Buitenland. Gemengde berichten. Het laat zich dus aanzien, dat daar ter stede de strijd tusschen gas en electriciteit op groote schaal zal aanvangen. Door den lioogen vloed is te Ilellevoetsluis belangrijke schade veroorzaakt aan de pas vol- tooide vestingwerken; de nieuwe bomvrije kazerne, de torpedokamers en het kruithuis zijn onderge- loopenlaatstgenoemde was pas gevuld. Het gedeelte zeedijk, dat in 1880, om ruimte te winnen voor de vestingwerken, werd verlegd, is nu voor de tweede inaal na de voltooiing door- gebroken; wel een bewijs dat er iets aan bapert. Men beweert dat er aan dien dijk, die overigens van een prachtige bazaltglooiing is voorzien, niet genoeg klei is gebruikt. Stellig is hij ook niet zoo hoog als de vorige en de aangrenzende dijken. Hoe dit zij, spoedige voorziening is dringend noodig, want ten gevolge van den golfslag, die door de doorbraak in de Vest ontstaat, is reeds een flink stuk van den vestingwal afgekalfd, zoodat het bij een volgenden spriugvloed met ZW. storm wel zou kunnen gebeuren dat de geheele batterij, die onge- veer een millioen heeft gekost, ineen zakte. De verdere belastingplannen der Regeering, in haar memorie van antwoord aangaande de tij- delijke versterking der middelen uiteengezet, komen op bet volgende neder lo. Met bet voornemen om, na afloop der ber- ziening, een matig deel van het mutatierecht in grondbelasting te converteeren, wenscht de regeering aan bet massaal bedrag der grondbelasting als zakelijke last vast te kouden, als wanneer er geen redenen zijn om den grondbezitter uit te zonderen bij de regeling van 2o. een klassenbelasting, te keffen naarmate van ieders inkomen, ouverschillig uit welke bronnen dit voortvloeit. Daartegenover ligt bet in de be- doeling, de patentbelasting, behoudens de 2 pCt. op de dividenden der naamlooze maatschappijen en wellicht nog enkele andere bestaande rechten, prijs te geven. Ambtshalve zullen de ingezetenen in ldassen worden gerangschikt, zonder daarbij eigen opgaven uit te sluiten. Bij heffing van een zeer matig percentage wordt de opbrengst op 5£ a 6 millioen begroot. 3o. Het 4/5 personeel wordt aan de gemeenten ontnomenzulke uitkeering kon slechts een tijde- lijke maatregel zijn. Om de belangen van Itijk en gemeenten beide te bebartigen, beboort ecbter de afschaffing van die uitkeering gepaard te gaan met een nieuwe regeling nl. 4o. Een matige belasting van Rijkswege op de buurwaarde der woningen, met vrijbeid voor de gemeenten om daarnaast een verteringsbelasting te heifen naar plaatselijke omstandigheden. Die huur- waarde-belasting behoeft niet meer dan 4 millioen op te brengen, terwijl nu '/s van bet personeel aan het Rijk f 2,100,000 oplevert. 5o. Het stelsel der gemeente-belastingen wordt in groote trekken aldus: Bevoegdheid om, tot een maximum, opcenten te heffen op grond- en klas- sen—belastingen, en id. tot heffing van een eigen belasting volgens alle of sommige der tegenwoordige grondslagen van het personeel, waarvan het Itijk de meeste geheel loslaat, of op zoodanige meerdere grondslagen als zij goedvinden, op honden, ver- makelijkheden enz.; voorts schoolgeld en vergun- ningsrecbt. Aan kleine gemeenten, voor welke bet heifen van een eigen directe belasting bezwa- rend zou zijn, zouden ook opcenten op de JEtijks- huurwaarde—belasting kunnen worden toegestaan. 6o. Afschaffing van de patentbelasting zal ver- oorloven, bet maximum van het vergunningsrecht nog iets booger te stellen. 