Bede om htilp. Brood- of losselzaad. HERVERPACHTING Handelsberichten. Advertentien. POLDER WALCHEREN. Broed- of Mosselzaad en verwijderde zich, om, naar zij zeide, later terug te komen. Dit geschiedde echter nietvrouw if zette koffie met water uit een ketel, die voortdu- rend op de kachel gevuld gestaan had. Van die koffie drouk zij, haar zwager en haar Sjarig zoontje. Spoedig na liet gebruik werden alle drie onpasselijk, de vrouw die 't meeste gedronken had liet ergste. Den geheelen nacht klaagde zij over hevige buikpijn, vergezeld van brakingende koffie die haar man haar wilde geven, stond haar tegendaarom nam zij wat pepermuntolie, die haar tegen den morgen genoeg deed herstellen om naar den dokter te kunnen gaan. Deze uitte dadelijk bet vermoeden van vergiftiging, maar de vrouw kon zich niet voor- stellen iets schadelijks gebruikt te hebben. In den morgen van dien dag had II., naarzijn werk gaande, vrouw V. d. L. ontmoet en haar gezegd, dat zijn huisgenooten dien nacht zoo naar geweest waren. Onmiddellijk daarop gaf zij haar verbazing te kennen, dat ook hare overburen op dezelfde wijze ziek waren. Van die buren was een kind pas plotseling overleden, en een stierf een paar dagen daarna. Des avonds was de familie II. voornemens melk te kokende gedienstige vrouw V. d. L. kwam juist binnen en bood aan ze te halen. Zij deed dit en het gebruik van deze melk berokkende niemand nadeel. Op St. Nicolaa*dag zouden in het gezin van II. erwten gegeten worden; terwijl deze stonden te weeken, kwam vrouw V. d. L. meermalen daar in huis. Bij het eten van dien kost werd ook een weinig aan het kind van 11 maanden toegediend; dit werd onmiddellijk ziek, dadelijk daarop werden een 3jarig meisje en een 5jarig jongetje ongesteld en ook heel spoedig H. met zijn broer en zuster. De vrouw die nog ongesteld was tengevolge van het koffiedrinken, had niet gegeten en werd ook niet ziek. Des avonds kwam de misdadigster hen bezoeken men deelde haar mede wat gebeurd was en toon- de haar de erwten, die overgebleven waren. On- der voorwendsel dat ze er lekker uitzagen, en zij ze wel zou lusten, nam zij ze mede; men begrijpt met welk doel. Sedert kwam zij herhaaldelijk de familie H. bezoeken, maar er deden zich geen verdachte ver- schijnselen voor en de leden van het gezin her- stelden langzamerhand, behalve II. zelf, die ten gevolge van de vergiftiging hevige bloedbrakingen kreeg en thans ook overleden is. En waarom nu deze misdaden? H. wist niet of de vrouw een fondsboekje op zijn naam had; bij heeft er nooit iets van bemerkt. Maar vrouw V. d. L. was geld aan zijn zuster schuldig, onge- veer f 30. Wel een klein bedrag om er een 7tal personen voor naar 'tleven te staan! Men weet dat de giftmengster misbruik van sterken drank maakte; 'tis anders onbegrijpelijk hoe zij, in weerwil van al die extra—inkomsten, doodarm was en haar echtgenoot en kinderen ter nauwernood kleeren aan 'tlijf hadden. Een enorme sensatie maakt deze zaak vooral in de buurt, waar de misdadigster woonde, even- als de meeste harer slachtoffers. Ouders, zusters, verdere verwanten houdt men er voor, dat tot dit getal behooren. Haar man is vrijgelaten, en met diep medelij- den denkt men aan de ongelukkige kinderen die men op straat ziet staan luisteren naar de gesprek- ken, die over hunne moeder gevoerd worden. Ilaar zuster verzekerdo mij gistermorgen, dat het haar dikwijls opgevallen was, dat zij gejaagd was alsof haar iets drukte; dit werd echter aan geldelijke bezwaren toegeschreven. Deze zuster staat met haar man en kinderen zeer goed aangeschrevenmen begrijpt hoe zoo'n werkzaam, fatsoenlijk arbeidersgezin ook door dezen slag getroffen werd. Met verlangen ziet men latere berichten tege- moet waaruit zal blijken hoe