Buitenland. Gemengde berichten. haar kostelijken wintervoorraad, slechts een roo- kciide puinhoop over. De schade zal voor den eigenaar zeker aanzienlijk zijn, aangezien het groote woonhuis en bovengenoemde scliuur slechts voor f 2800 geassureerd waren, terwijl de losse goederen niet tegeu brandscliade waren verzekerd. Tot lieden is de oorzaak onbekend, doch wijl den vorigen dag in dezelfde scliuur een begin van brand was ontstaan, zoo vreest men dat er kwaad- willigheid in 't spel is. Er werd dan ook, reeds gedurende den brand, door den burgemeester een nauwkeurig onderzoek ingesteld. TER XEUZEA, 34 December 1883. lie onlangs benoemde 2e luitenant L. Noest is ingedeeld bij het le regiiujpat 5e bataillon infanterie te Helder. Efergisteren werd alhier door de sleepboot Gier, binnendoor van Hellevoetsluis ter reede gebracht, de Engelsche driemastscbooner Tar, kapt. Pearmain, welk schip bij den laatsten storm verlaten te Hellevoetsluis werd binnengebracht, en waarvan de equipage werd gered en te Antwerpen landde, een en ander bereids vroeger vermeld. Komende van Londen en geladen met creosoot, is het gisteren, met de volledige bemanning weder aan boord, naar Gent, als bestemmingsplaats, opgevaren. Oogen- scliijnlijk lieeft het schip weinig geledende lading echter meer. Yolgens eene bekendmaking van Gedepu- teerde Staten van Zeeland is door hen het tijdstip vastgesteld, waarop de lxerijk der maten en ge- wichten in 1884 zal plaats hebben; voor zooveel Zeeuwsch-Ylaanderen betreft, zal die geschieden: Breskens, 7 Juli; Groede ook voor Nieuwvliet, 8 en 9 Juli; Cadzand, 10 Juli; Zuidzande 11 Juli des voormiddags; Retrenchement, 11 Julides namiddags; Oostburg, 12 en 14 Juli; Sluis, met nitzondering van Oud-Heille, 15 en 16 Juli; Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud- Heille, (gemeente Sluis), 17 en 18 Juli; Schoondijke, 19 Juli; IJzendijke, ook voor AVaterlandkerkje, 21 en 22 Juli; Biervliet, 23 Juli; Hoofdplaat, 24 Juli; Ter Neuzen, 26, 28, 29 en 30 Juli; Hoek, 31 Juli; Sas van Gent, ook voor Philippine, 1 en 2 Augustus; Westdorpe, 4 Augustus; Zuiddorpe, ook voor Overslag, 5 Augustus des voormiddags Koewacht, 5 Augustus des namiddags; Axel, 6 en 7 Augustus; Zaamslag, 8 Augustus; Ilulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 9, 11, 12 en 13 Augustus; Rapenburg, (voor de gemeenten Stop- peldijk, Ilengstdijk en Boschkapelle), 14 Augustus Graauw, 15 Augustus; Kloosterzande (voor de gemeenten Houtenisse en Ossenisse), 16 en 18 Augustus. Bij de behandeling der begrooting van Einan- cien in de Tweede Khmer op 17 dezer vereenigden de Minister en de Kamer zich met het gesprokene door den heer Roell om den post, f 5500 voor het maken van een ligplaats van vaartuigen voor het beheer der visscherijen op de Schelde en Zeeuw- sclie stroomen in de haven van Ter Neuzen, van die begrooting te schrappen. De heer Roell zeide: Mijnheer de Voorzitter! Ofschoon de tijd ver gevorderd is, zie ik mij ver- plicht naar aanleiding van de gewisselde stukken op te komen tegen en de aandacht der vergade- ring te vestigen op letter a van dit artikel, waar- bij f 5500 wordt aangevraagd voor het maken van eene ligplaats van het stoomvaartuig der visscherij-politie in Ter Neuzen. Behalve dat het toestaan van f 5500 op zich zelf reeds geen onverschillige zaak is, zoo wordt het dit nog minder, in verband met hoofdstuk IX, waar voor hetzelfde haventje van Ter Neuzen mede f 17,500 aangevraagd wordt. In noot 46 nu van den toelichtenden staat op dit artikel wordt het voorgesteld en het wordt in de memorie van beantwoording nader bevestigd dat, aangezien er toch voor den provincialen veer- stoombootdienst een haventje moet gemaakt worden, men van die gelegenheid gebruik wil maken om met geringe kosten ook het visscherij-stoomschip te helpen. Ziet men echter de toelichting op hoofdstuk IX, dan kan blijken hoe verschil in standpunt tot ver- schil van opvatting aanleiding kan geven. De Minister van Waterstaat toch zegt, dat in de eerste plaats noodig is een haventje voor de visscherij- stoomboot, en aangezien het toch