I Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1942. Dinsdag 25 December 1883. 23e Jaargang. N ieu wjaars-Ad vertentien Binnenland. a 40 cent. "feuilleton. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels /0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer er jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad vePHchljnt Dinsdag- en Vrijdagavond blj den iiitgcvcr J. K. C. D B O N T te Ter Neazcn. voor het nummer datop 1 Jauuari 1884 verschijnt, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot UITER- LIJK Maandag 31 dezer des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, 24 December 1883. De Uitgever, J. K. G. DHONT. IPolitieli Overzicht. Jt Is niet meer dan natuurlijk, dat de Duitsche bladen vol verhalen en beschouwingen zijn over de reis van den Duitschen Kroonprins naar Rome en de beteekenis er van op verschillende wijs ui eggen. Volgens sommige is het bezoek, door den gast van het Quirinaal op het Vaticaan ge- bracht een openlijke en duidelijke erkenning der door de gebeurtenissen van 1870 in het leven geroepen toestanden. Andere bladen gaan daar- eutegen voort met in weerwil van alle ambtelijke tegenspraak het bezoek aan het Vaticaan voor te stellen als het eigenlijke doel der reis. Naar hunne bewering was het dus om den Paus in de eerste plaats en slechts in de tweede om Koning Humbert te doen. Als een der gevolgen van het bezoek wordt, gelijk reed» gemeld werd, ook genoemd, dat de Keizer van Oostenrijk den Koning van Italie eerstdaags te Rome zal be- zoeken. Evenzoo zou Koning Alfonso van Spanje doen. De Kroonprins heeft daarvoor het ijs ge- broken en de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italie, die ter volmaking nog slechts een tegen- bezoek des Oosteurijkschen Keizers behoefden, worden nu al wat men wenschen kan. Maar zeker ging de Kroonprins daarom niet alleen naar Rome. Nu de Fransche Senaat de aangevraagde Tong- kingelden heeft goedgekeurd, zullen de gereed staande versterkingen dadelijk naar het tooneel des oorlogs, de oostkust van Azie, vertrekken. De batterijen zullen elk vijf oflicieren hebben, om in geval van nood de zieken of gewonden terstond belioorlijk te kunnen vervangen. De pogingen om in de gelederen vrijwilligers te vin- den om den veldtocht mede te maken, slagen naar wensch. In enkele dagen hebben niet min der dan 300 onder-officieren en 1400 korporaals en manschappen op de lijsten geteekend, die tot dat doel bij het Parijsche garnizoen rondgingen. Volgens de Temps hebben reeds 8000 officieren EEN KERSTVERHAALTJE. Lang nadat hij had uitgesproken, lag zij stil, toen fluisterde zij zachtjes„Op Kerstmis werd ons kind geboren en op een Kerstavoud heeft hij mij het eerst van zijn liefde gesproken, ach! dat liij mij vergiffenis schenken kon eer ik sterf." „Zou het u verlichting geven, mij van uw verleden iets te vertellen?" vroeg de prediker vol mededoogen. „Ik heb niet veel te vertellen. Mijn leven is een mengsel geweest van schuld en ellende, zonde en berouw, zooals het leven van veel menschen is. Bij mijn geboorte stierf mijn moeder en ik groeide op zonder liefde en toch smachtend naar liefde, met een vurig, naar geluk dorstend hart, onder koude menschen, wien ik tot last was. Mijn hartstochtelijk verlaugen naar liefde en geluk deed mij vol vreugde mijn hand reiken aan den man, die mij beloofde, beide te schenken. Ik dacht, dat ik hem lief had, omdal ik hem wilde lief- hebben en omdat ik hem zag, niet zooals hij was, maar zooals ik hem zien wilde. Maar deze zelf- verblinding duurde niet lang. Hij was braaf en rechtschapen, maar hij begreep mij niet. Nog voor de geboorte van ons kind wist ik het, dat hij mij nooit zou leeren begrijpen en voelde ik, dat een kloof zich begon te openen tusschen mij en hem, die natuur en wet tot mijn echtgenoot haddm gemaakt. Ik snakte naar vrijheid, docli hij zU&ht mij door gestrengheid en hardheid voor zich te behouden. Toen