het mogelijk is, dat dergelijke zaken hebben kunnen plaats grijpen gedurende eenige jaren zonder dat het bij fonds- bestuurders en geneeskundigen argwaan wekte. Bij het fort van Romaiuville, bij Parijs, werd dezer dagen het lijk van een 7jarig meisje gevonden, dat van honger en uitputting gestorven was. Het kind was door haar krankzinnige moeder in de vlakte verlaten. Deze had het verstand verloren omdat haar man zonder verdienste was en haar andere dochter, 15 jaren oud, het ouderlijk huis verlaten had om zich aan ontucht over te geven. Welk een vreeselijk drama in weinige regels Het dorp Wasquehal, bij Hijssel, is dezer dagen het tooneel geweest van een verschrikkelijk drama Een jongeling van 25 jaar, Greve genaamd, was in het veld langs de baan van den spoorweg gaan wandelen met het inzicht zich onder den eerst aankomenden trein te werpen. De vader, die min of meer het doel kende van zijnen zoon, snelde dezen achtema om hem te beletten het ten uitvoer te brengen. Yader en zoon ontmoetten elkander op de baan er had eene hevige woordenwisseling plaats. Eensklaps weergalmde het gefluit der locomotief de trein naderde. Eene worsteling ontstond op de baan tusschen vader en zoon. De eerste wilde den tweede op zijde trekken. Hij deed bovennatuurlijke pogingen; maar zijne krachten begaven hem en hij viel op den grontkv De zoon maakte van deze gelegenheid geVrurf om zijnen vader van de baan te stooten en ging zichzelven op de rails werpen. Toen de vader opstond, moest hij niet meer worstelen; voor hem op de met bloed besmeurde baan, lag het ijselijke verminkte lijk van den zoon Veer tig jaren geleden richtte een onderne- mende pandjeshuishouder een hem toebehoorend stuk grond aan den noordoostelijkcn uithoek van Londen tot begraafplaats in, en het duurde zoo heel lang niet, of het dusgenaarnde Nort-East Londen Cemetery had niet minder dan 20,000 lijken ongeveer, met het grootste overleg (want de grond is duur) naast en op elkander gestapeld. Toen kon de plek niet voller. Nu heeft de man de zerken en kruisen weggeruimd, de overblijfselen zijner 20,000 afgestorvenen doen overdekken met eene laag beton, en het terrein als bouwgrond aangeslagen. Aanvankelijk schijnen heeren aan- nemers eenige gemoedsbezwaren te hebben onder- vondendoch de dringeude behoefte aan arbeiders- woningen in deze buurt legde daaraan al spoedig het zwijgen op. Immers aan het wijkbestuur van Bethnal—green zijn dezer dagen de noodige bouw- plannen voorgelegd en dit vroede lichaam schijnt in de wet geen termen te kunnen vinden tot een veto. De grootste tot heden bekeude diepte van de zee is onlangs door het oefeningschip van de marine der "V er. Staten, de Tuscarora, in de Behring- straat gemeten, namelijk 4655 vademen (1 vadem ongeveer 6 voet.) Lit een upotlieek der middeleeuwen. Onder dezen titel schrijft de heer V. H. in bet Weekblad voor Pharmacie: Alleen in de rommelkamers van apotheken die een grooten naam hebben op het platteland, wor den nog eenige restanten van drogerijen gevonden die voor 500 jaren onontbeerlijk waren voor den geneesheer, doch tegenwoordig nauwelijks hier of daar nog door het volk voor de bereiding van artsenijen worden gekocht, van welke de voor- schriften eeuwenoud zijn en door mondelinge over- levering van geslacht tot geslacht worden bewaard. En ook deze dragen meestal alleen den ouden naam, terwijl de apotheken in de plaats van de gevraagde zeldzaamheid eenvoudig een geschikt surrogaat aflevert. Het Armenzondaarspoeder is niet meer zooals voorheen, de tot poeder gestampte schedel van een veroordeelde, die op de gerechtsplaats gebleekt was, maar bestaat uit fijngerapste hertshoorn, en in de plaats van slangenvet wordt een weinig reuzel afgeleverd. Elandsklauwen en