7o. Tabak, artikel van algemeen verbruik, is als van zelf voor accijns aangewezen; deze kan zeer goed zoo worden geregeld, dat handel noch nijverlieid er schade door lijdt. Een recbt van 10 ct. per kilogr. zal 1 millioen opleveren. So-. De in 1884 voor te dragen betere regeling van den suikeraccijns belooft, matig berekend, 1 millioen. lieb gewaarscbuwd, boewel ik de jongste ben.'" De luitenant verliet binnen een uur den Haag. Hij had bij den ritmeester geen afscheid genomen. Weldra was hij weer in zijn garnizoen, waar bij drie maanden lang niets van den Haag hoorde. Eindelijk kreeg bij een brief met een Haagschen poststempel. Hij brak hem open en vond er de gedrukte huwelijks-aankondiging in van Emilia van Rankhorst en Karel van Stembeek. Deze bad er onder gescbreven: ff25 December trouwen wij. Doe ons een genoegen met uw overkomst. TJw Karel. De complimenten van Emilia en Pauline." ,/Jawel," mompelde Alfred hoofdschuddend, dat moet er nog bij komen. Dan kon ik op slag de verkeerde gelukwenschendan bad ik dadelijk abuis met de bruid en haar zuster. Neen, Kareltje, u gun ik uw geluk van harte, maar mij krijgt gij niet meer in den Haag." Hij liep onmiddel- lijk naar zijn schrijftafel en schreef een paar regels, die hij verzegelde en dadelijk op de post bracht. Zijn brief luidde Lieve Karel! Mijn bartelijk oprechten heilwensch voor uw huwelijk. Het spijt mij, dat ik aan uw vriende- lijke uitnoodiging onmogelijk gevolg kan geven, want mijn dienst houdt mij gekluisterd. Ik pas ook in geen vroolijke kring. Sinds ons afscheid ben ik dezelfde niet meer; ik ben ernstig en be- daard geworden. Ondervinding maakte den man pn ik geloof, dat ik verstandiger beb gebandeld, 9o. Een recht van 10 ct. per kilogr. koffie, dat mede zonder schade voor handel of industrie mogelijk is, past in ons stelsel van verbruiks- belastingen bij uitnemendbeid en zal 2 J millioen opleveren. lOo. Yoorts ligt het in de bedoeling, aan bet tarief eenige artikelen toe te voegen, die thans zijn vrijgesteld, docb een laag of matig recht zonder schade kunnen dragen, alsmede de heffing te ver- beteren. Opbrengst 2 millioen. Door deze middelen zal de schatkist jaarlijks ca. 11 millioen meer ontvangen, waartegen afschaf fing of vermindering van de accijnsen op zeep, geslacht en zout en van de mutatierecliten in overweging zou kunnen komen, voor zoover te bekwamer tijd mocht blijken, dat de schatkist dit verlies dragen kan. De Regeering vleit zich, dat de onderscheiden wetsontwerpen bovenbedoeld tijdig genoeg in be- handeling zullen komen om de nieuwe lieffingen in 1885 te kunnen invoeren. De bewerking van sommige is reeds vrij ver gevorderd. De Goessche gemeenteraad heeft de wet der wedervergelding op de werkstakende raadsleden toegepast. Achten deze de besluiten, door den Raad genomen, onwettig, dan wilde de Raad hun ook geen benoeming van dat onwettig collegie opdringen. En de heeren Den Boer en Steketee werden niet herkozen als leden der Raadscom- missien, waarin zij tot dusver zitting liadden slechts een stem werd voor hen uitgebracht. Anton Yredegoor, die reeds twee malen door de gerechtshoven te Arnhem en te 's Hertogen- bosch werd veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, wegens doodslag op den veldwachter Kraaijenbrink te Steenderen, is nu door het hof te's Gravenhage vrijgesproken. Naar men ons meldt, is te Leiden een vrouw gearresteerd, die als een tweede Lucretia Borgia een aantal personen o. a. een man, een vrouw en een kind uit den gezin, zou hebben vergittigd, om zich van ds uitkeeringen uit een zieken- en begra- feuisfonds meester te maken. Zij zou een middel gevonden hebben om een sterk werkend vergif in de karnemelkspap te mengen. TER iVEUZElV18 December 1883. Heden had te Hulst plaats de verpachting der tollen np de proviuciale wegen in het voor- malig 5de district van Zeeland voor een tijdvak van 3 jaren, ingaande 1 Mei 1884. De uitslag was als volgt Tollen op den weg Ter NeuzenAxeldie aan het Zwaantje gepacht door J. Dieleman te Ter Neuzen, voor f 510 per jaar; die te Spui door J. B. de la Riviere te Zaamslag, voor f 360 per jaar en die bij Axel door C. L. Lijs te Axel, voor 780 per jaar. Tollen op den weg WalsoordenHulst: die bij Rustwat gepacht door Apollonia Bruggeman te Hontenisse, voor f 950 per jaar; die te Kuit- aart door J. Bal te Hontenisse, voor f 800 per jaar en die bij Walsoorden door Maria Korens te Hontenisse, voor f 1080 per jaar. In het met 1 Mei a. s. afgeloopen 3jarig tijd vak was de