ook wenschelijk is den provincialen veerstoombootdienst te helpen, hij derhalve van die gelegenheid gebruik maakt om ook in dit laatste te voorzien, waardoor dus 17,500 op hoofdstuk IX wordt uitgetrokken. Alzoo te zamen f 23,000. Daar nu echter bij beide beschouwingen van een provincialen veerstoom bootdienst sprake is, zoo vroeg ik mij zelven af waar blijft nu de provincie Daarop echter heb ik geen antwoord kunnen vinden. Nu ontken ik niet, dat het wellicht wenschelijk is, dat voor de vis scherij-politie een haventje voor f 5500 gemaakt worde, evenmin als dat het wellicht wenschelijk is voor de provinciale veerstoomboot, dat dat haventje worde vergroot en daarvoor van Rijkswege gelden worden verschaft, maar daar nu niet blijkt wat de bijdrage van de provincie zal zijn, wenschte ik der Regeering voor te stellen voor dit jaar dezen post terug te nemen. Zulk een haast zal er niet bij zijn, en als het nu inderdaad een gecombineerd belang geldt, dan kan voor die ge- combineerde zaak eene gecombineerde bijdrage uit hoofdstuk YII B, hoofdstuk IX en de provincie samen worden verleend. Zooals het nu is zie ik niets dan een schuiven van hoofdstuk YII op hoofdstuk IX en van hoofdstuk IX op hoofdstuk YII, en ten slotte zou de provincie buiten de mazen vallen. Daar ik het nu echter niet wenschelijk acht, dat allengs de provincie meer en meer wordt ter zijde gelaten, zoo neem ik behoudens nadere inlichtingen daarmede voor alsnog geen genoegen. Ik geef dus der Regeering in overweging deze f 5500 te doen vervallen, hetgeen ook leiden zal tot vermindering van hoofdstuk IX met f 17,500. Indien een en ander inderdaad onvermijdelijk blijkt, dan kan bij een volgende begrooting daarin door gemeenschappelijke bijdrage van Rijk en provincie worden voorzien. Do Minister van Waterstaat enz. lieeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van den heer L. van Waesberghe-Janssens, lid der Provinciale Staten van Zeeland, en vier anderen, tot verbetering van de Rijks-waterleiding ten Oosten van het kanaal van Ter Neuzen. Na een uitvoerig overzicht van hetgeen tot den aanleg van de oostelijke waterleiding langs het kanaal van Ter Neuzen aanleiding heeft gegeven en van de daaromtrent getroffen schikkingen met Belgie en de belanghebbende waterschappen, ver- langen adressanten, dat de Tweede Kamer bij de Regeering zal aandringen op het nemen van maat- regelen om de genoemde waterleiding in voldoenden toestand te brengen. Toen het verzoekschrift werd ingediend, was tusschen het departement van oolog en dat van waterstaat bereids overleg aanhangig betreffende de verbetering van de oostelijke waterleiding langs het kanaal van Ter Neuzen waarvoor een ontwerp was opgemaakt. Daarin was ook begrepen het opruimen van de penantsluis te Ter Neuzen. De toenmalige Minister van oorlog meende zich omtrent dit punt eene beslissing te moeten voorbehouden, in verband met het aan de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp ter herziening der wet van 18 April 1874 (Staats- blad no. 64), waarbij de opheffing van Ter Neuzen als vesting was voorgesteld. Yoorloopig kon dus aan de zaak geen gevolg worden gegeven. Na de intrekking van dit wetsontwerp verklaarde de tegenwoordige ambtgenoot van den Minster, behoudens enkele wijzigingen van ondergeschikt belang in het ontwerp, geene bedenking te hebben tegen de opruiming van de penantsiuis en de verdere werken tot verbetering van de oostelijke waterleiding. In verband daarmede is een gewijzigd bestek opgemaakt, waarin, behalve de opruiming van de penantsluis, onder anderen ook is opgenomen het verbreeden en verdiepen van de Rijks-waterleiding van het stortebed achter den Oostbeer te Ter Neuzen bovenwaarts tot de grens van de Rijks militaire gronden en het verbeteren van genoemd stortebed. Aan de door adressanten geopperde bezwaren zal door de uitvoering dezer werken worden te- gemoet gekomeu. Men schrijft ons uit Brussel 23 December: Weder heeft hier een verschrikkelijke brand plants gehadomstreeks 1 uur in den nacht braken de vlaramen uit in het groot mode- en tapijtmagazijn de