BuitenlandL Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De gearresteerden zijn te Kleef in arrest en er moeten alle redenen zijn, om te verwachten, dat de uitlevering spoedig zal plaats hebben. Genoemde Schepop, van een zeer ongunstig uiterlijk, is ook een Nederlander en geboren te Olst; hij is echter langen tijd te Raalte werkzaam geweest. TER 1VEUZE\14 December 1883. De storm van jl. Dinsdagnacht tot Woensdag- avond heeft aan de verschillende zeedijken in het voormalig 5e district nog al schade veroorzaakt. Yeel grondverlies is ontstaan aan de zeewering om deze plaats, docb veel erger zijn de grondverliezen aan de oesterbekading voor den Noordpolder alhier en den dijk van het watersekap Stoppeldijk c. a. W as het volgende nachtgetijde zoo bar geweest, dan vloeiden thans de oesterkultuurwerken onder water. Daar echter aan den dijk niets wordt verricht tot herstelling, zoo laat het zich aanzien, dat de dijk van zelve zal bezwijken. Aan de overige dijken is men overal druk bezig met de noodige herstellingen, hetgeen weder veel drukte verschaft. De provinciale stoombooten van hier naar Vlis- singen en ook naar Hoedekenskerke hebben Woens- dag niet kunnen vertrekkenj die naar Vlissingen is eerst des nachts ten twee uur vertrokken. Een roeiboot van het Belgische loodswezen te Vlissingen, met acht man, welke door het noodweer gedrongen waren des morgens alhier in de haven aan te komen, vertrok des nachts omstreeks drie uur. Op de Spijkerplaat bij Borssele is gestrand de geladen Eugelsche bark S. M. Weldon, terwijl Woensdag tij dens het hevigste van den storm, hier nog zijn voorbij gekomen de Spaansche stoom- boot I barra No. 4, Italiaansehe bark Si en Deensche schooner Erederica, alle met verlies van ankers, en die de Schelde wederoin opvoeren naar Antwerpen, van waar zij gekomen waren met bestemming naar zee. De verbetering van de rijks waterleiding ten Oosten van het kanaal alhier, waarvan de aanbeste- ding is aangekondigd, omvat de volgende werken Het verdiepen en verbreeden van het gedeelte der waterleiding van den Oostbeer tot aan de greus van de llijks militaire gronden, eene lengte van ongeveer 700 M., zoodanig dat dat gedeelte wordt overeenkomstig het daaraan aansluitende afvoerka- naal van de Othensche kreek, hetwelk eene bodems- bjeedte van 20 M. heeft. Het geheel afbreken van de in het te verbeteren gedeelte waterleiding vallende schotbalk- of penant- sluis met toebehooren. Il^t opruimen van de schotbalksluis vooral is voor den waterafvoer langs de oostelijke waterleiding van het hoogste belang. Door de opruiming van de brug over die sluis ontstaat de behoefte om, zoo de Axelsche bruggen in reparatie zijn, van die zijde binnen deze plaats te komen, waaroin ook in het bestek is opgeno- menhet bouwen van een houten rijbrug in den toegangsweg tot het spoorwegstation, over de ves- tinggracht bij den Zuidbeer, tusschen dien beer en de spoorbrug, breed 4 Meters tusschen de leuningen. Het vergelijkend examen voor een hoofd aan school A te Ter Neuzen, zal plaats hebben op Vrijdag en Zaterdag 21 en 22 dezer. Naar men verneemt zijn tot deelneming daaraan opgeroepen de 9 volgende heerenA. J. P. de Beste te Middelburg, L. II. Dormaar te Renesse, J. van den Ende te Groede, W. de Groot te Valkenburg bij Leiden, L. Hogerland te Middelburg, A. Kok te Zaamslag (Othene), P. J. van de Sande te Ter Neuzen, L. H. Varossieau te Woudrichem en H. J. Vooren te Poortvliet. Dinsdag jl. is Mr. Louis Stevens te Sas van Gent in eene buitengewone civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg, als advocaat beeedigd. Wij herinneren onzen lezers, leden van de afdeelmg Hulst der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, dat op de vergadering, te houden op Maandag a. s. te 2 uur precies in het lokaal //De wapens van Zeeland" te Hulst, de verkiezing zal plaats hebben van een voorzitter dier afdeeling. Houtenisse, 13 December. In den oostelijken dijk van de waterleiding bij den 's Heer Arends- polder, is gisterennamiddag eene belangrijke afschui- ving ontstaan, die de in de nabijheid wonende gezinnen genoopt heeft met huisraad, vee enz. naar den in de nabijheid gelegen dijk van even- genoemdeu polder te vluchten. Ileden zijn vele handen werkzaam tot herstel van de ontstane schade. 