stierf ons kind en voelde zich bij den Minister van Oorlog aangemeld, die zich eveneens daartoe bereid verklaren. In den Senaat kon Ferry mededeelen, dat de Franschen Son-Tay hebben aangevallen en de buitenwerken na een hardnekkig gevecht hebben bezet. Het fort was nog in 't bezit der Chineezen, maar een nieuwe aanval was ophanden. Bij een verkenning door de Franschen gedaan was bevonden, dat Bac-Ninch, de vesting die na Son-Tay, aan de beurt is, bijna geheel door de bezetting ver- laten was. In Engeland is men zeer ongerust over de werkzaamheid der dynamietmannen. De openbare gebouwen der hoofdstad worden weder bewaakt en een gewapende en bereden wacht politic-agen- ten vergezelt Gladstone naar de kerk, op de wan- deling en naar huis. Zijn verblijf op Ilawarden wordt dag en nacht bewaakt door een aantal politie-agenten met revolvers gewapend. Hoofd- zakelijk schijnt deze nieuwe uitbarsting van toorn en bitterheid onder de Ieren gewekt door de terechtstelling een paar dagen geleden van O'Don- nell, den moordenaar van den Ierlandschen aan- brenger Carey, inzake de wegmaking van Burke en Cavendish in 't Fenikspark te Dublin. Uit Amerika worden personen verwacht om die daad te wreken, want het is voomamelijk daar, dat het voltrokken doodvonnis onder de ontevreden Ieren vrij wat kwaad bloed heeft gezet. Te New-York is een vergadering gehouden waarop zeer heftige en bloedige besluiten zijn genomen. Al weigert Engeland zich ook te leenen, en niet zonder reden, tot het dempen van den opstand in Soedan of liever tot het onderdrukken der bewegiug daar door den Mahdi begonnen, evenwel trekt het zijn hand van Egypte niet af. Want in weerwil van alle tegenspraak en de zeer twijfel- achtige verklaringen daaromtrent gegeven, gaat de Engelsche regeering voort met het afzendeu van troepen tot versterking der Britsche legermacht in Egypte. Ook zou Suakim reeds lang gevallen zijn, als het niet verhinderd was geworden door de bommen van de daar liggende Engelsche kanon- neerbooten. Baker pacha is eindelijk vertrokken naar Suakim. Aan het station te Cairo was een indrukwekkende menigte om hem vaarwel te zeg- gen. Wie weet, of men hem wel ooit weer zal zienOok Hicks vertrok met de meest schitteren- de vooruitzichten, maar wat is daaruit geworden? En nu heeft Baker nog een aantal troepen onder zijn bevelen, dat alleszins onvoldoende wordt ge noemd. Wel heeft hij een brief van den Khedive in zijn zak om voorzichtig te zijn en alvorens tot geweld over te gaan alle verzoenende maatregclen te gebruiken. Men rekent er namelijk op dat eenige ik den laatsten band verscheuren, die mij aan hem geketeud liield, ik voelde mij vrij en wilde het ook zijn voor de wereld." De zieke hield op en lag vermoeid, met gesloten oogen in de kusseus, daarop vervolgde zijhaastig: //Ik verliet mijn echtgenoot. Ik was jong en schoon, mijn talenten bezorgden mij een onafhau- kelijk bcstaangeen wonder, dat de werekl voor- komend voor mij was. Ik genoot het leven met voile teugen en toch niettegenstaande mijn vrijheid en de lauweren, die ik door de kunst verwierf, gevoelde ik mij toch nooit gelukkig. Ik werd steeds door een heimelijke onrust gekweld, ik kon het nergens lang uithouden, te midden der luid- ruchtigste vroolijkheid gevoelde ik een soort van heimwee en kon ik met geen mogelijkheid de stem van mijn geweten tot zwijgen brengen." Zij zweeg wederom, doch slechts om adem te scneppen. z/Het einde liet zich niet lang wachtenik werd ziek en arm ellendig. Ik was te trotsch om hulp aan vrienden of bekenden te vragen, zoo kwam ik hier. En nu ga ik sterven, eenzaam, ver- laten, zonder eigen woning, rampzalig, zoo als ik geleefd heb" z/Zoudt ge u niet gaarne met uw man willen verzoenen?" vroeg de geestelijke. z/Of ik dat gaarne zou willen?" Zij richtte zich met inspanning overeind. z/Gij weet niet, hoe mijn hart schreit om hem, hoe ik er naar smacht, hem nog eens te zien, nog