Advertentien. Handelsberichten. 200 KAMA BOOIEN, K Openbare Verkooping. En 200 Kanada boomen, at cu^00Tdtu los worden. ook J'" de idsale ni ,icr an vechten. Deze. dfi ,r» ontving iemand te Westmaas befctit van hef overlijclen van zijn zwager te Strien. Op den bepaalden dag begaven man en vroil7 zicli mw bet sterfhuis, om liun zwager te begra'en, die bun echter persoonlijk, gezond en frischj ontving. Het bleek nu dat er een ander was iverleden en de boodschap verkeerd was over- gebrach't. Eei. arme jongeu, de zoon eener weduwe te Stiens, lad langzamerhand zooveel spaarcenten bijeengegaaro, dat hij daarvoor een paar eenden kon koopen, met liet doel door den verkoop der eieren zijne uneder eenig voordeel te bezorgen. Later deed hij bit nog eens weer, tot hij nu de gelukkige eigenaar van zes eenden was. Dan, ach toen hij Dinsdagnorgen opstond, en zijn eerste gang naar zijne eetdenboerderij was, vond hij het liok ledig. Zijne teestjes waren in den afgeloopen nacht gestolen. Yoor eenigen tijd overleed te Delft in het Oude Mannen- en Trouwenliuis der diaconie eene der verpleegden die circa /5000 bezat, door haren vroegeren meester Aaar nagelaten. Zij trok wel de rente, dock km over het kapitaal zelf in haar leven niei beschikken, wat door den erflater in verbanJ met hare leefwijze met wijsheid zoo was bepaald. Na liaar overlijden hebben diakenen, namens de diaconie, als erfgename, bij den beheerder van dat kapitaal aanzoek gedaan om rekening en ver- antwoording van zijn gehouden beheer, en tevens om uitkeering van de som, door de overledene bij testament aan de diaconie vermaakt. Deze persoon weigert nu zoowel het een als het ander, en beweert in het bezit te zijn van eene schuldbekentenis ten laste der erflaatster, tot iets liooger bedrag no"1 dan het bewuste kapitaal. Diakenen hebben echter genoegzame gegevens yoor het vermoeden dat deze beweriug niet in orde is en vermeenen hem dus daarom in rechten te moeten vervolgen. Naar men verneemt, jzal binnen kort weer eene zending Friesch fokvee naar Italie gaan. Men is daar zeer ingenoinen met het ras, maar volstrekt niet tevreden over de wijze, waarop men door sommige veefokkers is behandeld, die drachtige koeien verkocht hebben, terwijl van een zestal bleek dat zij niet drachtig waren. Hoe men in Pruisen zorgt, dat de onder- wijzers zich niet als „heeren" beschouwen, bewijst het volgende: In 't naburige stadje M., schrijft men uit Liiden- scheid aan de Pr. Lehrerz heeft de ^Lokalschid- inspector" op de straten door middei van de om- roepers laten bekend maken, dat de onderwijzers verplicht zijn er op te letten, dat na't avondluiden de Evangel ische kinderen zich niet meer vertoonen op de straten of andere openbare plaatsen. De beide onderwijzers, die beiden tweemaal zoo oud zijn als de predikant, van wien dit gebod uitgaat, hebben op bun politietochten uitstekend de gclegeu- heid na te denken „over de heerlijkheid van't ambt van onderwijzer aan een volksschool." De'redactie der Pr. Lehrerz, voegt er bij: //men heeft ons bericht, dat de nachtwakers van M. voornemens zijn de betrokken onderwijzers aan te klagen, op grand, dat dezen inbreuk maken op hun rechten." Zij vindt het overigens geheel overeenkomstig met de tegenwoordige waardeering der onderwijzers, dat men met hen slechts correspondeert door middei der openbare omroepers: „dat is een waarborg tegen hoogmoed." Onlangs heeft de heer C. Boys te Londen, een opmerkelijke proef genomen waarbij .hem is gehleken dat een spinneweb