Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. B®ll|Pn genomen; maar dat adressanten ver- a van alle in de geuoemde vergaderingen jn besluiten hebben gevraagd zonder zelfs e duiden welke besluiten zij bedoelen, noch x, .1 .'de betrekkelijke stemmingen te vermelden. TER NEUZEN38 December 1883. Door milde giften van vele ingezetenen daartoe in staat gesteld, hebben de kinderen van de Zon- dagscbool alhier ten getale van ruim 110, op den avond van den tweeden Kerstdag feest gevierd. Bij het genot van chocolade, krentekoeken enz., ontvingen zij elk nog een passend boekgeschenk. Ilet was de directie aangenaam te ontwaren, dat bet opgevatte plan bij alle weldenkende ingezete nen bijval verwierf, die zulks ook toonden door ruime inscbrijvingen op de aangeboden lijsten. In de zitting van gisteren deed het gerecbts- liof van 's Grayenhage uitspraak in de zaak van J. C. van Wijck te Ter Neuzen. Het hof veroor- deelde hem met vrijspraak wegens poging tot moed- willigeu doodslag, wegens bet toebrengen van slagen, welke geen beletsel om te werken voor langer dan 20 dagen hadden veroorzaakt, tot 2 jaar gevan- genisstrat en een boete van 8. LI. Woensdagavond had in de buurt Baalhoek, gemeente Hontenisse, een verscbrikkelijke moord plaats. De ongeveer 70 jaar oude arbeider Joseph Morcus ging met een paar vrienden van de Kruis- poldersche kaai te ruim 9 ure huiswaarts naar het op ongeveer 10 minuten verwijderd gelegene Baal- hoek en bracht, van een lantaarn voorzien, den landbouwer Van de Liude een eind weegs huiswaarts, om vervolgens bij den terugkeer naar zij ne woning, nog even zijn zwager als gewoonlijk te bezoeken. Daar gezeten ontwaart men buiteu een geroep, waarop de oude Morcus zich met een der huisgenooten buiten ft huis begeeft om te vernemen wat er gaanae was. Het bleek toen dat de geruchtmaker was de in de nabijheid wonende Petrus Broeckaert, schippersknecht bij zijn broeder, die gewapend was met een tweeloopgeweer. Toen Morcus hem zeide z/doet dat ding toch weg," hiermede het vuurwapen bedoelende, legde Broeckaert onder den uitroep 7/gij zijt het" op hem aan en trof hem in den onderbuik. De dader bracht nog eenige woorden uit en liep in huis. De vermoorde, die een alle- zins geaclit man was, had nog den tijd eenige weinige woorden uit te brengen en gaf den geest. Justitie en politie onmiddellijk vau de zaak onder- ricbt, verscheen spoedig op de plaats des onheils en arresteerde den dader. De onverlaat is getrouwd, neef van den ver- slagene, en men begrijpt de reden van zijne daad niet, daar het slachtoffer zooals men zegt, nimmer iets aan iemand in den weg legde; het is dus niet te verwonderen, dat een algemeene ontsteltenis in de, gemeente heerscht. Door eene onbekende oorzaak viel de schip persknecht P. van de Yelde te Breskens jl. Woensdag aldaar in de haven. Donderdag vond men zijn lijk gelieel gekleed onder het schip leggen. Naar wij met zekerheid vernemen, is de thelephoon-geleiding tusschen de gemeenten Bres kens en Groede geheel gereed voor den dienst. De inwerking stelling voor het publiek zal in de eerste dagen der volgende maand plaats hebben. Zaamslag, 27 December. Heden was het voor de schooljeugd van het gehucht Othene een waar- lijk prettige dag. Door medewerking van de ouders der kinderen en andere belangstellende vrienden, was het Hoofd dier school in staat gesteld, de jeugd eene blijde Kerstvreugde te bereiden en haar op ruime wijze te kunnen onthalen op krentekoekjes en chocolade. Was het aangenaam te zien, hoe de oogen der kleinen ruim 80 in getal straalden van blijdschap, hoe zij met dankbare vreugde luisterden naar de woorden van liunnen meester, toen deze hen op eene gepaste en hartelijke wijze toesprak, niet minder aangenaam was het te mogen hooren, hoe afgestegen, welke niet weinig afstak bij zijn vroegere trage beweging. /•/Goeden morgen mijnheer Blifkensriep bij den Parmer toe. ,/Ik heb vernomen dat gij vaat- werk voor boter en ooftmost noodig hebt; ikgeloof, dat ik daarvoor juist iets passend