Buitenland. Gemengde berichten. in het afgeloopen jaar ruira twee honderd vacci nation te hebben verricht, zal men zulks wel willen aannemen. Mijn afkeuring geldt vaccinedwang ik berhaal zulks, daar liieromtrent verwarring scbijnt te bestaan, niet de vaccine. Hoe meer men zich vrijwillig door inenting tegen de pokziekte traclit te vrijwaren, hoe beter ik zulks aclit." Op Nieuwjaarsdag zijn te Nieuw-Beier- land twee niet ingeente personen door pokken aangetast. In de vorige week kwamen in de proviucie Zuid-Holland de volgende gevallen voor: Rotter dam 1, Leiden 2, Oud-Beierland 10 (5 dooden), Nieuw-Beierland 1, Biershil 3. Naar bericht wordt, zal Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohman het professoraat in de rechten aan de //Yrije Universiteit" te Amsterdam aanne men, derhalve ontslag vrageu als raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch, maar het lidmaat- schap der Tweede Kamer blijven waarnemen. TER AEUZEX4 Januari 1884. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan den spoorweg alliier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 24 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 37660 Februari 24 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 35195 Maart 27 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 38098 April 28 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., 1 w., 1 si. 42117 Mei 22 9 s.j 8 r. ij., 4 m., 1 1. 29439 Juni 29 13 r.ij., 8 s., 4 in., 3 k., 1 k., r.ij. 35392 Juli 22 9 s., 8 r.ij., 1 k., 2 m., 1 ss., 1 1. 25961 Augustus 26 9 s., 8 r.ij., 4 m., 4k., 1 si. 33097 September 19 8 s., 4 r. ij., 4 k., 3 m. 25361 October 21 8 s., 4 k., 7 r.ij., 2 m. 26887 November 28 9 r.ij., 8 s., 6 k., 3 m., 1 j-> 1 g- 34614 December 21 7 r.ij., 6 s., 3 m., 3 k., 2 1. 30243 291 394064 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Februari 17, Maart 23, April 22, Mei 22, Juni 23, Juli 19, Augustus 23, September 13, October 16, Novem ber 18 en December 21 zeeschepen. Aan den sergeaut-majoor C. H. Kolster, conducteur 2® klasse bij het artillerie-magazijn alhier, werd gisteren door den Dten luitenant- magazijnmeester F. Hotz, de gouden medaille uitge- reikt voor 86jarige trouwe dienst, met de daaraan verbondeu gratificatie van f 30. De hecr C. F. van Fraaijenhove Jr. alhier is met ingang van 1 dezer benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool te Ouwerkerk, eiland Schouwen. De gepensioneerde O.-I. militair, die te Sas van Gent acht paar schoeneu had ontvreemd, is gisteren door het gerechtshof te 's Gravenhage tot drie maauden eenzame opsluiting veroordeeld. Koewacht. In het afgeloopen jaar was de be- volking als volgtGeboren 34 mann., 36 vrouw., totaal 70 waaronder 1 tweelingoverleden 22 mann., 21 vrouw., totaal 43levenloos aangegeven 2 mann., 2 vrouw., totaal 4. Er werden 18 huwelijken gesloten, alstusschcn jongmans en jonge dochters 15, weduwnaar en jonge dochter 1, weduwnaars en weduwen 2. Naar elders vertrokken 49 mann., .54 vrouw., totaal 103; terwijl zich in de gemeente vestigden 35 mann., 36 vrouw., totaal 71. Bevclking op 31 Dec. 1882 1114 1036 2150 31 1883 1112 1033 2145 zoodat de bevolking is verminderd met 5 personen. het twijfelachtig wie het meest bijstand noodig had. Toen zij in de armen van haar redder lag, huiverde zij hevig, tot zij eindelijk, zich herstel- lend, hem aankeek. ,/Hij is het," sprak zij, //hij moet het zijn." ,/Twijfel daar niet aan, Elisabeth," antwoordde de vreemdeling, //twijfel niet dat het uw Hugo is, die niet hoopte, dat deze lippen u nog eenmaal de zijne zouden noemen, dat deze armen teeder haar zouden omsluiten, die nu aan zijn hart siddert, die z/Neen, zwijg, Hugo, zwijgviel Elisabeth hem in de rede. //Het hart, dat heeft vergeten te gevoelen, moest de lippen aanwijzen, om de taal der hartstocht te vergeten, die zij