eens zijn stem te hooren, mij nog eens door zijn armen omstrengeld te voelen en te weten, dat ik daar veilig ben." Zij zonk uitgeput neder. stammen zich zullen laten omkoopen, maar Baker heeft maar amper geld genoeg mede gekregen voor 't onderhoud zijner troepen. Hij zal dus niet veel in die richting kunnen doen. Met Turkije worden de onderhandelingen over het zenden van Turksche troepen naar Soedan en tegen den Mahdi voorlgezet. De Minister van Binnenlandsche Zakeu heeft Zaterdag jl. aan de Tweede Kamer der Staten— Generaal medegedeeld, dat de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Iudie aan Z. M. den Koning zijn ontslag heeft gevraagd. Door Z. M. den Koning is afwijzend beschikt op het adres van de vier Goessche raadsleden, in welk adres bezwaren werden iugebracht tegen het zittingnemen van de lieeren Massee en Yan Swin- deren, zonder het afleggen van den eed. De Tweede Kamer heeft jl. Zaterdag de spoorweg-begrooting aangenomen met 57 tegen 11 stemmen, na verlaging met 1 millioen voorde uitbreiding van het spoorwegpersoneel, 2£ ton voor het hoofdgebouw station Nijmegen, 5 ton voor wer- ken op de lijn Rotterdam-Hoek, 2 ton voor stei- gers aan de buitenhaven te Ylissingen en 45,000 voor onvoorziene uitgaven. De waterstaatsbegrooting is nog verminderd met 7500 voor proefnemingen bij kunstmatigen elft- teelt, f 1000 voor toelagen aan leerlingen der landbouwschool, f 40,000 voor posterijen, f 10,000 voor telegraaflijnen. Hoofdstuk waterstaat is daar- na aangenomen met 63 tegen 2 stemmen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. - Het voorstel van den heer Buma, betrek- kelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee, is door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer verklaard te zijn in staat van wijzen. Het is in den laatsten tijd gebleken, dat sommige menschen in den waan verkeeren dat brieven even goed met plakzegels als met fran- keerzegels kunnen gefrankeerd worden. De post vindt dat niet, stempelt de plakzegels niet af en de ontvanger moet voor zijn brief betalen alsof deze ongefrankeerd ware geweest. In de Haagsche brieven aan de Zaanl. Ct. leest men het volgende omtrent den heer Hubrecht, secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, den bekenden redacteur der officieele bescheiden betrekkelijk het onderwijs //Deze ambtenaar heeft een goed tractement en wel eens meer faveurtjes, die anderen ook wel //Maar wat helpt het mij ging zij voort met zwakke stem, //hij is ver van hier en kan niet komen, en al kon hij ook, hij zou het niet willen. liij zal mij voor een verlorene houden, zooals de wereld het doet, met wier oordeel ik gespot heb. Maar bij den God, dien ik vergeten heb en wien ik thans niet meer durf te naderen, ik heb gedwaald, gezondigd, maar ik ben niet gevallen; i'k verbrak den trouw aan mijn man slechts door hem te verlaten. Dat zult u hem vertellen als ik dood ben/ lunar oogen vestigden zich smeekend op het gelaat van den prediker. //Zult u hem mijn laat sten groet overbrengen en de bede om zijn ver- giffenis Hij knikte haar toe en zij noemde haar nanm en woonplaats. errast zag de geestelijke op. //Kent u hem? Weet u iets van hem?" riep zij hem aanziende, opgewonden uit. z/Dat zal ik u zeggen als ik terug kom." Hij stond haastig op. //Ik kom zoo aanstonds weer bij u en.... hoop op Gods barmhartigheid, die ook voor u is weggelegd Een kwartier later werd er naast de kribbe van den zwaar gewonden man, behoedzaam een tweede kribbo geplaatst. Met moeite richtte hij zich een weinig op, zachtkens den naam roepend van zijn vrouw, die eindelijk weer den weg tot hem gevon- den had. Den volgenden morgen ging de Kerstmiszon helder en vriendelijk op. Haar gouden stralen deden de sneeuw schitteren op de velden en de Kerstboom van de kinderen van den prediker tintclde even vroolijk in haar licht als de welrie- kende groene dennentakken op de bedden der kran- zouden willen genieten. Bovendien is hij wat men lioemt //uitgeslapen." Hij heeft een vrijkaart op het spoormaar geloof daarom niet, dat hij den Staat verzuimen zal in rekening te brengen reis- kosten, wanneer hij die in het belang van het Rijk gemaakt heeft. Ja, wanneer hij officieeleen tentoonstellings-diner bezoekt, dan wil hij toch die zoogenaamde spoorkosten vergoed hebben. En weigert de Rekenkamer die goed te keuren, hij dreigt den Staat met een proces, zooals ge dezer dagen in de couranten hebt kunnen lezen. 