Printemps, gelegen op den Noord-boulevard. Het prachtige magazijn benevens de aanwezige voorraad is een prooi der vlammen geworden. De spuiten, die spoedig aanwezig waren, vermochten niets anders dan de aanpalende woningen te sparen niets is kunnen gered worden, dooden of gekwetsten zijn bij dezen brand niet te betreuren Dit is hier de derde ramp in December, door brand veroorzaakt. Axel, 24 December. De heer J. II. Gezelschap Wz., predikant te Dussen in Noord-Brabant, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente alhier, aangenomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements'-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 22 en 24 December de volgende vonnissen uitgesproken L. E. d. M.ook genaamd S. E. d. M., werkman te Sioppeldijk, is wegens overtreding der drankwet en beleediging van een bedienend beambte veroordeeld tot 15 dagen celstraf, 2 boeten, elk van f 20, of twee maal 6 dagen celstraf, en f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. P. v. G.arbeider te Houtenisseis wegens moedwilligige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, twee boeten, elk van f 8, of twee maal 1 dag celstraf. J. B. v. S., bijgenaamd J. B., arbeider te St. Jansteen, is wegens vervoer van zout en weigering van visitatie veroordeeld tot 8 dagen celstraf, f 50 en f 27 boete of 6 en 3 dagen celstraf. S. S., arbeider te St. Jansteen, is wegens ver voer van zout en weigering van visitatie veroord. tot 8 dagen celstraf, f 50 boete of 6 dagen celstraf. C. L. B., arbeider te Koewacht, is wegens ver voer van zout en weigering van visitatie veroord. tot 15 dagen celstraf, f 19,80 en 50 boete of 3 en 6 dagen celstraf. P. A. P., arbeider te St. Jansteen (heikant), is wetrens vervoer van zout veroord. tot 8 dagen celstraf Den 19 dezer 's avonds tegen half zeven uur heeft een hevige gasontploffing plaats gehad in een onbewoond huis, aan den Kouter te Gent. Gas- werkers, die zich gereed maakten om eenige her- stellingeu te doen, hebben de ontploffing veroorzaakt. Yerscheidene personen zijn gekwetst. Het huis dreigt in te storten. De naburige woningen zijn erg beschadigd. Een begin van brand werd on- middellijk uitgedoofd. Te Laaken, aan den Antwerpen straatweg, is Vrijdagnamiddag een hevige brand uitgebarsten in de fabriek van gekleurd papier van den heer Peters Lacroix. Het vuur aangezet door een hevigen wind, dreigde zich mee te deelen aan de werkmans- woningen, welke den hoek der Kerry en Louisa- straten uitmaken, aan de houtmagazij'nen van De- meuter, gelegen in de Herrystraat, alsook aan de twee woningen, gelegen nevens de fabriek van den heer Peters Lacroix. De schade wordt geschat op 300,000 franc. De Chronique meldt, dat toen de pompiers van Laaken en de verschillende werklieden van den Allee Yerte ter plaatse gekomen zijn, het water ontbraker was geene drukking. Men moest gaau tot aan de vaart om de spuit van Laaken te doen werken. Men telefoneerde om drukking te krijgen en het was eerst na een kwartier, dat water kon worden gegeven. Toen de pompiers van Brussel, Schaerbeek en Molenbeek ter plaatse kwainen, stond het geheele gebouw reeds totaal in brand. Eerst tegen 2| ure was de bluschdienst volledig ingericht, doch toen viel er anders niets meer te denken dan aan de naburige huizen te vrijwaren. Eenige oogenblikken later kwam de stooinspuit van Brussel. Men heeft ze slechts op honderd meters afstand van het tooneel der ramp kunnen plaatsen. De oorzaak van den brand was gisteren avond nog niet goed bekend. Men denkt evenwel, dat eene flesch vernis, die te dicht bij de stoof geplaatst was, ontploft is, waardoor de brand zou ontstaan zijn. De Keizerin van Oostenrijk, die in vorige jaren omstreeks dezen tijd weken lang in Ierland doorbracht om te jagen, zal thans in het aanstaande voorjaar de baden van Bath bij Bristol gebruiken, om genezing te zoeken voor haar rhumatiek. De R. C. kerk te Leamington, een groot gebouw in Gothischen stijl, brandde Woensdag- avond in een uur tijd geheel af. De kostbare schil- derijen, die aan de wanden prijkten, het fraaie orgel, kortom alles