BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. in gebruik voor tram- 'en omnibuspaardenhet dient om het sterke transpireeren en daardoor kouvatten en stijf worden tegen te gaande gladgeschoren buik en pooten brengen voldoende verkoeling aan het lichaam, dat overigens door de natuurlijke bedekking op rug en borst de noodige warmte behoudt. Men lieeft den maat- regel aldaar toegepast op een paard, dat bizonder sterk transpireerde, en de uitkomst lieeft aan de verwachting volkomen beantwoord. Het vreeinde gezicht moedigt echter niet tot voortzetting van den maatregel aan. Tot lieden hoorde men niets omtrent het lot der bemanning van het te Scheveningen gestrande dynamietschip //Echo." De kapiteiu zekere Scales was een zeventiger en de stuurman, die er op was, had een liouten been. Door een dertigtal mineurs onder bevel van den kapitein Kleijnhens, uit Utrecht, is gisteren te Scheveningen het aangespoelde dyna- miet en kisten in het duin verbrand, zonder on- gelukken te veroorzaken. Het terrein was door politie, marechaussee en militairen streng afgesloten. Het buskruit zal binnen enkele dagen verkocht worden. Onlangs werd gemeld, dat zich te Js Gre- velduin—Capelle een dansmeester uit Besoijen had gevestigd, die aan eenige kinderen van ingezetenen ten huize van den bakker C. van Beek les gaf, en dat de kerkeraad pogingen aanwendde, om die danslessen te doen ophouden. De bakker is nu voor de bedreigingen van den kerkeraad be- zweken. Of de danslessen nu echter zullen op houden is eene andere vraag, daar, naar men verneemt, door anderen voor loealiteit zal ge- zorgd worden. In den nacht van Vrijdag jl. ontstond te Apel- doorn brand in eene woning in de Nieuwstraat, be- wooud door twee gezinnen. De vlammen, door den wind aangewakkerd, sloegen over op een huisje met rieten dak aan de overzijde en op een daar- naast staand perceel, hetwelk nog slechts een jaar of vier de straat versierde. De opgenoemde perceelen waren in zoo korten tijd uitgebraud, dat bijna niets gered kon worden. Een der be- woners, niet wetende, dat zijne vrouw reeds het brandende huis ontvlucht was, wilde haar redden en heeftzich deerlijk gebrand. Eene zieke vrouw moest den brand ontvluchten en een oud echtpaar lieeft ternauwernood de noodige kleedingstukken kuunen medenemen. Alles was verzekerd. De Er. Ct. deelt als een bijdrage van kinderlijke naiveteit mede, dat een der knapen, onlangs geraakt door den Engelschen kapitein van het pleizierjacht Firefly te Dokkum bij zijn ouders thuis komende, huilende uitriep//Moekemoeke ze hew we mij doodschoten!'; En toen de moeder het kind geruststelde met de verklaring,/Maar, kyndou leefst ommers nogtot wederantwoord moest hooren: //Nou! ze hew we et toch zeid, moeke Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat door een fellen brand in asch is gelegd de kapitale branderij van den heer H. Kies, staande in de nabijheid van de woning van den Commissaris des Konings, de bureaux van het gewestelijk bestuur, het rijksarchief en de artilleriekazerne. Gelukkig was het stil weder, vijf gemeentelijke spuiten en die van de artillerie waren spoedig ter plaatse. De brandweer was omstreeks half zes den brand meester. Het gebouw is voor 25,000 verzekerd bij de 's Bossche maatschappij. Het verhaal van het verongelukken van den St. Philipslandschen veerschipper met diens zoon en een passagier, dat naar het schijnt van uit Tholen was overgebracht, is gelukkig gebleken onwaar te zijn. In het begin geloofde men niets van de tegenspraak, zoo algemeen was verteld dat De Ruijter met zijn oom verdronken was. Niemand weet aldaar