mummie worden door paar- denhoeven en asphalt vervangen en omdat deze drogerijen meermalen voor sympatische kuren, tot het weren en schadeloosmaken van tooverij ge bruikt werden, blijken, de surrogaten nu nog even krachtig te werken als eertijds de originalen als werkelijke, met mos begroeide schedels, echt slangenvet en de balsems of harsen van een oud Egyptisch lijk een betooverd mensch of dier konden helpen. De heelmeester der middeleeuwen wist, dat in dieren, kruiden en steenen krachten huisden, daarin neergelegd om voor zieken genezing aan te brengenwant, evenals voor hongerigen en dorstigen door den goedeu Schepper spijs en drank was voor den zieke de artsenij geschapen en voor elk ongemak een bizonder middel, dat in de natuur verborgen lag en door den wijze ten deele gevonden was en ten deele nog gezocht moest worden. W ant men zag dat voor den dood geen kruid was gewassen en menige ziekte voor medicijn niet wilde wijken en daarom kwam men tot het besluit dat de verborgen krachten der dingen niet alle aan de zondige menschheid ge- openbaard waren. Niet alleen uit het planten- en delfstoffenrijk werden artsenijen verkregen, maar ook het dierenrijk leverde in groote mate zijn contingent en in de apotheken der middel eeuwen werden zelfs vele praeparaten bewaard, voor welke de dieren de grondstof geleverd hadden en die eveneens als huismiddeltjes in groot aan- zien stonden. De gal van een visch had den ouden Tobias het licht teruggegeven en daarom werd snoeken- gal onder zalven gemengd, die voor zieke oogen lafenis moesten aanbrengen. Snoekengal en slan genvet gaven een zalf tegen de „staar", want de slangen hebben heldere oogen en eten fenkelkruid wanneer zij blind worden. Om deze reden werd fenkel een bestanddeel voor oogwatertjes. //Wanneer de oogen van jonge zwaluwen ziek schijnen, brengt de moeder een kruid dat celedo- nia heet, dat is schelkruid (oogeklaar Gelderland,) want dat is goed voor de oogen," schrijft Conrad von Megenberg in het jaar 1350 in het „boek der natuur/' de eerste geschiedenis der natuur die in de Duitsche taal verscheen, en op dezen grond heet het schelkruid (chelidonium) een voor- naam middel bij oogziekten, natuurlijk tegen vlekken op het hoornvlies. Het volgens de regelen der kunst zeven maal gedistilleerde schelkruidwater was echter voor arme lui te kostbaar en al wilden zij ook gaarne hun spaarpenningen daarvoor opofferen, dan konden zij dit geneesmiddel toch niet altijd machtig worden, omdat in de kleine stadjes een apotheek een zeld zaamheid was. Daarop geeft. Hieronymus Brunschweig in het jaar 1512 dezen raad ,/Indien een mensch traan- oogen heeft en zoo arm is, dat hij niet kan be- talen, dan moet men hem de oorlap met een laatvlijm open maken en daarop eiwit leggen, om gezond te worden." Heden ten dage doet een achter het oor aange- brachte trekpleister dikwijls goede diensten bij ontsteking der oogen en daarom is het ook denk- bnar, dat de met een lancet gemaakte verwonding der oorlappen niet zonder goede uitwerking bleef. Tegen blinde oogen maakte men ook van het door Plinius aanbevolen huismiddel gebruik, dat hierin bestond, dat men den patient een vossentong aan den hals hing. Een uit warm water en een zwaluwnest ge- vormde brij werd aangewend als omslag bij pijn in den hals. Het bloed uit den rechtervlerk van een zwaluw of tortelduif hielp voor zieke oogen en de asch van een gebrande gevederde tortelduif was goed tegen buikloop. Evenzoo hield men een in maag- denwas gebraden tortelduif die door den patient moest worden opgegeten voor geneeskrachtig. In het algemeen hechtte men aan de asch van tot pulver gebrande dieren groote waarde. De asch van den mol met eiwit tot een zalf aangeroerd, op het zieke deel