's Gravenbagc, 14 December. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden met 74 tegen 1 stem, die van den heer Van Baar, hoofdstuk Binnenlandsche Zaken aangenomen. De discussien over hoofdstuk Marine zijn aangevangen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken G. B., te Graauw, is wegens beleediging van een bedienend beambte veroordeeld tot 8 dagen celstrat, f 8 boete of 1 dag celstraf. II. v. d. C., sjouwer te Sas van Gent, is wegens lo. overtreding der drankwet, 2o. schennis der eerbaarheid veroord. tot 1 maand celstraf. Ook de kust van Engeland werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een orkaan geteisterd, die vele verwoestingen moet hebben aangericht en menschenlevens geeischt, waarvan men de schrikmaren nog tegemoet ziet. Te Louden veroorzaakte de storm slechts schade aan schoorsteeuen, daken en boomen. Daarentegen werd te Birmingham groote schade aangericht aan fabrieken en stortte een huis in, waarbij verscheiden persouen gedood en anderen zwaar gekwetst werden. Te Manchester stortten de brokstukken van een fabrieksclioorsteen op een huis en begroeven de bewoners onder de puin- hopen. Een vrouw bleef ter plaatse doodentwee personen werden met gebroken ledematen naar het gasthuis vervoerd. In andere steden werden aan gebouwen insgelijks groote schade berokkend zoodat in een groot aantal fabrieken en werk- plaatsen de arbeid geen voortgang kon hebben. In Arabie telt men de Sultans nog bij dozijnen en elk dezer Sultans heeft natuurlijk zijn Ministers en zijn Hofstaat. Komt nu een dezer Vorsten of ziju zoon of een zijner Ministers naar Aden, dan moet de Engelsche Gouverneur van die st.ad hem gastvrijheid verleenen ol hem in een hotel inkwartieren. Daar echter deze gastvrijheid groote uitgaven veroorzaakt en bo- vendien de Arabische Vorsten en hun Ministers niet altijd van frisch linnengoed voorzien zijn, heeft thans de Gouverneur van Aden een groot huis gekocht en het tot een soort van Vorstelijke herberg laten inrichten. In deze herberg bevindt zich ook een keuken, waar voor de Vorstelijke gasten op kosten van het Britsche Rijk gekookt en gebraden wordt. De pakketboot Ville de Naples is na een vreeselijken overtocht van Marseille te Algiers aangekomen. Een gedeelte der passagiers bestond uit jonge soldaten. Velen van deze werden op zee door een vreeselijke angst bevangen. Eenigen van Bretagne afkomstig, drongen in den salon der eerste klasse, wierpen zich op de knieen en begonnen luid te bidden. Anderen wilden een boot te water laten om te ontvluchten. Een sol- daat liep razend met een mes over het dek en vermoordde twee zijner kameraden. Een ander sprong in zee, maar werd gered. De kommandant verhaalt, dat hij nog nooit zulk noodweer heeft bijgewoond. Te Nizza is gearresteerd de Belgische inge- nieur Wennemaekers, die verdacht wordt van doozen met dynamiet te hebben gezonden aan De Lessep3 en Couvreux. Wennemaekers had aan De Lesseps herhaaldelijk dreigbrieven geschreven, na- dateen door hem ingediend ontwerp was ter zij de gelegd. Men zegt, dat in de kamer van Wenne maekers een groote hoeveelheid dynamiet en een aantal patronen is gevonden. In de Agricultural Hall te Londen werd deze week de tentoonstelling van gemest vee van de Smithfield—club geopend. Er waren 214 run- deren, 490 schapen en 940 varkens. Koningin Victoria, de Prins van Wales en vele groote grondeigenaren zijn onder de inzenders. Aan de Koningin zijn op tien inzendingen acht prijzen toegekend. Te Katwijk aan Zee is een eerste geval van pokken voorgekomen. Te Rotterdam zal eerst- daags