opbrengst als volgt: Bij 't Zwaantje f 720, T Spui f 370, Axel f 810, Rustwat f 1450, Kuitaart f 810 en Walsoorden f 810, alle per jaar. De 6 tollen zijn dus nu in totaal f 490 per jaar minder verpacht. Het vergelijkend examen voor hoofd der school in de gemeente Philippine zal plaats hebben op Yrijdag a. s. Voor deze betrekking hebben zich aangemeld de drie volgende heerenP. H. de Keiser te Stoppeldijk, C. Kole te IJzendijke en W. Meerman te Hoek. In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling Hulst, van de Maatschappij tot bevorde- ring van landbouw en veeteelt, is tot voorzitter gekozen de heer Jules Yogelvanger aldaar met 83 van de 95 uitgebrachte geldige stemmen; de afgetreden voorzitter had aan het bestuur verklaart niet te verlangen in aanmerking te komen. Yijf nieuwe leden hadden zich aangemeld en zijn door de vergadering tot lid aangenomen. Het bestuur der waterkeering van den cala- miteusen Willem Anna polder (Zuid-Beveland) heeft de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een waterbouwkundig ambtenaar bij zijn polder M. Eerdinandusse, te Wemeldinge, J. C. Eijke, te Zaamslag en M. C. Koole, te Wemeldinge. In eene dijkraadsvergadering, binnen eenige dagen te houden, zal uit deze voordracht de benoeming geschieden. dan menig ouder persoon. Ik wil niet meer trouwen, want de vrouwen zijn alien Eva's doch- ters en ik geloof, dat iemand nooit meer behoefte heeft. aan heilwenschen, dan wanneer hij z'oon dochtertje ten altare wil voereu. Als huwelijks- geschenk zend ik u ingesloten een afschrift van Yrouw en Schoonzuster. Niet om u te plagen, maar om u voor te bereiden voor het lot dat uw wacht, wanneer Emilia de uwe zal wezen. Wist ik maar wie Emilia en wie Pauline is. Yaarwel Karel. Groet uw lieve bruid en uwjuist zoo lieve schoonzuster en blijf vriendschappelijk denken aan Uw Alkkkd. E I N D E. Clillge. Door den beteren waterafvoer die, onzen polders te wachten staat na Let opruimen der penautsluis en het uitvoeren van eenige daarmede in verband staande verbeteringswerken van de ooste- lijke Rijks—waterleiding bij Ter Neuzen, waarvan de aanbesteding plaats heeft op 28 dezer, zijn hier eenige dagen geleden waterpassingen uitgevoerd om na te gaan of bij verbetering onzer afvoermiddelen de mogelijkheid kan bestaan het overtollige water spoediger te verplaatsen. Bij de tegenwoordige hooge waterstanden is het een geschikten tijd dit na te gaan, daar men naar water niet zoeken moet. Vele vruchten beginnen dan ook reeds te lijden, doordien ze drassig staan. Walsoorden. Door het wegslaan van een gedeelte boven— en onderdek van de hoogwaterbrug van den steiger te Walsoorden bij den storm vloed van 11. Woensdag, was de passage een paar dagen be- moeilijkt, doch is thans hersteld. Hengstdijk. Naar men hoort is de schoolbouw aan den laagsten inschrijver, de heer Lenoir van Willemstad, gegund. Zuiddorpe, 15 Dec. Gebeurde het in de laatste dagen meermalen dat onze postbode wegens overlast van, door het hulpkantoor alhier verzonden, post- pakketten assistentie moest worden verleend, zoo kon men heden morgen het verrukkelijke schouw- spel aantreffen dat de gewone bodeloop verricht werd door drie personen die, ten einde niet beladen te zijn, als ezels, hunne vraclit op eene kar hadden geladen en dezelve zoo naar het kantoor Axel vervoerden. Niettegenstaande dat het hulpkantoor alhier als een der drukste en belangrijkste uit den omtrek is te beschouwen worden alle verzoeken, om een 2e dagelijksche bodeloop te verkrijgen, wegens de belangrijke kosten van de hand gewezen. Zoude men niet denken dat de aan den postbode verleende assistentie om niet wordt gedaan? RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 15 en 18 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken P. C. B., workman te Hulst, is wegens moed- willige mishandeling waardoor ziekte of beletsel van te werken is onrstaan van meer dan twintig dagen, veroordeeld tot 1 maand celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. L. H., winkelier te Sas van Gent, is wegens hoon veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevau- genisstraf; van mishandeling vrijgesproken. J. E. P., landbouwer te Sas van Gent, is wegens hoon veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. P. v. A., werkman en bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens beleedigiug van een bevel- hebber en agent van den gewapenden macht, ver oord. tot 3 dagen celstraf. Yoor eenigen tijd werd gemeld, dat de stad Stassfurt wel is waar niet is gebouwd op een vulkaan, maar toch op een afgrond. Beueden de stad is een zoutmijn, aan het domein behoorende, waarvan de bovenste aardlaag tot dekking der mijngangen op vele plaatsen niet meer in staat is den last der daarop gebouwde huizen te dragen. Bijna voortdurend siddert en beeft de grond, ten gevolge waarvan muren scheuren, huizen verzakken en nog erger tooneelen worden te gemoet gezien. Lang heeft de Staat geweigerd hulp te verleenen nu eindelijk is hij schoorvoetend daartoe overgegaan. Een bedrag van 100,000 mark is daarvoor beschik- baar gesteld. Een afdoende taxatie van de noodigste herstel- lingen kan voorloopig niet geschieden, want schier dagelijks hebben nieuwe instortingen in de mijn gangen plaats, die onmiddellijk aanleiding geven tot schuddingen van de oppervlakte des bodems. De toestand der bevolking is zeer gevaarlijk. Onder de bezienswaardigheden van Cairo be- hoort sedert enkele jaren een park voor de teelt van struisvogels. Nu vier jaren geleden heeft de eigenaar van het park daarmede een aanvang ge- maakt met 24 vogels, thans heeft hij het reeds tot 210 struisvogels gebracht. Telken jare levert elke vogel dooreen 700 vederen op't geen jaarlijks een netto winst oplevert van 300 franken. Elke hen legt gemiddeld 48 eieren, van deze zijn zoowat een 12tal onbruikbaar. Yan de over- blijvende eieren laat men de helft uitbroeden door de oudede andere helft wordt langs kunstmatigen weg, 't zij door middel van water, dat van boven wordt verwarmd, of in met zand gevulde kasten, die met wollen dekens worden gedekt en aldus verwarmd worden. De groote zwarigheid, welke hierbij wordt ontmoet, is het onderhouden eener gelijkmatige warmte, en het kiezen van het juiste oogenblik om als accoucheur op te treden, waarbij twee vereischten in aanmerking komen. lo. bet oogenblik waarop het ei moet worden gebroken en 2o. het kiezen van het gedeelte van het ei waar de sectio behoort te geschieden. Om dit te leeren behoort groote oplettcndheid te worden aangewcnd. Bij het broeden zijn de vogels, die alsdan van alle andere worden afgezonderd gehouden, wild en boos van aard, zoodat zij voor den mensch zeer gevaarlijk zijn. Naar de jaren worden de vogels opgekweekt, zoodat jongeren en ouderen niet dooreen weiden. Om zich in 't bezit te stellen van den vederen- schat is er heel wat inspanning noodig. Drie sterke Arabieren zijn menigwerf niet in staat een vogel in toom te houden als hem de vederen worden uitgerukt. Het vleesch van struisvogels smaakt als rund- vleesch en een ei weegt circa 2 KG. Yrijdag avond 11 uur 20 min. isteCrefeld eene aardbeving waargenomen. Bij eene volkomen heldere lucht bewogen zich plotseling de vensters en de beweegbare voorwerpen als door stormwind in beweging gebracht, en voelde men eerst eene beweging als van verheffing en daarna als van nederlating. De schok werd in verticale richting waargenomen. De thermometer wees eene hooge temperatuur aan. Te Aagtekerke heeft eene ongehuwde dienstbode, laatst gediend hebbende op het hof Babel, onder Domburg, zich schuldig gemaakt aan kindermoord. Bij het verbouwen van een schoorsteen te Lekkerkerk kwam eene som van f 66 in oude muntspecien naar beneden vallen. Den behoeftigen eigenaar, tevens bewoner van het huisje, kwam dit buitenkansje goed te stade. Te Berkhout is door eenige veehouders het plan opgevat, eene maatschappij op te richten ter verzending van melk naar Louden, dat door vele boeren met