tot heden hoe dat verhaal in de wereld gekomen is. Door den postschipper W. van den Berg van Vianen, die reeds zoo menig menschenleven lieeft gered, zijn de vorige week behouden aan wal gebraclit 10 personen van in hoogen nood ver- keerende schepen. Hij had het geluk de schepen te bereiken en hierdoor de personen te redden. Een vreemd geval heeft zich voorgedaan in de Wilp. Eene dochter van flinke burgers zou buwen met iemand uit Duurswold. Alles was voor het huwelijk gereed, en daar ver- dvvijnt eensklaps het minnende paar. Onder voor- wendsel van de familie te zullen bezoeken, zijn de jongelui via Rotterdam naar Amerika vertrokken. De Surinaamsche inboorlingen, die op de tentoonstelling te Amsterdam zijn geweest, zijn na eene voorspoedige reis den 6 Nov. jl. in goeden welstand te Paramaribo aangekomen. Bij de aankomst van de boot, waren duizenden belangstellenden en nieuwsgierigen aan den water- kant aanwezig, die lieu met een luid hoerah ontvingen. Uit Keulen schrijft menIn het circus Carre is dezer dagen een bravourstuk uitgevoerd, waarin miss Cora hare macht over de door haar gedresseerde dieren op het schitterendst getoond heeft. Miss Cora had onder den grootsten bijval des publieks het verblijf van hare viervoetige kunstenaars verlaten. Een leeuw en de beer waren in de grootste afdeeling achtergebleven, terwijl de andere leeuwen zich reeds in een ander hok ter zijde bevonden, Toen de beer had den koning van de woestijn misschieii op de teenen getrapt pakte de leeuw grimmig den lompert aan. De aangevallene zette zich in postuur en nu vertoonde zich een tooneel, waarbij men vreesde den beer, als de zwakste, door de klauwen en de tanden van zijn aanvaller te zien verscheuren. De stalknecht suelde met groote ijzeren tangen toe en beproefde de woedende strijders te scheiden. Daar ontsloot de dierentemster het hok, trad koelbloedig er binnen en gebood de dieren stilte. Terstoud gehoorzaamden zij, en toen miss Cora den beer naar het zijhok, dat hem tot woning strekt, wees, trad hij het mak als een lam binnen. Miss Cora is in Keulen geboren. Omtrent het gevangennemen der drie personen te Yorst als verdacht van den gepleegdeu moord te Heino, meldt de Kempener Yolksfreund De gevangenen hadden zich nog maar kort gele- den, uit Hollaud komende, hier (Vorst) gevestigd en vonden arbeid te Siichtelen. Ten einde een erfdeel in Holland in ontvangst te kunnen ncmen, verzochten zij voor een paar weken verlof, hetgeen hun werd toegestaan, waarop een hunner een oud pistool liet herstellen. Na liunne terugkomst lieten zij bij een veehandelaar een bankbiljet van f 40 wisselen, waarbij bemerkt werd, dat zij nog veel van dit soort hadden. Daar de moord nu tijdens liunne afwezigheid plants vond, komt een en ander zeer verdacht voor. In verband met de drie gearresteerden te Yorst als verdacht van den moord te Heino, heeft men aldaar eene huiszoeking gehouden, waarbij ge vonden zijn, onder een vat verborgen gouden kettingen, ringen en andere kostbaarheden verder verscheidene ganzenkoppen, vleugels, konijnenvellen enz. Twee revolvers waren in een mesthoop verborgen, waarvan een nog met zes schoten geladen was. Eenige dagen geleden meldde zichteJonko- ping bij de spaarbank een man aan, om te vragen naar eene kleine som gelds, die hij voor jaren daar had ingebracht. Hij was in zulke behoeftige omstandigheden geraakt, dat hij sedert lang voor 25 ore daags bij boerenmenschen in den kost was; maar het betalen van deze geringe som zou spoedig te hezwarend voor hem zijn, en het armenhuis stond hem als een schrikbeeld voor de oogen. Maar wanneer de nood het