn. De Antwerpsche pers zal te bekwamer tijd eene Yereeniging vormen, gelijk diewelke te Amsterdam zulke goede diensten heeft gedaan. Voor het plan van den hoofdingang zal een concours worden uitgeschreven, waartoe de voornaamste Belgische architecten zullen uitgenoodigd worden mede te werken. De aanleg van park en tuin wordt ontworpen door de heeren Euchs en Keller. De nieuwe stoomboot, op de werven van Poplar gebouwd, voor den Koning der Belgen, dat wil zeggen voor den scheepvaartdienst van Stanley op de Congo, is van stapel geloopen. De stoomboot zal Stanley heeten. Het vaartuig is derwijze gemaakt, dat het kan veranderd worden in waggon, daar waar de Congo niet bevaarbaar is. Het kan 200 man aan boord vervoeren, zonder de levensmiddelen te rekenen. Op zijn proefreis heeft het scliip 10 mijlen per uur afgelegd. De Stanley zal onmiddellijk naar Afrika gezon- den worden. Er is eene commissie van Napolitaansche ingenieurs en architecten gevormd, om te beraad- slagen over de vraag, op welke wijze de gebouwen op het onlangs door aardbeving zoo zwaargeteis- terde eilaud Ischia nieuw opgericht kunnen worden. Deze commissie bevond, bij haar nauwkeurig onderzoek van het terrein der ramp, dat op eene ibepaalde oppervlakte van 400 M. lengte en gelijke breedte ook niet het minste spoor van de gevolgen der aardbeving te bemerken geweest is. De oor- zaak van dit opmerkelijk feit is niet verklaard kunnen worden. Ten opzichte van den herbouw der gebouwen is men tot het besluit gekomen, dat hout en ijzer de beste bouwstoffen zijn voor de oprichting van huizen op terrein, dat aan aardbevingen blootstaat. In Amerika worden in dergelijke omstandigheden de gebouwen in eene doelmatige ijzer-constructie uit- gevoerd. Hoe het met de slavernij in Brazilie nog gesteld is, blijkt hieruit, dat in de laatste 10 jaren het aantal slaven, met inbegrip van de overledenen, er van 1,547,660 slechts tot 1,346,648 gedaald, dus met slechts 200,000 verminderd is. Als het daar zoo voortgaat, zullen er nog een 60 a 70 jaar moeten verloopen, alvorens de slavernij wer- kelijk is afgeschaft. De middelprijs van een slaaf bedraagt daar thans ongeveer f 600. Bij Eirmin-Didot te Parijsis een belangrijk historisch werk verschenenLouis XVII, son enfance, sa prison et sa mort au Temple, door R. Chantelauze. Het is geput uit tot hiertoe onuitgegeven documenten van de nationale archie- ven. Als een stuk van het hoogstc gewicht komt daaronder voor het getuigenis, afgelegd door den burger-commissaris Damont, die bij het overlijden van den prius is tegenwoordig geweest. Luidens mededeelingen uit Londen is de oesterteelt op de zuidkust van Engeland, alsmede in de mondingen van verscheidene rivieren, in 1883, weder zoo slecht uitgevalleu, dat deskundigen tot de overtuiging zijn gekomen, dat die teelt in Engeland nooit voordeelig zal worden. Oesters verlangen warme en lange zomers, en dezen komeu in Engeland zelden voor. Eenige soorten (varie- teiten) van oesters komen in Engelsche watereu in 't geheel niet voor, en van die, welke in gun- stige omstandigheden nog zouden slagen, gaan zoovele verloren, dat het kweeken de kosten nau- welijks dekt. Daarbij komt de groote concurrentie van den kant van Amerika en Erankrijk. De gastentoonstelling te Middelburg wordt 14 dezer geopend. Zij belooft, door buitenlandsche inzendingen vooral, zeer belangwekkend te zijn. Te Dokkum is overleden een oud-strijder van Waterloo, Hans de Yries, in den leeftijd van 87 jaar. De justitie waarschuwt nogmaals tegen de //bestellingen" van J. A. F. van der Meer van Kuffeler, thans te Loenen-Vreeland, een kwade betaler minstens. Op 28 Jan. zal voor de arr.