wat de kerk versierde, is ver- nield. De hooge toren en het aangrenzende pres- byterium bleven gespaard. De schade is door assurantie grootendeels gedekt. A olgens het Belgisch blad de Precurseur, wordt te Antwerpen geklaagd over de toenemende onveiligheid in die stad, door haar voornamelijk toegeschreven aan de onbekwaamheid van hetbestuur in de aangrenzende gemeenten Berchem en Bor- gerhout, welke, zegt het blad, de toevluchtsoorden van alle deugnieten geworden zijn. De toestand is van dien aard, dat in verschillende straten van Berchem de burgers zich aaneengesloten hebben om behoorlijke wacht te doen houden. LTt Mont-de-Marson wordt een treurig voorval gemeld. Mevrouw De Saint-Martin, de vrouw van een vrederechter, zat met vier kleine kinderen in een trein, die van Bordeaux kwam. Op korten afstand van Mont-de-Marson ging onverwachts het portier open en een der kinderen, die er tegen leunde, viel uit den trein. Zonder aan eigen gevaar te denken sprong de moeder er ook uit, haar kind achterna. Toen de trein te Mont-de-Marson stil hield liet de prefect van het departement, die zich aan het station bevond, terstond een locomotief terug rijden om onderzoek te doen. Het kind was geheel ongedeerd gebleven, doch de arme moeder was dood. Een vreeselijke agrarische moord werd op het laatst der vorige week te Annaghdown, vier mijlen van Galway (Ierland) gepleegd. Het slacht- oiier was een pachter in goeden doen, John Movlan genaamd, die eerst onlangs uit Amenka was terug- gekeerd en een hoeve had gepacht, waarvan de vroegere pachter vdoreenigen tijd wegens wanbetaling uitgezet was. Omdat hij dit gedaan had en daar- door inbreuk had gemaakt op de draconische wetten van de landleague, moest hij met zijn leven boeten. Moylan keerde met zijn vrouw van een bezoek aan zijn vader terug, toen hem, niet ver van een politie—wachthuis, een man met een geweer tegemoet trad, die hem, zonder een woord te wisselen, een kogel in de borst schoot. De pachter viel, en zijn vrouw, hevig ontsteld, trachtte hem tegen een nieuwen aanval van den moordenaar te beschermen. Maar deze sleurde de vrouw van den gewonde af en maakte zijn slac'ntoffer verder af door een tweede schot in het hoofd. In verband met deze misdaad heeft de politie een zestal personen gearresteerd. Tot lid van den gemeenteraad van Goes is ge- kozen Dr. A. Isebree Moens met 136 stemmen. Naar men verneemt, zal het standbeeld van Yan der A\ eri te Leiden op 26 Mei onthuld worden. Voor de vacante betrekking van vader en moeder in het Groene weeshuis te Groningen hebben zicli 125 liefhebbers aangemeld, Bij de vorige vacature bedroeg dat getal slechts 40. Te N?j- megen is een tienjarige knaap, die zich zonder voorkennis zijner ouders met anderen op het ijs vermaakte, er doorheen gezakt en verdronken. Zijn lijk is een paar uur later opgevischt. Een kindje is te Assen gestikt; doordien het een stukje appel in de keel kreeg. De directie der Am- sterdamsche Omnibus-maatschappij heeft voor hare werklieden, koetsiers en conducteurs een pensioen- fouds opgericht. Ten gevolge van het drinken uit een pas met menie geverfde drinkgoot, zijn dezer dagen op den stal van den veehouder Rin- kema, onder Kuinre, 3 koeien plotseling gestorven. In de gemeente Berkenwoude woont de 94jarige AV. de Jong, wiens maagschap uit niet minder dan 318 personen bestaat, waaronder 142 achter- nichten en achterneven. In den loop dezer maand zijn te Parijs acht honderd vagebonden op- gebracht, waaronder 10 van meer dan negentig jaar. De vader van Bernays is te Brussel over- leden. Sedert zijn zoon door de Peltzers was ver- moord, was Victor Bernays, die trouwens 74 jaar oud werd, aan het sukkelen gegaan. In de kostschool der wijk Basmamala te Moskou is een verschrikkelijke ziekte uitgebarsten, namelijk een soort van St. itusdans; 18 leerlingen werden tege- lijkertijd door de vreeselijke kwaal aangetast. Ter herinnering aan sir Mozes Montefiores 10 On geboortedag zal te Ramsgate een asyl voor gene- zenden gesticht worden, waarin lijders van alle geloofsbelijdenissen en nationaliteiten zullen worden