bij mij heb." ,/Wieus werk is het?" vroeg de oude man, terwijl hij het tuinhek opende en op het voertuig toetrad. //Mijn eigen 1" antwoordde Lucas met verklaar- baren trots, //en ik geloof, dat ik ft met elken kuiper in den ganschen staat kan opnemen." Parmer Blifkins onderwierp het vaatwerk, het eene voor, het andere na, aan een streng onderzoek. ,/Dat is wel mogelijk," sprak hij koel toen hij het laaste stuk beschouwd en op den grond gezet had. //Wat vraagt gij voor dat alles?" vroeg hij ten slotte. fDatgene waarom ik u voor vier jaren verzocht heb uwe dochter, mijnheer!" Het schelmsche knippen met de oogen van den ouden man hield op en hij barste in een gullen lach uit. /Trots alles hebt gij toch de rechte waar in u," riep hij uit. ,/Kom binnen jongen, kom binnen. ft Zou mij verwonderen als wij heden geen zaken konden doen." Lucas was niet on will ig te gehoorzamen. Marie?" riep mijnheer Blifkins, zijn hoofd door de keukendeur stekend. En Marie trippelde naar de veranda. Zij was eenvoudig gekleed en had een blauw geruit schort voor. Maar zij zag er zoo zij met opgewektheid eon tal van liederen voor- droegen, die uit voile borst gezongeu werden. Wij houden ons overtuigd, dat dit kinderfeest nog lang als eene dankbare herinnering voortleven zal in de harten der kleinen niet alleen, maar stellig ook in de harten der ouders, vooral der moeders, die, door eene talrijke opkomst, blijken van hunne belangstelling gegeven hebben. Znanisliig, 27 December. Gisteren hadden we het genoegen een concert bij te wonen van het zanggezelschap //Zaamslags Mannenkoor." Deze vereeniging, die nog slechts sedert weinige jaren bestaat, heeft getoond, dat door energie, lust en eensgezindheid veel kan bereikt worden, zelfs ter wijl de noodige hulpmiddelen ontbreken, De zanguitvoering mag in alle deelen als uit- stekend geslaagd beschouwd worden. De verschil- lende stukken werden met juistheid en veel gevoel gezongen. De lieer C. Geelhoedt, directeur, heeft het bewijs geleverd volkomen berekend te zijn voor zijne taak. Zoo den zangers in het algemeen hooge lof toekomt, in liet bizonder is dit het geval met diegenen onder hen, die het publiek hebben ver- gast op een kort tooneelstuk, getiteld: De Speler. De strekking van dit stuk was de rampzalige gevolgen te schetsen, die de hartstocht voor het spel kan hebben voor den speler en zijn gezin. Aan de goede zorgen en den onvermoeiden ijver van den voorzitter, den beer A. II. de Yries, had men te danken, dat de zang ook werd afgewisseld door een paar luimige bijdragen. ft Is jammer, dat een nnttige vereeniging als deze tot nog toe bij de ingezetenen van Zaamslag niet den noodigen steun heeft gevonden, waarop zij aanspraak heeft en die voor haren bloei on- misbaar is. Graauw. Met genoegen kunnen wij melden, dat de alhier opgerichte vereeniging tot aankoop van gewaarborgde en tevens goedkoope meststoffen zich in veel bijval mag verheugen, zoodat wij binnen enkele dagen hare eerste publieke aanbe- steding te gemoet mogen zien, en wel die van klaver-guano. Bij de Hervormde gemeente te Zuidzande is beroepen de lieer J. Prins, predikant te Waalwijk. Middelburg, 28 December. Heden had aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier de aanbesteding plaats van het verbeteren van de Bijks waterleiding ten oosten van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, waarvoor de raming f 12,000 bedroeg. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer A. Yermorcken, te Hontenisse, voor f 11,000. KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 27 December 1883. 1. C. L. d. S., B. d. S. en L. d. B., alien te Koewacht, ter zake van het rapen van aardap- pelen op nog niet geheel van oogst ontblooten grond; de eerste en de laatste vrijgesproken, de tweede veroordeeld in eene boete van f 1, subsi- diair 1 dag gevangenisstraf en '/3 der kosten. 2. P. S., te Hulst, ter zake vau het plukken van eens anders vruchten; yeroord. in eene boete van f 2,50, subs. 2 dagen gevang. en in de kosten. 