gesmeerd, hielp tegen uitslag, en blaaslijders werd de asch van een stekelvarken aangeradendrie kwinten met een weinig wijn voor het naar bed gaan te nemen. Gebraden stekelvarkens en gebraden vossentongen moesten zij eten, die veel moesten hoesten en kuchen. Het bloed van den mol was evenzeer bevor- derlijk voor den haargroei als het vet van dit dier. Het volledig recept voor een haargroei-pom- made, dat Apollinaris opgeeft luidt: tfhet vet van mollen, wanneer deze gekookt worden, is onfeilbaar voor den haargroei; eveneens verzamele men het vet van een gekookte aal en neme het vet van hoenders en ganzen, beide tegelijk, half zooveel honig en smere zich hiermede om lang en zwart haar te krijgen." Omdat een mol zwart is, moes ten de haren met het vet van dit dier gemest, natuurlijk ook zwart worden. Deze eigenschap wordt door Conrad von Megenberg ook aan het bloed van den mol toegekend, terwijl het volgens Brunschweig de fijt geneest. ,/Toen men 1407 of 1408 schreef, zag ik een wondschraper (barbier) met een vel papier loopen, dat op de eene zijde geheel bestreken was met bloed van mollen en daardoor donkerrood gekleurd. Eu bij al die- genen, die een worm in den vinger hadden, ge naamd panaritia (panaritium) en van dit papier een stuk op den vinger legden, stierf de worm onmiddelijk. En indien iemand een mol in de hand laat sterven en hij neemt een vinger in zijn hand waarin een worm zit (fijt) en hij drukt een weinig, dan sterft die worm ook." Tot zdover Julius Stinde, die in het Pharm. Zeitschr. f Russland (No. 28 van 10 Juli) deze beschouwingen plaatste met de belofte//slot volgt." Aangezien dit slot wat erg lang uitblijft, kunnen wij gevoeglijk tot de plaatsing van het eerste gedeelte overgaan en ons van de rest een voor- stelling maken, nu een onzer vrienden ons in de gelegenheid gesteld heeft copie te nemen van een manuscript dat over hetzelfde onderwerp handelt. Het draagt tot opschript „Geneesmiddelen oud- tijds in gebruik en ontleend aan het menschelijk lichaam," en is voorzeker als historiscli uittreksel een curieuse bijdrage tot de kennis van de hoog- te der pharmaceutische en medische wetenschappen in lang vervlogen dagen. ZEETIJDIiVGE v. Van 21 tot en met 23 Dec. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 21 Dec. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, van Hull met stukg. 22 Dec. Eng. stoomb. Contest, kap. Barker, van Londen met stukg. 23 Dec. Duitsche stoomb. Europa, kap. Stapelmann, van Riga met vlas. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. driem. schooner Tar, kap. Pearmain, van Londen met creosoot. Van 21 tot en met 2-3 Dec. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 23 Dec. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Contest, kap. Barker, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te losseu en te laden 21 Dec. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. 23 Dec. Eng. stoomb. Wood stock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. Spaansche stoomb. Febrero, kap. D'Erausquin, van Bilbao met menerie. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 21 Dec. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, naar Goole ledig. Eng. stoomb. St. Peters burg, kap. Nugent, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. City of Rotterdam, kap. Burrell, naar Hamburg ledig. 22 Dec. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. Rotterdam, 24 December. Gent. 14 Dec. 21 Dec. S'I 1 1 1 1 Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot de heer WILLEMBER- NARDUS DE CLOEDT, in den ouderdom van 39 jaren. Middelburg, Wed. W. B. DE CLOEDT- 22 December 1883. Walraven. Rouwvisites worden niet afgewacht. Heden overleed onze geliefde schoonzoon en zwager de heer WILLEM BERNARDUS DE CLOEDT, in den ouderdom van 39 jaren. Ter Neuzen, Wed. A. WALRAVEN 22 December 1883. en familie. In Oct. 11. overleed te Kapelle (Zuid-Bev.) aan eene slepende ziekte de waterbouwkundig ambtenaar van den Willem-Annapolder, H. N. VAN DER BEEK, onverzorgd nalatende eene weduwe en 8 kinderen. De ondergeteekenden, zich als commissie ver- eenigd hebbende tot het inzamelen van giften, om de toekomst van het ongelukkig gezin eenigszins te verzekeren, deden een beroep op de liefdadig- heid van ambt— en vakgenooten van den overledene, in Zeeland. Dat het ingekomen bedrag, hoe tevreden wij daarover ook zijn, niet voldoende is, waar zoovele behoeften zijn, zal gereedelijk wurden ingezien. Vandaar wordt thans een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid. De minste gift zal dank- baar bij een der onderstaanden ontvangen worden, die hiervan op de meest geschikte wijze zullen melding maken. Ter Neuzen, December 1883. A. BOLIER, Oud-Waterbouwkundig ambtenaar. Voorzitter. A. VISSER, Waterbouwkundig ambtenaar. P. A. VAN DE VELDE, Aannemer. A. THOLENS, idem. M. EIJKE, Opz. van den Provincialen Waterstaat. Secretaris-Penningmeester. HfiUfiii?* De ondergeteekende, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag, verzoekt den, persoon, die hem den 17 Dec. 11. uit Axel, een naamloozen brief heeft doen toeko- men, die een zeer zware beschuldiging tegen den der nieuw benoemde kerkeraadsleden inhield, ter wille van waarheid en trouw, met zijn naam voor den dag te komen. Naamlooze brieven die zulke nantijgingen bevat- ten, doen anders den vuigen lasteraar kennen. Zaamslag, II. W. BRANDT. 18 December 1883. Predikant. Op Donderdag 3 Janunri 1884, des namiddags 2 uren, zal aan het Polderhuis in de Abdij te Middelburg, van wege het Polderbestuur hij enkele inschrijving worden lierverpacht het recht van weg te halen van de paalwerken, aan het strand der Noordwatering, gedurende het jaar 1S84, op gewijzigde voorwaarden, welke ter lezing liggen op het bureau van den Opper-Commies, den heer J. SCHRAVER, te Middelburg. De inschrijvingsbiljetten moeten daags te voren ingeleverd of vrachtvrij aan het Polderhuis worden bezorgd. Middelburg, den 21 December 1883. Het Polderbestuur van Waleheren, D. A. DRONKERS, Voorzitter. J. P. VAN VISVLIET, Griffier. Heden was de aanvoer zeer klein, vele achippera waren met het a. s. Kerstfeest niet aangekomen, zoodat het sangevoerde vlug tot vorige prijzen opruiwde. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 8 20 a 8 8!) f SA5 Z 8,10 Rogge f 6,50 a 6,80. mindere J 5,80 a 0,40. Gerat winter f 5,70 a 6,10 mindere J 5,00 a f 5,60 zomer dito /5,30 a 5 50 mindere /4 60 a 5,20. Haver korte 3,80 a 4,60 lange f 2 50 a 3,70. Paardenboor.en 7,40 a 7,60 mindere 6,70 a I 7,30. Duivenboonen J 7,50 a f 8,40 uiindere f a f Bruineboonen 11,50 a 12,25 mindere /9,00 a 11,25, Witteboonen Walchersche'' 12,00 a 12,50. Zeeuwsche f 9,50 a f 11,75 mindere f 9,00 a 11 25. Erwten f 9,20 a 10,00, mindere 8,00 a 8 75. Kana- riezaad beste 9,75 a 10 50, mindere f 7,50 a 9.50. Koolzaad f 14,50 a f 15,00. Zaailijnzaad f 11,50 a f 12,00. Eieren f 6,50 a f 6,70 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche 1,80 a 1,90. Zeenwsche Ajuin 2,25 per 50 kilo. Tarwe, witte, 100 k., id. Roode Rogge Gerst Haver Boekweit, p. heet. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad, 100 k., Lijntaad Kempzaad Lijnkoeken Koolzaadkoeken Keinpzaadkoeken Eieren per 26 stnks fr. 24,00 24,50 ft. 24,00 24 50 II 17 00 17 50 17,00 17i25 19 00 20 00 19,00 20,00 17 00 18,00 17,00 18,00 14,50 15,00 19,25 18,75 16,25 17,00 43,00 43,00 28,00 29,00 27,00 29,00 26^00 27!00 26^00 27)00 21,00 21,00 4,00 VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3