een jongedochter van 71 jaar met een weduwnaar van 64 jaar in het huwelijksbootje stappen. Bij de veiling van inboedel, ten over- staan van den notaris De Booy te Haarlem ge- houden, hebben 51 blauw porseleinen borden, met voorstellingen betreffende ,/het tumult te Rotterdam" samen opgebracht eene som van 979, buiten de kosten. Te Nijmegen is een lOjarige knaap, die zich zonder voorkennis zijner ouders met anderen op het ijs in eene der voormalige vestinggrachten vermaakte, er doorlieen gezakt en verdronken. Zijn lijk is een paar uur later opgevischt. In 1883 werden voor de zeemilitie 600 lotelingen gevraagd. Aan keuze ontbrak het niet, want 2048 personen boden zich aan. Op vermoeden van vergiftiging is het lijk van een den 30 Nov. jl. te Grootegast gestorven man van 76 jaar naar Groningen gezonden, waar het gerechtelijk is onder- zocht. In de Jacob van Campenstraatte Amster dam, heeft een man zijn vrouw al twistende den pols afgesneden. Te Epen (Limb.) heeft men een armen ziekelijken grijsaard, die den nacht onder een afdak had doorgebracht, 's morgens dood gevonden. Cvvoct is als schuldig aan de ont- ploffing in het koffiehuis Bellecour te Lyon door het hof van assisen van het dep. der Rh6ne ter dood veroordeeld. Men heeft dezer dagen te Stockholm eene betrekkelijk groote hoeveelheid arse- nicuin gevonden in de bekende sigarenpijpjes van bruin papier met een ganzepen en men vestigt daarbij de aandacht op de omstandigheid, dat juist bij het rooken van sigaren het vergif eene bizonder schadelijke uitwerking heeft. Er is bij de uit- gravingen te Rome den 8 dezer een nieuw voetstuk gevonden van een standbeeld der Vestaalsche maag- den. Ilet is ontdekt onder de overblijfselen van wat nu met zekerheid gebleken is het verblijf dier maagden geweest te zijn. Ilet voetstuk heeft eene inscriptie. Aan den Leidschendam meldle zich dezer dagen bij een slager een koopman in tabak en sigaren aan en legde een bankje van f 25 op de toon bank neer. De slagersknecht ontdekte echter, dat het biljet aan de keerzijde een prijs- courant van sigaren der firma Jacobs te Rotterdam was en dus (ook volgens latere getuigenis van den koopman) geen geldswaarde, maar een aardig- heidje, een grapje vertegenwoordigde. Doordien het niet bepaald ter inwisseling of ter betaling was aangeboden, waren er geen voldoende termen om den man aan te houden of tegen hem proces—verbaal op te maken. De politie is niettemin zoo vrij geweest den //grappenmaker" uit de gemeente te verwijderen. Te Amstenrade (Limburg), een gemeente van omstreeks 500 inwoners, werden in den loop van dit jaar, tengevolge van sterfgevalleu, benoemd een nieuwe burgemeester, een nieuwe pastoor, twee nieuwe wethouders, drie nieuwe leden van den raad, een nieuwe secretaris, twee ambtenaren van den b. s. en drie leden der schoolcommissie. In de bosschen van den heer Van de Kas- teele, een halfuur van Borculo gelegen, waar het wild zeer overvloedig is omdat er weinig gejaagd wordt, verscheen dezer dagen een bende van 21 personen, waarvan sommigen het gelaat zwart, anderen geel gemaakt hadden en enkelen gemaskerd waren. Allen waren met geweren gewapend en hadden in korten tijd een massa hazen geschoten. Op den opzichter van den heer V. d. K., die met een aantal boeren de ongenoode gasten wihle ver- drijven of zoo mogelijk een van die liefhebbers vatten, werden de geweren aangelegd, zoodat hij het voor zich en de zijnen raadzaam oordeelde. voor de overmacht te wijken. Als bewijs, dat niet alle vrijwilligers van ons leger door loutere vaderlandsliefile tot dienst- neming worden genoopt, strekke dat te St. Maar- tensdijk een baloorig jongmensch //geteekend" heeft, omdat zijn vader hem geen winterjas wilde geven. Dinsdagmorgen, omstreeks half elf bevond zich onder do passagiers van de veerboot tusschen Dordrecht en Zwijndrecht, een man die aan vlagen van waanzin lijdende is. Onverhoeds sprong hij in de rivier. Er werd