opgenomen. Per stoomschip Conrad is ook een eerste klas passagier aangekomen, die ofschoon rijk en bezitter van suikerfabrieken in Indie, eene der expe- dities tegen Atjeh als vrijwilliger mede maakte en als zoodanig zich zoo onderscheidde, dat hem de militaire AVillemsorde werd gesehonken. Genoemde heer, vcrnemen wij, maakte ook uit liefhebberij den Eransch-Duitschen oorlog mede. Dezer dagen is in de AVierde bij Baflo en Rasquert eene oude zilveren munt opgedolven iets grootcr dan een rijksdaalder, zeer duidelijk en nog weinig geschonden. Om het borstbeeld, voor zien met de ridderorde van 't Gulden Vlies, leest men liet volgendeHenric. D. C. R. Dusc. Bruns. E. Lunebur. Op de keerzijde, om het wapen- schild, dat ook voorzien is met gemelde ridderor de leest men In Got. Gew. H. J. G. St. D. H. Gef. D. M. Genoemde munt is in het bezit van den heer K. Boekema, horlogemaker enz. te Baflo. Petronella van Snelli, binnenweg 27, Rotter dam, treedt heden haar lOOe jaar in. Het D. v. Z.—II. noeint dit hog een merkwaardiger feit, dan dat van sir Mozes Montefiore; want terwijl deze schatrijk is, heeft Petronella heel wat moeite te doen, om van 1 Jauuari tot 31 December rond te komen. Eenige tijd geleden werd gemeld, dat te Arnhem een persoon dusdanig in den buik met eon mes was gestoken, dat het grootste gedeelte der ingewanden naar buiten waren gedrongen. Tegen alie verwachting in, was de verwonde in 18 dagen weder genezen. Zijn aanrander werd door de recht bank aldaar veroordeeld tot een jaar celstraf. Eigen Haard deelt het volgende mede om trent een weinige bekende gewoonte der mieren. Deze werd onlangs op een vergadering, door den zooloog Cook, van Philadelphia, aan zijne toe- hoorders medegedeeld. Behalve eenige andere meer bekende bizonder- heden omtrent hun gewoonten, hun vlijt, naarstig- heid, bouwkundige kennis enz. enz., deelde de heer Cook ook het volgende mede: z/Voor het huwelijk heeft de vrouwelijke mier vleugelsdie uitsluitend als versielsel dienen. Doch nadat die plechtigheid voltrokken is, rukt de huisvrouw zich die vleugels zelve uit en gaat zich dan uitsluitend aan de huiselijke bezigheden wij den, waarbij die versielsels slechts hinderlijk zouden zijn. //Al het werk en het vechten geschiedt door de wijfjes en de onzijdige mieren. De mannelijke mieren hebben geen ledematen, die zij gebruiken kunnen om daarmede te arbeiden en te vechten en voeren eigenlijk ook niet veel bizonders uit." liet wrak van de Echo is door denstrand- vonder, ter voorkoming van ongelukken, geheel opgeruimd en aan het Kanaal geborgen; de aan- gespoelde kruitlading, ter waarde van 12,000 heeft naar men zegt, slechts 244,75 opgebracht. Onder de gemeente AVassenaar is aangespoeld het lijk van een zeeman met grijzen baard, ver- moedelijk dat van kapitein Scales, gezagvoerder van het voor Scheveningen verongelukte schip Echo. Men schrijft uit Leiden: Onderstaand is een bijdrage tot de geschiedenis der Leidsche giftmengster. Zooals bekend is, is zij begonnen hare misdaden te bekennen, welker getal niet minder is dan men eerst vermoedde. Zij was in de geheele buurt de vertrouwde, zeer gewaardeerde buurvrouw, die //alles voor een ander over had." Uit den mond van een harer, thans herstellende slachtoffers, den werk man H., vernam ik het volgende, dat ten bewijze strekt hoe geslepen en berekend zij te werk ging. Deze II. woont met zijn gezin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, samen met zijn broer en zuster zij zijn niet aan de misdadigster verwant. Op 4 Dec. ging vrouw H. hare schoonzuster, die er een snoepwinkeltje op na houdt, een weinig helpen, haar klein kind in de wieg alleen latende. Vrouw Van der Linden kwam in dat winkeltje iets koopen, en bemerkte dat vrouw H. haast maakte om bij haar kind te komende „gedien- stige" vrouw bood aan er heen te gaan om het te wiegen, welk aanbod dankbaar werd aangenomen. Na een uurtje kwam de moeder bij het kind tevug, en deelde aan vrouw Yan d. L. het voorn. men mede koifie te zetten. Deze wendde haast voor D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2