eens huichel- den. Waarom van hoop spreken, waar de wensch ontbrak? Gij wenscht niet, degene te zien, die gij eens zwoert te aanbidden, wier lachen eens uw vreugde, wier goedkeuring het doel vau al uw bemoeiingen was. Zoo spraak gij indertijd, en ik arme dwazin geloofde aan die woorden en dacht, dat dat ik beinind werd z/Dacht, dat gij werd bemind?" riep de vreem deling. z/Mijn Elisabeth. Neen, niet meer de mijne Kwel mij niet meer! Dagen, nachteu, maanden, jaren van hopelooze ellende hebben gezien, hoe ik beminde En nu te twijfelen mij te honen, mij te krenken. Uw hart was anders toch zoo teeder Zuiddorpc. De loop der bevolking gedurende het Jaar 1883 was als volgt: Geboren 8 mann., 15 vrouw., totaal 23. Overleden 6 u 13 19. In de gemeente vestigden zich 13 mann., 14 vrouw., totaal 27. Uit de gemeente vertrokken 21 mann., 21 vrouw. totaal 42. Er werden 6 huwelijken gesloten. De bevolking bestond op 31 December 1883 uit 477 mann., 474 vrouw., samen 951 personen en verminderde met 11 zielen. Rosdiknpelle. De bevolking dezer gemeente was over 1883 als volgt Geboren 18 mann., 16 vrouw., totaal 34. Overleden 13 14 27- Er vestigden zich in de gemeente 44 mann., 26 vrouw., totaal 70; uit de gemeente vertrokken 37 mann., 36 vrouw., totaal 73 personen. 6 huwelijken werden voltrokken, als: tusschen jongmans en jonge dochters 4, weduwnaars en jonge dochters 2. 3 aangiften van levenlooze geboorten hadden plaats. Bevolking op 31 Dec. 1882 626 663 1289 31 1883 638 655 1293 alzoo eene vermeerdering van 4 personen. Ossenisse. Op 31 December 1882 bedroeg de bevolking 447 mann., 435 vrouw., totaal 882 personen. In 1883 werden geboren 11 mann., 14 vrouw., totaal 25er vestigden zich 45 mann., 22 vrouw., totaal 67. Overleden 6 mann., 8 vrouw., totaal 14ver trokken uit de gemeente 57 mann., 31 vrouw., totaal 88. De bevolking bedroeg op 31 December 1883 alzoo 440 mann., 432 vrouw., totaal 872 personen. Er werden 2 huwelijken gesloten, als1 tus schen weduwnaar en jonge dochter en 1 tusschen jongman en jonge dochter. De rechtbank van eersien aanleg te Verviers heeft gisteren, overeenkomstig de conclusion van het Openbaar Ministerie en in strijd met de be- slissing vau den familieraad, uitgemaakt, dat Armaud Peltzer, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, niet als voogd over zijn dochter kan' optreden. Deze uitspraak zal door de openbare meening met genoegen worden vernomen; want, afgescheiden van de juridieke vraag, kwam het rechtsgevoel des volks in verzet tegen de onderstelling ook maar, dat zulk een misdadiger eenig gezag zou kunnen uitoefenen over zijn kind, dat hjj voor het heden en voor de toekomst zoo diep ongelukkig heeft gemaakt. Op de nieuwjaars—receptie van den President der Fransche republiek verscheen ook de heer Chevreul, een 98jarig grijsaard, die verklaarde te komen omdat de wenschen, door den heer Grevv tot hem gericht, hem geluk aanbrachten. Ook de oude heer Faustin Helie, die niet miuder dan 85 jaren telt, stapte aan het lioofd van den Raad van State dapper de receptiezaal binnen. Het totaalcijfer der emigranten in alle havens der Vereenigde Staten in 't afgeloopen jaar bedroeg 558,000, een aanzienlijk aantal, maar toch circa 154,0 00 minder dan in 1882Duitschland alleen zond een derde, namelijk 180,000; Ierland een achtste of 65,000, tegen 69,000 het jaar te voren; Enge- land, Schotland en Wallis 100,000, tegen 93,000 in 1882; Noorwegen en Zweden een belangrijk kleiner getal, namelijk 50,000, tegen 85,000 in 1882. Circa 1700 emigranten, waarvan 500 leren, werden teruggezonden. Het plan bestaat, een tunnel te boren van New-York naar Communipaw, onder de Hudson- rivier door, om vooral het vervoer tusschen New- York en New-Yersey te vergemakkelijken. De afstand van oever tot oever bedraagt een mijl en //Ware het niet zoo teeder,'' antwoordde