hem een zwemgordel toe- geworpen, dien hij greep, zoodat hij weldra binnen boord was gehaald, waarna hij onder geleide van den gemeente-veldwachter, die juist aan boord was, huiswaarts gebracht werd. Toen den 7 dezer te Renesse een paartje in den echt wilde treden, moest de ambtenaar van den burgerlijken stand het ongehuwd weer laten vertrekken, omdat er in den naam van de moeder der bruid een fout was. Verscheidene familieleden uit Holland hadden dus een vergeefsche reis ge maakt. Zondag kwamen de verbeterde stukken en des avonds was het trouwfeest. Zoodra dan ook de klok twaalf had geslagen en de rustdag voorbij was, begon de ambtenaar van den burgerlijken stand de huwelijksvoltrekking, die nu zonder stoor- nis afliep. Op St. Nicolaasavond kwamen te Amersfoort in den winkel van een goudsmid een boer en een boerin, die uit zijn voorraad, na eenigen tijd zoe- kens, voor ongeveer 100 aan verschillende voorwerpen kochten. De goudsmid, ingenomen met deze bestelling, noodigde het paar in zijn huiskamer op een kop koffie, waaraan welwillend gehoor gegeven werd. Al keuvelende haalde de boer een zakje te voorschijn, 1 zette dat naast zich op de tafel, en voegde er gekscherend bij, dat dit ruim opwoog tegen de waarde der gekochte voorwerpen. Na eenigen tijd moest de boer zich om eene zeer geldige reden even verwijderen. Toen hij wat lang wegbleef, zou zijne vrouw even naar hem gaan zien. Het zakje zou zij maar zoolang op tafel laten liggen. Maar ook de vrouw bleef weg en na een half uur opende de goudsmid het zakje. De inhoud be stond slechts uit kiezelsteenjes en stukjes glas. Het paar heeft zich niet meer terug laten zien. In verband met den brand in de kerk te Berkhout wordt het volgende verhaald: Alb. Buisman, koopman in gist, wonende op de Boekert, in Blokker, was 11. Maandagavond druk bezig met aan de bakkers gist te brengen, toen liij tusschen half acht en acht uur op den weg bij de z/Bruine Hengst," aan den Blokdijk, een fel licht ontwaarde, en, naar gissing een paar minuten later, een vuurbol in de lucht zag zweven en nedervallen in de richting van Berkhout. Toen hij een boom of vier verder gereden was, zag hij in dezelfde richting een brand uitbreken. Tehuis komende, vertelde hij zijne vrouw 't ge- ziene en vermoedde dadelijk, dat de brand door den vuurbol ontstaan was. Zijne vrouw en eene boerin hadden op 't Unjer insgelijks den vuurbol in dezelfde richting zien zweven, maar hun uit- zicht was daar belemmerd door boomen en ge bouwen. Woensdagavond is een bewoner van de Goudsbloemstraat te Amsterdam, na eerst zijn in boedel met een hamer kort en klein te hebben geslagen, door een jeneverberoerte getroffen, waarin hij bleef. Men kan uit dat ontzettend feit op nieuw leeren, welke de noodlottige gevolgen kunnen zijn van het misbruik van sterken drank. Het grand hotel Coomans, in de Hoofdsteeg te Rotterdam, zal eerstdaags electrisch verlicht worden. Ten behoeve van dit hotel is namelijk met de firma \Yillem Smit Co. te Slikkerveer een contract gesloten tot het exploiteeren eener electrische verlichting gedureude een jaar, bestaande uit 130 Swanlampen van 35 kaarsen. Ilet stoomschip Auk, komende van Liverpool en besteind naar Rotterdam, is onderweg geheel in brand geraakt en op den Hinder gestrand; het schip is totaal vergaautwee lijken van opvarenden zijn te Hellevoetsluis aangespoeld. Naar men uit Brussel aan de Meuse be- richt, heeft de Belgische Minister van Justitie, den dag na den grooten brand, van een architect reeds een voorstel tot wederopbouwing van het Paleis ontvangen, en zijn den burgemeester door een Engelschman twee stoomspuiteu van 500 pond het stuk aangeboden. Men moet er maar bij zijn! Een Amerikaansch blad deelt het volgende mede uit de loopbaan van een kleermakersdochter. Dertig jaar geleden trad een Amerikaan, die thans te Parijs woont, te Springfield in den win kel van den Duitschen kleermaker Heusler, om een bestelling