lioogst is, is de hulp het naast. De oude man dacht aan het geld, dat hij eenmaal in de spaarbank gezet had. Zijn boekje was weggeraakt maar het nummer had hij ont- houden. En zoo was hij naar Jonkoping gekomen, waar hij bij den kassier der bank kwam met de woorden//Ik geloof, dat ik hier nog wat geld heb staan." De kassier sloeg de boeken op en antwoordde na eenige oogenblikken//Juist; gij kunt over 1600 kronen beschikken." De oude man verbleekte van aandoening en wist niet of hij zijn ooren gelooven kon. Nadat men hem echter aan het verstand gebraclit had, dat zijn ingelegd geld door de bijgevoegde renten in den loop der jaren tot genoemde som was aangegroeid, sprak hij getroft'en//Goede hemel, dan ben ik rijknu behoef ik niet in het armenhuis." A I It F, S T F III G. Op Yrijdag 21 December 1883, des voormiddags ten 10 ure, aan het Provinciaal Bestuur te Mid- delburg van Het maken van werken tot afvoer van water, voortkomende uit de doorkwelling van de dijken van het kanaal door Walcheren, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren, in vier perceelen. (Raming: le perceel f 3,200, 2e perceel f 4,400, 8e perceel f 5000, 4e perceel f 600.) Yan 1 tot 15 December 1883. TER NEUZEN. Geboorten. 1 Dec. Marrigje, d. van Willem Jan van der Stigchel en van Leuntje de Vos. Laurens, z. van Jacobus Johannes Balje en van Maria Margrieta Wallart. 2 Dec. Aaltje, d. van Leendert Wieland en van Hendrika Adriana Scheele. Maria Celesia, d. van Petrus Jacobus van den Bulck en van Prudentia Sabina de Yleeschauwer. 8 Dec. Willem, z. van Karel Willem Kaijser en van Geertruida de Bokx. Adriaan Pieter, z. van Jan Kiel en vaif Elisabeth Janna Riemens. 7 Dec. Lidewij, d. van Izaak Brakman en van Josiua Loof. 9 Dec. Theodoor, z. van Eerdiuandus Anthonius Acke en van Julia de Meijer. 11 Dec. Maria Johanna, d. van James Bowbijes en van van Maria Anthoinetta Born. 15 Dec. Abraham Antheunis, z. van Willem Dekker en van Adriana de Mul. Overlijden. 2 Dec. Cornelis van Dijk, oud 64 j., weduwn. van Pieternella Anna Schram. 5 Dec. Daniel Pieter van de Velde, oud 5 m., z. van Cornelis en van Adriana Dieleman. 11 Dec. Hendrik Brakman, oud 6 j., z. van Abraham en van Maria Adriana van Dixhooru. 15 Dec. Sara Platteeuw, oud 62 j., d. van Johannes en van Pieternella Buijze. AXEL. Huwelijks-aangiften. 8 Dec. Maarten Vinke, oud 27 j., jm. en Adriana Haak, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Dec. Marinus de Feijter, oud 22 j., jm. en Laurina Oppeneer, oud 19 j., jd. Geboorten. 7 Dec. Neeltje, d. van Cornelis Dieleman en van Adriana de Feijter. 10 Dec. Elorentina Hortense, d. van Emanuel Bernard en van Amelia van Eck. 14 Dec. Willem, z. van Dekker en van Dingetje Riemens. Overlijden. 6 Dec. Cornelis Marinus Geluk, oud 22 j., z. van Erederik Karel en van Elisabeth den Hollander. 7 Dec. Pieternella Janneke Cor- nelissen, oud 4 in., d. van Andries Johannes en van Johanna Platteeuw. 11 Dec. Elorentina Hor tense Bernard, oud 21 u., d. van Emanuel en van Amelia van Eck. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 5 Dec. Elisabeth, d. van Johannes Francies Yink en van Pieternella de Bakker. Overlijden. 