Buitenland. Gemengde berichten. Optenzieke, den naam zijner huis vrouw, zaken ge- daan lieeft en tegen welke firma in verschillende dagbladeu is gewaarschuwd. De aanbieder der advertentie, Hendrik Albert van Bolder, heeft te Rotterdam de berucbte firma Doesburg Co. ge- voerd. Het doel is kennelijk, de in te komen gelden onder elkander te verdeelen. Allen zijn thans woonachtig in de Czaar Peterstraat 159 te Amsterdam. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. kerk, bestaande of op handen door het vertrek der be- roepenen naar elders, is sedert 1 Januari 1883 vrij wel stationair gebleven. Waren er toen 269, 1 Januari k. zullen er 265 zijn. Ze zijn als volgt over de provincien verdeeld: Gelderland 18, Z.-Holland 60, N.-Holland 22, Zeeland 30, Utrecht 12, Friesland 44, Overijsel 12, Groningen 29, N.-Brabant 22, Limburg 3 en Drenthe 13, te zamen 265. liit Oud-Beierland schrijft men: Als een belangrijk feit kan worden aangemerkt, dat van hen, die tijdens de hier heerschende pokken-epi- demie met goed gevolg zijn gevaccineerd of gere- vaccineerd, tot nu toe geen enkele door die ziekte is aangetast geworden. De Duitsche regeering heeft besloten, te beginnen met 1884, aan aanvrageu tot afgifte of legalisatie van stukken, bepaaldelijk van acten van den burgerlijken stand, door den vertegen- woordiger eener vreemde regeering tot haar ge- richt, alleen dan gevolg te geven, wanneer uit de aanvrage blijkt: 1. dat die geschiedt ten be- hoeve van onderdanen van een staat, wiens ver- tegenwoordiger de aanvrage doet, en 2. het doel waarvoor de stukken moeten dienen. Zij verzoekt derhalve, om, wanneer Duitsche onderdanen de tusschenkomst eener Nedcrlandsche autoriteit mochten inroepen, ter verkrijging van legalisatie of afgifte van stukken in Duitschland, hen te verwijzen naar de autoriteiten van hun -aderland of naar de diplomatieke en consulaire egenwoordigers van Duitschland hier te lande. TER IVEUZEA, 1 Januari 1884. Zondag jl. werd uit de gemeente Hoek door den wachtmeester der marechaussees alhier gevankelijk in het liuis van bewaring gebracht een jongeling, genaamd M. Buter. «ij wordt verdacht van den persoon, die hem ■rijk behandelde en in wiens dienst hij was, bankbiljetten, ieder groot 60 gulden, te hebben en benevens eenig klein geld. Bij den landbouwer P. llekker, onder de gemeente Axel, is het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. De Minister van Waterstaat enz. heeft goed- gevondenals officieele deskundigen voor het ver- richten der inspection en onderzoekingen, kraclitens de bepalingen der internationale overeenkomst tot wering van de druifluis (Phylloxera) en van het bovengenoemde Koninklijk besluit vereischt, aan te wijzen voor Zeeland: Ch. Mazure, rijksveearts te Middelburg, E. L. van Mervennee, plaatsver- vangend district-veearts te Goes, M. Lucieer, plaatsvervangend district-veearts te IJzendijke, L. J. Janssens, opz. der gemeentew. te Hulst. Axel, 29 December. Heden hield de heer G. A. Yorsterman van Oijen de aangekondigde aan- schouwelijke voordracht over kaasbereiding. Een groot getal nieuwsgierigen was aanwezig, doch juist zij, die het meest met de zaak te maken hadden, schitterden door hunne afwezigheid, er was nl. geen enkele boerin onder de toehoorders. De proef gelukte met medewerking van mejufl'rouw Van der Plassche uitstekend, ofsclioon de tempe- ratuur in de zaal niet erg geschikt was voor eene gelukkige proefneming. Wij drukken den wensch uit, dat bij volgende dergelijke gelegeuheden de belangstelling wel wat grooter moge zijn, want waar de Zeeuwsche landbouwmaatschappij zich beijvert om zaken en toestanden in den landbouw te verbeteren, aar mogen zij, die daarbij zouden kunnen gebaat orden, niet in gebreke blijven, door hunne be- angstelling te toonen, dat zij op prijs stellen wat er voor hen gedaan wordt. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-reclitbauk te Middelburg. De reehtbank heeft in hare zitting van 29 Dec. het volgende vonnis uitgesproken H. B., oud 18 jaar, ineubelmaker te Hulst, is wegens eenvoudigen diefstal veroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. De berichten over den gezondheidstoestand van den Koning der Belgen blijken nu werkelijk overdreven te zijn geweest. Z. M. lijdt aan win- tervoeten, maar het loopeii doet hem zooveel pijn, dat men daarom niet gelooft dat de Koning de gewone Nieuwjaarsreceptie zal bijwonen. Over het algemeen echter is 's Konings geitel gezond. Men schrijft uit Antwerpen, 28 Dec. Vol- gens telegram van kapitein Scott, gevoerd hebben- de het stoomschip Plantijn, van New-York her- waarts, heeft hij den 17 Nov. op 44° N. B. 42° W. L. een orkaan doorgestaan, waarin de spiegel wegsloeg, het scliip schoon dek kreeg, de vuren uitgingen en er 11 voet water in het ruim kwam. Niettegenstaande er 400 ton van de lading over boord werd geworpen en men dag en nacht pompte, steeg het water tot 13 voet en was men genoodzaakt den 6 Dec. het schip in zinkendeu staat tc verlaten. Van de 59 opvarenden zijn 6 omgekomen. Antwerpen heeft een financieele ramp ge- troffen. Het bankiersliuis Ghislain, Cahn, Painvin et Drion heeft zijn betaliugen gestaakt met een passief van 10 en een actief van 4 millioen fr. Men verneemt, dat het bankroet niet geheel on- verwachts schijnt te zijn gekomen en aan speculatie in Turken en Perunnen toegeschreven wordt. De firma stond in geen uitgebreide betrekking tot de Nederlaudsche beurs en zoo er al eenige verliezen te Amsterdam mochten worden geledon, zullen die van geringen aard zijn. Tevens is een depeche uit New-York ontvangen, meldende dat de firma A. D. Smith Co., in katoen, te Providence (Rhode-Island), haar beta- lingen heeft gestaakt met een passief van 1 millioen dollars. Men schrijft uit BrusselDe laatste proef neming van de electrische tram heeft verleden week plaats gehad, en is, zooals de vorige, uitnemend gelukt. Technisch is ontegenzeggelijk het vraagstuk op- gelost. De beweging is regelmatig en voortdurend de snelheid wordt naar verlangen vermeerderd of' verminderdhet stilhouden en het afrijden geschie- den zonder schokken. Het eenig zwakke en zwarte punt is eene zekere trilling en een voortdurend geraas, als dat van een spoorweg. Doch een en ander is daaraan toe te schrijven, dat tot nog toe de geheele mechanica, zooals ook de electrische ophoopers (accumulateurs, minstens 60 in getal) het rijtuig zelf geborgen waren. Dit zal veranderd worden. Men is met het bouwen van electrische locomotieven druk bezig. Eerstdaags zal er een geregelde dienst van electrische tramsporen op de lijn van de Rue de la Loi geopend, en gedurende zes maanden vervolgd worden. Levert die proef- tijd goede resultaten op, dan is het niet onmogelijk, dat weldra het geheele net der Brusselsche Tram ways op die wijze in exploitatie trede. De „zuivering" van de hoven en rechtbanken door den tegenwoordigen Minister van Justitie in Erankrijk heeft een onverwacht gevolg gehad. Te Rijssel nl. is reeds een reehtbank van arbiters tot stand gekomen, samengesteld uit eenige ontslagen rechters. Als dit voorbeeld navolging vindt, zullen de justiciabelen, die zich aan deze scheidsrechter- lijke uitspraak onderwerpen, enorm veel kosten be- sparen, die nu in de zakken van pleitbezorgers, griffiers en anderen vloeien. Het geheele tentoonstellingsterrein te Nizza beslaat 18 hektaren, waar van het bebouwde gedeelte eene oppervlakte heeft van 32,000 vierk. meters. Het hoofdgebouw is ongeveer 11,000 M\ groot, waar van de Nedeilandsche afdeeling circa 200 M2. inneemt. In het park beslaan de gezameulijke Nederlandsche inzenders echter heel wat meer ruimte. Daar heeft o. a. alleen de firma Yan Houten Zn. met hun cacao 142 M*. noodig gehad. Yoorts treft men er de erven Lucas Bols aan, de firma Wijnand Eockinck en anderen. In het geheel telt de tentoonstelling ruim 5000 inzenders, waarvan de Eransche fabrikanten en industrieelen verreweg in de ineerderheid zijn. Bijna al de groote Eransche, in het bizonder de Parijsche