een telephoonleiding mag worden genoemd. Zoodra hij een geluidgevende stemvork in aanraking bracht met een der draden van een web, in welks centrum zich een gewone tuinspin bevond, wendde zich de spin terstond naar de streek van waar het geluid kwam en zocht met de voorpooten den draad welke als geleider van 't geluid werkt. Bevond zich de spin niet in 't centrum van haar web, dan wist zij den rechtstreekschen weg naar de plaats van waar 't geluid tot haar kwanp niet onmiddellijk te vindensnel begaf zij zich alsdan naar het middelpunt, waar alle verticale draden zich vereenigden en van dit punt liep zij dan terstond den waren weg op naar de plaats waar de klank aan het web werd overgebracht. Kwam zij op haar weg aan een punt, waar van twee of meer draden elkander kruisten, dan bleef zij een oogenblik staan, ten einde uit te maken welke van de draden zij moest volgen, om het punt te bereiken van waar de klank uitging. In dit opzicht had nooit eene vergissing plaatssteeds wist zij den waren weg te vinden." Zoodra de spin op de plaats was aangekomen waar de geluid gevende stemvork het net aanraakte, dan wierp zij met woede op het voorwerp alsof het een vlieg was die zich in het web had ver- ward. Zoo dikwerf de geluidgevende stemvork er mee in aanraking werd gebracht, herhaalde de spin haren aqnvaL In een advertentie in een Parijsch blad wordt der trouwlustige wereld verkondigd, dat en tmgelsche dame, van hooge afkomst, zelve ■trouwd met een Fransch edclman, genoes1'tend drie hertogen, vier markiezt .jf graven h uit te huwelijken ar -eforti .orde Engel- Ame.jkaansche dan? I A. i Te Keulen is eene misdaad gepleegd, waar- otr -ent het volgende wordt gemeklDe liorlo- gemaker Stockhausen, een man van 33 jaar, die zich voornamelijk met het repareeren van horlogien bezig liield en er ook maar weiuig in zijn winkel had, bewoonde met zijne zestigjarige moeder een huis in de Glockengasse, in de onmiddellijke na- bijheid van het postkantoor en het hoofdbureau van politie. Een letterzetter der Kolnische Zeitung en een stokdoove persoon van 90 jaar woonden op kamers in datzelfde huis. Dinsdag kwam de letterzetter, na een paar dagen uit de stad te zijn geweest, des namiddags tegen 5 ure te huis en vond de deur en winkelkast gesloten. Daar hij dit op Zon- en feestdagen gewoon was, zag hij daarin niets bizonders en opeude met zijn eigen sleutel de deur. Bij het binnenkomen struikelde hij in het donker over iemand, die op den grand lag. erschrikt liep hij naar een buurman, die een lantaarn haalde en met hem inedeging. Men vond toen in den winkel het lijk van den hor- logemaker en naast den trap dat van zijne moeder. Bij het voorloopig gerechtelijk onderzoek bleek, dat beiden met een mes in het hart waren getrolfen. In den winkel ontbraken slechts eenige horloges. Naar de verklaring der geneeskundigen moet. de moord reeds in den afgeloopen nacht zijn begaan. De negentigjarige doove persoon, die een achter- vertrek schijnt te bewonen, heeft verklaard, niets te hebben gehoord. -Bij de uitgraving van een heuvel tusschen Skive en Holstebro in Denemarken, ,/Helleshbi" genaamd, heeft men verscheidene grafkamers uit den Ileidenschen tijd gevonden. Midden in den top de heuvel is tamelijk groot en zijn bene- denste gedeelte schijnt door de natuur gevormd te z'jn vond men boven elkander twee kamers met verbrande beenderen en houtskool, benevens 2 steenen spiesen. Bij verdere uitgraving stiet meiy weer op 2 grafkamers, een naar het noorden en een