Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. gg No. 1941. Zaterdag 22 December 1883. 23e tlaar^an^. Binnenland. O o ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer er jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind verscliijnt Dinsdnx- cn Vrijdagavoml bij deu uitgcvcr J. K. O. D n O 91 T te Tcr Kcnzcn. "YVegens het Kerstfeest zal het vol- gende nuramer dezer courant, inplaats van a. s. Dinsdagavond, een dag vroeger worden uitgegeven. Advertentien voor dat nuramer wor den ingewacht tot Maandag 24 dezer des namiddags twee uur. Ter Neuzen, 21 Dec. 1883. De TJitgever. Politiek. Overzicht. Van alle kanten wordt in de dagbladen gewezen op bet gevaarlijke van den toestand in Egypte. Alle Engelsche bladen acbten het noodzakelijk om spoedig een besluit te nemen en te doen weten of men den Khedive wil helpen bij het verdedigen van den Boven-Nijl, dan wel of men Egypte aau ziju lot wil overlaten. De Times levert een betoog, waarin de staatkundige en geldelijke moeilijkhedeu aangewezen worden, waarin zich de Egyptische regeering tegenwoordig bevindt en waarvoor Enge- land de oogen niet kan sluiten. In weerwil ecliter van dit eenstemmig aandringen op een spoedig en kraclitig handelen, schijnt de Engelsche regeering de door den Mahdi in het leven geroepen bewe- ging met onverschilligheid te zullen aanzien en heeft zij de Egyptische te verstaan gegeven dat zij in Soedan niet kan tusschenbeide treden. Wel heeft zij beloofd bij den Sultan van Turkije een goed woord te doen tot het zenden van de Turksche krijgsmacht naar Soedan over Suakim, waarheen ook een Engelsch oorlogschip, met den Engelschen vlootvloogd Hewett aan boord, vertrokken is. Het moet in het plan liggen van den Mahdi om Suakim te bemachtigen en van daar over de Roode zee naar Arabie over te steken, teneinde daar het Arabische kalifaat te grondvesten. Zij't door hem opgestookt of niet, de reeds opgestane stammen in Yemen en Hedjas in Arabie winnen dagelijks aan krachten, zoodat de Turksche regeering zich reeds verplicht heeft gezien versterking derwaarts te zenden. Een en ander doet zien welke ver gaande gevolgen de opstand van den Mahdi hebben kan. Voor Frankrijk blijven de tijdingen uit Achter- Indie slecht. Het bericht van de paleis-omwente- ling te Hud en den geweldadigen dood van den nieuwen koning van Annam, Tiep-lloa, is van onderscheidene kanten bevestigd. De vertaling van den naam van Tiep-lloa zou ziju »Eendracht en Vrede," en hij zou opgetreden zijn als koning, om tegenover Frankrijk eene vredelievende staatkunde FEUILLETQN. EEN KERSTVERHAALTJE. Daar staat even buiten de stad een groot wit huis met gladde muren en lange eentoniuge rijen ramen. De drukte van de stad kan het huis niet bereiken. De sneeuw die daar ginds al lang vuil en gesmolten is, ligt hier nog glinsterend wit op de dorre lieesters in den tuin en op de doukere dennen, die ac.hter het huis hoog en ernstig zich verheffen. De zware voordeur wordt slechts zelden geopend en hoogst zelden vertoont zich een levend wezen voor een der vele vensters. De meesten er van zijn dichtgesloten Y is het groote Zieken- huis, het Stads hospitaal. HET IS KERSTMIS In de ruime zalen staat bed naast bed geschaard en geen van al die bedden is ledig, niet een Immers in den winter heeft Ziekte en Dood den ruimsten oogst binnen te halen onder de menschheid. Het is slechts weinige dagen geleden, dat de ernstige, zwijgende ruimten van het huis, voor een groot aantal nieuwe onverwachte gasten werden geopend. Als gij voor het venster gaat staan, kunt gij, ver over de besneeuwde velden been, de plaats zien waar het ongeluk gebeurd is. In den sneeuwstorm toen de noodsignalen niet gezien konden worden en de oogen van den verkleumden te volgen. Tu-Duc, zijn voorganger, had een ande- ren opvolger aangewezen, die niet gezind was den vreemdelingen de hand te reiken. Maar die op volger, Due-Due geheeten, schijnt