te doen, toen hij in een aangren- zende kamer, twee jonge meisjes een duet hoorde zingen. Daar Heusler zag dat zijn klant be- hagen daarin schepte, noodigde hij hem binnen en stelde hij hem zijn beide dochters Elise en Rose, voor. De oudste was 15 jaar en ofschoon beiden slechts het gewone onderwijs hadden ont vangen, trof het den vreemdeling dat hij hier met twee talenten van dan eersten rang te doen had. Ilet gevolg was, dat Heusler op zijn raad besloot zijn dochters voor de muziek op te leiden. Rose de jongste, trad echter op jeugdigen leeftijd in het huwelijk. De oudste studeerde voort en werd aan de opera verbonden. Thans lieet zij niet meer Elise Heusler, doch Gravin d'Edla en is zij morganatisch gehuwd met Ferdinand, Koning van Portugal, den vader van den thans regeerenden Koning van dat Rijk. Dezer dagen was zij met haar gemaal te Parijs en daar stelde zij hem den Amerikaan voor, die het eerst haar talenten ontdekte. Op het oogenblik wordt een opzienbarend proces voor het hof van assises te Petersburg gevoerd. De hoofdpersonen zijn eenige nietswaar- dige militaire ambtenaren, die in den Russisch- 1 urkschen veldtocht, door met de leveranciers te knoeien, zich ten koste van het leger, dat van honger en koude in Turkije stierf, verrijkte. Er waren zelfs personen, die hun laagheid zoo ver dreven, dat zij den zieken en gewonden genees- middelen zonder kracht, in plaats van quinine, deden toedienen. De intendant generaal Rossinski is in het proces de treurige hooldfiguur. De aan den Staat berokkende schade wordt op ongeveer 15 millioen roebels geschat. Alle vervolgen betui- gen hun onschuld, maar het dossier bevat ver- pletterende bcwijzen van schuld, o. a. valsche telegrammen, vervalschte rapporten enz. De ver- oordeeling schijnt dan ook zeker, hoe de advocaten der beschuldigden zich ook mogen weren. De uitspraak wordt eerst over ruim een week te ge- moet gezien. V dor de woning van den schatrijken koopman Guskie, te Moskou, die onlangs overleden is, had zich een groote menigte behoeftige lieden verzameld, tot het in ontvangst nemen van door de familie uit te reiken aalmoezen. Hierbij ontstond een zoo vreeselijk gedrang, dat verschillende personen dood- gedrukt en vier zwaar gewond werden. Onlangs vertelde James Payn in Longman's Magazine de volgende anecdote, die hem door den directeur van eene gevangenis medegedeeld was. z/Eens had ik onder mijne gevangenen eene vrouw van zestig jaren, die wegens moord ter dood veroordeeld was. Maandags zou de terecht- stelling plaats vinden, den vorigen avond verzocht zij mij bij haar te komen. Het had den geheelen dag gestortregend, het was in November, en door het gekletter van den regeu op het dak scheen mij, toen ik binnen trad, de eel nog somberder toe dan gewoonlijk. Wie er alles van wist, kon eigenlijk geen medelijdeu met de vrouw gevoelen, die een wreeden moord gepleegd had, doch op dit oogenblik werd ik tocli onwillekeurig getroffen door haar vreeselijken toestand. Zij stond vlak onder het venster en luisterde blijkbaar naar den wind, doch zoodra zij mij hoorde, keerde zij zich om en vroeg //Is het waar, gouverneur, dat ik morgen op- gehangen word!" Datzijn van die vragen, waarop men niet gaarne antwoord geeft; ik boog slechts mijn hoofd. //Is de galg ver van hier?" z/Een vijftig passen voor de gevangenispoort." i,0 ja, ik herinner mij de plaats zeer goed; toen ik klein was heb ik er John Norris zien ophangen. Dus gaan wij te voet, niet waar?" z/Ja." z/Goed, ik heb iets bedacht, dat ik graag zou willen. Wilt gij mij een laatste gunst bewijzeu, gouverneur?" Ik antwoordde natuurlijk, dat ik voor haar doen wilde wat in mijn vermogen was. z/IIet zal morgen weder regenen," hemam zij, z/daar ben ik zeker van. Welnu, ik heb in mijn geheele leven nog nooit onder een zijden parapluie geloopen. Zoudt gij mij dat, voor een keer, kunnen toestaan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2