naar het noordoosten gericht, waarin insge- lijks verkoolde beenderen en een spies gevonden werden. Men meende nu, dat er geen grafsteden meer waren, maar bij het gelijk maken van het zuidwestelijk gedeelte van den heuvel ontdekte men nog eene grafkamer, grooter dan een der voorgaande, waarin, behalve eene menigte verbrande beenderen en kool, 4 spiesen of messen aan het licht kwamen. In het oostelijk gedeelte van den grafheuvel, maar niet in eene kamer, slechts met kleine steenen bedekt, vond men eene urn, omtrent half vol met stukken van beenderen, waaronder men duidelijk gedeelten van hersenpannen en andere beenderen van 3 it 4 duim lengte onderscheidde, maar men kon niet uitmakeu, of ze aan het vuur waren blootgesteld geweest. In deze streek worden meer dergelijke graflieuvels gevonden, maar velen maken bezwaar ze uit te graven, want het bijgeloof wil, dat ze bewoond worden door bovennatuurlijke wezens, die zich op vreeselijke wijze wreken, wanneer men het waagt, hun rust te verstoren. Een ijveraar tegen de inenting, W. Escott, te Botherhithe in Engeland, heeft, naar the Lancet meldt, op zeer treurige wijze voor zijn dwaling moeten boeten. Hij verloor zijn vrouw en zijn drie kinderen, tegen wier inenting hij zich steeds verzet had, achtereenvolgens aan de pokken en uit zijn woniug verspreidde die ziekte zich naar verscheiden andere huizen en trof o. a. een jong- mensch, aan wien hij bij een begrafenis een jas had geleend. Het gebeurde gaf aanleiding tot eenige zeer onaangename opmerkingen in den ge- meenteraad, waarin Escott zitting had en het slot was, dat de man zich dieuzelfden avond nog van het leven beroofde. Yoor eenigen tijd heeft de Keizerin van Duitschland een prijs uitgeloofd voor het beste werk over de genezing van diphtheritis. Dage- lijks komen een aantal werken in, waaronder dezer dagen een zeer origineel. De afzender was een eenvoudige boer; hij gaf alleen het recept, dat hij gewoonlijk aanwendt en had daarbij een aantal namen bijgevoegd van vaders, wier kinderen hij had gered. Sedert eenigen tijd zijn de wilde paarden in Australia zoo talrijk, dat men er toe gekomen is, zc tot de klasse der schadelijke dieren te brengen, welke iedereen dooden mag, Zij zijn den pachters eene ware plaag, verwoesten akkers en tuinen, en zijn dikwijls oorzaak dat de tamme paarden op de vlucht gaan en mede verwilderen. Men gaat daar dan ook formeel op de paardenjacht." Ejen groote bende smokkelaars is te Parijs ontdekt. Zij voerden Belgische sigaren van mindere kwaliteit Frankrijk binnen, bevochtigden ze, maakten ze plat, lieten ze vervolgens droogen en deden ze dan in witte doozen, die er aantrekkelijk uitzagen. Om de koopers nog meer te lokken werd om elken sigaar een rood bandje gedaan, waarop in gouden letters stond„Voor den adel" of wel Block Cie. Habana." Het spreekt van zelf, dat deze ,/tijne Havana's," die bij inkoop 3 centimes het stuk kosten, maar voor 7 5 centimes verkocht werden, den fabrikanten een aardig sommetje op- leverden. Heeds zijn 20,000 doozen in beslag ge nomen en de politie is andere depots op het spoor. Voor hti 2 leden de. I commissie .,p het lager ontstaan wegens penodieke aftreding v? J. Noest en J. Sturm, waren door d' J0,D twee dubbeltallen ingezonden, bestaanue uu He af- tredende leden en de heeren Mr. E. A. E. van der Kemp en W. de Man; op een voorstel van den heer Grenu worden beide eerstgenoemden bij nccli- matie herkozen. Evenzoo wordt als plaatsvervangend ambtenaar van den burgerlijken