3. A. V., te Clinge, ter zake van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeelandveroord. in twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete en in de kosten. 4. P. G., te Koewacht, ter zake van overtre ding der ijkwet; veroord. in twee boeten, elk van f 0,50, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete en in de kosten. 5. A. d. M., te Hontenisse, ter zake van het jagen zonder akte of vergunning; veroord. in twee boeten, elk van f 12, subs. 5 dageu gevang. voor iedere boete en in de kosten. inneraend en levenslnstig uit als ooit. Zoodra zij Lucas zag, bloosde zij en lachte. Dan richtte zij hare oogen op haar vader en wachtte bescheiden op hetgeen bij haar te zeggen had. De oude man zag zijne dochter een oogenblik met aandacht aan, waardoor Marie zeer verlegen werd. Toen sprak hij ,/Deze jonkman mogelijk hebt gij hem wel eens meer gezien heeft mij eene lading vaat werk gebracht, dat hij alles zelf gemaakt heeft inderdaad uitmuntende waar. Hij eischt er even- wel een tamelijk hoogen prijs voor. Het hangt er nu maar van af of gij genegen zijt dien prijs te betalenzoo ja, dan is ft goed en afgedaan. Luister eens mijn kind, wanneer gij dezen koop sluiten wilt, zal ik, uwe oude vader, voor u borg blijven." Na deze woorden ging Parmer Blifkens bedacht- zaam uaar binnen en wij willen zijn voorbeeld volgen. De luidjes schijnen het toch over den koop eens geworden te zijn en wel zeer goed, want vier weken naderhand vierden zij den bruiloft. Lucas Jordan legde zich toe op de studie der medicijuen en werd een der meest gezochte artsen. Doch op elken verjaardag van zijn huwelijk met Marie vereert hij zijn schoonvader een bezending vaatwerk, ten bewijze dat hij zijn handwerk nog meester is, dat hem, naar zijn eigen getuigenis z/de beste vrouw der wereld hielp verdieuen." E I N D E. 6. J. v. B., te Clinge, ter znke van het jagen op Zondagvrijgesproken. 7. J. J. v. d. V., te Koewacht, ter zake van het gaan over eens anders in oogst staanden grond; vrijgesproken. De Belgische Kamer heeft in hare laatste ver- gadering van dit jaar de vraag overwogen, wat er na den brand in het //Paleis der Natie" te doen stond. Er werd besloten, de zoo heuschelijk aan geboden gastvrijheid des Senaats aan te nemen. In beginsel is voorts uitgemaakt, dat het gebouw der Kamer op de oude plaats zal worden hersteld. Allerlei punten van bizonderen aard betreffende de inrichting van het nieuwe gebouw, de vraag b. v. of de vergaderzaal niet grooter zal moeten worden, waar de boekerij eene plaats zal vinden enz., zijn aangehouden. Voorts is de Kamer tot 15 Jan. uiteengegaan. Eene nieuwe brandramp, veel verschrikke- lijker dan die in de voorstad Hanikoi, heeft in de Turksche hoofdstad de wijk Galata getroffen. De kinderschool aldaar voor Duitsch sprekende Joden is gedurende de schooluren afgebrand. Op het oogenblik dat de brand uitbarstte, bevonden zich 45 kinderen in het lokaal van welke onge veer de helft gered is. De haastig toesnellende buren hielden dekens en kleeden op. Wie van de kleinen nog niet door de rook verstikt het venster wist te bereiken en moedig naar beneden sprong, werd gered. Het schouwspel was ontzettend. Ik be vond mij op de plaats van het onheil en telde met eigen oogen 18 verkoolde lijken. Behalve mij bevonden zich in de ruimte, waar de lijken der kleinen lagen, slechts de ongelukkige ouders welke men tot herkenning hunuer vermiste lievelingen toe- gelaten had. Te herkenuen was in deze hoop van verbrandde en verkoolde overblijfselen niets meer. Te vergeefs staarden de moeders handen- wringend en de vaders, die zich haren en baard uitrukten, op de half verbrande overblijfselen die voor hen lagen. Om mij heen klonk het gejam- mer en snikken der arme ouders. Een tooneel vooral was ontzettend. Een man, wien van angst en smart de oogen uit het hoofd puilden, liep zoekend van groep tot groep. Plotseling rukte hij een hoop zwarte lompen, die met geronnen bloed bedekt waren, omhoog; //mijn kind, iniju zoet lief kind!" huilde