11 Dec. Een als levenloos aange- geven kind van het m. geslacht van Jan Christoft'el van 11am en van Agatha Wilhelmina Cornelia de Koster. C L I N G E. Huwelijks-aangiften. Theodorius Melsen, oud 65 j., weduwn. van Seraphina Pauwels, en Maria Louise Lemmens, oud 52 j., wed. van Johannes Baptiste van de Bosch. Pieter Josephus Baptiste de Potter, oud 40 j., weduwn. van Maria Antonia de Maeijer, en Yictalia Yerschoren, oud 36 j jd. Geboorten. Petrus Josephus, z. van Carolus Ludovicus Dhollander en van Apolonia Bruggeman. Overlijden. Julien Eredericus van Poele, oud 4 in., z. van Pieter Johannes en van Maria Philo- mena Waterschoot. Eulalia Maria Seraphina van de Heijden, oud 5 w., d. van Josephus en van Stephanie Waterschoot. Johannes Yorstenbosch, oud 64 j., echtg. van Maria Louisa Claessens. Maria Sophia Piersens, oud 61 j., echtg. van Jo hannes Josephus Gadaen. Stephanie de Wilde, oud 22 j., echtg. van Petrus Johannes Huijbrecht. Pieter Augustinus Rosman, oud 70 j., echtg. van Johanna Goossens. GRAAUW, Geboorten. 2 Dec. Alice Clothilde Marina, d. van Jan Moerdijk en van Henriea Dorothea Charpentier. Overlijden. 7 Dec. Petrus Erancies Yerdegem, oud 57 j., echtg. van Amelia Sophia de Witte. 10 Dec. Josina van Oij, oud 83 j., wed. van Pieter Triest. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 5 Dec. Petrus Dieleman (van Zaamslag), oud 30 j., jm. en Helena Johanna van Areuthals, oud 30 j., jd. HOEK. Huwelijks-aangiften. 1 Dec. Thomas Meertens, oud 25 j., jm. en Jozina de Regt, oud 34 j., jd. 7 Dec. Marinus Johannes Heinsdijk, oud 19 j., jm. en Dingetje de Regt, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Dec. Thomas Meertens, oud 25 j., jm. en Jozina de Regt, oud 34 j., jd. Geboorten. 3 Dec. Marinus Karel, z. van Francis Dieleman en van Cornelia Donze. 9 Dec. Maria, d. van Cornelis Kervink en van Willemina Oppeneer. 14 Dec. Sara, d. van Gilles de Regt en van Suzanna Bareman. Overlijden. 3 Dec. Maria Sara Verplanke, oud 30 j., echtg. van Petrus Bakker. KOEWACHT. Geboorten. 1 Dec. Camillus Franciscus, z. van Jacobus Poppe en van Leonie de Pauw. 8 Dec. Helene Marie Cornelie, d. van Alphonse Seraphin Auguste Meij en van Stephanie Bernaert. 13 Dec. Augustinus, z. van Pieter Erauciescus de Roover en van Theresia Yerlee. 14 Dec. Maria Josephina, d. van Petrus Roegiest en van Adelaida van Acker. Overlijden. 1 Dec. Charles Louis de Waele, oud 40 j., echtg. van Natalia Spiessens. 9 Dec. Dominicus de Block, oud 50 j., z. van Seraphinus en van Judoca Livina Pasteijn. 13 Dec. Emma D'hooghe, oud 2 w., d. van Karel Alexander en van Natalia Muijlaert. Augustinus de Roover, oud 13 u., z. van Pieter Erauciescus en van The resia Yerlee. 14 Dec. Een als levenloos aange- geven kind van het vr. geslacht van Petrus Roe giest en van Adelaida van Acker. OSSENISSE. Geboorten. 9 Dec. Theodorus, z. van Gillis Rottier en van Cecilia Hemelaar. Overlijden. 2 Dec. Marianna Yerschuren, oud 88 j., d. van Pieter en van Anna Catharina Rocktus. 9 Dec. Joseph Anthonius Neve, oud 1 m., z. van Petrus en van Josephina Philomena Cornelis. O V E R S L A G. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Dec. Augustus Gijsel, oud 33 j., jm. en Beatrix Erancisca Maria Waelput, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Dec. Maria Coralia, d. van Josephus de Neve en van Maria Apolonia Moer- man. 8 Dec. Cerilus, z. van Eduardus Bernard Audenaert en van Philomena Eranciesca van Duijze. 12 Dec. Coralia Maria, d. van Leonie Marie Herman. Overlijden. 13 Dec. Augustus Plasschaert, oud 48 j., echtg. van Virgenia Johanna Willaert. SASVAN GENT. Geboorten. 2 Dec. Catharina Wilhelmina Sophia, d. van Adriaan van Agtmaal en van Dimphna van Est. 9 Dec. Willem, z. van Andries Nette en van Cornelia Schild. 11 Dec. Constant Eduard Eugene, z. August Vermandel en van Leonie van de Kerckhove. Overlijden. 3 Dec. Ferdinand Fol, oud 67 j., echtg. van Monica de Mangelaere. 5 Dec. Wil- helmus Franciscus van Goetliem, oud 77 j., weduwn. van Hendrica Carolina Bernardina Vercauteren. 