stand herkozen de heer J. A. van Boven. Wordt besloten te beschikken over een som van f 77,50 op den post van onvoorziene uitgaven der begrooting van 1883; deze som dient tot uitbe- taliug voor gemaakte kosten bij het gehouden vergclijkend examen voor hoofd aan school A enz. Gp het vroeger ingekomen adres van Dr. C. Stcketee c. a., houdende verzoek om terug te komen op het besluit tot opzegging van verschillende nieuwsbladen, wordt met algemeene stemmen be sloten aan het verzoek te voldoen. Door de directie der Genie was toegestaan het afrasteren der school aan het Schelpenpad. De Rand machtigt den Burgemeester het daarvoor te maken contract te sluiten. Door het Dagel. bestuur was de kas opgenomen bij den gemeente—ontvanger, waarin aanwezig was de som van f 20397,70. Ingekomen waren brieven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofdel. omslag over 1883 en de gemeente— rekening over 1882. Naar aanleiding van ontvangen opmerkingen van Ged. Staten over do ingezonden verordeningen op het onderwijs omtrent het geven van onderwijs en het heffen van schoolgelden worden de daarin voorgestelde wijzigingen goedgekeurd. Door den voorzitter wordt een brief voorgelezen, van het Dagel. bestuur aan den Comm. des Konings, houdende verzoek om bij den Minister van Water- staat aan te ilringeu op spoedige beschikking om trent het gezonden adres in zake de beschoeiing aan de gemeentehaven. Nog worden Burgem. en Weth. gemachtigd om tegen een jaarlijksch salaris van f 400 tijdelijk een gemeente-bouwmeester aan te stellen. De vergaderiug wordt op de gewone wijze door den voorzitter gesloten. ZEETIJDIiXGE X. Aan 24 tot en met 27 Dec. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 24 Dec. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Russische stoomb. Windau, kap. Buscli, van Windau met slippers. A an 24 tot en met 27 Dec. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 26 Dec. Eng. stoomb. Yictorv, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 27 Dec. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Duitsche stoomb. Europa, kap. Stapelmann, naar New-Castle ledig. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 24 Dec. Eng. stoomb. Eskholme, kap. Turner, van Calais ledig. Yan 21 tot en met 27 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op en 35 afgeschut. Fransche Belgische. WISSELKOERS. /47,50 Engelsche per £/l 1,72 - 47,50 j Pruis.perl00M.-59,00 Dordrecht, 27 December. Lokeren, 26 Dec. 19 Dec. 40JARIGE ECIITVEIIEEMGIVG ty) CORNELIS DE BOKX ELISABETH DE YISSER. Hunne dankbare kinderen, be huwd— en kleinkinderen. Zaamslag, 29 December 1883. 314de ST AATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 2e klasse. Trekking van 24 December. 20000 no. 18011. 1500 2816 6290. 1000 4575 19246. 400 19329 19576. 200 471 3232 19578. 100 5239 8221 9796 11973 13237 15659 20212. Trekking van 27 December. 5000 no. 1469. 2000 10870. 1000 9830. 400 731 2757. 200 11804 15408. 100 447 870 1073 2162 4276 4384 9108 13193. Heden morgen overfeed tot onze diepe droefheid onze geliefde ecbtgenoot, vader en behuwdvader, de Heer JAN DONZE Azn, in den ouderdom van 65 jaar en 6 maanden. Ter Neuzen, 26 December 1883. Wed. J. DONZE-Tazelaar. J. J. DONZE. A. J. DONZE—Platteeuw. M. F. KLAASSEN. C. E. KLAASSEN—Donze. ADR. H. DONZE. G. DONZE Pothoven. G. J. VERLINDE. E. M. YERLINDE—Donze. E. WALRAVEN. M. M. WALRAYEN-Donze. ARIE H. DONZE. A. A. DONZE—Paape. M. S. DONZE. J. A. DONZE. GEM EEATE RAID VAX TER E [J Z E X. Zitting van Donderdag 27 December 1883. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig waren de heeren Joz. de Eeijter, Fercken en Schuijlenburg. De secretaris leest de notulen der beide voriare vergaderingen, welke worden goedgekeurd. 1* RIJ Z E X DER EFFECTED Amsterdam, 27 December. 2i 77# Heden overfeed tot mijne diepe droef heid mijn eenig geliefde zoon, de Heer JAN DONZE Azn, in den ouderdom van 65 jaar en 6 maanden. Allen, die hem van nabij heb ben gekend, zullen het zieltreffend verlies be- seffen, dat ik op drie en negentig jarigen leeftijd ondervind. Wed. A. DONZE-Dregmans. Ter Neuzen, 26 December 1883. Aan alien die ons den 24en dezer huune deelneming betoonden, betuigen wij onzen hartelijkeii dank. A. ERANSE eu Echtgenoote. Hontenisse, 26 December 1883. De Notarissen C. J. A. Fercken, Ter Xenzcn en J. van Sclioote, te Gent, zullen ten verzoeke van Mevrouw de Gravin DE KERCKHOVE DE DENTERGHEM, grondeigenares, wonende te Gent, op Donderdag den 3 Januari 1884, des voor- middags ten 11 ure, in het openbaar verkoopen: waaronder voor werkhout, staande aan den dijk barer hofstede, be woond door Adriaan Scheele, vlak bij het kauaal te Ter Neuzen. waaronder zware aan de overkant van het kauaal recht over het huis van Bdijsse, aan het overzetveer. Te vergaderen op gezegde hofstede. .o dito Jelez Orel jito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Charkow Azow 5 Zuid West spoorwegmaatschappii. 5 Po^en. Schatkist obligation .4 Oostenrijk. Oblig. in papier Mei Nov. 5 <lito dito Feb./Aug. 5 dito raetall. in zilver Jan./Juli. l'''u dito April/Oct. IIongarue. Schatkistbiljetten Italie. Certific Amsterdam Spanje. Obligation Bnitenl. dito Binnenlandsche Inschrijvin; Alg. schuld Obi. Leening 1876 Obligatien Obligation (1877) dito (1876 Illinois certificaten van aandeel Union Pacific hoofdl. dito 6 Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Tubkije. Egypte. POETUGAL. Amerika. Brazilie. 113 99# De aanvoer was gering en bij beperkte vraag ruimde het aangevoerde langzaam tot ongeveer bestaande prijzen langzanm op. rmke Zeenwscho en Vlaamsche Tarwe. 8 20 a 8 50 ^'cdoT f VPf 8'00' Rogge Zeenw>che en Vlsamsche.' 6,20 a 6,70. Overmaasche 6,10 a f 6,40. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 5,50 a 6|l0. Over- maascbe 5,50 a/5,90. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 5,00 a J 5.40. Overmaasche f 4,80 a 5 00. Haver dunue 2,70 a f 8,60. Dikke 4,00 a 4,30. Paarden. booaen f 7,00 a 7,30. Dnivenboonen f 7 50 a f 7 90 Witteboonen 11,00 a 12,00. Bruineboonen 10,00 a RrwlfD 8.00 8,70. Voeder 7,50 a 8 Lijnzaad zaai 10,50 p. 106 k., fr. 19,75 a 21,00 13,00 14,00 nut 14,00 15,25 12,25 14,00 Tarwe. Kogge, Gerst. Haver. 19,75 a 21,25 13,00 14,00 14,00 14,00 12,50 14.25 EN Nederi.and. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aindecl Handelmaatschappij dito eiploitatie Ned. staatsspoorw. Belgie. Certificaten bij Rotschild Frankrijk Inschrijvingen Ruslanu. Obligatien 1798/1815 dito Hope Co. 1855 fie aerie dito 1000 1864 dito Oostersche leening 2e serie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866. Oblig. Hope Co. Deening 1S60 Certific. dito Inscript. Stieglitz h Co. 2e a 4e L. Obligatien 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. Oblig. di o Aand. Baltische spoorweg pet. 65^ 3 jr 77» 4 1014 5 w 109# 0 2* 0 8 r 0 O 5 0 0 5 0 951 5 0 52# 5 0 84# 5 0 84# 5 0 0 4 0 84# 4 0 4 0 76,' 6 9 5 0 118 4* 0 90# 3 0 50#

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3