en jam- merde hij daarbij, terwijl hij de afzichtelijke over- blijfsels teeder in zijne armen wiegde. De met bloed bedekte draagbaar van de synagoge bleef on- ophoudelijk naar de plaats des ongeluks op weg. Elke nieuwe lading bracht op nieuw jammer te weeg, want deze kinderen waren de eenige bezitting liunner arme ouders. Een gedeelte der equipage van de in de golf van Biscaye verbrande groote Spaansche mail- boot San Augusfin is te Dover aan land gebracht. De matrozen verzekeren dat aan boord van het schip vreeselijke tooneelen voorvielen. De stuur- man schoot zich een kogel door het hoofd en een ander der opvarenden doorstak zich met een mes. De Engelsche boot John Williamson heeft te Newcastle on Tyne nog zes man van de equipage aan land gezet. Het verlies aan menschenlevens is grooter dan men aanvankelijk vermoedde. De heer on Schlozer, gezant van Pruisen bij den Ileiligeu Stoel, behoudt een aangename herinnering van het bezoek, door den Kroonprins aan het Vaticaan gebracht: Paus Leo XIII heeft hem de ridderorde van Pius IX geschonken. Uit Durban wordt geseind, dat 2500 Boeren uit Transvaal, Natal en den Vrijstaat bij het feest ter herinnering aan de overwinning van Langnek tegenwoordig waren. De heer Joubert en anderen voerden het woord, evenwel zonder de staatkunde aan te roeren. De onthulling van het gedenk- teeken, voor de gevallenen in dien slag opgericht, is uitgesteld. Yoorts wordt gemeld, dat de Britsche resident eerlang met den heer Joubert eene bijeenkomst zou hebben; de inval der Boeren in Zoeloeland zou het onderwerp dezer conference zijn. De heer Brand is tot president van den Vrij- staat herkozen. De Paus heeft, bij gelegenheid van het Kerst- feest, de gelukwenschen der kardinalen ontvangen. Op het adres, hem door den deken van het college der kardinalen, kardinaal Di Pietro, voorgelezen, betuigde de Paus aan het II. College zijn dank voor de geuite vredewenschen, doch klaagde tevens over den onverzoenlijken haat van de vijanden der kerk, die onophoudelijk er naar streven, hen van dien vrede te berooven. //Zelfs in de meeste katholiek-gezinde landen was de geest van opstand tegen de kerk uitgebroken, werden hare rechten aangetast en werd zij in hare taak belemmerd. Nog sterker geschiedde dit te Rome, waar elke gelegenheid tot hemieuwde aanvallen werd te baat genomen." Met betrekking tot den voormaligen jezuiet Curci, beklaagde de Paus zich er over, dat bij de vijandelijkheden van buiten ook nog onwaar- dige schrifturen van ondankbare zonen der kerk kwainen. De officieele proeftocht van het op de maatschappij »de Schelde" te Ylissingen gehouwde stoomschip z/Soerabaya" zal den 3 Januari a. s. plaats hebben. Naar men verneemt hebben zfth voor de betrek king van vadt5ll:Mn moeder in hef weeshuis te Goes 72 sollicitauten aangemeld. -- De heer Joh. van ft Lindenhout, directeur der weezeninrichting te Neerbosch, ontving dezer dagen uit Terborg eene merkwaardige gift, bestaande uit een vet varken ter zwaarte van 190 halve kilogrammen voor ge- noemd gesticht. Een beambte van het postkan- toor te Amsterdam, heeft aan een jongmensch die 1000 briefkaarten betaalde, bij vergissing 2000 gegeven. Ze zijn tot dusver niet terug bezorgd. In de gemeente Ooststellingwerf, tellende ruim 9000 zielen, die in elf verschillende dorpen en tal van gehucliten wonen en een uur of verder van elkander verwijderd zijn, is sedert eenige jaren slechts een geneesheer. En toch, de berichtgever schrijft ,/derhalve," is ft sterftecijfer niet ongunstig. Een slager te Stratum zou dezer dagen een varken kelen. Het dier lag op de slachtbank, de man greep zijn meszeeg achterover en was een lijk. Te Leeuwarden heeft de politie de hand gelegd op een persoon, die in dienst was van een goudsmid aldaar en zich met eene waarde van p. m. f 1000 aan weelde-artikelen uit de voeten had ge maakt. Maandagmiddag kwam een touwslager te Zierikzee ongelukkig om het leven. Hij zat te paard en schijnt de teugels te sterk te hebben aangetrokken, waardoor het