13 Dec. Emma Beens, oud 14 m., d. van Augustus en van Mathilde van Loo. SINT JANSTEEN. Geboorten. 9 Dec. Leonardus Johannes, z. van Johannes Baptist Strijdonck en van Seraphina van Goetliem. Joseph, z. van Carolus Ludovicus Smet en van Franciesca Josepha Verstraeten. 12 Dec. Maria Louisa, d. van Petrus Franciscus d'Hooghe en van Maria Louisa de Yos. 15 Dec. Maria Carolinad. van Michiel Theodorus de Schreuner en van Barbara Crombeen. Maria Mar- garetha, d. vau Petrus Johannes Inghels en van Yerginia d'Hondt. Overlijden. 7 Dec. Maria Antonia van de \elde, oud 58 j., echtg. van Pieter Johannes Wante. 10 Dec. Camillus Josephus van Haver, oud 10 d., z. van Franciscus en van Maria Pru dentia Geers. STOPPELDIJK. Overlijden. Gerardus Michels, oud 39 j., echtg. van Barbera Bernaerdt. WESTDORPE. Geboorten. 3 Dec. Rachelle Leocadia Theodora, d. van Hipolitus Bauwens en van Johanna Nathalia Wijffels. 10 Dec. Irma, d. van Eduardus Selis en van Johanna Kouwenberg. 12 Dec. Petrus Franciscus, z. van Eduardus Ranchaert en van Philomena Talboom. Overlijden. 1 Dec. Charles Louis Bogaerd, oud 1 d., z. van Alphonsius Aloijsius en van Fiorina Broeckaert. 2 Dec. Johannes Baptiste van de Yelde, oud 44 j., z. van Petrus en van Idonia Verhaegen. 3 Dec. Dominicus Eduardus de Metter, oud 2 j., z. van Eduardus Franciscus en van Mathilde Tollenaar. 9 Dec. Emerentiaua Coleta Feijen, oud 66 j., echtg. van Jacobus Koning. 10 Dec. Een als levenloos aangegeven kind vau het vr. geslacht van Eduardns Selis en van Johanna Kouwenberg. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Dec. David Ba reman, oud 21 j., jm. en Cornelia de Koeijer, oud 20 j., jd. Geboorten. 6 Dec. Geertruida, d. van Cornelis de Bruijne en van Janna Faas. 7 Dec. Leendert Cornelis en Maria Suzanna, z. en d. van Anthonie van Fraeijenhove en van Debora Blok. 14 Dec. Martinus, z. van Abraham Goosen en van Adriana de Feijter. Overlijden. 12 Dec. Tanneke de Ruijter, oud 23 j., echtg. van Willem van Driel. ZUIDDORPE. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. ZEETIJDINGE X. Yan 14 tot en met 17 Dec. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 14 Dec. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Cook, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, van Hull met stukg. 16 Dec. Eng. schooner Rainbow, kap. Nossiter, van Londen met sulphate of soda. 17 Dec. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Van 14 tot en met 17 Dec. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 14 Dec. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, naar Londen met stukg. 15 Dec. Eng. stoomb. Solwav, kap. Lord, naar New-Castle ledig. 16 Dec. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Cook, naar Londen met stukg. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 16 Dec. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met ruw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 14 Dec. Eng. stoomb. Eppleton, kap. Golding, naar Sunderland ledig. 15 Dec. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, naar Goole ledig. Zweedsche bark Messina, kap. Kristensen, naar Gothenburg met ballast. 16 Dec. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. PRIJZEN DER EFFECTED. Amsterdam, 17 December. eatafaiauMNiMfcirwii aggj— Nederland. Certific. Werkefljke achnld2} pet. 65 dito dito dito 3 77A dito dito dito 4 101 j Aandeel Handelmaatachappij 5 109} dito exploitatie Ned. ataatsapoorw. Bklqie. Certificaten bij Rotschild 2} Frankrijk Inachrijvingen S Rusland. Obligation 1798/1815 5 dito Hope Co. 1856 6e serie 5 77Ar dito 1000 1864 5

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3