huizen, wier producten men op de ten toonstelling te Amsterdam heeft kunnen zien en bewonderen, vindt men te Nizza terug. De offici eele inwijding heeft den 6 Januari plaats. De gezamenlijke adjudanten-onderofficierste Bergen op Zoom in garnizoenhebben het voorrecht gehad de f 20,000 uit de Staatsloterij te trekken. Naar aanleiding van de te Leiden plaats gehad hebbende vergiftiging zijn wederom 4 lijken van familieledeu der verdachte opgegraven om onderzocht te worden. Zaterdag jl. spoelde er te Scheveningen weder een zak met dynamiet aan. G. D., gefailleerd koopman te Oud-Vos- meer, is naar het huis van arrest te Zierikzee overgebracht, verdacht van valschheid in geschrift. In de zitting der reehtbank te Roermoud ver leden week gehouden, werd alweder een persoon wegens het afleggen van valsche getuigenis in arrest gesteld. Dii is de tweede in 14 dagen tijds. Men meldt uit Steenwijk, dat op ongeveer een half uur van genoemde plaats meer dan 300 oude munten zijn gevonden. Men noemt de plaats van de vondst//de Schans." Waarschijnlijk waren daar bij de belegering dezer stad verschansingen of borstweringen opgeworpen. Te Veen heeft de hond van G. Y. 21 jongen geworpen, die alien springlevend zijn. Te Oosterbeek heeft een man zijn vrouw en zes kinderen stil verlaten. Zij ont- ving later een brief uit Rotterdam, waarin hij meedeelde, dat hij naar Amerika vertrokken was. Het Engelsche heilleger kocht of richtte op in het vorige jaar 34 gebouwen, waarin plaats is voor 47,000 menschen. De kosten bedroegen 22,000 pd. st. Door den krijgsraad te Chalons is een een jongmensch ter dood veroordeeld, die zijn vader vermoord had om zoon eener weduwe en vrij van den krijgsdienst te zijn. Een schit- terende komeet met een staart van 2 graden, de komeet van 1812, nadert onze aarde en zal den 14 Januari voor het bloote oog ziehtbaar zijn. In een der munitiebroodon, geleverd door een Doesborger aannemer voor de gevangenen in het gesticht //de Kruisberg" nabij Deuticliem, werd gevonden een muizennest met 4 springleveude jongen. Het brood was half uitgehold en het nest van papier gemaakt. Of het brood daags te voren uit den oven was gekomen, durft men niet verzekeren. Het spreekwoord: //Uit den mond der kinderen verneemt men de waarheid" is Yrijdag te Amsterdam weder bevestigd. Eene vrouw in de St. Jacobsstraat had van eene buurvrouw een wollen deken gestolen. Het zevenjarig zoontje van de diefegge bracht den diefstal uit. Op de Kon. fabriek van stoom— en andere werktuigen te Amsterdam zijn in de afgeloopen week ongeveer vijftig werklieden bij de afdeeling scheepsbouw ontslagen, terwijl er bij de afdeeling bruggenbouw weder enkele geplaatst zijn. Het oude mannen- en vrouwenliuis te Lei den heeft feestelijk zijn lOOjarig bestaan gevierd. De grondslag tot die stichting werd indertijd ge- legd door een legaat van Mr. Nicolaas van de Yelde, burgemeester van Leiden, groot f 40,000 ten behoeve van de verpleging van de ouden van dagen. Het overige werd verkregen door een Y'ollecte langs de huizen, die f 9000 opbracht, en door den krachtigen steun van de stedelijke regeering. Het gebouw, waarin de stichting thans gevestigd is dateert van 1818. Zaterdagnamiddag circa vier ure, had in de wouing van den heer J. A. van Krieken in de Waterstraat te Tiel, een binnenbrand plaats, die zich ernstig liet aanzien, als staande het huis naast een oliemolen, in eene zeer bebouwde buurt. Door spoedige aanwezigheid der brandweer werd het vuur in korten tijd bedwongen en bepaalde zich de brand tot een gedeelte der bovenverdiepingen, terwijl die schijnt ontstaan te zijn door eenige onderkleederen, die op eene bovenkamer bij een kachel tot droogen waren opgehangen en vlam hebben gevat. Behaive de schade, door den brand teweeg gebracht, zal ook die door het water niet onaanzieniijk zijn, daar eene galanteriewinkel in het pand uitgeoefend wordt en de, meeste daar aanwezige artikelen veel geleden hebben. Een en ander is tegen brandscliade verzekerd. Te Groningen