slechts twee dagen geregeerd te hebben en daarna ook door een paleis- omwenteling uit den weg te zijn geruimd, om den thans vermoorden koning der Franschgeziude partij op den troon te plaatsen. En nu is het de invloed der Chineezen, die zijn dood bewerkt heeft, blijk- baar om het verdrag van Hue en de Fransche bescherming in Y ongereede te breugen en eene afleiding te bewerken voor den inval in Tongkin. Men is niet zonder zorg omtrent het lot van den Franschen zaakgelastigde te Hue, die, behalve zijn gevolg, slechts een lijfwacht van honderd man bij zich heeft en van wien men nog geen tijding heeft gekregen. De gemeenschap tusschen Hue en de forten aan den mond der rivier, die door de Fran schen zijn bezet, is blijkbaar afgesneden en iu dezen tijd van het jaar is de stroom niet bevaarbaar voor kanonneerbooten en staan de landwegen te midden van rijstvelden meest onder water, zoodat de hoofd- stad zeer moeilijk te bereiken is. Deze ongunstige tijding en de noodkreet van den Franschen vloot- voogd en bevelhebber, Courbet, uit Hanoi, diege- meld heeft de rust van de bezette punteu niet te kuunen verzekeren, als hij met zijne troepen verder vooruit trekt, hebben de Fransche regeering doen besluiten tot het uitzenden van nieuwe troepen. In Spanje is met veel plechtigheid de Kamer geopend. De met ongeduld verbeide troonrede heeft niet aaii de algemeene verwaehting beantwoord. Er wordt breedvoerig in uitgewijd over's Konings reis en het bezoek van den Duitschen Kroonprins, als bewijzen der voortreffelijke betrekkingen met het buitenland, doch de verwachte mededeelingen omtrent herziening der grondwet en invoering van het algemeen stemrecht bleven uit. Het is nog niet zeker of deze samenstelling der troonrede een overwinning i3 van de afgetreden regeering-Sagasta op de nieuwe, dan wel of het nalaten van deze twistvraagpunten met opzet is geschied. Vele bladen meenen ecliter dat het slechts van Sagasta zelf zal afhangen, wanneer hij de teugels van het bewind weder in handen zal nemen. Sagasta is tot voorzitter der Kamer benoemd. De Duitsche Kroonprins heeft met eenigeu spoed Barcelona ver- laten, zonder van de aangeboden feestelijkheden gebruik te maken. Hij is bereids te Rome aange- komen. Daarbij heeft niets bizonders plaats gehad. Heden zou de Prins Rome weder verlaten om tijdig voor de kerstdagen te Berlijn terug te zijn en 24 dezer de gewone groote familie-maaltijd aldaar te kunnen bijwonen. machinist verblind werden, zijn er twee treinen tegen elkaar ingeloopen. Vreeselijk waren de ge volgen; uren lang was men bezig om de dooden en gewonden te voorschijn te brengen. Van de verongelukten, die in het Ziekenhuis waren onder- gebracht, hadden zich eenigen reeds onder de hoede van familie of vrienden in de buurt gesteld om daar hun verdere genezing af te wachten. Anderen hadden de lange reis aanvaard, waarop vriend noch bloedverwanten ons begeleiden kunnen, die ecliter niet minder zeker naar het Vaderland en Genezing voert. Een enkele slechts bleef. Hij is een groote sterke man. Een zware donkere baard, omgeeft de bruingetinte, nu ingevallen trekken, waar't blanke voorhoofd sterk bij afsteekt. Zonder den diepen rimpel, tusschen de wenkbrauwen, die aan de ge- laatstrekken iets strengs en hartvochtigst geeft, zou het gelaat dat van verstand en wilskraclit spreekt, een aangenamen indruk gemaakt hebben. Hij ligt daar tot aan den lials tocgedekt. Arm en voet zijn hem verbrijzeld, de arm is afgezet. Hij heeft de operatie moedig ondergaan, en de uitspraak van den arts dat hij blijven leven zal in somber stilzwijgen aangehoord. //Zou het u geen genoegen doen als uw familie overkwam?" had de geestelijke vanY hospitaal mede- lijdend gevraagd, toen de gewonde na zijn opname in het ziekenhuis, zijn naam en woonplaats had opgegeven. »lk heb geen familie De leden van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 278ten December