het weenende meisje, teederder dan het meest bedrogen vrouwenhart, dan zoudt gij mij niet zoo zien. Deze tranen zouden reeds lang niet meer gevloeid hebben voor een man, die aan zijn eed slechts als aan een licht speelwerk dacht. Maar ik toon mij zwakker dan ik meende te kunnen zijn," voer Elisabeth voort, en zich uit zijn armen los- makend, onderdrukte zij door een krachtige in- spanning de tranen, die in haar oogen welden. z/Het is tijd, dat wij seheiden en toch kan ik niet zoo licht heengaan over de edelmoedige dienst, die gij mij hebt bewezen. Gij hebt mij het leven gered en hoewel dat geschenk weinig waarde heeft, kunt gij toch gelooven, dat mijn dankbaarheid oprecht is." z/Ik gehoorzaam u, mejulf'rouw," antwoordde hij. //En toch, zoo te seheiden ElisabethGij hebt mij onrecht gedaan. Ik heb u innig bemind en smartelijk geleden, bemind, toen de hoop de liefde niet meer vergezelde en nu, nu het geval u onverwacht in mijne armen heeft gebracht en mij heeft getoond, dat Elisabeth nog leeft z/Nog leeftHugo P" viel de dame hem in de rede. Ja nog leeftLeugenachtige tongen hebben mij gezegd, dat gij dood waart, en ik, in mijn hart weduwnaar, kom juist hier, om op uw graf te weeuen, en vind u nu levend, maar zoo veranderd, dat (Wordt vervolgd.) de kosten worden op 500,000 dollars begroot. Daar het bed der Hudson—rivier rotsachtisr is, twijfelen de ingenieurs niet aan het welslagen. Een verschrikkelijk feit wordt gemeld uit Gublano, een dorp niet ver van Lugano, in het kanton Ticini gelegen. Een ongelukkige man is er van uitputting gestorven, na gedurende een jaar door zijne familie opgesloten te zijn geweest in een hok, waar hij met een ketting aan den muur was vastgemaakt, onder voorwendsel dat hij zinneloos en razend was. Eenige uren voor zijn dood, deden zijne bloed- venvanten een slotenmaker komen, om zijne handen los te vijlen. De ongelukkige was niet zinne loos, maar zijn lijden had een geraamte van hem gemaakt. Hij zeide tot den slotenmaker//Laat mij gerust, ik heb geketeud geleeld, ik kan wel geketend sterven." Deze verschrikkelijke geschiedenis was door het geheele dorp bekeml. Het feit is thans ter oore gekomen der overheid van het district en uit het hegonnen onderzoek bleek, dat er in hetzelfde kanton, op eenige uren vau daar, nog een zinne- looze is opgesloten. Het Parijsche bedrijf der voddenrapers wordt met afschaffing bedreigd. Yan 15 Jan. af zal elke huisbewaarder zelf moeten voorzien zijn van een bak, waariu de huurders der woning hun vuilnis bergen en moet hij zorg dragen, dat de asch- karremannen bij hun morgenronde het vuil kunnen medenemen. Een Zigeunerbende hield zich in de vorige week te Butsbach bij Giessen op en zooals gewoon- lijk, was deze bende spoedig omringd door een troep kinderen, die uit de school kwamen. Dezen bemerkten in een der wagens een jeugdigen knaap, die vastgebonden was en door de Zigeuners vrij hard behandeld werd, omdat hij riep, dat hij naar zijn papa te Bamberg terug verlangde. Spoedig was dit in de geheele gemeente bekend en de iuwoners kwamen met knuppels, stokken enz. aan- geloopen, om het kind te bevrijden. De Zigeuners hadden zich echter bijtijds uit de voeten gemaakt en konden alleen door gendarmen te paard ingehaald worden. Deze vonden echter het kind niet, daar de troep zich verdeeld had en alien in verschillende wegen verdweneu waren. Naar alle kanten gingen toen gendarmen om het kind op te sporen. Uit een onderzoek te Bamberg is inderdaad geblekcn, dat in eene deftige familie aldaar sedert eenige dagen een kind vermist wordt, dat spoorloos is verdwenen. De ouders zijn radeloos. Het afgeloopen jaar was allernoodlottigst voor de scheepvaart en het aantal vergane schepen overtrof nog dat van het in dat opzicht zoo noodlottig jaar 1882, dat in de geschiedenis der zeevaart reeds met een zwarte