paard stijgerde, omviel en in zijn val den man verpletterde. Men zoekt te Amsterdam een zekeren A. Lobstein, koopman te Hardenberg, 40 a 50 jaar oud, verdacht van het valschelijk ouderteekenen van een accept, groot f 9000 en een borgstelling groot f 15000. Uit Dublin wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat er een inschrijving geopend is met het doel om een gedenkteeken op te richten voor O'Donnel, den moordenaar van den Ierschen verklikker Carey De oudste voddenrapper van Parijs, ,/le pere Moreau" is in lionderdjarigen ouderdom overleden; de grijsaard stierf van gebrek aan voedsel, of schoon een som van 20,500 francs in een oude kast werd gevonden. De onder wij zer van Paessens bemerkte dezer dagen uit zijne woning, dat de behuizing, bewoond door W. Roozendaal, vrouw en zes kinderen, in brand stond, terwijl de bewoners reeds in diepe rust waren. Wijl een gracht tusschen beide per- ceelen ligt, kwam de onderwijzer op het denkbeeld om met steenen de glazen in te werpen, ten einde de menschen te wekken. Dat gelukte, en juist intijds, de kinderen toch zijn bijna ongekleed door een venster ontvlucht; slechts een luttel deel der meubelen heeft men kunnen redden, terwijl eene aanzienlijke hoeveelheid vlas verloren ging, en een levend varken in de vlammen is om- gekomen. Ook hier behoort de oorzaak van den brand tot de verborgenheden. Deze week had er ten huize van den brug- wachter te Katwijk aan den Rijn eene geweldige ontploffing plaats, ft welk nader bleek te zijn ten gevolge van dynamiet. Een der zoons, oud 14 jaar, had een geriuge hoeveelheid gevonden langs het strand te Katwijk aan Zee en zou dat eens naar hij zegt laten zien aan zijn ouderen broeder, als deze t'huis kwam; zijn vader had hem gezegd//leg het zoolang achter de kachel ter droogmaking," Terwijl de fainilie nog aan het middagmaal zat, zou het dochtertje van 12 jaar even water op- zetten, zij plaatste daartoe den waterketel eerst op den grond, wist van de nitroglycerine niets at en zette de ketel daar boven opdit gevaarlijke goed kleefde zich aan den ketel. Toen zij daar- na dezen dan ook op het vuur plaatste, had de geweldige ontploffing plaats. Zeer ontdaan en verschrikkelijk gehavend is het kind ter verple- ging overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De ruiten in het huis zijn gesprongen, pannen zijn van het dak geslagen, in de kachel is een groot gat, terwijl in een der zijmuren -'an het huis een groote barst is ontstaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. werd de fiOjarige W. H. te Nijmegen, terwijl hij in zijn bed lag te slapeu, door zekeren W. J. dien hij sedert eenige weken uit medelijden in zijne woning had opgeuomen en met wien hij van dien tijd af zijn maaltijd deelde, met een bijl aan- gevallen, waarmede de onverlaat zijn weldoener onderscheidene ernstig gapende wonden aan hoofd en armen toebracht, en hem bovendien een der schouders uiteensloeg. Hij zou hem zeker hebben omgebracht, zoo de buren het hulpge- schreeuw van \V. H. niet hadden gehoord en tusschenbeiden waren gekomeu. Intusschen wist W. J. te ontkomen en zich sedert het voorge- vallene buiten Nijmegen schuil te schouden. Nauwe- lijks vertoonde hij zich echter weder aldaar, of hij werd door de politie gevat. Wraak over eene van W. 11, ontvangen berisping betreffende zijn gedrag moet de oorzaak tot dit misdrijf van W. J., die ook eene oude bekende der justitie is, zijn gewesst. Misbruik vau sterken drank is hieraan weder niet vreemd. Hoewel de toestand vau W. H., die sedert in het ziekenhuis wordt verpleegd, aanvankelijk zorg baarde, is hij nu gelukkig herstellende. In de stad Groningen heeft voor eenige dagen een vreeselijk duel plaats gehad, als men de loopende geruchten mag gelooven. Een student had tot een collega een woord gezegd, dat m'J(> beledigend aohtte. Er stond niets anders od h,0i) dat de beleediging met bloed werd uitgc- 'Jut. De secondanten van beide partijen regelden alles

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2