e. k., des na middags te drie uren. Mgr. H. van Beek, bisschop van Breda, heeft tot zijn vicaris-generaal benoemd den heer A. H. van den Corput, tot dusver secretaris van het bisdom, en als zoodanig benoemd den heer II. Gjllis. Een wetsontwerp is door de regeering inge- diend tot bekrachtiging van een ruiling van buiten- gronden in het Slaak met mevr. Weerts geb. Schorer van St. Philipsland. Y oor het gerechtshof teY Gravenhage stond gisteren terecht J. C. van Wijck, te Ter Neuzen, beschuldigd vanpoging tot moedwilligen doodslag. Beschuldigde was reeds 15 jaren met zijn tweede vrouw gehuwd. Uit het eerste huwelijk waren hem twee, uit het tweede vicr kinderen geschonken. De verhouding tusschen de beide echtgenooten liet, daar de man nog al eens misbruik maakte van sterken drank, en de vrouw, volgens ver- klaring van dezen, zijn kinderen en den boel verwaarloosde, veel te wenschen overwaarin een fout, door de vrouw tijdens het huwelijk begaan, natuurlijk geen verbetering bracht. Op 5 Aug jl. kwam de man des namiddags omstreeks een uur beschonken thuis en vroeg aan zijn vrouw, waar zich de kinderen bevonden. Zij antwoordde hem dat deze de straat op waren gegaan, waarop hij ziju vrouw al scheldende bij de keel en de borst greep en haar onder het uiten van de bedreiging: nu ben je de mijne, nu moet je kapot," eerst met het hoofd herhaalde malen tegen de bedstede sloeg en haar daarna door een ruit duwde, waarop de buren toeschoten en de hulp van den mare chaussee inriepen, welke, daar beschuldigde weigerde de inmiddels gesloten deur voor hem te openen, het raam opschoof, naar binnen klom, en den man van de vrouw aftrok. Yolgens verklaring van de mishandelde en de getuigen had beschul digde reeds 14 dagen te voren gedreigd zijn vrouw te zulien dooden. Beschuldigde bekende wel zijn vrouw vastgegre- pen, maar niet mishandeld te hebben. Hij had haar, naar hij verzekerde, slechts een kastijding willen geven omdat zij naar zijn oordeel de kinderen zoo verwaarloosde. Hij ontkende ecliter ten stelligste haar met den dood gedreigd, of wer- kelijk het voornemen gehad te hebben haar te dooden. Volgens zijn bewering had hij, toen de marechaussee binnengeklommen was, reeds vrijwillig de vrouw losgelaten en bevonden beiden zich elk aan een kant van de tafel. Advocaat-generaal Mr. Gregory meende dat uit //Maar u is toch getrouwd?" De blikken van den prediker vestigden zich op den ring aan den vinger van den zieke. z/Ik was het," antwoordde hij kortaf en bitter; en toen het beslissend oogenblik kwam, toen vroeg bij met zachte stem, aan den deelnemenden trooster, die hem ter zijde was gebleven, om hem den trouw- ring aan zijn gezonde hand te steken. Heden heeft het vierjarige zoontje van den leeraar zijn vader begeleid op zijn ronde langs de bedden en hij heeft op ieder legerstede een frissche groane, geurige dennentak neergelegd, terwijl hij daarbij door zijn vader voorgezegd, verlegen gestameld heeft: ,/Aan daag is het Kerstmis." //Van daag is het Kerstmis," had de gewonde in zich zelf herhaaid en lusteloos had hij naar de twijg gegrepeu en toen de geestelijke eeuige oogen- blikken later, langs ziju legerstede kwam, zag hij hoe de zieke de tak over zijn aangezicht had uit- gespreid en met gesloten oogen stil er onder lag. J a, het is Kerstmis, alle arbeid en bezigheid rust, slechts de dood gaat onvermoeid voort met te zoeken naar hen, die zijn hand reeds gestem- peld heeft. Op den drempel van de zaal der vrouwelijke patienten, bleef de prediker, die troostend en op- beurend van bed tot bed gegaan was, even staan, om zaehtjes een paar woorden met den doctor te wisselen, die daareven van het bed eener doodzieke vrouw terug kwam. Met een ernstig gelaat begaj de woorden en daden van den beschuldigde, zoowel als uit den indruk, welken deze op de mishandelde en de getuigen had gemaakt, duidelijk bleek, dat beschuldigde het stellig voornemen had