kool stond aan- geteekend. Het totaal der bekeude schipbreuken beloopt 2000. Alleen aan de kusten van het Yer. Koningrijk gingen 522 schepen te gronde. De ongelukken, door aanvaring veroorzaakt, zijn weer met 150 gevallen vermeerderd, en alleen twee derden van die ongelukken gebeurden in de nabijheid der Britsche kusten. Niet minder dan 4200 menschen vonden den dood in de gol- ven. De grootste catastrophe van het jaar was de ondergang van de Cimbria met meer dan 500 menschen. In Engeland failleerden in 1883 1361 groothandelaars, fabrikanteu en bankiers, benevens 9238 winkeliers en kleinhandelaars. Het getal van eerstgenoemden was 47 hooger dan in 1882; dat van de tweede categorie daarentegen 467 minder dan in 't vorig jaar en 1442 minder dan in 1881. In de Yereenigde Staten telde men in 1883 9184 faillissemeuten tegen 6738 in 1882. Op elke 94 handelsfirma's in Amerika failleerde er een. Het totaal der passiva beliep 172millioen dollars. Opnieuw, doch ditmaal in eene andere kazerne, heeft zich onder het garnizoen te Bergen op Zoom een geval van mazelen voorgedaan. Een bekend liefhebber van //vergunning" at in een tapperij te Arnliem een stuk brood met spek, nam een te groot stuk daarvan in den mond en stikte. Naar men verneemt, zal aan het voornemen tot afdanking van werkvolk bij 's liijks werf te Am sterdam voorloopig geen gevolg worden gegeven. Eene gehuwde vrouw te Amersfoort, van middelbaren leeftijd, is op Nieuwjaarsdag, na het gebruik van veel sterken drank, in hare kamer door het vuur vatten harer kleederen in brand geraakt en den volgenden ochtend aan de gevolgen overleden. De vrouw van den werkman A. Dunen te Ooster- hout is in drie achtereenvolgende jaren, 1881, 1882 en 1883, van tweelingen bevallen. In het ziekenhuis te Leiden is een bedelaar gestorven, die in zijn gebruikelijken toestand van dronken- schap onder Wassenaar is overreden. Te Assen, met een getal van ruim 1200 huizen, heeft in het afgeloopen jaar geen enkele brand plaats gehad, waarbij de hulp der brandweer vereischt werd. Eene dienstbode te Amsterdam stal, volgens het Rott. N., in de eerste 24 uren, die zij in een nieuwen dienst was, twaalf stel zilver en werd, na derhalve ffalle uren een lepel" genomen te hebben, ontslagen. De noodige gelden voor de Ant- werpsche tentoonstelling zullen door openbare in- schrijvingen worden bijeengebracht. Een koopman te Antwerpen heeft voor 100,000 frs. ingeschreven. In het jaar 1883 werden in Frankrijk 63 dood- vonnissen uitgesproken en niet meer dan drie vol trokken. Iu Noorwegen is een vrouw vau 107 jaar overleden. Als een merkwaardigheid wordt van haar verteld, dat zij onder 7 Koningeu geleefd heeft en een zoon in leven heeft, die 85 jaar is. Het laatste jaar was zij bedlegerig en blind, maar nog in het voile genot van haar verstand. I it Bergen op Zoom wordt geschrevenEen dochtertje van een onlangs overleden kapitein, dat 's avonds van de normaalles huiswaarts keerde, is door iemand, die haar geruimen tijd achtervolgd had, bij de keel gegrepen, met de uitdrukking: z/Worgen zal ik je." Ten gevolge van het slaan met haar boeken en haar geschreeuw om hulp, was de ellendeling geuoodzaakt, het hazenpad te kiezen. Door de marechaussees wordt een streng onderzoek gedaan. Veertien jaar lang heeft een doofstomme bedelaar het medelijden der Ilagenaars weten op te wekken en al dien tijd van aalmoezen geleefd, tot het nu gebleken is, dat de man, bewijs gevende van een buitengewoue zelfbeheerscluug, wel verre van stom te zijn, zijn mond zeer goed weet te roeren. Het medelijden is nu uit, maar de vroegere bedelaar leeft thans ook van zijn //spaarduitjes." Eenige dagen geleden klaagden de huisge- nooten van een nog jeugdig landbouwer te Auna Paulowna, zekere K., na eenigen tijd met gesloten deur in de huiskamer vertoefd te hebben, over hoofdpijn