is thans het tweede blok woningen voor oppassende werklieden afgewerkt. De vereeniging Werkmanslust heeft in de Groote Bergstraat grond aangekocht en daarop ruime en nette woningen laten bouwen. Deze huizen wor den voor matigen prijs aan hen, die het bestuur nit het groot aantal sollicitanten kiest, verhuurd. Is de huurder bij machte tusschentijds sommen af te doen, dan staat hem dit vrij en wordt hij spoedig eigenaar van bodem en huis. Anders zijn er, om het te kunnen bezitten, ongeveer 20 jaren noodig. Het zee-dynamiet levert niet alleen gevaar op voor personen en plaatsen aan het strand, maar ook voor enkele plaatsen op verren afstand waar sclielpkalkbranderijen ziju gevestigd. Zoo moeten onder Koudekerk en Oudshoorn a/d. Rijn patronen of stukken dynamiet zijn gevonden in de schelpen, onlangs uit Katwijk en Noordwijk aangevoerd. In de gemeente Achkarspelen werd onlangs eene verloting gehouden. Een man, die sedert ongeveer twee jaren van zijne vrouw gescheiden leefde, had de stellige belofte afgelegd, dat, zoo hij den prijs inocht winnen, hij terstond daarna zijne vrouw vergiffenis voor het haar aangedane leed vragen en zich weder met haar vereenigen zou. En werkelijk, de man won den prijs. Hij hield getrouw zijn woord, zocht weder zijne vrouw op, en de vredc was hersteld. Yoor hoelang, moet nog blijken. Een boertje trad onlangs in de hoofdstad een muziekinstrumentenwinkel binnen. Zijn klein- zoontje zou zoo graag een viool hebben en nu kwam hij eens vragen naar den prijs. z/Voor f 12 kunt u al lieel aardig te recht maar deze van f 20 en die van f 24 zijn na- tuurlijk beter. Hier heb ik er eene van f 300 1 Het boertje neemt vol verbazing de duurste viool op cn zegt: ,/drommels, 300 guldens, en dan is dat ding nog hoi I" Men zal zich herinneren, dat voor eenigen 'tijd een kassiersbediende, zekere Y. P., in gezel- schap van eene buffetjuffrouw en met medeneming van ruim f 5000, aan ziju patroon te Rotterdam toebehoorende, verdween. Sedert geruimen tijd waande men hem verdronken op zijne reis naar Amerika. Thans echter heeft hij zich bij de justitie aangemeld en is in verzekerde bewaring genomen. Eenige jaren geleden vond men in de Hoog- straat te Brussel het lijk van eenen ongelukkige, dien men naar het doodenhuis bracht. Eenige dagen nadien kwam eene vrouw, wier echtgenoot verdwenen was, in het doodenhuis en dacht haar man te herkennen. Verscheidene jaren zijn reeds na deze droevige gebeurtenissen verloope'n. Ver leden week had men zich juist aan tafel gezet om het eetmaal te nemen, toen eensklaps de vader des huisgezins binnenkwam, hij, wiens dood men sedert verscheidene jaren beweend had. Onmoge lijk om de vreugde dezer brave lieden te beschrijven. Zekerlijk hebben zij een onverwacht Kerstfeest ge had. Men heeft thans de akte van overlijden van hem, dien men dood waande, moeten doen veranderen. Een vreeselijke misdaad wordt uit Odessa gemeld. Zeven meisjes, werkzaam in een suikerfa- briek te Balta, waren met haar wekelijksche ver- dienste op weg naar huis in een nabijgelegen dorp. Daar het wat laat geworden was, besloten zij den nacht in het veld door te brengen en den volgenden morgen vroeg de reis voort te zetten. Zij vleiden zich achter een diclit bij den grooten weg staanden hooiberg neer, nadat een harer uit voorzorg, om veiliger te zijn, al het geld in bewaring had genomen. Kort nadat zij in slaap waren gevallen, werden de arme meisjes door een bende snoodaards overvallen. Het meisje met het geld had de voorzorg genomen zich met hooi te bedekken, zoodat zij gespaard bleef, terwijl de onverlaten, geen geld bij hun slachtoffers vindende, deze alle zes in koelen bloede vermoor- den. Daarop staken zij den berg in brand en het overlevende meisje, daardoor opgeschrikt, vlood ijlings heen en bereikte veilig het dorp. De moordenaars waren op aanwijzingen van het meisje spoedig iu hechteuis en werden herkend als werk lieden van dezelfde suikerfabriek. Te Schlawin (Pruisen) heeft een jager een vreeselijke vergissing begaan. 