't Mooiste staaltje van zijn inhaligheid heb ik mij dezer dagen laten vertellen, dat hierop neerkomt (maar 't is haast niet te gelooven), dat hij zijn zoon, een zooloog, een huwelijksreisje naar en een verblijf van 6 maanden te Napels wist te bezorgen, geheel en^al op kosten van de Nederlandsche schatkist." t Maakt inderdaad een vreemden indruk, als men daarop de volgende loftuiting leest z/Indien de heer Hubrecht niet nu en dan be- wijzen gaf van grof cynisme, hij zou een juweel zijn van een man." Door bemiddeling der Nederlandsche Han- delmaatschappij zijn weder 24,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 494,000. De brievengaarder te Rijpwetering is in den nacht van den 18 op den 19 dezer voor eeue belangrijke som gelds bestolen. Des avonds is men heimelijk in het huis gekomen en een zakje met kasgeld, dat op tafel was gelegd, werd mede- genomen. Een notitieboekje, dat zich onder het zakje bevond, werd geopend teruggevonden en de daarin aanwezige kwitantien lagen des ochtends verspreid over de tafel. In eene lade van de tafel was nog eene som van ongeveer 100, doch deze is waarschijnlijk door de dieven over het hoofd gezien. Zoowel de buiten- als de binnendeur had men open laten staan. Er is proces—verbaal van de zaak opgemaakt en de politie doet al het mo"e- Hjke om den dader of de daders in handen te krijgen. Intusschen is de bestolene, die voor het geld aansprakelijk is, verplicht het tekort uit zijne eigen toch reeds zoo bekrompen middelen aan te vullen. Te ruim 9 uur in den morgen barstte Yrijdag jl. te Burgh (op Schouwen) een felle brand uit m de landbouwschuur van den heer W. Speelman, welke in weinig oogenblikken schier van alle kanten door de vlammen werd aangetast. Zoowel de brand- spuit van Burgh als van Haamstede gaven spoedig water en het mocht gelukken den brand tot dat eene perceel te bepalen. legen den avond was van de groote schuur, met ken. Daar belrad de geestelijke voorzichtig en zachtjes de ziekenzaal waarin de lang gescheiden echtgenooten rustten. Het bed der'jouge vrouw was ledig. Door den gezonden arm van haar echt genoot nauw omstrengeld, het blonde hoofd ver- borgen aan zijn burst, lag zij daar dicht aan zijn hart gekneld als een vermoeid vogeltje, dat beschut- trag zoekt tegen het onweer, onder moeders vleufel. z/Zij slaaptfluisterde de man met een <*eluk- kigen lach, toen de geestelijke nader trad. Door een angstig voorgevoel aaugegrepen, boog deze zich over de sluimerende heeu. Ja, zij slaapt," her- haalde hij langzaam en plechtig. Getrotten door den toon van zijn stem zag de zieke man neer op de gestalte in zijn arm. Ver- schrikt betastte hij haar voorhoofd en wammn Zij waren aaugeraakt door den adem des doods Met warme woorden sprak de ontroerde prediker den zieke toe, maar deze scheen zulks niet te be- hoeven. Rustig l et hij het geschieden dat men de doode uit zijn arm losmaakte en wegvoerde om haar een laatste rustplaats te bereiden. Hij wist dat zij niet op hem zou wachten. Nog voor het Oude Jaar was verstreken, voHle hij haar na. Van zijn vermogen had hij de eene helft vermaakt aan den kleinen knaap, die hem den dennentwijg had gebracht, de andere helft aan het hospitaal onder het beding dat men hem zou begraveu naast de vrouw die hij nooit had opgehouden te beminnen. Yrij vertaald. J. B. II. O TER SIEIIZESISCHE 4 01KWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1