gehad om zijn vrouw te dooden. Daarheen wees ook het sluiten van de deur met een spie, terwijl de mis- handeling zelve, nl. het bij de keel grijpen en die toehouden, bovendien in verband met dit sluiten en de geuite bedreigingen, het klaarste bewijsleverde, dat de vrouw zonder de tusschenkomst van den marechaussee het leven er bij zou hebben verloreu. Van toepassing van de wet van 1854 konhier, in weerwil van de fout, door de vrouw begaan, geen sprake zijn, omdat de man, door zijn wan- gedrag, van alles de schuld draagt. Hij requireerde derhalve 5 jaar tuchthuisstraf. Mr. Roijer verklaarde geen sympathie voor den beschuldigde te gevoelen, maar toch ook evenmin te kunnen toegeven, dat de schuld van dezen wettig bewezen was. Yolgens hem was bij den aanval de deur nog niet gesloten, want een van de getuigen was tijdens de mishandeling nog tweemaal in huis gekomen. De mishandeling zelve was volgens pleiter ook niet z<5o ernstig geweest, om daaruit te concludeeren, dat beschul digde het doel had om te dooden. De geuitte bedreigingen hadden, naar pleiters oordeel, in den mond van iemand als beschuldigde niet die ernstige beteekenis. Die herhaalde bedreigingen hadden dan ook nog nimmer tot eenig ernstig resultant geleid. Pleiter meende dat beschuldigde ter zake vanmishandeling terecht had moeten staan, wes- halve hij tot vrijspraak van het ten laste gelegde feitpoging tot moedwilligen doodslag, concludeerde. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uit spraak op Donderdag 27 dezer. Men schrijft uit Ylissingen Gisterenavond te 10 uren arriveerden alhier van Amsterdam de Prins von AY ied met familie en groot gevolg, begeleid door den heer Egidius, consul—generaal van Zweden te Amsterdam, op reis zijnde naar Londen. Het uit 19 personen bestaande gezelschap be- gaf zich na aankomst aan boord van den mailstoomer Prinses Marie, waarmede de reis naar Engeland onmiddellijk werd voortgezet. Het getal Christelijke scholen is in 1883 toegenomen van 375 tot 395, het getal leerlingen van 60,000 tot 64,350. Ouders en belangstel- lenden brengen in den vorm van schoolgeld f 1,287,000 op in de kosten. De Yereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs subsidieert f 31,750. Te Bergen op Zoom is in de jongst geliou- den raadsvergadering door een lid het voorstel gedaan tot het doen bouwen van eene keersluis of keerdeuren aan den ingang van de haven, waardoor een einde zal komen aan de vele en aanhoudende schaden, die de bewoners aan die hij zich daarop tot de lijderes. Zij was een jonge vrouw nog onder de dertig. Haar ingezonken gelaat gloeide van koortsvuur, maar noch ziekte, noch lijden had het van zijn schoonheid kunnen berooven. Zij had het epgemerkt, dat de beide mannen samen gesproken hadden. z/Moet ik sterven?" vroeg zij, de groote donker- blauwe oogen, angstig en in gespannen verwaehting op hem vestigend. Hij kon het niet verdragen, dien blik op zich gericht te zien, en zeide met onzekere stem en terwijl hij zich een weinig ter zijde wendde: //Zal ik u de vrede boodschap ver- kondigeu Zij had hem begrepen en terwijl zij met haar hand een afwerende beweging maakte, antwoordde zijAYat zou dat mij geven z/Een iegelijk, zal ze deelachtig worden. z/Ik niet, ik niet!" zij keerde zich heftig om naar den muur en barstte in een wanhopend snikken uit. llij kon niet besluiten haar in dezen toestand alleen te laten, hoewel hij in den gang herhaal- delijk zaehtjes //A/ader, vader," hoorde roepen op dringend smeekenden toon, hij wist dat het zijn kleine jongens waren, die op hem stonden te wachten, opdat hij hun eindelijk al de heerlijkheden van den Kerstboom zou komen onthulleu. De wereld is vol ellende en jammer, mocht hij zijn kinderen hun kerstvreugde bederven? z/Ik kom zoo aanstonds weer bij u," zeide hij I liefderijk tot de weenende vrouw en volgde de TER \EI ZEVSdE COIRAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1