's Morgens ten 6 ure ging hij op de jacht; hij meende in de verte twee reebokken te zien, en loste hij zijn geweer. Naderbij gekomen bleken het twee vrouwen te zijn, die naar de markt te Rugenwald gingen. Een der vrouwen is doodelijk getroffen. De bekende pillenfabrikant Holloway, die een groot deel van zijn kolossaal vermogen aan philantropische doeleinden wijdde, is Woensdag op zijn landgoed te Tittenhurst in den hoogen ouderdom van 84 jaren overleden. Yan zijn tal- rijke stichtingen zijn de voornaamsten het Asyl voor ongeneeselijken uit de arme standen en zijn Instituut voor de hoogere opvoeding der vrouwen. Hij schonk aan deze beide inrichtingen 600,000. Hoeveel pillen moeten daartoe wel verkocht zijn Een treurig geval heeft zich in een gezin te Parijs voorgedaan. De man had zijn vrouw, die aan rhumatiek lijdt, met kamferolie ingewreven, toen de vrouw de kaars, waarmede zij haar man bijlichtte, op haar in met olie doortrokken watten gehulde beenen liet vallen, waardoor zij bijna on- middellijk door vlammen omringd was. Op het hulpgeroep van beiden snelden de buren toedoch, ofschoon de brand spoedig gebluscht werd, ont- vingen de beide echtgenooten zvvare wonden. Op den spoorweg van Cette naar Perpignan zijn dezer dagen twee pogingen tot moord ge- pleegd op alleenreizende personen en hoogstwaar- schijnlijk door hetzelfde individu. De laatste aan- slag was gepleegd in den nacht van 21 op 22 Dec. en aan alle stations was het sigualement van den vermoedelijken dader opgegeven. Twee dagen later zag de gendarmerie aan het station Narbonne iemand in den trein zitten, die haar aandacbt trok. Op de eerste vragen van den gendarme antwoordde hij zeer vrijmoedig, doch eindelijk in het nauw gebracht, sprong hij aan de andere zijde uit den waggon en zette het op een loopen. De gendarme volgde. Intussclien haalde de vluchteling een revolver uit den zak en dreigde te schieten, indien men hem naderde. Deze bedreigingen joegen den gendarmen geen vrees aan, die hem bleef volgen. Onderweg kreeg de gendarme een geweer en om den vluchteling schrik aan te jageu, schoot hij het in de lucht af. Deze knal had het ge- wenschte gevolg; de vluchteling, die tot het kanaal genaderd was, wierp zijn revolver in het water en gaf zich over. Hij verklaarde Aime Levy te heetenzonder beroep en te Narbonne ge- boren. De gewoonte om op Kerstnacht in de straten van Napels vuurwerk af te steken, heeft een nood- lottigen brand veroorzaakt. Een vuurpijl viel op een hoop stukken vuurwerk en in een oogwenk stond het aangrenzende huis in brand. De vlammen namen zoo snel toe, dat een vrouw en hare twee kinderen den tijd niet hadden te ontvluchten en in de vlammen omkwamen. Te Antwerpen nemen de diefstallen dermate toe, dat de bewoners der voornaamste straten ge noodzaakt zijn zelven nachtwachts aan te stellen. Yan de diefstallen, die in de laatsten tijd hebben plaats gehad, is de volgende zeker de zonderlingste. Toen de eigenaar des huizes 's avonds was uitge- gaan, had de dienstbode van de gelegenheid gebruik femaakt om haar vrijer in de keuken te laten. >och toen haar meester onverwachts thuis kwam, had zij geen gelegenheid meer haar vrijer de straat- deur te doen bereiken, zoodal zij liem in het kantoor stopte, zeggende, dat zij hem bevrijden zou, wanneer haar meester weder vertrokken zou zijn. Maar mijnheer bleef thuis, sloot de deur van het kantoor en ging naar bed. De meid riep haar vrijer toe, dat hij tot den volgenden morgen moest blijven en dat zij hem dan bij het aanbreken van den dag uit zou laten. De arme gevangene trachtte te vergeefs in te slapen, toen hij eensklaps te middernacht een ge- ruiscli hoorde en bemerkte, dat men pogingen deed om door het venster te komen. Een ruit werd uitgesneden en een hand kwam door de opening. De vrijer nam zijn zakmes en gaf een diepe steek in een der vingers van den dief, die een gil slaakte en op de vlucht ging. a—o—im n >iii a in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2