en verdere onpasselijkheden, zoo zelfs, dat men zich ongerust begon te maken, schade- lijke spijzen gebruikt te hebben. Niet lang daarna vielen de beide aanwezige vrouwen in zwijm. De man schrikte daardoor zelf uit een soort van be- dwelming op en trachtte zich toen met krainp- achtige gebaren en waggelenden gang tot de deur te begeven en die te openen, hetgeen hem mocht gelukken. Het was hem naderhand zelf een raadsel hoe hij de vrouwen in den gang had gesleept. Een juist op dit oogenblik van buiten komend persoon vond hen in den gang, K. als een rade- looze nog met de armen zwaaiende, met wijd geopenden mond en uitpuilende oogen, zonder eenig geluid te kunnen voortbrengen. De oorzaak bleek toen de kolendamp te zijn, waarmede de gansche kamer als met een wolk was gevuld. Een meisje van 6 jaar verliet Diusdagna- middag 3 uur, te Delft, de ouderlijke woning. Over haar uitblijven verontrust, werden allerlei pogingen aangewend om haar op te sporen. Woens- dagochtend om 6 uur werd de kleine door den koster der R. K. kerk aan den Burgwal gevouden, in het voorportaal der kerk, waar zij zat te slapen. Tot groote vreugde van alien, keerde zij behouden bij de bedroefde ouders terug. Te "VYouw kregen twee dronken boeren in een herberg een twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander een messteek in de zijde en een snede in den schouder toebracht. Door de rijks- politie is proces—verbaal opgemaakt en de dader gevat; later is hij voorloopig in vrijheid gesteld. Ter gelegenheid van de Kerstdagenpret raakte een jongeling te Appelscha zijn zilveren horloge kwijt. Na eenige dagen zoekens heeft hij het teruggevonden bij den goudsmid, aan wien zijn meisje het voor eenige guldens had verkocht. Tegen de daderes is proces-verbaal op gemaakt. Te Yalkensweerd vonden de kinderen van den heer B. een geladen geweer aehter het woon- huis. Een knaapje van 5 jaren kreeg het in handen en mannoeuvreerde er mee, toen de haan jplotseling afging, en een ander kindje van onge- veer 4 jaar met een verbrijzeld been ter aarde viel. Bij een der gegoede ingezetenen van Dord recht is in de jongst verloopen dagen een brand- brief bezorgd, met den eisch om f 1000 op ze kere aangeduide plaats neder te leggeu. Aan dien eisch is natuurlijk niet voldaan, terwijl de noodige voorzorgen waren genomen, dat aan de bedreiging geen uitvoeriug kon worden gegeven. Het Oudejaarsavondschieten, welke gevaarlijke liefhebberij meer en meer in discrediet geraakt, heeft te Sittard aan een leidekker een duim gekost, terwijl onder IJsselmuiden een man zulk een vreug- deschot in het gelaat kreeg, waardoor hij deerlijk werd gebrand. Eenige werklieden, bezig zijnde met het graven van nieuwe straten te Nimes, hebben een prachtigen mozaiekvloer blootgelegddie hooge kunstwaarde bezit. Kunstkenners beweren, dat noch het Louvre noch eenig museum in Italie een werk van dit soort bezit. De mozai'ek is twee meters in het vierkant en stelt voor een overwonnen volk, dat zich aan een Romeinsch Keizer in zijn paleis komt onderwerpeu. De Vorst is gezeten op zijn troon, waartegen een bijna naakte vrouw, in een dunnen sluier gehuld, geleund staat. Alles is omgeveu door kunstig bewerkte decoratieve motieven en munt uit door het coloriet. Eene zeer treurige begrafenis had te An- jum plaats. De weduwe van den voorinaligen hoofdonderwijzer Buma leefde, sedert den dood van haren man, met hare dochter schier alleen. Zij hadden bijna geen omgang met andere men schen, waren althans in den laatsten tijd nooit op straat, terwijl de deur steeds gesloten was en de gordijnen beletten nieuwsgierige blikken Maand Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer> s. stukpoederen, k. kolen, ra. menerie, w. wol, si. slippers, ss. suikerstroop, j. jute, g. gusuo, 1. ledig. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2