-rechtbank te Utrecht de bekende zaak van eenige studenten, verdacht van mishandeling, be handeld worden. In da vorige week is te Am sterdam de gouden bruiloft gevierd van een echt- paar, die beiden in hetzelfde jaar en op denzelfden dag geboren, nu 73 jaren oud zijn. De 95jarige moeder van den man vierde het feest mee. Door het kantongerecht te Goor is een molenaar te Holten, wegens het zonder verlof malen op Zondag, veroordeeld tot eene boete van 5 cent of een dag gevangenisstraf. De nieuwe pachter van het koffiehuis //Mille Colonnes," te Amsterdam, heeft zijn schaffers (kellners) verboden knevels te dragen. Eene dame te Assen heeft bij het opruimen van eenige papieren bij ongeluk eenige bankbiljetten tot een bedrag van f 800 verbrand. De nummers moeten niet opgeschreven zijn. De gemeente- raad van Dantumadeel heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van Gedep. Staten, om een brand- spuit aan te schaffen, op grond, dat een spuit toch niet voldoende ware. Yan het standbeeld van Straatsburg woei Woensdagochtend een vier meter lange witte vlag met lelien. De politie haastte zich dit //oproersteeken" weg te nemen. Een Ylissingsche zeeloods, die dezer dagen met een Engelsche boot naar New-Castle was medegevaren, ondervond aldaar tot zijne schade, dat zelfs de Nederlandsche loods-uniform niet heilig is voor een Engelschen pick-pocket. In afwachting van eene boot, waarmede hij als passa- gier en tevens als dienstdoend loods de terugreis naar Ylissingen zou aannemen, New-Castle eens rondslenterende, werd zijne aandacht getrokken door een straatprediker, die, omringd door een talrijk en aaudachtig gehoor, aan de brave menig- te vele goede dingen verkondigde. Ook onze vrieud begaf zich onder de menigte en was weldra zoo door hetgeen hij hoorde in aandacht verzonken, dat hij eerst door een hevigen ruk aan zijn hor- loge bemerkte, dat onder de toehoorders zich ook personen met minder vrome bedoelingen bevonden. Zijn horloge wist hij te grijpen, doch te laat be merkte hij, dat hem reeds eene portemonnaie met geld, een fraaie pijp, zijn loodsvlaggetje en uit den biunenzak zijner pijekker eene portefeuille met verschillende papier behendig ontfutseld waren De dief nam met het geroofde de vlucht en was niet meer te achterhalen. Maandagavond zijn te Amsterdam, bij dood- stil weder, een paar nieuwe in aanbouw zijnde huizen in elkander gezakt. Gelukkig was het werkvolk naar huis. De belendende perceelen, lees //hechte, sterke en weldoortimmerde huizen met balcons," liebben zichtbare neiging om er eveneens het hoofd bij neer te leggen. Brutale aanrandingen liebben sedert ver scheidene weken plaats in de omstreken van Nijmegen. Zoo werd dezer dagen een 18jarige jongeling onverhoeds op den Ileeschen weg door een hem onbekend manspersoon aangevallen met de woorden: //Geef me je geld, of anders ver- moord ik je." De aangerande echter wist den boosdoener zulk een geduchten slag met zijn wandel- stok in het aangezicht toe te brengen, dat hij vloekende van pijn de vlucht nam. De Leidsche giftmengster schijnt in 't begin der vorige week verlangen gekregen te hebben om haar man en kinderen te zien. Op haar verzoek werd aan dezen een schrijven gericht, waarin dit werd medegedeeld. Dientengevolge ging de man met zijne drie kinderen naar 's Hage om haar te bezoeken. Het onderhoud duurde slechts kort en viel niet zeer tot tevredenheid der vrouw uit, daar de man zich niet kon onthouden, haar hare wan- daden onder het oog te brengen. Ook aan haar wensch om hare kinderen te mogen omhelzen weigerde hij toestemming te verleenen. documenten en geldswaardig nu mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mann. vronw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2