belang- stelling wordt ondersteund. Het electrisch licht is te Hilversum aangebracht in de stoomfabriek tot zuivering van bedveeren. en kapok van de heeren Lamberts Co. De justitie heeft, naar wij vernemen, de hand gelegd op den vermoedelijken dader van den gruwelijken moord, eenige jaren geleden te Delft op een zeer jeugdig meisje gepleegd. Onder Ginneken zijn deze weekwederl7 zout- smokkelaars ontdekt, van wie 2 in handen van de commiezen vielen. De overigen namen de vlucht met achterlatiug van 660 KG. zout. De 82jarige gepensioneerde majoor C. W. Voet, die onlangs in het Noordeinde te's Hage overreden werd, is aan de gevolgen van dat ougeval overleden. Een werkman in de suikerfabriek te Breda viel in een suikerketel en zou, ware men hem niet spoedig ter hulp gesneld, zeker het leven er bij gelaten hebben. Te Maastricht is door eene nog onbekende oor- zaak een stal, waarin een paard stond, toebehooren- de aan den landbouwer Gorissen, eene prooi der vlammen geworden; alles was verzekerd. De hoofdconducteur van den goederentrein Venloo Kempen, die men aan het koffiesmokkelen on- schuldig hield, heeft zich van het leven beroofd. Hij laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen achter. Het als gescliiedschrijver van Erankrijk vermaarde Senaatslid Menri Martin is in den ouderdom van 73 jaren overleden. Yrijdag- avond is in het Standard-theater te New-York, kort voordat de voorstelling zou beginnen, brand ontstaan. Het gebouw is vernield. De schade wordt op 75,000 dollars geraamd. De Schelde is weer binnen haar oevers getreden; de schade te Antwerpen door de overstrooming veroorzaakt, is vrij aanzienlijk. Yeel koopwaren, die in pak- huizen aan de kade werden bewaard, zijn bedor- ven. De zes Kamers van het Hof van beroep van Brussel, zullen te rekenen van den 1 Eebruari aanstaande, uitspraak te doen hebben over onge- veer 15,000 kiesreclames. O'Donnell, de moor- denaar van Carey, werd gisterenochtend te 8 unr in de gevangenis te Newgate opgehangen. Bij den pastoor te Dongen vervoegde zich dezer dagen iemand met verzoek de biecht te mogen afleggen. Het moest ten spoedigste geschieden want volgens zijn voorgeven lag zijn vaartuig in de naburige haven gereed tot spoedige afvaart. Bereidwillig wordt hij naar de sacristie verwezen, waarheen de geestelijke hem weldra volgt. Na afloop spoedt hij zich- naar diens nabijgelegen woning en vraagt namens den pastoor f 2,50 aan diens huishoudster die aan zijn verzoek voldoet. Bij thuiskomst des biechtvaders blijkt dat dezen van de lastgeving niets bekend is. Op verkenning uitgaande, vindt de huishoudster den oplichter in een bakkerswinkel, waar hij krentebrood kocht. Op haar dreigen kreeg zij den rijksdaalder terug naar zij althans meende, doch het bleek nader, dat het een valsche was. In het Duitsche keizerrijk gebruikt ieder inwoner 13,8 liter jenever en 93 liter bier per jaar; in Zweden 11,50 liter sterken drank; in Engeland 4,90 brandewiju en 120 liter bier; in Nederland (1879) 9,62 liter jenever; in Erankrijk 5,70; in Noorwegen (1880) 3,9. Duitschland alleen drinkt dus meer sterken drank dan Belgie, dit laatste land ecbter drinkt 21 maal meer bier dan het eerste. Te Belgie is er eene kroeg voor 44 inwoners; in Erankrijk 1 voor 100; in Engeland 1 voor 145 in Pruisen 1 voor 205. In Nederland was er in 1880 een per 89 inwoners; de nienwe wet deed het cijfer echter al spoedig dalen, zoodanig, dat het nu gevallen is op een per 125 inwoners; de verdere werking der wet van 1881 zal het ver- minderen tot een per 300 inwoners. Op een der tramlijnen te Rotterdam loopt sedert eenige dagen een paard in een costuum, dat algemeen de aandacht trekt. Het is een flink sterk paard; borst en pooten zijn geheel kaal geschoren, maar rug, kop, hals en zijden zijn met haar bedekt, zoodat het paard als in een nauw- sluitend dekkleed gehuld schijnt. In Engeland is die wijze van scheren tegen den winter algemeen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2